Ugrás a kommentre

Értékeld a filmet


Milyen osztályzatot adnál a hatodik epizódnak?  

40 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyen osztályzatot adnál a hatodik epizódnak?



Ajánlott hozzászólás

Ezek után én azt nem értem józan paraszti felfogással, hogy ha egy év alatt változott a hangvételed, akkor miért ragaszkodtál mégis a korábbihoz? :hmm: Most vagy csak fikázni akartad a Jedi visszatért, vagy nem vetted komolyan az egész véleményezést. Írtad le volna a mostani hangvételeddel vagy jobban mondva látásmódoddal az egészet.

 

Szerintem csak trollkodik. Hagyjuk figyelmen kívül, az lesz a legjobb. Fél év alatt nem fejlődhet ennyit egy ember.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezek után én azt nem értem józan paraszti felfogással, hogy ha egy év alatt változott a hangvételed, akkor miért ragaszkodtál mégis a korábbihoz? :hmm: Most vagy csak fikázni akartad a Jedi visszatért, vagy nem vetted komolyan az egész véleményezést. Írtad le volna a mostani hangvételeddel vagy jobban mondva látásmódoddal az egészet.

Ez a beírása már fél éves. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem nem, mert Oldie most válaszolt rá, és az övé is decemberi.

Szerintem oldie is decemberben válaszolt, még emlékszek is rá. Plusz volt még akkor két írása az EPI-ről és az EPII -ről, azokat azonnal töröltem. De oldie majd eldönti a kérdést. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a beírása már fél éves. :)

Jóval korábbi, hiszen írta, hogy máshonnan másolta be ide.

 

Amúgy ez volt az első véleményezése a sagát illetően, de a decemberi dátum nekem piszok réginek tűnik :D Ennyire rohanna az idő? :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Akkor íme a "mostani" kritikám:

 

Kirakósként, történetkörként vagy filmfüzérként is emlegetik a hat epizódot együttesen. Való igaz, hogy az egyes részek önállóan is működő egységek, de hogy a Skywalker-sztori teljesen kikerekedjen, az ember rá van utalva, hogy végignézze mind a 6 részt.

 

Az Erő - vagy a forgatókönyv - nagyon jól összehangolja az eseményeket a filmen belül és a korábbi részekkel. A vágások gyorsak és jól időzettek, semmi fontosat nem hagynak félbe. Ami az eseménysort illeti, ott előfordulnak fölösleges jelenetek. Jabba palotájában túl sokáig mutatják a különböző lények mulatozását, az ewokok pedig a kelleténél jócskán gyermetegebb figurái lettek a Star Wars-nak. Ez komolyan illúzióromboló, hisz a szövetség-kötés az oka, hogy Csubakkáék elvégzik küldetésüket. Váratlan fordulatokban sem bővelkedik a film, viszont a taktikai lépések megalapozottak, és rendszerint komoly feszültséget keltenek - leginkább, amikor Palpatine Császár feltárja cselvetését "az ifjú Skywalkernek".

 

Luke az eltelt fél év során önerőből befejezte tanulmányait. Megfontolt, türelmes és kitartó lett, aki viszont képes lerázni magáról mások megvetését. Saját fénykardot épített, a Jedik viseletéhez hasonló köntösben utazik: első két jelenetében szinte megszólalásig hasonlít Palpatine-ra. A filmnek sikerül a korábban megismert karakterek új, érdekes fényben bemutatni: Han Solo, mint a mélyalvásból kihozott élőhalott; Leia, mint álruhás fejvadász és rabszolga.

 

Yoda természetes halála után Obi-wan szelleme végre elmondja Luke-nak a teljes igazságot Anakin Skywalkerről és Leiáról. A dialógusokból viszont mindennek inkább csak a vázlata derül ki, lényeges részletek - mint Padme halálának körülményei - kimaradnak. Tudom, hogy egy emberöltő választja el ezt a részt és A Sith-ek bosszúját, de a 3. rész fényében zavaró, hogy Ben még azt sem említi: apja egyben anyja gyilkosa is. Ez nyilván utólagos ötlet volt a rajongók meglepése céljából.

 

Darth Sidious és Darth Vader a saga 2 legjobb belépőjét kapja a Halálcsillagon. Palpatine már aggastyán, kifinomult stratégiai és lélektani érzéke azonban megmaradt. Tudja, hogy új kiszemeltje erősebb lett, és Anakinnal ellentétben Luke-ot nem ismerte hosszú éveken keresztül. Három kivételes Erő-használó játszmája a Trónteremben dönt el mindent. Mind máshogyan hordozzák lelkükben ruházatuk fekete színét: Luke-ot fekete magány veszi körül vállalt szerepe miatt; Vader a kíméletlen eredményesség feketeségét képveli; Palpatine pedig a halált, a végérvényes elmúlást.

Ez a feszültség végig jó táptalajt nyújtott volna egy színvonalas lézerkard-párbajhoz. Viszont akárcsak a 4. epizódnál, a vívás most is csalódást okozott: Luke és Vader nagyon mereven mozognak, csapásaik nem olyan intenzívek, mint az előző részben. Hiába használja Vader lövegként a kardját, hiába Luke hátraugrása a tartóemelvényre: a vívótechnika és a pengeriposztok ormótlan csapkodásoknak tűnnek, még "az utolsó Jedi" dühös végső rohama is.

 

A második Halálcsillag elleni támadás menetét egészen jól dolgozták ki, a Star Wars filmek standardjai között. Gyanús, hogy a Birodalmi Flotta szétszóródik a szomszédos szektorokba, amikor a műbolygó fegyvertelen és félkész, és még a Császár is ott van, végigfelügyeli a befejező munkálatokat. Mégha sok felderítő halt is meg a hírekért, mégha enegiapajzs védi is a létesítményt... ez azért provokatívan sok könnyítő körülmény egy végső harcnak.

Palpatine csapdájának kijátszása az Endoron szintén kicsit nehézkes a számomra. Elvileg arról van szó, hogy a birodalmi rohamcsapatok a legütőképesebb harcosok, számbeli fölényük pedig azonnali megadásra készteti a felkelők előőrseit - köztük Han és Leiát. Aztán a harapófogó nem sikerül, mert a bennszülött ewokok - létszámukkal és a gerilla-harcmodor révén - kiegyenlítik az erőviszonyokat. Ez elméletben kitűnő gondolat, hiszen több háborúnál bizonyosodott be a terepismeret előnye a felszereléssel szemben. Csakhát, nehéz elhinnem ezekről a medvebocsokhoz hasonló lényekről, hogy harci ütőerejük felér egy könnyen rászedhető elit katonatípussal. A 3. rész Jedi-genocídiuma alapján a gyors lemészárlásuk lenne logikus.

 

Anakin pálfordulását szánták a dramaturgia csúcspontjának, ez pedig maradéktalanul sikerült: Palpatne elpusztításától a jelenetig, mikor Luke először látja meg az arcát. Vader halálát a kimerültség, fémkarja levágása, és az Erő-villámok egyszerre okozzák, alighanem mert tönkretették a létfenntartó funkcióit. Luke-kal együtt mi is bánattal búcsúztatjuk Anakin/Vadert, a saga központi alakját, tudván, hogy egy utolsó nagyjelenet és Star Warsnak vége.

Sokan a DVD legrosszabb változtatását látják abban, hogy Sebastian Shawt digitálisan helyettesítették Hayden Christensennel, mint Anakin Skywalker Erő-szelleme. Ennek nyomán sok rajongói al-verziót gyártottak újabb kék Erő-szellemekkel: Qui-gon, Mace Windu vagy Padme hozzáadásával. Személy szerint magam sem tartom szerencsésnek, mert Hayden arca és arcjátéka egyszerűen nem illik a jelenetbe. Nyugodtan bekerülhetett volna Palpatine, Dooku és Darth Maul vörös Erő-szelleme, hogy mindkét oldal képvelve legyen az endori ünnepségen.

 

Hogy mennyire volt predesztinált a végső győzelem - vagy akár az egész történelmi éra -, az erősen vitatható. Elvileg a dolog oda-vissza működik az élet lényei és az életből fakadó Erő között: mindkettő egyenrangúan befolyásolja a másikat. Ezért tartom dőreségnek az előzmény-trilógia prófécia-tételét Anakinról: ez már kissé túl predesztinálttá színezi az összképet. Ha a pontos végkifejletet is az Erő akaratának tekintjük, Leia és Luke metaforák az Új Köztársaságra és az új Jedi Rendre, melynek vezetőiként élnek majd. Anakin a világos és sötét oldalon is a legnagyobbként élt, halála után pedig gyerekei formálják tovább a galaxist.

 

A Jedi visszatér határozottan méltó zárása lett a Star Wars dupla-trilógiának. Elvarrt minden fontosabb szálat, és előrevetíti, kik milyen szerepet töltenek majd a kialakítandó, demokratikus világrendnek. Könyvtári polcot lehet megtölteni azokkal a Star Wars-regényekkel, amik az endori csata utáni éveket szövik tovább.

 

7/10-et adok rá.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 évvel később...

És a Jedi is visszatért! No, először is, nem semmi, hogy bár a megvétele óta csak másodszor néztem meg a BR változatot, Vader "nooooo" felkiáltása már egyáltalán nem zavaró. Még mindig fölösleges, enélkül is remekül működött a jelenet harminc évig, de nem is baj, hogy bekerült. Sőt, valamiféle keretet is biztosít, sőt, talán kettőt is. Az első a legegyértelműbb: az ep3 végén Vader "noooo" felkiáltással véglegesítette oldalát a Sötét Oldalon, itt pedig egy hasonló kitöréssel dobta el a Sötét Oldalt, Palpatine szerencsétlenségére szó szerint. :)

A másik keret az átállás pillanata. Anakin, mielőtt dönt a sorsáról és oly lekezelően csap le Windura, a mesterhez szól, hogy szüksége van rá, aztán jön a "noooo," és már repül is Windu kicsi kacsója ki az ablakon. A jelenet igen erős motívuma, hogy a Jedi mestert annyira leköti célja, azaz Sidous levágása, hogy el sem jut a tudatáig, mit mond a jobbján álló Anakin.

Eztán itt ez a jelenet, amiben Sidious figyelmét annyira leköti a célja, azaz Luke megsütése, hogy el sem jutnak a tudatáig a jobbján álló Vader szavai.

Konklúzió: szegény Anakin hiába tépi a száját, soha senki sem figyel rá oda. Hát csoda, hogy mindig tettlegességig fajul a dolog? :D

 

Arra azért kíváncsi vagyok, kinek az ötlete volt C-3PO-t elvinni az endori túrára. Mert azért egy fedett kommandós akcióban igencsak megkérdőjelezhető egy aranyszínű, fényes, állandóan pofázó, nehéz mozgású protokoll droid jelenléte. R2 érthető, mint műszaki támogatás, de miért vitték C-t? Jó, később hasznosnak bizonyult, de senki sem láthatta előre, hogy felpaprikázott plüssmacik istennek fogják nézni, és ezért lebratyiznak a Lázadókkal. :)

 

Apropó, jub-jubék, a legjobb népség a Galaxisban. Apró, barbár kis jószágok, de hihetetlen leleményesek, és lenyűgőzen bátrak. Na meg hogy rá vannak kattanva a műszaki dolgokra. Már a robogó lopás is poén, de amikor leverik az AT-ST pilóütáját és azonnal rávetik magukat a műszerfalra, az hatalmas. Főleg, hogy még a bratyónak is beszólnak, amikor az ki akarja őket toloncolni. :) És amikor ők partiznak, bulizik az egész Galaxis. :D

 

A Jabba jelenetek is érdekesek voltak így a TCW mostani részei után.

 

Egyrészt, felmerült bennem, hogy Jabba Darth Maul agresszív partiszervezése után szereltette be a pincelejáratot, és szerezte be csimbi házőrzőjét. Másrészt, Jabba itt is csak a heveskedésből értett, amikor Luke azzal állt elé, hogy kölcsönösen hasznos megállapodást szeretne, alkudozás címén feltálalta Rancor-papinak. Minden lehetséges hasznot félredobott zsigerből, csak hogy megmaradjon kedvenc fali dísze. És nem hiszem, hogy Luke volt az első, akit temperamentuma miatt inkább a túlvilágra küldött, semmint elfogadta volna a hasznot hozó ajánlatot.

A másik, itt voltaképpen Jabba egész kompániáját szétverte Luke egymagában. Mert ugye Lando ellógta az egész bulit, Leia a csetepaté nagy részét láncra verve bekkelte ki, C-3PO szemtelenkedett, R2 szikrázott a feszültségtől, Chewie a lábát fájlalta, Han meg együtt lógott a haverjával. Hát ezek után ki is csodálkozik azon, hogy egy csapat állig felfegyverzett Mandalore és két dühös Sith Nagyúr bevette a palotát? :)

 

 

És még egy, azért kár, hogy nem láthattuk Han és Lando első nyugodt pillanatát. A Tatooine-on nem igazán volt lehetőségük dumcsizni, legközelebb a flottánál meg már puszi pajtások voltak. Érdekelne a köztes jelenet, hogy hogyan sikerült Hannak így lenyelnie ama tényt, hogy a haverja odadobta Vadernek őket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

Hát ezek után ki is csodálkozik azon, hogy egy csapat állig felfegyverzett Mandalore és két dühös Sith Nagyúr bevette a palotát? :)

 

 

Azért van különbség aközött, hogy éppen kivégzési party közben történik egy meglepetés támadás, vagy éppen egy támadás után kell felkészülni, még egy hasonló támadásra

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt: szerintem azzal, hogy Lando megmentette, Han úgy tekintett rá, hogy kvittek.

Akkor Han nagyon megbocsátó. Azért Lando árulásának nem kis hozadéka volt. Ő és Luke majdnem meghaltak, Chewie és Leia kis híján az Uralkodó elé kerültek. Han helyében én hagytam volna, ha csócsálja meg a Sarlacc, de legalábbis, miután négyszemközt maradunk, péppé veretem Chewie-vel.

Pláne, hogy magában a megmentésben nincs túl nagy szerepe, révén még Hannak kellett őt megmentenie. Magát a csatát Lando tényleg ellógta, talán egy őrrel bánt el, azzal, amelyik lerántotta. Ezen kívül lábjegyzetbe beírhatjuk, hogy ő is ott volt. Ő volt az, akit akkor meg kellett menteni. Ami azért ciki.

 

 

Azért van különbség aközött, hogy éppen kivégzési party közben történik egy meglepetés támadás, vagy éppen egy támadás után kell felkészülni, még egy hasonló támadásra

 

Bent volt Chewie, Luke, Leia, R2, C-3PO, Lando és Han, azaz a komplett csapat, ráadásul a Lázadók vezéregerei. Ha ezután Jabba nem számított semmi váratlanra, akkor ostobább, mint amilyennek tűnik. Márpedig azt a kisebbfajta milíciát szerintem nem azért vitte magával, mert a jó bulihoz sok koca és zombipofa kell. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó, de Lando már a Bespinen is megpróbálta megmenteni. Plusz Han amiatt is együttérző lehetett, ami anno Jabbaval történt. Ha a szükség úgy hozta, ő a fűszert dobta ki az űrbe, míg Lando muszájból feladta a haverját, amit megbánt, és megpróbálta jóvá tenni. Nálam működik így.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nehogy azt mond nekem, hogy a fűszer kihajítása ugyanolyan súlyú tett, mint az, hogy Landol elárulta a barátját és három másik embert. Ha már az elején van gerince meg eleve nem lett volna szükség Han megmentésére.

Persze nekem is működik - vagyis inkább elfogadom, hogy a Star Warsban így működnek a dolgok. De azért érdekelne, hogy mi történt a "kamerákon kívül," mert abban azért biztos vagyok, hogy Han a széntömbből kipottyanva nem ölelte volna azonnal keblére Landot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Természetesen nem ugyanaz. Viszont rávilágít arra, hogy milyenek valójában a csempészek. A betyárbecsület persze fontos, de azért nyilván nem lepődnek meg túlontúl, ha a másik csempész becsapja őket. Ezenfelül Han már az incidens előtt sem bízott Landoban, ami egyértelműen a fentieket támasztja alá. Arra akarok mindezzel kilyukadni, hogy csempész berkekben gyakoribb lehet az ilyesmi miatti összezördülés, kibékülés, amit ha más nem, hát az is jól jelez, hogy Han sem bízott Landoban alapból sem.

 

Mondjuk azt Hannek biztos elmondták a színfalak mögött, hogy Lando már a Bespinen is segített és visszakozott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ebben mondjuk van valami, de szerintem ez csak odáig lehet jellemző, amíg tényleg csak csempészek között működik. De eleve, Han ekkor már azért túlnőtt a csempész figurán, másrészt, Lando a szerelmét lökte oda Vadernek. Na de mindegy, Han megbocsátó figura. Bár lehet, hogy azért ajánlotta be a támadás vezetésére Landot, hátha lelövik közben. :evil:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Járulékos veszteség. :D Úgyis az volt az érzése, hogy nem látja többé. Mondjuk Landonak az endori csata után még több volt a rovásán, hiszen Han karcolás nélkül kérte vissza. Erre az egész Digi parabolát lekapta róla Lando, és alaposan meghúzta a fényezést is. Ha másért nem, hát ezért biztos szájon vágta. Mert az még csak-csak elnézhető, hogy átverik, meg a barátnőt és a legjobb havert is átvágják, na de amikor már a kölcsönadott hajót is megrongálva hozza vissza, az azért több a soknál. Szóval azért vannak határok. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt azért ne felejtsük el hogy Landonak nem volt más választása. Ott áll Vader egy rahedli rohamosztagossal, valószinü pár lakost agyon is lőttek elrettentésül. Hát kiváncsi lennék ki merne Vadernek nemet mondani. Ha nem árulja el Hant a birodalmiak elfoglalják Bespint őt meg jobb esetben bezárják, rosszabb esetben megfojtják. Szerintem Lando azért is ment bele az árulásba mert így maradt valamennyi mozgástere és lehet hogy eredetileg is úgy gondolta hogy majd kimenti a barátait. Ezenkivül Vader csak annyit mondott neki hogy egy Skywalker nevű fickó kell nekik, nem Hanék ők csak csalétek lesznek, azaz Lando gondolhatta hogy nem esik bántódásuk. Luke-ról meg azt sem tudta kicsoda. Én azért nem itélném annyira el Landot a tettéért. Abban a helyzetben elég jól lavírozott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.