Ugrás a kommentre

Filecserélők - etikai, jogi oldal


yodamester

Ajánlott hozzászólás

Így van. Frenkie, ez pont olyan, mint amiről Bomarr írt az Egyéb Fontosban. Ha valaki dolgozik, előállít valamit, akkor azért teljesen jogosan kéri el a pénzt, és ettől teljesen független, hogy mennyi pénze van!

 

Egyébként hosszú távon, ha nincs profit egy iparágban, kiszállnak onnan. Tudom javasolni a zenészeknek, hogy csoportosítsák át a bevételi forrásaikat a koncertekre, ahogy azt Frenkie is írta. Jelen helyzetben nincs mit tenni, le kell állítani a lemezkiadásokat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek Ladával.

Én is! A másik meg sajnos biztosan többen vennék meg 500-ért, de sokan még annyiért sem. Ismerősömék minden évben 3 heteket nyaralnak igen egzotikus helyeken, de hogy egy filmet nem láttam náluk eredetiben, az is biztos. Pedig tellene rá nekik. De ők "elvből" nem vesznek eredetit.

Én meg olyan kis majom vagyok, hogy itt csücsül az Anne, amit kaptam letöltve,ezer hála érte) de most hogy megjelent, biztos megveszem, mert úgy szeretném fent látni a polcon! ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért annyit hozzátennék, hogy ha 500-ért lenne vadi új CD a kedvenc előadóimtól, akkor azért nem bújnám annyit a netet.

Persze megértem azokat is, akiknek telik rá és mégsem veszik, mivel felgyorsult világban élünk. Mialatt töltesz (egyszerre többet is) csinálhatsz mást is, ellenben elmenni egy cd-boltba és még nem is biztos, hogy van amit keresel... Az idő pénz ugyebár.

És persze senki sem a saját pénztárcájának az ellensége.

 

Mondjuk ott van - ami a cd-t nem érinti - a dvd-ről bluray-váltás is, mint a torrent nagy "kiskapuja". A magyar embernek azért nem túl kellemes 10 évvel a DVD után átbútorozni egy jobb, de drágább felületre. 6e Ft-tól indul egy ócska BR-film, és évek óta ezen az áron áll a piac.

Ráadásul veszettül próbálják az ember torkán lenyomni a 3D szükségességét.

És akkor ott van az, hogy a mi kis országunkban enyhén másképpen működik minden, mint a gazdagabb országokban. Pont ezen gondolkoztam el minap, amikor látom az xpress-en, hogy mennyire kiakadtak egy angol Vissza a jövőbe kiadáson. Képeket készítettek arról, hogy egy újdonsült vevő éppen bemutatja a kiadványt, de elég hanyagul bánik a lemezekkel. Persze a magyar kisembernek ez övön aluli ütés, de egy angol átlagember magasról tojik rá, ha esetleg újra meg kell hogy vegye, ha szükséges.

Szerkesztve: - Lada
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A CD-knél talán, de a DVD-knél aligha lehet kifogás az ár szerintem: én multkor a Media Marktban hültem le: fémdobozos Indiana Jones, Iron Man, Watchmen, Cloverfield darabja ezer forint körül... itt már gyakorlatilag azt éreztem hogy a bolt beszerzési ár körül ha nem alatta adja csak vidd már az isten szerelmére.

 

És egyébként kiváló példa rá, hogy teljesen mindegy hova viszik le az árat, az ideológiát mindig lelehet amögé gyártani, hogy miért töltök le. Teszem hozzá én is töltök rengeteget, csak ideológia nélkül.

 

Én egyébként a letöltések elterjedésével igazán a videotékákat sajnálom. Fantasztikus, hogy ma már minden filmhez hozzá lehet férni, de kicsit arra az anekdotára emlékeztet, amelyben egy srác gyüjti a bélyegeket éveken keresztül addig, amig az apja be nem állit egy zsák bélyeggel, hogy ezt neked hoztam mire a fiú aznap abbahagyja a gyüjtést. Én anno nagyon szerettem haverokkal tékába járni: órákon át válogatni a sorok között, rátalálni az egyik sarokban a ganézásra szánt kazettákra, amik csupa rejtett kincset rejtenek (Evil Dead!). Majd szeánsszerüen nekiülni annak a három filmnek, amire a választás esett, amelyeknek minden egyes kockáját igyekeztünk kiélvezni... ezt már nem lehet visszahozni, nyilván, meg talán nem is kell, de azért néha úgy érzem ezzel a minden egy gombnyomásra dologgal el is veszett valami.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mialatt töltesz (egyszerre többet is) csinálhatsz mást is, ellenben elmenni egy cd-boltba és még nem is biztos, hogy van amit keresel... Az idő pénz ugyebár.

És persze senki sem a saját pénztárcájának az ellensége.

Hát erre lehetne remek megoldás, hogy neten megveszed mondjuk 500 ért, és kiírhatod magadnak. Valamivel olcsóbb lehetne, mint a bolti dobozos - főleg, ha az se lenne baromi drága - és akinek kell a doboz, elmegy érte, akinek nem, neten megveszi, és tölti...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Frenkie, se mond ám hülyeséget. Ha úgy vesszük, igenis meg tud(na) élni egy zenész a koncertekből. Simán rá lenne kényszerítve így, hogy ne a "studióhangját" majmolják, hanem igenis élőben mutassa meg, hogy mit tud. Rögtön akkorát apadna a kikiáltott sztárocskák tömege, hogy felértékelődne az igényesség a zenészek között. A mai énekesek nyolcvan százalékának szerintem köze se lenne az iparhoz. A hordozókon meg kb azok a számok futnának amit a (internet)rádióból fel tudna venni bárki. A kiadók helyet igaz, így a koncertszervezők szednék meg jobban magukat, de így legalább hullani fog a "férgese".

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Frenkie, se mond ám hülyeséget. Ha úgy vesszük, igenis meg tud(na) élni egy zenész a koncertekből. Simán rá lenne kényszerítve így, hogy ne a "studióhangját" majmolják, hanem igenis élőben mutassa meg, hogy mit tud. Rögtön akkorát apadna a kikiáltott sztárocskák tömege, hogy felértékelődne az igényesség a zenészek között. A mai énekesek nyolcvan százalékának szerintem köze se lenne az iparhoz. A hordozókon meg kb azok a számok futnának amit a (internet)rádióból fel tudna venni bárki. A kiadók helyet igaz, így a koncertszervezők szednék meg jobban magukat, de így legalább hullani fog a "férgese".

 

Hát márpedig benne vagyunk abban a korban ahol CD-piac mint olyan láthatatlan, mindenki tölt mindent, amit hallgat de nem látni hogy ez mitől tolná a zenéket az igényesség felé. Az a bizonyos férgese, meg sztárocskák, meg nyálas tinibandák simán nyomják a nagyobb koncerteket. Közben százezres haknikat kapnak a TV-kben, hogy elmondhassák életük alakulását. Közben folyamatosan küldi a lóvét a Viva meg a magyar MTV nekik hogy a zseniális klippjeiket futtathassák. Mint minden ez is az alsó szinten csapódik le a legjobban. A zene CD piac kimúlását a kis zenekarok érzik meg a legjobban, akiknek minden pénz számit és mivel se jó menedzserük se nagy PR-juk ezért örülhetnek ha meghivják őket egy falusi szüretre zenélni.

 

Nekem van olyan haverom aki egy nagyon lelkes, de egyébként amatőr zenekarban játszik és látom, hogy ez a lehető legnagyobb irrealitás, hogy majd a koncertekből megélnek. Milyen koncertekből?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát erre lehetne remek megoldás, hogy neten megveszed mondjuk 500 ért, és kiírhatod magadnak. Valamivel olcsóbb lehetne, mint a bolti dobozos - főleg, ha az se lenne baromi drága - és akinek kell a doboz, elmegy érte, akinek nem, neten megveszi, és tölti...

Ilyen már van is. A steam, itunes és társaik digitális formában is adják el ezeket és neked kell kiírnod. És jóval olcsóbb, mint a dobozos verzió (az más kérdés, hogy én speciel sosem vennék olyan szoftvert, zenét vagy filmet, amihez nincs doboz; sőt, könyvet se veszek elektronikus formában).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én se. És PC játékot sem.

 

Bomarr: a jó zenekarok szerintem előbb-utóbb felfutnak a koncertekkel, még akkor is, ha csak szüreten zenélnek kezdetben. Ha tényleg jók, hívni fogják őket. És ezek a zenekarok amúgy sem a CD piacból szednék meg magukat, hiszen kicsik.

 

Szerintem egyszerű a képlet: ki kell vonulni a CD piacról, mert nem profitábilis.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tudom javasolni a zenészeknek, hogy csoportosítsák át a bevételi forrásaikat a koncertekre, ahogy azt Frenkie is írta. Jelen helyzetben nincs mit tenni, le kell állítani a lemezkiadásokat.

Indexre rakta be valaki ezt az angol cikket, sajna nincs türelmem olvasgatni, de azt írta rá a kommentelő, hogy sok helyen a koncertekből élnek a zenészek, és jobban, mint régebben, pont a sok letöltés miatt.

http://labs.timesonline.co.uk/blog/2009/11...l-file-sharing/

Letöltöd ingyen, meghallgatod, ha tetszik, elmész és megnézed. Csak ez nálunk nem igazán működik.

 

Az a bizonyos férgese, meg sztárocskák, meg nyálas tinibandák simán nyomják a nagyobb koncerteket.

Bizony, mert erre van igényük az embereknek, és vannak, akik ezt az igényt, vagyis inkább igénytelenséget kiszolgálják.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bomarr: a jó zenekarok szerintem előbb-utóbb felfutnak a koncertekkel, még akkor is, ha csak szüreten zenélnek kezdetben. Ha tényleg jók, hívni fogják őket. És ezek a zenekarok amúgy sem a CD piacból szednék meg magukat, hiszen kicsik.

 

Ezzel szemben nálunk általában az fut fel, amibe/akibe belepumpálnak komoly összeget az elején... igy lesz valaki egy nevenincs nyálgépből például. Magyarországon a producerek pedig nem nagyon szeretnek kockáztatni. A kezdetekkor pedig nagyon nehéz pénzt csinálni, pláne ugy hogy a zenéd eladásából nem nagyon lesz money. Jól hangzik hogy ütemezzék át a pénzüket de nincs mit átütemezni. Van egy-két szép példa akik a semmiből kezdték és befutottak de sajnos a másik serpenyőben csillió másik van akinek ez nem jön össze. És hát körbe kell nézni kik produkálják ma az eladásokat: attól hogy valaki nagy koncerteket tart még nem biztos hogy tehetséges ahogy forditva is: azért mert valaki nem tud nagy koncerteket tartani még lehet jó.

 

A CD-k piaca ami gyakorlatilag már ki is múlt, persze ezt nem tudná teljesen felboritani, de adna egy mankót a kezdő zenekaroknak a felpörgésre, ami évekkel ezelött még ott is volt alattuk. Persze mindez hipotetikus, hisz zene piac már nem lesz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Olyan netoldal kéne, amin egyenesen az adott zene készítőinek lehet fizetni azért, amit valahonnan megszereztem, becsületkassza alapon. Én pl most cirka 2000 Ft-nyival tartozom a Nagy kékség c (1988-as évjáratú) film készítőinek, kb ennyit áldoztam volna rá simán a boltban, ha lett volna. Na jó, legyen csak 1500 mert nincs hozzá semmi extra, sem pedig elegáns díszdoboz :yes: de akkor is. Ennio Morriconénak is tartozom cirka egy ezressel, bár ott legalább maga a film megvan legális forrásból (és diszdobozban :P amihez ő a jelenleg ronggyá hallgatás alatt álló filmzenét írta ). Steve Jablonsky-t és persze John Williamst csak azért nem említem, mert moziban néztem ronggyá a vásznat miattuk.

De most nem az én pénzemről van szó, hanem arról, hogy talán más is élne vele.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ami nekem fontos, azt eredetiben veszem meg! Megfogható formában, mert az a legjobb, és ráadásul esztétikai értéke is van neki. Sokkal jobban lehet örülni annak a dolognak, ha még szép is. Nekem ez nagyon fontos, így nálam ezt soha semmi nem fogja beelőzni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Frenkie!

Az igazságérzet és a jog nem mindig jár kéz a kézben. Sőt, a te igazságérzeted és Ákosé is különbözhet. Ő szeretne pénzt kérni azért, amit csinált. Csak azért mert amúgy van még neki igazságtalan tőle, hogy felszólal, ha nem kapja meg ami jogilag jár neki? (mondom ezt úgy, hogy én is töltögetek, csak megértem a másik oldalt is)

 

Nem igazságtalan, csak abba kéne már hagyni a siránkozást mert álszent. Pl a Metallica ha jól tudom valami pitiáner összegért felrakja a koncerjeit az oldalukra és a konvertekből élnek. Azaz rugalmasan haladnak a világgal. A net korában nem lehet megállítani a letöltést, így alkalmazkodni kell hozzá.

Ami meg személyes véleményem, hogy egy jómódú ember ne panaszkodjon, csak akkor ha már a megéhetését veszélyezteti a letöltés és ezt nem csak Ákosra értem. Gondold el Józsi a tescós árufeltöltő otthon ül a kis lakásában azon jár az agya hogyan fizesse a csekkeket és akkor azt hallja hogy Ákos akinek a ruhájának az ára az ő évi fizetése azon panaszkodik, 52 milla helyett "csak" 50 lesz a bevétel. Hát ez elég irritáló szerintem. Vagy láttam olyat hogy Nemcsák Karcsit interjúvolták háza kertjében, mögötte az irdatlan nagy ház és a kamerába mondja hogy hát a színészeket nagyon rosszul fizetik.

Én ezekre gondoltam.

 

Odyval egyetértek amit lehet megveszek, sőt Bomarral is a dvd-ügyben. Tényleg szinte ingyen vannak már a műsoros dvd-k ,tervezek is venni párat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Gondold el Józsi a tescós árufeltöltő otthon ül a kis lakásában azon jár az agya hogyan fizesse a csekkeket
Te is gondold el, hogyha a Tescos cuccokból amiket Józsi bácsi pakol eltűnik (ellopják) egy csomó azaz hiány van, akkor azt Józsi bácsin (meg a többi arra felé dolgozón) verik le, vonják le a fizetéséből.

Pedig Józsi bácsi megdolgozott a pénzéért, és azt pár egyén ellopja.

 

Vagy esetleg a kasszásnál, ha hiány van, akkor tőle is levonják, pedig ő nem tehet róla.

Tehát te se szeretnéd azt, hogyha valamiért megdolgozol azt egyszerűen ellopják. Akár évek munkáját is. Tehát 4 évig dolgozol valamit és azt 4 perc alatt ellopja valaki.

Azt teljesen mindegy, hogy havi 60 ezret vagy több milliót keresel, a lényeg, hogy te azért megdolgoztál.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ami nekem fontos, azt eredetiben veszem meg! Megfogható formában, mert az a legjobb, és ráadásul esztétikai értéke is van neki. Sokkal jobban lehet örülni annak a dolognak, ha még szép is. Nekem ez nagyon fontos, így nálam ezt soha semmi nem fogja beelőzni.

Ezzel mélységesen egyetértek én is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Frenkie, kicsit olyan ez, mint mondjuk a nagynevű építész, aki rengeteg házat tervezett, és egyszer csak azt mondanák neki, csináld meg ingyen, úgyis kerestél eleget! És nem egy ember mondaná, hanem több száz. Ő azt mondhatná: Miért? Talán kevesebbet ér most a munkám, mint x éve? Mi köze a pénzemnek ahhoz, hogy ez a munkám mennyit ér?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ami nekem fontos, azt eredetiben veszem meg! Megfogható formában, mert az a legjobb, és ráadásul esztétikai értéke is van neki. Sokkal jobban lehet örülni annak a dolognak, ha még szép is. Nekem ez nagyon fontos, így nálam ezt soha semmi nem fogja beelőzni.

Kb. hasonlóan gondolom én is. Ha a fránya anyagiak engednék, több lemezem, könyvem lenne eredetiben itthon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kb. hasonlóan gondolom én is. Ha a fránya anyagiak engednék, több lemezem, könyvem lenne eredetiben itthon.
Jó példa a legutóbbi Depeche Mode album. az megvan speciális 30*30 centis boxban, képeslapokkal, könyvekkel, négy lemezzel. Egyszerűen gyönyörű az egész. Most töltöttem volna le az ITunes-ról? Lenne 12 file a gépemen és annyi. Ennek semmi értéke nincs. Remélem nem efelé halad a világ.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ami meg személyes véleményem, hogy egy jómódú ember ne panaszkodjon, csak akkor ha már a megéhetését veszélyezteti a letöltés és ezt nem csak Ákosra értem. Gondold el Józsi a tescós árufeltöltő otthon ül a kis lakásában azon jár az agya hogyan fizesse a csekkeket és akkor azt hallja hogy Ákos akinek a ruhájának az ára az ő évi fizetése azon panaszkodik, 52 milla helyett "csak" 50 lesz a bevétel. Hát ez elég irritáló szerintem.
Jó de ennyi erővel a bankigazgató se panaszkodjon hogy csak 200 ezer a fizetése, csak azért mert bezzeg a Tescos Józsi csak minimálbért kap. Ne panaszkodjon az agysebész se ennyi fizetéssel, hisz a Józsi a bácsi..!

De a Józsi bácsi se panaszkodjon, hisz Afrikában éheznek.

 

A letöltés az bűncselekmény. Mindannyian csináljuk, de ha már letöltünk hadd engedjük már meg nekik hogy panaszkodjanak. Ezt azért megérdemlik minimum.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a megnyilvánulás tetszik:

"De akkor ha már annyira igazságosak akarunk lenni, akkor én is ezentúl úgy dolgoznék, hogy felveszem egy napi melómat DVD formátumban, aztán az év többi napján nem járok be melózni, csak felveszem a fizum." :yes:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én már csak ilyen maradok. :yes: Nme mondom hogy nincs kádári gondolkodásom. De sajnos én így érzek.

 

Phobos: Baromira nem mindegy ám hogy a munkádért 60000-et vagy 60 millióüt fizetnek ám. De mindegy nem megyek bele én így gondolom ti úgy.

 

Obi1: Hát akkor baromi sok bünöző van ám a világon. :yes:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyet értek veled Frenkie!

 

Nem azt mondom, hogy a többieknek nincs igazuk..!

Itt az arányokkal van a nagy gond... az a nem mindegy!

 

Én ha anyagilag megtehetném MINDENT megvennék eredetiben pénzért, és nem csak hébe-hóba pár dolgot... persze, amit lehet is kapni... mert ugye számos dolog van, amit kis hazánkban valami érthetetlen okból nem lehet kapni, vagy épp lehet, de überszar a kiadás.

 

Most pl előrendeltem ezt itt: -> Limitált aktatáskás Inception kiadás! (Blu-Ray)

 

Mire megjelenik és szállítják meg lesz rá a félretett pénz, inkább megvonok magamtól egy kis ideig pár dolgot, csak hogy ez meglegyen (ez én vagyok... persze nem kell mindenkinek ilyennek lennie)

de ez nekem egyszerűen kell!

 

Ha meg letöltök... nos lehet, hogy lopás, de én ezzel akkor sem értek egyet... mivel legtöbb esetben 1 letöltés nem egyenlő egy elmaradt vásárlással... ahogy azt a kiadók és a jogvédők szeretik feltüntetni, és így számolva persze óriási összegek jönnek ki "veszteség" címén, de ez egy nagy bullshit... egy óriási nagy átverés. Nem jobbak semmivel sem, mint a letöltők, sőt... na lehet velem egyet nem érteni :yes:

Szerkesztve: - Darth Riddick
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a megnyilvánulás tetszik:

"De akkor ha már annyira igazságosak akarunk lenni, akkor én is ezentúl úgy dolgoznék, hogy felveszem egy napi melómat DVD formátumban, aztán az év többi napján nem járok be melózni, csak felveszem a fizum." :yes:

Ez tényleg találó :yes:
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha meg letöltök... nos lehet, hogy lopás, de én ezzel akkor sem értek egyet... mivel legtöbb esetben 1 letöltés nem egyenlő egy elmaradt vásárlással...

Pedig lopás, a mondat második fele viszont kb. így van. Ha egy filmet letöltve megnézek, az nem azt jelenti, hogy mindenképpen is megnéztem volna, úgy is, hogy fizetek érte. Tekintve, hogy azért nézem meg otthon letöltve, mert nincs rá pénzem, hogy megfizessem (vagy nem lehet hozzájutni, de ez egy másik kérdés, pl. 50-60 éves mozifilmek, amelyeket a tv sem nagyon ad le). Vagyis akkor semmilyen formában nem nézem meg. Ezzel legalább a készítőt annyiban nem károsítom meg, mert láttam a munkáját. Jó, tudom, ez egy kicsit kicsavart gondolkodás :yes:

Van benne elmaradt vásárlás is, csak éppen nem mind.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A filmipar sem különbözik olyan nagyon más iparoktól: ez sem csak vezetőségből áll. Amikor megveszel egy jegyet vagy egy DVD-t az nem a sztárproducer számlájára megy egyenesen. A filmiparnak egy rakás más, kevésbé látványos eleme van: díszlettervezők, rakodó munkások, a stúdió konyhása és liftszerelője, a DVD gyárak, a helyi forgalmazók, de fogaskerekek a nagy gépezetben az egri mozi tulajdonosa, a boltos aki DVD-ket is árul és a video és DVD-tékások is... illetve utobbiak voltak amik ki nem nyirta őket a letöltés-mánia.

 

És ott is nagy a hasonlóság, hogyha az adott iparban kevesebb a pénz, akkor azt nem csak a vezetőség érzi meg. Ha egy cégnél kevésbé megy jól akkor csak leviszik a főnökség fizetését és ennyi volt? Nem, tudjuk hogy nem. És a filmiparban sem mennek másképp a dolgok. Ha kevesebb pénz áramlik az adott iparba, akkor azt az ágazat majd összes résztvevője megérzi. Mindezt azért, mert az emberek szerint nekik alanyi jogon jár az amit emberek százai dollár milliókból létrehoztak. Ez minden létező koordináta-rendszerben lopásnak számit. Szerintem.

 

Edit: Pluszba annyit, hogy jómagam amig nem volt szélessávú netem, viszonylag sok filmet vettem. Több, mint 300 darabból álló gyüjteményem lett. Aztán ahogy ráéreztem a letöltésre egyre kevesebbet vettem és ma már óriási kedvenc kell legyen az adott film, hogy beruházzak rá. Egyértelmüen több filmet nézek én is, mint amennyit megvettem volna letöltések nélkül, de egyértelmüen kevesebbet költök, mint a letöltések elött.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A filmipar sem különbözik olyan nagyon más iparoktól: ez sem csak vezetőségből áll. Amikor megveszel egy jegyet vagy egy DVD-t az nem a sztárproducer számlájára megy egyenesen. A filmiparnak egy rakás más, kevésbé látványos eleme van: díszlettervezők, rakodó munkások, a stúdió konyhása és liftszerelője, a DVD gyárak, a helyi forgalmazók, de fogaskerekek a nagy gépezetben az egri mozi tulajdonosa, a boltos aki DVD-ket is árul és a video és DVD-tékások is... illetve utobbiak voltak amik ki nem nyirta őket a letöltés-mánia.

 

És ott is nagy a hasonlóság, hogyha az adott iparban kevesebb a pénz, akkor azt nem csak a vezetőség érzi meg. Ha egy cégnél kevésbé megy jól akkor csak leviszik a főnökség fizetését és ennyi volt? Nem, tudjuk hogy nem. És a filmiparban sem mennek másképp a dolgok. Ha kevesebb pénz áramlik az adott iparba, akkor azt az ágazat majd összes résztvevője megérzi. Mindezt azért, mert az emberek szerint nekik alanyi jogon jár az amit emberek százai dollár milliókból létrehoztak. Ez minden létező koordináta-rendszerben lopásnak számit. Szerintem.

Korábban én is erről hablatyoltam, de akkor hiábavalónak éreztem, pedig ez így van. Mi az, hogy nem lopás a letöltés? Ugyanolyan lopás, mintha bemennél a boltba és fizetés nélkül hoznád ki a DVD-t. És nem csak a producereket lopod meg, hanem Jancsi bácsit, az ácsot, aki összekalapálja a díszleteket, meg Kata nénit, aki főz a stábra, de a kis töki animátort, akinek köszönheted, hogy csorgathatod a nyálad Neytirire, és a többi. És ahogy korábban is írtam, őket rúgják ki, ha a mi nemfizetésünk miatt nem kap pénzt a stúdió, nem a ferraris producert.

 

Pedig lopás, a mondat második fele viszont kb. így van. Ha egy filmet letöltve megnézek, az nem azt jelenti, hogy mindenképpen is megnéztem volna, úgy is, hogy fizetek érte. Tekintve, hogy azért nézem meg otthon letöltve, mert nincs rá pénzem, hogy megfizessem (vagy nem lehet hozzájutni, de ez egy másik kérdés, pl. 50-60 éves mozifilmek, amelyeket a tv sem nagyon ad le). Vagyis akkor semmilyen formában nem nézem meg. Ezzel legalább a készítőt annyiban nem károsítom meg, mert láttam a munkáját. Jó, tudom, ez egy kicsit kicsavart gondolkodás :D

Ez nem kicsavart gondolkodás, már elnézést, hanem faramuci megmagyarázása a bűn elkövetésének. Ha nem veszed meg, nem látod, kész. Ez így megy minden üzletágban. Ha nem fizetsz, nem használod. A ruhát nem hordod, ha nem vetted meg, a pénzt nem költöd el, ha nem dolgozol, az autóval nem furikázol, ha nem vetted meg. Kivétel, ha mindezt elloptad. Ha nem adtál ki rá pénzt, és nem ajándékba kaptad, és mégis nézed, használod, akkor loptad. Megkárosítottad azokat, akik dolgoztak rajta. És szerintem az éhező ácsot nem fogadja el azt magyarázatnak, hogy nem károsítottad, mert raktál ruhát a szekrényébe, de nem fizettél egy petákot sem azért a szekrényért.

 

Amit el kéne fogadni mindenféle belemagyarázás, lekiiesmert helyreráncigálás és erőltetett megmagyarázás, hogy a letöltés lopás, rossz dolog, amivel sokakat károsítunk. Nem lesz jó, ha azt mondjuk, hogy mert a producerek és színészek gazdagok, nem lesz jó attól, hogy másból is megélhetnének, nem lesz jó attól sem, hogy máshogy amúgy sem néztem volna meg, stb. Lopás, kész! Ugyanolyan, mintha a boltból hoznám ki. DE! Sajnos egy szükséges rossz a mai világban, mivel ebben az országban sem vagyunk annyira jól fizetve, hogy sok-sok luxuscikket vásárolhassunk a számlák és kaja mellett. Ezért elfogadható rossz. És ezt szerintem baromira nem kéne kimagyarázni mindenfélével, mert egyrészt fölösleges, másrészt meg egyik sem lehet igaz. Aki meg megtehetné, de nem veszi meg, az meg szégyellje magát, mert neki már nem egy szükséges rossz, ő csak szimplán lop.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.