Ugrás a kommentre

Cavan Scott: Tempest Runner


Bence1997

Ajánlott hozzászólás

On 4/13/2022 at 8:13 PM , kdani20 said:

Ez mi ez?

Szerintem valami nem Star Wars kiadvány. :peace:

 

On 4/13/2022 at 2:51 PM , Whill said:

Én ezt kihagyom. A Dooku-val is szenvedtem. Nem nekem való ez a szövegkönyves formátum.

Nekem tetszett, pont amiatt, mert a sok oldal ellenére relatíve gyorsan lehet haladni az ilyen könyvekkel. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Mennyiben más ez, mint a sima könyvek? 

Itt nincsenek leíró részek, csak és kizárólag párbeszéd az egész. Emiatt gyorsan lehet haladni vele. Az egész jelenetekre van bontva, minden jelenet/fejezet elején van egy kis leírás, az adott helyszínhez. És utána fel van írva, hogy ki mondja a következő sort.

 

Pl.: kocsma zaja a háttérben. Poharak koccintását hallani.

 

LOURNA DEE

Fú, de rossz ez a sör...

SESTIN

Ittam már rosszabbat is. 

 

És így megy végig. Az elején furcsa, de nekem át szokott állni hozzá az agyam. Ahogy látszik feljebb, valakinek meg nem. Ezt csak úgy tudod meg, ha kipróbálod. :)

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 5 hónappal később...

Cavan Scott: A fergeteghajtó

 

A szövegkönyv, mint műfaj továbbra sem lesz a kedvencem, de a formátuma ellenére végig fenntartotta az érdeklődést és gyorsan lehetett vele haladni. A főszerepben Lourna Dee, a három eredeti fergeteghajtó közül mindenképp a legösszetettebb karakter. Azt nem mondanám, hogy eredeti háttértörténetet kapott volna (sőt), de ennek ellenére működött és motivációi hihetőek voltak. Lourna szereti beállítani magát a körülmények áldozatának - és Sestinnel történő bánásmódja azért azt sugallja, hogy nem a végletekig romlott figura, bizonyos mértékű becsületkódexnek aláveti magát - de azt azért hozzá kell tenni, hogy a döntéseit mindig maga hozza meg és választja a rossz ösvényt, hogy stílusosan fogalmazzak. Pedig többször is kapott élete során "második esélyt", legyen az először Oppo Rancisis (aki valószínűleg a Hetzal idejére már nem emlékszik a twi'lek nevére), vagy jelen esetben Wittick tanácsos. Örülök, hogy nem lett szirupos happy end a vége és Pan Eyta sorsát is elrendezték.

 

A flashback jelenetek jól működtek, főleg amikor bemutatják, hogy Lourna hogyan emelkedik fel a Nihil berkein belül. Volt egy-két durva jelenet, elsősorban amikor Lourna éles fogaival marcangolja szét az Asgar Róra támadó nihilt (Xanaven), akinek fergeteghajtói pozícióját meg is örökli ezáltal és Kassav illetve Pan kap egy kellemetlen és önálló társat. De a bontódroidok is meglehetősen brutálisak voltak. Azt hiszem, valahonnan meg fogom szerezni a hanganyagot, biztos nagyon hatásos ez a mű. A könyv sok szereplővel és sok fajjal operál, mindhárom trilógiából plusz Legendsből is vegyesen. Legjobban talán a holwuff faj felbukkanásának örültem. Egy képviselőjük ott ült Dooku asztalánál a geonosisi eseményeknél és a nevén kívül a nagy semmit tudjuk róla, miközben azért a többiek ilyen-olyan módon már szerepeltek a későbbiekben. 

 

4/5, a műfaj korlátai miatt.

Szerkesztve: - Nute Gunray
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...
  • 4 héttel később...

Az ehhez hasonló hangoskönyv átiratok szerintem nem érhetnek fel a hagyományos regényekhez a tartalmi mélységet illetően. Bár még sosem hallgattam hangoskönyvet, biztos megvan a varázsa ennek a műfajnak is: hallani a különböző hangon megszólaló szereplők párbeszédeit, az ilyen-olyan effekteket, vagy a zenei aláfestéseket. Én gyorsan megszoktam a szövegkönyv formátumot, így is könnyedén el lehet képzelni az adott jeleneteket. Bár több, mint 550 oldalas kötet, nagyon gyorsan lehet vele haladni. Egyrészt a formátum, másrészt a tartalom miatt.

 

A regény végig érdekes, és teljes mértékben Lourna Dee-t helyezi a középpontba, nagyobb mélységet adva a karakterének. Megismerhetjük a nő múltját, gyerekkorától kezdődően odáig, miként lett a Nihil fergeteghajtója. Lourna családjának elvesztése indította el őt azon a rögös úton, ami a Nihilhez vezette. Megízlelte a rabszolgasort, de még a köztársasági pilóták életét is. A sztorinak van egy "vargabetű-feelingje" - Lourna szépen megindul a változás útján (amihez a romantikus szálakat pedzegető Wittick nagyban hozzájárul), a pozitív jellemvonásainak egyre jobban teret enged, hogy aztán a végén ugyanoda lyukadjon ki: a Nihilhez. Pedig a regény végéig kezdtem elhinni, hogy Lourna megváltás történetét olvasom. Az ehhez hasonló, megtért gonosztevők amúgy sem idegenek a Star Warstól. Nem tudom, hogy megvolt-e kötve Cavan Scott keze Lourna sorsa kapcsán, vagy ő döntött-e így.

 

Abból a szempontból "feleslegesnek" tűnhet a könyv, hogy a fejlődési íve ellenére, Lourna ugyanúgy a Nihil tagja marad, mint előtte volt. Viszont a nő múltjának feltárása, és személyiségének közelebbi megismerése miatt szerintem érdemes elolvasni. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

Lourna családjának elvesztése indította el őt azon a rögös úton, ami a Nihilhez vezette. Megízlelte a rabszolgasort,

Aki a Nihilnél köt ki az csak ilyen lelki sérült vagy eleve defektes lény lehet. Épeszű ember nem csatlakozna ahhoz a szocio és pszichopata bandához.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Cavan Scott: A fergeteghajtó

Váó, ez megint csak lenyűgöző lett. Ahogy egyre inkább kezdenek ellaposodni a filmekhez közel álló Star Wars történetek, - pár kivételtől eltekintve – úgy egyre izgalmasabb lesz a Köztársaság Fénykora. A fergeteghatjó című mű, mely egy hangoskönyv szöveganyagát tartalmazza, ezúttal az egyik negatív karaktert, Lourna Dee-t állítja a középpontba. Róla nagyon hamar kiderül, hogy nem is annyira negatív szereplő, hanem sokkal inkább egy szürke figura, akit az élet tragédiái és sorscsapásai tettek olyanná, amilyennek a regényekből és képregényekből megismerhettük. A tragédiája pedig nagyon is magával ragadó és drámai. Lourna ezzel a könyvvel felemelkedett nálam az olyan figurák közé, mint Maul, Dooku, vagy Anakin (Vader).

A cselekmény párbeszédekben bontakozik ki az olvasók előtt. Ezt gondolhatnánk hátránynak is, én abszolút nem éreztem annak. Sőt, így még jobban is működött a történet. Akár színpadi drámaként is megállná a helyét.

Ahhoz képest, hogy Lourna a központi figura rengeteg karaktert mozgat A fergeteghajtó. Egyaránt kapunk múltbéli és jelenbéli szálakat, számtalan helyszínt.

Visszaemlékezések útján figyelemmel követhetjük Lourna Dee-t gyerekkorától fogva. Megtapasztalhatjuk szerelmét, csalódását, az árulásokat, melyek révén kitaszítottá vált. Egész életében egyfajta eszköz volt mindig mások kezében, legyen szó a sötét vagy a világos oldal képviselőiről. Az élete egyfajta káosz, ahol mindig próbálta megtalálni a maga útját. Élete első szerelme, Bala elárulta, megölette a családját, majd rabszolgává tette. Miután megszabadult a zygerriaiaktól a Caridán katonának tanult, majd zsoldos lett, végül a Nihilhez került. Lourna felismerte, hogy kegyetlennek kell lennie a túlélés érdekében. Máskülönben elárulják és hátba fogják döfni örökké. A galovi csata rosszra fordul és Lourna fogságba esik. A Restitution-re kerül, bár sokan nem tudják, ki is ő valójában. A rehabilitációs program bemutatása érdekes lett. A Köztársaság még hisz a jóban, és abban, hogy a bűnözőket is jó útra tudja téríteni. De azért már ezt a rendszert is kezdi átszőni a korrupció. Ahogy egyre többen kérdőjelezik meg a Köztársaság békés eszméit, és keményebb fellépést sürgetnek a Nihilhez hasonló martalócok megbüntetésére. Lournának akad még egy ellenfele: Pan Eyta, aki le akar számolni a twi’lek nővel. A leszámolás pedig elég grandiózus lett. A galovi csata mellett a Restitution-ön lezajlott összecsapás is nagy kedvencem lett. Lourna Dee még jobban elmerült a sötétségben és visszatért a Nihilhez. Eldobta a megváltás lehetőségét, hogy ne lehessen más eszköze. A történet során pedig bosszút állt mindenkin, aki valaha is keresztbe tett neki, Panon, Balán és Witticken is. Lourna elég menthetetlen figura, de, ahogy a lelke mélyére tekintettünk, valamennyire érthető is a helyzete.

Cavan Scott-tól megszokottan ez a történet is bővelkedik drámai fordulatokban és hihetetlen összecsapásokban. Nálam abszolút kedvenc lett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.