Ugrás a kommentre

Filmek


Bomarr

Ajánlott hozzászólás

Ettől a tegnapi Kubrick témától eszembe jutott, hogy én már régóta szerettem volna írni egy ilyen kis szubjektiv értékelőt a Kubrick filmekről pontozással. Most neki is estem. Itt a végeredmény. Kubrick filmek elkészítésük sorrendjében (sorry a nagy képekért, de szeretem ha egy összefoglaló tagolva van valamivel és most ekkorákat találtam).

 

1, Félelem és Vágy (Fear and Desire - 1953)

fearanddesire.jpg

Ami Lucasnak a Holiday Special az Kubricknak a Félelem és Vágy, csakhogy ő rosszabb szituációban van: nemcsak kiötlötte a történetét, de ő csinált rajta mindent: rendezte, vágta, operatőrködött, sminkelt... ő volt kvázi a teljes stáb. A film pedig rettenet rossz. Egy képzelt háború katonái keseregnek, meg járkálnak fel-alá benne. Arcpiritó amatörizmusát később Kubrick szégyelte a legjobban és a kópiák bevonását és bedozerolását sürgette (innen a Holiday Specialos párhuzam). Hozzájutni nagyon nehéz, de nem éri meg. 10/1

 

2, A gyilkos csókja (Killer's Kiss - 1955)

killerskiss.png

Filmnoir abból a korból, amikor ez a műfaj már pont kezdett kimenni a divatból. Itt már tetten érhető Kubrick tehetsége: néhány jelenet, igy például a boxolós rész nagyon dinamikusra sikerült. Ám ezt a néhány jól elkapott jelenetet leszámitva végülis átlagos (ami viszont óriási előrelépés a "Félelem és Vágy"-hoz képest, mert az átlagos se tudott lenni). A bajba kerülő kisember x+1-edszerre elmondott történetébe csak az utószinkron ront bele. Mivel a helyszinen nem tudtak hangot rögziteni ezért csak stúdióhangok kerültek a filmre, ám mintha a stúdióban az összes szinészt épp egy mély álomból zavarták volna fel. Enyhén illuzióromboló. 10/5

 

3, Gyilkosság (The Killing - 1956)

079284139501lzzzzzzz.jpg

Kubrick első filmje, ahol elkezd játszani a már bevett narrativákkal. Gondolt egyet és ahelyett, hogy a történetét az elejétől kezdte volna és a végén hagyta volna abba, helyette elkezdte átrendezni az idősikokat, Tarantinot úgy jó harminc évvel megelözve ezzel. A sztorimag egyébként egy bankrablás körül csoportosul, ahol aztán semmi sem úgy sül el, ahogy az ellett tervezve. Kifejezetten kellemes, szórakoztató kis film. 10/8

 

4, A dícsőség ösvényei (Paths of Glory - 1957)

pathsofglorydvdcover.jpg

Kubrick első filmje, ahol nyugodtan lehet használni a zseniális szót. Pont az '50-es években amikor még a II. világháború utáni nagy felbuzdulásban mindenki sorra gyártotta a hősies háborús filmeket, Kubrick előállt minden idők egyik legjobb háborúellenes filmjével. A témát az első világháborúból vette, ahol 1916-ban egy francia tábornok, bizonyos Broulard megelégeli az állóháború eseménytelenségét és nagy rohamot hirdet, aminek óriási mészárszék lesz az eredménye. A film három katonáról szól, akik az eszement parancsot megtagadták és ezzel ki is érdemelték a halálbűntetést. Kubrick itt nem bűvészkedik: jól érzi, hogy a dialogok és a jelenetek önmagukban is épp elég erősek. Egyedül a háborús jelenetnél újit be - bontakozó professzionizmusára jellemző, hogy a bevett por és homokbombák helyett igaziakat is használtak, amitől az a bizonyos ütközet a rövidsége ellenére is szédítően jó. És az már tényleg a filmet dicséri, hogy a történet drámája még ennél is megrázóbb. 10/10

 

5, Spartacus (Spartacus - 1960)

spartacusdvdcover.jpg

A korábban inkább kisfilmekre specializálodott Kubrick egyszercsak egy több milliós megaprodukció rendezői székében találta magát. Ami elsősorban arról győzte meg, hogy ő ezt soha többé nem fogja csinálni. Állandó civódás a producerekkel meg a stúdió különféle embereivel... Kubrick aki mindig büszke alkotó volt, nagyon nehezen emésztette meg, hogy bárki is beleszól abba amit csinál. Márpedig itt még maga a főszereplő is szót kért. Kirk Douglas ugyanis a film kiötlője volt (miután nem kapta meg a Ben-Hur főszerepét mindenképp akart egy saját szandálos filmet). Szerencsére azonban a Spartacus mindezek ellenére jó. Néhol giccses ugyan (a szerelmi szál mindenképp), de a gladiátor-iskola és a végső csata képei ötven év távlatából is nagyon szépen működnek. 10/8

 

6, Lolita (Lolita - 1962)

pas0042lolitaposters.jpg

Ez Kubrick utolsó filmje az Egyesült Államokban. Miután lefutott pár kört a Cenzori Hivatallal, úgy döntött a székhelyét végleg átteszi Európába. Mindenesetre a Nabokov regény alapján készült film a cenzorok vágóollójának köszönhetően éppen arról nem szól, amiről szólni akarna. A pedofiliát és az irreális, beteg szerelmet boncolgató film igy csak a témáját nem tudja boncolgatni. Persze Kubrick sem akart semmi megrázót beletenni csak szeretett volna utalni erre arra. De utalni se lehetett. Így a filmben nagyon lógnak az olyan jelenetek, mint amikor az "öreg" Humbert szerelmi bánatában törni zúzni kezd vagy amikor az ifjú Lolita közli, hogy megcsaltalak. Végülis akkor már ezeket is kivághatták volna. A fura, hogy a film még igy is egész jó. Ami nem kis részben a jó szinészeknek is köszönhető. 10/7

 

7, Dr. Strangelove (Dr. Strangelove - 1967)

drstrangelove.jpg

Ki gondolná: a legjobb szatírát a Hideg-háborúról, a Hideg-háború kellős közepén készitették. Még alig lélegzett fel a világ a kubai rakétaválság után, amikor a mozikba érkezett Kubrick maróan gúnyos filmje. Igaz elöszőr egy atomháború körül játszodó thrillert akart rendezni -s az alapul szolgáló regény a ?Red Alert? is kellően komolyan veszi magát- ám végül a forgatókönyvirás során Kubrick rájött, hogy sokkal jobb lenne a két szuperhatalmon egyszerüen egy jót röhögni. A kész mű pedig nagy betűs Kubrick ÉLMÉNY, mégha nem is úgy, ahogy ezt tőle meg lehetett szokni. Minden egyes perce és szereplője betalál. Must see! 10/10

 

8, 2001: Űrodüsszeia (2001: A Space Odyssey - 1968)

2001aspaceodyssey.jpg

Akár kísérletifilmnek is lehetne nevezni, ha nem korának egyik legdrágább sci-fijéről lenne szó. Kubrick itt mindenesetre megkapta azt, amiről korábban csak álmodni mert: egy valag pénzt és szabad kezet. Filmje igazi nézőt probáló élmény: a lassú, komotos sztorifonást tette a hangulatépítés egyik legfőbb eszközévé. Olyan csak ritkán van, hogy valaki kicsit kedveli az Űrodüsszeiát vagy kicsit nem tetszik neki - ha elkap magával akkor imádni fogod, ha nem akkor utálni. Én elöbbibe kerültem. Kubrick mindenesetre itt igazán kiélhette aprólékosságát - űrjelenetei egész egyszerüen gyönyörüek. 10/9

 

9, Mechanikus narancs - (A Clockwork orange - 1971)

a709050.jpg

Abban nagyon hasonlit az Űrodüsszeiára, hogy itt is csak végletes álláspontokat hallani, ha a film megítéléséről van szó. Ami más, hogy én ezt például ki nem állhatom. A közeli jövőben járunk, ahol a fiatalok csöveseket vernek, nyomnak mint a nyulak, házakba törnek be, hogy ott porcelán-pénisszel inzultálják a ház űrnöjét és igy tovább. Aztán a főhőst beviszik egy átnevelő intézetbe, ahol kinzásokkal beleverik, hogy a szexualitás például rossz. Az egésznek állitolag mély mondanivalója van, társadalomkritika, meg miegyéb, de én piszkosul szenvedtem ez alatt a film alatt. Kubrick azt mondja igyekezett olyan környezetet teremteni, ami nagyban hasonlithat a közeljövőre, de ez inkább valakinek a beszivott rémálmára hasonlit. És nem tudok szabadulni a gondolattol, hogy Kubrick egyszerüen csak egy botrányfilmet akart forgatni cicikkel, erőszakkal, meg műmondanivalóval. Nálam nem nyert 10/3

 

10, Barry Lyndon (Barry Lyndon - 1975)

barrylyndona.jpg

A XVIII. századi Európa a szélhámosok paradicsoma lehetett... kevés kor van, ahol nemcsak a csodaváró egyszerű nép, de a rajtuk ülő arisztokrácia is nagyrészt könnyen megvezethető, naiv lelkekből állt. Nemcsak a szélhámosok, de a kalandorok kora is ez. Barry Lyndon a főhős, pedig az egyik a sok aranyifjúból, aki kiélvezi kora lehetőségeit. Igazi Casanovai figura: a szerencse hullámvasútjára felülve bejárja fél Európát, hol olyan kevéssé szerencsés posztokba sodrodva, mint a hét éves háború katonasága, hol viszont mint a nemesi cím várományosa csábithatja az útjába kerülőket. Nagyon preciz, nagyon jó... hmm... kalandfilm, dráma, szatíra, háborús film? Nem is tudom. Talán ezek egyszerre. 10/9

 

11, Ragyogás (The Shining - 1980)

l815054da87ba7.jpg

A King novellából készült film sztorija nincs túlkomplikálva: egy család a külvilágtól elzárt havas hegycsúcson lévő szállodára felügyel és menetközben az apa alaposan bekattan. Jack Nicholsonnak sok jó szerep kijutott, Kubricktól viszont megkapta élete legnagyobb szerepét. Nicholson pedig lubickol benne, miközben a kamera alig tudja levenni róla a "szemét". Az a hosszú jelenet, ahol Nicholson eszelőssége először lesz kristálytiszta a felesége elött, egész egyszerüen lehengerlő, felülmulhatatlan, wow... kifogytam a jelzőkből.

Kubrickra nagyon jellemző, hogy hallani sem akart művér használatáról. A filmben, ha valami folyik vagy ömlik az bizony egyenesen a vágóhídról érkezett. 10/10

 

12, Acéllövedék (Full Metal Jacket - 1987)

a708168.jpg

Kissé talányos, hogy erre a filmre Kubricknak miért volt szüksége. A vietnámi háborúról már páran megnyilatkoztak mire ő sorra jutott: Apokalipszis most!, Szakasz... hogy csak két remekmű legyen megemlítve. Ráadásul Kubrick a háború értelmetlenségéről mindent elmondott, amit érdemes a Paths of Glory-ban.

A film egyébként teljesen rendben van. Bár semmi több. Az első fele a megalázó kiképzést mutatja be, ahol a kiképzőtisztek darabokra szedik a bőrfejüek egoját és önbecsülését, majd aztán jöhet a vietnámi pokol. Jó ez, jó ez, csak semmi kiemelkedő és ez olyasvalakitől, aki nem restell akár 4-5 évet is egy film elkészítésére forditani, kissé fura. 10/7

 

13, Tágra zárt szemek (Eyes Wide Shut - 1999)

017eyeswideshut.jpg

Nálam a nagy betűs Kubrick élmény. Nem is merem újranézni, mert kizárt, hogy akkorát üssön, mint elsőre, akkor meg minek. A film valahogy igy indit: adva van egy házaspár, melynek női tagja egy hosszúra nyuló borozós este elárulja, hogy volt egy alkalom, amikor bizony megkivánt egy másik férfit a házasságuk alatt. De annyira, hogy ott és akkor azt se bánta volna, ha tönkremegy a házassága, elveszti a gyerekét, csak hogy az idegennel együtt lehessen. Na mit lehet ezzel kezdeni? A férj mondhatná, hogy hát oké, végülis nem csalt meg, szeret is engem, és csak akkor gondolta így... de a férj ehelyett kikészül, nekivág az éjszakának és kissé szinpadiasan szolva, megjárja a saját poklát. Évekkel ezelött láttam, de a legtöbb jelenete olyan élénkel él a fejemben, mintha tegnap néztem volna meg. 10/10

 

+1 ráadás, A.I. - Mesterséges értelem (A.I. - Artificial Intelligence - 2001)

aiposter03.jpg

Több olyan nagyproject is volt, amit Kubrick évtizedeken át alakitgatott, csinositgatott magában, de végül nem lett belölük semmi. De a halála után egyből végül mégis lett. Ez az a A.I., amin még a '70-es években kezdett el dolgozni. Ez is nagyon jellemző: addig nem akarta leforgatni, amig a robot-technológia el nem jut oda, hogy igazi robotokkal lehessen leforgatni. Végül bele is halt a várakozásba. Viszont arról még életében rendelkezett, hogy a film Spielberghez kerülhessen. A film recenziói során sokszor fel is merül: mennyi a Spielberg benne és mennyi a Kubrick (általában ez olyan kontextusban, hogy ami nem tünik olyan jónak, arra ráfogják, hogy na ez a Spielberg). De igazából teljesen mindegy, mert egy rohadt jó film. És van-e annál szebb tisztelgés, minthogy maga Kubrick is feltünik a filmben... mégha egy bölcs játékmackó képében is. 10/10

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tényleg remek írás lett Bomarr, van bepótolni valóm ahogy látom.. 2001, Strangelove, Tágra zárt szemek..

Annyiban nem értek egyet hogy a Mechanikus narancs rossz lenne, szerintem valami baromi jó film, bár az tény hogy van egy elmondhatatlanul kényelmetlen, idegesítő hangulata. És örülök hogy nem szinkronizálták le és így szokta adni a tv, a szereplők beszédje adja meg a hangulatot. Az egész filmnek meg a stílusa.. wow.

 

Az Acéllövedékkel nekem csak az volt a bajom hogy a film második fele elég tucat lett, de a kiképzős részek nagyon eltaláltak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A teljes Harry Potter előzetes!

Eszméletlenül látványos lesz és ahogy nézem, tartják a könyv tartalmát is, úgyhogy itt nem lehet hiba.

És ha ez tényleg összejön, akkor én megbocsájtom nekik a 6. részt...

http://filmbuzi.hu/archives/2010/06/29/har...zetes-a-teljes/

Szerkesztve: - kudar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remek írás, a Dr. Strandelove otthon megvan, de még nem néztem meg, a közeljövőben végre sort kerítek rá. Meg persze van más pótolnivaló is, csak azok nincsenek meg.

 

A Potter-előzetest majd otthon nézem meg, ott hallgatni is tudom :angry:

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Már nem fárasztalak titeket többet Kubrickal, de most találtam ezt a kiváló fan-made Kubrick trailert. Csak két perc és az összes játékfilmjéből van belőle pár másodpercnyi jelenet. A filmek időrendben, ugyhogy illik az elöző összefoglalóhoz :hehe::

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remek írás Bomarr. :hehe: Még sajnos nem láttam mindet. A Tágra zárt szermeket már pótolni akarom egy ideje, de még nem vitt rá a lélek (engem valahogy még Kubrick film sem nyűgözött le), viszont a Mechanikus narancsról megerősítetted, hogy jobb, ha kihagyom (mondjuk ennek ellenére egyszer tuti megnézem). Eddig minden, amit olvastam arról a filmről, taszított.

 

Jó ez a HP trailer. Meg kell szaporáznom a könyv beszerzését.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

HP7

Spoiler:

Igaz, hogy régen olvastam a könyvet, de nekem nem rémlik a trailerben látható megkötözött Harry és Tudjukki (ennél a kötetnél fontos, hogy így írjam :hehe: ) közötti beszélgetés. Ez hol lehet?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Phobos:

Spoiler:

Hát ha jól emlékszem, mivel csak egyszer olvastam, számomra annyira sokkoló volt, Harryt akkor kötözték meg amikor elkapták a halálfalók és elvitték ha jól emlékszem Malfoyékhoz. Harry pedig én sem emlékszem mikor beszélt volna voldival, de nem is tudom meikre gondolsz. A Kastélyban, vagy az erdőben?

Mert oda ugye önakaratából ment meghalni. És ott azt hiszem volt valami hasonló dumálás. A végén pedig mikor VOldival harcol, ugye ott az a kastélyban volt, de a könyv szerint sokan körbevették őket, hát ez most lehet hogy elmarad, ami sztem nem is baj és adnak köré egy kis drámai szövegelést. hajrá azt mondom.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kudar

Spoiler:

A kastélyi megkötözésre, mikor Voldi megkérdezi tőle, hogy miért akar élni. Kb. 1,5 percnél van. A Roxfortnak tűnik, de a Roxforton csak 2x találkoznak, az erdőben és a végső párbajnál.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kubrick-témához:

 

A Ragyogás könyvben is nagyszerű, kamaszkorom egyik kedvence, és a film abszolút hozza ugyanazt a hangulatot. Csak egyet érteni tudok azzal, hogy Nicholson nagyon alakít benne.

 

A Tágra zárt szemek anno engem teljesen lesokkolt, egyszer késő este láttam a TV-ben már jó pár éve, és nagyon felkavart. Nem is emlékszem már rá, csak erre az érzésre. Lehet, hogy újra kellene nézni.

 

Az A.I: Mesterséges értelmet tavasszal láttam először, maga volt a csoda, mélyen megérintett, teljesen elvarázsolt.

Ahogy néztem, végig ott motoszkált bennem a kétkedés, hogy végig tudom-e nézni, vagy abbahagyom, mert nem bírom lelkileg, ugyanakkor ez nem volt igazi kérdés, mert tudnom kellett, mi lesz a vége. Aztán a végső jelenetnél eleredtek a könnyeim, olyan gyönyörű és fájdalmas is volt egyszerre. Az ilyen filmekre mondják, hogy hatására túlcsordulnak bennünk az érzelmek, és mégsem szentimentális, inkább megdöbbentő, elgondolkoztató.

Már az elején felfedeztem, hogy a zenéje olyan, mintha John Williams szerezte volna, és lőn… a stáblista visszaigazolta. Gyönyörű zene, nagyszerű rendezés, forgatókönyv, és a színészek remekelnek. Különösen a kisfiú volt fantasztikus!

 

És pár spoiler-gyanús gondolat:

Spoiler:

Klasszikus sci-fi hangulatú film, az ember és robot kapcsolatát feszegeti azzal a nagyon kényes témával, hogy mi lenne, ha a robotok érzelmekkel is rendelkeznének, egy olyan jövőbeli földi világban, ahol a robotokra szükség van, azonban az emberek, miközben használják őket, tartanak is tőlük. Ebbe a közegbe kerül egy olyan robotgyerek (mechaboy), akinek a legfőbb programja, hogy feltétel nélkül szeressen, és amivel örökbefogadó szülei nem tudnak mit kezdeni, miután kiderül, hogy saját fiuk is visszatér az életbe. A kisfiú magára marad, és keresi a visszautat korábbi boldog családi életébe, közben megjárja a poklot, megéli a kitaszítottság érzését, hogy nem ember, de nem is olyan gép, mint a többi, és amikor már csak abba tud kapaszkodni, hogy ő egyedi, az is kiderül, hogy csak prototípus, és akkor minden összeomlik… És mégis, belekapaszkodik egy halvány reménybe, küzd az egyetlen dologért, ami mindenen túl is számít: az anyukája szeretetéért. Nem számít semmi, nincs lehetetlen, és a végén megtörténik a csoda!

Két nagyon szívszorító jelenet van számomra: amikor az anya ott hagyja a fiút az erdőben, és aztán kettejük csodálatos együtt töltött első és utolsó napja. De kiemelném még a Mészárcirkuszos jelenetet, amikor a haszontalanná vált robotokat össznépi őrületben megsemmisítik.

De ezek csak példák, az egész film nagyon jó. Összehoz számtalan stílust egy kerek egészbe: klasszikus borongós sci-fit, mesét, sorstragédiát, nagyon jól elegyítve őket.

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hatalmas lesz ez a film!

Amúgy nézem most a Törtetők című sorozatot, és 4 részben szerepelt CAmeron, aki saját magát alakítja és az Aquaman-t forgatja...de nem is ez a lényeg, hanem hogy az öt évvel ezelőtt készült részekben azzal viccelődik, hogy hamarosan már színész sem kell majd a filmekhez. Persze akkor még hozzáteszi, hogy csak viccelt. :D És még azzal is poénkodik, hogy mennyire nem vette komolyan Schwarzit a Két tűz között forgatásán amikor azt mondta hogy kormányzó lesz! :D

Ja és akkor a lényeg!

Ez a jelent pedig nem tudom hogy volt e:

Szerkesztve: - kudar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Máris elásták Az utolsó léghajlítót

http://www.origo.hu/filmklub/20100701-valo...imu-filmje.html

 

Ajjaj, pedig én is nagyon vártam a filmet, mivel a sorozatot imádom...De ezek a kritikák, lehet hogy jogosak? :D :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk a rendező két utolsó filmje, a Lány a vizben és Az esemény konkrétan botrányosan rossz filmek nálam. Ráadásul ez a léghajlitós film nagyon nehezen ültethető mozira szerintem. Én néztem a sorozatot és kifejezetten tetszett, de elképzelni se tudom, hogy ez hogy müködne két órás filmként. Pláne ugy hogy pl. a központi figurából minden humort számüztek. Engem az lepett volna meg, ha ez egy igazán jó filmre sikeredik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remény mindig van, de ha több helyen kritizálják, akkor nagyon kevés marad. Sajnálnám egyébként, mert a trailere legalább tetszett. Ami szerintem idén bűn rossz film volt, az a Titánok harca, és annak már a trailerét sem igazán szerettem. Szóval van még remény, hogy annál jobbat láthatunk :D Habár ez édeskevés.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Meg kell hagyni, az idei nyár eléggé soványka, nyáron is csak az Inception, Predators, és a Expandles filmet várom igazán, év végén meg a TRON:Legacyt..

 

Nagyon várom már, hogy James Cameron bejelenti, hogy mit akar kezdeni magával, még mindig nem döntötte el, melyik filmet rendezi legközelebb. Avatar 2? Battle Angel? Vagy a víz alatti búváros drámát? Döntse már el.

Végülis a Titanic után is jöttek a filmtervei és jó 10 év múlva kezdte el az Avatar forgatását.. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem egyáltalán nem soványka az idei kínálat. :D Én pl merem remélni, hogy mindegyik kinézett filmre el tudok majd menni, az pedig nem kevés :D De ez persze egyénfüggő. :D Eredet, Léghajlító, Szupercsapat, Expendables, Ragadozók,.......és ugye olyan filmeken vagyunk túl, mint a Vasember 2. :o A Tron Legacy meg mindezekhez méltó lezárásként fog társulni év végén :o

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.