Ugrás a kommentre

Sorozatok


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Gondolom azért nem, mert az lesz a nagy dobás, és eleve ezzel készültek az 50. évfordulós részre. Bennem még anno felötlött, hogy mi lesz, ha a The First Question-el majd csak az évfordulós filmben fognak foglalkozni (kivéve, amit Bomarr írt)... és bejött a dolog. Nyilván örültem volna, ha a 7. évad kicsit jobban rákészül erre, de végül is jó évad volt. Amy és Rory utolsó kalandjai és szívszorító búcsúja, az egyik legkülönlegesebb (és legszebb :P) útitárs bemutatása, és a GI behozatala, valamint az évadzáró, ami azért már kegyetlenül odapakolt... összességében jó évad volt... és még nincs vége.

 

Kovács Mátét meg Isten éltesse sokáig! :clap:

Szerkesztve: - Darth Riddick
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

A Name of the Doctor mondjuk azért már foglalkozik vele: plusz ugye ott megtudjuk mi Tranzalore

 

 

Igen, az az egy rész a leg-leg-legvégén az évadnak. De a Csendről még abban sem esett szó, hogy miért ott bukik el, vagy ki ő, mi ő, stb...

Ráadásul még a Doktor sem tudott igazán csendben ténykedni, úgyhogy még ez sem jött össze.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nálam a hetedik évad a hetedik részig (most beszámitottam az évad kellős közepére becsúszott karácsonyi specialt is) csont nélkül az eddigi legjobb évad volt. Nem bántam hogy az átivelő story arc helyett epizodisztikusságra kapcsoltak, mert cserébe csak úgy záporoztak a jó ötletek és helyenként minden eddiginél epikusabb lett. Az utolsó hét rész kicsit levitte a lelkesedésemet, de csak azért mert volt két gyengécske rész meg egy olyan ami szerintem kifejezetten rossz lett. De a második felében még így is volt 2 remek és 2 zseniális epizód. Utóbbiakból hála istennek az egyik pont az évadzáró lett, így a szájizem is jó lett a végére.

 

Apropó Jake: ha túl leszel a karácsonyi specialon akkor a hetes évad első része elött szerintem érdemes megnézni ezt az öt és fél perces kis filmet, a

-ot.

 

Dzséjt

 

Végülis a Doktor tényleg árnyékba vonult csak nem úgy ahogy azt az ember elsőre gondolta volna: ahelyett, hogy visszafogottabb kalandokat keresett volna, elkezdte magát kitörölni a különféle adatbázisokból, ahogy arra több részben is utalnak a hetes évad során. Az ilyesfajta játék a szavakkal azért szerintem nem áll túl messze a franchise-tól. Nekem legalábbis csalódás lett volna, ha ténylegesen visszavonul (bár a Doktornak ugye volt egy ilyen terve is, amig Clara fel nem tűnt)

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt

 

Végülis a Doktor tényleg árnyékba vonult csak nem úgy ahogy azt az ember elsőre gondolta volna: ahelyett, hogy visszafogottabb kalandokat keresett volna, elkezdte magát kitörölni a különféle adatbázisokból, ahogy arra több részben is utalnak a hetes évad során. Az ilyesfajta játék a szavakkal azért szerintem nem áll túl messze a franchise-tól. Nekem legalábbis csalódás lett volna, ha ténylegesen visszavonul (bár a Doktornak ugye volt egy ilyen terve is, amig Clara fel nem tűnt)

 

 

Ezzel alapjáraton én is megelégedtem volna, de aztán jött például a dinós rész, ahol valami jövőbeli katonai szervezet kért segítséget a Doktortól időn és téren át. Vagy az egy éves invázió, ahol a UNIT sem akadt fenn a jelenlétén, pedig ha valahonnan, hát az ő adatbázisukból érdemes lenne törölnie magát. Ezzel mintegy azt is elérték, hogy a Doktor halála semmis legyen. Akkor viszont jön a kérdés: mire fel az egész hercehurca az ötödik évadban, ha egyértelműen mindenki tudja, hogy még él? Ráadásul, az olyan ténykedései, mint egy galaktikus birodalom császárának megmentése a cybermanoktól, valószínűleg azt eredményezi, hogy újra adatbázisba foglalják a nevét. Úgyhogy az egész hetedik évadban egyedül szegény Dalekok nem tudják a kérdésre a választ. :)

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

A UNIT rendszeréből lehet hogy törölte magát. A vezetőjük azért tud a Doktorról mert ő a Brigadier lánya és neki ahhoz az emlékeit kéne törölni, hogy ne tudjon róla. A dinós résznél nem a katonai szervezet kér tőle segitséget, hanem ő állitott be valamit amiért kapja a hirfolyamot a jövőbeli szörnyüségekről (legalábbis Nefertitinek valami ilyesmit mond), és pont ebből a részből az derül ki, hogy Solomon mindent ismerő gépe egyáltalán nem ismeri fel. Nyilván mert onnan is törölte magát. Ahogy River Songot is ezért engedik el a börtönből.

Az persze kikerülhetetlen, hogy folyamatosan nyomokat hagyjon maga után, de ha ezeket utána gondosan törli akkor nagyrészt árnyékban maradhat. Ott az a nagy előnye, hogy mivel időutazó önmagában azzal még nem vét ha megment mondjuk egy világot, csak lehetőleg ne tudjanak róla hogy a mentőakciót nem a Doktor halála elötti Doktor csinálta :)

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bakker, de jó volt valakiknek. Ilyet én is akarok! :)

 

Reggel 9től este 8ig néztük részeket. :D olyan 10et azt hiszem. Komoly volt. :) Kiválogattuk a Doctor Dances duplát, a Girl in the Fireplacet, a Library duplát, az Eleventh hour, Girl who waited, Wedding of River Song, Name of the Doctor, Doctors Wife, Vincent, hát kb így. :D

Én is szeretnék egyszer egy hasonlót, pont ezekkel a részekkel, bár én megelégednék annyival is, ha egy fél napos DW-nézést össze lehetne szervezni :)

 

:clap: és már csak alig egy hónap van vissza az 50.ig!! :)

Az az alig egy hónap szombathoz három hét, már nem sok!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nálam a hetedik évad a hetedik részig (most beszámitottam az évad kellős közepére becsúszott karácsonyi specialt is) csont nélkül az eddigi legjobb évad volt. Nem bántam hogy az átivelő story arc helyett epizodisztikusságra kapcsoltak, mert cserébe csak úgy záporoztak a jó ötletek és helyenként minden eddiginél epikusabb lett. Az utolsó hét rész kicsit levitte a lelkesedésemet, de csak azért mert volt két gyengécske rész meg egy olyan ami szerintem kifejezetten rossz lett. De a második felében még így is volt 2 remek és 2 zseniális epizód. Utóbbiakból hála istennek az egyik pont az évadzáró lett, így a szájizem is jó lett a végére.

 

Apropó Jake: ha túl leszel a karácsonyi specialon akkor a hetes évad első része elött szerintem érdemes megnézni ezt az öt és fél perces kis filmet, a

-ot.

Én momentán a 7. évad második felénél járok már, és az első fele nagyon tetszett, a második fele pedig nagyon ígéretes egyelőre (bár azt már tudom, melyik a rossz rész, valahonnan :)), de a lényeg, hogy mire jön az 50. évfordulós epizód, végig fogok érni rajta. :)

 

A Pond Life nekem is új infó volt (vagy csak már túl régi, és elfeledkeztem róla időközben...), de most megnéztem. Mi tagadás, nagyon bírom ezt a három embert (?) benne. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Attack on Titan: nem nagyon szoktam itt animékről írni, de ez az utóbbi idők legfelkapottabb cucca, és nem hiba, mert egyszerűen zseniális a maga nemében. Azt inkább nem is taglalom, hogy mennyire gyönyörű az animáció, mert egyszerűen csak bele kell nézni, és a látvány máris magával ragad. A hangulat pedig egyedi, mert a történet és a környezet azzá teszi. A kezdeti alaptörténet röviden: a maradék emberiség egy elszigetelt városban él, aminek három rétege van, mindegyiket egy fal védi. A körön belül a falak egyre magasabbak és vastagabbak. Persze nem hiába építették ezeket a falakat. A várost titánok támadják folyamatosan. 7-15 méteres emberszerű óriások, akik teljesen primitív ösztönlények, csak pusztítanak és esznek. Persze embereket. A falakat és az embereket egy katonai szervezet védi, akiket ezeknek a lényeknek a megölésére képeztek ki. Nem tudják honnan jönnek, vagy mit is akarnak. Ám egyszer a semmiből megjelenik egy 50 méteres titán, és átszakítja a külső falat, és ezzel elszabadul a pokol, betörnek a titánok. Nyilván ha csak erről szólna, akkor elég egyszerű lenne a történet, de olyan csavarok vannak aztán amire nem igazán lehet számítani. Végig nézeti magát a sorozat. Talán a közepén van egy pár rész, amikor új sztori kezdődik, hogy egy picit ellaposodik, de aztán a végére megint visszaerősít. Tele van rejtéllyel és kérdésekkel, és annál is több látványos és akrobatikus akcióval. Az a baj bármi mást mondanék a történetről már erősen spoiler lenne, így csak annyit mondhatok, hogy érdemes megnézni. Akiket kicsit is érdekelnek az animék annak pedig kötelező: 9/10

http://www.youtube.com/watch?v=m2ju9FJNHJc

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Doctor Who Christmas Special2011: TheDoctor The Widow And The Wardrobe

 

Nofene, a Doctor is a Kripton bolygóról származik? :D

 

Meg se kottyant neki, hogy az űr rideg közegében zuhan lefele a Föld felé. Valahogy azért sikerült zuhanás közben belebújni az űrruhába, de szépen túlélte a zuhanást. Bezzeg egy dalek végezhet egy Time Lordal, de a fizikai törvények nem :P

 

 

Aztán a következő 15 perc után azt hittem, hogy egy Narnai Krónikái különkiadás lesz, csak lecserélték a ruhásszekrényt. :)

De aztán a forgatókönyvírók belevittek egy kis sci-fi vonalat a mesébe, és már egész tűrhető volt.

A végén azért nem feledkeztek meg a karácsonyi megható pillanatokról, minden jóra fordul, öröm és boldogság. A Doctor is elérzékenyül.

 

Láttam már jobb karácsonyi részt is, de ez is nézhető volt azért. :)

Szerkesztve: - JakeSully
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Itt a fórumon úgy emlékszem ez a special elég sok savazást kapott.

 

Viszont elvileg az még egy klasszik részből származik, hogy az Idő Lordok kis ideig kibirják az űr vákumában is. Egyébként tényleg a Narnia ihlette az epizódot: pont úgy ahogy az egy évvel korábbit a Christmas Carol. Csak ami ott bravurosan működött az itt már inkább nyögvenyelősen. Mondjuk valszeg a rajongás jele, de nekem sokadik nézésre már ez a rész is tetszett :P De szerencsére a következő karácsonyi rész -ami a hetes évad kellős közepébe van beágyazva- a Snowman ennél SOKKAL jobb lesz.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Rendesen beindult a DW 7.évad húha, nem győztem kapkodni a fejem :)

Remek első részen vagyok túl.

 

Tetszett a havas környezet, a föld alatti titkos bázis.

És az a bájos kis barna hajú lány... hmm... :love: kár hogy felrobbant a végén, és kiderült, hogy javíthatatlanul átalakult dalekké :(

 

A vége ismét drámai volt, kudar gondolom ezt a részt is megnézted a geek lány ismerősöddel :P:)

Szerkesztve: - JakeSully
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mivel TV-ben nem nézek sorozatot, idén szeptemberig meg nem használtam torrentet, ezért én csak most kerültem közelebbi kapcsolatba Spartacussal. Akit érdekel, olvassa el - ismételten nem spoileres, csak baromi hosszú.

 

 

 

 

Spartacus – Vér és homok

 

 

Azt hiszem, Spartacust nem kell bemutatnom senkinek: róla mindenki hallott, mint a legnagyobb római rabszolgafelkelés vezetőjéről. Az idők folyamán nagyon sokan állítottak emléket neki különféle művészeti formákban, számunkra a legérdekesebb talán a Kirk Douglas főszereplésével készült Spartacus film lenne 1960-ból – ha lenne bármi értelme a sorozat szempontjából példaként felhozni…

 

De nincs. Azt semmiképp. Annál inkább az HBO Rómáját, a Gladiátort, illetve mindenekelőtt a 300-at. De legfőképpen azt. Miután túl sokat nem tudtam az egész vállalkozásról – leszámítva magát a témát, ami alapban érdekelt, no meg a főszereplő srác korai halálát – ezért engem rendesen meglepett az első percekben látott látvány. Mintha a 300 színes folytatását láttam volna, a stilizált képi világ, a rengeteg lassítás, a rengeteg túladagolt, kamerára fröccsenő CGI-vér első blikkre furcsa és idegen volt. Néha mintha rajzfilmet, képregényt néztem volna, kellett egy kis idő, míg az ember elmerült a korabeli világban. A Blood and Sand (BS) Spartacus római életének első szakaszát öleli fel, a rabszolgalétet, a gladiátorlétet, amit bizonyos Lentulus Batiatus ludusában (gladiátoriskolában) tölt el. A történet szerint szembeszegült Glaber római hadvezérnek, ezért rabszolgasorba taszították, elvették tőle szerelmét, majd különféle praktikákkal harcra sarkallták és Capua település bajnokát csináltak belőle. Mígnem rájött az árulásra és manipulációkra, s lemészárolta urát és annak majdnem teljes vendégseregét – így indítva el a harmadik rabszolgafelkelést a Római Birodalomban.

 

A történelmi háttér totál hitelesnek tűnik, még akkor is, ha bevallottan fikció az egész: a főhős életének e szakaszáról tudni a legkevesebbet, így az írók fantáziáján alapul a szkript nagy része. A felvázolt korrajz egyszerűen zseniális, még filmes mércével is az lenne, nemhogy sorozatmércével: profi számítógépes grafika, annak ellenére, hogy gyakorlatilag három csarnokban forgattak, zöld háttér előtt, olyan, mintha hatalmas díszletek közt, valóban az ókori Rómában járnánk. Erre minden bizonnyal a szándékosan 300-asra vett látvány nagymértékben rásegít, elfed bizonyos dolgokat – de engem kilóra megvett. Végig úgy éreztem, ott vagyok. Az ütközetek, a gladiátorküzdelmek borzasztóan életszerűek voltak, rendkívül jól megkoreografáltak: ugyanakkor úgy érzem, a fröccsenő vér látványa inkább tompítani volt hivatott a valódi brutalitást, mint támogatni azt. Jó példa még erre a Kill Bill japán éttermes jelenete, ott volt hasonló a használata. Mindazonáltal akit zavarnak a levágott végtagok, fejek, elvágott torkok, kiforduló belek látványa, az jobb, ha nem is kezd bele. A BS meghatározó részében ez az egyik körítés, ami kiegészíti, pirosra színesíti a lényeget: a karakterek harcát.

 

Mert mint minden sorozatnak, ennek is ez a lényege. A figurák a sakktáblán, akik saját önnön érdekeiknek megfelelően, a korhoz illően mindenen és mindenkin képesek átgázolni. Mindig sokkal brutálisabbnak tartom én ezt, mint a gladiátorharc látványát: míg utóbbi „csupán” fizikai fájdalmat, esetleg gyomorfordulást idéz elő, addig a sok árulás, intrika, kegyetlenség az emberi lélek legmélyére képes lerántani. Olyan szintű drámai események fűszerezik a sorozatot, hogy néha az államat kapartam a földről, olyan megdöbbentő halálok, amiket tátott szájjal bámultam. Egyik esetnél konkrétan Jack Bauer jutott eszembe, ilyet csak neki kellett eddig csinálni vásznon – a karakter ez utáni pszichés összeomlása totál hiteles volt, szenzációsan megjelenítve. Egészen a végéig nem is igazán tudtam fő gecit választani a sorozatból, kapásból négy-öt karakter pályázott erre a címre. Egyrészt ugye Claudius Glaber (Craig Parker), aki az egész történetünk kiindulópontja és katalizátora, egy valós személy, kibővített ténykedéssel. Aztán felesége, Ilithya (Viva Bianca), aki szőke mosolya mögött egy iszonyat kegyetlen számító, nagyképű, undorító nőszemély – felemelő érzés volt látni megszégyenülését, és megdöbbentő látvány utolsó cselekedete. A női vonalon nála csak Batiatus felesége, Lucretia (Lucy Lawless) undorítóbb szereplő: ő a nagybetűs NŐ, aki a háttérben kurválkodik és cselszövéseket tervez, ő az, aki a HBO sorozatokban már megismert női karakterként irányítja férjét, terelgeti útját a hatalom felé. Van, amikor ez a karakter anya, itt feleség: iszonyat utáltam, egy ideig jobban, mint férjét, Batiatust (John Hannah). Nos, az ő karaktere sokkal összetettebb és érdekesebb annál, hogy csak simán eltüntessük a rosszak süllyesztőjében. Valóban egy aljas, minden hájjal megkent római arisztokrata, akinek kizárólag a hatalom és a vagyon megszerzése egyetlen célja, aki kőkeményen leszámol minden ellenfelével – mégis, éreztem benne bizonyos tiszteletet bizonyos szitukban, bizonyos emberek iránt. No persze ez a filmkészítés trükkje, manipulálni a nézőt – hogy aztán, mikor minden igazság kiderül, kéjes vigyorral nézzem a bűnös bűnhődését. Ahogy az a valóságban is megtörténhetett. Kegyetlen jó figurák (rajtuk kívül még Ashur, Solonius, stb…), kiváló színészi alakításokban – már önmagában ezért érdemes elmerülni a soriban.

 

Aztán még hol a jó oldal. A gladiátorok nagy része, különösen Varro (Jai Courtner), a tesók, Crixus (Manu Bennet), no meg természetesen maga Spartacus (Andy Whitfield) szerethető figura. Gondolom, részben már önmagában a rabszolgasors miatt is azok, de tetteik, harcaik, motivációik miatt is. Crixus „spartacusi útja” külön tetszett – a 13-ik részre már baromira kíváncsi voltam, hogy fog megtörténni az elképzelhetetlen, ami valóságban a történelem része lett. De megoldották. Külön kiemelem a Doctore (Peter Mensah) figuráját, a hatalmas néger izompacsirta a hűség mintapéldánya, a dominus első embere, mégsem tudtam rá haragudni. Ránézésre akár a halottkém a Végső állomásból, vagy egy kigyúrt Candyman jutott eszembe róla, korbácsával, történetével, tekintélyével kiemelkedő helyet foglalt el a BS-ben. A rabszolganők, Mira, Naevia, Aurelia, de az egész udvar kiváló körítés volt ehhez az őrült felnőtt játékhoz. Véres, erőszakos, erotikus játékhoz…

 

És itt elérkeztünk ahhoz a ponthoz, ami miatt a BS icipici keserű szájízt hagy maga után. Kérem szépen, ennyi dugás, meztelen nő szerintem sok volt. Férfiszemmel is sok volt, mert funkcionálatlan és hiteltelen volt. Egyszerűen nem hiszem el, hogy Róma ennyire állatias és buja volt, hogy az aréna nézőterén és az utcán közösültek az emberek. Amíg csak gazdagok szolgálataira használt meztelen rabszolganők futkostak, az még elfogadható volt (hozzáteszem, mindegyik gondosan borotvált hónaljjal), de látványilag a ludusba rendelt havi orgia szerintem már sok volt. Egyszerűen az egészet néha polgárpukkasztásnak, szenzációhajhászásnak éreztem. Aztán az is lehet, én lettem prűd vénségemre…

 

Összegezve: ez egy Róma hardcore, rengeteg CGI vérrel, pinával, ugyanakkor jó kis korrajzzal és emberi jellemekkel. Az akkori viszonyokról ismét tanultam valamit: az „et gladiatum” intézményét, mikor is az elítélt bűnözőket gladiátorokkal végeztetik ki - be lehetne vezetni itthon is. A BS egy egészen kiváló, mély nyomokat hagyó szórakozás, egyetlen percét sem bántam, aminek most nagyon várom a folytatását.

 

 

 

 

 

Szerkesztve: - R2-D2
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Rendesen beindult a DW 7.évad húha, nem győztem kapkodni a fejem :)

 

A vége ismét drámai volt, kudar gondolom ezt a részt is megnézted a geek lány ismerősöddel :P:)

Rajta volt a listán, de sajna nem került be egyikünknél sem. :(

De nem csodálom, hogy azt gondoltam igen, mert az Aslyum egy iszonyú ütős rész. :) Jók jönnek még. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

 

Egyszerűen nem hiszem el, hogy Róma ennyire állatias és buja volt, hogy az aréna nézőterén és az utcán közösültek az emberek.

 

 

 

Szerintem lehetett olyan időszaka Rómának (bár ezt Spartacus utánra tenném), amikor ez az ábrázolás megállta volna a helyét. Még annyit tennék hozzá, hogy egyszer egy NB1-es labdarúgó mérkőzésen az egyik hölgy néző fellációval kedveskedett partnerének a lelátón... bár az tény, hogy ez itt egyedi eset volt. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az első évadot én is nagyon szeretem de a Róma ábrázolásnak köze nincs a valósághoz. Még a hires neves orgiák is -amit annyit emlegetnek ennek a kornak a kapcsán- csak a vagyonosok között terjedtek el később a császárok idején szimplán abból az okból kifolyólag, hogy teljesen kizárták őket a hatalomból, ezért semmi de tényleg semmi tennivalójuk nem volt egész nap csak élni, és mivel ez hosszútávon még gazdagon is baromi unalmas, ezzel dobták fel.

Persze a kor embere szabadabban kezelte a szexualitást mint az őket követő középkorban, de ezt valamiért szeretik nagyon feltupirozni, túlzásba vinni néhány műben, így itt is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mivel TV-ben nem nézek sorozatot, idén szeptemberig meg nem használtam torrentet, ezért én csak most kerültem közelebbi kapcsolatba Spartacussal. Akit érdekel, olvassa el - ismételten nem spoileres, csak baromi hosszú.

Szép írás lett, nagyrészt egyet is értek vele. :) Szerintem a legerősebb évadról van szó, bár az előzmény (Gods of the Arena) és a befejezés (War of the Damned) során is sikerült megközelíteni a színvonalat. A Vengeance-t sokan mélypontként tartják számon, én is ezt mondanám leggyengébb évadnak, de a jelző megtévesztő lehet, mert szerintem nem történt tragikus minőségromlás. Akinek bejött az 1. évad, az szerintem a továbbiakon is jól fog szórakozni.

Visszakanyarodva a kezdeti évadra, és úgy általában a sorozatra... nehéz nem észrevenni a túlzásba vitt vér és meztelenkedés szenzációhajhász oldalát (sokan pusztán ezek alapján ítélik meg a sorozatot, ami az általad leírtak miatt is kár), viszont könnyen el tudom képzelni, hogy ha nem is ilyen mértékben, de az ókori Róma hasonlóképp festhetett. A korlátozottabb mennyiségű kikapcsolódási lehetőségek felvetik ennek valószínűségét. Az erkölcsi értékek pedig még mai viszonylatban is sokaknál igen problémásak, egy cirka 2000 évvel ezelőtti korban nem tartom elképzelhetetlennek ennek hatványozottabb megnyilvánulását. Ami mai szemmel nézve morbid, vagy polgárpukkasztó, az akkoriban lehetett teljesen természetes és elfogadott dolog.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ezzel az írással nem leszek túl népszerű (bár nem tudom, mennyi FF rajongó van itt), de tíz év késéssel sikeresen megnéztem a Firefly-t. :)

 

Szokás szerint hosszú. :)

 

 

 

 

Firefly

 

Talán legnagyobb és legjobban várt hiánypótlásom a Serenity című fim előzménysorozatának megtekintése: az elmúlt években többször is terveztem elmerülni a Firefly világába, de csak most jött el az a bizonyos alkalom, no meg hangulat hozzá. Előzetesen szinte csak pozitív véleményeket olvastam róla, no meg az imdb 9.1-es !!!! átlaga is sokat sejtető volt – így nem kevés várakozással vágtam bele az újabb kalandba. Hogy aztán kissé pofára essek… ismét…

 

Aranyos, szórakoztató, de iszonyatosan dedós. Röviden ennyiben tudnám összefoglalni az öt napos utazásomat a világűr mélyére Malcolm kapitánnyal és legénységével. Sokkal többre számítottam – főleg sci-fi terén -, mint amit kaptam, ugyanakkor el kell ismernem, a maga módján, ebben az újfajta stílusban kimondottan élvezetes 15 epizódot láttam. Kár hogy egyáltalán nem voltam felkészülve a scifi-westernre, sokkal több űrbéli jelenetet vártam, idegen bolygókkal, lényekkel, esetleg csatákkal. Leginkább talán a karakterektől kaptam meg azt, amit a sorozattól elvártam, ők önmagukban zseniálisak voltak – a másik kár az, hogy csapatként nem működtek. Pedig hol máshol kellene csapatként működniük, mint egy űrhajón, ahol állandóan össze vannak zárva?

 

Alapból kevésbé szeretem azokat a sorikat, ahol nincs egy fő szál, ahol nincs erős kohézió az epizódok között. Régen ugyan mindegyik olyan volt, de a mai szemmel egy ilyen szerkezet nekem ódivatúnak tűnik. Az egyes epizódok ettől még lehetnek jók – mint ahogy itt is azok -, de az egész szeretete, a varázslat számomra a nagy közös történetben rejlik. Amikor az egyik rész végén megsérült fickó a következőben lábadozik. Így tudok egy sorozatra FILMként tekinteni, ezeket kedvelem igazán. A Firefly ezzel szemben a Miami Vice szerű szerkezetet követi, a hajó legénysége különböző bolygókon különböző kalandokba keveredik, amik a 40 perces játékidő végre megoldódnak. E szempontból ráadásul a drámai jelleg sincs kihegyezve, hisz jól érzékelhetően senkit nem lehet elveszteni – kiszámítható és langyos picit az egész.

 

Alapból azt szeretem egy sci-fiben, ha elvisz új bolygókra, megismertet új technikai kütyükkel és lényekkel. Nos, a Firefly ebben teljesít leginkább alul. Nulla idegen faj, még egy nyamvadt állat sincs benn (leszámítva a közlekedési eszközöket, a lovakat) Csak emberek mindenhol, szerte a Galaxisban, a bolygók majd mindegyike meg egy texasi farmra emlékeztet, nulla jövőbeni eszközökkel. Felettébb visszás látvány egy sci-fiben a lovagló, kalasnyikovot szorongató szereplők, mint ahogy a lovas csapat közepén feltűnő homoksikló is. Az egész western jelleg baromira zavart, abszolút műfajidegen volt – s pont azt vette el, amit igazán szerettem volna látni: újat. Új környezetet, a terraformált bolygókat, a JÖVŐT. Nem a múltat. Egyáltalán: számomra hiteltelen az a világ, ahol fenn űrhajóval közlekedünk, de a földön meg lovaglunk. Már ma sem lovaglunk, nem évszázadok múlva…

 

A Firefly így leginkább abban teljesít alul, aminek szánták: a sci-fiben. Az, hogy az űrben nincsenek hangok (amire a legbüszkébbek a sorozat kapcsán, ehhh), az még számomra nem elég a boldogsághoz. Értem én, hogy kis költségvetés, meg TV sorozat, de a hajó akár egy csúcsmodell lehetne a dicső Pirx kapitány kalandjaiban, s mivel rengeteg időt töltünk benne, ez egyre inkább zavaró. Olyan ósdi az egész, de nem úgy, mint a Falcon, hanem érezhetően a pénzhiány miatt. Apropó Falcon: ordít a képernyőről a hasonlóság a Serenity és a Falcon, illetve Mal és Han között. A különbség csupán a 25 év, ami a kettő között van. Így ezen összehasonlítást kérdés nélkül a SW nyeri.

 

S ha már Mal. És a többiek. Mikor az ember 5-10 órára leül egy sorozat elé, alapból fontos, hogy tudjon kötődni a karakterekhez. Vagy ha nem is tud, legalább azok érdekesek legyenek. A Firefly hatalmas erénye, hogy kiváló karaktereket mozgat. Mindegyikben van valami, ami önmagát zseniálissá teszi, legyen az a pilóta, a hetéra, az orvos, a katona szerep. Személyes kedvencem azonban egyértelműen River: a zakkant kislány a sztori sava-borsa. Mind a kilenc színész kiváló saját szerepében, s minden szerep önmagában telitalálat. Egyszereplős drámában akár kilencfilmnyi alapanyag is lehetne – azonban a Firefly-ban valahogy mégsem működnek tökéletesen. Vagy csak szimplán kioltják egymást, vagy csak felesleges és értelmetlen feszültséget generálnak – ami mind kizökkent a beleélésből. Konkrétan Jayne Cobb figurája a legzavaróbb: kilenc között ennyire kihúzónak és lázadónak lenni hiteltelen. Önmagában már egész a léte az a hajón – hiába remek figura, demoralizálja a társaságot, ezzel számomra a sorozatról alkotott összképet is.

 

Szorosan ehhez kapcsolódik az egyik legnagyobb dicséret: a humor. Igaz, nem vígjáték, de a karakterek sokszínűsége rengeteg pillanatot ad, amiben kiváló poénok rejtőznek. Ezeket a Firefly hiba nélkül kihasználja, többek között ezért is lehet nézni az első perctől kezdve széles mosollyal az egészet. De tényleg: sutasága, gyermekes képi világa, aranyos kis történetei miatt szívesen nézi az ember, vigyorogva. Az epizódok némelyike egészen izgalmas, de mindig tudjuk, hogy Mal úgyis túljár mindenkinek az eszén. Az Out of gas epizód pedig az egész évad csúcspontja, abban végre vérbeli vérfagyasztó sci-fi hangulat van. Amúgy is kb. ott volt nekem a fordulópont, onnantól volt kevesebb a western, s több a fantasztikum: a gyógyszerrablós epizód qrva jó volt, mint ahogy igazi űrbéli rész volt az utolsó is. Ha mind ilyen lett volna, minden bizonnyal elégedetlenebb lennék. De az elején ellovagolták a kedvemet…

 

A kemény mag csodálkozik, miért is kaszálták az egészet egy évad után. Én érteni vélem: a minimál költségvetés nem engedte, hogy vérbeli fantasztikus sorozat legyen, az összevissza vetítés meg gondolom végképp nem tett jót az ügynek. Egyébként is úgy érzem, kb. húsz évvel később mutatták be, mint ami korba való lett volna: ha ez a nyolcvanas évek sorozata, zseniális lenne. Így csak aranyos, szórakoztató és dedós.

 

Szerencsére a Serenity című mozifilm helyre teszi az Univerzumot és minden hibát kijavít, amit a Firefly elkövetett. Ezáltal furcsa szimbiózisba is kerül vele: a Firefly nélkül a Serenity kisebb élmény, ugyanakkor a Firefly után nézve a Serenityt, a Firefly is megszépül. Mint mikor egy mennyei kajából az utolsó falat íze mard meg a szádban.

 

70%

 

 

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bozótvágó, ugyan, túl gyors...

 

R2, te hangyányit nagyon félreértetted ezt a sorozatot... minden létező módon, ahogy egy alkotást félre lehet érteni. Ezek után szerintem a Star Trek sorozatok közelébe se menj. Na jó, a Deep Space Nine-t azt nézd meg, az tetszene. Bár arra meg ráfogható, hogy a Babylon 5-öt másolta. :hmm:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudom, hogy kell képet beilleszteni, de a BBC One facebook oldalán most jelent meg az első hivatalos kép a Sherlock 3. évadjáról. Itt

Kísértetiesen jó kép. :D

 

Szerintem ezzel az írással nem leszek túl népszerű (bár nem tudom, mennyi FF rajongó van itt), de tíz év késéssel sikeresen megnéztem a Firefly-t. :)

Szokás szerint hosszú. :)

Csak egyetérteni tudok veled. :) Engem se fogott meg az az egész világ pont azért amiért téged se. Most valamit vagy csináljunk jól vagy ha nincs lóvé akkor meg ne. Engem kínozni lehetne a Firefly univerzumával. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.