Ugrás a kommentre

Filecserélők - etikai, jogi oldal


yodamester

Ajánlott hozzászólás

Ki lehet ezt még jobban is facsarni. :D

Ha letöltöm, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem veszem meg. Ergó egy alkotásból egy példány bőven elég, nem kell azt sorozatban gyártani, csupán felrakom egy szerverre és fizikai hordozók nélkül terjeszthető is. :D Szóval nem kell tökölni itt sokszorosítással, gyártószalagokkal. Rámásolom egy házi médiacenterre és összekapcsolom azt a megjelenítővel. Ennyi. Csak a bibi az, hogy ilyen készülékei nem mindenkinek vannak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mint ahogy Bomarr is írta, sajnos már nincsenek DVD tékák, ahol meg lehetett nézni a filmeket, ha kíváncsi volnál rájuk.

Az elektronikus dolgoknak az a hátránya (többek között), hogy nem lehet kipróbálni előtte, mint egy kocsit, nem lehet felpróbálni, mint egy ruhát, nem lehet megnézni milyen, mint egy asztalt vagy széket.

 

A filmeket meg lehet nézni a moziban, a zenéket meg lehet hallgatni a nagyobb elektronikus üzletben, vagy bele lehet hallgatni fél percig online, a játékoknál van demo (már ha van), éppen ezért bukik az olyan felfogás is, hogy azért tölti le az ember, hogy kipróbálja és ha tetszik megveszi. Na de a mozi is pénz, a zenéhez el kell menni a boltba (vagy ha online, akkor nem), a játékoknak pedig már alig-alig van demoja.

 

Valamint sajnos a mai életben már olyan a helyzet, hogyha nem látod ezt-azt a filmet, nem játszol ezzel meg ezzel a játékkal (ezek csak a fiatalokra vonatkozik) akkor nem lesz beszélgetés témád, nem tudsz beleavatkozni a beszélgetésbe (pl. én egy csomó fórumtalikor :D ) és az-az embernek nagyon sokszor rossz, hogy kimarad a társasági életből.

 

Pontosan tudom, hogy lopok a letöltéssel, meg elbújok a felelősség alól, de én mikor letöltök valamit, és HA tetszik, akkor megveszem. Lehet, hogy nem azonnal, de lehet, hogy igen. Példa az előbbire a TFU ami most 3k és ma voltam megvásárolni, utóbbira pedig az Ákos albuma amit már múlt héten megvettem, bár ez nem jó példa, mert én Ákostól mindent megveszek, legyen inkább a Heroes 5 játék, amit anno letöltöttem, majd annyira bejött 3 küldetés után, hogy elmentem és a CE változatot vettem meg belőle.

Mivel ha az autó gagyi, a ruha szűk, az asztal kicsi akkor nem veszem meg őket kipróbálás után, viszont attól még becsülöm a készítők munkáját és egy másik emberkének a kocsi bejön, a ruha jó rá, és az asztal is megfelelő számára.

 

Éppen ezért lenne ideális visszahozni a DVD és CD tékákat, lehetne csinálni játék-kölcsönzőt, bár ezekhez a törvényt is változtatni kellene, mert pl. a játékoknál csak egy gépre lehet feltenni elvileg. Valamint még annyit tennék hozzá, hogy a T-birodalomnak van online videótékája és amióta megnéztem egy chipses kóddal egy filmet, azóta már vagy tucatnyi filmet meg tudtam nézni ezen oldalon keresztül pár száz forintért tehát ez is egy jó alternatív megoldás.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ergó egy alkotásból egy példány bőven elég, nem kell azt sorozatban gyártani, csupán felrakom egy szerverre és fizikai hordozók nélkül terjeszthető is. :D
Na de az ilyenért ahol fizetni kell és egy külsős szerver tárolja a cuccost (gondolok itt a Steam-re) az nem az én esetem lenne, mert

1) olyan vagyok, mint Dzséjt, én szeretem ha a polcomon ott virít a doboz

2) az ilyen cégek gobdolhatnak egyet és bezárhatnak, csődbe mehetnek, hackerek támadhatják meg őket és akkor annyi az eddig megvásárolt dolgaidnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"Valamint sajnos a mai életben már olyan a helyzet, hogyha nem látod ezt-azt a filmet, nem játszol ezzel meg ezzel a játékkal (ezek csak a fiatalokra vonatkozik) akkor nem lesz beszélgetés témád, nem tudsz beleavatkozni a beszélgetésbe (pl. én egy csomó fórumtalikor icon18.gif ) és az-az embernek nagyon sokszor rossz, hogy kimarad a társasági életből."

 

 

Hát elég szegényes akkor az a társaság ahol csak ez a téma :D Főleg, hogy van aki premier filmeket se nézz, játékokkal se játszik, vagy éppen zenéket nem hallgat. Nekem sok ilyen ismerősöm volt/van. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát elég szegényes akkor az a társaság ahol csak ez a téma :D Főleg, hogy van aki premier filmeket se nézz, játékokkal se játszik, vagy éppen zenéket nem hallgat. Nekem sok ilyen ismerősöm volt/van. :D
Na de te már 90+ vagy, a mai fiatalság (8-18) ezeken csámcsog leginkább.

Hogy láttad a tegnapi SP részt, hallottad már a legújabb XY számot DJ Z-től, kipörgetted már a TFU4-t, COD12-t, megölted már a Gonosz elfet a WOW2-ben? Nem? Akkor te kis csíra vagy.

És ez megy még a felsőoktatásban is, tehát a letöltés egy társasági életben szükséges rossz, amit maga a társadalom generált.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Számos igazság elhangzott itt több ember szájából, szerintem így lehetne összefoglalni:

 

A letöltés lopás.

De kitől? Én azt mondanám, közvetlenül a mostanában haldokló, vagy teljesen megszűnő videó tékáktól és a mozik üzemeltetőitől. Közvetetten pedig a filmipartól. Korábban hogy vásároltál filmet? Megnézted moziban/kivetted videón, DVD-n, (évekkel később esetleg tévén, de azt most hagyjuk) megnézted, és megvetted, ha tetszett (általában).

Manapság mindez hogy zajlik? Letöltöd, ha tetszett és igényes vagy megveszed, ha tetszett és igényes vagy, de nincs rá pénzed, nem veszed meg, és bármilyen további esetben: nem veszed meg. Ami bizonyos: nem fizetsz első nézésért (általában) a moziknak, a tékáknak, stb., egyszerűen csak letöltöd.

 

Most tételezzük fel, hogyha letöltöd a filmet, és tetszik, minden esetben megveszed. Ezeket a filmeket régebben is megvetted (videón pl.) és most is. Az elmaradt haszon tehát nem ott érinti a filmkészítőket, hogy nem veszed meg a DVD-t, (ott is egyébként, mert a modellünk utópisztikus, hiszen nem mindenki veszi meg azt a filmet DVD-n, ami letöltve tetszett neki, sőt!), hanem hogy nem veszed ki tékából, nem nézed meg moziban, ami alapján eldönthetnéd később, hogy megvásárolod-e.

 

Bevételek sorától esnek el a forgalmazók a box office bevételcsökkenése, vagy a tékák által megvásárolt kölcsönzői jogok kiesésével. És ezt a bevételkiesést nekünk köszönhetik, akik letöltünk, akár honnan nézzük. Ez tehát lopás.

 

Ami engem illet: előfordul, hogy letöltök, de igen nagy számban vásárolok filmet DVD-n, általában olyan keretek között, amire a pénztárcám feljogosít. Ha több pénzem lenne, minden filmet, ami érdekel DVD-n vennék meg. Így szűkül a "range", de igényesnek tartom magam, és ha látok egy jó árú (1000-2000) DVD-t, amit szeretek, és van rá pénzem, egyből be is teszem a kosárba.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amit el kéne fogadni mindenféle belemagyarázás, lekiiesmert helyreráncigálás és erőltetett megmagyarázás, hogy a letöltés lopás, rossz dolog, amivel sokakat károsítunk.

Ha figyelmesen olvastál, akkor láthattad, hogy azt írtam én is, hogy ez lopás (a Pedig lopás mondatkezdés szerintem egyértelmű), mindig is annak tartottam itt is meg máshol is, és én még azon ritka egyedek közé tartozom, akik tudják, hogy a megkárosítás az ácsot és társait is érinti, elvégre szakmai ártalomból tudom, hogyan is működik egy vállalkozás, stb. Csak nem bólogatok mindenhez, amivel egyetértek, mert néha az egy szavas válaszok elég h*lyén mutatnak.

A többivel meg csak vigasztalni próbálom magam :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tulajdonképpen tök jó amit írtok. Teljesen világos minden. Igy ok a lopás. Szerintem viszont itt valami azért nem lett megemlítve. Tudniillik nem csak a torrent a hibás az írdatlan mennyiségü letöltésért, hanem ennek több összetevője is van. Még említenék két dolgot ami leheteővé tette hogy tömegek töltsenek le. Az egyik a szélessávú net elterjedése a másik hogy ez szinte fillérekbe kerül.

Azaz hiába van torrent ha még mindíg modemes net lenne és az is horribilis összeg lenne mint anno, akkor nincs letöltés hisz ki fog várni két hetet hogy lejöjjön egy 700 MB-os film? Anno emlékszem mikor modemes netünk volt nagyon meg kellett gondolni mennyit netezik az ember mert a telefonálás költségébe került az egész. Aztán jöt a legendás 4000 ft-os havi összeg melyért este hattól reggel 7-ig annyit neteztél amennyit akartál. De aztán jött a szélessáv eleinte korlátolt letöltési mennyiséggel, aztán megjelent a korlátlan letöltés. Napjainkban ott tartunk hogy havi párezer ft-ért brutális gyorsaságú netünk van. Pl nekem 5 mbyte/s-el jön a cucc azaza egy 4,7 Gb-os dvd negyedóra alatt lent van az ebből rippelt 1,4 gb-os avi pedig 4-5 perc. Ha havonta 1000 tb-ot szedek az sem érdekel senkit a szolgáltatót főleg nem. Na ezért is töltünk szerintem mert ilyen netünk van.

 

Kitaláltam egy megoldst. Minimális dobozos verziót adjanak ki az olyanoknak akik szeretik a polcon tudniuk kedvenceiket(pl én), és legyen szerveren a filmből és mondjuk 200 ft-ért letölthető legyen, majd megnézés után semmisüljön meg.

 

Bomarr, Dzséjt: Azt mivel magyarázzátok, hogy a letöltések ellenére tömegével készülnek Hollywoodban a blockbusterek amik nem 20 fillérbe kerülnek? Ha a letöltés tényleg annyira megrendítené a stúdiókat kisebb költségvetésü filmek készülnének nem? Legalábbis szerintem. Ja és most az ördög ügyvédjét játszom ám. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Frenkie: A warezolás nem a torrenttől eredeztethető, csak ott kapot nagy lendületet.

Anno még a C64-es kazettákat, lemezeket is másolták és azokat vették-adták pl. a PeCsában is (mi is onnan szereztünk be egy csomó c64-es játékot anno)

 

Ha valaki hibás a warez megszületésében, az a optikai író-kat gyártó cég, a másoló programokat és letöltő programokat író cég, valamint a supplier (mole) aki megveszi a boltban az anyagot és abból supply-t, azaz feltöltésre való anyagot készít. (vagy a programoknál az egész crackelő csapat a suppliertől kezdve a crackeren(eltávolítja a védelmet), packageren (becsomagolja és darabolja /Dzséjt, őt lehet szidni :D ), courieren (feltölti/letölti az anyagokat), vice-on (a csapat alapítója, istene) át a warez site-ig)

Szerkesztve: - Darth_Phobos
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Frenkie: A warezolás nem a torrenttől eredeztethető, csak ott kapot nagy lendületet.

Anno még a C64-es kazettákat, lemezeket is másolták és azokat vették-adták pl. a PeCsában is (mi is onnan szereztünk be egy csomó c64-es játékot anno)

 

Ha valaki hibás a warez megszületésében, az a optikai író-kat gyártó cég, a másoló programokat és letöltő programokat író cég, valamint a supplier (mole) aki megveszi a boltban az anyagot és abból supply-t, azaz feltöltésre való anyagot készít. (vagy a programoknál az egész crackelő csapat a suppliertől kezdve a crackeren(eltávolítja a védelmet), packageren (becsomagolja és darabolja /Dzséjt, őt lehet szidni :D ), courieren (feltölti/letölti az anyagokat), vice-on (a csapat alapítója, istene) át a warez site-ig)

 

 

De a torrent tette naggyá.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jaj gyerekek, ilyen már tényleg létezett a kazettás korszakban is. Ott voltak a duplakazettás magnók ( Mekkora etalon volt már ha valaki venni tudott egy olyat :D ) No akkor másoltuk már ezerrel a számokat egyik kaziról a másikra. Itt a forgalmazóknak kéne felnőniük a technikához. Ha letöltesz filmet fizess érte egy minimális pénzösszeget majd semmisüljön meg az anyag a megnézése után. Pont. Így nem másolható és nem is szakadsz bele a költségekbe. Másrészről meg vonják csak vissza a forgalmazók azt a nem csekély összeget melyet még az üres CD-kért is meg kell fizetned pl, mert ők már alapból úgy kezelnek, hogy te bűnöző vagy, illetve tartsák meg de akkor ne rinyáljanak ha valaki tényleg bűnözik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vagy esetleg építsenek bele a netszolgáltatás díjába x összeget. A havi 11 ezerből amit fizetek, simán áttolhatna az Invitel 2-3 ezret a ProArtnak meg a BSA-nak, hogy ők meg osszák szét a szerzőknek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bomarr, Dzséjt: Azt mivel magyarázzátok, hogy a letöltések ellenére tömegével készülnek Hollywoodban a blockbusterek amik nem 20 fillérbe kerülnek? Ha a letöltés tényleg annyira megrendítené a stúdiókat kisebb költségvetésü filmek készülnének nem? Legalábbis szerintem. Ja és most az ördög ügyvédjét játszom ám. :D

Van, amihez adnak, van amitől elvesznek, így tartják egyensúlyban a dolgot. Lásd Alien széria. Mennyibe is került az Alien Resurrection? 70 millió, mennyibe az Aliens vs Predator Requiem? 30 millió. Valahol eltűnt a kettő közötti 40 millió (infláció nélkül, mert a két film között majdnem 10 év van). Ráadásul, blockbusterből évente azért nincs túl sok, ellenben alacsony költségvetésű filmben évente jószerivel száznál is több készül. És ezeket is a blockbusterekből finanszírozzák, mert ezek nem hoznak sokat a konyhára (persze kivételek akadnak). Plusz, kirúgnak egy halom embert, és máris helyre áll a költségvetés.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vagy esetleg építsenek bele a netszolgáltatás díjába x összeget. A havi 11 ezerből amit fizetek, simán áttolhatna az Invitel 2-3 ezret a ProArtnak meg a BSA-nak, hogy ők meg osszák szét a szerzőknek.

Na annak nem örülnék, ha a fórumozásra szánt pénzemből szponzorálnák a jogvédőket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Van, amihez adnak, van amitől elvesznek, így tartják egyensúlyban a dolgot. Lásd Alien széria. Mennyibe is került az Alien Resurrection? 70 millió, mennyibe az Aliens vs Predator Requiem? 30 millió. Valahol eltűnt a kettő közötti 40 millió (infláció nélkül, mert a két film között majdnem 10 év van). Ráadásul, blockbusterből évente azért nincs túl sok, ellenben alacsony költségvetésű filmben évente jószerivel száznál is több készül. És ezeket is a blockbusterekből finanszírozzák, mert ezek nem hoznak sokat a konyhára (persze kivételek akadnak). Plusz, kirúgnak egy halom embert, és máris helyre áll a költségvetés.

 

 

Na így már világos.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért ezzel a - kategorikusan - lopás dologgal kicsit vitatkoznék.

Magyarországon saját célra, nem haszonszerzésből letölteni nem illegális.

Vagyis a törvény lehetőséget ad arra, hogy letölts filmet, zenét.

Hogy más országokban hogyan szabályozzák ezt az más lapra tartozik, és ezt az alkotónak és kiadóknak tudomásul kell venni. (az alkotónak nem kötelező M.o.-on megjelentetni a művét.)

Tehát, ha Ákos megjelentet itt egy új albumot, neki ezzel számolni kell. Ha megjelenteti az USA-ban is, akkor ott felléphet az ottani törvények szerint.

Ezért nem is a letöltőket célozzák, hanem a szervertulajokat és torrentportálokat.

 

Vagy egy másik kitekert példa a helyzet furcsaságára: egy mozis felvételnél hol kapom meg azt az élményt, amit moziban kaphatok? Bármennyire is egy potenciális mozizó emberről beszélünk akit elveszít a mozi, nem lehet összevonni egy kamerás verziót egy moziteremben lejátszott filmmel. Nem egyenértékű. A 700 megás és 4,7 gigás dvd-ripek esetében is igaz ez, csak kisebb a rés, de még mindig nem egyenértékű az eredeti dvd-vel (csomagolás, nyomtatás, képminőség, stb.). Legalábbis a törvények mintha ebből a gondolkodásból lettek volna megalkotva.

Szóval ezek letöltése meg van engedve.

Az egy másik dolog, hogy ez a törvény részéről elég nagy blama, és egyre nagyobb súllyal bír, mivel a sávszélességek és a letölthető anyagok száma rendkívül megnőtt.

 

A terjesztés (elsősorban) haszonszerzés céljából ami illegális a törvény szerint.

És itt jön képbe a torrent. De ezzel is nem tudnak pontosan mit kezdeni, mert baromi nehéz bizonyítani, hogy valaki teljesen visszatölt filmet, zenét (és hogy hasznot húz-e belőle).

Magyarul: van egy probléma, ami túlnőtt a szabályozáson, de mégis a régi szabályok által akarják(?) keretek között tartani. Pl. az ausztráloknál a torrent be van tiltva. Ott nincs kérdés (legalábbis a feltöltés/terjesztés szempontjából).

 

A másik oldala a dolognak az egyén értékrendje, lelkiismerete.

Mivel sokféle létezik ezekből is, így még nagyobb a káosz, hogy ki miként ítél meg egy-egy helyzetet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Legalábbis jogilag nem lopás, de szerintem, ha ingyen jutok hozzá valamihez, amiért normális esetben fizetni kéne, és ezt egy harmadik félnek tovább is adom (ugye erről szól a torrent, hiszen a megosztás alapjain nyugszik), az bőven kimeríti a lopás és haszonszerzés fogalmát (hiszen hasznunk van a letöltött anyagokból: használhatjuk ingyen, el is tárolhatjuk későbbiekre, szóval élvezzük minden funkcióját, akárcsak egy megvásárolt verzió esetében - és ez már szerintem komoly haszon - ráadásul növeljük az arányunkat, hogy újabb filmekhez, szoftverekhez, egyebekhez jussunk). Az, hogy a jog csak a pénzszerzést tekinti haszonnak, a szellemi értékeket nem, az a magyar jog komoly hézaga, amit ki lehet használni. És ki is használjuk és ahogy ezt te is leírtad, csak az első bekezdés után kezdtem a posztot írni és csak utána olvastam el az egészet, most meg már csak azért sem törlöm. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na ja, hiába mondható legálisnak a letöltés, a torrentezésnél épp az a lényeg hogy vissza is töltesz több ezreknek. És ez már megosztás, amit szerintem már büntetnek.

 

Így van. A torrentezés a magyar törvények szerint is bűncselekmény. Hamarosan pedig a sima letöltés is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Így van. A torrentezés a magyar törvények szerint is bűncselekmény. Hamarosan pedig a sima letöltés is.

Nemrég volt erről döntés az országházban, most megint előjött a téma?

 

Amúgy meg: milyen következménye lehet az olcsóbb szoftvereknek?

Elég sokat mondó. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Érdemes ezt is elolvasni.

 

http://www.quart.hu/cikk.php?id=5600

 

 

Jó kis cikk. Én még mindíg azt vallom hogy a folyamat megállíthatlan. Ha betiltják a torrentet lesz más.

Szerkesztve: - Frenkie
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

No akkor beszéljünk kicsit az árrugalmasságról ;)

 

Mo-n más a helyzet, ez tény, és már párszor előkerült, hogy ez nálunk mentalitás kérdése is. No meg nem kicsit bosszantó, ahogy a másik cikk egyik hozzászólásában szerepelt, hogy külföldön a lemezek ára nem csak a fizetéshez képest olcsóbb, hanem ténylegesen is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Imádom a spooky dayz-t, tegnap délután 1 óta már 118 pontot kaptam csak úgy :D

Éppen ezért ha valaki be akar jönni egy oldalra, ahol zombik lefejelik a trackert, meg gonosz szellemek betörnek a rendszerbe küldjön egy PÜ-t, szerintem ma már meglesz a meghívóhoz szükséges pont :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is csomó pontot kaptam már, de rohadt sok minusz letöltést is, az meg annyira nem kell inkább feltöltés és pont. :lol:
Én eddig 2x kaptam letöltés minust és 1x feltöltés pluszt, a többi csak pont. Most is hozzámdobott 22-t :D
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.