Ugrás a kommentre

EPIII elemzés


Ajánlott hozzászólás

Persze senki, de szerintetek itt dönt a sötét oldal mellet és itt "hal" meg Anakin Skywalker.Én azt állítom, hogy itt még a világos oldalon van(akkor is amikor elindul), egészen addig amíg le nem vágja Windu kezét.

Ez így van. Itt hozza meg a végső döntést, és itt még Anakin. Szerintem nem mondzunk mást. Én legalábbis biztosan nem. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a jelenet olyan szempontból fordulópont, hogy itt dönt úgy Anakin, hogy Palpatine védelmére kell kelljen, mert különben Padmét elvesziti... természetesen itt még nem realizálodik benne, hogy ez azzal fog járni, hogy levágja Windu kezét, majd tétlenül nézi ahogy meghal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Revenge of the Sith

Chapter 27: Mace vs. Sidious

Time: 1:07:58-1:12:13

 

Tartalom

 

Mace Windu, Kit Fisto, Saesee Tiin és Agen Kolar elszánt arccal lép be a Palpatine irodájából nyíló szobába, ahol a kancellár székében ülve feléjük fordul és üdvözli őket. Elmondja, hogy úgy sejti, Grievous tábornok meghalt, és azt is bevallja, hogy későbbre várta őket.

Ekkor Windu társaihoz hasonlóan előrántja fénykardját és nyugodt hangon megszólal: ?A Köztársaság Galaktikus Szenátusa nevében, letartóztatom, kancellár.?

Palpatine állja a Jedi tekintetét, cseppet sem rettent meg a fénykardoktól. Ehelyett gyűlölettől teli hangon kérdi: ?Ezt vegyem fenyegetésnek, Jedi mester??

Windu továbbra is hidegvérrel mondja, hogy majd a Szenátus dönt a sorsáról. Palpatine azonban kijelenti, már ő maga a Szenátus. Windu szerint azonban még nem.

Palpatine erre válaszul lassan felegyenesedik, kezeit maga mellé engedi. Ruhájának jobb ujjából előugrik egy fénykard, és a vérvörös penge életre kell. Darth Sidious csak annyit mond: ?Ez árulás, uraim.? Aztán síron túli sikoltással felugrik, a levegőben megperdül és nyomban a Jedik előtt terem. Mire Agen Kolar felocsúdna, addigra a vörös penge át is szúrta a testét, majd ugyan azzal a mozdulattal kivágódik belőle és máris Saesee Tiin mellkasába váj. Mire a két Jedi a földre zuhan, Sidious már Kit Firstoval és Winduval küzd. Pár pillanattal később a sarokba szorult Fisto is holtan esik össze, s már csak Windu van talpon, aki kifelé nyomul a szűk szobából. Sidious elszántan és örömtelien követi ellenfelét. A fénykardok sercegve csapnak össze, elhaladnak az ősi Jedi és Sith harcokat ábrázoló dombormű mellett, átjutnak az irodába. Windu egy ügyes csellel lecsap Sidious fejére, ám a Sith elhajol, s máris a Jedi védtelen mellkasának szegezi a pengéjét. Pillanatnyi habozás után Windu újra támad, megragadja Sidious csuklóját és olyan közel lép hozzá, hogy az arcuk szinte összeér. A Jedi elszántan mered a Sithre, aki fogait összeszorítva próbál szabadulni a szorításból, miközben igyekszik távol tartani magától a lila és a vörös pengét.

Az épület dokkjában ekkor landol Anakin siklója. A fiú kiugrik a gépből és berohan a dóm oszlopai közé.

Az irodában a párbaj tovább dúl. A Jedi mester csapást csapásra vált a Sith mesterrel, a panoráma ablak felé igyekezve. Csatájuk során a két kard beleváj az üvegbe, mire az szilánkokra robban, s a harcoló felek a párkányon folytatják a küzdelmet. Szél zúg, a kardok sercegnek, mígnem Windu felugrik és arcon rúgja Sidioust. A Sith hanyatt esik, elejti kardját. Mikor szembesül Windu rá meredő lila pengéjével, négykézláb rohan végig a párkányon, egészen az ablak széléig. Windu követi és kijelenti, hogy ideje megadnia magát a nagyúrnak.

Ekkor jelenik meg Anakin, sietve a legyőzött és a legyőző mellé lép. Sidious egyből az ifjú Jedihez szól, emlékezteti, hogy ő megmondta előre, hogy a Jedik hatalomra tőrnek. Windu erre azt feleli, hogy a Sithek elnyomása sohasem fog visszatérni. Sidious elveszett.

A Sith azonban nem adja magát könnyen. Határozott ellenkezéssel közli Winduval, hogy meghal és ujjaiból villámok csapnak ki, amiket a Jedi csak fénykardjával tud blokkolni.

Sidious erőlködve mondja Anakinnak, hogy a Jedi mester egy áruló, míg Mace ugyan ezt állítja a kancellárról. A fénykardról visszaverődő villámok a Sith arcába vájnak és olvasztani kezdik. Az eltorzuló Sidious mit sem törődve sérüléseivel tovább beszél. Kijelenti, hogy csak az ő hatalmával menthető meg Padmé, ennél fogva Anakinnak választania kell. Windu a villámok elhárításával bajlódva csak annyit tud javasolni a fiúnak, hogy ne hallgasson rá.

Sidious elhaló hangon könyörög pártfogoltjának, ne hagyja, hogy Windu megölje. Aztán egyre inkább elgyengülve mormolja, mennyire elhagyta az ereje, mennyire legyengült, míg végül megszűnnek a villámok, a Sith pedig erőtlenül hanyatlik hátra. Már csak annyit tud kérni Anakintól, hogy segítsen, aztán tovább mondogatja, mennyire elhagyta az ereje.

Windu nekiszegezi a kardot, elszántsággal az arcán elhatározza, ennek véget vet egyszer s mindenkorra. Anakin azonban közbeszól. Szerinte ezt nem teheti meg, a törvény előtt kel felelnie. Sidious figyeli a feleket. Windu habozás nélkül elhárítja az ifjú szavait, jól tudja, hogy a Sith Nagyúr már a kezében tartja a Szenátust és a Bíróságot, így túl veszélyes életben tartani. Sidious ekkor újra felnyögdécsel, újra elmondja, mennyire gyenge, és könyörög az életéért.

Anakin tovább győzködi mesterét, utolsó érvként felhozza, hogy a gyilkosság nem a Jedik útja. ?Élnie kell.? Windu azonban már döntött,. Csapásra emeli kardját. Sidious halálra dermed, s már csak kegyelemért rimánkodik. Anakin arca azonban eltorzul kétségbeesésében és mérgében, már azt is kimondja, hogy szüksége van rá. A Jedi mester azonban már meg se hallja. Sidious is csak azt kántálja, hogy ne tegye.

Ekkor Anakin felkiált, aktiválja kardját és lesújt Windu lecsapó karjára, leszelve csuklóját. A kéz messzire repül, Windu fájdalommal telien üvöltve megmarkolja csonka kezét, Darth Sidious pedig elmosolyodik, aztán előre szökken, kinyújtja kezeit, és villámokat bocsát a sebesült Jedi mesterre. Miközben ellenfelei csontjai felizzanak, a Sith Sötét Nagyura győzelemittasan üvölti: ?HATALOM! KORLÁTAN HATALOM!!!?

Aztán a villámokkal kilöki Mace Windut, aki messzire repül és eltűnik Coruscant sötétségében.

Anakin kétségbeesetten zuhan az egyik emelvényre, azt kérdezve, mit tett.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Elérkezett a sötétség, ami felé ezerrel robogott a film. A Sith bosszút áll, Anakin választ. Mace Windu és kommandója elszántan lép be Palpatine-hoz, eltelve a túlerő mámorával, aztán mire észbe kapnak, máris elhullottak.

Személy szerint én ezt a párbajt szeretem a legjobban. Egyrészt eltér a többitől, ez lassú, már-már művészi, ahogy Windu és Sidious mindenféle látványt mellőzve kardoznak. És egyszerűen bámulatos, ahogy Palpatine irányítja a harcot. Bár szerintem a végén kicsúszik a kezéből, de amint biztonságos távolságba kerül Windu pengélyétől, újra ővé az irányítás. Windunak azonnal vágnia kellett volna, amint lefegyverezte Palpatine-t, de ő inkább megadta a megadás lehetőségét. És még őt nevezték árulónak?

Sokszor téma, hogy milyen gyorsan legyakja Palpatine a Jediket. Hát, ennek szvsz rengeteg apró oka van, amiket sokszor leírtam már. Fizikai ok, hogy a szoba kicsi, ezek meg öten akarnak benne kardozni, ami lehetetlen. De jelentősebb a mentális ok. Ezek a Jedik sose láttak még Sithet, egyik sem, de valószínűleg még olyan élőlénnyel sem találkoztak, akik úgy vetődnek eléjük, mint Palpatine. Nem tudom, mit tudtak addig a Sithről, de az biztos, hogy váratlanul érte őket a bevetődésének pillanata. Ráadásul ez nem egy mezei Sith, hanem olyasvalaki, akivel számtalanszór találkoztak, talán beszéltek is.

Az is érdekes, hogy Windunak a végén milyen elszántság van az arcán. Mikor le akar súlytani, már-már a Sötét Oldal csillan vissza az arcáról. Annyira belelovalta magát, hogy fel se fogta, mit mond Anakin. Ez lett a veszte. Palpatine pedig ennél alamuszibb már nem is lehetett volna. Ahogy motyogja, hogy gyenge, és nincs ereje, közben meg sunyin figyeli Anakin és Windu bájcsevejét, hát aknába való akkor ;)

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A következő beállitás az egyik kedvencem: Windu a jedi kommandó élén bevonul Palpatine-hoz. Érdemes Windu arckifejezését megnézni; ahogy Lenci kolléga megjegyezte: mint aki szarba harapott és nem izlett neki. Látszik rajta, hogy most nem tanácsos kikezdeni vele, mert még seggbe talál billenteni. Ahogy az ismeretes eredetileg a jedik nem sétáltak volna be ilyen simán Palpihoz. Elöszőr Palpatine rodian talpnyalója állt volna eléjük, akit simán neki löktek volna a falnak, majd két köztársasági gárdista próbált volna kikezdeni velük. Erről egy concept rajz itt:

 

0007-2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Kicsit sajnálom, hogy ez nem került bele, de talán jobb, hogy a lényegre koncentrál a film. Ráadásul a jedik igy túlzottan brutálisnak tünhettek volna.

 

Ám mihelyst kinyilik az ajtó a jedik a lényegre térnek:

 

01450_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Windu itt még az eddigiekhez képest is nagyon kemény. Úgy látszik tényleg tele van a bakancsa a sithekkel, meg ezzel az egész nappal. A jedi-kommandó joggal hiheti azt, hogy érkeztükre a Kancellár megadja magát. Négy Jedi Tanácstag...

 

S bár a jedik krémje teszi tiszteletét az irodában, Palpatine döbbenetes cselekedetre szánja el magát... olyasmire amire a négy képzett harcos se volt felkészülve: egyszerüen rájuk ront egy pokoli sikoly kiséretében!!! A meglepetés ereje teljesen lebénitja a jediket (Dzséjt nagyon jól leirta, hogy miért nyer Palpi olyan gyorsan). Majd aztán kezdődhet a Windu-Palpi küzdelem.

De vajon tényleg igazi küzdelemről van szó? Palpatine-nak valóban meg kell szenvednie ezt az ütközetet? Érdekes, hogy a filmet látva egyértelmű igen a válasz. Söt, úgy tünik Windu még Palpi fölé is tud kerekedni... nekem valahogy mégis az volt az érzésem, hogy ez is a szinjáték része. Palpatine tudja, hogy Anakin közeledik és mégse találhatja őt legyilkolt jedik gyűrűjében... ez azért még elbizonytalaníthatja. De hogy pontosan mi itt a helyzet abban még jómagam sem vagyok teljesen biztos. Se Palpi tettetését, se Windu valódi győzelmét nem tudnám teljes bizonyossággal kizárni. Mindenesetre az időzités tökéletes: mielött Anakin belépne, Palpatine elveszti a fegyverét és az életéért könyörög a földön, miközben Windu kinyitott karddal fenyegetően áll felette. Maga a Windu-Palpi ütközet egyébként nincs túl jól megkoreografálva... talán fura, hogy ezt mondom, de én igy érzem. Föleg az arcokra mentek itt rá, ami azért néhol eléri a kellő hatást (ugyebár, ha szemmel ölni lehetne ;)):

 

113_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

Viszont Palpi grimaszai néhol furák és az egészben inkább a keret a lényeg? vagyis Palpi hirtelen akciója és végül az a drámai patt-helyzet, ami Anakin megjelenésével veszi kezdetét. (Bár az baromira tetszik, hogy kicsapják a hivatali szoba óriási ablakát :))

 

Egyébként érdemes megnézni Palpatine kéz-tartását annál a jelenetnél, ahol Windu lecsapni készül (mondjuk erről már volt szó itt a fórumon). Bizony a vén sith uraság villámozásra tartja a kezét... ha esetleg Anakin nem tenné meg, amit meg kell, akkor Palpi az utolsó pillanatban megvédené magát. Ám erre semmi szükség. Windu csapása Anakin fénykardjában áll meg... ami szintén egy óriási jelenet. Már az is, ahogy látjuk Anakin arcán tükrözödni a villám-csapásokat, de ahogy végül oda-orditja Windunak: "I need him!", majd jön a blokk, amiben Windu elveszti a kézfejét... uhh... mondtam már, hogy óriási?!

 

Ami eztán jön az kétséget sem hagy afelöl, hogy Palpatine haldoklása és nyöszörgése nem volt több olcsó játéknál: Palpatine minden dühét és pusztitó-erejét kiadja magából, miközben azt üvölti ?Unlimited power!?.

Ez a jelenet Palpatine életében egy óriási fordulópont: annyi évnyi szinészkedés után önmagát adja? ezt a gusztustalan, varangy-képű, félőrültet, aki ott lakozott végig benne és akit eddig mindig is elkellett nyomnia magában.

Ám ez nemcsak Palpatine életének nagy forduló-pontja, hanem a filmé és az egész Saga-é. Vége a vidám hőskalandoknak, melyben a jó mindig és mindenképp győz? és vége egy álomnak is, melyet a jedik szőttek, s melyben egy Kiválasztott az ő oldalukon hozza el a jobb és szebb világot. A Kánaánt mostantól a Pokol váltja fel, s azok akik eddig uralták e világot, üldözöttekké válnak (oh, milyen fennkölt lett a vége :D)

 

120_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tényleg fennkölt lett, de gyönyörűen leírtad ;)

Nem igazán tudok mit hozzátenni. Windu bevonulását imádom, nagyon cool :)

Ha nem lenne ott Anakin, azt mondanám, hogy egyértelműen Palpié a jelenet, de Anakin ott van, nagyon is. Hayden remekel ebben a jelenetben, egyik legjobbja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ahogy Bomarr is írta, ez a Saga fordulópontja! Hihetetlen dózisban kapjuk arcunkba az eseményeket, oldalakat lehetne írni róla. Windu és csapata bemasíroznak...milyen önbizalom sugárzik róluk (most seggberúgjuk a sithet), aztán Palpi kikelése önmagából. Döbbenetes. Mint egy vérszomjas állat, aki kiszabadult évtizedekre bezárt börtönéből. Grimaszol, pózol, üvölt. Aztán Anakin felbukkanása és vívódása....leírhatatlan. Csak az tudja ezt átérezni igazán, aki az első két filmet is érti, és szereti (a többiek értetlenkednek). Az egyik csúcspont az, amikor Anakin Windu ellenében próbál érveket felhozni, de ez mind áltatás csak, és a legvégén, az utolsó lépés előtt mondja ki a valódi okot. I need him! Érdekes, hogy Windu is azzal érvel Palpi elpusztítsa mellett, amivel Sidious nyugtatgatta Anakint Dooku megölése után. "Túl veszélyes lenne életben hagyni". Az volt még tökéletes a tervben, hogy Windu-val szemben kellett állnia Anakinnak, amit Palpi zseniálisan megszervezett. Tudta hogy a fiú és a Jedi metser között ellentétek feszülnek, és ellene sokkal könnyebben fordul mint mondjuk Obi ellen.

 

A sith névadót tátott szájjal néztem...döbbenetes. Megszületett Darth Vader. Anakin Skywalker számüzetésbe vonult egy időre. ;)

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként én is azon az állásponton vagyok, hogy Palpidious hagyta magát Windu ellen, és csak annyit küzdött amennyi feltétlen kellett amíg Anakin odaér. Van egy árulkodó kép a szituról, íme:

 

pdvd0108en.jpg

Itt jól látszik, hogy Palpi már itt ledöfhetné Windut, de nem teszi. Várja Anakint. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Engem is ez a kép győzött meg igazán, hogy palpi hagyja magát. Itt nem lett volna nagy kunszt leszúrni Windut. Abban biztos voltam, hogy valamilyen szinten Palpi játszadozik húzza az időt, de hogy pontosan hol húzódik a határ megfejthetetlen.

Szerintem itt még Windu nem tért magához az előző sokkból, hisz a tanács negyedét a szeme láttára aprították kockára. Párharc vége felé egyre jobban magához tér, és szerintem az a rúgás nem volt Palpinak betervezve, azért mászik olyan gyorsan négykézláb. De Palpi, mint mindent ez a véletlent, vagy nem tervezett eseményt, kedvezőtlen fordulatot kihasznál. Mert Anakin fegyvertelenül látta, és abban a pillanatban következtethetett arra, hogy a felfordulást egyedül Windu csinálta.

A piros fénykard Palpi kezében amúgy is taszító lehetett volna, hisz többször látott már ilyet, és nem a jó fiúk kezében. Mault is látta már gyerekként ilyennel hadonászni, Dooku kardjáról pedig maga is tudna mesélni.

 

Ebben a jelenetben mindenki hozza magát. Mindenki azt az arcát mutatja ami leginkább jellemző rá. Windu ellentmondást nem tűrően cselekszik, magabiztos, így is ismertük.

Palpi hazudozik össze-vissza, színészkedik, csúszik mászik, mint egy pondró a földön vagy nem is mint egy pondró, hanem mint egy Sith.

Anakinben pedig kétségek sora, bizonytalan, zavart. Most már nem hallhatunk semmit a fülével, film koncepciója errefelé szakít ezzel a nézettel. Azért nem hallhatunk semmit Anakin fülével, mert ő innentől, már se hall se lát.

Érvelget Windunak, még meg is lehetne hallgatni, de Windu olyan érvekkel vág vissza amire nincs magyarázat, nincs több hablaty. De Anakin nem hallja meg, nem is érdekli, csak a saját dolga érdekli.

Windu sem rá koncentrál, hanem Palpit figyeli, ezért nem törődhet az I need himmel. Windu akármennyire nem bízott Anakinben, arra sosem gondolt, hogy ellene fordulhat, az óriási pofon volt neki. Talán nem is fájdalom miatt üvölt, hanem a döbbenet miatt. Tudja, hogy vége elbuktak, és egy időre eltörlik őket a galaxis színéről. Bekövetkezik az, amit az előbb még Palpi szemébe vágott, hogy nem kér senki a Sithek elnyomásából. (Persze ha Anakin nem áll mellé szerintem mindkettőt kiküldi az ablakon, a már említett villámozásra tartott kezével.)

 

Sith keresztelőkor általában már köpni-nyelni nem tudunk. Anakin kicsit megdöbben Palpi erő-demonstrációján, nem gondolta volna, hogy ilyen is van az ő öreg gyenge mentorában. Én azt érzem rajta, hogy megilyed tőle, hogy atyaég mibe keveredtem, mostmár nincs visszaút, ez kicsinál...(Ez jön le nekem az arcából, és a What have i done-ból)

Ezek után még tisztelettudóbb lesz Palpival szemben, szinte fél tőle, ahogy Vader is tart majd tőle a ep6-ban.

Névadásközben a szusszantás frenetikus. Nagyon el lett találva a hang torzulása, ahogy egyre jobban hasonlít A Jedi vissztérből már jól ismert hangra.

Grúber Hugó is nagyon jól oldotta meg a feladatát, erről sokat is mesélt, hogy például, mikor Palpi a vásznon levegőt vesz, ő kifújja a levegőt kis hörgéssel, mert annak van hangja, míg a belélegzésnek kevésbé.

 

Kardozás szerintem azért lett kevésbé koreografálva, mert ez hasonlít leginkább az ep4-es BenvsVaderre. Ha Palpi szaltózgatását leszámítjuk szinte már hasolít a stílus. Sok két kezes vívás, közeli az arcokról, nincs olyan dinamika, megszakítják vágással.

Szerintem ez szándékos.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sith keresztelőkor általában már köpni-nyelni nem tudunk. Anakin kicsit megdöbben Palpi erő-demonstrációján, nem gondolta volna, hogy ilyen is van az ő öreg gyenge mentorában. Én azt érzem rajta, hogy megilyed tőle, hogy atyaég mibe keveredtem, mostmár nincs visszaút, ez kicsinál...(Ez jön le nekem az arcából, és a What have i done-ból)

Az szenzációs, ahogy Anakin átalakulását bemutatták. Szinte minden pillanatban más érzelmek ülnek ki az arcára. A végére nem marad, csak az ördögi eltökéltség. Itt még főleg Padmé miatt is cselekszik, ami később kiegészül egy egész sor dologgal. Itt azonban még legfőképp a féltés vezérli. A félelem a söté oldal kapuja....melyre most iskolapéldát kaptunk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én meg felfedeztem egy kis hibámat. Már többszőr előfordult velem, hogy annyira belemerültem egy chapter leírásába, hogy véletlen átfutottam a következőre is. Most is észrevettem, de úgy tűnik, a javítás a copyzás közben elkallódott. A lényeg, hogy a névadás már a következő chapterhez tartozik, csak már azt is megírtam lendületből (a következő címe Rise Darth Vader és mikor a "Rise!"-hoz értem ocsúdtam fel, hogy már a következő fejezetet írom). Bocsánat a kavarásért, és már kijavítottam. Elragadott a hév.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt hiszem, Anakin utolsó Jedi megmozdulása a What have I done? felkiáltás. Feleszmél, hogy hova is tart, de utána máris megadja magát a sötét oldalnak.

Ezt a mondatot akár Luke is mondhatná a Vader párbaj végén ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó lett az átállás, na.

Ezeket kéne azoknak olvasnia akik szerint rövid, vagy megalapozatlan.

Ezzel egyetértek.

Akik szerint rövid vagy megalapozatlan, azoknak javaslom, hogy nézzék meg rendesen az első két részt is a harmadik mellé ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A 21 éve várt jelenet.Erre a pillanatra vártam mióta láttam a Jedi Visszatért.Az évek alatt elképzeltem sokszor a szitut.A fő kérdéseim ezek voltak: Miért állt át a sötét oldalra, és hogyan történt?

Mikor már jöttek a spoilerek a Jedik bevonulásáról, Anakin Windu ellen való fordulásáról, akkor is elképzeltem milyen lehet.

A valóság minden képzeletet felülmúlt.Lucas elképesztően jól, érzelemdúsan oldotta meg.

A premieren amikor elöszőr láttam a jelenetet ,onnantól hogy mutatják alulról a jediket egészen a "Mit tettem"-ig olyan erővel fogtam a karfát, hogy majdnem kitéptem.Mindig mondam magamnak hogy ezt már nem lehet fokozni.De lehetett.A csúcspont a levágott kezű Windu villámmal való ellátása, közben meg Palpi állatias üvöltése.A moziban ki is ejtettem a számom hogy: "Úristen".Gondoltam, hogy gonosz Palpi, de hogy ennyire?

A jedik gyors legyőzése a kis hely számlájára + a meglepetésre írható.Nekem nincs vele bajom.A párbaj elején Palpi hagyta magát és szerintem szándékosan hagyta Windut életben, és nem mondjuk Fistot.Tudta, hogy Anakin Windura haragszik a bizalom hiánya miatt.A párbaj végén szerintem Windu felülkerekedett.Vagy nagyon jó szinész Palpi és amellberúgást is szándékosan hagyta.Szerintem Palpi rögtönzött.Mindig a pillanatnyi helyzetnek megfelelő stratégiát alkalmazott.Magyarán ha Windu gyengébb lett volna és nem esik ki a kard a kezéből akkor mást mondd a belépő Anakinnak.

Anakin sok mindent gondolhatott a jelenet láttán.A Jedik tényleg hatalomra törnek, hisz a Tanács tagja Windu rászegezi a kardját a védtelen Palpira.

Vagy ha nem is ezt gondolt akkor az járhatott a fejében, hogy Palpit mindenképp életben kell tartani, valahogy meg kell győzni Windut, hogy ne ölje meg.

Csak az volt a baj, hogy Windu itt nem a higgadt Jedi volt, hanem már az érzelmei irányították.Csak az járt a fejében, hogy Palpit kinyírni, különben vége a Jedi Rendnek.Ezért nem figyelt fel olyan mondatokra amire pedig fel kellett volna, hogy: "Csak én menthetem meg a feleségedet".Windunak fel kellet volna kapnia a fejét, hogy: "Neked feleséged van?".És akkor talán egy olyan szópárbaj alakul ki, hogy Anakin el tudta volna neki mondani, hogy Palpi kell neki és egy ideig ne ölje már meg.

Persze ahogy Ody írta Anakin próbált észérveket találni Windunak az életben hagyásra, de nem volt őszinte.Itt már nem érdekelték a Jedi eszmék(pl fegyverteleneket nem ölünk), csak a saját önző érdekei.Tulajdonképpen itt már a szó klasszikus értelmében már nem Jedi.Amikor a azonban lesújt Windu kezére, akkor Anakin Skywalker hosszú álomra tért, és megszületett Darth Vader.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát nem tudom, pl. amikor Anakin odafordul hozzá, hogy bíróság elé kell állítani, akkor Windu válaszol neki, ugyanakkor amikor Palpatine mondja, hogy a feleséged miatt szükséged van rá, azt meg meg se hallja. Szóval ezt azért így nem lehet kijelenteni.

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amikor azt mondja Palpi, hogy a feleségét csak ő mentheti meg, Windu éppen el van foglalva néhány ezer volttal, szóval arra valószínűleg azért nem reagált érdemben. Utánna meg szép lassan elborult Windu tudata. Mikor Anakin azt mondja neki, hogy egy Jedi nem tehet ilyet, éppen Windu arcát mutatja a kamera és amilyen ábrázatot vág, az már egy Sithhez is méltó lehetne. Teljesen rákészült arra, hogy megöli Palpatine-t, akkor már csak ez volt számára az egyetlen dolog az egész világon. Ekkor mondja azt Anakin, hogy szüksége van Palpira, de akkor már Windu teljesen egy dolognak rendeli alá a tudatát.

 

Azért Anakin itt szerintem már eldöntötte, hogy ártani fog Windunak, ha nem is akarta megölni. Mert elég lett volna az, hogy a penge elé teszi a saját pengéjét, mint anno az ep2-ben Dooku esetében, amikor az lecsapott Kenobira. De szerintem már annyira rühelte Windut, hogy ártani akart neki. Ezért inkább a kezét vette.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A villámozás első periódusa után Windu arca tényleg brutális. És innentől tényleg csak a kivégzés jár a fejében. De miért is? Én azt látom itt, hogy amilyen nagy szenvedéssel hárította a villámokat, abból kialakulhatott benne egy újabb kép Palpi hatalmáról. Az első ugye a három társa és a párbaj volt. Ezeket túlélte, sőt elég jól állt (az ő szemszögéből). De itt milyen kemény ellenállásba ütközött már? Nagy nehezen sikerült ezt is túlélni. Itt a kedvező alkalom: "a sith nagyura ennyit tudott" - gondolhatta.

Szegény Windu. Aminek itt ellenállt, az még nem a full-power Sidious volt.

Ha Anakin itt nem segít Palpinak, szerintem olyan löketet nyomott volna a sith, hogy Windu úgy röpül ki az ablakon fénykardostul, hogy gondolkozni se lett volna ideje. Emlékeztek arra, hogy Luke az ep6-ban az első löket villámoknál milyet röpül (és Yoda később)? Itt pedig Windu csak addig van talpon és jelen, amíg Palpi elmondja neki rögeszméjét az élete céljával kapcsolatban. Utána ő is röpül. Na ott már full-power volt.

 

Ez azt sejteti, hogy amikor a villámokat használják, akkor ez olyanra is használható, mint valami fogó. Pl. Dooku az ep2-ben Anakint kicsit megtáncoltatta mielőtt elengedte. Itt is Palpi lebénította, megfogta áldozatát, majd beadta az uccsó dózist. A kígyó!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az egyik legnagyobb hatású jelenet. Engem is sokkolt Windu kivégzése, nem akartam elhinni, hogy benn merték hagyni a filmben.

 

Számomra is elfogadható a 3 jedi mester kivégzése a kis terem miatt.

Talán csak egy dolgot korrigálnék: amikor Palpi először szúr, azt a jelenetet kicsit felgyorsíthatták volna. Így kicsit veszit a lendületéből az egyébként pörgös párbaj.

 

Persze ez csak egy-két másodperc, amit megváltoztatnék az egyébként tökéletes filmből.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Revenge of the Sith

Chapter 28: Rise Lord Vader

Time: 1:12:14-1:15:59

 

Tartalom

 

Sidious talpra áll, Anakin elé lép, s azt feleli, hogy beteljesítette a végzetét. Aztán felkéri tanítványának, hogy megtanulhassa használni az Erő Sötét Oldalát.

Anakin Skywalker nagyon rövid hezitálás után felel, megtesz bármit, amit csak kér tőle. Sidious elégedetten elmosolyodik. Anakin mindezért cserében csak azt szeretné, ha Sidious megmentené Padmé életét, aki nélkül nem tudna élni.

Darth Sidious hangja ekkor földöntúlivá, pokolbélivé változik. Azt mondja, hogy a halál fölött eddig csak egyetlen embernek sikerült diadalt aratnia, de ha ők ketten összefognak, akkor biztos megtalálják a titok nyitját. S ahogy beszél, Anakin elbűvölten mered új mesterére, miközben térdre borul előtte. Hűséget fogad a Sithnek, aki újfent elégedett. Sidious ezután folytatja, elárulja, hogy átjárja az Erő, így páratlan hatalmú Sith lehet belőle. Eztán új nevet ad tanítványának: Darth Vader.

Az ifjú Sith Nagyúr köszönetet mond, majd mestere utasítására felemelkedik.

A Kashyyyk bolygón ekkor Yoda megtántorodik, a falnak támaszkodik. Mintha a szíve sajdult volna meg, olyan ábrázat ül ki az arcára.

Sidious miközben magára ölti éjjfekete köpenyét, immár újra rendes hangján elmondja, hogy mivel Anakin Skywalkerben nem bízott a Tanács, így csak őt nem avatták be a terveikbe, s ha a Jedik megtudják, mi történt, megölik őket és a szenátorokat is. Vader egyet ért, szerinte a Tanács következő célpontja a Szenátus lesz. Sidious fejébe húzza csukjáját, majd kijelenti, hogy ettől a pillanattól kezdve az összes Jedi lovag, köztük Anakin barátja, Obi-Wan Kenobi is a Köztársaság ellensége. A tanítványa megértéséről biztosítja.

Sidious tovább szövi terveit. Elmondja, hogy gyorsan kell cselekedniük, mert a Jedik nem alkusznak, s ha egy is életben marad közöllük véget nem érő polgárháború vár rájuk. Eztán lehorgasztott fejjel álló tanítványához fordul és utasítja, hogy menjen a Jedi Templomba, ahol nem számítanak támadásra. ?Tedd, amit tennedd kell, Vader Nagyúr! Ne tétovázz, ne kegyelmezz!? Javasolja induló tanítványának, és hozzáteszi, hogy csak így nyerheti el a Sötét Oldal hatalmát, amivel megmentheti Padmét. Vader megáll az íróasztal előtt, ami mögé Sidious letelepszik. Nyíltan megkérdi, hogy mi lesz a többi Jedivel, akik szerte vannak a Galaxisban.

Sidious biztosítja afelől, hogy ők is elnyerik méltó büntetésüket, aztán utasítja tanítványát, hogyha mindenkit megölt a Jedi Templomban, utazzon a Mustafar-rendszerbe és végeze ki Gunray helytartót és a többi Szeparatista vezetőt. S aztán győzelemittasan hozzáteszi, hogy ?Végre megint a Sith uralja a Galaxist! S beköszönt? az áldott? béke.? Mindezt halálosan halkan.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Számomra az ep3 csúcspontját egy hosszú jelenetsor alkotja, mely ott kezdődik, hogy Winduék benyomulnak Palpatine-hoz, és ott végződik, hogy Bail Organa elhagyja a Templomot. Ígyhát nem csoda, hogy ezt a fejezetet is imádom, és akár hányszor leültem eddig megírni egy ilyen összefoglalót, megnéztem. Végre újra előttünk az Uralkodó teljes ?pompájában?. Ragyás, fekete csukját hord és azzal a jellegzetes hanggal és gonoszsággal beszél. Hátborzongató fickó.

Mikor Sidious azon a pokoli hangon kezdett beszélni kezdettben azt hittem, hogy a teljes, mélyről jövő pokoli gonoszság szólal fel belőle. Később aztán rájöttem, hogy inkább úgy haljuk, ahogy Anakin hallja. Csak akkor kezd el ilyen hangnemben beszélni, amikor Anakin is megbűvölten nézi ? Anakin el is fordítja a tekintetét, és Sidi morgására fordítja újra rá. Mint egy kígyóbűvölő, a hangjával elvarázsolta Anakint. S mikor már nem néz rá ilyen elbűvölten, újra rendes hangon szólal meg (már amennyire Palpatine hangja rendes).

Ian McDiarmid (mint mindig) most is bámulatosan játszik, de most a hangjával ért el kiemelkedő hatásokat. Anno az ep6-ban mindig megborzongtam, mikor az Uralkodó elmondta, hogy ?Good, good.? És vártam, hogy ez az ep3-ban is elhangozzon. Láss csodát, megtörtént. Olvastam nem egy olyan kritikát, hogy itt baromira eltúlozták ezt, de szerintem éppen ez adja meg a lényegét. Palpatine megszerezte a hatalmat és az embert, akiért tizenhárom éven át küzdött. Naná, hogy örömében túlzásokba esik, szerintem ez így a legjobb. Aztán gyanilyen hatásos lett szerintem a trailerből látott ?Tedd, amit tennedd kell??, vagy a ??véget nem érő polgárháború??, s amikor elmondja, hogy ?Végre újra a Sith uralja a Galaxist?? hát az valami gyönyör :(

Érdekes még Anakin, aki először megbűvölve mered új mesterére. Utána engedelmes Sithként egyet ért mesterével. Aztán, mikor Sidious elkezd új ellenségükről beszélni, és szóba hozza Obi-Want is ? ami nyílván egy újabb teszt -, az arcára kiül egy pillanatra, hogy ez nem tetszik neki, de újfent csak helyesel. S mikor Palpi tovább fecseg a Jedikről, és elfordítja a tekintetét Anakinról, az máris elszotyolodik, lehajtja a fejét és lerí róla, hogy tudja, rosszat tesz. De csak sunyiban, nehogy a főnök lássa. De Sidious visszanéz, és egy pillanatra, mikor azt mondja, hogy ?Ott nem számítanak támadásra.? újra az a bűvölő hang hallható és Anakin újra Vaderré válik (elemészti a Sötét Oldal, csakhogy Sidious maga a Sötét Oldal). És innentől még emlékezteti a tanítványát, hogy csak a kegyelem elfeledése és a tétovázás hiánya hozhatja meg a Padmé megmentéséért szükséges hatalmat, s Darth Vader már teljesen az uralma alá kerül. Onnantól Vader már emlékezteti a többi Jedire is, és nem vág emberi kifejezéseket, még a hangja is erőteljesebbé válik.

Még egy említés Yoda. Azon túl, hogy a mimikája kiváló, nagyon jó kontrasztot mutat. A Sithek sötétben vannak, Yoda világosban. Itt ez nagyon jól kitűnik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A keresztelő... Dzséjt, a meglátásod nagyon jó Sidi hangjáról, bár én azt még hozzátenném, hogy valószínűleg Sidious szándékosan "delejezi" Anakint ("You allowed this dark lord, to twist your mind..." Obi-wan), és ezért néz rá úgy Anakin. Szóval szerintem a hang eredménye a nézés, de valóban Anakin fülével halljuk a hangot (nem tudom, hogy érthető-e az álláspontom).

Amit külön kiemelnék a jelenetből, az Sidious rettegése! Hihetetlen, hogy mennyire fél. Amikor azt ecsetelgeti, hogy a Jedik ellenük fordulnak, ha nem cselekszenek, és sürgeti őket az idő. Ott látszik, hogy mennyire fél a Jediktől. És szerintem ez egyértelműen alapkövetelmény a Sith-eknél. Ahogy azt Yoda is mondja: "Fear heats to angry. Angry heats to hate. Hate heats to suffering".

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Talán Hayden itt alakít a legjobban, látszik a szemében a hatalom hatalma.Sokan itt kritizálták a filmet hogy Anakin túl gyorsan áll át a Sötét Oldalra.De arra még nem jöttek rá hogy 13 évig csábította át a sötét oldalra Palpi Anakint, nem 2 perc alatt.

 

Ami nagyon jó a jelenetben az Palpi hangja(Csak is az eredeti).Azok a hörgések.. :(

"GOOOOOD" :P

 

"To cheat death is a power only one has achieved...."

 

Vajon Palpatine kire gondolt?

1.:Vagy hazudott erről is, hogy Anakin számára nagyobb legyen a csábítás, mert ugye nem elég átcsábítani valakit a sötét oldalra, ott is kell tartani.

2.:A mesterének sikerült eljutni valmilyen szintre és kijátszotta a halált, de ezt erősen kétlem.Lucas szerintem ezt a halhatatlanság dolgot csak a Jediknek találta ki.

3.:Qui-Gon.Talán Palpi tudott(hallott) Jinn-ről, hogy hallhatatlan lett, esetleg hallotta hogy valaki anyázik az erőben neki.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon jól mondod Dzséjt, hogy Anakinnek itt még esze ágában sincs megőlni Obi-want. Talán a könyvben lehet legjobban érzeni, hogy milyen erősen érez a barátai iránt. Ha akkor ott lett volna a mestere, sosem állt volna át a sötét oldalra.

Szerkesztve: - Knight
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az egyik legfőbb jelenet, amit már több évtizede vártak egyesek!

 

Nagyon jól leírta Dzséjt a lényeget, és azt hiszem már rengeteg szó esett erről a részről. Úgy zseniális az egész ahogy van. Palpadious-ból előbújik a valódi személyisége. Iszonyat jól megcsinálták a zombi fejét, plusz kiegészülve a sátáni hanggal. Most sajnálom csak igazán, hogy nem vagyok tizenéves. Akkor nyilván befosatás is lehetett volna belőle.

 

Anakin is beletörődik a sorsába, bár még mindig érzelmi viharok dúlnak benne (ez látszik is az arcán). A legjobb pedig az, amikor a sith nagyúr örömittasan kijelenti, hogy végre megint a sithek uralják majd a galaxist, majd halkan hozzá teszi....és eljön az áldott béke. A mondat végén a mosoly még rátesz egy lapáttal. :( Én már ezért az egy mondatért McDiarmid-nak adtam volna az oscart.

 

Ha magsztaljuk a színészeket, a környezetet és a zenét is kell, mert megérdemli. Az egész jelenetnek olyan feelingje van, mintha a pokolban lennénk. Sötétség...Sidious világító szemei, a szél süvítése... Ilyenkor sajnálom igazán, hogy nem lesz több SW film. :P Ezekért a pillanatokért érdemes élni, és szeretni az SW-t.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Aranyfénykardot még kaphat érte:)

 

Palpi maszkosai előtt le a kalappal, a hangulat odaillik, az a sárga tekintet les ránk a vászonról amivel Palpit 1983 óta ismeri a világ (mondanám hogy ismerjük de én akkor még csak egy kósza ötlet voltam) szóval végre egy újabb ismerős arc. Szinte beraknám Csubi mell az Ep3ban először visszaköszönők közé.:(

 

Anakin... hát... én nem ezért vagyok oda érte. Bár aligha lehetett volna jobban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ilyenkor sajnálom igazán, hogy nem lesz több SW film. :( Ezekért a pillanatokért érdemes élni, és szeretni az SW-t.

Szintén :P

Igazából nem akarok semmi többet hozzáírni, mert Ti remekül megfogalmaztátok, csak szeretném leírni, hogy egyik kedvenc jelenetem a hat filmből (hopp, ezt írnom kellett volna tegnap a díjazós topikba). Palpi Once more...-ja zseniális, egyszerűen hátborzongató. Ennek a jelenetnek a látásáért már megérte megszületni (és még néhány másikért is a hat filmből).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.