Ugrás a kommentre

EPV elemzés


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Nem a TCW óta? Abban volt álcázott hajó. :) A Ghost látható, csak nem tudják azonosítani, mint Ghostot. Amúgy kíváncsi leszek, hogy megtudjuk-e valaha is, hogy kit dezintegrált Boba Fett, akit élve kellett volna leszállítani Vadernek. Esetleg a Ghostról valakit? :?:para:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amúgy kíváncsi leszek, hogy megtudjuk-e valaha is, hogy kit dezintegrált Boba Fett, akit élve kellett volna leszállítani Vadernek. Esetleg a Ghostról valakit? :?:para:

Érdekes felvetés, nem lehetetlen. Bár nyilván volt (a diktatúráknak mindig van, ha nem lenne, akkor is rásütik néhányakra) elég ellenlábasa a Birodalomnak, pláne már ekkortájt. Olyanok is, akiket élve akartak elfogni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Needa kapitány személye is mutatja, hogy a Birodalom hadseregében nem csak arrogáns tisztek vannak. Nyilván vannak idealisták, s vannak törtetők is, de sok olyan tiszt is lehetett, aki az egykori Régi Köztársaság kötelékéből került át automatikusan az új államrendszer hadseregébe. Szerintem, a Klónháborúból kiindulva sokaknak ez a váltás nem is jelentett nagy változást. Valahogy úgy tudom elképzelni, hogy amikor a németek megszállták Franciaország egy részét és Párizst, a legtöbb ember ezt rezignáltan vette tudomásul, alkalmazkodva az új helyzethez. Az emberek csak nagyon kevés hányada képes nyíltan fellázadni a rendszer ellen. Needa kiállásával és bátorságával a régimódi köztársasági tisztet képviselte, akin az új zsarnoki rendszer már kíméletlenül átgázolt.

 

No és a fejvadászok. :) Gyerekként Bossk rémisztő figurája maradt meg az emlékezetemben... kár, hogy rájuk több játékidő nem jutott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem is nagy kedvencem ez a jelenet, mert olyan jól bemutatja, mit szeretek Hanban a legjobban én személy szerint: a találékony vagányságát. Hogy még egy Avengerrel is szembe mer repülni és a teljesen reménytelen helyzetből is talál kiutat. Szerintem Leia is ezt szerette nagyon. :)

 

Needa-t én is sajnáltam. :( Ő volt az a birodalmi tiszt, akit nem csak hogy nem lehetett utáni, hanem tisztelet ébresztett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem a TCW óta? Abban volt álcázott hajó. :) A Ghost látható, csak nem tudják azonosítani, mint Ghostot. Amúgy kíváncsi leszek, hogy megtudjuk-e valaha is, hogy kit dezintegrált Boba Fett, akit élve kellett volna leszállítani Vadernek. Esetleg a Ghostról valakit? :?:para:

A Ghost nem álcázza magát?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Ghost nem álcázza magát?

Nevezhetjük álcázásnak, de technikai szinten Ghost csak maszkolja az azonosító jelét, így más nevű, más tulajdonában lévő hajónak hiszik, de ettől az érzékelők még látják, szemmel is követhető. A Falcon eltűnése ebben a fejezetben olyan technológiát feltételez, mint amit a TCW Cat and Mouse című epizódjában láttunk. Annak a hajónak volt álcázó berendezése, amely eszközre Needa ebben a fejezetben utalt. "No ship that small has a cloaking device."

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nevezhetjük álcázásnak, de technikai szinten Ghost csak maszkolja az azonosító jelét, így más nevű, más tulajdonában lévő hajónak hiszik, de ettől az érzékelők még látják, szemmel is követhető. A Falcon eltűnése ebben a fejezetben olyan technológiát feltételez, mint amit a TCW Cat and Mouse című epizódjában láttunk. Annak a hajónak volt álcázó berendezése, amely eszközre Needa ebben a fejezetben utalt. "No ship that small has a cloaking device."

Egyetértek, szerintem is ez a helyzet. ;) Amúgy valóban megint egy remek jelenet az Ep.5-ből. A fejvadászok háttértörténete pedig remek példa a TCW univerzumbővítő hatására.

 

Amúgy durva belegondolni, hogy Vader és Boba anno tulajdonképpen riválisként harcoltak az arénában. Vagy később, amikor Boba bosszút akar állni Windu-n, akkor Anakin is csapdába esik (végül R2 menti meg őket) és kis híján Boba kinyírja. Kicsi ám az az univerzum is. :) Vajon Vader tisztában van amúgy Boba személyével? Nem hinném.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vajon Vader tisztában van amúgy Boba személyével? Nem hinném.

Mivel Winduval beszéltek róla, és Anakin ekkor azt is megemlíti, hogy Obi-Wan említette Bobát a kaminoi jelentésében, amit ő is olvasott, eléggé furán venné ki magát, ha itt fogalma sem lenne arról, ki az a Boba Fett. :)

 

És Boba vajon megköszönné Vadernek, hogy kinyírta Windut, ha tudná? :D

:lol: Lehet, hogy azóta puszipajtások Vaderrel? :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én kissé eltúlzottnak érzem ezt a Needa-kultuszt. Azt elismerésre méltónak tartom hogy volt mersze Vader színe elé járulni de olyan nagy súlyát mégse érzem a dolognak. Elvégre ő volt a "Bosszúálló" kapitánya és elég hülyén vette volna ki magát ha valaki mást küldött volna maga helyett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pontosan! Nem hisztizik, nem is próbálja meg másra hárítani a felelősséget, nem torkolja le ok nélkül a beosztottjait, nem "biztos" távolságból akart jelenteni a Nagyúrnak, stb. Szépen, magát kihúzva, méltóságteljesen bandukolt a biztos halálba.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Empire Strikes Back

Chapter 31: There Is No Try

Time: 1:05:26-1:10:24

 

Tartalom

 

Amikor Luke Ben szellemének instrukciójának megfelelően elindult a Dagobah-ra, valószínűleg nem számított arra, hogy a Jedi-tanok elsajátítása milyen fizikai kihívások elé állítják majd.

Kézen állva egyensúlyozza a lábán gubbasztó Yodát, miközben egyik karját elemeli a földről. Ez a testhelyzet igen kifinomult egyensúlyt és fizikai erőt kíván már önmagában is, ám Yoda ekkor halkan felszólítja, hogy használja az Erőt.

Miközben Luke az Erővel egy nagyobb követ egy másikra lebegtet, addig R2 gondterhelten a még mindig a mocsárban senyvedő, hirtelen süllyedésnek induló X-Szárnyú felé fordul.

– Igen… Most a követ… Érezd… – mondja Yoda Luke talpán állva.

R2 váratlan sivítani kezd, mert a hetek, ha nem hónapok óta stabilan álló űrhajót pár másodperc alatt elnyeli a Dagobah. Luke ezt észrevéve kizökkent, elveszti egyensúlyát és összeesik.

– Koncentrálj! – kiáltja Yoda, miközben Luke lába eltűnik alóla és ő, akárcsak az Erővel kiegyensúlyozott kő, a nedves földre pottyan. Luke dühödten gázol bele a vízbe, mintha csak maga akarná kihúzni elsüllyedt hajóját, aztán megáll és csalódottan annyit mond:

– Ó, ne. Sohasem húzzuk ki onnan.

– Nagyon biztos vagy benne – jelenti ki Yoda szigorúan. – Mindig csak a lehetetlent látod. Semmit sem fogsz fel abból, amit mondok neked?

Luke kissé türelmét vesztve veti oda Yodának, hogy köveket mozgatni az egy dolog, egy egész űrhajót felemelni, teljesen más eset.

– Nem! Nem más! Csak neked tűnik másnak. Felejtsd el, amit eddig tanultál.

– Rendben van, megpróbálom.

– Nem! – csattan fel Yoda. – Nincs próbálkozás. Tedd, vagy ne tedd, de ne próbáld.

Luke bólint, majd szembefordul rabul ejtett hajójával. Sóhajt egyet, lehunyja szemét és felemeli kezét, mintha csak az X-Szárnyú víz alól kilógó szárnyvégéért nyúlna. Kisvártatva a víz bugyogni kezd és a szárny pár centire felemelkedik. Yoda szeme meglepetten elkerekedik, remény csillan benne. Talán tanítványa mégis meghallotta a szavait?

Ám Luke erőfeszítései R2 izgatottságával együtt válnak semmivé, és az X-Szárnyú utolsó darabja is eltűnik a koszos víz alatt. Luke kimerülten ül le Yoda mellé.

– Képtelen vagyok rá. Túl nagy.

– A nagyság nem számít – mondja Yoda egy megértő tanár kedvességével. – Nézz meg engem. A mértem alapján ítélsz meg? Hm? Hát pedig nem kéne. Mert velem van az Erő. És az bizony hatalmas szövetséges. Az életből árad – néz körbe Dagobah burjánzó világán. – Az táplálja. Energia, ami körülvesz és összeköt. Fénylő lények vagyunk mi magunk, nem ez a durva anyag – érinti meg Luke vállát. – Magad körül kell érezned az Erőt – mutat körbe. – Itt, közted és köztem, a fa és a szikla között, mindenhol. Még a föld és a hajó között is – mutat a tó felé, amely elnyelte az X-Szárnyút.

– Lehetetlent kívánsz – áll fel Luke, majd magára hagyja mesterét. A mocsár egy távolabbi pontjára vonul, felhúzza ingét és csüggedten, komor gondolataiba menekülve a földre huppan.

Yoda felé sem néz, inkább halkan sóhajt, lehajtja fejét, lehunyja szemét és a tó felé emeli háromujjú kezét. A zavaros víz újra felbugyog, s amikor Luke R2 lelkes csipogását hallva visszatér a tisztásra, megpillantja az X-Szárnyúját, amint kiemelkedik a tóból. Yoda a fiú elé lebegteti a hozzá képest hatalmas hajót, majd olyan finoman teszi le a földre, amire a gépezet akkor sem lenne képes, ha működnének a hajtóművei és a Galaxis legjobb pilótája kormányozná.

Luke úgy néz a hajójára, mintha nem hinne abban, hogy valóban azt látja, majd kissé kába léptekkel odasiet Yodához.

– Én ezt… Ezt nem tudom elhinni – mondja őszinte csodálkozással.

– Ezért vallasz kudarcot – mondja Yoda őszinte szomorúsággal.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Ebben a fejezetben Luke alapos oktatást kap azzal kapcsolatban, mi az az Erő, hogyan is kéne hozzá viszonyulni, és mi is megtudjuk, mi lehet az egyik oka annak, hogy a Jedik már igen fiatalon elkezdik az oktatást. Az Erőt ugyanis nem elég érezni, hinni is kell benne. Ha nem vagy képes hinni abban, hogy erre és arra képessé válasz az Erő által, nem is leszel képes rá. És hány Jedi kószálhatott a Galaxisban, aki ugyan elsajátította az Erő használatának mikéntjét, ám eme hit hiánya miatt sosem tudott egy bizonyos szinten tovább lépni. Hiszen ilyen volt Kanan is, aki bár tudta használni az Erőt, sosem értette meg a „tedd vagy ne tedd” kijelentést, mivel – ahogy Luke vagy például én – ezt a dolgot pragmatikus irányból közelítette meg.

Azt viszont nem tudom eldönteni, hogy miért pont most, ily hirtelen merült el az X-Szárnyú. Hetek, ha nem hónapok óta áll ott a vízben, most meg szó szerint másodpercek alatt elnyelte a mocsár. Gondoltam már arra, hogy Yoda szándékosan elsüllyesztette a következő teszt kedvéért, vagy amiatt süllyedt el, hogy Luke elkezdett az Erővel babrálni a környezetében, de valahogy egyik sem tűnik kerek elméletnek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudom ti hogy vagytok vele, de nekem ez a kedvenc jelenetem az egész saga-n belül. A mai napig beleborzongok, miközben Yoda tolja monológját az Erőről. Az egész úgy ahogy van zseniális.

 

Hogy Yoda keze benne lett volna a hajó elsüllyedésében? El tudom róla képzelni :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Yoda itt mutatja meg igazából mit is tud, és Luke innentől ismeri el őt mesterének, és tiszteli igazán. Előtte azért láthatóan voltak benne kételyek, de innentől már láthatóan nem.

 

Egy mocsárban álló hajó bármikor elsüllyedhet. :P Én ezen sose agyaltam mert a jelenet szempontjából nem lényeges.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na gyerekek. Bár mindig mondom, hogy nem az EpV a kedvenc részem, ha mutatni kellene egyetlen jelenetet a Star Warsból, ami szerintem 'A Star Wars', ezt a jelenetet mutatnám, az alábbiak miatt:

 

- fantasztikus zene

- egy élettel teli világ megjelenítése

- misztikum (az Erő leírása)

- gondolkodtató filozófiai háttér (Tedd vagy ne tedd)

- tanulság

- katarzis

 

Nálam ez így ahogy van, nagyon egyben van, nagyon működik. Azon még sosem gondolkodtam, hogy az X-szárnyú miért kezdett el süllyedni. Talán Yoda így teszi próbára Luke-ot? :) Vagy csak egy kő, amin eddig állt a hajó talpa, most már nem bírta tovább a nyomást, és megadta magát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a jelenet nekem is az egyik kedvencem. Anno talán a TiM-ben aratott Yoda-győzelem kapcsán linkeltem is. Szerintem itt jön át legerősebben az a misztikus és filozófiai háttértartalom, ami annyira időtállóvá teszi az OT-t. De az egész SW nyugodt és bölcs eszenciája itt összpontosul. Ráadásul a Yoda és Luke mentalitása közti különbség remekül támasztja alá ezen motívumokat. Az Erőről is itt hallunk először komolyabb mélységekben, sőt nagyon sokáig (TCW) szinte csak és kizárólag itt tudunk meg erről a témáról érdemi dolgokat.

 

Akárhányszor pörögnek le előttem ezek a képsorok, mindig totálisan a hatása alá kerülök és elkap egy érdekes, jó értelemben hátborzongató hangulat. Yoda annyira zseniális karakter, anno azt hitte az ember, hogy ő már nem is lehet tökéletesebb. Aztán a TCW (és lehet a Rebels is) az ő sorsa kapcsán is elő tudott állni olyanokkal, amik mégis hozzátettek a jelleméhez. A hajó elsüllyedésének okán sose gondolkoztam, de szerintem itt vagy csak egyszerű véletlenről van szó, vagy a Luke által gerjesztett környezeti hatások válthatták ki.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó, de nem erről van szó hanem arról, hogy az EPV óta csak a TCW -ben volt komolyabb mélységében szó az Erőről ami egyszerűen nem igaz. Qui-Gon midchloriánokról való kis előadása ott van a csúcson ebben a témában. Anélkül nem is lehetne érteni pl. a későbbi TCW -s Yoda szálat se.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Empire Strikes Back

Chapter 32: Out With The Garbage

Time: 1:10:25-1:13:31

 

Tartalom

 

Egy TIE komp kidokkol az Avenger hangárjából, majd elrepül a csillagromboló alatt elúszó Executor felé. Pár perccel később a kolosszális űrbárka fedélzetén Needa kapitány a torkát markolászva rogy térdre, majd még egyszer utoljára felnéz Darth Vaderre, aztán megroppan a gégéje és ő holtan elterül a padlón.

– A bocsánatkérését elfogadom, Needa kapitány – int oda két őrt, akik a szétoszló bámészkodók között kicipelik a kapitány holttestét a teremből.

Vader Piett admirálishoz lép, aki kérdés nélkül is hadarni kezdi jelentését.

– Vader Nagyúr, a hajóink befejezték a terület átvizsgálását és semmit sem találtak. Ha a Millennium Falcon fénysebességre kapcsolt, mostanra a Galaxis túloldalán lehet.

– Riassza az összes parancsnoki posztot – adja ki utasítását a Sith Sötét Nagyura. – Az utolsó ismert röppályájuk alapján számítsanak ki minden lehetséges úti célt.

– Igenis, nagyúr. Megtaláljuk őket.

– Ne hagyjon még egyszer cserben – tanácsolja Vader baljós hangon, majd még emlékeztetőképpen hozzáteszi: admirális.

Piett magabiztossága semmivé foszlik, miközben Vader magára hagyja. Túlságosan élénken él még benne, hogyan lett ő admirális. Odalép a tisztek egy csoportjához, és megpróbálva egy szemernyi magabiztosságot magára erőltetni, kiadja az ukázt: riasszák a parancsnoki posztokat. Induljon a flotta.

Pedig ha Piett tudta volna, hogy a Falcon megtalálásához csak elég lenne az ablakon át jó szögben rápillantani az Avenger parancsnoki tornyára, valószínűleg sokkal biztosabb lett volna a jövőjében. Merthogy a Millennium Falcon ott volt a torony hátuljára tapadva, mint valami bizarr fémkullancs.

– Solo kapitány, ezúttal túl messzire ment – kezdi menetrendszerű károgását C-3PO, mire Chewie leugatja. – Márpedig nem maradok csendben, Chewbacca. Miért nem hallgat meg senki?

Választ nem kap kérdésére, mert senki sem figyel rá. Társait a csillagrombolók mozgolódásával foglalkoznak inkább.

– A flotta szétszóródik – állapítja meg Han. Másodpilótájához fordul. – Menj hátra, és készülj a leszállókarmok manuális leválasztására.

Chewie engedelmesen elhagyja a pilótafülkét, miközben C-3PO rendületlenül folytatja pesszimista okfejtését.

– Én tényleg nem értem, hogyan segít ez rajtunk. A megadás tökéletes alternatíva az ilyen extrém esetekben. A Birodalom talán megkegyelmez… – ekkor folytja belé a szót az áramtalanítás. Han néma kérésére és legnagyobb örömére Leia lekapcsolta a droidot.

– Kitaláltad már, mi lesz ezután? – kérdi a nő, rátámaszkodva a műszerfalra.

– Nos, ha ragaszkodnak a standard birodalmi procedúrákhoz, akkor fénysebességre lépés előtt kidobják a szemetet, mi meg ellebeghetünk.

– A szeméttel együtt. És aztán? – érdeklődik Leia, egy csepp csodálattal a hangjában.

– Aztán keresünk egy biztonságos kikötőt a környéken. Valami ötlet?

– Hol vagyunk?

– Az Anoat-rendszerben.

– Az Anoat-rendszerben nem sok olyan van.

– Nem… Várjunk csak, ez érdekes – csillan fel a kapitány szeme a monitort olvasva. – Lando.

– Lando-rendszer? – hökken meg Leia, mert ilyenről még nem hallott.

– Lando nem rendszer, hanem egy ember. Lando Calrissian. Kártyás, szerencsejátékos, csirkefogó. Imádnád.

Leia félmosolya mögül kihullik egy vidám „kösz.”

– A Bespin elég messze van, de szerintem sikerülhet – mélázik el a dolgon egy pillanatra Han, közben Leia beleolvas az adatok rengetegébe.

– Bányászkolónia? – kérdi kíváncsian.

– Ja, Tibana-gázt bányásznak. Lando biztos kicsalta valakitől. Van némi közös múltunk.

– Megbízható?

Leia eme kérdésére Han a leghatározottabb nemmel válaszol, viszont hozzáteszi, hogy legalább Lando is gyűlöli a Birodalmat. Ekkor megrándul alattuk a hajó. A spontán anyahajóként szolgáló csillagromboló felkészült az ugrásra.

Han a komon keresztül utasítja Chewie-t a leválásra, és a Falcon elszakad az Avenger parancsnoki tornyától. Lassan elsodródik, be a hajóméretű szemétkupacok közé.

– Vannak jó pillanataid. Nem sok, de azért akad – hint egy csókot Han arcára Leia, majd míg a férfi halványan elmosolyodik, ő leül mögé az ülésbe.

Miután az Avenger fénysebességre kapcsol, a Falcon begyújtja hajtóműveit és megkerülve a szeméthalmokat, elrepül a távoli Bespin felé. A fedélzeten senkinek sincs tudomása arról, hogy volt még valaki, aki ugyanúgy rejtőzött el a kíváncsi tekintetek elől, mint ő.

A Galaxis egyes szegleteiben tisztelt, máshol rettegett, de mindegyik csücsökben ismert Slave I kiemelkedik a szemétkupacok közül és a Falcon nyomába szegődik. A fedélzetén Boba Fett elégedetten állítja űrhajóját követésre.

 

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Ebben a jelenetben három olyan dolog van, amit imádok. Az első, ahogy megismerhetjük Vader groteszk humorát. Odavetni Needának, hogy megbocsát, miután porrá zúzta a gigáját, hát ez azért eléggé morbid. Ezt tetézi, amikor finoman emlékezteti Piettet arra, mi is történt az elődjével. Szegény csávó, picit elsápad.

Eztán jön Han manővere. Nem csoda, hogy Leiából is elismerést váltott ki, hiszen nem mindennapi húzás. Eleve már az, hogy menekülés után rádokkolt a csillagrombolóra, zseniális, hát még az, hogy eztán észrevétlenül le is vált róla.

A harmadik pedig Boba Fett. Vajon honnan tudta meg, hogy a Falcon nem repült el sehová? És pláne, honnan tudta meg, mi Han terve? Elvégre a Slave I már jó előre odarepülhetett, hiszen végül az is a szemétkupacok közül emelkedett ki. Vagyis Boba is ott várt, és amikor kidobták a szemetet, a Slave I is belebegett közéjük. Amúgy tök jó, hogy ezt a jelenetet az SE-re kibővítették, ahogy nekem az is bejön, hogy Boba hangjához hasonlóan a Slave I hangját szintén lecserélték az ep2-es változatra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.