Ugrás a kommentre

Vicces és kedves dolgok


lipi

Ajánlott hozzászólás

Monty Roberts Show

"Prémium" műsor

(ez volt az, amire csak a VIP és Premium jegyes embereket engedték be)

Első benyomás: rengetegen voltunk, szerintem az összes jó helyre szóló jegy elkelt. Műsor előtt és után lehetett aláírást gyűjteni. Volt egy bolt-részleg (Dually-halter = gyerevelem-kötőfék, DVD, új könyv magyarul, sapka, póló) úgy elrendezve, hogy aki aláírásért áll sorba az kénytelen legyen végignézni a kínálatot. Sajnos a korábban megjlent könyveket (vagy akármelyiket eredeti nyelven) nem lehetett megvenni, pedig szerintem arra nagyobb kereslet lett volna. Egy másik helyen a hírlevélre gyűjtöttek e-mail címeket, ezt messze elkerültem mert nekem már kb fél éve jön. Elég nagy tömeg volt, pedig ha valaki életébben egyszer föltéved a montyroberts.com - ra, kiszórja a szemét a hírlevélgyűjtő.

A Sportaréna egyik felében ment a műsor, a terem közepét felszórták azzal a homokszerű anyaggal ami pl a Nemzeti Vágtán is volt, ebben állították fel a körkarámot kb olyan panelekből, amikből a kordonokat szokás.

A prémium műsor egy nyers ló volt, Úrimuri. Szegény Mr Roberts eléggé megküzdött a nevével, aztán nagy naivan megkérdezte a tulajt hogy honnan jött. Dabajbélafaluból vagy honnan, szóval ez volt az a pont ahol Monty végleg letett a magyarul tanulásról. "Urimuri" morogta végül, aztán nekiállt a lóval foglalkozni, végtére ehhez ért. Aranyos volt.

A csatlakozás úgy zajlott le, ahogyan a nagykönvben meg van írva, a ló szinte azonnal Monty felé fordíttta az egyik fülét ("figyelek rád") aztán elkezdett kisebb köröket menni ("nem akarok eltávolodni"), elkezdett rágcsálni ("mernék veled egy asztalhoz ülni") amit ugyan én nem láttam re ráfogom a köztünk levő kb tíz méterre, aztán jött a fej leeresztése (".... és te ülhetsz az asztalfőn")

Az odahívás nem pont úgy volt mint a könyvben, nem egyszerűen megállt, hanem elkezdett ívben járkálni a ló előtt, tulajdonképen hívta magához. (eredetileg mozdulatlanul állást írt, de gondolom az ívben járkálás a beváltabb módszer). Amint egy kcsit közelebb ment a ló, Monty már "gratulált" is neki homlokvakargatással, aztán persze a ló már ment is közelebb :D

Aztán jöt a takaró meg a nyereg fölrakása, tett a ló szabadon egy pár kört, kicsit ugrálgatott, de persze a nyereg jól oda volt hevederezve, plusz annyira nem is zavarta Úrimurit. Aztán jött a futószár. Két hosszú kötél a Dually-halter két oldalára, tulajdonképpen átmenet a kötőfék meg a hackamore között. A két szárral Monty középről kormányozta a lovat, végigvették a jobbra-balra kanyarodást meg a hátrálást. Meg, hogy a második legfontsabb hogy az ember jól szórakozzon, első legfontosabb hogy a ló jól szórakozzon, hát hogy mennyire szórakoztak azt nem tudom de hogy nem volt kellemetlen nekik az biztos.

Szünetben jól megnéztem a boltrészlegnél a kötőféket: annyi a trükkje, hogy egy pár puha kötél van átfűzve a két oldalsó karikán, és rögzítve egy-egy nagy karikával ami egyrészt megakadályozza hogy kicsússzon a helyéről, másrész erre lehet akasztani a futószár karabínerét. Nagyon ötletes, bár a 7900 Ft még a használati útmutató DVDvel együtt is sok szerintem. Igaz, a normál kötőfék piaci viszonyait sem ismerem.

Szerkesztve: - Darth Krande
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szünet kb közepén aztán beengedték a többi nézőt, szerintem az összes jó helyre szóló jegyet eladták, mert csak a akasülőn voltak üres székek, ot ahonnan max távcsővel lehet látni. Hozzáteszem, hogy kivetítés nem volt.

 

"It's a lesson for life. It's about communication, negotiation, getting on with each other."

Állítólag 1800 bemutatónál tart, évente 400, utólag könyűnek mondott esettel kerül szembe. Szóval, nem kispályázik a mister.

 

Betty szintén nyers ló volt, állítólag 3000 néző előtt került rá élete első nyerge, lovasa. Nekem úgy tűnt, nagyon emberkedvelő jószág, csak fiatalka, ezért nem ült még rá soha senki. Igazából a lovast is csak egy rövid időre rakták rá.

Lényegében ugyanaztörtént mint az előző műsorszámnál, plusz Monty elmondta hogy a menekülő űállat kb fél kilométernyit menekül (aztán ezalatt vagy lerázza a ragadozót, vagy nem), ez 5-6 kört jelent a körkarámban mindkét irányban. Munka után meg volt egy kis "quality time" vagyis, amikor csak az egyöüttlét kedvéért sétálgatnak a karámban, kötelezettség nélkül. Mr Roberts kihangsúlyozta, hogy minden kötözködést megcáfol a ló met látszik rajta (és tényleg látszott!) hogy NEM FÉL, NEM HARAGSZIK, és NEM FÁRADT. Tényleg csak azért hagyta magát megülni, mert önszántából úgy döntött, hogy hagyja magát.

 

Lócsere közben Monty elmesélte hogy különböző útjai során járt már szerte a Földön, pl vetettek vele egy Sweetface nevű rénszarvast akinek múlt héten született borja, úgyhogy most tekintsünk rá úgy, hogy ő boldog rénszarvas-nagypapa. Elhiszem.

 

Szende egy bakolós ló, a tulaj kezdte idiomítgatni, a nyereggel nem volt semmi gond, de amikor ő ráült, rendszeresen ledobta. Tehát abbahagyták a kísérletezést és hozták a lovat. Csatlakozás közben-előtt Monty egy kicsit reklámozta a boltot,mesélte hogy pár éve egy rossz futószár majdnem letépte az ujját, úgyhogy azóta saját fejesztésűt használ. spéci, hajlékony anyagból, ami puha és könnyű és még akkor sem okoz fájdallmat ha véletlenül fejbeveri vele a lovat. Ezt be is mutatta, 20%-ban elhiszem hogy tényleg véletlen volt :D

Merthogy az elküldést sem csak szemmel csinálja (ahogyan a hívást sem), hanem föltekeri a futószárat, jobb kézzel a kötél végét odadobja a ló gömbölyűbb részéhez, aztán föltekeri és kezdi elölről. Aztán amikor a ló már ott tart hogy szeretne "tárgyalni", még jött egy kis show-elem, az ujjak szerepével: ha az ember kinyújtja a kezét szétnytott ujjakkal, akkor a ló elmegy, ha meg behajlítja az egészet és a törzséhez húzza, akkor megáll és elkezd szglászni hogy nincs-e valami lelegelhető a közelben.

Mivel nyereg volt már a lovon, most kihagyták a megszagoltatás című porgrampontot, spóroltak kábe fél percet. Rá a nyereg, Monty kérdezte hogy így, lovas nélkül próbálták-e szabadon, a tulaj azt mondta csak futószáron, és nem volt semmi gond. Monty meg azt mondta, futószár az egy dolog, de megnézi szabadon. Szépen megint összetekerte a futószárat, rádobta a ló fenekére, ő elkezdett vágtázni két lépést,. aztán rájött hogy nyereg van rajta és sürgősen le kell szednie magáról. Nos, megpróbálta. Aztán pár végigugrált kör után feladta, Monty meg 45 fokban hátat fordított neki, Szende odasétált, és megkapta élete első ledobhatatlan lovasát.

Az illetőt Bélának hívták, és valamennyi lovas közül a legideálisabb volt a nullás adrenalinszintjével. Anyagát tekintve műanyag, rongy és talán homok, meg egyéb alkotta, nem kellett testi épségéért aggódni, nem stresszelt, nem vérzett, nem verte ki egy fogát sem. Gumikötelekkel rögzítették a nyeregkápához, a kengyelhez, meg a kezét a kötőfék tarkó felőli részéhez. Aztán Montyt kivéve mindenki kimenekült a körkarámból, rájuk csukták az ajtót, és megint kezdődött az "elküldés".

Nos, amit átlagos lovas ember nemkívánatos viselkedésként címkézne, abból a műsor legviccesebb eleme lett. Béla ugyanis valódi rongybabához méltó tehetséggel lovagolt, néha kissé dülöngélt pedig nem valószínű hogy berúgott volna a műsor előtt, bár ezzel is meggyanúsították. Mindenesetre nem hagyta magát ledobni, Szende meg egy idő után tudomásul vette, hogy valami fura izé van a hátán ami ugyan leszedhhetetlen, viszont nem is kell leszedni mert semmi bajt nem okoz. Aztán amikor végül megállt és odakéretőzött az emberhez, akkor jött a kétoldali futószár meg a jobbra, balra, hátra instrukciók. Végül leszedték róla Bélát, néhányszor még odarakták a hátára hogy az élő lovas le-föl szállását imitálják, aztán szép lassan felkerült Dan a helyére.

Dan már nem tudom hány éve Monty tanítványa, és mostanában ő üli meg a show-ban szereplő lovakat mert Monty keresztcsontja már nem bírta a folytonos lovazást (Fiatalabb korában rodeózott, meglett az eredmény. Örülhet hogy egyáltalán még tud lovagolni)

Először egy ideig csak ránehezedik a nyeregre, aztán amikor már biztos hogy a lovat ez nem zavarja, akkor kezdtek futószárral dolgozni. Bakolós lóról lévén szó vagyis balesetbeszélyről, a futószárat nem belekampózták a kötőfék karikáiba, hanem a vastag végét dugták át, hogy szükség esetén egyszerűen el lehessen engedni. Nem került rá sor.

Kipróbálták a lovat aztán úgy is, hogy a lovas rendesen a szárral irányította, a sebességet viszont Monty határozta meg a szokásos futószárvég-dobálással. Mind a két irányban elmentek vágtáig, nem volt semmi különös. Ja, Dan eleinte összehúzta magát a nyereben, mint a versenyen a zsokék, gondolom, hogy a látványa ne ijessze meg a lovat és csak később kezdte kihúzni magát.

Aztán jött a szünet és cirka háromezer emer lezúdult aláírásért.

Szerkesztve: - Darth Krande
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A következő műsorszám Moha volt, egy szürke Shagya, a tulajdonos egy másik lóval együtt indította Monty módszerével. A másik lóval semmi gond, ő viszont minden műanyagtól fél, legyen az nejlonzacskó vagy esernyő. Vagy ponyva.

Monty az "incremento" azaz apró lépésekkel módszert hangoztatta, aminek a végső formáját egy Mouse nevű mindentől félő kancától tanulta körülbelül egy éve. Hiába no, régi tény hogy egy értelmes lótól többet lehet tanulni mint egy átlagos embertől.

A lnyeg, hogy minden apró eredményért meg kell dicsérni a lovat, mert a pozitív megerősítés hétszer olyan tanulkonnyá tesz, mint a negatív.

Hadd legyek olyan rosszmájú hogy megjegyezzem: ezek szerint nem én vagyok az egyetlen ember, akin az arab lovak keresztülnéznek. Amint a join-up odáig jutott, hogy Monty levette a szemét Moháról, a drága paci elkezdte a talajt szaglászni, aztán kinézett a közönségre, és láthatóan fütyült arra, hogy valaki épp magához akarja hívni. Monty egy ideig rótaaz ívelet az orra előtt, aztána szemébe nézett, a lónak meg végre leesett, hogy "ja, igen, ez a kétlábú itt akar tőlem valamit" és végül méltóztatott odasétálni hozzá. Szóval, a "nem akarom, hogy közelebb gyere" üzenet után ment oda végül az emberhez. Nem is tudom melyik könyvben írta Monty, hogy az indiánok ezzel a módszerrel képesek befogni vad lovakat, elzavarják őket aztán besétálnak a csapdába a lovak meg a "nofene, ez azt akarja hogy ne kövessük" alapján utánuk sétálnak. Mindenesetre a trükk működött. Monty egy ideig kint sétálgatott a Sportaréna túlfele meg a körkarám között, azalat a segítők egy vékonyabbra öszehajtogatott meg egy barominagy ponyvát raktak be középre. Amikor ők kijöttek, Monty meg a ló a körkarám kb egynyolcadára szorultak vissza. Itt jött az esernyő nevű rémség. Először csak megmutatták a lónak, aki persze ettől alaposan megijedt, aztán amikor végre nyugton maradt, elrakták az esernyőt. Aztán újra előkerült, és közelített a lóhz, aki meg szép lassan rájött hogy nyugton kell maradnia, ahogy Monty fogalmazott: "Moha most épp az esernyőt idomítja. Ha nyugton marad, akkor az esernyő eltávolodik tőle". Nos ez az esernyő meglehetősen tolakodóan viselkedett, hozzáért a nyugton álló (homlokon gyakran simogatott) lóhoz, sőt megdörzsölgette (lásd réparúd a Parelli-féle módszernél), sőt még ki is nyílt mellette. De mivel bajt nem okozott, hát Moha szép higgadtan ácsorgott, tudomásul véve, hogy az esernyőnek is joga van a körkarámban tartózkodni. Aztán szépen birtokba vették a körkarám többi részét, megnézték a kis csíkban leterített ponyvát meg a nagyobbat, a vékonyabbon átsétáltak néhányszor, aztán Monty nyitott esernyővel a kezében sétálgetott a lóval miközben a segítők kihajtogatták a ponyvát duplaolyan szélesre, és arról beszélt, hogy a "tóba" (nagy ponyva) folyó "patak" (kis ponyva) hogy meg tud duzzadni némi esőzés hatására. Aztán visszamentek a "patakhoz, Moha egy arab ló nemtörődömségével képes volt átgyalogolni a ponyván amitől eleinte félt, aztán a "tó" csücskén is, a végén meg már hosszában is átszelte a "tavat" akár úgy is, hogy szabadon követte Montyt, aztán miközben Mr Roberts naivan átsétált vele a ponyván, ő félúton lemaradt tőle és nekiállt nézelődni. Úgyhogy Monty alaposan begyűjthette megint a tapsot, elmondta a krédóját hogy "Az erőszak soha nem válasz", elmesélte hogy az apja hány csontját törte el kiskorában, aztán később meg azt jövendölte hogy a munkája során egy ló előbb-utóbb meg fogja ölni, azóta eltelt körülbelül hatvanezer ló, és még mindig az apja okozott neki több károsodást. (megjegyzem a keresztcsontját sem egy ló támadása miatt kellett szétfaragni, hanem azért mert olyan sokszor lovagolt békésen, hogy ez ártott meg neki, bár erről csak a könyvben ír)

"It takes sense to live the world, violence is never the answer". Igaz. Magánvéleményem szerint az erőszak azoknak való, akik az életüket túl akarják bonyolítani, mert ésszel nem képesek megoldani a problémájukat.

A záró műsorszám Szimbád volt, egy nyugodt hobbiló, akinek egyetlen mumusa a lószállító. Élete eddigi legrövidebb szállítóba rakása másfél órát vett igénybe és a fél szomszédságot.

Genetikailag a ló arra van, hogy egy mérföldre ellásson minen irányban, a lószállító meg ugye nincs egészen ekkora. Eredmény, eddig minden műsorához skerült utánfutó-problémás lovat szereznie.... (a www.montyroberts.com/flash.php -n van egy videó amin a tulaj fogadást köt, hogy az ő lovát nem lehet berakni az utánfutóba, Monty meg 14 perc alatt eljut vele a sziától addig, hogy bárki berakhatja. Kárörvendőknek kötelező)

A beszállásra tanítás előtt Monty hosszasan tanítgatta Szimbádot a Dually halter működésére, vagyis, hogy akkor menjen előre, álljon meg és tolasson, amikor a mellette álló ember azt szeretné. Komolyan mondom, ez tűnt a legnehezebbnek.

Aztán betolatott az Aréna lezárt felére egy barominagy lószállító úgy, hogy a vége pont átlógott a műsoros térfélre, és elég jól bele lehetett látni. A körkarám kerítését elhordták, és csatornaszerűvé építették az utánfutó előtt, itt folytatódott a bemutató. Monty elsétált a lóval a szállító közelébe, aztán elhátrált vele, még mielőtt a lónak jut eszébe ugyanez. Aztán megint odamentek és elhátráltak, egyre közelebb, de mindig vissza is jöttek azonnal. Ahogy Monty fogalmazott, ezt a trükköt az anyukák nagyon jól ismerhetik: "Nem akarom, hogy oda bemenj". Na persze, Murphy törvénye szerint a gyerek/ló előbb utóbb egyre nagyobb érdeklődést tanúsít. lusz minden egyes odasétáláskor egyre később kezdtek elhátrálni, egyre közelebb a szállítóhoz. Aztán rájuk csukták a "csatornát", hogy Szimbád ne tudjon teljesen eltávolodni. Tulajdonképpen csak arra kényszeríti a lovat, hogy megfontola az utánfutóba beszállást, és nem ereszti be. Végül aztán amikor a lónak már amúgyis rajta volt a patája a rámpán, elkezdte a kötőfékkel befele húzni. Szimbád kihátrált még néhányszor, de egyre kevésbé tiltakozott, aztán végül eljött az a pont amikor már nem vitatkozott tovább, hanem bement az utánfutóba. Itt kezdődött Monty reggeli tornája, állítása szerint hússzor (én nem számoltam) mentek ki-be az utánfutóból, a végén már ügetésben. Meg olyat is csináltak, hogy Dan megfogta a lovat, Monty meg bement a futóba és belülről húzta a lovat aki így egyedül volt a beszállás rémisztő pillanataiban. Na persze, beszállt. Meg aztán szabadon is. Aztán Monty odahívta a tulajt, viccelődött azon hogy általában nőnemű tulajdonosoktól egy ölelést szokott kérni ha neki is sikerül, de most beéri a tulaj feleségével. Na, szó se róla, megkapta. A ló a tulaj mellett is olyan szépen sétálgatott, hogy majd' leestünk a székről az unalomtól. ( :D )

Aztán nagytaps, nagy sor, dedikálás, beszélgetés, megcsodáltam az éjszakai busz hátulját és vártam egy órát a következőre, de összességében azt mondom, nagyon nagyon megérte odamenni.

Szerkesztve: - Darth Krande
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tök jó köszi!

Ilyes féle kötőfékem nekem is van, magam csomóztam. Ezeknek a légyege az, hogy a csomók a ló fejáén lévő idegeken fekszenek, ha ellenszegül, akkor ezek ráfeszülnek az idegre. Nyomják és fájdalmat okoznak. Haellenszegül, akkor magával szúr ki, mert a csomók fájdalmat okoznak neki, a második vagy harmadik alkalom után jönnek, nem kell rángatni öket, mármint a lovakat.

 

Azért bírom Montyt, mert összefoglalta azokat a dolgokat, amiket már sokan elötte leírtak és a hobbi lovasok számára nagyon hasznos kis könyvei vannak.

 

Egyébként ő is alkalmaz Erőszakot, csak nem olyan konkrétan, mintha egy ostorral ütögetné az állatot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
Kisfiam megtette első önálló lépéseit, kb 130 centit tett meg hat lépéssel! :) Egy hónap, és viszem maratont futni! :D :D
Hát az tuti elég maraton lesz neked amikor a játszótéren futsz a gyerek után, miközben a csajokat kergeti majd :D Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ugyebár említettem, hogy nemrég tértem haza a nyaralásból, és amíg ott jártunk, készítettünk egy 6+1 perces rövid videófilmet a fényképezőmmel (!). Nem egy nagy dolog, de szerintem egész jó lett (amit ki lehetett, azt kihoztuk belőle), és gondoltam, hátha lesz valaki olyan kedves, és megnézi:

 

 

Aztán ne tartsátok magatokba a gondolatokat :D

Szerkesztve: - Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.