Ugrás a kommentre

Daniel José Older: Midnight Horizon


Bence1997

A könyv értékelése  

3 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyen osztályzatot adnál a könyvnek?

    • 5 - kiváló
    • 4 - jó
    • 3 - közepes
      0
    • 2 - gyenge
      0
    • 1 - rossz
      0


Ajánlott hozzászólás

  • 2 hónappal később...
2022. 11. 22. - 18:04, Darth Revan9 írta:

Ebben a könyvben is vannak meleg karakterek? Tényleg egyre több és több van az utóbbi években.

Itt tényleg kissé túltolták ezt a témát. Tudom, 2023 van, és előtérben van a diverzitás, de a kevesebb néha több.

 

Zeen Mrala és Lula Talisola melett, Kantam Sy Jedi-mesterről és a koréliai Alys "Crash" Ongwa karakteréről is kiderült, hogy a saját neméhez vonzódik. De bennem felmerült Ram és Reath párosánál is, mert voltak ilyen téren érdekes megnyilvánulásaik egymás felé. Bár Reath elvileg a lányokat szereti, én már egy biszexuális padawanon se lepődnék meg. Alap esetben nem érdekel az ilyen, de az már zavaró, hogy ennyire látványosan és indokolatlanul tolják az ember arcába a dolgot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

Itt tényleg kissé túltolták ezt a témát. Tudom, 2023 van, és előtérben van a diverzitás, de a kevesebb néha több.

 

Zeen Mrala és Lula Talisola melett, Kantam Sy Jedi-mesterről és a koréliai Alys "Crash" Ongwa karakteréről is kiderült, hogy a saját neméhez vonzódik. De bennem felmerült Ram és Reath párosánál is, mert voltak ilyen téren érdekes megnyilvánulásaik egymás felé. Bár Reath elvileg a lányokat szereti, én már egy biszexuális padawanon se lepődnék meg. Alap esetben nem érdekel az ilyen, de az már zavaró, hogy ennyire látványosan és indokolatlanul tolják az ember arcába a dolgot.

Kár, akkor lehet, hogy a könyv összességében véve nem fog jó értékeléseket kapni a magyar olvasóktól. Én Older kezébe nem biztos, hogy adnék nagyobb regényt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 hours ago, Darth Revan9 said:

Kár, akkor lehet, hogy a könyv összességében véve nem fog jó értékeléseket kapni a magyar olvasóktól. Én Older kezébe nem biztos, hogy adnék nagyobb regényt.

Azért amellett, hogy itt most túlment az identitáspolitika, szerintem egy korrekt és jó regény volt. Ha még kap két vagy három ilyen young adultot, és azok még ennél is jobbak lesznek, akkor szerintem megérdemel majd egy rendes adult könyvet. Mert azért én látom a fejlődést az írói munkáiban a Végső Dobás óta. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
2023. 03. 06. - 19:24, Iqvi írta:

Azért amellett, hogy itt most túlment az identitáspolitika, szerintem egy korrekt és jó regény volt. Ha még kap két vagy három ilyen young adultot, és azok még ennél is jobbak lesznek, akkor szerintem megérdemel majd egy rendes adult könyvet. Mert azért én látom a fejlődést az írói munkáiban a Végső Dobás óta. 

A túlzott identitáspolitikát figyelmen kívül hagyva, szerintem se lett rossz könyv. :)

 

Kellően érdekes sztori, szerethető karakterekkel, és izgalmas átfedésekkel egyéb THR művekre. Nekem (mint az Adventures sorozat nem-hivatalos fordítójának) hatalmas plusz élményt adott Zeen, Lula és a többiek szereplése, akiket a képregénysorozatból ismerek. Bár bizonyos jelenetek, amik mind a regényben, mind a képregényben jelen vannak, nem minden esetben ugyanúgy zajlanak le, amiért kissé haragszom...

 

A Corellián zajló eseményeknek kellő súlyt adtak, és még öreg barátunk is visszatért végre! 

star wars GIF

 

Összességében nem hibátlan, de egy jó kis ifjúsági regény lett, ami gazdagabbá tette ezt az érát. A Végső dobásnál mérföldekkel jobb!

Baromi kíváncsi vagyok a Csillaghullásra, amit már el is kezdtem és így 150 oldal után gyorsan berántott. :shocked: 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 10 hónappal később...

Daniel José Older: Éjféli horizont

 

Ez már a harmadik SW könyv, amit ettől a szerzőtől olvastam, és eddig ez tetszett a legjobban, bár ez igazából túl sokat nem jelent, mert A végső dobás ill. a Veszedelem a Valón egyáltalán nem nyűgözött le. Már itt megjegyezném, hogy a regényhez nem árt ismerni a High Republic Adventures képregényeket, ahol az itt jelen lévő legtöbb szereplő kalandjait követhetjük nyomon (van több átfedés is a sorozat egyik legutolsó számával), valamint extra adalékként a 2021-es Annual egyik történetét, ahol Crash és őrző-védő szolgálata már bemutatkozott.

 

Jelen regény azért így is elég lassan indul be, sokszor éreztem üresjáratot, de ez azért nem volt számomra zavaróak, mert a szereplők szimpatikusak voltak és amúgy fontosnak bizonyultak azon tény kihangsúlyozásához, hogy Jedi-lét ide vagy oda, mégiscsak fiatal kamaszokról van szó, a maguk hétköznapi problémáikkal is a nihil válság közepette. De ezzel együtt így is nagyon sokáig nem derül ki, hova is akar a regény kilyukadni. Mindenesetre Reath a kedvenc Jedim az érából, így örültem, hogy - Ram mellett - ő lett a történet egyik központi figurája. Bár az ökörködés ("varázsló!") már így is néha több volt a kelleténél. 

 

Aztán ahogy halad előre a történet, a cselekmény fokozatosan megkomolyodik. A Magvilágok egyik ékköve, a Corellia is kap egy ízelítőt abból, milyen is lehet egy esetleges nihil rémuralom az elkövetkező időszakban, ha a Köztársaság tényleg összeomlik. Older itt már nem finomkodik, egész szépen be lett mutatva a csillaghajókért folytatott harc. Alapjában tetszett, hogy valamennyire betekintést nyerhettünk a Corellia politikai, társadalmi életébe, rendszerébe is. A grindalidok felbukkanása külön öröm volt számomra (egy ízben cameo erejéig az itt még fiatal Proxima is tiszteletét teszi). Ebből a Corellia - Köztársaság se veled, se nélküled viszonyból még láttam volna többet is akár. Nem véletlen azért, hogy a nihilek beférkőzhettek a helyi elit soraiba.

 

A történet aztán ügyesen belesodródik a párhuzamosan zajló Csillagfény elleni sikeres támadásba, és itt már minden Jedi érzi a súlyos veszteségeket. Cohmac távozása meglepett, kíváncsi leszek, hogyan alakul az ő sorsa. Az évtizedes, évszázados béke után rengeteg Jedi hasonul meg a nem várt kihívások miatt: Elzar, Sskeer, Avar és most Cohmac is. Ez mindenképpen új helyzet állítja az egész rendet. Yoda visszatérése titkos küldetéséről így nem is lehetne időszerűbb. Nagyon kíváncsi leszek, hol is volt tulajdonképpen az öreg ennyi ideig, és ki az az illető, akit magával hozott, de ennek kifejtése már a harmadik fázis feladata lesz.

 

Amit hanyagoltam volna, az a sok szerelmi szál, amelyek szinte egytől-egyig mind azonos neműek között történnek (Zeen, Kantam Sy és Crash). Itt azért erősen átestünk a paci másik oldalára érzésem volt, bár nem lepődtem meg, Older még a jelenlegi SW szerzők közül is kirívóan képviseli ezt az erőltetett woke kultúr-harciasságot (ő volt az első író, aki non-binary karaktert szerepeltetett az egyébként katasztrofális A végső dobásban).

 

Összességében ez egy vállalható regény, de az első fázis felnőtt, illetve YA regényei közül egyértelműen a gyengébbek között helyezkedik el. Egyszeri kikapcsolódásnak azonban bőven jó, és azért Older itt megmutatta, hogy nem véletlenül van helye a SW írók között, és a különböző lelki folyamatok, vívódások bemutatása az ő igazi asztala.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.