Ugrás a kommentre

EPV elemzés


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Ha Obi nincs lélekben a közelben akkor Yoda nemigen vállalja el Luke képzését.

Szerintem mindenképpen vállalta volna Luke képzését. Az Obi-val való párbeszéd "mindössze" arra volt jó, hogy valakivel kitárgyalja az egyébként meglévő kétségeit, de úgy, hogy Luke is mindenképpen hallja. Hogy már abból tanuljon. Megbeszélhették volna ezt a Jedik négyszemközt is, nem egyszer, nem kétszer, Luke érkezése előtt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem mindenképpen vállalta volna Luke képzését. Az Obi-val való párbeszéd "mindössze" arra volt jó, hogy valakivel kitárgyalja az egyébként meglévő kétségeit, de úgy, hogy Luke is mindenképpen hallja. Hogy már abból tanuljon. Megbeszélhették volna ezt a Jedik négyszemközt is, nem egyszer, nem kétszer, Luke érkezése előtt.

Pont ezt akartam írni. Az egész színjáték. Az meg, amit Nute ír, hogy Yoda semmit sem tanult, az butaság, hiszen pontosan látni, hogy Qui-Gonn tanai miként befolyásolták az életről alkotott szemléletét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a jelenet a film, és egyébként az Original Trilogy egyik csúcspontja. Nagyon szeretem nézni, ahogy Luke megkapja ezt az első leckét, hogy a nagy dolgok sokszor milyen kicsinek és jelentéktelennek látszódnak első látásra, aztán pedig dehogy azok. :)

 

Egyébként Qui-Gon szerint az egyik feladata volt Yodának felismernie az új reményt. Most megkapta. :)

Szerintem már várta őt. :) Valószínűleg pontosan azóta tudta, hogy Luke az új remény, amióta megszületett, hiszen nem akárkik voltak a szülei, már csak az időt kellett hozzá kivárni, hogy kapcsolatba kerülhessenek. Látomásaiban nyomon követhette a fiú gyermekkorát is (mondja is, hogy már régóta figyeli), bár biztosan voltak kételyei, hogy vajon beváltja-e majd a hozzá fűzött reményeket. Mert ebben azért sem ő, sem Obi-wan nem lehetett biztos. De nem hiszem, hogy volt bárki más jelöltje az új reményre. :)

 

 

Szerintem mindenképpen vállalta volna Luke képzését. Az Obi-val való párbeszéd "mindössze" arra volt jó, hogy valakivel kitárgyalja az egyébként meglévő kétségeit, de úgy, hogy Luke is mindenképpen hallja. Hogy már abból tanuljon.

Szerintem is Luke miatt hangzanak el ezek a dolgok, hogy ne legyen akkora mellénye, és ne legyenek előítéletei.

Egyébként így utólag ma már kissé csodálkozom azon, hogy Luke semmit nem érzett meg abból, valójában kivel is találkozott. Valamit meg kellett volna éreznie tudat alatt is - bár az is lehet, hogy volt valami halvány derengés benne, csak hagyta magát félrevezetni a szeme által.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az egész színjáték.

Szerintem azért Anakin árulása után volt Yodában egy egészséges szkepticizmus Luke felé. Eleve, amikor Luke elmegy, akkor is kifejezi azt. Még csak nem is bizakodó Luke-kal kapcsolatban, inkább szomorú, hogy végül igaza lett. Ben az, aki innentől kezdve végig hajthatatlan és optimista Luke-kal kapcsolatban. Persze, nyilván vállalta volna Yoda a tanítást, hiszen nincs más választása, és gyanítom, hogy többször is átbeszélték a témát Bennel, sőt, talán még Qui-Gonnal is, de itt én nem érzem a színjátékot. Yoda keresi a kifogásokat, lajstromba veszi a dolgokat, amik Anakinra emlékeztetik Luke-ot. És amik miatt neki, Yodának egy nap ott kellett állnia az Anakin által lemészárolt padawanok fölött. Ami pedig szerintem azért elég mély nyomott hagyott benne.

 

Egyébként így utólag ma már kissé csodálkozom azon, hogy Luke semmit nem érzett meg abból, valójában kivel is találkozott. Valamit meg kellett volna éreznie tudat alatt is - bár az is lehet, hogy volt valami halvány derengés benne, csak hagyta magát félrevezetni a szeme által.

Ezen én is gondolkodtam, de lehet, hogy Yoda képes magát elfedni az olyan csiszolatlan gyémántok előtt, mint Luke. Elvégre, anno Paplatine előtte rejtette el, ki ő valójában. Ha Palpatine meg tudta csinálni Yodával, Yoda is meg tudja csinálni Luke-kal. Pláne, hogy a kölyök még mindig a szemével lát, hiába tanította Yoda, és az izmaiban érzi az Erőt. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem azért Anakin árulása után volt Yodában egy egészséges szkepticizmus Luke felé. Eleve, amikor Luke elmegy, akkor is kifejezi azt. Még csak nem is bizakodó Luke-kal kapcsolatban, inkább szomorú, hogy végül igaza lett. Ben az, aki innentől kezdve végig hajthatatlan és optimista Luke-kal kapcsolatban. Persze, nyilván vállalta volna Yoda a tanítást, hiszen nincs más választása, és gyanítom, hogy többször is átbeszélték a témát Bennel, sőt, talán még Qui-Gonnal is, de itt én nem érzem a színjátékot. Yoda keresi a kifogásokat, lajstromba veszi a dolgokat, amik Anakinra emlékeztetik Luke-ot. És amik miatt neki, Yodának egy nap ott kellett állnia az Anakin által lemészárolt padawanok fölött. Ami pedig szerintem azért elég mély nyomott hagyott benne.

Igen-igen, persze, én is inkább úgy értem, hogy egy tisztelet kör, egy nyavalygás Yoda részéről, kifogáskeresés, de ő is tudja, hogy a vége az lesz, hogy elkezdi az oktatást. Illetve ezzel az "érezd magad megtisztelve, hogy elkezdelek tanítani, mert amúgy abszolút nem vagy rá alkalmas" szöveggel, Yoda már meg is kezdi az okítást.

 

Az, hogy Yoda tényleg csak kifogásokat keres, de nem gondolja komolyan, hogy nem tanítja Luke-ot, leginkább ott érhető tetten, hogy komoly ellenérveket nem kap Bentől, mégis a végén úgy dönt, hogy elkezdi a tanítást. Ez mutatja számomra azt, hogy igazából csak Luke egóját akarja letörni, miközben felsorolja a vészjósló jeleket. Kb. mintha tíz napnyi éhezés után elkezdeném becsmérelni az elém tett McDonald's szendvicset, amit nyilván úgy is tudok, hogy a végén megeszek, mert nincs más választásom. :)

 

Ami pedig Yoda átverését illeti: Luke még amatőr az Erőben. Ha érezte is, hogy valami vagy valaki fogékony a környezetében az Erőre, simán hihette, hogy ez Dagobah, hiszen hatalmas Erő lakozik ott Yoda nélkül is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt elfogadom hogy Yoda Obi "megjelenése" nélkül mégis elkezdte volna Luke képzését. Azt viszont nem hogy Yoda és Obi színjátékozott.

Szerkesztve: - Rog
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

The Empire Strikes Back

Chapter 27: „This Is No Cave”

Time: 0:55:19-0:58:28

 

Tartalom

 

Az aszteroida mező sűrűjében egy csillagromboló turbólézerekkel ritkítja a sziklákat, míg a nagyobb aszteroidákat TIE vadászok kíséretében TIE Bombázók bombázzák, megpróbálva ezzel kiugrasztani búvóhelyéről Hanékat.

Az aszteroida belsejében a protonbombák robbanása csak halk puffogás. Leia magában morfondírozva ül a Millennium Falcon pilótafülkéjében, amikor a távoli robbanások elhalkulása után figyelmes lesz valamire. Valami elrepül az ablak előtt. Amikor Leia közelebb hajol, hogy jobban kilásson a kabinból, egy hirtelen lény tapad az üvegre. A hercegnő ijedten rohan ki a fülkéből.

C-3PO az utastérben a véleményét szeretné közölni a Falcon javítási munkálataival kapcsolatban, de az éppen a javítási munkálatokkal foglalatoskodó Hant ez vajmi kevéssé érdekli. Ekkor jelenik meg Leia, és közli, hogy valami van kint a barlangban. Mintegy megerősítésül a Falcon mennyezete felől csattanás, fém sikoltása hallatszik. C-3PO riadtan, Han izgatottan les felfelé, majd hirtelen elhatározással magához veszi egy légzőmaszkot és a rámpa felé indul.

– Megőrült? – kérdi Leia a pilóta után eredve.

– Végre összepofoztam ezt a szemétládát, szét ne verjék nekem.

Leia és Chewie is magához vesz egy-egy maszkot, és Han sarkában a hajó kijárata felé indulnak.

– Azt hiszem, jobb, ha én itt maradok és vigyázok a hajóra – dönti el magában a kérdést C-3PO.

A rámpa puha, köddel borított talajra ereszkedik le. Hőseink óvatosan lépnek le a gyanús talajra, majd Han és Chewie éberen nekiállnak a hajót ellenőrizni. Közben Leia a különös talaj vizsgálja, észrevételeit közli társaival.

– Rettenetesen magas a páratartalom – teszi hozzá Han a magáét.

– Nem tudom… Van valami rossz előérzetem – mondja Leia, mire egy lény sivít fel a Falcon hátulja felől. Han azonnal lelövi és Chewie-vel együtt a tetemhez siet.

– Ahogy gondoltam, egy mynock – állapítja meg. – Chewie, nézd meg, nem-e tapadt még néhány a Falconra. Szétrágják az energiakábeleket.

– Mynockok… – szörnyed el Leia.

– Menjen be, mi eltakarítjuk a többit, ha vannak még.

Vannak még. Hirtelen mynockok hada röppen elő a semmiből és csapnak le a trióra. Leia a rámpához menekül, míg C-3PO a Falcon fülkéjének ablakán keresztül hessegeti a ronda bestiákat. Chewie lead egy lövést íjpuskájából, de a lézernyaláb céltalanul eltűnik a sötétben, csak a barlang fala állítja meg. A barlang pedig megremeg. A mynockkok elszelelnek.

Han rémült gyanakvással fordul körbe. Rosszat sejtve belelő a talajba, mire a barlang újra heves rázkódásba kezd. Han visszaszalad a Falconra, nyomában ott botladozik Leia és Chewie.

– Chewie, el kell tűnnünk innen! – adja ki az ukázt a kapitány a pilótafülke felé mente.

– A Birodalom odakint van, nem hiszem, hogy bölcs dolog lenne… – kezdi Leia, de Han hamar belé folytja a szót.

– Sajnos arra nincs időnk, hogy bizottsági ülést hívjunk össze.

– Nem vagyok bizottság – botladozik Han után Leia, mivel a barlang még mindig reng körülöttük.

A pilótafülkében Han és Chewie azonnal a levegőbe emelik a Falcont, miközben Leia tovább fújja ellenérveit a felszállás ellen.

– Ezen az aszteroida mezőn nem tud fénysebességre ugrani.

– Tegye le magát, szívi, felszállunk.

A Falcon menetirányba perdül és a kijárat felé gyorsul… Ami egyenletes tempóban szűkül. És gyanúsan fogsor övezi.

– Nézzék! – sikkant fel a beérkező C-3PO. – Han tömören nyugtázza a droid figyelmeztetését. – Végünk!

– Ránk omlik a barlang – sápad el Leia a látványtól, mire Han rezignáltan közli:

– Ez nem barlang.

– Hát mi?

A Falcon átsuhan két akkora fog között, mint maga a hajó, aztán szűk fordulóval kilő a sziklák közé. Mögötte a lyukból egy hatalmas csigaszerű lény emelkedik ki és kap utána, de a fogak csak a légüres teret harapják, a Falcon már messze jár. Az űrcsiga csalódottan húzódik vissza üregébe.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Egy tipikus kalandjelenet, egy, illetve két tipikusan Star Warsos furcsa, bizarr lénnyel. Óriási űrcsiga. Nem tudom, mit szívott Lucas, amikor kitalálta, hogy Hanékat pont ilyen lény kényszerítse újra menekülésre, de jó anyag lehetett. :) A jelenet egyszerre izgalmas, feszült, meghökkentő és kicsit megmosolyogtató is. Nagy ötlet, hogy az elsőre veszélyesnek tűnő mynockok után rögvest bedobnak valamit, amiről kiderül, hogy komplett űrhajókat tud lenyelni, ezáltal a mynockok már nem is olyan félelmetesek. Pedig a jelenetük igen parás.

C-3PO meg a bátorság szobra. Ott marad vigyázni a hajóra. :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hangulatos kis jelenet, szerintem is sikerült feszültséget rakni bele a sötét "barlanggal" és a mynockokkal. Leia az elején el van mélyedve a gondolataiba, szerintem tuti az iménti csók indított be nála valamit. :D Az űrcsiga is ötletes és eredeti, egyúttal nagyon jellemző az SW -re. Minden pillanatban tud valami meghökkentőt nyújtani, olyat amire nem is számítanál.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Emlékszem az első alkalomra, mikor megnéztem a filmet: hát nem kicsit meglepődtem, hogy egy aszteroida helyett egy hatalmas valami testében sikerült landolni. Egészen addig én is azt hittem, hogy "rájuk omlik a barlang", amíg a csiga utánuk nem nyúlt a szájával. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...

The Empire Strikes Back

Chapter 28: Jedi Traning

Time: 0:58:29-1:01:06

 

Tartalom

 

Luke, hátán szíjakba fogva Yodával egy indán mászik fel egy hatalmas fa törzse mentén, majd átlendül egy domboldalra és futásnak ered, átugorva az útjába kerülő karvastagságú gyökeret. A Jedi mester közben bíztatja és az Erőről, a Jedikről mesél neki. Elmondása szerint a Jedi kitartása az Erőből fakad, de az nem minden veszély nélküli:

– Óvakodj az Erő Sötét Oldalától. Düh… félelem… erőszak. Ezek mind az Erő Sötét Oldala. Könnyű a csapdájába esni, és ha egyszer elindulsz a sötétség útján, örökké uralni fogja a sorsodat, míg végül elemészt, akárcsak Obi-Wan tanítványát.

– Vader – mondja ki apja gyilkosának nevét Luke, és máris megfogan benne egy kérdés: A Sötét Oldal erősebb?

– Nem, nem, nem – rázza a fejét Yoda. – Simább, könnyebb, csábítóbb.

– De hogyan lehet megkülönböztetni a jó oldalt a rossztól?

– Tudni fogod, ha a szellemed nyugodt, békés, szemlélő. A Jedi az Erőt megismerésre és védekezésre, sosem támadásra használja.

– De miért?

– Nincs itt semmiféle miért – szakítja félbe a Jedi mester a kérdések özönét. – Ma már nem tanítalak többre. Oszlasd el a kételyeidet.

Luke megteszi, amit mestere kért tőle, majd leteszi Yodát a földre. A közelben a mocsok alól éppen csak kilátszó R2 csipog. Luke öltözni kezd, de ekkor valami különös érzés fogja el a közeli barlang felől. Úgy érzi, hogy valami nincsen ott rendben. Hideg és halál áramlik felé.

– Azt a helyet – szólal meg Yoda a barlang felé bökve göcsörtös botjával – az Erő Sötét Oldala uralja. A gonosz uradalma. – Jelentőségteljes pillantást vet Luke-ra. – Be kell menned oda.

– Mi van ott? – érdeklődik Luke, nyugtalan pillantást vetve a barlang felé. Yoda válasza nem önti el bátorsággal, sőt, mintha a kis mester hangja a bánattól rezignálttá vált volna.

– Csak amit magaddal viszel.

Luke fegyverövéből merítve bátorságot elindul a barlang felé, ám ekkor Yoda továbbra is csendes hangja megállítja.

– A fegyvereidre nem lesz szükség.

Luke ezen eltöpreng egy pillanatra, majd mégis felcsatolja lézerpisztolytól és fénykardtól nehéz övét. Elindul, hogy szembenézzen azzal, ami a barlangban várja, nem hallva R2 riadt csipogását, nem látva Yoda csüggedt sóhajtását.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Megkezdődött Luke Skywalker kiképzése, és akárcsak ő, mi is először hallhatunk mélyebben az Erőről. Egyszer valaki régen kritizálta az ep1-2-t (akkor ep3 még nem volt), hogy abból semmi sem derül ki az Erőről. Akkori válaszomat máig tartom: mivel az ep1-2(-3) folytatása az ep4-5-6, semmi szükség rá az Erőről beszélni, ha egyszer azt már megtették az ep5-ben. Így legalább aki azt már látta, nem kap fölösleges ismétlést, aki pedig kronológiai sorrendben nézi, annak lesz újdonság. Elvégre, nem minden infót kell átadni az első öt percben.

A dolgot azóta pedig árnyalta, hogy nem csekély információt azért mégis leközölt nekünk az előzmény, igaz, nem kizárólag a filmek, hanem a The Clone Wars is. És itt még csak közelítünk ahhoz, amit a hatodik évad igazán elmélyített, vagyis a barlanghoz.

De szavait így is bőven alátámasztják a korábban játszódó események. Bennem az erőviszonyok taglalásánál mindig felrémlik az ep2, amikor Dooku nagyzol Yoda előtt a Sötét Oldal hatalmával, Yoda meg lazán hárítja a villámokat, aztán kiokítja egykori tanítványát. Vagy most, a jelenet írása közben eszembe jutott Obi-Wan, aki közölte Darth Maullal, hogy ha a Sötét Oldal hatalmas, akkor még hatalmasabbak, akik ellent tudnak állni annak. És persze bedobhatjuk akár a két Yoda vs Sidious párbajt is, amik folyamán egyik sem tudott a másik fölé kerekedni.

Érdekesség még, hogy Yoda körmönfont mód hozta szóba Anakint. Nem nevezte nevén – még Sith nevén sem –, csupán „Obi-Wan tanítványaként” hivatkozik rá, mintha csak puhatolózna, mennyit tud Luke. Tudja-e, hogy Vader az apja? Persze nyilván Ben már előre leközölte, hogy nem mondta el még neki, de hát mit lehet tudni, mit érez meg a fiú az Erőn át – amire majd látjuk is a példát a következő fejezetben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nincs is és nem is volt szükség ennél jobban megérteni az Erőt. Az lenne a Star wars halála, ha hirtelen kiderülne, hogy egy feketelyuk beszippantotta az egyik napot, és a csillag halálakor elárasztották a galaxist a HS3CO4 molekulák, és így született meg az Erő.

 

Jó kis jelenet amúgy, végre Luke érdemi képzést kap 3 év után, ráadásul van mit tanulnia, hiszen Obi-wan olyan sok mindenre azért nem okította. Kérdés: szerintetek lehetséges, hogy Obi-wan szólt Luke-hoz az EpIV és EpV között? Ha nem tette, miért nem? Szellemként is taníthatta volna, ami pl. eredményezhette azt is, hogy Luke-nak sikerült kihúznia a fénykardját a hóból.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyszer valaki régen kritizálta az ep1-2-t (akkor ep3 még nem volt), hogy abból semmi sem derül ki az Erőről. Akkori válaszomat máig tartom: mivel az ep1-2(-3) folytatása az ep4-5-6, semmi szükség rá az Erőről beszélni, ha egyszer azt már megtették az ep5-ben. Így legalább aki azt már látta, nem kap fölösleges ismétlést, aki pedig kronológiai sorrendben nézi, annak lesz újdonság. Elvégre, nem minden infót kell átadni az első öt percben.

A dolgot azóta pedig árnyalta, hogy nem csekély információt azért mégis leközölt nekünk az előzmény, igaz, nem kizárólag a filmek, hanem a The Clone Wars is. És itt még csak közelítünk ahhoz, amit a hatodik évad igazán elmélyített, vagyis a barlanghoz.

De szavait így is bőven alátámasztják a korábban játszódó események. Bennem az erőviszonyok taglalásánál mindig felrémlik az ep2, amikor Dooku nagyzol Yoda előtt a Sötét Oldal hatalmával, Yoda meg lazán hárítja a villámokat, aztán kiokítja egykori tanítványát. Vagy most, a jelenet írása közben eszembe jutott Obi-Wan, aki közölte Darth Maullal, hogy ha a Sötét Oldal hatalmas, akkor még hatalmasabbak, akik ellent tudnak állni annak. És persze bedobhatjuk akár a két Yoda vs Sidious párbajt is, amik folyamán egyik sem tudott a másik fölé kerekedni.

Nagyon jó gondolatok, egyet is értek. ;)

 

Nincs is és nem is volt szükség ennél jobban megérteni az Erőt. Az lenne a Star wars halála, ha hirtelen kiderülne, hogy egy feketelyuk beszippantotta az egyik napot, és a csillag halálakor elárasztották a galaxist a HS3CO4 molekulák, és így született meg az Erő.

Pontosan ez az, amiért oly sokan kattognak a midiklorián-témán. Sajnos a mai napig nem sikerült mindenkinek megértenie, hogy ezek az aprócska lények egyáltalán nem az Erő mibenlétével vagy működésével kapcsolatosak, hanem csak az Erőérzékenységre adnak magyarázatot, ami meg szerintem simán belefér a keretekbe.

 

Kérdés: szerintetek lehetséges, hogy Obi-wan szólt Luke-hoz az EpIV és EpV között? Ha nem tette, miért nem? Szellemként is taníthatta volna, ami pl. eredményezhette azt is, hogy Luke-nak sikerült kihúznia a fénykardját a hóból.

Nekem úgy jött le a jelenetből, hogy Luke akkor látja először Ben "szellemét". Ettől még persze nem garantált, hogy így van. Ha így is van, akkor az is lehetséges, hogy a hangját már többször hallatta (ahogyan a Halálcsillagnál is),de megjelenni csak ekkor jelent meg először. Így akár taníthatta korábban is. Aztán az is egy lehetőség, hogy az Ep.4-ben és 5-ben látott jelenetek közt egyáltalán nem szólt Luke-hoz. Ennek oka lehet pl., hogy kifejezetten indokolt/kivételes esetben jelenik csak meg segíteni és addig nem volt ilyen. Csak úgy "tanítgatni" lusta volt előmászni az Erő világából. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem úgy jött le a jelenetből, hogy Luke akkor látja először Ben "szellemét". Ettől még persze nem garantált, hogy így van. Ha így is van, akkor az is lehetséges, hogy a hangját már többször hallatta (ahogyan a Halálcsillagnál is),de megjelenni csak ekkor jelent meg először. Így akár taníthatta korábban is. Aztán az is egy lehetőség, hogy az Ep.4-ben és 5-ben látott jelenetek közt egyáltalán nem szólt Luke-hoz. Ennek oka lehet pl., hogy kifejezetten indokolt/kivételes esetben jelenik csak meg segíteni és addig nem volt ilyen. Csak úgy "tanítgatni" lusta volt előmászni az Erő világából. :D

Az szerintem is tuti, hogy akkor látta először, épp ezért kérdeztem rá a hangjára. :);)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon jó jelenet! Ráadásul a bemutató óta ezernyi extra töltettel ruházták fel. Jól megoldották, ahogy Yoda Luke hátán egy hátizsákban osztja az észt. :D Persze a szavak is fontosak, de itt maga a környezet és a barlang az ami évekig, évtizedekig találgatásra adott okot. Ki gondolta volna, hogy eljön az a pillanat amikor már minden ismeret tudatában leszünk? :) Most már értjük miért olyan hátborzongató hely az a barlang, és miért mondja Luke -nak Yoda, hogy a fegyvereire nem lesz szükség. Egyébként itt még jól kiérződik az interakciókból, hogy Yoda se nagyon bízik Luke képességeiben és fordítva viszont.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Star Wars esszenciája maradéktalanul megtalálható ebben a rövid jelenetben. Gyerekként Luke-kal együtt borsózott a hátam a félelmetes barlangtól. :) A TCW után persze én is egészen másképp nézek erre a jelenetre, de a misztikumot így sem veszítette el, sőt...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Yoda mindig kicsit mulatságosan hatott számomra Luke hátán. Ez is egyfajta kontrasztot jelent a PT és az OT általi megjelenítéséből. Ugyan korábban (a TCW-ben) is láthattuk már lazábbnak Yodát, de az első három részben inkább komoly volt, míg a klasszikusban, kiváltképpen az Ep. V-ben, pedig már-már komikusra is vette a figurát néha. Ahogy Yoda itt beszél az Erőről, azt nem tudta megismételni semmi se. Az Erő itt nyert először igazán mélységet, korábban csak egy eszközként tekintettem rá, ezután a jelenet után viszont már kezdtem valamelyest érteni is, hogy miről van szó. Az erkölcsi tanítás, amit Luke kap nagyon egyszerűnek tűnik, de mégis benne van minden, amire szüksége lesz. Persze itt Luke még nagyon kezdeti fázisban van, a bizonytalankodása a barlangnál is erre erősít rá, de vele együtt mi is elmerülhetünk jobban az Erőben, nem csak Luke-ot, hanem valamilyen szinten a nézőket is tanítja Yoda. A finom utalások Anakint illetően, vagy a tanácsok, amiket Yoda az utolsó pillanatban ad, mind-mind igazán pikánsan hatnak, így az előzmények ismeretében. Dagobah körül végig volt egy olyan elbizonytalanító, kicsit félelmetes, természetfeletti atmoszféra, ami azon a ponton csúcsosodott ki számomra, amikor Luke belép a barlangba. Amit megtanult az Erőről valójában az volt csak vele (a fegyverén kívül), míg Yoda, aki a biztos pontot jelentette eddigi fejlődése során, kint maradt... a barlang titokzatos sötétjét pedig egyedül kellett felfedeznie. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Empire Strikes Back

Chapter 29: Failure At The Cave

Time: 1:01:07-1:03:05

 

Tartalom

 

Luke lemászik egy fa gyökerei között tátongó, sötét üregbe. A kígyók és gyíkok lakta barlang falati a Dagobah koszos dzsungelét alkotó fák holtnak tetsző gyökerei lepték el, eltakarva a mesterséges megmunkálás jeleit. Ahogy halad a sűrű sötétségben hirtelen figyelmes lesz valamire. Egy emberre, egy fekete ruhát viselő jelenésre, ami kibontakozik a sötétségből és felölti Darth Vader alakját. Felvillannak a mellkaspanel fényei, felcsendül a hátborzongató mesterséges légzés monoton dallama.

Luke riadtan hátrál, nem értve, hogyan kerülhetett ide a Sith Sötét Nagyura. Amaz kíméletlenül követi, mígnem Luke megáll és aktiválja fénykardját. A kék penge félbehasítja a sötétséget. Pár pillanattal később megvillan egy vörös penge, és lecsap. Luke védekezik. Egy csapás, két csapás, három csapás. A vörös penge megakad, Luke visszarántja kardját és telibe találja Vader nyakát. A maszk és sisak mögé rejtett fej szikraesőt hányva lehullik, a csonka test eldől, mintha sosem lett volna benne élet.

Luke a lábához gördülő sisakra pillant. A maszk sötét lencséi ürese néznek fel rá, majd váratlan az egész szinte felrobban, s Luke mögötte, a füstből kibontakozva megpillantja…

A saját arcát.

A fiú döbbenten mered saját arca groteszk, csonka mására, míg a felszínen Yoda csalódottan rázza a fejét és R2 értelmetlenül csipog.

 

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

És íme, a barlang. A barlang, amiről sokáig csak találgatni tudtunk. A barlang, amiről az EU-nak is megvoltak a maga elképzelései. A barlang, ami egyszerre kapcsolja össze az ep1-2-3-at a TCW-vel és az ep4-5-6-tal. A barlang, ahol Yoda szembesült a borzalmas jövővel, ahol rádöbbent, hogy az utazása az Erő felfedezésének ösvényén még csak most kezdődik, ahol maga is tanítvánnyá vált, ahová Qui-Gon Jinn vezette. És ez az a barlang, ahol Luke is belepillanthatott a jövőjébe, abba a jövőbe, amibe akkor jut el, ha nem fogadja el a lelkében lakó sötétséget. És talán ez az a barlang, ahol először jelzi az Erő Luke-nak, hogy az apja kicsoda valójában. Egy biztos: ez a barlang a Star Wars egyik legfontosabb helyszíne.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Huhh az a két barlang az Ep5 két leghidegrázósabb jelenete. A volt parasztgyerek Luke ugye önmagával néz szembe, a volt hercegnő Leia pedig a galaxis valóságával. Aztán mindkettő hanyatt-homlok rohanni kényszerül :) Viszont a mynockok nagyon jól néznek ki, csodálom/sajnálom, hogy nem szerepelnek többet. Talán majd az új Trilógiában. (--> hú de furcsa, hogy ez már nem az Ep 1-2-3-t jelenti :) )

 

A csimpánzos Palpi lecserélése Sheev-re ( :D ) jót tett, a szöveg változtatása viszont kissé kivett abból a hangulatból, hogy ezt még az előzmény-trilógia előtt forgatták. Az eredeti Palpatine mint szereplő debütálása volt, itt meg csak egy egyfilmes kihagyás. Az szép, hogy az öreg kvázi egyszerre szerepel Yodával. A két Sith között meg egyértelmű, hogy mennyit változott az elmúlt húsz év alatt a viszony, az Ep3-ban Vader még tényleg fontos volt Palpinak (s talán nem is csak mint eszköz a hatalma szilárdításához, bár nyilván az is) itt viszont már csak egy eszköz, és abból is az eldobható fajta. Kábé annyit jelent neki, mint Vadernek a jelenet elején elhalálozó tiszt. (--> ez viszont zseniális Lucas-féle háttérmomentum, pontosan az a részletesség, ami kiemeli a scifi-űrfantasy filmek közül) Persze a legkedvencebb szuszogó pléhdobozunk sem az a könnyen megnyerhető padawan már, sőt ugye ő már Padménak is mondta (igaz, akkor nem túl komolyan) hogy le tudná győzni Palpatine-t.

Az fura, hogy itt a Sidious név elő sem kerül. Talán meghagyták a meglepit azoknak az ifjú rajongóknak, akik gyártási sorrendben látják először a filmeket?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ma már teljesen megvilágosodva nézhetjük ezt a jelenetet. Bár Yoda szerintem másik úton ment be és nem azon amin Luke, ami persze semmit nem von le a dolgok esszenciájából. Egyébként ez az egész jelenés lehet, hogy majd csak z EPVII -ben kap valódi értelmet...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként ez az egész jelenés lehet, hogy majd csak z EPVII -ben kap valódi értelmet...

 

Nekem is pont ez jutott eszembe, főleg, ha az Ep. VII-es topicban említett Luke-kép valósul meg. Az Erőhöz való viszonyulásában lehet visszanyúlnak még erre a pontra.

Egyébként tényleg fantasztikus jelenet volt ez is (az Ep. V tele van ilyenekkel), emlékszem mikor először megláttam Luke-ot a sisak alatt egyszerre voltam zavart és egy kicsit ijedt is. Mindenesetre fantasztikus az is, ahogy egyszerre hordoz magában több értelmezési lehetőséget a barlangos rész, másrészt az is remek, ahogy ezt még tovább mélyítették a TCW-ben. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem is évekbe telt, amíg megértettem, mi történt ott, bár Yoda reakciójából, és abból, hogy Luke arca volt a levágott sisak alatt, lehetett tudni hogy semmi jó. Hátborzongató jelenet, amit a barlang légkörének álomszerűsége tovább fokoz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

The Empire Strikes Back

Chapter 30: Bounty Hunters

Time: 1:03:06-1:05:25

 

Tartalom

 

Az Executor méltóságteljesen úszik a csillagtengeren, körülötte TIE vadászok döngnek apró méhek módjára. A hídon Piett admirális frusztráltan néz fel a parancsnoki üregből a hidat ellepő, különös és baljós lényekre.

– Fejvadászok, semmi szükségünk erre a söpredékre – jelenti ki Piett admirális, mire az egyik tiszt engedelmesen bólint. – Azok a lázadók nem menekülhetnek előlünk – a megjegyzésre egy különösen veszélyesen festő gyíklény rámorog. Piett talán visszaszólna neki, ha nem jelenne meg előtte egy tiszt, és közölné, hogy sürgős jelzést kapta az Avenger csillagrombolóról. Piett a tiszt nyomában elhagyja az üreget.

A hídon Vader sorra szemügyre veszi a fejvadászokat. Elhalad a gyíkszerű lény, Bossk mögött, majd a protokoll droidokra emlékeztető, rovarszerű droid, 4-LOM és a maszkos, szintén rovar beütéssel bíró Zuckuss előtt.

– Tekintélyes jutalmat kap az, aki megtalálja a Millennium Falcont – megfordul, és elindul a másik irányba, ahol a Mandalore páncélt viselő klón, Boba Fett, az IG-szériás harci droidok egy újabb változata, IG-88 és a rejtélyes Dengar hallgatják minden szavát. – Önökre bízom, milyen módszert választanak, de élve akarom őket – áll meg Boba Fett előtt és szavai nyomatékosítása végett még rá is bök Jango Fett fiátra. – Nem dezintegrálva.

– Ahogy óhajtja – feleli Boba halott apja hangján.

Vader ezzel lezártnak tekinti a fejvadászok eligazítását, és már éppen elhagyná a hidat, amikor Piett megszólítja.

– Nagyúr, megvannak!

És valóban, néhány száz kilométerrel arrébb a Millennium Falcon éppen kirepül az aszteroidamezőben, mögötte pedig úgy lohol az Avenger csillagromboló, mint egy hatalmas ragadozó, ami a prédáját üldözi. Hannak nem csak a sziklákat, de a zöld lézernyalábokat is ki kell kerülnie, mielőtt fénysebességre ugorhatna.

C-3PO hálát rebeg a tervezőjének, amikor a Falcon végre maga mögött hagyja a halálos sziklákat, míg Han és Chewie felkészítik a hajót a hiperűrbe ugráshoz. Ekkor a Falcon közvetlen találatot kap az Avengertől, s ez alaposan kibillenti a hajót a helyzetéből. Han elérkezettnek látja az időt az elegáns elinaláshoz, azonban a számlálás után a Falcon csak nyögdécsel, az ugrás elmarad.

– Ez nem fair – dohog Han a műszerfalat bámulva. Mellette Chewie magából kikelve őrjöng. – Az áramkörök működnek, nem az én hibám – védekezik Han.

– Nem állunk át? – érdeklődik Leia, talán kissé több gúnnyal a hangjában, mint amit a helyzet megkívánt.

– Nem az én hibám! – kántálja Han tehetetlenségén bosszankodva.

Közben a Falcon magatehetetlenül a csillagromboló alá bukik, s egyre több lézernyaláb robban vészesen közel a törzshöz. C-3PO közli is a rossz hírt:

– Uram, most veszítettük el a hátsó védőpajzsot. Ha az a rész találatot kap, azonnal végünk.

– Fordulj meg – parancsol rá Han Chewie-re, majd a pilótafülke hátsó konzoljaihoz ugrik. A wookiee közbemorog. – Azt mondtam, fordítsd meg a hajót! Minden energiát az elülső pajzsokba irányítok!

– Meg akarod támadni őket? – hüledezik Leia.

– Uram – kezdi sopánkodását C-3PO –, egy Birodalmi Csillagromboló elleni közvetlen támadás esélye…

– Pofa be! – kiált rá dühösen Leia, mire az aranybogár elhallgat.

A Falcon rövid ívben megfordul, majd hajtóenergiát köpve kilő az Avenger felé. A csillagromboló hídján Needa kapitány döbbenten állapítja meg, hogy a hajó, amelyet fél pillanattal ezelőtt még üldöztek, most támadó állásban egyenesen feléjük robog.

A Falcon megközelíti az Avenger oldalát és elegánsan emelkedni kezd, mit sem törődve a közelében elszáguldó sugarakkal. Elsuhan a csillagromboló törzse mentén a parancsnoki torony felé.

– Pajzsokat fel! – adja ki az ukázt Needa, mire a parancsot az egyik tiszt végrehajtja az üregben. Szükség is van a pajzsokra, ugyanis az alacsonyan és gyorsan haladó Falcont nem képesek eltalálni a tüzérek, a célt tévesztett lézernyalábok így az Avenger törzsén fröccsennek szét.

A Falcon ijesztően közel húz el az Avenger hídja előtt, Needa és a mellette álló tiszt ijedtükben le is buknak. Miután felegyenesednek, a kapitány parancsot ad a Falcon követésére, attól tartva, hogy annak eszelős kapitánya visszafordul. Ezen azonban feleslegesen aggódik.

– Needa kapitány, a hajó eltűnt a szkópokról – jelenti a radartiszt.

– Nem tűnhetett el – hitetlenkedik Needa. – Ilyen kis hajónak nem lehet álcázó berendezése.

– Nincs nyomuk, uram – erősíti meg előbbi kijelentését a radartiszt, Ekkor beszáll a beszélgetésbe a kommunikációs tiszt is.

– Kapitány, Vader Nagyúr helyzetjelentést kér az üldözésről.

Needa egy pillanatra olyan arcot vág, mint azok a harcosok, akik kudarcuk után becsületük mentésének érdekében önkezűleg vetettek véget életüknek. Aztán kihúzza magát, nagy levegőt vesz és szárnysegédjéhez fordul.

– Készítsenek fel egy kompot. Vállalom a felelősséget a kudarcért és bocsánatot kérek Vader Nagyúrtól. Addig folytassák a terület szkennelését.

– Igenis, Needa kapitány – nyugtázza kapitánya utolsó parancsát a szárnysegéd.

 

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Egy újabb lázas üldözés, aminek végén a Falcon újra lefullad. Ebben a részben elég nehéz elhinni, hogy ez a hajó a Galaxis leggyorsabbja, hiszen csoda, hogy repül. Ám Han ezúttal is ügyesen keveri a paklit, váratlanul nekimegy az Avengernek. Ami viszont a fejezetben igazán tetszik nekem, az nem is a látványos üldözés, hanem Needa méltósága. Nem hárítja a felelősséget, vállalja azt, holott szerintem a hajón mindenki biztos abban, hogy ezzel halálra ítélte önmagát. És ez az egyik remek dolog az ep5-ben, többfajta birodalmi tisztet is bemutat. A tesze-tosza Ozzelt, a rátermett Piettet, a bátor Needát. Szépen árnyalja a Birodalmat, nem csak arrogáns barmoknak és szörnyetegeknek ábrázolja őket.

Ami még nagyszerű, hogy mennyi apró pluszt adott a fejvadászokhoz a TCW és az ep2. A többségük immár nem csak névtelen háttérelem, hanem van ismert múltjuk. Tudjuk, hogy Boba Fett klón (ráadásul a DVD/BD változatban már Jango hangján szólal meg, ami egy remek változtatás volt anno), hogy Bossk afféle gyámként volt mellette gyerekkorában, hogy megjárta a börtönt. De azt is tudjuk immár, hogy valaha Dengar is együtt dolgozott Bobával, sőt, még IG-88 elődeiről is kaptunk néhány információt, gondolok itt a TCW-ben több ízben feltűnő IG-86-osokra.

Azt viszont a mai napig nem értem, hogy hogyan sikerült a magyar szöveg írójának az Avenger nevet A2-es csillagrombolóra fordítani. :45:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Itt nekem is a fejvadászok tartalommal való megtöltése az, ami nagy kedvenc ma már. Mintha régi ismerősöket látnék. Ráadásul minden esély megvan rá, hogy ez egy csapat, mégpedig Boba csapata. A Falcon üldözése megint egy remek hangulatú jelenet (amúgy is imádok minden EPV -ös űrjelenetet, valahogy súlyuk van), ami ismét Han zsenialitását dicséri. Nem lehet akkora sz*r amiből ne tudna kimászni. :D Érdekes még ebben a jelenetben, hogy Leia itt kezd el igazán bízni Han képességeiben. Annyira, hogy még C3PO fejét is leüvölti. Megtette hatását az a csók. :D

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.