Ugrás a kommentre

1x07 - Choice


Ajánlott hozzászólás

39 perccel korábban, Yoda József írta:

Szerintem a harmadik rész az, ahogyan Osha összerakta a fejében a történteket a Jedik elmondása és a saját emlékei alapján (persze biztos ebbe az elméletbe is bele lehet kötni)

Simán:

1) A második rész a Kohfaron ér véget Kelnaccával, egy totális mellékszereplővel, szóval egyáltalán nem következik abból, hogy a harmadik Varosha emlékeit mutatja be. Hovatovább, a Kelnacca-jelenetet megelőzi még egy Mae/Qimir jelenet, azt egy Sol/Vernestra jelenet, és csak ekkor érkezünk meg Osha utolsó jelenetéhez. Szóval elég távolra került a rész végétől, ahol lehetett volna jelezni, hogy a kövi rész perspektíváját ő adja. Mint a 6. részénél, ahol a befejezés alapján tényleg lehetséges lehetne az, hogy a hetedik epizód Osha látomása.

2) Olyan eseményeket is látunk, amikről Oshanak fogalma sem lehet, hisz nem volt jelen. Mindjárt az elején, amikor mutatják Solt. Hogy emlékezhetne erre, ha nem is látta? Vagy hogyan emlékezhetne Osha arra, amikor Koril és Aniseya félrevonultak? Vagy, amikor a boszik megbeszélik, hogy a lányoknak el kell buknia? Stb... Teli van a rész olyan jelenetekkel, amikre Osha nem gondolhat, hiszen nem volt jelen.

3) Miért most, pont az események idején rakta össze fejben, miért nem az elmúlt 16 évben? Ez nem mesterséges? 16 évig nem is gondol rá, aztán hirtelen összeáll a fejében ez? Mindezt úgy, hogy már az első részben hallani, hogy akár egy tűz látványa is megindítja a visszaemlékezést. És mikor csinálta? Mert on-screen még annyi utalás sincs erre, mint amennyi arra van, hogy a 7. rész esetleg Osha látomása lenne. Varoshát a második részben utoljára az Olega utcáján állva látjuk, a 4. részben meg először akkor, amikor a Jedi Templomban elbúcsúzik Jeckitől.

 

20 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Szerintem az első szemszög Osháé, ez egyértelmű. Az itt látottak pedig a Jediké. 

Egyértelmű, hogy nem. Ahogy arra @Yoda József jól rávilágított, mindkét rész teli van olyan jelenetekkel, amiket nem ismerhet csak egyetlen személy vagy csoport. Fent írtam is párat, amikre Osha nem emlékezhet, mert nem volt jelen. De ebben a részben is sok olyan jelenet van, aminél a Jedik nem voltak jelen, így ők azoknál a jelenetek kizárt, hogy az ő szemszögükből lenne ábrázolva. Nem! A két rész 7 perspektíva karaktert használ: Varosha, Mae-ho, Sol, Aniseya, Koril, Torbin és Indara. A második rész ebből hármat használ (Osha, Mae, Aniseya), a hetedik rész mind a hetet. És persze mindkét részben megvan a szereplők hiearchiája. A harmadik rész főszereplője Osha, a hetediké Sol, így az ő nézőpontjaikat láthatjuk a legtöbbször. És csak náluk éltek azzal, hogy ugyanazt az eseményt a két szemszög torzításán is láthattuk, ezzel prezentálva a két karakter belső világnézetét, és alapot adva annak, hogy miért úgy reagálnak ugyanazon eseményekre, ahogy reagálnak.

 

4 perccel korábban, Yoda József írta:

De úgy se lehet, hisz itt a hetedikben vannak jelenetek, ahol ott sincsenek a Jedik :D nem világos a koncepció

Pedig nem bonyolult: hét, hiearchiába rendezett karakter perspektíváján át bemutatni a nézőnek a brendoki eseményeket. Ha az egészet egy részéként láttuk volna, baromira nem problémáznál ezen. De mivel ez egy sorozat, így élhettek azzal a trükkel, hogy két részre bontották szét a perspektívákat, így érdekesebbé téve a sorozat szerkezetét. Hatásvadászat a javából, de a Star Wars mindig is teli volt hatásvadászattal.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

13 perccel korábban, Dzséjt írta:

Ha az egészet egy részéként láttuk volna, baromira nem problémáznál ezen. De mivel ez egy sorozat, így élhettek azzal a trükkel, hogy két részre bontották szét a perspektívákat, így érdekesebbé téve a sorozat szerkezetét.

 

Hát valóban, ha a harmadik rész megfelelő jeleneteit, szemszögeit beollóznánk a hetedikbe, és bemutatták volna ezt szintén a finálé előtt, most ugyanott tartanánk, és szerintem maga a rejtély sem lett volna semmivel sem érdektelenebb - legalábbis nekem nem :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ez meg egy sorozat és a nézőknek szól. Nem kell, hogy feltétlen bárki szemszögéből is legyen egyik vagy másik rész/ jelenet se, a lényeg, hogy a néző lássa a teljes képet vagy legalábbis annyit amennyit a készítők mutatni akarnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Yoda József írta:

Hát valóban, ha a harmadik rész megfelelő jeleneteit, szemszögeit beollóznánk a hetedikbe, és bemutatták volna ezt szintén a finálé előtt, most ugyanott tartanánk, és szerintem maga a rejtély sem lett volna semmivel sem érdektelenebb - legalábbis nekem nem :)

Szerintem jobb így, mert a harmadik rész után bőven volt miről elmélkednünk eddig a részig, és mindaz a fejtegetés, amit a harmadik rész generált, biztosan elveszett volna, ha most egy részben kaptuk volna meg. Hetekig találgathattuk, mi történt a Brendokon, és a harmadik résznek hála nem tudtuk le annyival, hogy "valami történt ott". Voltak fogódzóink, amikből gyárthattuk az elméleteket.

 

2 perccel korábban, Darth Cupsy írta:

Szerintem ez meg egy sorozat és a nézőknek szól. Nem kell, hogy feltétlen bárki szemszögéből is legyen egyik vagy másik rész/ jelenet se, a lényeg, hogy a néző lássa a teljes képet vagy legalábbis annyit amennyit a készítők mutatni akarnak.

Csakhogy a történetet a szereplőkön keresztül meséled el, így feltétlen muszáj, hogy legyen egy vagy több szemszög. Az a film vagy sorozat, amiben ilyen nincs, pocsék. Vagy az egészet egy narrátor meséli el, mert az az egyetlen egy eszköz van arra, hogy úgy mesélj el egy sztorit, hogy nem használsz hozzá karakterperspektívát. Vagy dokumentumfilmnek hívják, de sokszor még azokban is vannak nézőpont karakterek. Vagy tájképnek. :)  Ezért hívnak bizonyos szereplőket főszereplőnek (ők a nézőpont karakterek), míg másokat mellékszereplőknek (akik nem nézőpont karakterek).

Arról nem is beszélve, hogy ezek a szereplők azok, akiknek érzelmileg hatnia kell rád, és azt csak úgy lehet elérni, ha megismered az ő nézőpontjukat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

39 perccel korábban, Dzséjt írta:

Csakhogy a történetet a szereplőkön keresztül meséled el, így feltétlen muszáj, hogy legyen egy vagy több szemszög.

 

Biztos így van, de én ezt úgy fogom fel, mint ami valójában is vagyok, egy külső szemlélő. Van egy jelenet amiben mondjuk 3an szerepelnek, látom az eseményeket, nem egy nézőpontot, nézőponttól függetlenül is ugyanaz történik általában.

 

44 perccel korábban, Dzséjt írta:

Arról nem is beszélve, hogy ezek a szereplők azok, akiknek érzelmileg hatnia kell rád,

 

Nálam ez nem mindig van meg, megnézem, ha tetszik, ha nem, nem feltétlen van úgy, hogy most szurkolok, hogy sikerüljön a hősnek amit tervez, vagy hú de genya az egyik szereplői dögöljön már meg. Pl. az Acolyte-ban is számomra mindegy mi lesz a végkifejlet, ki hal meg ki marad életben, a lényeg láttam egy jó sztorit, ami bővíti az univerzumot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

26 perccel korábban, Darth Cupsy írta:

Biztos így van, de én ezt úgy fogom fel, mint ami valójában is vagyok, egy külső szemlélő. Van egy jelenet amiben mondjuk 3an szerepelnek, látom az eseményeket, nem egy nézőpontot, nézőponttól függetlenül is ugyanaz történik általában.

De a nézőpont karakter nem csak erről szól, hogy az esemény hogyan zajlik, bár pont ebben a két részben láttuk azt is, hogy néha ezt is meghatározza. Amikor Koril leteremtette a két kislányt, az árnyalatnyit, de másképpen nézett ki Sol és Osha szemszögéből.

Ugyanakkor a nézőpont karakter határozza meg azt is, mit fogsz gondolni dolgokról. Miket láthatsz. Például az OT-ban csak négy ilyen karaker van: Luke, Leia, Han és Vader. Ezért nem láthatód a Szenátus feloszlatását, ezért nem láthatod Bail Organát vagy azt, hogy mi történik az Alderaanon. Ezért nem látjuk a Larsok halálát és így tovább. Minden le van szűkítve erre a négy emberre. De ugyanez igaz az ST-re is, ahol Finn, Rey, Poe és Kylo Ren töltik be ezt a szerepet. Ezért van az is, hogy nincs egyenes magyarázat Palpatine visszatérésére az ep9-ben, mert a perspektíva karakterek, mint Poe, Finn vagy Rey ezt nem igazán tudhatják meg. Nem ülhetnek le Sidious elé megdumálni. És a PT-ben pont azért kaphatunk sokkal többet a Galaxisból, mert az ep2-3-ban Yoda, Windu és Palpatine is be lett vonva perspektíva karakternek.

Valóban külső szemlélő vagy, de azt, hogy mit szemlélhetsz meg kívülről, azt a jó esetben hiearchizált szereplők mutatják meg, aminek a csúcsán a pespektíva karakterek álnak, azaz a főszereplők, akik a cselekményt is meghatározzák, alul pedig a mellékszereplők, a statiszták, a biodíszletek, a felesleg. A mellékszereplőkre amúgy néha át lehet ugrani, akár a díszletkarakterekre is világépítés céljából, például Tarkint fókuszba helyezik a yavini csatában, hogy lássuk, mi történik a Halálcsillagon a film főgonoszával, vagy a 66-os parancs is ilyen, ahol a világi esemény miatt ki kellett lépni a karakterek perspektívájából - noha az egész jelenetet Obi-Wannal indítják és Anakinnal/Padméval zárják, tehát a ki- és belépésnek megvan a kerete.

 

36 perccel korábban, Darth Cupsy írta:

Nálam ez nem mindig van meg, megnézem, ha tetszik, ha nem, nem feltétlen van úgy, hogy most szurkolok, hogy sikerüljön a hősnek amit tervez, vagy hú de genya az egyik szereplői dögöljön már meg. Pl. az Acolyte-ban is számomra mindegy mi lesz a végkifejlet, ki hal meg ki marad életben, a lényeg láttam egy jó sztorit, ami bővíti az univerzumot.

A jó sztorit is a karakterek adják el, még ha nem is szurkolsz nekik vagy drukkolsz a halálukért. Nem így értem az érzelmi hatást. Az is a hatás része, hogy jónak gondolod a sztorit. Hiszen a jó sztorihoz kellenek a jó szereplők, akik jó párbeszédeket mondanak el, jól reagálnak az eseményekre, jól mutatják be azt a világot, amiben a sztori zajlik, stb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Szerintem jobb így, mert a harmadik rész után bőven volt miről elmélkednünk eddig a részig, és mindaz a fejtegetés, amit a harmadik rész generált, biztosan elveszett volna, ha most egy részben kaptuk volna meg. Hetekig találgathattuk, mi történt a Brendokon, és a harmadik résznek hála nem tudtuk le annyival, hogy "valami történt ott". Voltak fogódzóink, amikből gyárthattuk az elméleteket.

És van itt még egy fontos aspektus, ami épp a karakterekre rímel: mivel nem láttuk a teljes képet, kvázi más megvilágításon keresztül ismerhettük meg Mae, Osha, de legfőképp Sol karakterét a jelenbeli szálon. Ne feledjük, hogy a sorozatban már több epizódon át húzódik Sol részéről a "vallomás", tehát ez szándékos koncepció a sorozatban. Amíg Sol nem áll készen, hogy szembenézzen a múltjával és elmesélje azt Mae-nek (Oshanak), addig mi, nézők sem ismerhetjük meg. Ez a kulcs. Ezért kellett kettészedni a Brendokon történt eseményeket.

 

A 3. részben kapunk egy narratívát, ami nem teljes, de befolyásolja a megítélésünket Solról, amely megítélés Osha saját véleményéhez nagyon közeli. Ennek az a szerepe, hogy később, amikor Osha megtudja az igazat, együtt, a lánnyal tudjunk rácsodálkozni Sol tényleges tetteire, és jobban átérezzük az Oshában zajló folyamatokat. Sanszos, hogy ezután csalódik Solban és erőteljesen árnyalódik az egykori mesteréről alkotott véleménye. Főleg, hogy sok ideje lett volna Solnak elmondani az igazságot, de sosem tette meg, ami nyilván rányomta a bélyegét a mester-tanítvány kapcsolatra is. Amikor a 2. részben (ha jól emlékszem), mondja Sol Oshának hogy talán ő nem volt elég jó tanár, és emiatt nem tudta Osha feldolgozni az anyja és a koven megsemmisülését, nyilván erre gondol: nincs feloldozás és nem lehet jó gyászmunka, ha nem ismered a valóságot. Sol hazugságai eleve megpecsételték Osha Jedi karrierjét, és ezt Qimir könyörtelenül ki fogja használni szerintem a következő részben.

 

Viszont ehhez tényleg kell az, hogy amit most láttunk szál, az ilyen formában Oshához is eljusson, gondolom a maszk lesz erre a megoldás.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Erre jön még a második részben látott Sol és Osha beszélgetése a Jedi templomban. Sol aggódik, hogy a lányt még mindig a gyász és a bosszú vezérli. Tudja jól, ha kitúdódik mi tett Aniseyával akkor mindezen érzések ellene fognak fordulni. Osha nem egyszerű eset, ha 16 év alatt nem tudta elengedni a történteket és még mindig ez hajtja őt. Baromi nagy csalódás lesz amikor megtudja az igazat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Azt egyébként tudni lehet miért vesztette eszméletét Osha? 

Ez a különleges képessége. :P Menekül a valóság elől. Csoda, hogy a 6. végén nem ájult el rögtön.

Az első részben vagy háromszor tér magához egyből derékszögbe ülve és olyan pánikszerűen vesz levegőt, mint, aki víz alól bukkan fel és elfogyott a levegője.

Egyszer végig kell nézni a 8 részt ivós játékkal. :D  Ahányszor Osha felébred valami ájulásból inni kell. :drink:A 6. részben vagy fél napig van kiütve.

 

Ma hazatért a 12 éves jányom az 1 7-es biringás táborból és már 2 napja letolt, mert a 7. részt nélküle néztem meg. Vártam volna máig? :idn:Talán jobb lett volna, mert akkor most írnék ide először.

Ahogy néztük megint más nézőpont jött elő. Akárhányszor nézem más szemmel látom az eseményeket és mindig más felelőssége kerül fókuszba. 

Szerintem ahányszor nézem, annyiszor máshogy fogom összerakni a kirakóst és ez volt a cél. Rashomon hatás. :fű:

 

A lányomat kérdeztem, hogy tetszett a rész ezt mondta: 10/10. :psycho:

Eddig ez a legjobb rész szerinte.

Közben leállította és megkérdezte, ha Mae meghal, akkor Osha is? Azt feleltem, hogy szerintem egy rituálé végrehajtásával magában tudja egyesíteni a két lélekrészt, aki megmarad vagyis egyesítheti a két résztudatot.

Azt is kérdezte, hogy Osha miért nem érzi, hogy Mae életben van.

 

Kérdeztem tőle, hogy ki az okozó. Gondolkodás nélkül rávágta, hogy Sol.

Félreértések és részértelmezések drámája.

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 órával ezelőtt, Donát írta:

És van itt még egy fontos aspektus, ami épp a karakterekre rímel: mivel nem láttuk a teljes képet, kvázi más megvilágításon keresztül ismerhettük meg Mae, Osha, de legfőképp Sol karakterét a jelenbeli szálon. Ne feledjük, hogy a sorozatban már több epizódon át húzódik Sol részéről a "vallomás", tehát ez szándékos koncepció a sorozatban. Amíg Sol nem áll készen, hogy szembenézzen a múltjával és elmesélje azt Mae-nek (Oshanak), addig mi, nézők sem ismerhetjük meg. Ez a kulcs. Ezért kellett kettészedni a Brendokon történt eseményeket.

 

A 3. részben kapunk egy narratívát, ami nem teljes, de befolyásolja a megítélésünket Solról, amely megítélés Osha saját véleményéhez nagyon közeli. Ennek az a szerepe, hogy később, amikor Osha megtudja az igazat, együtt, a lánnyal tudjunk rácsodálkozni Sol tényleges tetteire, és jobban átérezzük az Oshában zajló folyamatokat. Sanszos, hogy ezután csalódik Solban és erőteljesen árnyalódik az egykori mesteréről alkotott véleménye. Főleg, hogy sok ideje lett volna Solnak elmondani az igazságot, de sosem tette meg, ami nyilván rányomta a bélyegét a mester-tanítvány kapcsolatra is. Amikor a 2. részben (ha jól emlékszem), mondja Sol Oshának hogy talán ő nem volt elég jó tanár, és emiatt nem tudta Osha feldolgozni az anyja és a koven megsemmisülését, nyilván erre gondol: nincs feloldozás és nem lehet jó gyászmunka, ha nem ismered a valóságot. Sol hazugságai eleve megpecsételték Osha Jedi karrierjét, és ezt Qimir könyörtelenül ki fogja használni szerintem a következő részben.

 

Viszont ehhez tényleg kell az, hogy amit most láttunk szál, az ilyen formában Oshához is eljusson, gondolom a maszk lesz erre a megoldás.

Ez egy remek levezetés, valóban ez lehetett a tényleges koncepció az epizódok szétszedése mögött.:clap:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Donát írta:

Ez a lényeg. Felnő egy generáció, ami ezen sorozat révén még erősebben kötődik majd a SW-hoz. Kell ennél több? A sok hater bekaphatja. :)

OFF

Találkoztam kb. 18 év körüli haterekkel is. :) Konkrétan a Sith-ek bosszúja bemutatóján. Mellettem ült három csávó, köztük a leghangadóbb az a tipikus nagyképű stílust nyomta, amitől kinyílik a bicska a zsebemben. A film előtt fikázták az Acolytot, persze az egyikük nézi, míg a film végén kijelentette, hogy ez volt az utolsó jó SW film. :D 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

off A fiúnk 16 lesz hamarost és ő nem nézi az Akolitust, a Mandót sem nézte. A élő szereplősök közül csak a Kenobit és az Andort látta, utóbbi jobban tetszett neki. A 3. rész a kedvence. A lányomnak a 6., ő egy nap alatt letolta a 7-9-et. 3 és fél év van köztük, a fiúnknak st generációnak kéne lennie mégis pt-s. Rajtuk látom, hogy mennyire más az ízlésük, egyik Z generáció vége a másik Alfa eleje. Én meg Xennial. :) on

A lényeg, hogy mindegyiket meg tudom valamelyikükkel beszélni. Sokat dob az élményen, hogy együtt nézzük. 

Amúgy hiába az Andor profibban van megcsinálva mint ez, mégis azon kapom magam, hogy már harmadszor kezdem az elejéről. 

A 7. után teljesen máshogy ülnek a mondatok a korábbi részekben.

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Szisz írta:

Amúgy hiába az Andor profibban van megcsinálva mint ez, mégis azon kapom magam, hogy már harmadszor kezdem az elejéről. 

A 7. után teljesen máshogy ülnek a mondatok a korábbi részekben.

Azt meg nem lehet elégszer dicsérni, hogy a színészek az első perctől kezdve úgy játszanak, hogy a teljes sztorira reflektálnak. Ezért visszanézve hatalmas élmény a nagy egész!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bár én még nem néztem újra egyben az egészet, sőt a Night kivételével egyik epizódot sem néztem meg újra teljes egészében, de néhány jelenetet már jó párszor újráztam, és lenyűgöző, hogy ahogy haladunk előre, úgy kapnak egyre újabb és újabb értelmezést az egyes momentumok. Van az a jelenet a Lost / Foundban, amikor Sol okítja a kicsiket. Ez sokáig pusztán ep8 utalásnak tűnt, plusz előre vetíti a PT eseményeit. Ez önmagában is remek volt, ám eme rész és persze az ehhez szorosan kapcsolódó Destiny után már jóval több, mint "szimpla" utalás, hiszen a tűz motívum erőteljesen jelen van Osha és Mae múltjában, ráadásul az itteni események valószínűleg nagyon sok dolgot felemésztenek a Jedik reputációjával kapcsolatban. És ez csak egy jelenet.

Ha csak nem cseszik el az utolsó részt (nem is tudom, mi kéne ahhoz, mert ezen a ponton azt is élvezném, ha Sol, Mae, Osha és Qimir csak ülnének egymással szemben egy órán át és farkasszemet néznének :lol: ), akkor lehet, hogy újra megszületik egy rövid írás. Tudjátok, olyan kis visszafogott, kis lélegzetvételű, mint amit az ep9-hez követtem el.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Azt meg nem lehet elégszer dicsérni, hogy a színészek az első perctől kezdve úgy játszanak, hogy a teljes sztorira reflektálnak. Ezért visszanézve hatalmas élmény a nagy egész!

Gondolom ők nem voltak teljes homályban a karakterük múltjával kapcsolatban, mint mi :lol:. A korábban erőltetettnek tűnő párbeszédek, meg elbambulások sem  üresjáratok.

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Azt meg nem lehet elégszer dicsérni, hogy a színészek az első perctől kezdve úgy játszanak, hogy a teljes sztorira reflektálnak. Ezért visszanézve hatalmas élmény a nagy egész!

Még én sem láttam egészben az eddigi részeket, de sebaj, majd hétvégén így lesz. :D Már várom! Gyanítom, hogy a színészi játékkal kapcsolatban igazad lesz.

 

Ezt a részt viszont már háromszor megnéztem, ami egyedülálló részemről általában egy sorozatnál. Nekem nagyon tetszik, ahogy fokozatosan derült ki, valójában mi is történt 16 évvel ezelőtt, és az is, hogy a történet alapvető tanulsága végül az lett, úgy néz ki, hogy egyrészt mennyire mást jelenthet ugyanaz a történés különböző nézőpontból, ráadásul szembenálló felek nézőpontjából, s hogy apró félreértések, másként értelmezések sorozata miként vezethet egy olyan rossz irányba és eredményhez, amelyet eredetileg senki sem akart volna. A boszorkányok békében akartak maguk között elszigetelten élni, s hogy a szektájuk fennmaradjon, ezért teremtették az ikreket. Sajnos az egyik kislány, Osha nem érezte magáénak ezt az életet és célt, s volt benne egy elvágyódás, ami valahogy megtalálta Solt. A Jedik alapvetően nem akartak volna beavatkozni a boszorkányok életébe, de valamiért Solt megérintette az az érzés, hogy a gyerekek veszélyben vannak, s végül azt láttuk, hogy csakis azért lettek veszélyben, mert a Jedik közbeavatkoztak. Hasonlóan mint Anakin esetében a Padmé elvesztéséről szóló álom, amely elkerülésének hajszolása és az ennek érdekében hozott hibás döntések vezettek az álom beteljesüléséhez, Padmé halálához, itt is a gyerekekre veszélyt maguk a Jedik hoztak, s az őket ért veszteségekért, a szekta teljes pusztulásáért, anyáik és egymás elvesztéséért, a Jedik a felelősek. Ha így nézzük, Mae bosszúvágya teljesen jogos, s immár az is értelmet nyert, miért vezekelt a történtekért Torbin, és miért élt remeteként Kelnacca. 

 

A Jedi csapat egyik tagja sem állt a helyzet magaslatán összességében nézve. A felelősség kérdését tekintve én a leginkább hibásnak egyébként Indarát érzem. Mint a csapat vezetőjének, neki kellett volna ragaszkodnia azokhoz az elvekhez, amelyeket kezdetben helyesen képviselt, de aztán engedett Sol rosszul magyarázható érveinek. Aztán jön Sol, aki ha nem érzett volna hirtelen vágyat az iránt, hogy Oshát tanítványul fogadja, ha tárgyilagos tudott volna maradni, akkor nem hiszem, hogy fenyegetőnek érezte és látta volna Korin viselkedését a kislányokkal. Korin vehemensen tessékelte vissza a lányokat az erődítményükhöz, de közben kimondja, hogy azért mérges, mert nem lett volna szabad kijönniük, mert ez veszélyes, megláthatják őket. Ez egy féltő szülő attitűdje, aki félelmében, hogy a lányokkal történhet valami, dühös lesz. Velem is volt már így, szülőként ez gyakori, bár a valóságban sem igazán jó reakció. Ezt a beszédet egyébként Sol is hallhatta volna, ha nem a saját érzései vezetik. De ő azt látta, amit az érzései kívántak. 

 

Szerintem a csapat egyik tagja sem viselkedett Jedihez méltóan, s ez vezetett az események tragikus alakulásához: Torbin nyűgös volt és türelmetlen (az ő mentsége, hogy még csak padawan), Kelnacca Jedi-lovag létére pont olyan könnyen megszállható volt, mint Torbin (neki vajon milyen elnyomott vágyát lovagolta meg Korin anya?), Solt elragadták az érzelmei, Indara pedig nem viselkedett vezető módjára, annak ellenére engedett Sol akaratának, hogy maga meg lett volna győződve annak helyességéről. A könnyebb ellenállás felé mozdult. 

De a legdurvább a beszélgetésük a hajón, ahol Indara lebeszéli a bűntudattal küzdő Solt, hogy elszámoljon a Tanáccsal. Ez annyiban szolgálhatta Osha érdekét, hogy így a kislány Solban a megmentőjét látja, míg ha tudná az igazságot, úgy leginkább az anyja gyilkosát látná, s akkor tényleg árvává válna, így viszont a Jedi Rend jövendő padawanjaként kaphat majd egy új közösséget, életet, életcélt. Sajnos viszont az ebül szerzett jószág ebül vész el: Osha ezzel a terhelt múlttal, ami ráadásul nincs is feldolgozva, olyan terhet cipel öntudaltanul is, ami nem teszi lehetővé, hogy tényleg Jedivé váljon. Valószínűleg ezért bukik el a próbán és alakul úgy, hogy othagyja a Rendet.

 

Most már számomra két kérdés maradt: hogy jön ide Qimir, honnan kellene rá emlékeznie Solnak, és főleg, hogy mi köze Vernestrának ehhez az egész ügyhöz. Biztos van köze, hiszen ő is az eltussolások híve (amiről nem tud a Tanács és a Szenátus az nem fáj nekik), így én azt feltételezem, hogy Indara neki elmesél mindent, s ő is azt tanácsolja, hogy sunnyogjanak, hogy ne erősítsék a Jedi Rend gyengülő megítélését. Remélem, hogy nagy cliffhanger nem lesz az évad végén. Ha folytatni akarják, akkor legyen az egy következő etap a Jedi Rend bukásához vezető úton, de ezt a sztorit zárják le nagyobb kérdőjelek nélkül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 órával ezelőtt, Pildi írta:

ha tárgyilagos tudott volna maradni, akkor nem hiszem, hogy fenyegetőnek érezte és látta volna Korin viselkedését a kislányokkal. Korin vehemensen tessékelte vissza a lányokat az erődítményükhöz, de közben kimondja, hogy azért mérges, mert nem lett volna szabad kijönniük, mert ez veszélyes, megláthatják őket. Ez egy féltő szülő attitűdje, aki félelmében, hogy a lányokkal történhet valami, dühös lesz. Velem is volt már így, szülőként ez gyakori, bár a valóságban sem igazán jó reakció. Ezt a beszédet egyébként Sol is hallhatta volna, ha nem a saját érzései vezetik. De ő azt látta, amit az érzései kívántak. 

Sol a kémkedés alatt végig kétértelmű dolgokat látott, ez okot adott neki arra, hogy a saját érzelmei befolyásolják. Egy Jedinél ez alapvető hiba szokott lenni, később erre nem is egyszer felhívják egymás figyelmét.

 

Egyébként Torbin ha nem indul el a boszorkányokhoz akkor az egész valószínűleg nem történik meg. De egy ilyen "ha" kezdetű mondat szinte minden karakterről elmondható. Persze súlyozni lehet, melyik volt a nagyobb vétség. Kivéve talán Kelnaccát. Ő nem tehetett semmiről.

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 órával ezelőtt, Pildi írta:

Kelnacca Jedi-lovag létére pont olyan könnyen megszállható volt, mint Torbin (neki vajon milyen elnyomott vágyát lovagolta meg Korin anya?)

Azért szerintem nem pont olyan könnyen. :) Torbin elméjét Aniseya egymaga találta be, szimpla ígéretekkel manipulálva. Ráadásul úgy, hogy a külső szemlélők ebből semmit nem láttak - a nő valószínűleg csak az ereje egy kis százalékát használta ekkor. Torbint eleve nem nagyon kellett befolyásolni, hiszen minden vágya volt elhúzni a Brendokról. 

Kelnaccához viszont egy egész csoportnyi szektás egyesített hatalma kellett, akik kívülről nézve is teljesen átszellemültek. Abban nem vagyok biztos, hogy a boszik a wookiee elméjét is ugyanúgy hódították meg, mint Torbinét. Lehet, hogy erőszakkal vették át az irányítást Kelnacca felett. Szerintem a Jedi az e miatt érzett szégyentől (hogy mentálisan nem volt elég erős ellenállni a bosziknak) vezérelve vonult száműzetésbe a Khofarra.   

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 perccel korábban, Darth Sky írta:

Kelnaccához viszont egy egész csoportnyi szektás egyesített hatalma kellett, akik kívülről nézve is teljesen átszellemültek.

 

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Kivéve talán Kelnaccát. Ő nem tehetett semmiről.

 

Valóban, ez így történt. Jobban átgondolva az erőszakos elme megszállás a legvalószínűbb magyarázat, nem a vágy vezérelt kísértés. :)

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hiába Indara a misszió vezetője, a tekintélyt nem tudja magának érvényesíteni. Torbin azon padawanok sorát gazdagítja, akik a nagy békében elkényelmesedtek, élik a coruscanti "kiváltságos" életet, kutatgatnak, olvasgatnak (ebben nagyon hasonlít a High Republic-érás Reath Silas-ra, aki azonban a kezdeti nehézségek dacára ezen felül tudott emelkedni, saját korlátait is meghaladva). Ez az életét végső soron megpecsételő eseménysor Torbint teljesen megváltoztatja, amelynek már legelső jele itt tapasztalható: bár forrófejűsége nagyban hozzájárul az események eszkalálódásához, a legvégén már ő képviseli a higgadt erőt Sol ellenében. Igazából annyiban nem tudom hibáztatni, hogy Torbint egyszerű vágyak vezérelték: honvágya volt, haza akart térni, és ez irracionális cselekménybe csapott át elsősorban Aniseya sötét mágiájának köszönhetően. Erre egy jedi, aki valódi ellenséget soha életében nem láthatott, nem készülhetett fel. Torbin számomra inkább áldozat. Senki sem láthatta előre, hogy egy ilyen egyszerű és meggondolatlan cselekedet a részéről ily tragikus eseménysor láncolatát indítja el.

 

Sol számomra más tészta. Végig annyira irracionális. Mintha már a legelejétől fogva Osha (és kezdetben Mae) megszállottjává válik, aztán Osha szándékának megismerése majd a vérvizsgálat eredménye után ez már-már fanatizmussá alakul át. Indara ezt ugyan észre veszi, ám ennek a veszélynek a mértékét súlyosan alábecsüli, és végsősoron ez indítja el a lavinát. Torbint gyerekes vágyak fűtik, Sol azonban tudatosan kívánja érvényesíteni a jedik hatalmát. Indara végzetes hibát követ el, amikor Solt küldi Torbin után. Mindazok után, hogy látta, Solt teljesen elragadják az érzelmei, és tényleg úgy viselkedik, mint azok a fanatikus Jedik, akik a próféciák megszállottjai. Én nem vagyok benne biztos, hogy nem a Sötét Oldal dolgozott Sol-ban, amikor leszúrta Aniseyát. Egyrészt ott volt a félelem, hogy elveszítheti Oshát. Másrészt az a gonosz kis hang is lejátszódhatott fejében, hogy ezzel a döféssel szó szerint, egy csapással megoldja a helyzetet. Sol számára itt már csak is kizárólag Osha a fontos, nincsen semmi higgadt megfontolás. 

 

Indara tehát teljesen elveszíti a kontrollt az események felett, Torbin és Sol is - más-más okokból, de - pillanatok alatt szétzúzza az autoritását, ezután pedig a nő már csak sodródik a fejleményekkel. Tragédiája, hogy a végén még akaratán kívül tömeggyilkossá válik. Oda a morális autonómiája is, most már ő sem vonhatja ki magát a felelősség alól, érdekeltté válik az események eltussolásában, hiszen nem csak a vezetői alkalmassága, tekintélye kérdőjeleződött meg, hanem most már, nem szándékosan, de bűnrészessé is vált. Az eltussolás azonban súlyos hiba lesz a részéről: az összes szereplő cipeli tovább a fel nem dolgozott és ki nem beszélt terhet, és végsősoron ez tönkretesz megannyi életet és prosperálónak látszó karriert, köztük a sajátját is. 16 év után azt láthatjuk, a misszió összes tagja, Solt valamelyest kivéve, a renden belül perifériára szorult, olyannyira, hogy Torbin teljesen eltaszítja az evilági életet (hol van már a Coruscant iránti honvágy), a legkevésbé bűnös Kelnacca elvonul az Galaxis egyik utolsó szegletébe, de Indara ambíciói is jócskán veszítenek nagyságából, ha egy olyan jelentéktelen helyen volt egy Jedi  outpost egyszemélyes képviselője, mint az Ueda. Szóval, eltussolás ide vagy oda, a sorsukat nem kerülhetik el, az utoléri őket, a látszólag halálból visszatérő Mae igazából csak a kegyelemdöfést adja meg nekik.

 

Végsősoron aztán ugyanígy említhetjük Osha és Mae életének alakulását is. Osha nem tudott akklimatizálódni a helyzetéhez, a Jedi Rend soha nem fogadta be őt igazán, és távozásának részleteit még nem tudjuk, de bizonyos, hogy soha nem is tudott beilleszkedni, és cipelte a Brendokon történtek súlyát magával. Ennek feloldásához még Sol is kevés volt, aki azóta is a démonaival küzd, amely mostanra az új fejleményeknek köszönhetően teljesen ráborult. Az a Sol volt kénytelen elengedni Osha kezét, aki ott, akkor, a lány megszerzéséért szinte minden olyan tanítást félretett, aminek keretében addig szervezte egész létezését. Hol volt már akkor a konvergencia és a lány létezésének mibenléte? Sol feláldozott mindent, számos élet tönkrement, mégsem tudta azt az életet biztosítani a lány számára, aki pedig ezért egész addigi életét és "családját" megtagadta. Osha mellett aztán ott van az újabb tönkrement élet, Mae is, akinek egyetlen értelme maradt létezése folytatásához: hogy bosszút álljon azokon, akik mindent elvettek tőle. A Jediken, akik a semmiből jöttek és pillanatok alatt elpusztítottak mindent és mindenkit körülötte, egész addigi életének összes komponensét. Azt hiszem, nem kellett mély praktikákhoz nyúlnia Qimirnek ahhoz, hogy ezt a bosszúszomjat és gyűlöletet tovább táplálja a lelkileg súlyosan sérült lányban.

 

Legvégül meg kell említenem Korilt, akivel kapcsolatban csak kibújt a szög a zsákból. A Jedik iránti gyűlölete jóval erősebbnek bizonyult, mint a boszorkány közösséghez való tartozása. Utóbbiak számára csak eszköz volt, és minden teketória nélkül úgy fordította az események szerencsétlen sorozatát a javára, hogy a konfrontáció és a másik iránti elpusztítási vágy elkerülhetetlen legyen. Itt nem a közösség védelme, nem Osha, de még csak nem is az általa addig ajnározott Mae számított, hanem a pusztítási és gyilkolási hajlam gyűlöletének tárgyai, a Jedik irányába. És ezt látva szerintem nagyon erősen feltételezhető, hogy Korilnak volt már korábban dolga Jedikkel, akik valószínűleg egykor súlyos veszteségeket okoztak neki. Egyetlen célja volt, hogy ártson a Jediknek, és mindvégig, tudatosan, olyan döntéseket hozott, olyan irányba terelte az események folyását, amely elkerülhetetlenné tette annak a kérdésnek az eldöntését, hogy vagy a Jedik, vagy a boszorkányok nem fogják túlélni ezt a szerencsétlen és véletlen találkozást a Brendokon, ott, akkor, 16 évvel ezelőtt. Sajnos ehhez Sol és a többi jedi (bár eltérő arányban), pedig tudattalanul is asszisztált. 

 

-------------

 

Összegezve:

- Indara megbukott, mint vezető, majd be is mocskolta a kezét, bár ezzel sajátjait védte. Legvégső döntése, az ügy eltussolása, bűnösségét csak tetézi, végsősoron az összes jelen lévő, az eseményeket túlélt szereplő életét tönkreteszi, köztük a sajátját is.

- Sol kezdeti természetes ösztöne, hogy kiszabadítsa a lányokat, átcsap irracionalitásba és fanatizmusba, és ezeknek mindent alárendel, főleg hogy a vérvizsgálat igazolja (a már csak) Oshába vetett hitét. Sol nem méri fel döntéseinek, tetteinek következményét, az érzelmei hajtják, teljesen szűklátókörű lesz, Indara tekintélyét teljesen megsemmisíti, aztán jelentős szerepe lesz abban, hogy a dolgok úgy alakulnak, ahogy. Sol itt megbukik, mint Jedi, és ez sok-sok halált és traumatizációt eredményez. Kiszakítja Oshát egy alapvetően szerető közösségből, de alternatívát már nem képes nyújtani, igazából "átverte" a lányt, mert saját bűntudata őt magát is felőrli az évek alatt.

- Torbin forrófejű, meggondolatlan, talán elkényeztetett is, igazából erre a misszióra alkalmatlan volt, és ez Indara kudarca javarészt. Torbin azonban inkább áldozat, hiszen rajta kívülálló okok miatt fajult el a helyzet a "mészárlásig", az ő meggondolatlan tette nem predesztinálta azt, hogy a végén összeomlik minden. Torbin élete ezután teljes kudarc és bánat, a végén az a méreg valóban feloldozást jelent neki. Neki annyi volt a bűne, hogy még fiatal és tapasztalatlan volt.

- Kelnacca az abszolút áldozat, elméjét a boszorkányok behatolása végérvényesen korrumpálja, a fekete mágia hatása alatt elkövetett tettei teljesen szembe mennek a vuki eszményeknek és erkölcsiségnek, amelyet aztán soha nem lesz képes feldolgozni és elvonul. Talán nem véletlen, hogy nem vette fel a harcot Qimirrel, amikor az démonai megtestesüléseként manifesztálódott, hogy elvágja életének fonalát.

- Koril az abszolút gonosz, a tüskés fejű démon. Úgy manipulálja, úgy alakítja az eseményeket, hogy a mészárlás és vérengzés elkerülhetetlen legyen. Bosszúszomjának, gyűlöletének kielégítésére pillanatok alatt félrehajítja azt a közösséget, ahol szeretetre, gyengédségre (Aniseya), védelemre és megbecsülésre számíthatott. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 órával ezelőtt, Nute Gunray írta:

, érdekeltté válik az események eltussolásában, hiszen nem csak a vezetői alkalmassága, tekintélye kérdőjeleződött meg, hanem most már, nem szándékosan, de bűnrészessé is vál

Nem látjuk, hogy a tanácsból pontosan kinek és mit mondott el, amíg a Brendokon voltak. Az is lehet, hogy maga döntött arról, hogy ne avatkozzanak be. Ezt nem tudta megakadályozni és jöttek az újabb csúsztatások, elhallgatások. :roll: Akár.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Megtudjuk a részben, hogy az ikrek teljesen egyformák, a szimbiótáik is pont ugyanolyanok, ez abból a szempontból is fontos lehet, egy Sithnek, hogy tán ez lehet egy korábbi lépcsőfok ahhoz, hogy aztán idővel valaki saját magáról gyártson egy ilyen teljesen ugyanolyan másolatot, amibe aztán később át lehet ültetni az alkotó tudatát.

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.