Ugrás a kommentre

Sport


lokatelli

Ajánlott hozzászólás

  • 5 héttel később...
  • 2 héttel később...
Hozzászólás ideje:

Fucsovics megverte ma a világranglista 13. Querrey-t az ausztál openen. Érdekesség, hogy az első fordulós meccse volt élete első Grand Slam győzelme, és rögtön a 2.meccsén lett egy ekkora győzelme. Ha a 3.körben veri a 93.helyen álló Kicker-t, akit idén már simán vert egyszer, akkor a 4.körben jöhet Federer neki. :D

Hozzászólás ideje:

Nagyjából ugyanannyi meccse lesz a válogatottaknak, mint régebben ugyanis ezzel kilövik a korábbi barátságos fordulókat. Annyi érdekessége pedig mindenképpen van ennek a sorozatnak, hogy esélyt adnak a kiscsapatokank is (a leggyengébb D divizióból is ott lehet így egy csapat az Eb-n) és úgy összességében minden kalapban nagyjából egyenlő erősségű ellenfelek vannak, ami izgalmas, kiegyenlített mérkőzéseket eredményezhet.

Hozzászólás ideje:
14 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

De hogy tudsz kijutni az EB-re? A csoport elsők keresztbe játszanak egymással. Az egy elérhető helyért? 

Mindegyik divizióban van négy csoport (van három, van négy csapatos csoport is) az első körben ősszel lesz majd a csoportkörök lebonyolítása (ez 2/3 meccset jelent csapatonként), akik itt első helyen végeznek azok majd az EB selejtezők után játsszanak egy négyesdöntőt diviziónként (max 3 meccs - ez talán 2020 márciusában lesz, de nem biztos) és ott a legjobb jut ki mindegyik divizióból, tehát összesen négy csapat. Annyi kavarás van még, hogy aki egyeneságon kijut az Eb selejtezőkből, amit 2019-ben bonyolítanak le, annak a helyet átveszi a Nemzetek Ligájából az alacsonyabban végzett csapat, tehát az NL-ből mindenképpen lesz plusz 4 hely és az Eb-selejtezők 20 kvótáért zajlanak (ugye most host nem lesz, így jön ki a 20+4 Eb csapat). Ja és az eredményektől függetlenül (koefficiens alapján) le is lehet esni alacsonyabb divizóba majd a következő NL-re, de az még a jövő zenéje. :)

Hozzászólás ideje:

Nem nagyon, a D divizióból nem hiszem mondjuk, hogy bárki is magától ki tudna jutni például. Annyi pontosítás, hogy oda-visszavágós lesz a csoportkör (tehát mondjuk mi 6 meccset játszunk).

  • 2 héttel később...
Hozzászólás ideje:

Zseniális meccs volt tegnap! Nektek hogy tetszett az idei Super Bowl? Bár kedvelem Bradyt és a Patriotsot, de örülök, hogy idén nem ők nyertek. Így is durva, amit minden évben művelnek a csoportjukban, nem akarnék még egy Michael Schumacher effektust. :) Szép volt Eagles! Folesról meg pár hete ezt írtam, csak azt nem olvasták be:

 

Idézet

 

Foles kapcsán nincs egy olyan érzésetek, hogy azért nem tudja azt nyújtani, amire egyébként képes lenne, mert az első 13 fordulóban nem játszott, és nincs idén még elegendő játékperce? Ráadásul az elmúlt időszakban nem volt kezdő irányító sehol.
Foles gyengébb teljesítménye első sorban akkor jön ki, amikor:
a) nagyon pontos passzokat kellene megdobni kicsi helyre (sokszor jön az incomplete passz)
b) amikor az első olvasásra nincs tiszta célpontja, és bizonytalan, hogy a társak merre fognak továbbfutni.
 
Azt szerintem Foles már bebizonyította (épp Philadelphiában), hogy jó képességű irányító - ha viszont valóban az idei játékpercek hiányoznak, akkor fordulóról fordulóra élesedhet a playoffban - már ha sikerül kivívni ma a továbbjutást a Falcons ellen.

 

Végül bejött. :) 

Hozzászólás ideje:

Ugyan a Pats-nek szurkoltam, de a meccsre így sincs egy rossz szavam sem. Ilyen játékkal ki lehet kapni, igaz az a fumble nem hiányzott a végére (meg volt egy felesleges időkérés is a Pats részéről a hajrában). Ha pártatlanként ül le elé az ember, akkor biztos nem lehet ok a panaszra (kivéve ha valaki a sack-ekért nézi, mert azokból nem dúskált a meccs :D )

  • 4 héttel később...
Hozzászólás ideje:

Van egy téma, amiben már régóta szerettem volna megkérdezni a véleményetek. Adott a sportban egy olyan jelenség, aminek rendkívül nagy jelentőséget tulajdonítanak, én viszont sosem értettem miért lehet ekkora szerepe. Ez pedig a csapatsportokban a hazai pálya. Miért van az, hogy hazai pályán számottevő előnyben van egy csapat?

 

Ez pusztán pszichológia? Gondolok itt arra, hogy a különféle hatások rányomják a bélyegüket a sportolókra és tudatalatt pozitív, ill. negatív hatással vannak a felek teljesítményére. Ez a plusz és mínusz pedig összességében már megmutatkozik az eredményekben. 

Vagy a közönség még a vérprofikra is olyan befolyással van, hogy tényleg kimutathatóan jobban képes teljesíteni valaki, ha a közönség nagyobb része biztatja, illetve rosszabbul a másik fél, ha kevesebb drukkere ül a lelátón. Ezt azért nem tartom reálisnak, mert vannak visszafogottabb és fanatikusabb közönségek. Ha tényleg a szurkolás/ellenszurkolás befolyásolja a játékosokat, akkor ennek a hatásnak sokkal erősebben kéne érvényesülnie vehemensebb drukkereknél. Vagy pl., ha rászállnak egy adott játékosra és kollektíven szidják, kifütyülik.

Vagy a pályaismeretnek lenne ekkora szerepe? Hallunk legendákat, de tényleg lehet a saját pályádon annyi kis trükköt bevetni, amivel az ellenfelet érdemben hátráltatod, miközben magadat ezek ismerete miatt nem?

 

Valahogy én mindig úgy voltam ezzel, hogy egy profi sportolónak nem igazán szabadna számítson, hogy milyen pályán és milyen közönség előtt lép pályára. Most az olyan extrém környezeti tényezőket ne vegyük ide, mint pl. a bolíviai tenger feletti magasság és ritkább levegő. De ha más is a pálya vagy bizonyos körülmények, ezekhez hamar hozzászokik egy játékos, nem? Meg ha már jelentősen hat is a hazai közeg egy csapatra, akkor ez lehet ugyanúgy negatív is, nemcsak pozitív.

Hozzászólás ideje: (szerkesztve)

A pszichológiai hatás azért nem elhanyagolható. Csak gondolj bele, hogy milyen amikor valamelyik ismerősöd házba mész vendégségbe. Hiába vagy jó viszonyban vele, azért nem ugyanaz, mintha otthon lennél és vendéget fogadnál. Aztán ott a szurkolói nyomás, hogy a stadionban lévők 80%-a ellenszenves veled szemben. Ezt azért nehéz figyelmen kívül hagyni, mégha hozzá is vagy szokva. Plusz ottvan annak a hatása is, hogy idegenbeli meccsek során legtöbbször több órát kell utazni, hogy megérkezz a meccsre. Ez megintcsak olyan stressz lehet, ami a hazai meccseknél nem áll fent (általában)

 

Aztán vannak olyan trükkök, mint a fociban a pálya fellocsolása meccs előtt. Ha tudod, hogy az ellenfél technikailag gyengébb képességű játékosokból áll, akkor a vizes fű előnyt jelenthet ellenük ugyanis ilyenkor az ellenfél főleg hosszú indításokkal próbálkozik átjátszani a focipályát, amiket sokkal nehezebb elérni, ha a labda felgyorsul a vizes füvön. Másik nem pszichológiai előny, hogy esti meccseknél büntetőrúgásoknál a nézők gyakran szoktak a játékosok szemébe lézerezni, ami megintcsak megnehezíti a vendég játékosok dolgát. Hallottam még olyanról is, hogy a fociban ugye a pálya méretei egy adott határon belül változhatnak. Ha tudod, hogy az ellenfél szélsői szétszednék a védelmet, akkor meg lehet azt lépni, hogy "összehúzod" a pályát, így a középső védők hamarabb oda tudnak érni, ha netán a szélső átjátszotta magát az első védőn. Amerikai fociban a Pats alkalmazott egy olyan trükköt, hogy a labdákat nem fújták fel teljesen, hogy nehezebben essen ki az elkapók kezéből, és könnyebben elkapható legyen a labda (volt is egy nagyobb botrány belőle).

 

Szerintem a hazai pálya főleg pszichológiai előny, de azért elő-elő fordul az is, hogy a vendégek "fizikailag" is hátrányba kerülnek

 

Szerkesztve: - Nabopolasszar
Hozzászólás ideje:

@pb69 

Ez egy érdekes téma és nagyon egzakt válasz szerintem nem létezik rá, inkább a tényezők összessége lehet, amiket Nabo is felsorolt. Az utazás például sokat ki tud venni a játékosokból, most nem tudok pontos adatokat idelinkelni, de volt arról valami kimutatás, hogy a BL-ben minél nagyobb távolságokat kell megtennie a csapatoknak, annál rosszabbul teljesítenek átlagosan (sokan ezért nem szeretik az orosz-ukrán és további keleti csapatokat ellenfélnek kapni). Az is tényező, hogy a szurkolók tényleg nagy mértékben tudnak hatással lenni egy-egy csapat mérkőzéseire és minél többen vannak egy meccsen, a hazai csapat annál nagyobb százalékban nyer (erről is volt valami statisztika). Egyébként attól még, hogy profi sportoló valaki, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy gépiesen függetleníteni tudja magat a külső tényezőktől, legyenek azok akár a nézők, akár a játékosok pl. Zidane profizmusában nem sokan kételkednek, akár az edzésmunkájában, akár a vezetői képességeiben, mégis volt egy pillanat, amikor megszűnt játékosnak lenni és csak, mint egyszerű ember reagált... a 2006-os VB döntőben, szóval a legnagyobbakkal is megtörténhet ilyesmi.
A pálya méretek a labdarúgásban csak néhány méterben térnek el, ami nem jelent olyan fizikai akadályt, amihez ne lehetne hozzászokni, de van olyan csapatsport pl. a baseball, ahol fontos különbségek lehetnek a pályák méretiben (közelebb és alacsonyabban van a hátsó fal), ami befolyásolhatja a játékot. Ezzel együtt minden csapatsportban szerintem a leghangsúlyosabb a lélektani előny, ami a megszokott körülményekből, a szurkolók buzdításából ered (Magyarországon nehezebb ezt elképzelni, mert nincs olyan szurkolói kultúra, atmoszféra egy stadionban, ami ezt alátámasztaná, de itt is működik) és az igazán profik azért ezen túl tudják tenni magukat az esetek többségében. Szóval, ha két csapat között jelentős minőségbeli különbség van, akkor a hazai pálya előnye nem jelent annyi pluszt, hogy az érdemben befolyásolja a kimenetelt.

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.