Ugrás a kommentre

EPV elemzés


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Dzséjt érvelése alapján akkor ez általában hatékonyság vesztéssel jár.

Már ha a Sith-eknek voltak seregeik. ;) És voltaképpen ők pusztultak ki, nem a Jedik, szóval valahol a hatékonyságuk tényleg elcsúszott. :) Lehet félelemmel vezetni, de attól féljenek, hogy hibáznak, ne attól rettegjenek, hogy éppen a főnök milyen lábbal kelt fel. Piett mennyivel vétett kisebb hibát a film végén, mint ez előtt Needa? Semmivel, csak akkor éppen Vader jobb hangulatban volt, így Piett pár hónappal tovább élhetett.

Sidious és Tyranus, ők is Sith-ek, mégsem gyilkolták halomra az embereket, pedig azért Gunray, Grievous és Ventress icipicit többet és nagyobbakat hibáztak, mint Needa, vagy éppen Ozzel. Szóval ez, hogy ok nélkül gyilkolásszuk a jó tiszteket, az nem a Sith vallás sajátja. Ez Vader sajátja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Már ha a Sith-eknek voltak seregeik. ;) És voltaképpen ők pusztultak ki, nem a Jedik, szóval valahol a hatékonyságuk tényleg elcsúszott. :) Lehet félelemmel vezetni, de attól féljenek, hogy hibáznak, ne attól rettegjenek, hogy éppen a főnök milyen lábbal kelt fel. Piett mennyivel vétett kisebb hibát a film végén, mint ez előtt Needa? Semmivel, csak akkor éppen Vader jobb hangulatban volt, így Piett pár hónappal tovább élhetett.

Sidious és Tyranus, ők is Sith-ek, mégsem gyilkolták halomra az embereket, pedig azért Gunray, Grievous és Ventress icipicit többet és nagyobbakat hibáztak, mint Needa, vagy éppen Ozzel. Szóval ez, hogy ok nélkül gyilkolásszuk a jó tiszteket, az nem a Sith vallás sajátja. Ez Vader sajátja.

 

Mostani beszélgetésbe kicsit off: de szerintem Vader inkább csalódott/szomorú (már ha egy Sith lehet ilyen) volt, hogy nem egyesíthette erejét fiával, mintsem jobb kedvű. Annyira, hogy büntetni sem volt kedve.

Sidious-ék hada ugye nagyrészt droidokból állt azok meg nem félnek szóval felesleges a gyilkolás. Ventressék pedig fontosabbak voltak mint holmi tucat admirális amiket mint lentebb írtam a Birodalmi akadémia ontott magából illetve a rengeteg többi hajóról oda lehetett vezényelni ha egy tapasztaltabb vén rókára volt szükség.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek Dzséjttel. A vezetőségben mindenképp hátrányos az ilyen gyilkolós-büntetős mentalitás. Az egy dolog, hogy a negatív visszacsatolás eleve kockázatos módszer, de ilyen szinten már abszolút működésképtelen. Minden egyes döntésednél akkora a tét, olyan nyomás nehezedik rád, ami visszafogja a teljesítményed. A másik gond, hogy akárhány akadémia is van, az igazán tehetséges tisztekből azért korlátos az utánpótlás. Ha rendszeresen kinyírják az embereket, akkor gyorsabb ütemben fogynak, mint ahogy minőségi pótlás érkezne. Ez kiegészül azzal, hogy a diktatúrákban amúgy se mindig a teljesítmény és tehetség a vezérelv, hanem pl. az elvhűség vagy irányíthatóság fontosabb. Így aztán mindez azt eredményezi, hogy a felsővezetés fokozatosan egyre csak romlik, ami nyilván kihat az egész rendszerre.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sidious-ék hada ugye nagyrészt droidokból állt azok meg nem félnek szóval felesleges a gyilkolás. Ventressék pedig fontosabbak voltak mint holmi tucat admirális amiket mint lentebb írtam a Birodalmi akadémia ontott magából illetve a rengeteg többi hajóról oda lehetett vezényelni ha egy tapasztaltabb vén rókára volt szükség.

Álljon meg a gyászmenet, az admirális az egyik legmagasabb katonai rang. NEM LÉTEZIK OLYAN, hogy tucatadmirális. Ne hülyéskedjél már, ezek nem hadnagyok, vagy közkatonák, hanem a birodalmi hadsereg vezetői. A hadsereg legjelentősebb részei, a legfontosabb kellékei, ők irányítják azt, ami a Birodalmat összetartja. Admirálisokat nem képeznek, pláne nem futószalagon, ez kalapos baromság. Mindegyikük hadnagyként lép ki a tiszti akadémiáról és évtizedek kitartó, példaértékű munkával érheti el ezt a rangot.

Hát a három film alatt egy tucat admirálist sem ismerhettünk meg, nemhogy annyit, hogy egyáltalán gondolatban életképes legyen egy ilyen kijelentés: "a Birodalmi akadémia ontott magából." Ha hat admirális láttunk a három filmben, lehet, hogy sokat mondtam. Ezek ugyanolyan vezető tisztek, mint Grievous. És battya meg a paripa, Grievous minden létező akciót elcseszett, amibe belefogott.

Az Egyesült Államok pont ezért szívott, mint a torkosborz a második világháborúban, mert a sok frontb*zi ezredes és tábornok harcolni ment, aztán meglátva a rangjelzéseiket, a lelkes németek jól lelőtték őket. Aztán hirtelen volt egy hadsereg, aminek erőteljesen megfogyatkozott a vezetősége és senki nem tudta őket pótolni, hiába volt ezerszámra ott százados, meg őrnagy - ja, sok fiatal tiszt, akikre rajokat nem lehetett rábízni, nemhogy ezredeket.

Ozzel könnyen pótolható volt, persze, látszatra, de Piettet sem csak azért választotta Vader, mert ő volt szem előtt. Piett már akkor az egyik legmagasabb rangú tiszt volt a birodalmi hadiflottában, hiszen az Első Galaktikus Birodalom zászlóshajójának parancsnoka volt, és az első számú flotta másodparancsnoka. Ozzel után akkor és ott ő következett rangban, azért lett ő, és nem a háttérben álló katona az admirális, vagy nem Needa vagy akárki más.

 

Mostani beszélgetésbe kicsit off: de szerintem Vader inkább csalódott/szomorú (már ha egy Sith lehet ilyen) volt, hogy nem egyesíthette erejét fiával, mintsem jobb kedvű. Annyira, hogy büntetni sem volt kedve.

Aha, és ez véletlen sem igazolja az én teóriámat. :P Végül is, ugyanazt jelenti: az életed nem a teljesítményedtől, hanem a parancsnokod aktuális hangulatától függ.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Álljon meg a gyászmenet, az admirális az egyik legmagasabb katonai rang. NEM LÉTEZIK OLYAN, hogy tucatadmirális. Ne hülyéskedjél már, ezek nem hadnagyok, vagy közkatonák, hanem a birodalmi hadsereg vezetői. A hadsereg legjelentősebb részei, a legfontosabb kellékei, ők irányítják azt, ami a Birodalmat összetartja. Admirálisokat nem képeznek, pláne nem futószalagon, ez kalapos baromság. Mindegyikük hadnagyként lép ki a tiszti akadémiáról és évtizedek kitartó, példaértékű munkával érheti el ezt a rangot.

Hát a három film alatt egy tucat admirálist sem ismerhettünk meg, nemhogy annyit, hogy egyáltalán gondolatban életképes legyen egy ilyen kijelentés: "a Birodalmi akadémia ontott magából." Ha hat admirális láttunk a három filmben, lehet, hogy sokat mondtam. Ezek ugyanolyan vezető tisztek, mint Grievous. És battya meg a paripa, Grievous minden létező akciót elcseszett, amibe belefogott.

Az Egyesült Államok pont ezért szívott, mint a torkosborz a második világháborúban, mert a sok frontb*zi ezredes és tábornok harcolni ment, aztán meglátva a rangjelzéseiket, a lelkes németek jól lelőtték őket. Aztán hirtelen volt egy hadsereg, aminek erőteljesen megfogyatkozott a vezetősége és senki nem tudta őket pótolni, hiába volt ezerszámra ott százados, meg őrnagy - ja, sok fiatal tiszt, akikre rajokat nem lehetett rábízni, nemhogy ezredeket.

Ozzel könnyen pótolható volt, persze, látszatra, de Piettet sem csak azért választotta Vader, mert ő volt szem előtt. Piett már akkor az egyik legmagasabb rangú tiszt volt a birodalmi hadiflottában, hiszen az Első Galaktikus Birodalom zászlóshajójának parancsnoka volt, és az első számú flotta másodparancsnoka. Ozzel után akkor és ott ő következett rangban, azért lett ő, és nem a háttérben álló katona az admirális, vagy nem Needa vagy akárki más.

 

 

Aha, és ez véletlen sem igazolja az én teóriámat. :P Végül is, ugyanazt jelenti: az életed nem a teljesítményedtől, hanem a parancsnokod aktuális hangulatától függ.

 

Először is tisztában vagyok a katonai hierarchiával. Azt meg azért vegyük számításba, hogy egy galaxisról, egy galaxisnyi területről van szó biztos nemcsak 3 db van. Jó talán kissé túlzó volt amit írtam, kissé, de nem hinném hogy földhöz vágja a birodalmat, ha pár vezető elhullik és nincs garancia arra, hogy mindig így cselekedett, érthető hogy akiket akkor üldöztek kulcsfontosságú szereppel bírtak a polgárháborúban és a fia nyomára vezethetik akivel esetleg szövetségre léphet ezért "kicsit" szigorúbban fogja a gyeplőt. :)

 

Csupán arra akartam rámutatni, hogy szerintem nem épp jobb sőt ellenkezőleg rosszabb kedvében van akkor és ezzel, hogy meglepő módon a Sith Nagyúra is lehet csalódott, szomorkás, azért írtam, hogy off. Gondoltam, odaírom, hogy "igaz ez nem változtat a dolgokon", de legközelebb majd meg is teszem mert látom még a kákán is... :P:)

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csupán arra akartam rámutatni, hogy szerintem nem épp jobb sőt ellenkezőleg rosszabb kedvében van akkor és ezzel, hogy meglepő módon a Sith Nagyúra is lehet csalódott, szomorkás, azért írtam, hogy off. Gondoltam, odaírom, hogy "igaz ez nem változtat a dolgokon", de legközelebb majd meg is teszem mert látom még a kákán is... :P:)

Én még a csómón is csomót keresek, bízd csak ide. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem igencsak kétséges ez a módszer, sőt, kifejezetten káros. Eleve, Needa a látottak alapján ha nem is volt kiváló tiszt, jó tiszt volt. Ő maga nem hibázott, olyan hibát semmiképpen sem követett el, mint Ozzel (bár én abban is kételkedem, hogy Ozzel hibázott, hiszen, ha távolabb lépnek ki a hipertérből, a Lázadók akkor is észre veszik őket, amikor megközelítik a bolygót, a pajzsot felhúzni meg tart vagy két másodpercig). Indokolatlanul megölt egy jó tisztet, akit valószínűleg tiszteltek a beosztottai is. Ezzel súlyosan meggyengítette a morált az Avengeren, sőt, az Executoron is. Mert hát hogyan bízzanak az emberek egy olyan parancsnokban, aki indokolatlanul gyilkol? Még úgy is nehéz, ha indokolt, mert azért elkövetni egy hibát, ami nem súlyos, könnyen kijavítható, és ezért megölni valakit... Nonszensz. De itt Needa nem hibázott, hiszen Han egy olyan pofátlan manővert hajtott végre, amit előtte valószínűleg soha senki, és a flottában lévő több százezer emberből senkinek, beleértve a nagy Darth Vader Nagyúrnak sem jutott az eszébe.

Az ilyen büntetésnek ráadásul nincs jótékony hatása, csak kártékony. Az emberek nem tudnak állandó halálfélelemben dolgozni, nem tudnak megbízni képességeikben, a túlfeszített idegek miatt kezdenek el hibázni. Ráadásul, mint írtam, elég nehéz megbízni valakiben, aki csak úgy uk-muk-fuk megölhet. Vader szimplán egy pszichopata itt, aki terrorizálja az embereit ezzel rontva drasztikusan azt a hatékonysági rátát, amit ő elvár. Egy elszabadult állat, és talán pont ezen a ponton van Vader a legsötétebb mélységekben, a legtávolabb Anakin Skywalkertől. Érdemes összevetni a klón háborús is jelenkori parancsnoki húzásait, katonái hatékonyságát, katonái felé mutatott érzéseit. Anakin Skywalker szavára egész klón légiót masíroztak büszkén dalolva a biztos halálba, Darth Vader szavára meg a saját parancsnokuktól rettegő katonák reszkető csoportja iszkol a halálos tűzbe, mert még ott is biztonságosabb. Vagy rosszabb esetben a szuicid alkatok, fedezőtűz címszó alatt megkísérlik párszor hátba lőni, vagy ott hagyják a fenébe egy szorult helyzetben. Az más kérdés, hogy Vader ezeket simán hárítja, aztán megöli a felelősöket, de ez megint egy olyan amortizáció, amire nem lenne szükség, ha Vaderként is ugyanolyan parancsnok lenne, mint Anakinként volt. de sajnos nem ugyanaz, egy egy terrorizáló, láncáról elszabadult, veszett kutya, és hát meg is látszik a flottája hatékonyságán a dolog. A Lázadókat három évnyi kergetés után sem tudták elkapni, amikor végre sarokba szorították őket, majdnem mind leléptek, azt az egy szem hajót, amit pedig megpróbáltak elcsípni, végül Boba Fett éri utol - valaki, aki valószínűleg marhára nem fél Vadertől, de legalábbis nem tartozik a parancsnoksága alá. Pedig hát azért na, Needa hibájának alapján Bobát is megfojthatta volna, hiszen miért is nem szólt a Falcon jelenlétéről még akkor, amikor az egész flotta ott keringet körülötte? Hát értékes órákat, ha nem napokat vagy heteket vesztegettek el azalatt, amíg a Falcon megérkezett a Bespinre. Ezt Boba mind megtakaríthatta volna Vadernek.

Fentiekkel nehezen tudnék vitatkozni, csupán annyit tehetek hozzá a mondandómhoz, hogy leginkább rövid távon értettem, hogy hatékony módszer. Amióta a Birodalom megalakult, a félelem tartja össze, igaz csak röpke 20 évig, ami történelmi távlatokban semmi, vagyis valóban nem volt hatékony ez az egész. Ennek a félelemnek valószínűleg Vader az egyik kiindulópontja, az Uralkodó rettegett jobbkeze, aki nem is cáfolja meg a hírnevét. Félelmet akar kelteni, mindenhol, még a saját emberei között is. Viszont ebbe a félelemkeltésbe simán belefér, hogy kiszámíthatatlanul gyilkol, senki nem lehet biztos benne, mikor miért vonják felelősségre, majdnem függetlenül attól, hogy az ő hibája volt valami (Ozzel esete), vagy csak az események alakultak szerencsétlenül (Needa esete). Persze ez a módszer hadsereg működése szempontjából nem ideális, de azért jól szolgált 20 évig.

 

Lehet félelemmel vezetni, de attól féljenek, hogy hibáznak, ne attól rettegjenek, hogy éppen a főnök milyen lábbal kelt fel. Piett mennyivel vétett kisebb hibát a film végén, mint ez előtt Needa? Semmivel, csak akkor éppen Vader jobb hangulatban volt, így Piett pár hónappal tovább élhetett.

Sidious és Tyranus, ők is Sith-ek, mégsem gyilkolták halomra az embereket, pedig azért Gunray, Grievous és Ventress icipicit többet és nagyobbakat hibáztak, mint Needa, vagy éppen Ozzel. Szóval ez, hogy ok nélkül gyilkolásszuk a jó tiszteket, az nem a Sith vallás sajátja. Ez Vader sajátja.

Szerintem Sidious-nak kimondottan jól jön, hogy Vader ilyen, a rendeltetését a várt módon teljesíti, mondhatjuk, hogy pont ilyennek akarta őt mindig is. Lehet, hogy Dooku nem így parancsnokolt, de nem is volt a birtokában ekkora hatalom, mint Vadernek. Sidious pont akkor lesz vele elégedetlen, amikor Vader már nem lesz az a gyilkológép, aki volt.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

igaz csak röpke 20 évig, ami történelmi távlatokban semmi, vagyis valóban nem volt hatékony ez az egész.

 

Ok de ez nem a Birodalmi gépezet rossz hatékonysága miatt van, mint inkább a Lázadók miatt. Hisz ha ezen gépezet olyan rosszul működne akkor nem így lenne: 1. a Legendsben láthattuk, hogy a 2 Sith halála után is fenn maradt,

2.de ha kánonilag vizsgáljuk is a Birodalom még él valamilyen szinten oly sok év távlatából is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Lázadük is azért tudtak győzni Endornál, mert a birodalmi hadigépezet hatékonysága a béka hátsója alatt volt. Ha jól működött volna, egy hozzá mérten jelentéktelen sereg nem tudta volna őket felőrölni. Hogy aztán mennyire vagy milyen módon élték túl a dolgot, az az ep7-ből kiderül, de az már nagyon nem ennek a fejezetnek a témája.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Leia szerintem már a Hoth -on érzett valamit Han iránt, csak mostanra kezd eljutni oda, hogy magának is be meri vallani. :P

Szerintem már a Halálcsillagon is érzett valamit (akkor még leginkább bosszúságot :D), de sokszor indul így vonzalom. Az biztos, hogy itt kezdi Leia felvállalni. :)

 

 

Ok de ez nem a Birodalmi gépezet rossz hatékonysága miatt van, mint inkább a Lázadók miatt. Hisz ha ezen gépezet olyan rosszul működne akkor nem így lenne: 1. a Legendsben láthattuk, hogy a 2 Sith halála után is fenn maradt,

2.de ha kánonilag vizsgáljuk is a Birodalom még él valamilyen szinten oly sok év távlatából is.

Él, de remélem, hogy gyenge és elszigetelt.

 

 

A Lázadük is azért tudtak győzni Endornál, mert a birodalmi hadigépezet hatékonysága a béka hátsója alatt volt. Ha jól működött volna, egy hozzá mérten jelentéktelen sereg nem tudta volna őket felőrölni. Hogy aztán mennyire vagy milyen módon élték túl a dolgot, az az ep7-ből kiderül, de az már nagyon nem ennek a fejezetnek a témája.

Az endori csata már a birodalmi érának a vége, a második Halálcsillag felrobbanása tesz rá pontot. Előtte biztos másként, jobban ment a katonai elnyomás, hiszen akkor a Lázadók sem maroknyian lettek volna. Nekem mindig úgy tűnt, hogy egy erős Birodalommal kellett szembenézniük, aki nemcsak hogy számbeli fölényben van, hanem vasmarokkal fogja a rendszereket. Lehet, hogy nem a leghatékonyabb, de ezt erőfölényénél fogva megteheti.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De rég jártam ebben a topicban, látom jó sok jelenet ki lett elemezve azóta. :)

 

Egy pillanatra még a Failure At The Cave jelenethez visszautalnék: A barlanghoz remek kiegészítést adott a TCW és az egész bolygóhoz is. Mikor először láttam a jelenetet azt hittem az igazi Darth Vader jelent meg nem is értettem hogy kerül oda és nagyon megijedtem tőle. A SW-re nem jellemző a lassított jelenet, de itt remekül működik, a történések jelentését kiválóan hangsúlyozza, Luke-nak ez komoly próba, Yoda nem véletlenül utal rá vissza később.

 

Na de akkor az aktuális jelenet: amikor Vader megöli Needa kapitányt és odalöki, hogy nem haragszik rá, az egy igazi fekete humor, kissé visszautal az arrogánsabb Anakin énjére, ami még úgymond "vicces" ebben, hogy rövid idő alatt a második tisztet végzi ki Vader, és ezúttal már csak a haláltusa legvégét látjuk hiszen pontosan tudtuk, hogy mi és miért következik. Needa egyébként egy szimpatikus birodalmi volt az alapján amit láttunk belőle, tette a kötelességét, de nem tűnt rossz embernek, hanem egy jó és felelősségteljes katona tisztnek. Ezek után Vader Pietthez intett figyelmeztetése csak hab a tortán. Vader mellett nem túl kifizetődő birodalmi tisztnek lenni :D Érdekes összevetni amúgy Vader tisztekhez való viszonyulását az epIV-el ahol Motti admirálist végül életben hagyta, sokak szerint Tarkin parancsára, de szerintem ott nem is akarta megölni Mottit csak megfenyíteni, épp ezért hallgatott Tarkinra, itt viszont a fiát akarta elkapni, ami jobban érdekelte mint a lázadás leverése, ezért történhetett meg, hogy egy hiba után két vezető tisztet is rögtön a másvilágra küldött.

 

Hogy a jelenet másik feléről is írjak, Boba Fettnek igazából itt van egyedül jelentős szerepe, hogy ő akad a Falcon nyomára. A Slave 1 felbukkanása a szemét között az egész rész hangulatát tükrözi, bármit tesznek hőseink, akármivel próbálkoznak, ezúttal semmi sem sikerülhet nekik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...

A mynock téma ki lett már vesézve?(a visszaolvasás továbbra sem erényem...)

Szóval őket rögtön beazanosították..

De miként?

Mint kábelrágó barlanglakók voltak ismertek?

Vagy az űrcsiga torkában lakó élősködők?

Mert a filmben inkább az előbbi van, de akkor meg honnan ismerik őket?

Ha meg az utóbbi van, akkor előbb rá kellett volna jönni, hogy hol vannak.

 

Röviden, ha egy fajt névről ismerek, akkor illik tudni, hogy hol él, nem?

Szerkesztve: - csoli1138
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem inkább űrhajókon élősködő élőlényekként ismerik őket, lehet, hogy a Falcon nem is a csigában szedte össze őket, vagy a csiga előző étkezéséből maradtak hátra :)

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 hónappal később...

The Empire Strikes Back

Chapter 33: Seeing The Future

Time: 1:13:32-1:15:12

 

Tartalom

 

R2-D2 izgatottan csipog a Dagobah mocsarainak egy szilárd placcán. Nem véletlenül. Pár lépésre tőle Luke kézen állva próbálja végrehajtani a mellette álló Yoda utasításait.

– Koncentrálj – mondja az apró mester, mire Luke akarata érvényesül. A közelükben két ládát láthatatlan erő emel a magasba. – Érezd az Erőt, ahogy áramlik – folytatja Yoda, mit sem törődve azzal, hogy közben a jajveszékelve sipító R2 is elhagyta a biztos talajt, pedig a hajtóműveit be sem kapcsolta.

Yoda elégedetten konstatálja Luke tevékenységét, egyúttal csendesen emlékezteti, hogy maradjon nyugodt. Eztán elárul neki egy újabb tudnivalót az Erőről, nem is sejtve, hogy ezzel mit idéz elő a fiúban.

– Az Erő által sok mindent láthatsz. A jövőt, a múltat, tovatűnt barátokat.

– Han… Leia! – tör ki Luke-ból a riadt kétségbeesés. Önuralma megszűnik és a ládákkal, no meg a halálra vált R2-val együtt zuhan bele mocsokba.

Yoda úgy fúj, mintha élete legnehezebb napja előtt állna.

– Önuralom! Önuralom! – mondogatja feje ingásának ütemére. – Meg kell tanulnod uralkodni magadon.

Miközben R2 méltatlan csipogások kíséretében feltápászkodik, Luke-nak sikerül megfogalmaznia, mi zökkentette ki. Egy várost látott a felhők között. Yodának nem kell az Erő ahhoz, hogy tudja, Luke-nak barátai vannak ott.

– Fájdalmaik voltak – jelenti ki az ifjú padawan, és látszik rajta, hogy nagyon megrettent attól, amit látott.

– A jövőt láttad – mondja Yoda, és ha lehet, ezzel még tovább fokozza tanítványa döbbenetét.

– A jövőt? – leheli Luke, mire mestere egy apró bólintással felel. A fiú eztán kissé kótyagosan feláll, ám mire újra szembefordul az apró Jedi lovaggal, már újfajta elszántság tükröződik az arcán. – Meghalnak? – kérdi, tudván, hogy a következő döntése a választól függ.

Yoda behunyja a szemét, koncentrál, s csak aztán felel:

– Nehéz megmondani. A jövő állandó mozgásban van.

Luke valószínűleg nem erre a válaszra várt, így meghozza élete sorsfordító döntését: odamegy.

– El kell döntened, hogyan segíthetsz nekik többet – mondja Yoda, nem szidalmazva, nem visszatartó szándékkal, csupán okulásképpen. – Ha most elmész, segíthetsz nekik, de elpusztítod mindazt, amiért harcoltak és szenvedtek.

Luke szólni akar, de végül meggondolja magát. Látszik, hogy Yoda szavai eljutottak hozzá, s tudata az érzelmeivel harcol. Szíve szerint rohanna, hogy segítsen Hanon és Leián, de esze arra sarkalná, hogy hallgasson Yodára.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Újabb érdekességek az Erőről. Bár az ep2-ben és 3-ban bőven volt lehetőségünk azt megcsodálni, hogy az Erőben jártas személyek képesek máshol lévő személyeket látni, akár a jövőben is, ha valaki sorban látta a filmeket, ezzel csak itt szembesülhet. Azaz részben, mert korábban Yoda már jelezte, hogy a Dagobah-ról szemmel tartotta Luke-ot a Tatooine-on.

Az ep2-3 ismeretében viszont ez a jelenet, mint annyi más jelenet, újabb érzelmi töltettel lesz tele. Nem lehet nem felidézni Anakin lépését, amikor látta a jövőt először anyja, majd Padmé esetében. Most Luke került bele ebbe a mókuskerékbe, ami azután, hogy megjelent önmagának a barlangban Darth Vader kosztümben, igencsak aggasztó. Bár a döntés itt még nem születik meg, valószínűleg senkinek sem volt anno kétsége afelől, hogy Luke végül távozik – még az ep2-3 előtt sem.

Másik adalék, hogy az Erő által lehet a múltat is látni, ami magyarázat lehet arra, hogy Leia hogyan „emlékezhet” Padméra. Egyszerűen: az Erő által.

Érdekesség még a jelenetben, hogy Luke, bár még csak most kezdett komolyabban foglalkozni az Erő használatával, igaz nyugalmi állapotban és erőteljesen koncentrálva, de egy lehetetlen helyzetben is képes volt több dolgot a levegőbe emelni. Lehet, hogy nincs jelentősége, de nekem ez azt súgja, hogy azért Luke elég erős az Erőben, és ha rendesen kitanulná a Jediséget, igen nagy dolgokra lenne képes. Nagyobbakra, mint egy X-szárnyú röptetése. Az ep7-nek ez egy érdekes része lehet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Wow! :D

 

Valóban érdekes ahogy Luke lassan szembesül mire is képes az Erő illetve Ő az Erőt használva. Nagyon jó jelenet ahogy vívódik a chapter végén, hogy menjen-e vagy maradjon. Dzséjt remekül leírta a párhuzamot Anakinnal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kiváló ötlet, hogy folytatjuk. :)

 

Ez egy remek hangulatú jelenet. Jó látni, ahogy Luke egyre inkább elmélyül az Erőben, és ugyanazzal a dilemmával szembesül, mint anno Anakin. Ilyen szempontból Yoda nagy próba elé állítja a fiút és ezért is javítja ki, hogy nem a múltat látja, hanem a jövőt.

 

Nekem a jelenet végén amúgy úgy tűnt, hogy Yoda meggyőzi Luke-ot, aki beletörődik a tanításba, aztán a következő kapcsolódó jelenetben Luke mégis már indulásra kész.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon szeretem ezt a jelenetet. :)

 

Való igaz, nagyon lehet érezni, hogy Luke hogyan fog dönteni. :) Azért ez a pár napos/hetes Jedi tréning csak arra volt jó, hogy belekóstoljon a lehetőségeibe, amelyeket az Erő segítségével elérhet, de azt., hogy milyen perspektívával kecsegtet, ha marad, azt nem mérhette fel. Csak Yoda szavaira támaszkodhatott - viszont az főleg döntő érv lehetett számára, hogy a jövő mozgásban van, vagyis segíthet rajtuk.

 

Vajon Yoda látta előre, mi lesz Luke és Vader találkozásának a következménye? És attól félt, hogy Luke az apja miatt átáll a Sötét Oldalra? Mert csak így tudom értelmezni azt, amit mondott: "Ha most elmész, segíthetsz nekik, de elpusztítod mindazt, amiért harcoltak és szenvedtek." Ami végül is nem következett be, mert Luke erősnek, erősebbnek bizonyult, mint Yoda hitte, és ez valószínűleg nem a tréningnek köszönhető, ami valóban nagyon rövid volt. :)

 

Azért azon érdemes lehet elgondolkozni, vajon mi lett volna, ha Yodának sikerül Luke-ot meggyőzni a maradásról, mennyiben változtatta volna meg a dolgok menetét.

Szerintem csak részleteiben változott volna a történet. Vader más alkalmat keresett volna a személyes találkozásra, Han átadása után Leia még ott volt neki túsznak. Luke előbb-utóbb elindult volna kiszabadítani, és hiába töltött volna el még további pár hetet meditációval és egyéb gyakorlatokkal, nem hiszem, hogy más lett volna a Vaderrel való találkozás kimenetele. :)

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont az első olyan Erő-látomás, aminél a néző pontosan tudja (és nem spoilerekből) hogy mi fog történni. Anakin esetében az anyjáról semmit nem tudunk, Padméról is csak annyit hogy terhes. Han és Leia viszont a Birodalom elől menekül és nem tudják, hogy Fett a nyomukban kavar. Ez így nagyon nyugtalanító. :rock:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem csak részleteiben változott volna a történet. Vader más alkalmat keresett volna a személyes találkozásra, Han átadása után Leia még ott volt neki túsznak. Luke előbb-utóbb elindult volna kiszabadítani, és hiába töltött volna el még további pár hetet meditációval és egyéb gyakorlatokkal, nem hiszem, hogy más lett volna a Vaderrel való találkozás kimenetele. :)

Viszont lehet, hogy nem heteket maradt volna ott, hanem mondjuk hónapokig, vagy évekig. Yodának célja volt, hogy alaposan felkészítse és, ha Luke itt beadja a derekát, talán után hajlandó lett volna jóval tovább maradni. És ha megfelelő ideig tanul, akkor szerintem Yoda és Ben előállt volna az igazsággal.

A másik aspektusa a maradásnak, hogy így a Skywalker lány viszont Vader markában marad. Vajon mennyi idő múlva érezte volna meg Vader, hogy Leiával ott az Erő? És mennyi idő múlva kezdett volna zizegni a forsz, hogy van valami rokoni kapcsolat köztük? Vagy ami rosszabb, mi van, ha Vader elviszi Leiát Palpatine-hoz, és az öreg döbben rá, hogy hopp, van még egy Skywalker. Akármelyik Sith jött volna rá erre, annak beláthatatlan következményei lehettek volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont lehet, hogy nem heteket maradt volna ott, hanem mondjuk hónapokig, vagy évekig. Yodának célja volt, hogy alaposan felkészítse és, ha Luke itt beadja a derekát, talán után hajlandó lett volna jóval tovább maradni. És ha megfelelő ideig tanul, akkor szerintem Yoda és Ben előállt volna az igazsággal.

A másik aspektusa a maradásnak, hogy így a Skywalker lány viszont Vader markában marad. Vajon mennyi idő múlva érezte volna meg Vader, hogy Leiával ott az Erő? És mennyi idő múlva kezdett volna zizegni a forsz, hogy van valami rokoni kapcsolat köztük? Vagy ami rosszabb, mi van, ha Vader elviszi Leiát Palpatine-hoz, és az öreg döbben rá, hogy hopp, van még egy Skywalker. Akármelyik Sith jött volna rá erre, annak beláthatatlan következményei lehettek volna.

Ilyen időtávban valóban nem gondolkodtam, és ha így nézzük, igazad lehet. Vagyis sokkal jobban járt mindenki így, hogy Luke elrohant segíteni Yoda intelmei ellenére. :) Így csak a keze veszett oda, ami végül szintén jól sült el a végére: Luke-ot a döntő pillalatban rádöbbentette az apjával való hasonlóságára.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Így csak a keze veszett oda, ami végül szintén jól sült el a végére

Meg aztán, legkésőbb a Sarlakk fölött úgyis ellőtték volna.

Ismét egy gyönyörű meglátás, gratula.

Szerkesztve: - Darth Krande
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Empire Strikes Back

Chapter 34: City In The Clouds

Time: 1:15:12-1:16:30

 

Tartalom

 

A Millennium Falcom a felhők közt szárnyal, amikor két, tűzpiros iker-törzső sikló áll kötelékbe vele és veszi fel a kapitánnyal a kapcsolatot.

– Nem, nincs leszállási engedélyem – magyarázza Han türelmetlenül. – Lando Calrissiant akarom elérni.

Ebben a pillanatban az egyik sikló két figyelmeztető lövést ad le a Falconra, riadalmat kiváltva a kapitányból.

– Hadd magyarázzam meg – kiáltja Han, mire az egyik pod pilótája ridegen közli, hogy a hajóval ne térjen le a kijelölt pályáról.

C-3PO nem rest megjegyezni, hogy nem valami meleg a fogadtatás, Leia pedig azt hánytorgatja fel, hogy Han korábban az állította, ismeri Landót. Erre Chewie is közbevakkant valamit, mire Solo közli: az már rég volt, biztos elfelejtette.

A Falcon a két sikló kíséretében kerülgeti a felhőket, mire megkapja az engedélyt alandolásra. a 327-es platformra. Han megköszöni, majd közli az utasokkal, hogy már nincs miért aggódni, régóta ismeri Landót. Leia erre bújtatott szarkazmussal csak annyit felel:

– Ki aggódott?

A Falcon fülkéjéből hőseink megpillantják Cloud City impozáns sziluettjét, amint a két ikerpod a város felé vezeti a hajót. A teherhajó elegánsan végigsiklik a hatalmas tornyok között, majd miközben kísérői leszakadnak róla, finoman landol a kijelölt platformon.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Nem nagy jelenet, de annál hangulatosabb. Az ep4-5-6-ból nekem mindig is Cloud City volt a kedvencem, főleg azért, mert Tatooine összes látnivalója, a yavini templom és a Hoth sem nyújtotta azt, amit egy Star Warstól elválok: modern, földöntúli világot. Az ep4-5-6-ban (leszámítva Coruscantot, ami az SE-ben került be az ep6-ba) itt villan meg először, hogy a Galaxis nem bolygóin van modern élet is, nem csak olyan hányaveti, lepukkant élet, mint amit Mos Eisley és a Lars farm képviselt.

Bespin Cloud City-je már létével is jelzi, hogy a Galaxisban vannak technikai csodák. Tudom, alapjáraton a Halálcsillag is ezt reprezentálja, de ott valahol a bolygópusztító katonai űrállomás árnyékában elveszik az a csoda, amit Cloud City, a repülő város prezentál. Már maga, hogy egy repülő városról van szó, egy csoda, ráadásul ez egy gázóriásban áll meg, ami technikailag lehetetlen. Már amennyiben a Star Wars bolygói követik a valóságot, de hát nem követik, éppen ezért állítom, hogy az sem lenne meglepő, ha kiderülne: Anakin fénykardja a Bespin felszínéről kerülne elő. Bár legjobb tudomásunk szerint egy gázóriásnak nincs szilárd felszíne, ez a Star Wars, ahol simán lehet.

És nem mehetek el szó nélkül amellett, hogy milyen remek munkát végzett az SE csapata Cloud City-nél. A plusz jelenetek, a később is tapasztalható háttérmachinálások mind-mind még impozánsabbá tették az ep4-5-6 egyetlen látványos világát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én csípem ezeket a képsorokat. Olyan jelenetek egyike ez, ami hàlisten' kategória az SE sok-sok piszkàlt jelenete közül.

És ahogy írod; az OT szinte egyetlen vilàga, ami színes és civilizàlt. Mindig is szerettem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Gyönyörű a képi világ ebben a jelenetben, Cloud City üde élénk színfolt a film zömmel fekete-fehér-pasztel színvilágú helyszíneihez képest. Ráadásul izgalmas, hogy hőseink menedéket keresve jönnek ide, mégis elmarad a barátságos fogadtatás, ami elbizonytalanítja a nézőt is, hogy vajon jó döntés volt-e ide jönniük - bár a kérdés költői, hiszen nagyon máshová nem tudtak volna menni... Mindenesetre nagyon benne van a levegőben hogy nincs vége a kalandoknak. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.