Ugrás a kommentre

Midichlorianok


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Szerintem ennél több magyarázatra nem volt szükség ebben a témában, az Ep.1-ben legalábbis semmiképp. Nyilván rengeteg kérdést felvet, de ez nagyon sok más dologgal is így van, nem fejtenek ki mindent, sokszor még az alapokat se rakják le. 

 

Én úgy gondolom, hogy a jedik egyértelműen nem csak a midiszámra alapoznak, viszont kiindulási alapnak tökéletes. Ha vkinél nem elég magas, akkor legyen is bármennyire kiemelkedő akármilyen téren, jedi úgyse lehet belőle. Ez pedig akkor, amikor a jediknek milliónyi gyereket kéne folyamatosan figyelni, túlságosan könnyű módszer és nagy segítség ahhoz, hogy ne éljenek vele.

Még ha több ezer jedi is lenne csak erre az ügyre ráállítva, akkor is nagyon gyakorinak kellene lennie a már megérezhetően komoly Erőérzékenységnek ahhoz, hogy meglegyen az utánpótlás. Szerintem viszont ez egy sokkal ritkább jellemző. Ráadásul itt csecsemőkről van szó, akik döntő többsége egy "burokban" él, még csak arra se lehet alapozni, hogy majd a környezetükben szóbeszéd lesz a meg-megvillanó képességeikről vagy hasonló.

 

Meg ugye Obi-Wan egy kis köztársasági bolygó cirkálóján elvégez egy vérvizsgálatot, amiből rögtön pontos midiszám adódik. Ebből nekem az jön le, hogy ez egy baromi triviális mérés akkoriban. Ahhoz, hogy egy műszer kimutasson egy konkrét értéket, ahhoz konkrétan azt az adott jellemzőt is kell mérni. Szóval a midiszámról tudtak és bevett szokás is volt méricskélni, én sokkal inkább azt tudom elképzelni, hogy a "beavatott" Erőhasználó közösségeken kívül nem tulajdonítottak ennek akkora jelentőséget. Egy adat volt a sok közül, érdemben kb. csak a jediknek jelentett valamit.

Amúgy nem is kellett ehhez külön vérvizsgálatra küldeni a csecsemőket. Feltételezhető, hogy a fejlettebb világokon a szülések orvosi felügyelet alatt zajlottak, ill. kötelező volt bizonyos adatokat rögzíteni az újszülöttekről. Ahogy a Földön is vizsgálják a vércsoportot és egyéb jellemzőket, ugyanúgy rögzíthetik a midiszámot a SW világában. A Köztársaság pedig volt annyira összefonódva a Jedi Renddel, hogy ezen adatokat biztosítsa a számukra, ami alapján a jedik szűrhettek. Ezért is mondhatta Qui-Gon, hogy a Köztársaságban felfedezték volna Anakint.

 

Ettől még persze nem ez volt az egyetlen szempont, csak az első rosta. Én úgy tudom elképzelni, hogy ezek a csecsemők össze voltak írva valahol (akár azokban a holokronokban, amiket a TCW-ban is láthattunk), bizonyos jedik pedig meglátogatták őket és személyesen meggyőződtek a bennük rejlő lehetőségekről.

Emellett persze több esetben lehetett, hogy egy jedi vhol épp belefutott egy Erőérzékenybe, akkor vele is tudtak foglalkozni. Anakin mellett pl. Ventress is ilyen volt. Anakinnál meg szerintem azért kellett a vérvizsgálat, mert Qui-Gon minden addiginál hatalmasabb potenciált érzett benne, erős konvergenciát az Erőben. Őt tartotta a Kiválasztottnak, így praktikus volt végezni egy egyszerű mérést, ami sokat elárult. Itt azért nem arról van szó, hogy magas volt a midiszám, hanem hogy irreálisan magas.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

On 2017. 11. 09. at 6:20 PM, Donát írta:

hiszen pont azt látjuk, hogy a magas midi szám ellenére nem akarják, hogy Anakinből Jedi legyen

Én pont fordítva látom. Szerintem pont a magas midichlorián szám miatt fontolják meg egyáltalán, hogy a szabályokat megszegve felvesznek egy túlkoros, "érzelmekkel teli" gyereket.

5 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Magyarán egy random űrhajó pilótafülkéjében elvégezhető a mérés, úgy, hogy maga a vér fizikailag ott sincs (ez amúgy már kicsit hihetetlen, de egye-fene).

Erre nekem az a teóriám, hogy a mérést maga Qui gon borotvája végezte el, csak a nyers adatok kiértékelése végett küldte el az eredményeket Obi Wannak a hajóra

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Nabopolasszar írta:

Erre nekem az a teóriám, hogy a mérést maga Qui gon borotvája végezte el, csak a nyers adatok kiértékelése végett küldte el az eredményeket Obi Wannak a hajóra

Szerintem is így történt. Sőt, csak így van értelme. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 órával ezelőtt, Nabopolasszar írta:

Erre nekem az a teóriám, hogy a mérést maga Qui gon borotvája végezte el, csak a nyers adatok kiértékelése végett küldte el az eredményeket Obi Wannak a hajóra

Qui-Gon azt mondja, hogy szüksége van a vérminta elemzésére, amit Obinak küld. Ez nekem inkább a másik opciót teszi valószínűbbé, bár beleférhet emez is. Viszont a lényegen nem sokat változtat. A kütyü önmagában nyilván nem képes meghatározni a midiszámot, hisz akkor minek kéne átküldeni egy gépre, csak egy szám megjelenítése miatt felesleges. Ekkor pedig a hajón lévő műszernek kell legyen olyan funkciója, ami kifejezetten a midiszámot vizsgálja. Most hogy ez közvetlen a vérmintából, vagy pedig valamilyen félkész adathalmazból számolódik, az már ilyen tekintetben mindegy.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 órával ezelőtt, Nabopolasszar írta:

Én pont fordítva látom. Szerintem pont a magas midichlorián szám miatt fontolják meg egyáltalán, hogy a szabályokat megszegve felvesznek egy túlkoros, "érzelmekkel teli" gyereket.

 

Tessék, pont most soroltál fel egyéb faktorokat, amiket figyelembe vesznek. Ha a film azt akarná hangsúlyozni, hogy a midi szám mindennek az alfája, omegája, akkor kérdés nélkül Jedi lenne Anakinből, hiszen az neki irreálisan magas. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, pb69 írta:

Qui-Gon azt mondja, hogy szüksége van a vérminta elemzésére, amit Obinak küld.

Szerintem azért mondja, hogy vérmintát küld, mert a méréseket azon végezte, és nem nyálon, vagy egyéb testnedven. Ergo Obinak meg azt a programot kell lefuttatnia, ami vérmintákat elemez, és nem mást

 

2 perccel korábban, Donát írta:

Tessék, pont most soroltál fel egyéb faktorokat, amiket figyelembe vesznek. Ha a film azt akarná hangsúlyozni, hogy a midi szám mindennek az alfája, omegája, akkor kérdés nélkül Jedi lenne Anakinből, hiszen az neki irreálisan magas. 

De pont ez az, hogy a midichlorián száma annyira magas, hogy a többi kizáró tényezőt hajlandóak lennének figyelmen kívül hagyni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Nabopolasszar írta:

Szerintem azért mondja, hogy vérmintát küld, mert a méréseket azon végezte, és nem nyálon, vagy egyéb testnedven. Ergo Obinak meg azt a programot kell lefuttatnia, ami vérmintákat elemez, és nem mást

 

De pont ez az, hogy a midichlorián száma annyira magas, hogy a többi kizáró tényezőt hajlandóak lennének figyelmen kívül hagyni.

Ugyanazt a filmet néztük? :) Nem lennének, hiszen kijelentik, hogy Anakinből nem lehet Jedi. Qui-Gonn halála és makacssága ír felül végül mindent. Épp a videó által leglázadóbbnak ítélt Jedi révén lesz Anakin tagja a rendnek, ha a "rossz útra tért", "lelketlen eszközökkel mérő" "semmilyen egyéb spirituális dolgot nem vizsgáló" begyepesedett Jedi Tanácson múlna, elutasítanák. És itt a lényeg, hogy Anakin hiába képes a nagy midi száma miatt játszva kitalálni mi van a táblán, a Jedik más oldalról is megvizsgálják és nem kell nekik mert gázos. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért néhány dolgot érdemes kiemelni:

  • Anakin midiszáma nem magas, hanem minden addigi képzeletet felülmúlóan magas
  • Qui-Gon beszél az Erő konvergenciájáról és a Kiválasztott kérdésköre is szóba kerül, nekem úgy tűnt, hogy eléggé foglalkoznak ezzel a jedik. Qui-Gon meghallgatásán nem boncolgatják tovább a témát, hiszen ahogy Yoda is mondja, pontosan tudják mit gondol erről a mester, felesleges szóban faggatni.
  • A jedik alapvetően nem akarják tanítani, az előző két pont és Qui-Gon erőlködése arra elég, hogy adjanak egy vizsgaesélyt a fiúnak, ahol ellenőrizhetik a képességeit és a benne rejlő potenciált.
  • Erőérzékenység terén Anakin remekül teljesít a meghallgatásán, mély benyomást gyakorol a Tanácstagokra, de ők még mindig nem vállalják be, sőt problémáznak a jelleme miatt. Későbbre halasztják a döntést.
  • Qui-Gon meghal, megesketi Obit, hogy kitanítja a gyereket, közben a semmiből előkerülnek a sithek is.
  • Na mindezen körülmények mellett a Tanács ég így sem egyöntetűen, de úgy dönt, jedi lehet Anakinból.

Szóval az igaz, hogy kivételeztek vele, de az semmiképp, hogy ez amiatt lenne, mert magas a midiszáma. Nyilván az is közrejátszik, de még csak azt sem állítanám, hogy ez lett volna az egyik fő szempont.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

51 perccel korábban, Donát írta:

 Nem lennének, hiszen kijelentik, hogy Anakinből nem lehet Jedi.

De az, hogy nem utasították el rögtön, hanem előbb teszteknek vetették alá, pont azt jelzi, hogy akár hajlandóak is lehettek volna. És még amikor kijelentik, hogy nem lehet belőle jedi, pár percre rá azt mondják, hogy a sorsáról később döntenek.

A Tanács csak a konkrétumokat látja: mellette szól, hogy erős az Erőben és hogy magas a midichlorian számaés hogy Qui Gon szerint ő a kiválasztott (aszerint a Qui Gon szerint, akit a Tanács mindig is különcnek tartott), és ellene szól, hogy túlkoros, hogy fél, és hogy ködbe burkolózik a jövője. Na most szerintem az, hogy valaki erős az Erőben kevés ahhoz, hogy a szabályokat áthágják miatta.

Azt nem tudjuk, hogy az érveket hogyan súlyozták, de kétlem, hogy az extrém magas midi szám elhanyagolható tényező lett volna

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 órával ezelőtt, Nabopolasszar írta:

Erre nekem az a teóriám, hogy a mérést maga Qui gon borotvája végezte el, csak a nyers adatok kiértékelése végett küldte el az eredményeket Obi Wannak a hajóra

Én is így gondolom, csak egyrészt, furcsa, hogy a helyi telefon, ami a látottak alapján csak kommunikációra képes, vérvizsgálatot is tud (ez kicsit olyan, mintha a mobillal is tudnék vérvizsgálatot csinálni... persze nem állítom, hogy a messzi-messzi Galaxisban ilyen nem lehet, de a telefon és a vérvizsgálat nem az a két dolog, amit összeraknék). Ami viszont furcsább, hogy ha tud ilyet, miért nem képes a nyers adatokat kielemezni és kivetíteni helyben, akár egy másik hordozható eszköz segítségével? Elég fura eszköz ez így. Tud elemezni, de ha a tulajnak nincs kéznél egy random űrhajó egy padawannl, akkor semmit sem tud vele kezdeni?

Nyilván filmkészítés szempontjából Lucasnak arra volt szüksége, hogy kimondasson dolgokat Qui-Gonnal, és ehhez Obi-Wan, azaz a másik "beavatott" kellett, de a megvalósítás picit fura.

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

A jedik alapvetően nem akarják tanítani, az előző két pont és Qui-Gon erőlködése arra elég, hogy adjanak egy vizsgaesélyt a fiúnak, ahol ellenőrizhetik a képességeit és a benne rejlő potenciált.

A pontokkal alapvetően egyetértek, csak ezt olvasva szöget ütött a fejembe: ez a vizsgaesély egyáltalán nem biztos, hogy más Jediknél is szóba jön. Más potenciális jelölteket, akik még nem lépték át a felső korhatárt, lehet mindenféle vizsgáztatás nélkül azonnal felvesznek pusztán a midi-chlorian szám alapján.

1 órával korábban, Nabopolasszar írta:

De az, hogy nem utasították el rögtön, hanem előbb teszteknek vetették alá, pont azt jelzi, hogy akár hajlandóak is lehettek volna. És még amikor kijelentik, hogy nem lehet belőle jedi, pár percre rá azt mondják, hogy a sorsáról később döntenek.

Ritka az ilyen, de egyetértek Nabóval. Az, hogy nem rúgják ki tüstént, hanem adnak neki sanszot, és a kora ellenére nem döntenek felőle azonnal, az a kimagaslóan magas midi értékeinek köszönhető. Anakin túlkorosságáról valószínűleg már azelőtt tudott a Tanács, hogy Qui-Gon eléjük vitte. Legalábbis felteszem, hogy nem egy karon ülőre számítottak, mert akkor megnéztem volna a képüket. :) És mivel Yoda még akkor is bedobja a túlkorosságot tiltakozásul, amikor a Jedik épp kihaltak és se mesterben, se tanítványjelöltben nem dúskálnak, felteszem a még funkcionáló Rend idején ez egy szigorú kizáró tényező volt. Elmúltál X idős, esélyt sem kapsz. Azt mondanám, hogy a 66-os parancs előtt egy átlagos Jedi midi szintjével rendelkező jelölt meg sem kapja azt az esélyt, amit Anakin megkapott. Teszem azt Ezra kiképzése szóba sem jöhetett volna, nem is találkozna a Jedi Tanáccsal, mert Kanan eleve oda sem vinné, hiszen ő még Anakinhoz képest is túlkoros.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor egy kérdés: Anakin az extrém magas midi-chlorian szintjével és a Prófécia miatt kivételes esetnek számít. Ezzel gondolom egyetértünk, nem mindennap esik be hozzájuk ilyen alany. Szóval a kérdés. Nem gondolod, hogy emiatt az, amin Anakin keresztülmegy, szintén kivételes esemény, és nem lehet példának venni arra, amit a Jedi Rend szokásos esetben tesz?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 perccel korábban, Dzséjt írta:

A pontokkal alapvetően egyetértek, csak ezt olvasva szöget ütött a fejembe: ez a vizsgaesély egyáltalán nem biztos, hogy más Jediknél is szóba jön. Más potenciális jelölteket, akik még nem lépték át a felső korhatárt, lehet mindenféle vizsgáztatás nélkül azonnal felvesznek pusztán a midi-chlorian szám alapján.

Eleve a TCW-ben látjuk hogy a gyerekek még csecsemők amikor felveszik őket a nyilvántartásba. Mi alapján ha nem a midichlorianszám alapján? Őket is elkezdik tesztelni amikor tán még beszélni se tudnak?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Dzséjt írta:

Akkor egy kérdés: Anakin az extrém magas midi-chlorian szintjével és a Prófécia miatt kivételes esetnek számít. Ezzel gondolom egyetértünk, nem mindennap esik be hozzájuk ilyen alany. Szóval a kérdés. Nem gondolod, hogy emiatt az, amin Anakin keresztülmegy, szintén kivételes esemény, és nem lehet példának venni arra, amit a Jedi Rend szokásos esetben tesz?

Azt nem gondolom, hogy ez alapján következtetést kéne levonni egy videóban a Jedik általános módszereit illetően. És mivel az EpI-ben ezt az egy toborzást láttuk, így teljesen tévút a videóban az EpI-ből következtetni.

 

Amúgy az eddigi írások alapján úgy látom, hogy a Jedik alapvetően ott mentek félre, hogy a kötődésre vonatkozó félelmeik miatt bele vették a kódexbe, hogy nagyon korán el kell szakítani a gyerekeket és be kell vinni a Rendbe. Ahogy Bomarr is írja, egy csecsemővel nem lehet tesztet kitölteni, ettől függetlenül egy Jedi mondjuk személyesen megpróbálhatja kifürkészni a jövőjét, vagy általánosságban megítélni az Erőn keresztül. Mivel a jövő mindig mozgásban van, ezért ez csak egy általános fogódzót adhat, ami mellett nyilván a midi szám a mérvadó. De a videó pl. azt is elfelejti, hogy attól, hogy valaki a Rend kötelékébe kerül csecsemőként a midi száma alapján, egyáltalán nem biztos, hogy Jedi lesz belőle. Most a háborút vegyük ki a képletből, mert az felgyorsította a tanoncok Jedivé avatását és olyanok is lovagok lettek, akiknek nem kellett volna, és akik nem is lettek volna valószínűleg normál körülmények között. Legalábbis ilyen fiatalon biztosan nem.

 

Szóval a videó elfelejti, hogy a csecsemők kiválasztása egy dolog - és elismerem, itt a midinél objektívebb fokmérőt nehéz találni - de ezután ezer és egy próba történik még a Jedik élete során, ahol az eszmerendszer, a felfogás, az elhivatottság és persze a képességek is számítanak. Számomra a midi szint egy beugró a Jediséghez, egy szükséges, de messze nem elégséges feltétel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

25 perccel korábban, Bomarr írta:

Eleve a TCW-ben látjuk hogy a gyerekek még csecsemők amikor felveszik őket a nyilvántartásba. Mi alapján ha nem a midichlorianszám alapján? Őket is elkezdik tesztelni amikor tán még beszélni se tudnak?

Mondjuk azt látjuk, hogy a kis rodiai még beszélni se tud, de már labdákat lebegtet. Ebből látható volt, hogy valamicske Erő érzékenysége van neki (érdekes, mert az a kb. egy éves Rodiai ezt ösztönből megcsinálta, míg pl. Ezra 15 évesen vért izzadta, hogy tárgyakat emelgessen).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

57 perccel korábban, Donát írta:

Amúgy az eddigi írások alapján úgy látom, hogy a Jedik alapvetően ott mentek félre, hogy a kötődésre vonatkozó félelmeik miatt bele vették a kódexbe, hogy nagyon korán el kell szakítani a gyerekeket és be kell vinni a Rendbe.

Most írjam megint, hogy lassan eljutsz oda, amiről én beszéltem? :P

On 2017. 11. 09. at 9:11 PM, Dzséjt írta:

És ez a számosítás bizony főleg abból származik, hogy a Jedik (szerintem) lehetetlenül alacsony korhatárt szabtak meg a Jediségnek. Ahogy írtad, újszülötteket, kisgyerekeket nem lehet morális álláspontok vagy tréningek alapján felmérni. Ugyanakkor minek támasztanak ilyen alacsony korhatárt? Mert nem ezért vagy azért, de a Sötét Oldalra állt, ismert Jedik többsége nem túlkorosan került a Rendbe. Dooku, Krell, Barris és a Főinkvizítor kiskorukban lettek a Rend tagjai, és mégis a Sötét Oldalra álltak, ráadásul Dooku Jedi mester volt és eléggé öreg. Tehát ez a probléma (amit a videóban is részben emlegettek), hogy túl alacsonyan tartják azt a korhatárt, ami önmagában hordozza, hogy csak a midi-chlorian szint mérésével lehet egyáltalán megállapítani a potenciált.

[...]

Eleve nincs más egy csecsemőnél, bár azt láthattuk, hogy a kis rodi simán lebegtetett játékokat, szóval ott azért lehet, hogy midi-szintmérés nélkül is gyanút fogtak a szülők. :)

 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De az miért lenne baj, ha a jedik a midiszám alapján döntenék el, hogy kit "vesznek fel a listára", kit érdemes egyáltalán figyelemmel kísérni? Ettől még nem lesz jedi egyikből se. Anakinnál nyilván kivételeztek, de ahogy írtam is, ennek sok oka volt, ebből csak az egyik az irreálisan magas midiszám. Persze, ez keltette fel az érdeklődésüket, de ezt meg lehet érteni. Nyilván kíváncsiak voltak, már csak a prófécia miatt is, így megnézték Anakint jobban.

 

Arra meg semmi jel nem utal, hogy ha valaki nem túlkoros, akkor automatikusan be is veszik jedinek, ha elég magas a midiszáma. Minden bizonnyal személyesen mentek el az ilyen gyerekekért a jedik, ahogyan pl. Plo is Ahsokaért. Eleve beszélni kell azért a szülőkkel is. Azt is el tudom képzelni, hogy bizonyos esetekben több látogatás is történik, ha nem biztosak a dolgukban, abból azért már az Erőn keresztül sok kiderülhet.

 

Meg ugye itt térhetünk vissza a korábbi nézőponthoz: ugyan mit tudtak volna másképp csinálni a jedik? Lehet azt mondani, hogy túl sokat bíznak a technológiára és a mérésre, a számszerű adatokra, de mit tegyenek? Lehet ez csak a legelső rosta, ez alapján szűkíthetik a jelölteket, utána még meggyőződhetnek a dologról akármilyen úton, nem látok ebben problémát. Az Ep.1 meg lehet, hogy csak a kivételes Anakin helyzetét mutatja, de ebből már önmagában is következik, hogy nem keltheti azt a hamis illúziót, hogy a jediknek a midiszám lenne a fő mérvadó adat, ami alapján döntenek.

 

Az már más kérdés, hogy mennyire volt jó hozzáállás ez a korhatárosdi, de ennek meg semmi köze a midiszámokhoz, messzire is vezet. Ahhoz meg pláne nem, hogy a jedik mennyire távolodtak el egykori elveiktől és önmaguktól (ha már mindig előkerül ez a téma és mindenbe bele akarjuk magyarázni), hiszen a toborzási módszereik aligha az Ep.1 előtti pár évtizeden vagy évszázadban alakultak ilyenre. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Ezek jogos elvárások, melyekre én is szeretnék választ kapni. A filmekből! 

 

Egyébként midichlorianok minden teremtményben vannak nem? Akiben túl teng, azt nevezik Erő-érzékenynek. Durva példa, de ez kicsit olyan mint a rákos sejt. Minden emberben van, egy kimutatható szint alatt. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

 

Egyébként midichlorianok minden teremtményben vannak nem? Akiben túl teng, azt nevezik Erő-érzékenynek. Durva példa, de ez kicsit olyan mint a rákos sejt. Minden emberben van, egy kimutatható szint alatt. 

A kánonból nem derül ki, mert Lucas az EPI után annyi "jogos" kritikát kapott a midik miatt, hogy azt később elő sem vette. Annyit tudunk, hogy a midik a sejtszintézisben működnek közre, ami által képes adott élőlény az erőt érzékelni és használni. Tehát a midik a közvetítő közeg az erő és az élő sejt között. Mivel azonban az erő az életből árad - tehát magából a sejtből -, így elvben szükség sem lenne a midikre, hiszen az erő túlmutat magán a biológiai folyamaton, mert feltételrendszere a maga az élet. Az erő eleve ott van az élő sejtben, nem kívülről jön, amit ezért a midinek le kell fordítania, vagy át kell adnia. Eleve ott az erő a sejtben, mert az életből árad. Ennél belsőségesebb kapcsolat nincs és akkor el is értünk a Lutheri dialektikához. Ha Isten bennünk lakozik (ahogy azt Jézus mondja), akkor nincs szükség papokra sem az imához. Ha az erő bennünk lakozik, forrása mi magunk vagyunk, akkor nem kell midi sem, erőnk mértékegységének a kizárólagos alapja maga a hit. Szóval ez a nagy probléma a midikkel, amire elég sok rajonó fel is figyelt. 

 

Talzin erőlopása csavar egyet a butaságon, amit már magyarázni sem érdemes, mert a történeten belül csupa önellentmondást generál. Ha Talzinban van midi, de kevés....akkor hiába lop erőt, azt nem képes olyan mértékben használni, mint egy jedi, miközben azt látjuk, hogy nagyon is képes. Ha ez így van, akkor a midik aránya nem határozza meg az erőhasználat képességét, miközben tudjuk, hogy a midik aránya határozza meg a kapcsolat erősségét. Ellentmondás: Talzinban kevés a midi, ezért lopnia kell az erőt, de ha kevés benne a midi, hogyan tudja használni az erőt olyan mértékben, ahogy használja, miközben az erőhasználat erőssége a midik számának a függvénye? Szerintem ez elég kusza....

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 perccel korábban, Zééé írta:

Ha az erő bennünk lakozik, forrása mi magunk vagyunk, akkor nem kell midi sem, erőnk mértékegységének a kizárólagos alapja maga a hit. Szóval ez a nagy probléma a midikkel, amire elég sok rajonó fel is figyelt. 

Ezzel meg az a baj, hogy így bárki lehet Jedi, csak hit kérdése. ;) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Zééé írta:

Ez nem válaszolja meg a felvetett kérdéseket! Csak annyit mond vele, hogy ott van a sejtben, segíti a szintézist.

Pedig Qui-Gon mintha általánosságban beszél róluk. Anakin még rá is kérdez, hogy benne is vannak-e.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Ezzel meg az a baj, hogy így bárki lehet Jedi, csak hit kérdése. ;) 

Egyszer majd kikeresem a JW Rinzler könyvből a passzust, ott idézi az író Lucast. Viszont a feltett kérdéseimre, mely kérdéseket sok más rajongó is feltette már, nem ad választ a midik funkciója. DE ezt az értekezést át is kéne pakolni egy másik topikba. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Ezzel meg az a baj, hogy így bárki lehet Jedi, csak hit kérdése. ;) 

Ez tiszta sor....mindenkiben van. És? :) Ha Talzinban csak kevés van, amiért is lopnia kell az erőt, akkor hogyan tudja azt használni, hiszen az erőhasználat PT-s mértékegysége a midik számának a függvénye. Nincs bennem annyi midi, hogy alapértelmezetten használni tudjam az erőt, de ha sok erőt lopok...na  várjunk csak, akkor sem lesz bennem több midi, de akkor már tudom haszálni a lopott erőt? 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Talzin más tészta. Ő maga is kimondja, hogy inkább imposztor. Az igazi Erőhasználók ellen nem sokat ért, ráadásul helyhez volt kötve. Sőt! Grievous serege még ki is irtotta az egész klánt. :) Javíts ki ha tévednék, de lényegében neki bárki jó volt, persze a dagoyan mesterekre vadászott, de akár Jar Jar-t is bedarálták volna. Életerőt lopkodott a banya. Ráadásul Pali is hozzá járt órákat venni. :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

http://www.starwars.com/news/so-what-the-heck-are-midi-chlorians

erő.jpg

 

Az OT-ben az erő mértékegysége a hited...ezt mondja Yoda is, és így gondolta Lucas is. Ha csak maszatolsz, nem fog menni. Tedd, vagy ne tedd! Mivel az életből árad, mindenki számára adott, hogy jedi váljék belőle. Ezt mondta Kasdannak.

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.