Ugrás a kommentre

Értékeld a filmet


Milyen osztályzatot adnál a hatodik epizódnak?  

40 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyen osztályzatot adnál a hatodik epizódnak?



Ajánlott hozzászólás

Ezt a SW filmet láttam először, moziban, még felirattal valamikor az 1980-as évek eleje-közepe táján egy azóta rég bezárt újpesti moziban. Aztán jópárszor megnéztem, a mai korszakban DVD-n. VHS SW sajnos kimaradt. 5-öst adtam rá.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 10 hónappal később...

Elkészült az ep6 is (ezután már csak egy lesz, a Solóról), amiben arra is kitértem, miért jó, hogy nem a Return of the Jedi az utolsó SW. Persze, az még nem biztos, hogy jobban is jártunk, de bízom J. J. Abrams-ben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Tegnap ezt a filmet is letudtam 4k-ban. Mivel ide még nem írtam, így adott a lehetőség, hogy a filmről is írjak, ne csak a 4K verzióról. 

Ahogy írták mások is, az első SW mozis élményem a Jedi Visszatérhez kötődik, feliratosan egy vidéki kertmoziban. Akkoriban legalább akkora hatást gyakorolt rám, mint a tv-s ANH. Már vagy 5 éve nem láttam, így időszerű volt egy újra nézés. 

 

Sajnos, azt kell írnom, hogy ennél a filmnél egy-két jelenetben nagyon látszik, hogy vászon előtt készítették és ez akaratomon kívül is kizökkentett. A másik, amit csak most konstatáltam, hogy olyan kapkodós a történetvezetése egy kissé. Bánatomra, a virágbolti változat nem tartalmaz eredeti nyelvet, így a magyar szinkront voltam kénytelen hallgatni, ami szerintem ebben a filmben a leggyengébb. 

 

Maga a 4K változat amúgy egész jó. Az űrcsatás jelenetek nagyon ott vannak a szeren, talán ez a csata a legjobb az sw világában. Ehhez csak a scarifi és a coruscanti ér fel. 

A Williams zenéje is talán abben a filmben a legjobb, mármint az OT-t figyelembe véve. 

 

A történet egész jó. Vader vívódása, Palpatine elbizakodottsága tetszett. Ahogy Vaderben győz a világos oldal és végül lehajítja az uralkodót a pincébe, az nagyon emberi. Emberi, mert egy gyarló ember életútját zárja le, aki a családját féltve lesz a sötét oldal szolgája. Padmé halála pedig beletaszítja egy olyan végtelen sötétségbe, ahonnan nincs számára visszaút. Mindent felégetett maga után, közreműködött a jedik kiírtásában, a Köztársaság megbuktatásában. Milliók vére tapad a kezéhez. Végül is, Luke volt az, aki visszaterelte a fényre, mert látta benne a pislákoló jót. 

A halál volt a megváltás neki, mert ha életben marad, felelnie kellett volna azokért a hallatlan bűntényekért, amit elkövetett. A gonosz megtért. 

 

Viszont itt van egy olyan dolog, ami akkor is és most is érdekel ezzel a megváltással kapcsolatban: adott egy gonosz, aki 20 éven keresztül a legborzalmasabb bűntényeket követi el. Majd pedig feláldozza magát egy jó ügy érdekében és máris megkapjhatja a megváltást? Ennek vajon milyen üzenete van? Miért jelent meg erőszellemként Anakin? Hol tanulta a képességét, hogy a tudatát megőrizhesse a halála után? Vagy ez azért járt neki, mert ő volt a kiválasztott? 

 

A film minden hibája ellenére nálam klasszikus. Ez egy olyan lezárása volt a történetnek, amit szerintem elég nehéz lehetett folytatni. Talán ezért sem készült el a lucasi vízió. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2020. 02. 03. - 11:25, cyrano írta:

Viszont itt van egy olyan dolog, ami akkor is és most is érdekel ezzel a megváltással kapcsolatban: adott egy gonosz, aki 20 éven keresztül a legborzalmasabb bűntényeket követi el. Majd pedig feláldozza magát egy jó ügy érdekében és máris megkapjhatja a megváltást? Ennek vajon milyen üzenete van? Miért jelent meg erőszellemként Anakin? Hol tanulta a képességét, hogy a tudatát megőrizhesse a halála után? Vagy ez azért járt neki, mert ő volt a kiválasztott? 

Valószínűleg a megbocsátás az üzenet lényege, a harag elengedése és a feloldozás megadása. Mondjuk én ebben nem hiszek (ilyen alapon Palpatine-nak is meg lehetne bocsátani), de attól még a mesékben sokszor előfordul ez a motívum.

A másik része a dolognak, hogy az Erő valószínűleg nem is emberi ideák és koncepciók alapján dönt. Jó és rossz, bűnhődés és megbocsátás ezek emberi fogalmak, az Erő viszont nem ember, nem biológiai lény, hanem egy természeti, testetlen, energialapú, részint asztrális entitás, mely a fizikai létezésből nyeri erejét és úgy tűnik, hogy az ott született és meghalt egyének adják kollektív tudatát. Talán így lehetne a legjobban körülírni az Erőt - de akárhogy is, nem emberi gondolkodása van, a halált sem úgy érzékeli, mint mi, hiszen az Erő eleve a "halálból táplálkozik". Így Anakin rémtettei valószínűleg az Erő szempontjából nem úgy kerülnek mérlegre, mint a mi szempontunkból - ráadásul sok szempontból pont az Erő az oka annak, hogy Anakin elkövette azokat a rémtetteket.

És persze több mint valószínű, hogy azért is tudott visszatérni, mert ő az Erő szülötte, akár mondhatjuk azt is rá, hogy Erő-ember hibrid. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Valószínűleg a megbocsátás az üzenet lényege, a harag elengedése és a feloldozás megadása. Mondjuk én ebben nem hiszek (ilyen alapon Palpatine-nak is meg lehetne bocsátani), de attól még a mesékben sokszor előfordul ez a motívum.

A másik része a dolognak, hogy az Erő valószínűleg nem is emberi ideák és koncepciók alapján dönt. Jó és rossz, bűnhődés és megbocsátás ezek emberi fogalmak, az Erő viszont nem ember, nem biológiai lény, hanem egy természeti, testetlen, energialapú, részint asztrális entitás, mely a fizikai létezésből nyeri erejét és úgy tűnik, hogy az ott született és meghalt egyének adják kollektív tudatát. Talán így lehetne a legjobban körülírni az Erőt - de akárhogy is, nem emberi gondolkodása van, a halált sem úgy érzékeli, mint mi, hiszen az Erő eleve a "halálból táplálkozik". Így Anakin rémtettei valószínűleg az Erő szempontjából nem úgy kerülnek mérlegre, mint a mi szempontunkból - ráadásul sok szempontból pont az Erő az oka annak, hogy Anakin elkövette azokat a rémtetteket.

És persze több mint valószínű, hogy azért is tudott visszatérni, mert ő az Erő szülötte, akár mondhatjuk azt is rá, hogy Erő-ember hibrid. :) 

Okés, számomra elfogadható ez a teória. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Ma megnéztem a filmet német szinkronnal. Kifejezetten jó egyébként a német szinkron. Ki merem jelenteni, hogy Hant leszámítva mindenkinek legalább olyan jó szinkronja van, mint a magyarban.

 

Nekem mindig is A Jedi visszatér volt a kedvencem. A legtöbb helyen azt olvasom, hogy a A Birodalom visszavág a legjobb, de nekem mindig is a hatodik epizód volt a kedvenc. Annyira tetszik a film pozitív kisugárzása, az, ahogyan előrevetíti a jövőt, a reményt. A film legutolsó jeleneteiben nyilvánul ez meg leginkább, amikor láthatjuk a Galaxis különböző pontjait ünnepelni, miután az Uralkodó halott, és ismét helyreáll a rend. 

 

Az ewokok miatt sok negatív kritika éri a filmet, de nekem sosem volt velük bajom, sőt... Olyanok, mint a benszülöttek. :) Én nagyon csípem őket, mást nem is tudtam volna elképzelni helyettük. Emberekkel például nagyon furák lettek volna az endoros jelenetek. Szerintem simán beleférnek a Star Wars világába. 

Egyébként azt se mondanám rájuk, hogy cukiságfaktorok, mert a saját szemünkkel láthattuk, hogy tudnak ők agresszívek is lenni. Hanékat is simán felnyársalták volna, ha nem lett volna C3PO istenség. :D 

 

Az erdővel borított Endor bolygó egyébként lenyűgöző, ennél jobb helyszínt nem is találhattak volna szerintem. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

33 perccel korábban, caseyjones írta:

amikor láthatjuk a Galaxis különböző pontjait ünnepelni, miután az Uralkodó halott, és ismét helyreáll a rend. 

Ami tudjuk már, hogy nem így volt. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

55 minutes ago, Ody Mandrell said:

Ami tudjuk már, hogy nem így volt. :) 

Nem emlékszem már pontosan, hogy volt a kilencedik részben -  Palpatine visszatért a halálból, vagy pedig túlélte a zuhanást? :? Mert a kettő nem mindegy abból a szempontból, amit leírtam a hsz-emben - ha visszatért a halálból, az azt jelenti, hogy egyszer már meghalt, tehát akkor nem írtam helytelent. :D

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

57 perccel korábban, caseyjones írta:

Nem emlékszem már pontosan, hogy volt a kilencedik részben -  Palpatine visszatért a halálból, vagy pedig túlélte a zuhanást? :? Mert a kettő nem mindegy abból a szempontból, amit leírtam a hsz-emben - ha visszatért a halálból, az azt jelenti, hogy egyszer már meghalt, tehát akkor nem írtam helytelent. :D

 

A teste meghalt, a lelke túlélte :D Miközben zuhant lefele vitte át a lelkét az Exegoli klóntestbe, az akna alján már csak az üres porhüvely koppant. (Ezért a megfogalmazásért adok magamnak egy vállveregetést :clap: )

Szerkesztve: - NorbiLordi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Ma este pedig sorra került a Return of the Jedi, és a fene bele, ez a film teljesen más megvilágításba került az ep9 türkében. Ugyanúgy más szemmel néztem rá, mint az ep3 után az ep4-re, vagy a Rogue One után az ep4-re (ezt az ep4-et elég sokszor átértékeltem 30 év alatt :) ). Már a nyitány új érzéseket lobbantott lángra. Amint megláttam a Halálcsillag II-t "teljes" pompájában, hát beleborzongtam abba, hogy 31 évvel ezután milyen eseményeknek lesz ugyanez a harcállomás a színhelye. Az első Halálcsillag jelentős volt már akkor is, amikor még csak az ep4 létezett, hiszen az volt az első. Ezt aztán felértékelte az ep2-3 és még feljebb értékelte az RO. A Halálcsillag II viszont egészen eddig kicsit jelentéktelennek hatott. Félkész volt, csak űrhajókat lőtt szét és nem a Birodalom rendjének a fenntartására hozták létre, hanem azért, hogy csapdába csalják a Lázadókat. Lényegében egy gigantikus egérfogó volt.

De az ep9-cel a Halálcsillag II is kiteljesedhetett, felnőhetett a bátyjához. Roncsa a Kef Biren (amit akaratlanul is elkezdtem keresni a film űrjeleneteiben) a Birodalom egyik legmocskosabb árnya, mégis, ez a helyszíne Darth Vader és Kylo Ren megtérésének is. Nagyszerű érzés már az ep6 alatt belegondolni, hogy ez a hely még visszaköszön, ahogy magát az Endor holdat sem utoljára látjuk.

 

Tatooine is érdekes volt abból a szempontból, hogy, amikor a Falcon és az X-szárnyú elrepül, eszembe jutott, hogy filmen ide legközelebb csak ennek az egésznek a végén térünk vissza. Mintha Jabba pusztulásával a Skywalkerek végleg hátra hagyták volna ezt a világot, és majd csak egy "újjászületésre" tér ide vissza egy Skywalker - hogy aztán, ki tudja, itt építse újra a Jedi Rendet.

 

Szintén érzelmes volt Yoda búcsúja, bár ez esetben inkább az ep8 miatt. Eleve bár Yoda halála eléggé szenvedősre sikerült, értem ezalatt, hogy a kis manó az utolsó leheletéig okította Luke-ot és próbált minden utolsó fontos infót átadni, mégis, a tudat, hogy az ep8-ban folytatja ezt az okítást, valahogy felemeli a halálát. Nem olyan szomorú. Másrészt, amikor mondja, hogy Luke adja tovább a tanultakat, és ő lesz a távozása után az utolsó Jedi, hát az jóvátehetetlenül eszembe juttatja Rey-t, meg a craiti eseményeket, amikor Luke maga közli, hogy nem ő lesz az utolsó Jedi. De Rey egész karaktere, mind az ep8-ból, mint az ep9-ből rengeteget ad ehhez a beszélgetéshez, hiszen tudjuk, hogy Luke tovább adja a tanultakat, és Rey által újraalkotja a Jedi Rendet. Amúgy itt is becsatlakozott az ep9, hiszen Luke még ott is okította Rey-t - igaz, olyan tanokkal, amiket az ep8-ban értett meg: a kudarcot is tovább kell adni. És Luke így tett, bevallotta Rey-nek, hogy minden, ami az ep8-hoz vezetett és amiket abban tett és mondott (a film végét leszámítva), tévedés volt.

 

Aztán nagyot ütött a Luke és Leia közti beszélgetés a családjukról. Amikor Luke azt mondja, hogy Leia a Szövetség utolsó reménye és mindig is erős volt, és majd ő is megtanul bánni az Erővel, az szinte az agyamba szúrta Leia ep9-es szerepét. Ha belegondolok, hogy Leia Luke és Han halála után is még a lázadás/ellenállás vezére, és, hogy utolsó tette mélyen összekapcsolódott az Erővel - mi több, Leia az Erőnek hála élt még az ep9-ben -, és ő volt Rey igazi Jedi mestere, ezáltal a Jedi Rend újjászületésének egyik alappillére, valamint a kulcsfigura Ben Solo visszahozásában és ezzel Palpatine elpusztításában, akkor meg kell emelnem a süvegemet. S ehhez még tegyük hozzá, hogy Luke itt mondja el Leiának, hogy azért akar találkozni Vaderrel, mert még érzi benne a jót és meg tudja menteni. Nagyszerű, hogy Luke eme hite tovább él Leiában, és így megmentheti a fiát. Az ep9 briliánsan hat erre a beszélgetésre Luke és Leia között, szinte minden szónak plusz mélységet ad.

Ráadásul az ep3 óta ez az első film, ami legalább utal Padméra, így ez az egy jelenet az ep6-ban egyszerre nyúl vissza a múltba és nyúl ki a jövőbe.

 

Aztán jött az egész Halálcsillag II jelenetsor. Ez már jóval azelőtt a Star Wars egyik legerősebb eseményeit prezentálta, hogy Lucas elkezdte volna írni az ep1-et. Bár az egész Sagaban ez a legalulkoreografáltabb és valószínűleg legrövidebb párbaj, itt nem is számít, az elhangzó szavak erősebbek, mint a fénykard, a tomboló érzelmek pedig hatalmasabbak, mint az Erő. És ezen minden az ep6 után következő rész csak erősített. Az ep1-től az ep8-ig, talán csak a Solo és az RO kivétel. Az ep9 viszont egy teljesen új perspektívát nyitott - amiről már korábban is beszéltünk, de most éreztem át először, mert most néztem meg először az ep9 óta az ep6-ot.

Nevesül, sokat beszéltünk már arról, hogy Palpatine durván megbízik a tanítványában. Abban a tanítványában, aki a két Sith szabály ismerete ellenére felvetette, hogy Luke-ot állítsák az oldalukra. Abban a tanítványában, akit a szerettei iránti már-már megszállott szeretete és az elvesztésüktől való kóros félelem miatt tudott a Sötét Oldalra állítani, és most az ő fiát fenyegeti. Abban a tanítványában, akiben még az Erő nélkül is megláthatta a vívódást, hiszen míg az ep5-ben (és a Rebelsben) Anakinra harmadik személyként utal vagy egyenesen így említi, az ep6-ra már átváltott első személyre. És mégis, Sidious arra buzdítja Luke-ot, hogy támadja meg őt, egy picit sem tartva attól, hogy talán a drága tanítványa néhány pillanatot késik a védelemmel, amire meglett volna az oka úgymint Sith tanítvány, és úgyis mint apa.

Mindezt eddig betudtuk a Sith Nagyúr fullba nyomott egoizmusának. A hitnek, hogy a Sötét Oldalról nincs visszaút (amiben amúgy Yoda is hisz még ebben a részben is, de mostanra elmondhatjuk: ez hatalmas tévedés mind a Jedi Rend, mind a Sith részéről), és a hitnek, hogy őt nem lehet elárulni. Ami viszont Sidioust ebben a szituban bitang nagy balf*sszá tesz.

De most, hogy úgy néztem végig a jeleneteket Sidious, Vader és Luke között, hogy tudom, az Exegolon pihen egy klón test, amibe az Uralkodó sity-suty át tudja tenni magát, hát máris más fényben tündököl a jó Palpadious. Nem a vak arrogancia vezeti, vagy legalábbis nem teljesen, hanem annak tudatában ilyen veszettül magabiztos, annak tudatában képes oly mértékben kockáztatni az irháját, hogy még az őröket is elküldi, mert van vészterve. Tudja (vagyis, azt hiszi), hogy, ha Vader mégsem védi meg a valagát, akkor belehuppan az exegoli klón testbe, visszatér és jól fenékbe billenti a trónján tespedő mindkét Skywalkert. ("Stand together, die together.")

Így már nem egy olyan lángelmét látok, aki csak árnyéka önmagának, és míg meg tudott valósítani egy galaktikus puccsot, addig egy egyszerű csapdát csak úgy tudott felállítani, hogy az ezer sebből vérzik. Bár nyilván, az endori csapda ezután sem lett briliáns, mert azok a sebek így is nyitottak maradtak, de legalább azt érzem, hogy Sidious is tisztában volt azzal, hogy itt azért beüthet a krach, és most már volt vészterve. És ez olyan plusz, ami a szememben jobb filmmé tette az ep6-ot, és ennek az ep9 az oka.

 

És ez érdekes. Mindig is szerettem az ep6-ot és bár sosem tekintettem rá tökéletes zárásként, elfogadtam, hogy ez jó befejezése a Sagának. A legnagyobb bajom igazából azzal volt, hogy az egész endori birodalmi flotta kámforrá vált, amire sosem született érdemi magyarázat - ott volt, a Lázadó flottánál sokkal nagyobb birodalmi flotta, amik olyan csillagrombolókból állt, amikkel szemben közelről a lázadó hajók nem tudják állni a sarat, mégis, ez az egész bagázs felszívódott két snitt alatt. Hová lettek az Executor pusztulása után? Ez a kérdés volt az, ami miatt nem tudtam tökéletes befejezésként tekinteni a filmre, mert ez rengeteg új kérdést vont maga után. És pont ezért nem zavart, hogy az ep7-tel az új trilógia a Birodalom vonalát vitte tovább, mert pont azokat a kérdéseket válaszolja meg az új trilógia, és varrja el azokat a szálakat ezáltal, amik miatt az ep6-ra nem tudtam tökéletes, engem teljesen kielégítő befejezésként tekinteni.

És most, az ep9 után megnézve még inkább ezt érzem. Például itt van Palpatine lehajítása. Sosem volt vele kifejezetten gondom, elfogadtam, hogy Vader robot kezének szorításában nem tudott mit csinálni, illetve azért annyit, hogy maximum feszültséget nyomott Anakinba, de hát a Jedi lovagot ez már nem tudta megállítani arra a néhány lépésre. Hiába no, ő nem Windu volt.

Mégis, a tény, hogy Sidious megmekkentése után az endori csata még percekig zajlik, most hirtelen kisebbítette az Uralkodó halálát. A Lázadók még csak ezután repülnek be az alagútba, a TIE vadászok még lőnek le szövetségi gépeket, még az Executor, amin az egész Sagat, de még ezt az epizódot tekintve is olyan, jelentősnek aligha mondható személy van, mint Piett admirális, csak percekkel az Uralkodó után nyiffantják ki. Szóval hirtelen olyan érzés fogott el, hogy ebben a filmben Sidious halála másodlagos.

Persze ez valahol az ep9 hatása, de talán annak is betudható, hogy Lucas maga sem tervezte az ep6-ot utolsó résznek (jól tudjuk, hogy az ep1 idején is terítéken volt az ep7-9), és vagy ő sem gondolta úgy, hogy az Uralkodót itt ölik meg végleg (a tény, hogy az ep3-ban a Sith-ek és így Sidious érdeklődésének középpontjába helyezte a halhatatlanság kérdését, arra enged következtetni, hogy talán neki is volt még terve Palpatine-nal), vagy ő az ep6 idején még nem "legfőbb gonoszként" tekintett rá. Csak eddig ez kevésbé jött át, mert az ep7-ig mind az Uralkodó, mint a Birodalom halálát véglegesnek gondoltam, így máshogy csapódtak le a dolgok, mint most, hogy már tudom, a Birodalomnak és a Sidiousnak sincs végleg vége.

Amúgy, mint zárás, sok szempontból kielégítőbb az ep9. Bár imádom az ewokokat, azért örülök, hogy a végső csatában Ellenállók és ex-rohamosztagosok harcolnak, nem plüssmacik. Annak is, hogy nem egy balfék birodalmi tiszt meggondolatlan ajtónyitása okozza az egész kóceráj vesztét, és annak is, hogy Sidious azért végül harcban bukik el. Mint ahogy annak is, hogy az exegoli flotta pusztulását már látom, és immár nem csak egy maroknyi lázadó, hanem az egész Galaxis Palpatine ellen fordult. Tény, az Első Rendnek lehetnek túlélői, de azokat vagy szépen elfogdossák, vagy maguk kushadnak el valami peremvidéki bolygó legeldugottabb sarkában. Az ep6 végéből még lehetett folytatni a sztorit közvetlenül - erre nem csak az ep7, de a korábbi EU is ékes példa. Az ep9 viszont ilyen téren szerintem sokkal jobban elvarrta a szálakat, sokkal nagyobb pusztítást okozott a gonoszok sorában, és sokkal nagyobb elánnal mozgosította a jókat. Ezért ez számomra kielégítőbb zárás.

Ugyanakkor az ep9 a fentiek ellenére sem tudott elvenni az ep6 záró érdeméből. Bár a Return of the Jedi már örökre "csak" egy trilógia lezárása marad, nem egy komplett Sagáé, mégis a vízválasztó. Ahogy az ep4 elhozza a reménysugarat a sok szutyok után, úgy az ep6 - lezárva a középső trilógiát - végleg a jó irányba állítja a Galaxis röppályáját. Mert hiába tart még a háború egy évig, az endori csatával indult rothadásnak a Birodalom. A jakkui csata csupán a prológus, olyan utójáték, mint amilyen előjátéka volt a polgárháborúnak az eadui vagy a lothali támadás. Az endori csatával a Galaxis szembefordult a Birodalommal, ami Palpatine nélkül amúgy is hanyatlásnak indult, ráadásul ebbe maga Sidious is besegített. Egy év alatt lényegében elpusztította önmagát. Luke győzelme a Sith fölött is jelentős, hiszen ezután indul el azon az ösvényen, ami ugyan elvezet Kylo Ren megszületéséhez, de elvezet Ben Solo megváltásához és Rey Jedi lovaggá válásához. Az itteni hőstettek inspirálják aztán Poe-t, Finn-t és Rey-t, az ezt követő harminc éves béke alatt tudja felkutatni Luke Ahch-Tót, és így tovább. Az endori csata a sorsfordító ütközet, olyan, mint a coruscanti csata volt. Akkor a gonosz erőre kapott és megvetette a lábát, a jók kisebbségbe kerültek. Az endori csata után a jók kaptak erőre, megvetették a lábukat és a gonosz került hátrányos helyzetbe. És ugyan egyszer még visszapofátlankodik, de a jók sikeresen meggátolják ebben. És ehhez ugyanúgy kellett az endori csata győzelme, mint Anakin Skywalker önfeláldozása, ami megmutatta, hogy a Sötét Oldal nem uralja örökre az ember sorsát, le lehet térni arról az ösvényről. És ez elvezet végül Ben Solo megmentéséhez és az Uralkodó végső pusztulásához.

 

Apropó, Anakin, bár azzal a ténnyel sosem volt gondom, hogy lecserélték Hayden Christensenre Sebastian Shaw-t a film végén, most érzem igazán a létjogosultságát ennek a cserének. Most képzeljük el, ha még mindig az ep6 premierjekor 78 éves Shaw-t látnánk a film végén. Egyértelmű, hogy Hayden Christensent ebben az esetben nem használhatták volna az ep9 végén, hogy szólaltassa meg Anakint, mert elég érdekes lett volna a vén Anakin arcával összepárosítani az ifjú Anakin hangját (azért egy 78 és egy 38 éves ember hangja között, pláne, ha két teljesen különböző emberről van szó, elég nagy a difi), pláne az ep6 után, amiben hallottuk az öreg Anakin hangját. Köszönő viszonyban sincsenek. Sebastian Shaw meg értelemszerűen nem jöhetett volna szóba, hiszen 26 éve halott. Tehát az ep9-ben ebben az esetben az öreg Anakin szelleme egy új, számunkra idegen hangon szólalhatott volna csak meg, amit nem ismertünk volna fel, így a jelenet elég durván megtört volna. Szóval ez így sokkal kerekebb: az ep2-3-ban Hayden Christensen játssza Anakint, elég jól megismertük a hangját. Az ep6-ban Hayden Christensent látjuk szellemként, és, amikor az ep9-ben megszólal, tökéletesen tudjuk azonosítani a hangját és remekül összeilleszthetjük az ep6 végén látott szellemmel.

(Amúgy Lucas miért választott egy nagypapa korú embert a huszonéves Luke és Leia apjának? Röhej! Az Anakint játszó színész kilenc évvel öregebb volt, mint az Anakin mesterét játszó színész... Úgy érzem, ezt anno Lucas baromira nem gondolta át.)

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Roncsa a Kef Biren (amit akaratlanul is elkezdtem keresni a film űrjeleneteiben)

Egy Hold látszik (persze az Erdő-holdon kívül) a filmben, és nagy valószínűséggel a Vix, de eséllyel pályázik a Gouuls is. Persze lehet maga az Endor gázóriás is, de a felszínén mintha repedések lennének így valószínűtlen, hogy az Endor. Vélemények?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

újra megnéztem a filmet, de az evokokkal meg mindig nem vagyok kibékülve. A történet vezetése is darabos,valahogy a parhuzamosan futo evok mese es az uralkodo jeleneteinek valtakozasa között akkora kontraszt van, ráadásul a sűrű váltások lehetőséget sem adnak, hogy elmélyülj a jelenetekben. Az egyik dedó, Vader jeleneteinek pedig iszonyatos súlya van. Sírhatnékom volt a Battlefront II endori csatajeleneteket látván, mit ki lehetett volna hozni ebből.

A másik gondom a zenei aláfestés. Totálisan el van nyomva, nagyon keveset kapunk. Láttunk modern trailereket a régi trilógiaból, hogy igenis fel lehetne turbózni. A felujitott változatnál ezt miért nem pótolták? Extra jeleneteket be lehet vágni zenét nem? Még a gumimacik szereplését is javítani lehetne. Egyedül a Vader Luke párbajnál kap kiemelt figyelmet John Williams, amúgy egy álmos vasárnap délután. 

Nincs mentség, mert a Birodalom visszavág valahogy mégis jól sikerült. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Davekid írta:

Extra jeleneteket be lehet vágni zenét nem?

Zene is lett bevágva (pl. a rész végi Victory Celebration). Egyébként én kapásból fel tudok idézni vagy 5-6 ikonikus dallamot ebből a filmből. nem egészen értem, hogy Williams-t miért érzed elnyomva :?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

nehéz átállni arra a mentalitásra, hogy a harc koránt sem ért véget az endoron a birodalom ellen.. de oké ez az én hibám..ebből az aspektusból emészthetőbb, valami olyan lezárásra számítanék egy ekkora birodalom legyőzésekor, mint a klónok háborújánál, mert az, hogy könyvbe szerepel a jakkui csata hát.. nem kielégítő, remélem a jövőben legalább képregény formában megkapjuk ennek a 30 évnek a kidolgozását

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 perccel korábban, Davekid írta:

nehéz átállni arra a mentalitásra, hogy a harc koránt sem ért véget az endoron a birodalom ellen.. de oké ez az én hibám..ebből az aspektusból emészthetőbb, valami olyan lezárásra számítanék egy ekkora birodalom legyőzésekor, mint a klónok háborújánál, mert az, hogy könyvbe szerepel a jakkui csata hát.. nem kielégítő, remélem a jövőben legalább képregény formában megkapjuk ennek a 30 évnek a kidolgozását

A kettő egy kicsit nagyon más, a klón háború egy előre, részletesen megtervezett konfliktus volt, Sidious pontosan tudta hogy hova fog kifutni, hogyan fof véget érni. Azért a Birodalmi hadsereget nem lehet egy paranccsal lekapcsolni, mint a droidhadsereget. Nyilván Sidiousnak voltak tartalék tervei( Contingency, Operation Cinder stb.) de alapvetően a célja az volt hogy hosszútávon fennmaradjon a Birodalom, de a lázadással nem tudott elbánni. Ha érdekel, akkor olvasd el, az ep6-ot közvetlenül követő könyveket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 perccel korábban, Iqvi írta:

A kettő egy kicsit nagyon más, a klón háború egy előre, részletesen megtervezett konfliktus volt, Sidious pontosan tudta hogy hova fog kifutni, hogyan fof véget érni. Azért a Birodalmi hadsereget nem lehet egy paranccsal lekapcsolni, mint a droidhadsereget. Nyilván Sidiousnak voltak tartalék tervei( Contingency, Operation Cinder stb.) de alapvetően a célja az volt hogy hosszútávon fennmaradjon a Birodalom, de a lázadással nem tudott elbánni. Ha érdekel, akkor olvasd el, az ep6-ot közvetlenül követő könyveket.

egy kicsit nagyon nem más, mert elkezdődik a háború és véget ér a háború (megszületik a birodalom) mindkettő fontos momentum, így nem csoda, hogy film készült belőle... aztán megszületik a lázadás ergó újra megkezdődik a háború, amire szépen fel is húztak egy animációs sorozatot vagy a zsivány egyest, de a jedi visszatér, ahogy a a címe is sugallja vaderről szól és nem a birodalom bukásáról... 

 a széthasadt birodalom képregény gyönyörűen átvezeti Solo megjegyzésével: "na remélem mindenki kialudta magát, de még a harc hátravan". Tehát a fontos momentumok képernyőre kívánkoznak.. és ilyen a birodalom vége is és azt nem a fantáziámra bízva szeretném elképzelni napokig olvasva.. remélem a jövőben ezt pótolják, pl nagyon szép formája lehetne akár a battlefront II sztori példája, ahol az inferno osztag átállásának perspektívájából mutatják be a birodalom bukását.. sőt, egyúttal elégtétel is, mivel a néző megkapja azt, hogy mit éreztek a jedik amikor a a klónok ellenük fordultak..

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

57 perccel korábban, Davekid írta:

de a jedi visszatér, ahogy a a címe is sugallja vaderről szól és nem a birodalom bukásáról... 

Vederről szól, de a birodalom is megbukik, mert nagyon sok helyen ünneplik a végén az uralkodó halálát és a birodalom bukását... :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, gafz írta:

Vederről szól, de a birodalom is megbukik, mert nagyon sok helyen ünneplik a végén az uralkodó halálát és a birodalom bukását... :)

Végleg a Jakkui csata után omlottak össze, ez egy nagy tőrdöfés volt. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

42 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Végleg a Jakkui csata után omlottak össze, ez egy nagy tőrdöfés volt. 

igy van, raadasul azok a jelenetek mind a felujitott verzio "aldasai", a régibe ugy tudom nincsenek benne. Úgy jó lett volna ha odairjak, hogy 1 évvel később, mert így úgy tűnik a császár halálával mint a lekapcsolt droidoknál azonnal megszűnik a háború is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 órával ezelőtt, Davekid írta:

amire szépen fel is húztak egy animációs sorozatot vagy a zsivány egyest

Hány évvel később? Ráadásul a Rebels-re vagy a RO-ra is erős azt mondani, hogy a lázadás megszületésére húzták volna fel őket. A RO a Halálcsillag terveinek elrablásáról szól, ami ugyan az első sikeres összehangolt szövetségi támadás, de ekkor már bőven létezik a LSz, előtte megannyi sikeres akciót is hajtottak végre, csak épp még más módszerekkel, kisebb sejtekbe szerveződve. A Rebels pedig valójában egy adott sejt kialakulásáról és a lázadókhoz csatlakozásáról szól, ahogyan elkötelezik magukat az eszméiknek. De szintén nem arról, ahogyan a lázadás létrejön és szerveződik, hiszen már rég megvolt akkor, amikor egy Ezra egyáltalán csak tudomást szerez róla.

A Szövetség létrejöttének csírái egyébként pont az Ep.3-ban lettek volna benne. de az összes vonatkozó jelenetet gondolkodás nélkül kivágták belőle. Azóta sem jutott eszébe senkinek olyan változatot készíteni, amiben esetleg ezek is helyet kapnak. Egyszerűen nem ez a film fókusza, ahogyan az Ep.6-é sem az, hogy a Birodalom végső bukását lássuk. Az extra ünneplős jelenetek is már pont ezért kerültek bele, hogy jobban kifejezzék a Birodalom bukását és végét. Hogy egy kerekebb lezárást kapjon a Saga. Az már más kérdés, hogy így, hogy végül folytatták, nyilván egy picit furán veszi ki magát a dolog.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 órával ezelőtt, pb69 írta:

 Ráadásul a Rebels-re vagy a RO-ra is erős azt mondani, hogy a lázadás megszületésére húzták volna fel őket

nem az a kérdés, hogy erős vagy gyenge, a lényeg hogy vászonra vitték. Es ahogy mondod nem kellett a lázadás születéséről külön film, mert a csírái a 3. epizódban már szerepeltek

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 perccel korábban, Davekid írta:

nem az a kérdés, hogy erős vagy gyenge, a lényeg hogy vászonra vitték.

Hát de nem vitték, nem azt vitték vászonra, ahogyan ezt le is írtam. :) 

14 perccel korábban, Davekid írta:

Es ahogy mondod nem kellett a lázadás születéséről külön film, mert a csírái a 3. epizódban már szerepeltek

Pont azt mondtam, hogy nem szerepeltek a 3-ban, mert kivágták ezeket a részeket belőle. Csak szerepeltek volna benne, ha nem végzik a vágóasztalon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.