Ugrás a kommentre

EPV elemzés


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Nekem nagy favoritom eme jelenet. Az elején üt amikor Leia jó közelről puffantja le az egyik stormit. Nem sz*rozik a csaj.

3PO itt megint felvillant egy kis értelmet habár első körben nem sokra mennek vele.

Arról a konnektoros rázós szituról sokáig azt hittem hogy a "számítógép-aljzat" biztonsági rendszere csapta meg Artut. Azzal már nem foglalkoztam hogy a későbbi miért nem rázta meg. Az első angolul nézéskor tudtam meg hogy az a rázós dolog bezony egy konnektor.

Amúgy nagyon muris ahogy Artu nekiszédeleg a falnak. :D

Lando az itt nyújtott akciózásával szerintem tutira elnyerte a spanjai bizalmát. Példaértékű ahogy a menekülést vezeti. Nagyon bírom hogy nemcsak magukkal hanem a bespiniekkel is törődik.

Apropó bespiniek: az egyik fazon még Lucas bátya fagyigépét (ha jól tudom) is biztonságba akarta helyezni. :D

 

eUadD1c.jpg

Szerkesztve: - Rog
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...

The Empire Strikes Back

Chapter 46: Vader’s Revelation

Time: 1:45:25-1:49:48

 

Tartalom

 

Luke a rámpán végigsétáva a rámpán visszajut a reaktorvezérlő ajtajához. Óvatosan bekukkant, majd kardját aktiválásra készen tartva belép a terembe. Csak a szél süvít, és a műszerek zajonganak. Semmi nyoma Vadernek, jellegzetes gépi lélegeztetője hangja sem hallható. A Sith Nagyúr látszólag elhagyta a helyet, Luke mégis ugrásra készen lépked.

Aztán visszaugrik, ahogy felcsendül a gépi zaj és a fénykard jellegzetes süvítő hangja. A következő pillanatban egy vörös penge hasítja ketté a levegőt függőlegesen, pontosan ott, ahol az előbb még Luke állt.

Az ifjú Skywalker aktiválja saját kardját, és hátrálva védi Vader kemény ütéseit. A Sith ezúttal minden erejét beleadja a támadásokba, mintha elege lenne az egészből és gyorsan pontot akarna tenni a párbaj végére. A kardok egyszer össze is akadnak, mire Vader egyszerűen eltaszítja Luke-ot magától.

Az ifjú nekitántorodik az ajtónak, majd továbbugrik a másik oldalra. A fénykard először az egyik, aztán a másik ajtófélfába mar bele, a szikrák Luke-ra potyognak, akinek épp csak sikerül kitérnie a halálos csapások elől. Hősünk újabb támadások elől lép el, majd a megfigyelőrámpára kilépve szembefordul ellenfelére.

A párbaj, ha lehet, még egyoldalúbbá vált, mint korábban. Luke hátrál, próbálja védeni Vader erőteljes csapásait, amik rendre megakasztják. Amikor nem tudja visszaütni a vörös pengét, oldalra löki. A plazmanyalábok könnyedén hasítják szét a rámpa korlátját. Aztán Vader egyszerűen megragadja a fiút és a földre löki.

– Legyőztelek – közli ridegen, és a fénykard vörös pengéjének hegyét szinte Luke arcába tolja. – Felesleges ellenállnod. Ne akard úgy végezni, mint Obi-Wan.

Luke hirtelen félreüti kardjával a pengét, majd oldalra gördül. Vader belehasít a padlóba. Luke talpra pattan, kivéd egy ütést, majd elhajol a következő elől. Vader a korlátra csap. A szikrákat elfújja az erős szél.

Újra összeakadnak a pengék, s mikor szétválnak, Luke újfent kénytelen elhajolni. A vörös penge megint csak a levegőt hasítja, ám ezúttal más is történik. A Jedi visszakézből Vader felé kaszál. A kék penge, Anakin Skywalker egykori kardja belevág a Sith vállvértjébe.

Darth Vader fájdalmasan felnyög, ami maszkja torzításában egy gép sóhajának tűnik. Megragadja sérült vállát, majd kardját és dühödten kiáltva lecsap a fiúra. Luke félrehajol az halálosnak szánt vágás elől, ami olyan könnyedén hasít ketté egy vaskos érzékelő-antennasort, mintha ott sem lett volna.

Luke ekkor már a rámpa végén lévő gerendán egyensúlyoz, a korlátban kapaszkodik. Egy kézzel próbál lecsapni ellenfelére, de Vader megakasztja a kardját, megcsavarja, majd alulról fölfelé indítva vágását lehasítja a fiú csuklóját.

Luke felordít, megragadja jobb karja csonkját és a gerendára rogy. Fénykardot tartó keze eltűnik a mélyben, de ha nem így lenne, akkor sem tudná folytatni a harcot.

– Nincs menekvés – mondja Vader szinte síron túli nyugalommal. – Ne akard, hogy elpusztítsalak.

Miközben Luke kifelé hátrál a végén lévő gerendán a műszertömb felé, a Sith deaktiválja kardját.

– Luke, még nem jöttél rá, milyen fontos vagy. Még csak most kezdted felfedezni a hatalmadat. Csatlakozz hozzám, és befejezem a kiképzésedet. Közös erővel véget vethetnénk ennek a pusztító háborúskodásnak és rendet teremthetünk a Galaxisban.

Luke ingatag lábakkal egyenesedik fel, fél kézzel próbálva meg kapaszkodót találni a robosztus műszertömbön.

– Sosem csatlakozom hozzád! – üvölti, túlkiabálva az orkán erejű szél süvítését.

– Ha tudnád, milyen erő lakozik a Sötét Oldalon – érvel tovább Vader, de Luke fittyet hányva rá próbál biztosabb pontot találni bizonytalan búvóhelyén. – Obi-Wan sosem mondta el, mi történt az apáddal.

– Épp eleget mondott – veti oda Luke, majd lejjebb mászik a műszertömb alsó gyűrűjére. Annak ellenére, hogy nincs hová mennie, még mindig igyekszik minél messzebb kerülni Darth Vadertől, aki a szeme láttára ölte meg a mesterét, Bent, aki segített kiirtani a Jedi lovagokat és aki oly kegyetlenül megcsonkította. – Elmondta, hogy te ölted meg.

– Nem. Én vagyok az apád.

Az igazság fájdalmasabban csapott le Luke-ra, mint alig egy perccel ezelőtt a vörös penge a csuklójára. A levegő elakadt benne, arcára kiült a borzalom.

– Nem – hitetlenkedett – Nem! Ez nem igaz! Ez lehetetlen! – kiabálta kétségbeesetten.

– Nézz magadba, tudod, hogy igaz – győzködte Vader, aki valaha Anakin Skywalker volt.

Vadernek igaza volt, és ezt Luke is tudta. A felismerés hangos, kétségbeesett, elszörnyedt kiáltás formájában tört ki belőle.

– Luke, te elpusztíthatod az Uralkodót, ő ezt előre látta. Ez a sorsod. Csatlakozz hozzám, és együtt uralhatjuk a Galaxist, mint apa és fia.

Luke felnézett az apjából maradt szörnyetegre, majd le a gépemberhez hasonló feketeségbe. Mindkettő megrémítette, mindkettő a bukásával és pusztulásával kecsegtetett, egyik mégis vonzóbb volt, mint a másik. Újra Vaderre tekintett. Megszületett az elhatározás.

– Gyere velem – kérte a Sith Nagyúr.

Luke eleresztette a műszertömböt és beledőlt a feketeségbe. Hagyta, hogy Bespin lerántsa a korlátról, be a több száz emeletnyi, sötét mélységbe.

Vader lemondóan eresztette le a karját és nézett fia után. Luke némán, választott sorsába beletörődve zuhant végzete felé. Aztán kitért az elkerülhetetlen vég elől. A reaktoraknát szakaszosan kilyuggató több ezer szellőző egyikének keresztárama elkapta és beszívta. Végigcsúszott a szürke csövön, mígnem meg nem állt a legalján.

Sérült kezét óvva lassan felült. Körbenézett, hátha van kijárat, de se egy nyílás, se egy porszem nem volt ott rajta kívül. Ám egyszer csak alatta az üres padló megnyílt, ezzel párhuzamosan Cloud City alján is kinyílt egy zsilip. Luke ezen át szánkázott ki a levegőbe. Ha nincs ott az antenna, amiben megkapaszkodott, több ezer kilométeres útra indult volna Bespin felszíne felé.

Lepillantott a mélybe. Valamit leverhetett, vagy máshol is megnyílhatott egy zsilip, mert egy formátlan tárgy zuhant bele a felhőkbe.

Hogy elkerülje a végzetét, elkezdett felfelé mászni az antennán a nyitott zsilip felé, de ez fél kézzel nem volt egyszerű. Felnyúlt, megragadta a zsilip egy szárnyát, ám az mit sem törődve egyszerűen bezárult, magára hagyva Luke-ot. Innen már nem volt menekvés.

– Ben – suttogta. – Ben, kérlek.

Megpróbált feljebb kúszni, de megcsúszott, aztán máris fejjel lefelé lógott le az antennáról.

– Ben… Leia – hívogatta barátait, hátha valamelyik eljön és segít rajta.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

No, elérkeztünk ide, a nagy vallomáshoz. Bár sosem voltam a részese a nagy rádöbbenésnek, azét eltudom képzelni, mennyire megdöbbentő lehetett ez. A gaz Darth Vader Luke Skywalker apja. Hoppá.

És mindezt azután, hogy Vader oly erővel rontott rá Luke-ra, majd nemes egyszerűséggel lecsapta a kezét. Már ez is elég döbbenetes lehetett, aztán Luke még szorultabb helyzetbe került és puff… Itt a nagy vallomás. Remekül megkomponált jelenetsor, méltán lett oly híres.

Mellékes adalék, hogy Luke az SE-ben itt üvölt zuhantában, aztán a 2004-es DVD-re visszaállították az eredeti, néma esését. Szerintem így sokkal jobb, mert Luke nem véletlen esett oda le, hanem ezt választotta. Inkább a halált választotta, semmint, hogy csatlakozzon a Sötét Oldalhoz, így oka sem volt kiabálni. Nem illett a helyzethez és a karakterhez sem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A saga tekintetében is az egyik legjelentőségteljesebb jelenet. Itt "csak" a galaxis sorsa mellett, Luke, Vader és az Uralkodó sorsa változik meg végérvényesen. Az pedig, ahogy ezt tálalták méltó ezen nagy horderejű eseményekhez. Itt már nagyon jól látszik, hogy Vader megunta a pepecselést, le akarta fegyverezni Luke -ot. Ez sikerült is neki, de amikor a monológját intézi a fiának abban már lehet érezni, hogy nem ellenségként tekint rá, hanem lehetséges szövetségesként. Az Uralkodóhoz is azért akarja elvinni, hogy kinyírhassa azt (persze mint később kiderül, ez nem lett volna ilyen egyszerű). Mindent egybevetve itt olyan érzelmi hullámok keletkeznek amik mindent megváltoztattak.

 

Dzséjt! Luke láthatóan kiabál a zuhanás közben. Talán azért raktak alá ordítást. De az igaz, hogy sokkal jobb némám azért is, amit írsz. Luke öngyilkosságához nem illik hang. Egyébként itt olyan, mintha rábízta volna magát az Erőre. Persze nem tudatosan. Leveti magát a mélybe, de ezzel szinte megváltást is nyer. Itt mintha túllépne Anakinon, aki nem tudott olyan lépést hozni anno ami rá nézve kellemetlen, ám szükséges. Luke tudott. Ezzel Obi-Wan és Yoda minden félelmére rácáfolt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, nyitva a szája, de ha csak nem teszik vissza az ordítást, számomra ez ennél nem lesz több - persze valószínűleg a felvételkor Mark Hamill valóban kiabált.

Amióta tudjuk, hogy az Erőszellemek hatással lehetnek a fizikai létre, bennem felmerült, nem Ben módosított-e kicsit Luke röppályáján. Mert azért annak nagyon erős szívóhatásnak kell lennie, ami ekkora távolságból beszippant egy valószínűleg ekkor már nagyon-nagyon gyorsan száguldó, 70-90 kilós testet, ennek ellenére a csőbe szellő sem fúj.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Biztos nem Obi hatása. Azért ez túl nagy hatalom lenne neki. :) Jobban hangzik az Erő akaratának nem? Anakin is lehet Plaguies terméke vagy az Erőé. Ott is inkább az utóbbi tűnik igaznak. Persze itt egy deka konkrétum sincs, de simán bele lehet képzelni ezt a tényezőt. Luke átment a próbán és meglett a jutalma.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát, Qui-Gon szavai szerint az Erőszellemek egyben az Erő manifesztációi is, szóval, ha egy szellem beavatkozik, az olyan, mintha az Erő direkt avatkozna be. :)

Persze nekem is jobban fekszik az "Erő akarta így" elmélet. Vagy mondhatjuk azt is, hogy szerencséje volt. Nézőpont kérdése. :D (Bennel milyen jót lehetne erről vitázni. :lol: )

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És te még hiszel a vén salabakternek. :P

Amúgy Vadernek meg mekkora mázlija volt. Luke simán lecsaphatta volna a karját, ha a vállvért nem védi ki. Az viszont jó kérdés, hogy nem szelte fel a kard a vértet, amikor egy másodperccel később Vader egy egész antennatömböt úgy hasít ketté, mintha vajból lenne. :hmm: Mondjuk az is igaz, hogy Kanan vértje is ugyanígy kiállta ezt a próbát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mivel készítési sorrendben láttam a filmeket, ennél a jelenetnél tudtam meg, hogy Vader Luke apja. És egyszerűen nem emlékszem az első reakciómra! Biztos ledöbbentem, de pörgött a film tovább, nem volt helye az agyalásnak.

Azt hiszem, igazából Luke ennél a pillanatbál választ oldalt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tetszik ez az "Erő akarata" koncepció! Nem Kenobi avatkozott be, hanem maga az Erő... amivel mások is egyesültek már, néhányan tudatuk megőrzésével, mások "csak úgy" (.....)

Ha valakit meg kell nevezni ezek után, én Qui-Gon Jinnre tippelnék.

 

Ordítás: hát én eddig csak önszántamból zuhantam nagyon lefelé ( négy méteres fáról a Túrba a duzzasztógát előtt :D) akkor inkább azért volt nyitva a szám, hogy befele vegyem a levegőt. Persze Luke más eset (Jaj de rossz szóvicc :evil: ) Ettől függetlenül, nekem nem hiányzik hang.

 

A vért szerintem valami (legalább részben) fénykard-álló fémből készült, lévén arra tervezték. Az antennát meg nem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, nyitva a szája, de ha csak nem teszik vissza az ordítást, számomra ez ennél nem lesz több - persze valószínűleg a felvételkor Mark Hamill valóban kiabált.

Jobb kiabálás nélkül a jelenet, de igazából engem nem zavart a kiabálás sem, nem éreztem annyira karakteridegennek. Luke választotta, hogy leugrik, ez igaz, de ettől még félhetett menet közben. Hiába bátor, azért a semmibe zuhanni szörnyű élmény lehet, önkéntelenül is kiabálhat az illető.

 

Mivel készítési sorrendben láttam a filmeket, ennél a jelenetnél tudtam meg, hogy Vader Luke apja. És egyszerűen nem emlékszem az első reakciómra! Biztos ledöbbentem, de pörgött a film tovább, nem volt helye az agyalásnak.

Azt hiszem, igazából Luke ennél a pillanatbál választ oldalt.

Én is így láttam, és én emlékszem, hogy annyira megdöbbentem, hogy nem is hittem el. Pont mert Vader és Luke között semmi jellembeli hasonlóság nem volt felfedezhető addig a pillanatig, ez egyszerűen hihetetlen volt. Én egészen a Jedi visszatér bemutatójáig abban a hitben voltam, hogy Vader csak kamuzott, ezzel akarta Luke-ot szövetségesnek megnyerni.

Mai fejjel persze világos, hogy a történet szempontjából sokkal nagyobb csavar az, hogy rokonok, mint az, ha Vader ilyesmivel próbálkozna a célja elérése érdekében. De akkor, tizenévesen, ebbe nem gondoltam így bele, csak azt véltem tudni, hogy lehetetlen, amit hallottam... :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

AZ ikonikus jelenet... sok Star Wars rajongó ezt a jelenetet mondaná a SAGA legnagyobb jelenetének... az biztos, hogy remekül megkoreografált, és méltó az ide behozott csavarhoz, de pont a tavalyi Aranyfénykard szavazáson vált számomra világossá, hogy messze nem ez a kedvenc jelenetem a 6 (most már 7) filmből.

 

Na de. Ahogy írtam fentebb is, zseniális, kiáltással (Pildivel értek egyet), vagy anélkül. JEJ szerintem itt adja talán hozzá az egyiket legtöbbet a hangjával, zseniálisak a párbeszédek (It's useless to resist), a hangulat és persze a vége csavar, amit én mikor először láttam, már pontosan tudtam, hogy Vader = Anakin, szóval nincs nagy megdöbbenés élményem a jelenet végével kapcsolatban.

 

Arra, hogy hogy köt ki Luke a szellőzőaknában... én mindig úgy hittem, hogy bárki, aki oda leugrik, előbb-utóbb beszippantásra kerül az egyik ilyen lyuk által, a kérdés csupán az, hogy egy fentebbi vagy egy lentebbi lyuk szívja-e be, hogy aztán az esést csúszássá formálva megálljon a "folyosón".

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is így láttam, és én emlékszem, hogy annyira megdöbbentem, hogy nem is hittem el. Pont mert Vader és Luke között semmi jellembeli hasonlóság nem volt felfedezhető addig a pillanatig, ez egyszerűen hihetetlen volt. Én egészen a Jedi visszatér bemutatójáig abban a hitben voltam, hogy Vader csak kamuzott, ezzel akarta Luke-ot szövetségesnek megnyerni.

Családdal néztük meg itthon a filmet, és utána rögtön megnéztük a Jedit is, emiatt nem kellett sokat várnunk arra, hogy kiderüljön, Vader igazat mondott. Képzelem, milyen lehetett várni erre annak idején :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Arra, hogy hogy köt ki Luke a szellőzőaknában... én mindig úgy hittem, hogy bárki, aki oda leugrik, előbb-utóbb beszippantásra kerül az egyik ilyen lyuk által, a kérdés csupán az, hogy egy fentebbi vagy egy lentebbi lyuk szívja-e be, hogy aztán az esést csúszássá formálva megálljon a "folyosón".

Jobban belegondolva az egy remekül megépített tisztítórendszer. Minden hulladékot összeszed, hogy az állomás belsejébe hulljon, majd kiüríti a légkörbe. Bravo! :clap:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyszerű jelenet. Számomra a szimbolizmus egyik iskolapéldája. Azzal a nagy mélységgel csak úgy árad belőle a reménytelenség ami elkerülhetetlenül közelített Luke felé. Vagyis inkább Luke közelített afelé. Amint belépett a folyosóra esélye nyílt arra hogy eltávolodjon a reménytelenség mélységétől de az örege miatt mégiscsak vissza kellett hátrálnia. A gaz nagyúr biztos elismerte magában hogy a fiacskája a vártnál keményebb diónak bizonyult. Nem semmi ahogy a skac megperkálta Vader apánkat. Amíg nem tudtam hogy spéci páncélja van azt hittem az öreg a fájdalomtól nyögött. Aztán átértékeltem a dolgot és már nem vagyok olyan biztos a dologban. Már azt tartom valószínűbbnek hogy beijedt egy kicsit. Talán azért csapta le Luke kezét mert a kibernetizált irhájának féltése miatt minél előbb véget akart vetni a párbajnak. Akárhogy is nagyon piszkos húzás volt tőle.

Aztán mintha Luke-nak nem lett volna elég baja kis idővel később jött a hideg zuhany. Sajna már nem emléxem hogy milyen reakciót váltott ki belőlem Darth vallomása. Gondolom csak meglepett valamennyire. Mindenesetre az ifjú Égjáró tutira jobban sokkolva lett mint én. Asszem az igazság megismerése miatt egy világ dőlt össze benne. Megtudta hogy a jónak és hősnek hitt faterja valójában egy gonosz hataloméhes szörnyeteg lett. Joggal érezhette elveszettnek a családszerzéshez fűzött reményt. A benne levő jó nem kér a gonoszság sötétségéből és azt az utat választja amire az örege nem is számít. Érdekelne hogy mi játszódhatott le a nagyúr heges fejzetében miután Luke a mélybe vetette magát. Nem kizárt hogy reménykedett abban hogy a skac túlélje a zuhanást.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem semmi ahogy a skac megperkálta Vader apánkat. Amíg nem tudtam hogy spéci páncélja van azt hittem az öreg a fájdalomtól nyögött. Aztán átértékeltem a dolgot és már nem vagyok olyan biztos a dologban. Már azt tartom valószínűbbnek hogy beijedt egy kicsit.

Szerintem a fájdalom volt az oka, hiszen még oda is kap a vállához, meg az egész mozdulata inkább fájdalmat és dühöt, semmint riadtságot sugall. Amúgy is, Anakin sok minden volt, de ijedős nem.

 

Luke esetében a traumához meg tegyük hozzá, hogy nem csak az apjába vetett hite dőlt romokká, hanem az Obi-Wan adott szavába vetett is.

És tényleg, ez még eszembe sem jutott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Luke esetében a traumához meg tegyük hozzá, hogy nem csak az apjába vetett hite dőlt romokká, hanem az Obi-Wan adott szavába vetett is.

Ja plusz még ez is. Csúnyán összejöttek neki a dolgok. Tutira úgy érezhette hogy egy világ omlott össze benne.

 

 

Szerintem a fájdalom volt az oka, hiszen még oda is kap a vállához, meg az egész mozdulata inkább fájdalmat és dühöt, semmint riadtságot sugall. Amúgy is, Anakin sok minden volt, de ijedős nem.

Egyelőre maradok az ijedős verziónál. Úgyis elég sokáig gondoltam úgy hogy a fájdalom miatt nyögött. Egy idő után majd megint jöhet az az álláspont. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Családdal néztük meg itthon a filmet, és utána rögtön megnéztük a Jedit is, emiatt nem kellett sokat várnunk arra, hogy kiderüljön, Vader igazat mondott. Képzelem, milyen lehetett várni erre annak idején :)

Nehéz. :) Szerintem azóta sem vártam filmet annyira, mint a Jedi visszatért. Ekkora cliffhangert :D

 

 

Érdekelne hogy mi játszódhatott le a nagyúr heges fejzetében miután Luke a mélybe vetette magát. Nem kizárt hogy reménykedett abban hogy a skac túlélje a zuhanást.

Jó kérdés, hogy vajon csalódott volt, dühös, vagy egyszerűen csak egykedvűen tudomásul vette, hogy nem jött be a terve. Az arcán nem láthattuk. :) Mivel az érzelmek szintjén valóban szinte gépként viselkedett egészen eddig, ezért hajlok arra, hogy a legutolsó verzió az igaz, ez még a régi Vader utolsó pillanata. Majd ezután kezdődik el benne a változás, ahogy kiderül, Luke mégis él.

 

Luke esetében a traumához meg tegyük hozzá, hogy nem csak az apjába vetett hite dőlt romokká, hanem az Obi-Wan adott szavába vetett is.

Ez szép gondolat! Szegény Luke. :( Ezzel egy csapásra két apafigurát is elvesztett.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Empire Strikes Back

Chapter 47: Falcon To The Rescue

Time: 1:49:49-1:52:20

 

Tartalom

 

A Millennium Falcon a felhők felett szárnyal, biztonságban. Chewbacca szokásos helyén ül, Leia Han székében mered maga elé, miközben Lando mögöttük ténykedik.

– Hallasz? Leia! – nyögdécseli a hajótól szörnyen messze Luke, az antenna végén lógva. A távolság viszont nem akadály, Leia a Falcon pilótafülkéjében maga elé súgja Luke nevét. Elgondolkodva lép ki a révületből, majd halkan közli: – Vissza kell mennünk.

– Mi? – kérdi Lando, és Chewie horkantásában is ez a kérdés lapul.

– Tudom, hol van Luke – mondja a nő a wookiee-nak, ügyet sem vetve Landóra.

– Mi van a vadászokkal? – érdeklődik az immár ex-kormányzó.

– Chewie, csak csináld – kéri Leia a barátját, miközben mögötte egykori fogva tartója egyre idegesebben mocorog.

– Na és Vader?

Ahogy Lando felpattan, Chewie szinte rátámad. Üvölt és vicsorog, amitől a svindler az ajtóig hátrál és megadóan magasba emeli a kezét.

– Rendben, rendben, rendben.

Miután meggyőzte Landót, Chewie megperdíti a Falcont egy felhő körül és teljes sebességgel visszaindulnak Cloud City-be.

Ahol Vader egy tisztje és rohamosztagosai kíséretében visszatér az egyik leszállóplatformon pihenő kompjához.

– Riadóztassák a csillagrombolómat, és készüljenek a visszatérésemre – adja ki az ukázt színtelen géphangján.

Luke közben egyre szerencsétlenebb helyzetbe kerül az antennán. Ereje fogytán, fájdalmai vannak és látszólag nincs segítség. Pedig az már úton van, a Falcon rendíthetetlenül közelít a város felé. Az első, aki kiszúrja a sérült Jedit, Lando. Kimutat az ablakon túlra:

– Ott van valaki.

– Luke az – állapítja meg Leia. – Chewie, lassíts le. Lassíts le, és vigyél be alá minket. Lando, nyissa ki a felső nyílást.

Leia utasításaira mindenki teszi a dolgát. Chewie irányba kormányozza a Falcont, míg Lando kiszalad a pilótafülkéből, hogy leszedje Luke-ot az antenna végéről.

Közben a városból felszállt birodalmi komp, fedélzetén Darth Vaderrel megközelíti a bolygó körül keringő Executort.

Luke egy újabb fokkal esik lejjebb, szó szerint centiktől függ az élete. Ugyan a Falcon már közelít felé, de egyre kevésbé tudja tartani magát. A feszültség a hajó fülkéjében is nő. Chewie folyamatosan óbégat, miközben olyan finoman irányítja a gépet, amennyire csak lehet.

– Oké, csak óvatosan, Chewie – mondogatja Leia, miközben az ablakot már betölti Luke.

A Falcon lassan, finoman a fiú alá manőverez. A belsejében Lando már egy repulziós lifttel tart felfelé a zsiliphez. Kinyílik a belső zsilipajtó, majd miután kiköti magát egy pányvával, a külső nyílás is feltárul. Lando kiemelkedik a zsilipkamrából, Luke pedig elengedi magát és leesik a Falcon tetejére.

Épp időben, mert három TIE vadász jelenik meg valahonnan és egyenesen a teherhajó felé veszik az irányt, nem baráti szándékkal.

– Lando? – szól bele Leia a komba.

– Rendben, mehetünk – jön a válasz, és Chewie már gyorsít is.

A Falcon elhúz jobb irányba, el a TIE-ok mellett, miközben Lando és Luke leereszkedik a lifttel. Mögöttük sorra zárulnak be a zsilipajtók. A Falcont üldözőbe veszik a vadászgépek.

Lando átkíséri a takaróval leterített Luke-ot a pilótafülkébe, ahol átadja Leiának. A lány átöleli a sérült fiút, míg Lando bepattan a pilótaülésbe.

– Rendben, Chewie, tűnjünk innen.

Azzal még egy pillantást vet a távozó párosra, majd nekilát, hogy Chewie segítségével kijussanak a szorult helyzetből, amibe kerültek. A Falcon, nyomában a zöld lézert köpködő TIE vadászokkal, maga mögött hagyja Cloud City-t.

Ezzel egy időben a Lambda-osztályú komp kiköt az Executoron. Vader elé rohamosztagosok és tisztek sietnek, hogy fogadják a rámpán lelépdelő Sith Nagyurat.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Egy újabb, igen mozgalmas jelenetsor, a végső menekülés. Leia megérzi Luke-ot, ami érzésem szerint anno ugyanannyi kérdést vethetett fel, mint az, hogy valóban Vader-e Luke apja. Csak elképzelni tudom, miket lehetett ebből konspirálni: Leia Jedi, és rá gondolt Yoda? Vagy valami más van Luke és Leia között?

Amúgy, ez az a jelenet, ami számomra kizárja, hogy Lucas az ep5 írásakor még úgy gondolta: a „van még más is” nem Leiára, hanem egy másik Jedi lovagra vonatkozik. Mert ez csak kétféleképpen mehetett végbe: az egyik, hogy már ekkor kitalálta, hogy Luke és Leia ikrek, és ez a megérzés ilyen ikerdolog. Viszont kétlem, hogy a Star Wars atyjának csak évekkel később jutott eszébe, hogy ha testvérek, akkor már lehetne Leia is Erőérzékeny.

A másik, hogy már az ep5 írásakor elhatározta, hogy Leia Erőérzékeny (és Luke testvére), és Yoda soha az életben nem gondolt másra, ez csak egy városi legenda.

Külön jópofa, hogy Vader is többet van a jelenetben azzal, hogy láthatjuk a visszatérését az Executorra. Egyrészt, így mindhárom Skywalker egyszerre szerepelhet, másrészt, nagyszerű a dinamika is. Bár kismilliószor láttam e nélkül, szó szerint úgy érzem, hogy ez a jelenetsor a komppal mindig is az epizód része volt. És kicsit vicces, hogy az ep6 nyitójelenetét láthatjuk újra, más szemszögből, és ott virít még Jerjerrod is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy újabb, igen mozgalmas jelenetsor, a végső menekülés. Leia megérzi Luke-ot, ami érzésem szerint anno ugyanannyi kérdést vethetett fel, mint az, hogy valóban Vader-e Luke apja. Csak elképzelni tudom, miket lehetett ebből konspirálni: Leia Jedi, és rá gondolt Yoda? Vagy valami más van Luke és Leia között?

Amúgy, ez az a jelenet, ami számomra kizárja, hogy Lucas az ep5 írásakor még úgy gondolta: a „van még más is” nem Leiára, hanem egy másik Jedi lovagra vonatkozik. Mert ez csak kétféleképpen mehetett végbe: az egyik, hogy már ekkor kitalálta, hogy Luke és Leia ikrek, és ez a megérzés ilyen ikerdolog. Viszont kétlem, hogy a Star Wars atyjának csak évekkel később jutott eszébe, hogy ha testvérek, akkor már lehetne Leia is Erőérzékeny.

A másik, hogy már az ep5 írásakor elhatározta, hogy Leia Erőérzékeny (és Luke testvére), és Yoda soha az életben nem gondolt másra, ez csak egy városi legenda.

Külön jópofa, hogy Vader is többet van a jelenetben azzal, hogy láthatjuk a visszatérését az Executorra. Egyrészt, így mindhárom Skywalker egyszerre szerepelhet, másrészt, nagyszerű a dinamika is. Bár kismilliószor láttam e nélkül, szó szerint úgy érzem, hogy ez a jelenetsor a komppal mindig is az epizód része volt. És kicsit vicces, hogy az ep6 nyitójelenetét láthatjuk újra, más szemszögből, és ott virít még Jerjerrod is.

Ez nekem új, mikor került bele a kompos jelenet? A DVD-re? :o

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Yep, ez 1997-ben került csak bele az SE-ben. Itt össze van hasonlítva az eredetivel. A 12. percnél van, mi volt eredetileg, aztán a 14. perctől komplett is megnézhető a régi és az új jelenetsor közti különbség (mivel a Blu-rayt használta a videó készítője, ezért szerepel ott a 2011-es szám, de a legtöbb változtatás '97-es):

http://www.youtube.com/watch?v=FmWjPoqEhzg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.