Ugrás a kommentre

Kritikák - avagy, vak vezet világtalant


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

  • 4 héttel később...

Voltaképpen nem kritika, hanem baki gyűjtemény, de az író csak nem bírta ki, hogy ne kritizálja a filmet. Így kezdte a bevezetőt:

 

"Abban gondolom mindenki egyetért, hogy a Csillagok háborúja "újkori" történetének messze legjobban sikerült epizódja a Sithek bosszúja, ami nagyrészt annak köszönhető, hogy az első rész kifejezetten rossz, a második pedig gyenge közepes volt, tehát volt mihez képest jónak lenne. Ettől függetlenül a harmadik rész önmagában sem volt rész, és bár sorolhatnánk a gyengébben sikerült jelenteket és az elhibázott ötleteket a filmen belül, azért összességében nem volt rossz mulatság és már azon vette észre magát a néző, hogy kezdte sajnálni, hogy nem lesz több folytatás."

 

Ezután felsorol pár valós bakit, ezzel semmi gond is. Na de amitől igazán padlót fogtam, az a vége volt, szintén baki kategóriában:

 

"Csak egy elgondolkodtató utolsó kérdés: hogy lehet az, hogy bár a sithek egy, elvileg a jedikhez hasonló, de a sötét oldalhoz tartozó rendet alkotnak, mégis több száz jedit láthatunk a három új rész során, de sithet csak négyet?"

 

Khm... én még mindig a padlóról írok...

 

Forrás

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudom, ki írta ezt, de a net számos zugában megtaláltam már ezt az írást. Még a gépelési hibák is azonosak voltak.

 

"Magma droid"

 

"Palpatine szenátor"

 

"Joda"

 

"néha" szerepel "noha" helyett, amikor a szempillákról ír.

 

És egy stilisztikai gyöngyszem:

"Ezen bizony sok kis lézerszablya szakértő ütközött meg!"

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont egy pozitívum, ha rákattintotok Dzséjt linkjére, és a fórumra, arra lehettek figyelmesek, hogy rengetegen kijavítják az illetőt, pl az utolsó költői kérdésnek szánt, miért csak 4 sithet látunk dologgal kapcsolatban.

 

Óriási többség szembe megy az íróval, mikor gondoltam megnézem miket okoskodnak meglepődtem, hogy csak egy-két az íróéhoz hasonló megnyilvánulás van. A többi védi a filmeket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont egy pozitívum, ha rákattintotok Dzséjt linkjére, és a fórumra, arra lehettek figyelmesek, hogy rengetegen kijavítják az illetőt, pl az utolsó költői kérdésnek szánt, miért csak 4 sithet látunk dologgal kapcsolatban.

 

Óriási többség szembe megy az íróval, mikor gondoltam megnézem miket okoskodnak meglepődtem, hogy csak egy-két az íróéhoz hasonló megnyilvánulás van. A többi védi a filmeket.

Igen, én is beleolvastam. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Tudjátok, hogyan lehet 6 nap alatt megutálni a Star Warsot? A recept egyszerű. Vegyetek egy csipetnyi havert, aki alapból nem szereti az ilyen filmeket, tégy hozzá napi két óra SW nézést vele, és mindezt öntsd nyakon pár órácska beszélgetéssel. Majd kavarjuk össze, hagyjuk egy hét alatt leülepedni, és kész is. Félelmetes, mennyire ragályos lehet a destruktív hozzáállás.

Történt ugyanis pár hete, hogy egy haverommal leálltam vitázni a rajongásról, és mint ilyen, nem maradhatott szó nélkül az SW. Tudni kell a haverról, hogy elég realista, szóval messze nem képes befogadni olyan dolgokat, amik elrugaszkodnak a valóságtól. Szóval a lényeg, szidni kezdte az SW-t, pedig még nem is látta. Én meg vérszemet kaptam, és megmondtam neki, ha már szid valamit, akkor legalább arra vegye a fáradtságot, hogy megnézi. Mondtam neki, hogy nekem megvan, ha átjön hozzám hétvégenként, elég gyorsan meg lehet nézni. Belement, én meg a fejembe vettem, hogy megpróbálom legalább egy kicsit rávezetni arra, miért is rajongok én és sokan mások eme filmekért. Ő belement, hogy nyitott lesz az érveimre, illetve a filmekre, de cserébe ugyan ezt kérte tőlem. Én igent mondtam?

És itt változott meg valami. A film nézése jól ment, elmondtam neki az utalásokat (persze életében először látta, de azért néhány dolgot már így is tudott, pl Vader=Anakin, vagy Palpatine=Uralkodó=Darth Sidious), felvázoltam neki a párhuzamokat, próbálta meglátatni vele a képekben rejlő érzelmeket. Azt hittem, jól megy. Bizonyos szemszögből jól ment, másból, nem annyira.

És itt újra meg kell jegyeznem, hogy mennyire fertőző a negatívság. Valószínűleg ez abból van, hogy könnyebb rombolni, mint építeni. Én elmondtam a véleményem, igazi rajongóként, ő pedig tönkrezúzta azt. Vagy felnyitotta a szemem, ahogy ő mondaná, de azért ezt nem fogja sosem kimondani. Úgy értem, filmek alatt néha olyan dolgokba kérdezett bele, ami fölött hajlamos voltam szemet hunyni, vagy olyan magyarázatot találni rájuk, amelyek számomra racionálisnak tűntek, pedig nem voltak azok.

Kezdjük azzal, miért keverik a filmekben a köztársaság és a demokrácia fogalmát? A kettő ugyan az? Nem. Aztán ?apróság? ugyan de érdemes összevetni az ep2-es és ep3-as Dookut is. Előbbiben egy igazi konspirátort látunk, aki orránál fogva vezette Yodat, Qui-Gont, Windut, a Szeparatistákat. Ezzel szemben az ep3-ban gyanútlanul sétál a vágóhídra. Fel sem ötlik benne, hogy: ?Hé ha átállítjuk a kiválasztottat, szükség lesz itt még rám? Együtt szerveztem a főmachinátorral az oszd meg és uralkodj partiját. Nem lehet, hogy most is pont erről van szó?? Elvégre még a Jedik is tudták, hogy sithből csak kettő van... és még akkor sem nyitja ki a pofázmányát, amikor nyakán az olló, már bebukta a játékot, de semmi reakció tőle, hogy: ?Hé Anakin! Ott ül, akit kerestek!? Nem, ő inkább önfeláldozza magát. Pedig egy ilyen helyzetben egy sith inkább bebuktatja a kollégáját, hogy mentse az írháját. Ráfoghatjuk persze, hogy össze-vissza csokizta magát rémületében, de hogy nem tesz keresztbe még búcsúzóul az őt eláruló Palpinak sem, az már azért kizárt. Vagy Anakin kitörte volna a nyakát Zam szélvédőjén, de leginkább a mínusz ezredik szinten. Nem csak a Földi, de az SW fizika szerint is. A bonusz meg, Anakin átállása. Mint a teniszlabda, ide-oda, úgy váltogatja az oldalakat. Egyszerűen túl hirtelen mindig. Elvégre Padmé ide vagy oda, Palpatine nem öt gombóc fagyiért küldi a közértbe, hanem kiirtani a nevelőit, bajtársait. Utána meg, ha ez az oldal nem jön be, uccu, akkor ezt is kinyírjuk, aztán sicc át a túloldalra. Jó kis üzenet ez, nem mondom. Nyírjuk ki azt, aki segített, majd ha megint csalódunk, hát nosza rajta, újra nyírjuk ki a csalódást okozót, hátha megbocsátanak. Hát lótúrót. Vagy a kedvencem, a Birodalom kikiáltása. Hát nincs egy nyamvadt szenátor sem a Köztársaságban, aki azt mondaná, ?hoppá retikül, aszott fejükém, nem úgy van az, ahogy kentek megálmodta?. Nem, mindegyik csak tapsikol meg éljenez, de még a sokáig híres demokratikus elveket valló Padmé is csak tátott szájjal támasztja a buksi fejét. Apropó Padmé, senkinek nem tűnik fel, hogy terhes? Milyen jó kis intergalaktikus pletykatéma lehetne.

De hogy ne csak a prequelben keressek hibákat, van ám a classicban is. Ep5, Vader mint Dooku, ugyan olyan. Őt elfelejtették kioktatni a két Sith törvényről, vagy mi a fene? És Sidiousnak nem tűnik fel, hogy a kedves tanítványa éppen meginvitálta a tervezett temetésére? Mi az, a Sithek hirtelen agyalágyultak lettek. Vagy csak kedves Lucas úr még nem jutott el odáig, hogy bemódosítson egy keveset az ep5-6 párbeszédeibe, amiben hosszan filozofálhat arról a két Szít, hogy hogyan is van ez a két tag törvény. Ja, amúgy ha Vader annyira maga mellett akarja tudni Luke-ot, ugyan miért nem hagyja lecsapni az öreg tam-tamverőt? Nem, Vader szegény kicsit zagyva, a fiát maga mellé akarja, a Galaxist akarja uralni, de mikor az Uralkodó kivégezhető lenne, hát szimplán megvédi. Igen, szegény Vader, biztos öregkori elhülyülés. De a zseniális Uralkodó sem semmi figura. Alig húsz év alatt zseniális konspirátorból idióta lett. Invitáljuk meg a Lázadókat egy nem működőképes Halálcsillagra, nagy ötlet. Már-már az útjelző táblákat is kitehette volna a reaktorig. Arról nem is beszélve, hogy a hatalmas Első Galaktikus Birodalom vesztét plüssmacik okozzák. Bah? éljen a kreativitás!

Aztán itt van ez az állandóan újítgassunk fel dolog. Mi az, Lucasnak nem sikerült elsőre összedobnia egy megfelelő filmet? Ha valamit kiadunk a kezeink közül, slussz-passz vállaljuk be. Nem nyolcszáznyolcvannyolcszór belenyúlni, felvarrni, újraplasztikázni, kiegészíteni, mert lassan úgy néz ki az egész, mint Michael Jackson, elemeire hull az egész.

Na, szóval ennyi. Így most hirtelen ez jutott az eszembe. És ha valakinek ez nem tetszik, ha netán felment a pumpa (amit megértek, mert végül is ez egy elég hirtelen és éles pálfordulás), annak azt üzenem: Nézzen a naptárra és gondoljon bele, milyen nap van ma.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

Na, szóval ennyi. Így most hirtelen ez jutott az eszembe. És ha valakinek ez nem tetszik, ha netán felment a pumpa (amit megértek, mert végül is ez egy elég hirtelen és éles pálfordulás), annak azt üzenem: Nézzen a naptárra és gondoljon bele, milyen nap van ma.

Én az utolsó bekezdést spoilergomb mögé tenném...

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na az én érzéseim kb. a következő képpen alakultak:

 

Úristen :(, mi történt Dzséjttel :?

Jézusom :pfff:, elvesztettünk egy embert! :cry:

 

Ez nem igaz, erre reagálok. :no: Ezzel sem értek egyet :( (lényegében semmivel sem értettem egyet)

 

Hanyadika van ma? :cry: B*ssssssza meg. :cry::D

 

 

Donát

Szerkesztve: - Csabai Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyan tetszett!

 

Még volt benne ráció. Legalábbis az, hogy a destruktív hozzáállás ragadós.

Ha egy kicsit visszavettél volna még el is hiszem, mondjuk kb annyira, hogy egy kicsit pihentetni fogod az sw-t, mert egy barom haver elvette a kedved.

 

Szóval mikor olyan érveket hoztál fel aminek már nem volt logikája ep56 környékén, akkor azt mondtam, itt valami baj van.

Ez hibádzik, hogy az egyik leglogikusabban magyarázó sw rajnongó kiábrándult, ráadásul tele logitkátlan érvekkel.

 

Megnyugodtam a végén, mert igazam lett. :(

Engem akkor rázol át, ha csak később feded fel magad egy későbbi hozzászólásban.

Kíváncsi lettem volna, hogy egyesek mit írnak be neked. :cry:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na, ha már pár embert át tudtam rázni, megérte :(

Igazából csak a nap végén akartam odaírni az uccsó bekezdést, de nem akartam ennyire gonoszkodni (pláne nem csuklani, mikor itt elkezdenek születni a jobbnál-jobb szidalmak :pfff:).

A mű elkészültében köszönöm a Miért utálják olyan sokan az ep1-2 topic oszlopos tagjainak, kik segítsége nélkül nem tudtam volna ennyi hülyeséget összehordani :cry:

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem kell ehhez naptár. Már a ragályos hozzáállás részből sejthető volt hogy beugratás az egész. :(

Azt meg eleve kizártnak tartottam hogy valaki aki baromira szereti az SW-t az nem utálhatja meg ilyen rövid idő alatt sőt talán sohasem hacsak nem szállta meg egy gonosz szellem.

De azért muris szöveg. :cry:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az első mondatot mondjuk félreértettem mert azt gondoltam hogy ez annak az ecsetelése hogy mások hogy utálhatják meg.

Pedig volt olyan aki megutálta! A régi fórumon egy bizonyos Zed Zero -nak annyira mondogatták hogy mennyire roszak a 'prequelek', hogy a végén már ő is ugyanúgy beszélt mint ők. Örült, hogy felnyitották a szemét...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az bizony kimeríthetetlen tárháza az SW-ről írt hülyeségeknek. :(

Hát igen. Éppen az említett személy volt az egyik forrás (találjátok ki, ki volt a másik). De ahogy eme kis szösszenet írása közben olvasgattam, olyan szép "evolúciót" lehetett észrevenni. Az elején még írta, hogy pl Anakin átállása neki bejött, aztán már kapkodósnak írta, végül szarnak titulálta az egészet. És ez csak momentum, ezt az egész ep1-2-3-ra rá lehet vetíteni nála. Mondjuk Zed szerintem megkergült, vagy nem tom, de szép lassan mindent utálni kezdett, amiben csak halvány jele volt az akciónak, vagy véletlen felbukkant egy szép nő, esetleg látványosan volt megcsinálva. És onnantól kezdve azon lovagol, hogy Mal lelő a Firefly-ban egy lovat, hogy T'Pol testhez simuló ruhát visel vagy hogy Obi-Wan és Anakin párbeszédei közben a háttérben elmegy egy droid, ami CGI-vel van megcsinálva és az mennyire elvonja a néző figyelmét. Halvány szikrát sem mutat arra, hogy esetleg megpróbálna valami pozitívat látni.

 

Amit meg az egész ep1-2-3 gyűlölködésben utálok, hogy a legtöbb "hiba", amit felhoznak, ugyan úgy ott van az ep4-5-6-ban is. De mikor ezt felhozzák nekik, akkor majdhogynem azt vágják az ember fejéhez, hogy abban az azért nem hiba, mert abban van, az ep1-2-3-ban meg azért hiba, mert abban van. S ezek után még azt mondják, hogy nekik nem szentírás az ep4-5-6. :cry:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Emlékszem, ő még a prequel kedvelők topikjába is írt az elemzésekhez. Persze általában kritizálta a filmeket, de akkor még a jó dolgokat is kiemelve. A végén már erősebben is vitába szálltam vele, így szerintem személyes sértettség is belejátszott a radikalizálódásába. Mindenestre egy hatalmas negatív példa a szememben. És nem azért, mert negatív a véleménye, hanem mert nem konzekvens, és könnyen befolyásolható.

 

Vannak ellenpéldák itt a tagok között is, hiszen pl. yodasmester és bilbringi enyhén szólva sem hatalmas prerquel rajongók, de össze se lehet őket hasonlítani az említett egyénnel. Egyébként is könnyen fel lehet ismerni azokat, akik csak azért fikáznak, hogy a többi rajongónak húzhassák az agyát. Véleményük nagyon szélsőséges, és nevetségesen primitív.

 

De maradjunk még Zednél. Megtette azt a szivességet, hogy megírta, szerinte milyen lenne az igazán jó előzmény. Érdemes elolvasni a vázlatot:

 

"Prequel MásKép

(vázlat)

 

Prológus

 

Ebben a galaxisban a Jedi-k Z-95 vadászgépeken repülnek, tattoinei koldusgúnya helyett tradicionális öltözeteket viselnek, nincsenek megkövesedett szabályaik, és kiválasztottjuk sem. A Kashyyyk fái tízezer méter magasak, és a rajtuk élő wookie-k sosem merészkednek a katarnoktól hemzsegő talajszintre.

Itt Sebulba egy félszemű twi'lek Landspeeder bajnok, akit egy tizenéves Anakin leckéztet meg egy peremvidéki bolygón, -mondjuk: az Ord Mantell-en. A suhanc a verseny nyereményéből reméli elhagyni a tizedrangú planétát. Ekkor figyel fel rá Obi-wan Kenobi Jedi-mester, aki épp egy küldetéséről visszatérőben tartózkodik a bolygón. Megvizsgálja a fiút, és kiderül, hogy az a potenciális Jedi lovagokra jellemző midi-chlorian szinttel rendelkezik...

 

I. Epizód

 

A hitszegő Palpatine szenátor kikiáltja a Birodalmat. Az elárult, köztársaságpárti Jedi lovagok menekülnek a Sithek klónseregei elől. Obi-wan (Kenneth Branagh) bánatára tanítványa Anakin Skywalker (Christian Slater) egyre kiszámíthatatlanabb, meggondolatlanabb. Látva a vesztett csatákat, a rendtársak halálát, újra és újra megkérdőjelezi, az évezredes Jedi hagyományokat. Egyre inkább reményét veszti és kiábrándul még egy olyan mentor, mint Obi-wan Kenobi mellett is.

 

 

II. Epizód

 

Anakin a Jedi Tanács javaslatára látszólag átáll a Sithek-hez, hogy kémkedhessen utánuk. A Sith-ek próbáknak vetik alá, hogy bizonyítsa hűségét, így kénytelen pengeélen táncolni jó és rossz döntések között. Így már rajta múlnak, állnak vagy dőlnek el a háború döntő pillanatai, és óhatatlanul elkezdi túlértékelni saját magát. Végül a Jedi-k és a Sith-ek bizalma is megrendül Anakin-ban. Anakin sem hisz már a Jedi-k győzelmében, sikerében, ezért elhagyja a rendet. Saját tervét követve belülről akarja szétzülleszteni a Sith-eket. Ehhez egyre több és egyre kegyetlenebb feladatokat teljesít a Sith-eknek, hogy elnyerve bizalmukat, beavatottá váljon és kiismerje titkaikat. Célja elérése érdekében immár megteszi, amit a sötét oldal kíván tőle, miközben elszakadásukkor még mindig azt hangoztatgatja mesterének, hogy bár már a maga útját járja, még mindig a világos oldalon áll.

 

 

 

III.Epizód

 

A megmaradt Jedik utolsó harcaikat vívják. Már csak Obi-wan hiszi, hogy Anakin-ban még van jóság. Megszegve Yoda utasításait, még egyszer utoljára az eddigre már túl messzire sodródott tanítványa megmentésére indul.

 

Anakin és a Jedi rend ekkor már ellentétes céljainak konfliktusa egy feloldhatatlan patthelyzetben teljesedik ki kettejük között, a birodalmi csillagromboló hajógyárért folytatott küzdelem poklában. Anakin, aki már egészen közel jutott ahhoz, hogy a Sith hierarchián keresztül felkapaszkodva, a leghatalmasabb Sith-nagyúr bizalmasává válljon, a Jedi-k megfutamításával bizonyíthatná rátermettségét. Obi-wan sem engedhet, mert ha a Jedi-k elvesztik ezt az ütközetet, nem lesz több esélyük a győzelemre.

 

Obi-wan-al tart Anakin szerelme is -egy a Jedi-ket támogató szenátornő -, aki számon kéri rajta cselekedeteit, és akit a józan gondolkodásra ekkor már képtelen renegát Jedi dühében halálosan megsebez. Őrjöngésében mesterére is rátámad, de a csata hevében egy olvadtfémkohóba zuhan, ahonnan Obi-wan már képtelen kimenekíteni, mert klónkatonák érkeznek a helyszínre.

 

A bukott Anakin tettei súlya elől végképp a sötét oldalra menekül, már nem remélve, hogy valaha is visszatérhet a fényre.

 

Luke és Leia a Tantive-IV orvosi szobájában születik meg. Leiá-t a Klón-háborúkban a Jedik oldalán harcoló alderaani Bail Organa szenátor veszi magához. Luke a Tatooine bolygóra kerül Obi-wan ismerőseihez, Owen és Beru Lars párologtatófarmjára.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én nem jöttem rá, csak a végén értettem meg az egészet. :cry:

Hát aki reggel azzal kel, hogy látja, milyen nap van, és rögtön azon filózik, hogy mivel vághatják át a fejét, az rögtön rájön :pfff:

Elképzelhetetlennek tartom itt egy rakat emberről, hogy csak úgy pálforduljon (főleg nem ilyen hatásra, elvégre a másik fórumon éveket elvitázott pl. prequel szidalmazókkal) :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt meg eleve kizártnak tartottam hogy valaki aki baromira szereti az SW-t az nem utálhatja meg ilyen rövid idő alatt

Most veszem észre hogy össze-vissza írtam.

 

Ez így logikusabb:

Azt meg eleve kizártnak tartom hogy valaki aki baromira szereti az SW-t az ilyen rövid idő alatt megutálhatja.

 

Még a végén SW-ellenesnek állítom be magam.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most veszem észre hogy össze-vissza írtam.

 

Ez így logikusabb:

Azt meg eleve kizártnak tartom hogy valaki aki baromira szereti az SW-t az ilyen rövid idő alatt megutálhatja.

 

Még a végén SW-ellenesnek állítom be magam.

Főleg ilyen ostoba kifogásokra amiket felsorolt :S

Amik amúgy teljesen igazak :(, nade egy mesében ilyen hibákat gyártani ostobaság :cry:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szép volt, Dzséjt! :cry:

 

Hajnali kettő körül olvastam a hozzászólásodat, és kicsit el is kerekedtek a szemeim, ahogy belekezdtem. :( Aztán középtájt már eldurvultál annyira, hogy ne higgyem el, amit írsz. :pfff:

 

(Egyébként, ha nem írod be az utolsó bekezdést, szerintem nem te csuklottál volna, hanem édesanyád...)

 

Ody: Zed prequele lenyűgöző, bámulatos, felejthetetlen.

 

"I. Epizód

 

A hitszegő Palpatine szenátor kikiáltja a Birodalmat."

 

Még jó, hogy Zed nem esett abba a hibába, hogy a 2. rész végén megcsinálja Darth Vadert, aki aztán egy epizódon keresztül csak Jediket mészárol.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vendég
Ez a téma zárva van.
  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.