Ugrás a kommentre

EPV elemzés


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Szerintem Vader szándékosan sokkolta Piettet, továbbá éreztette vele, hogy nem a legjobbkor zavarja őt, ezért is mondta neki, hogy a hajót akarja, és nem kifogásokat. Nálam ennek egy olyan felhangja is van, hogy legközelebb csak akkor rángassa ki bárki is a kamrájából, ha fontos mondandója van; holmi aszteroidák nem képezik ezt a kategóriát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Vader szándékosan sokkolta Piettet

Én is pont erre akartam kilyukadni. Direkt be akarta sz*ratni egy kicsit. Szerkesztve: - Rog
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

éreztette vele, hogy nem a legjobbkor zavarja őt, ezért is mondta neki, hogy a hajót akarja, és nem kifogásokat

Szerintem, ha Vader azt akarta volna, hogy ne zavarják, bezárja az ajtót és/vagy a gömböt és/vagy megmondja az ajtó előtt strázsáló őröknek, hogy senkit se engedjenek be, amíg ő mást nem mond. De mivel az őrök nem ágáltak az admirális jelenléte ellen, az ajtó egyből nyílt és a gömb tárva-nyitva, valószínűleg Vadert valószínűleg egyáltalán nem érdekelte, ki zavarja ebben a helyzetben. Piett meg honnan tudhatta volna, hogy Vader éppen sisaktalanította magát. Elég nagy tetüség lenne eztán Vadertől, hogy Piettel - aki mellesleg a flotta admirálisa - azt érezteti, hogy nem szabadott volna zavarnia.

A kifogásokat meg azért tiltotta le, mert neki baromira nem számítanak még a csillagrombolók sem. Ez pár fejezettel később egyértelműen kiderül. A Falcont akarja, és Piett is jobb, ha tudja, mennyire. Ha az egész Executort be kell darálnia egy aszteroidamezőben, akkor úgy lesz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hálát adok az égnek, hogy korom ellenére még az EP1 megjelenése előtt Star Wars-rajongó lettem, úgy 6-7 éves koromban. :D Emlékszem, a Vader-Piett jelenet volt az egyik első olyan jelenet, amely aztán képileg berögzült az elmémbe. :) Még ma is furcsa érzés tölt el, amikor az EP5 nézése közben ehhez a részhez érek. Ezután nagyon érdekelt, hogy mi rejtőzhet a maszk alatt. Emlékszem, valami okból a hatodik részt csak jóval később láttam először, így két haverommal egy megye I-es meccs nézése közben vitattuk meg, hogy hogyan nézhet ki Vader és mi történt vele. :D

 

Piett amúgy az egyik kedvenc tisztem. Tudja fegyelmezni magát, jó munkaerő, és birodalmi tisztként túlélte az ötödik filmet, ami már önmagában is nagy teljesítmény. :) Az enyhén szólva is idióta Ozzel után szerintem ő sokkal inkább megérdemelte, hogy a kétes dicsőségű és nem éppen nyugdíjasállásként működő Executor parancsnoka legyen.

 

Han meg ismét nem hazudtolta meg önmagát, hozta a formáját. :) Bámulatos, hogy mennyire zavarba tudja hozni a hercegnőt, az ő civódásuk, romantikázásuk az egyik legerősebb szál az ötödik filmben. :) Han szerintem is már sejtette, hogy valami baj van, de hát muszáj a magabiztosság és nemtörődömség látszatát fenntartani Leia előtt. Néha engem is zavart, hogy Thripiót mindenki bántja, de hát na, kibírhatatlan a droid. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én inkább arra gondoltam, hogy Vaderhez csak az mehet be a "kamrájába", akit hivat, függetlenül attól, hogy nyitva van-e az ajtaja. Az én főnököm ajtaja is nyitva van, de nyomós ok nélkül nem mehetek be, csak ha behív. :)

 

De Te ha megteszed legalább megúszod egy ejnye-bejnyével, nem pedig egy torokfacsaró, fulladozó haláltusával.:lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Engem is sokkolt anno Vader fejének látványa sisak nélkül. Hihetetlenül hátborzongató volt, és asszem ott döbbentem rá igazán, hogy ő tényleg ember és nem egy droid. Addig én is úgy gondoltam rá, ahogy Ben Kenobi mondja Luke-nak majd a hatodik részben: inkább gép ő már, mint ember.

 

A Han-Leia románc legjobb pillanatai ezek, amelyeket a Falconon együtt töltenek halálos veszedelemben és szinte kilátástalanul a megmenekülésre, mégis az ember csak arra tudott gondolni pl. ennek a jelenetnek a láttán, hogy jaj, mikor jönnek végre össze. :D Annyira összeillettek. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Empire Strikes Back

Chapter 23: „Found Someone You Have”

Time: 0:44:16-0:48:11

 

Tartalom

 

Miután Luke visszatért az X-szárnyúból kiszedett felszerelés maradékával gyorsan felállított táborukba, rákapcsolja kissé zilált R2-D2-ra a generátort. Utána felbontja ételcsomagját, és ebédjét majszolva leül a droid és a mellette világító fúziós tűzhely mellé.

– Most már csak Yodát kell megtalálnom, ha létezik egyáltalán – sóhajtja, ahogy végignéz a hátborzongató tájon. Furcsán ismerősnek találja a helyet. R2 kérdőn csipog ezt hallva.

– Nem tudom, úgy érzem…

– Hogy érzed? – kérdi egy rekedt, bohókás hang Luke háta mögül.

Az ifjú Skywalker sebesen pördül meg és emeli célra addig tokjában nyugvó pisztolyát. A célkereszt az egyik fa gyökerén ücsörgő apró, szürkészöld, nagyfülű teremtményen állapodik meg, aki ijedtében durva köpenye mögé rejtőzik.

– Mintha valaki figyelne – fejezi be a mondatot Luke nem éppen úgy, ahogy eredetileg akarta.

Az apró lény óvatosan kikukucskál köpenye mögül, és kérleli Luke-ot, hogy tegye el a fegyvert, nem fogja bántani. Aztán megkérdezi, mi járatban van fiú ezen a vidéken.

– Keresek valakit – feleli Luke, leeresztve pisztolyát.

– Keresel? Hát már találtál valakit – mondja erre az apró teremtmény.

Luke ezt megmosolyogva elteszi a fegyverét. A kis manó felajánlja segítségét a keresésben, de Luke kétkedve elutasítja. Úgy véli, hogy újdonsült ismerőse nem segíthet neki megkeresni azt a nagy harcost, aki miatt a Dagobah-ra érkezett.

– A harc senkit nem tesz naggyá – bölcselkedik az apróság Luke kifogásait hallva, miközben girbe-gurba botjára támaszkodva letotyog a gyökérről, és megrohamozza az ételkészletet. Az első harapás után Luke kikapja a kezéből az ételt, amiből egy falat is untig elég volt a pöttöm számára.

– Hogy nőttél ilyen nagyra, ha ilyeneket eszel? – kérdi a fiútól, de a választ meg sem várva már mászik fel a tároló konténerekre, hogy bejusson az egyik nyitottba. Luke eközben biztonságba helyezi ételkészletét, közben elpanaszolja, hogy szívesen tovább állna, csakhogy a hajója beragadt a mocsárba. Ekkor veszi csak észre a pöttöm látogatót, azaz csak a lábait, ugyanis csak ennyi látszik ki belőle a tároló konténerből.

A kis lény élvezettel teli kíváncsisággal szórja kifelé a műanyagláda tartalmát, Luke legnagyobb bosszúságára. Mígnem rálel valami igazán kedvére valóra: egy zseblámpára. Azzal világítva, elégedetten kuncogva mászik le a ládáról. Luke összeszedi szétdobált holmiját, majd megkísérli elvenni a lámpát a kis lénytől, ám az nem hajlandó megválni szerzeményétől. Csak azért cserében hajlandó segíteni, azonban Luke nem kér a segítségéből. Vissza akarja kapni a lámpáját és ki akar jutni abból a koszos pocsolyából, amit Dagobah-nak hívnak.

Az apró jövevény a „koszos pocsolya” jelzőre méltatlankodni kezd, elvégre Luke az otthonát becsmérli. Miközben pöröl, R2 kihasználja az alkalmat és egyik fogókarjával megragadja a lámpát. A kis lény azonban nem ereszti, sőt, felkapja botját és meglehetősen nagy vehemenciával ütlegelni kezdi a robotot. R2 persze nem adja fel, gépi kitartással próbálja elragadni a vakaréktól a lámpát, mígnem Luke rászól, hogy hagyja, vigye az apróság a lámpát, ha annyira akarja.

A kis lény azonban nem hajlandó távozni. A fejébe vette, hogy segít Luke-nak, ha tetszik neki, ha nem. Puhatolózni kezd, Luke barátja-e az illető, akit keres.

– Nem a barátom, hanem egy Jedi mester.

Az apróság szemei nagyra kerekednek örömködő csodálatában.

– Yoda – mondja ki a nevet, ami egykettőre rá fordítja Luke minden figyelmét. – Te Yodát keresed.

– Ismered őt?

A kérdésre a válasz egyértelműen igen, sőt, a picike jövevény hajlandó elvezetni Luke-ot Yodához, de előtte meghívja magához vacsorára. El is indul ostoba nevetések közepette. Luke-nak láthatóan nem tetszik a késlekedés ötlete, se az, hogy további perceket töltsön együtt a furcsa szerzettel, de nincs más választása. Utasítja R2-t, hogy vigyázzon a táborra, majd a meglepően fürge apróság után ered.

R2 félősen csipogva les gazdája után a Dagobah sötét mocsarában. Neki sem tetszik túlságosan a sors ilyetén fordulata.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Kevés dologra emlékszem arról az időről, amikor először láttam az ep5-öt, de arra igen, hogy meglepett, kicsoda ez a zöld manó – bár tény, hogy az nem ennek a fejezetnek a témája, hiszen aki készítési sorrendben látta a filmeket, mint én is, annak itt még ez a lény csak egy bohókás kis teremtmény. Na, én erre nem emlékszem, nekem a felismerés, hogy ő Yoda, összemosódott ezzel a jelenettel. De meglepett.

Yoda visszatérése a filmekbe így, az ep1-2-3 és a TCW után igencsak érdekes. Kíváncsi vagyok, mit gondolhattak azok, akik kronológiai sorrendben látták a filmeket. Bent már hallhatták kamuzni Vaderről, de Yoda egészen más tészta. Hiszen úgy fest, hogy az egyedüllét alatt teljesen meggárgyult. Leveszik, hogy csak teszteli Luke-ot, vagy elhiszik, hogy elgurult a gyógyszere? Elvégre, 900 éves, egyedül élt húsz évig, miért ne mehetett volna el az esze, pláne az átélt tragédiák után.

Amúgy ezen túl is fura kicsit Yodát így látni, hiába tudom, hogy csak megjátssza magát. Az ep1-2-3-ban és a TCW-ben is végig komoly kis Jedi, csak az ep2 csillagtérképes jelenetében, az Ambushban és a Voicesben mutatkozik meg a bohókásabb oldala. Itt viszont teljesen más karaktert ad. Nem is csoda, hogy Luke lesajnálja, sőt, kifejezetten idegesíti őt Yoda. Ezzel persze jól meg is bukik az első teszten.

Érdekes párhuzam amúgy ez Jar Jarral. Qui-Gon megszánta és barátsággal viszonyult a kajla gungához, segítségért fordult hozzá, míg Luke ellenséges volt vele és elutasító, pedig Yoda önként felajánlotta segítségét. Persze Luke tévedése érthető, számára a Jedit egyértelműen két ember testesíti meg ekkor még: Ben és az apja, Anakin. Ráadásul vajmi keveset tud még az Erőről, ahogy az később bebizonyosodik. Valószínűleg fel sem merült benne, hogy egy nagy Jedi mester lehet másfajú lény is, sőt, kifejezetten szokatlan figura. És pontosan ez lehetett a nézővel is, akik többségében valószínűleg Yoda képében egy Benhez hasonló techno-nindzsát várhattak, nem pedig egy pöttöm, nagyfülű, lükén beszélő, botra támaszkodó, idétlen, primitív manót. Pedig hát a látszat sokszor csal.

És ennél a jelenetnél is érdekes kérdés még, hogy vajon mi zajlik le szegény R2-ban?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

R2 szerintem a fejét fogja Luke viselkedése miatt*, hiszen tudja, hogy Luke épp égeti magát (legalábbis a Jedik szemszögéből). Persze az is lehet, hogy már egy életre elegendő volt neki a Skywalker nevű Jedikből. Ne feledjük, az utolsó eset amikor ilyet látott, az Anakin mészárlása volt a Mustafaron. Talán ő még Yodánál is kételkedőbb.

 

 

*legalábbis fogná, ha volna neki

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze Luke tévedése érthető, számára a Jedit egyértelműen két ember testesíti meg ekkor még: Ben és az apja, Anakin. Ráadásul vajmi keveset tud még az Erőről, ahogy az később bebizonyosodik. Valószínűleg fel sem merült benne, hogy egy nagy Jedi mester lehet másfajú lény is, sőt, kifejezetten szokatlan figura. És pontosan ez lehetett a nézővel is, akik többségében valószínűleg Yoda képében egy Benhez hasonló techno-nindzsát várhattak, nem pedig egy pöttöm, nagyfülű, lükén beszélő, botra támaszkodó, idétlen, primitív manót. Pedig hát a látszat sokszor csal.

És ennél a jelenetnél is érdekes kérdés még, hogy vajon mi zajlik le szegény R2-ban?

Szerintem, ha kronológiai sorrendben készülnek a filmek, akkor Yoda nem lett volna ennyire furcsának bemutatva az első találkozásnál. Pontosan azért lett ennyire lüke, mert nemcsak Luke-nak volt nagy a meglepetés, hanem a nézőknek is, hogy jé, ilyen is lehet egy Jedi mester, ráadásul az (egyik) legnagyobb. Én erősen érzem a készítői szándékot a jó nagy durranásra.

Őszintén, ki az, aki így elsőre sejtette (spoilerek nélkül), hogy Yoda azonos a kis zöld manóval? :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is úgy vélem, hogyha kronológia szerint készülnek a filmek más lenne ez a jelenet. Yoda talán akkor is a hóbortosabb oldalát mutatja, de nem ennyire, viszont, R2 biztosan nem próbálja meg elvenni tőle a lámpát. Ahogy az évek teltek némely Dagobahn játszódó jelenetből azt éreztem ki, hogy Yodának nagyon sokat jelent, hogy végre van mellette valaki, mégha Luke eléggé faragatlan is. Egy későbbi jelenetben ez majd mégjobban átjön, így felnőtt fejjel mindenesetre nagyon megeseik a szívem Yodán ennél a jelenetnél, tudva, hogy ki volt ő és milyen sorsra kényszerült.

Szerkesztve: - Palpi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én a Qui-Gonn szálból kiindulva úgy gondolom, hogy kimondottan az Élő Erő miatt iktatja be Yoda ezt a próbát. Nem lenne meglepő, ha - figyelembe véve, hogy Qui-Gonn úgy tudott szintet lépni, hogy az Élő Erőnek nagyobb hangsúlyt adott - Yoda az elmúlt években ennek szentelte volna a figyelmét, és sokkal nagyobb jelentőséget adna neki, mint a bukása idején. Talán ezért alkot ilyen "maradandót" itt. :)

 

Pontosabban arra gondolok, hogy ekkor már Yoda nagyobb hangsúlyt fektet az Erő kevésbé mainstream vonalára, ezért kezdi rögtön egy ilyen teszttel.

Off:

 

Les és ilyetén, nem pedig "less" és "ijedtén". :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Off:

 

Les és ilyetén, nem pedig "less" és "ijedtén". :D

OFF

Köszi, javítottam. Sajnos utoljára hétfőn aludtam ki magam, azóta csak lopva alszom. A mai nap tetőzött a fáradtság, láttad volna, miket követtem el a PGO-s hírekben - csak azokat én is meg a korrektor is átnézi, ezt meg egyikünk sem. :) Még egyszer köszi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

OFF

Köszi, javítottam. Sajnos utoljára hétfőn aludtam ki magam, azóta csak lopva alszom. A mai nap tetőzött a fáradtság, láttad volna, miket követtem el a PGO-s hírekben - csak azokat én is meg a korrektor is átnézi, ezt meg egyikünk sem. :) Még egyszer köszi.

:D

 

Egy kiadós alvás után az Élő Erőről alkotott elképzelésemet is véleményezhetnéd. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyszerű jelenet. Főleg Yoda miatt aki tényleg nagyon fura de én a korábbi életútja ellenére sem érzem karakteridegennek ezt a fajta tesztelést, habár már elmondhatjuk, hogy ez a Yoda már nem AZ a Yoda. Talán az lehet a háttérben amit Donát is írt, hogy a Qui-Gon -nal való kommunikáció során megváltozott. Erre utaltak is Filoniék a TCW -s Yoda szálban.

 

Ami pedig Luke -ot illeti, megtudjuk milyen hamis kép él benne a Jedikről. Nagy harcosnak képzeli őket, szuperhősöknek. Végül is emiatt nem lehet elmarasztalni, mert ahogy Dzséjt is írta semmit nem tudhatott a rendről. Nagyon jó ahogy magas lóról beszél Yodával, majd amikor az mondja neki, hogy ismeri a nagy Jedit, akkor egyből leguggol hozzá ami annak a jele, hogy már komolyan veszi. :) Egyébként Luke itt azt is bizonyítja, hogy nem tökéletes és van még mit tanulnia és hova fejlődnie.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egész idilli ahogy Luke Artu körül tesz-vesz a jelenet elején. Nem nehéz leszűrni belőle hogy milyen lenne kettejük táborozása. :D

Yoda megjelenmése betesz ugyan az idillnek de legalább kapunk egy igen érdekes bepillantást Luke kobakjába vagyis megtudjuk hogyan viszonyul a Jedikhez na és persze az inkognitós "nagy harcoshoz". Mázlija hogy leendő mestere nem küldi el melegebb éghajlatra. Lehet hogy Yoda mulat is magában a kialakult szitun. :D

A kisöreg kíváncsisága nagyjából elárulja hogy milyen régóta élhet a Dagobáh-n hiszen egy egyszerű lámpicsek is le tudja nyűgözni. Mintha elfelejtette volna milyen a civilizáció.

Amúgy a lámpa gondolom a fénykardokat juttatja eszébe és azért nem tud tőle szabadulni. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem nem olyan gáz Yoda viselkedése (R2-é inkább érdekes), még kronológiai sorrendben nézve sem. Sokáig egyedül volt, ami jobban kidomoboríthatta azt az oldalát, ami régen is megvolt benne (lsd. TCW) csak akkor a társadalmi nyomás - a Rend vezetője, mint befolyásos személy - miatt nem mutatta ezt meg, illetve nem is nagyon került hasonló szituációba. Amikor komolyra fordul majd a szó Luke kiképzését illetően azonnal megváltozik Yoda és azt a tekintélyes Jedi mestert láthatjuk benne, akit Luke keresett.

Tényleg remek jelenet, több szempontból is. Yoda az esendőségével ráébreszti Lukot a hatalom mítoszának törékenységére. Nem azt a nagy harcost találta Luke, akit keresett, mert "A harc senkit nem tesz naggyá!". Az apró termetű, bohókás idegen tökéletes ellentéte volt annak, amit Luke és úgy érzem a nézők többsége is gondolt a hatalmas Jedi mesterről. Ez egyfajta metaszintként a nézőknek is egy tanításként szolgált. Az Erő természetéről is itt derülnek ki (a klasszikus trilógiát tekintve) a legérdekesebb dolgok. Az Erő misztériumában úgy merülhettünk el, ahogy előtte az Ep. IV-ben nem volt lehetőség. Yoda itt nagyon szemléletesen demonstrálja azt, ami miatt ilyen igazán kult.karakter lett. Szerintem Vader után neki van talán a legnagyobb pop.kulturális értéke és ez nagyban ennek köszönhető, ahogy itt a bölcs tanító képében megjelent a Dagobah-n és ugye ebben a jelenetben láthatta a közönség először.

 

Még egy kis OFF (nem bántásból írom):

"A kis manó felajánlja segítségét a keresésben, de Luke kétkedve elutasítja. Úgy véli, hogy újdonsült ismerőse nem segíthet neki azt a nagy harcost, aki miatt a Dagobah-ra érkezett."

Ez nem úgy lett volna helyesen, hogy "...újdonsült ismerőse nem segíthet neki megtalálni azt a nagy harcost, aki miatt a Dagobah-ra érkezett."

Szerkesztve: - Wilde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Leveszik, hogy csak teszteli Luke-ot, vagy elhiszik, hogy elgurult a gyógyszere? Elvégre, 900 éves, egyedül élt húsz évig, miért ne mehetett volna el az esze, pláne az átélt tragédiák után.

Én ezt nem választanám ennyire szét. Egyrészt persze teszteli Luke-ot, színészkedik, túljátssza a szerepet. Másrészt viszont 20 évet húzott le mindennemű civilizációtól távol, egyedül, elszigetelve. Max. Qui-Gon-nal tudott néha kommunikálni, bár ez se biztos, pláne nem valószínű, hogy sokat beszéltek volna. Harmadrészt pedig tényleg megvolt a bohókás oldala, ezt láttuk korábban párszor. Szóval ezt a 3 szempontot vegyítve szerintem érthető a viselkedése, még ha furcsa is.

 

Érdekes párhuzam amúgy ez Jar Jarral. Qui-Gon megszánta és barátsággal viszonyult a kajla gungához, segítségért fordult hozzá, míg Luke ellenséges volt vele és elutasító, pedig Yoda önként felajánlotta segítségét.

Ez egy nagyon értékes észrevétel, nekem nem jutott eszembe, de valóban érdekes párhuzam. ;) Qui-Gon az Élő Erő miatt is viszonyulhatott másképp az élőlényekhez (Jar-Jar, Anakin), olyat is meglátott/érzett bennük, amit mások nem. Yoda már tudta ennek fontosságát és Luke-nak is át akarta adni ezt a tudást, hiszen a régi jediknél ezt nem sikerült megtennie. És itt jön be a képbe Donát elmélete.

 

Szerintem, ha kronológiai sorrendben készülnek a filmek, akkor Yoda nem lett volna ennyire furcsának bemutatva az első találkozásnál. Pontosan azért lett ennyire lüke, mert nemcsak Luke-nak volt nagy a meglepetés, hanem a nézőknek is, hogy jé, ilyen is lehet egy Jedi mester, ráadásul az (egyik) legnagyobb. Én erősen érzem a készítői szándékot a jó nagy durranásra.

Ez alighanem pontosan így van. Ettől függetlenül, szerencsére belső magyarázatot is lehet adni a dologra.

 

Én a Qui-Gonn szálból kiindulva úgy gondolom, hogy kimondottan az Élő Erő miatt iktatja be Yoda ezt a próbát. Nem lenne meglepő, ha - figyelembe véve, hogy Qui-Gonn úgy tudott szintet lépni, hogy az Élő Erőnek nagyobb hangsúlyt adott - Yoda az elmúlt években ennek szentelte volna a figyelmét, és sokkal nagyobb jelentőséget adna neki, mint a bukása idején. Talán ezért alkot ilyen "maradandót" itt. :)

 

Pontosabban arra gondolok, hogy ekkor már Yoda nagyobb hangsúlyt fektet az Erő kevésbé mainstream vonalára, ezért kezdi rögtön egy ilyen teszttel.

Jó elmélet, lehet benne igazság. ;)

 

Tényleg remek jelenet, több szempontból is. Yoda az esendőségével ráébreszti Lukot a hatalom mítoszának törékenységére. Nem azt a nagy harcost találta Luke, akit keresett, mert "A harc senkit nem tesz naggyá!". Az apró termetű, bohókás idegen tökéletes ellentéte volt annak, amit Luke és úgy érzem a nézők többsége is gondolt a hatalmas Jedi mesterről. Ez egyfajta metaszintként a nézőknek is egy tanításként szolgált. Az Erő természetéről is itt derülnek ki (a klasszikus trilógiát tekintve) a legérdekesebb dolgok. Az Erő misztériumában úgy merülhettünk el, ahogy előtte az Ep. IV-ben nem volt lehetőség. Yoda itt nagyon szemléletesen demonstrálja azt, ami miatt ilyen igazán kult.karakter lett.

Remek megfogalmazás, egyetértek vele. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Még egy kis OFF (nem bántásból írom):

"A kis manó felajánlja segítségét a keresésben, de Luke kétkedve elutasítja. Úgy véli, hogy újdonsült ismerőse nem segíthet neki azt a nagy harcost, aki miatt a Dagobah-ra érkezett."

Ez nem úgy lett volna helyesen, hogy "...újdonsült ismerőse nem segíthet neki megtalálni azt a nagy harcost, aki miatt a Dagobah-ra érkezett."

Hát ez a tegnapi tényleg nem az én napom volt írásilag. :) Köszi az észrevételt.

 

Én ezt nem választanám ennyire szét. Egyrészt persze teszteli Luke-ot, színészkedik, túljátssza a szerepet. Másrészt viszont 20 évet húzott le mindennemű civilizációtól távol, egyedül, elszigetelve. Max. Qui-Gon-nal tudott néha kommunikálni, bár ez se biztos, pláne nem valószínű, hogy sokat beszéltek volna. Harmadrészt pedig tényleg megvolt a bohókás oldala, ezt láttuk korábban párszor. Szóval ezt a 3 szempontot vegyítve szerintem érthető a viselkedése, még ha furcsa is.

Szerintem egy 900 éves Jedi mester manónak nem teljesen ugyanaz 20 év magány, mint egy hozzá képest kérész életű egyszerű embernek, emiatt nem is ildomos ugyanúgy gondolni a kettőre. Ez az elszigeteltség Yodára semmiféle szinten nem hatott, úgy vélem, már csak azért is, mert mint később kiderült, nem csak a szellemekkel trécselhetett, de képes volt Luke-ot is figyelni a Tatooine-on. Sőt, felteszem Leiát is. És ki tudja, még mire volt képes az Erőn át.

 

Amiről viszont még senki sem ejtett szót: Luke-nak ismerős Dagobah. Ez vajon hogyan lehet? Sose járt azelőtt a bolygón, viszont az Erőn át akár megpillanthatta, hiszen láthatja a jövőt vagy távoli helyeket.

 

Egy kiadós alvás után az Élő Erőről alkotott elképzelésemet is véleményezhetnéd. :D

Nekem tetszik az elméleted. Yoda Qui-Gon tanítványaként és a halhatatlanság eléréséért át kellett állnia az Élő Erő ismeretére, ez valószínűleg magával hozott némi jellembeli változást is. Hiszen az Élő Erő sokkal jelenközpontúbb, ahogy Qui-Gon is mondta. Yoda korábban állandóan a jövőt fürkészte, míg Qui-Gon szerint, ha azt túlzásba visszük, a jelen rovására válhat. És végül is, ebben lett is valami. Yoda és a többi Jedi annyira a jövő ismeretét üldözte, hogy közben nem figyeltek arra, ami körülöttük történik. Ugyanez Anakin tragédiája is. Yodát ez a felismerés és Qui-Gon tanításainak megértése átformálhatta - és egy későbbi fejezetben már óva inti Luke-ot a jövő fürkészésétől. Azzal kapcsolatban lesz is majd egy észrevételem annál a fejezetnél.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amiről viszont még senki sem ejtett szót: Luke-nak ismerős Dagobah. Ez vajon hogyan lehet? Sose járt azelőtt a bolygón, viszont az Erőn át akár megpillanthatta, hiszen láthatja a jövőt vagy távoli helyeket.

Talán kicsit olyan lehet, mint Leia emlékei az anyjáról. Persze tudom, hogy az kicsit más de Luke láthatta már pl. álmaiban ezt a helyet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hiszen az Élő Erő sokkal jelenközpontúbb, ahogy Qui-Gon is mondta. Yoda korábban állandóan a jövőt fürkészte, míg Qui-Gon szerint, ha azt túlzásba visszük, a jelen rovására válhat.

Igen, mert a jelen alakítja a jövőt, és a jelen adta útmutatás fontosabb, mint a jövő fürkészése.

Luke is ebben a jelenetben szintén előre tekint, egyáltalán nem azt nézi, ami (helyesebben aki) előtte van. Yoda majd később rendesen Luke orrára koppint emiatt, de ez már nem ide tartozik :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem tetszik az elméleted. Yoda Qui-Gon tanítványaként és a halhatatlanság eléréséért át kellett állnia az Élő Erő ismeretére, ez valószínűleg magával hozott némi jellembeli változást is. Hiszen az Élő Erő sokkal jelenközpontúbb, ahogy Qui-Gon is mondta. Yoda korábban állandóan a jövőt fürkészte, míg Qui-Gon szerint, ha azt túlzásba visszük, a jelen rovására válhat. És végül is, ebben lett is valami. Yoda és a többi Jedi annyira a jövő ismeretét üldözte, hogy közben nem figyeltek arra, ami körülöttük történik. Ugyanez Anakin tragédiája is. Yodát ez a felismerés és Qui-Gon tanításainak megértése átformálhatta - és egy későbbi fejezetben már óva inti Luke-ot a jövő fürkészésétől. Azzal kapcsolatban lesz is majd egy észrevételem annál a fejezetnél.

Pont erre gondoltam én is. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Talán kicsit olyan lehet, mint Leia emlékei az anyjáról. Persze tudom, hogy az kicsit más de Luke láthatta már pl. álmaiban ezt a helyet.

 

Tetszik ez a gondolat, régebben úgy gondoltam azért lehet ismerős Luke-nak mert mielőtt a Tatooine-ra vitték előtte a Tantive IV megállt a Dagobah-n aztán az ep3 kivágott jelenete ezt megcáfolta, igaz mivel nem került be afilmbe nem hivatalos, de valóban logikusabb, hogy Yoda egy mentőkabinnal érkezett a bolygóra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, mert a jelen alakítja a jövőt, és a jelen adta útmutatás fontosabb, mint a jövő fürkészése.

Luke is ebben a jelenetben szintén előre tekint, egyáltalán nem azt nézi, ami (helyesebben aki) előtte van. Yoda majd később rendesen Luke orrára koppint emiatt, de ez már nem ide tartozik :)

 

Ez nagyon szép gondolat volt. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez alighanem pontosan így van. Ettől függetlenül, szerencsére belső magyarázatot is lehet adni a dologra.

Valóban, és így engem sem zökkent ki a történet folyamatából Yoda viselkedése, annak ellenére, hogy ma már más szemmel nézek rá és az egész jelenetre is. A nosztalgiafaktor miatt egyébként is úgy tetszik ez a jelenet, ahogy van. :)

 

Talán kicsit olyan lehet, mint Leia emlékei az anyjáról. Persze tudom, hogy az kicsit más de Luke láthatta már pl. álmaiban ezt a helyet.

Én is erre gondoltam mindig, amikor ez szóba került. Mintha az Erő mutatott volna Luke-nak már kicsi gyerekkorától olyasmiket álmában, amelyek majd szükségszerűen elébe kerülnek majd, mert neki Jedinek kell lennie, és ehhez pl. szüksége lesz arra, hogy elmenjen a Dagobah-ra Yodához. Úgy tűnik, hogy Luke mint a Kiválasztott utódjának sorsa eleve adott volt, csak az odavezető út volt kérdéses. :)
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is erre gondoltam mindig, amikor ez szóba került. Mintha az Erő mutatott volna Luke-nak már kicsi gyerekkorától olyasmiket álmában, amelyek majd szükségszerűen elébe kerülnek majd, mert neki Jedinek kell lennie, és ehhez pl. szüksége lesz arra, hogy elmenjen a Dagobah-ra Yodához. Úgy tűnik, hogy Luke mint a Kiválasztott utódjának sorsa eleve adott volt, csak az odavezető út volt kérdéses. :)

Ez felettébb valószínű, mert az Erő papnői már anno megmondták Yodának, hogy tanítani fogja Luke -ot. Persze mint tudjuk nem ilyen nyíltan közölték ezt vele. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez felettébb valószínű, mert az Erő papnői már anno megmondták Yodának, hogy tanítani fogja Luke -ot. Persze mint tudjuk nem ilyen nyíltan közölték ezt vele. :D

Jó, jó, de ez a megerősítés csak most, több mint 30 évvel később lett a tudomásunkra hozva. :P
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.