Ugrás a kommentre

Csillagászat, kozmológia, űrkutatás


Ajánlott hozzászólás

Hozzászólás ideje:

Egyébként lehet, hogy csak a kamera szemszöge miatt tűnik golyónak :)

Mindenesetre érdekes.

 

Ody, szerinted 30 éven belül lesz ember a Marson? :)

Igazság szerint szeretném, ha még az életem során látnám eme jeles eseményt. :(

Hozzászólás ideje:

Szerintem 100 éven belül se lesz ember a Marson, nem hogy 30.

Olvastad talán Peter Thiel ( világ egyik leggazdagabb tech-befektetője ) vízióit?

Itt van angolul.., nagyon érdekes és tanulságos a véleménye a mai emberiség fejlődéséről..

Itt pedig magyarul a cikk:

http://444.hu/2014/09/17/peter-thiel/

 

A kedvenc idézetem a cikkből, ami tükrözi a mai társadalom technológiához való viszonyát..

 

“Nagyobb számítástechnikai kapacitás van az iPhone-odban, mint amekkora az Apollo-program rendelkezésére állt. De mire használod mindezt? Arra, hogy dühös madarakat dobálj malacokra, arra, hogy a macskádról küldj képeket a világ másik felére, arra hogy virtuális polgármesterként csekkolj be virtuális sehova, miközben a XIX. századból itt maradt metrón utazol.”

Hozzászólás ideje: (szerkesztve)

Nem a technikával van a baj, hanem a pénzzel. Nincs motiváló erő, hogy a Marsra menjenek, élvezkedni meg rohadt drága a dolog! Nézd meg a Holdat. Azóta se voltunk ott. Korábban is csak azért, hogy az USA legyőzze a Szovjeteket. A filmekkel ellentétben az embernek nem a Mars kell hanem, hogy dobálhassa a dühös madarakat a malacokra.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
Hozzászólás ideje: (szerkesztve)

Én speciel a multimilliárdos fiatal (amolyan Tony Stark féle) űrkutatás fanatikus üzletemberekben bízom , akik a közeljövőben a pénzüket ebbe a kutatási területre invesztálják ( lásd a Dragon űrhajó project, vagy a Virgin féle fejlesztések)

 

Talán 20-30 évente lesz egy "Sir Peter Weyland" féle iparmágnás, aki mer nagyot álmodni, és a felhalmozódott pénzét a világ meghódítására fekteti be ( legyen az kisbolygó bányászat, exobolygó kutatás: még jobb műszerek még jobb technológia stb)

Kis lépésekben, de az ilyen emberektől függhet a kutatás jövője. Ebben hiszek...

Szerkesztve: - JakeSully
Hozzászólás ideje: (szerkesztve)

Nem hiszem, hogy egy magánember véghez tudná ezt vinni. Az űrkutatás irgalmatlan pénzekbe kerül. Ma nincs olyan mágnás aki egyedül egy Marsra expedíciót kivitelezni tudna. Szinte biztos, hogy a NASA -nál már vannak tervek és technológiák. A pénz hiányzik és az akarat. Minek küldjenek embert a Marsra amikor a Mars járók is fényes sikereket aratnak? Persze az ember lenne a legjobb, de amíg nem szánják el magukat a döntéshozók, nem lesz ilyen út. Per pillanat nem is látom, hogy mi vehetné rá őket.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
Hozzászólás ideje:

Ha azt mondom, hogy a csóka kijelentései szenzációhajhászok akkor még finoman fogalmaztam. Most komolyan az évtizedekkel ezelőtti jövőképet sirjuk vissza? Ja nincsenek repülő autók (milyen kár hogy nem tettük még veszélyesebbé a közlekedést mint amilyen egyébként is) meg űrkolóniák (nem élünk kihalt sziklabolygókön... nagyon szomorú) helyette forradalmasítottuk a kommunikációt, az információáramlást. Ami nyilván tök lényegtelen... az hogy ezzel gyakorlatilag szinte minden ipar és üzletág elképesztő változásokon ment át, ne foglalkozzunk vele. Helyette nézzük le, hogy az emberek tömegei játékra is használják az új technikai vivmányokat. Ahelyett hogy egy kihalt vörös sziklán élnének kint a francban ami ugye sokkal coolabb meg forradalmibb lenne.

Nem mondom én is várom, hogy folytatódjon az űr felfedezése és biztos vagyok benne hogy ha az emberiség kihúzza még pár száz évig (szerintem simán) akkor minden most megtett lépés fontos mérföldkő lesz, de ez pokoli messze van. És pont azért mert ebből se nekünk se a közvetlen minket követő generációknak nem lesz igazán haszna teljesen érthető, ha az irtózatos pénzek amiket ez megkövetelne nem ide mennek.

 

És ez csak egy apróság, mert ahogy nézem a csávó tele van ilyen üres de jól hangzó megmondásokkal.

Hozzászólás ideje:

És pont azért mert ebből se nekünk se a közvetlen minket követő generációknak nem lesz igazán haszna teljesen érthető, ha az irtózatos pénzek amiket ez megkövetelne nem ide mennek.

 

Ezzel nem értek egyet. A fejlődés része, hogy továbblépünk. Haszna pedig biztos lesz, mert sajnos el fog jönni az az idő amikor el kell menni innen. Persze az még igen messze van, 100 ezer vagy talán millió években mérhető, de el fog jönni. Na most ha minden generáció azt mondja, hogy ez soká lesz, ejj ráérünk arra még, akkor az lesz a vége, hogy itt pusztulunk mindannyian. :)

Hozzászólás ideje:

De hát én is azt mondom, hogy minden most megtett lépés mérföldkő lesz. Majd jó soká.

A több százezer év múlva lévő civilizációknak pedig aligha lesz túl sok közük hozzánk. Elég ha csak azt nézzük, hogy 10 000 éve még a kőkorszakban éltünk és azóta miket értünk el és mikre vagyunk képesek. És szemben azzal, amit az ürge állít pokoli gyors fejlődést élünk meg, ahhoz képest, hogy a haladásnak milyen üteme volt az emberiség történetének jelentős részében.

Hozzászólás ideje:

Nem olvastam ezt a fickót, nem tudom ki. A lényeg az, hogy az emberben mindig meglegyen a fejlődés és a továbblépés vágya. Mondjuk nekünk a vérünkben van a kíváncsiság, szóval ezzel nem lesz baj. Sajnos azonban más is a vérünkben van, például az önpusztítás, így azt nehezebb lesz legyőzni. De talán sikerül egyszer a távoli jövőben.

 

Egyébként érdekes, hogy a dinoszauruszok kb. 160 millió évig uralták a földet. Most azért gondolj bele, hogy az emberiség mit tudna elérni ennyi idő alatt?! Abban viszont biztos vagyok, hogy ennyi időnk nincs. Sőt még a tizede sem. :(

Hozzászólás ideje: (szerkesztve)

Az mennyire biztos,hogy jart mar ember a Holdon?

Allitolag nagy kamu az egesz...csak a NASA-nak fel kellett mar mutatnia valamit asok befektetett dodo milliardok utan...

S ha voltunk mar a Holdon,miert nem mentunk tobbe?

Mit lattak ott?

Mar ha voltak egyaltalan....

Szerkesztve: - ZoliZoltán
Hozzászólás ideje:

Az mennyire biztos,hogy jart mar ember a Holdon?

Allitolag nagy kamu az egesz...csak a NASA-nak fel kellett mar mutatnia valamit asok befektetett dodo milliardok utan...

S ha voltunk mar a Holdon,miert nem mentunk tobbe?

Mit lattak ott?

Mar ha voltak egyaltalan....

Egyáltalán nem biztos, hogy igen valószínű az emberi lábnyom otthagyása a Holdon.

Sajnos ez egy szomorú történet, mert miután befektette azt a sok milliárd dodót a rakétákba, azok jól kihaltak. Mert mint kiderült, a rakéták hátuljából az elvárásokkal ellentétben tűz jött ki, nem pénz. Pedig a NASA mérnökei mindent megtettek, hogy pénz hulljon szegény dodókra, viszont sikerült fellendíetni a sültdodó piacot egy rövid időre.

Ez persze arra is magyarázat, miért nem mentünk többé el a Holdra. Elfogytak a dodók, így már nem tudtuk őket a rakéták alá befektetni.

A valószínűleg nem biztos, hogy ott sem járt holdutazók valószínűleg a Holdon nem látták az alábbiakat: holdkő, holdpor, holddomb, csillagok, Nap, Föld. Minden egyéb fényképeken megtekinthető, amit valószínűleg láttak, ilyenek mind holdlakó, holdváros, holddodó, stb.

De mint írtam, egyáltalán nem valószínű, hogy biztos, hogy nem jártak emberek a Holdon. Az egészet a Balatonban vették föl a Korda Filmstúdióban. :hehe::evil:

Hozzászólás ideje:

Az mennyire biztos,hogy jart mar ember a Holdon?

Allitolag nagy kamu az egesz...csak a NASA-nak fel kellett mar mutatnia valamit asok befektetett dodo milliardok utan...

Nyilván semmi se biztos, de ez inkább a biztosabbak közül való információ. :) Az összeesküvés-elméletek mindig nagyon népszerűek, de szinte mindig jóval kisebb az esélyük, mint annak, ami ellen szólnak.

 

S ha voltunk mar a Holdon,miert nem mentunk tobbe?

Mit lattak ott?

Miért járnánk vissza rendszeresen? Valószínűleg nincs ott semmi olyan, amiért megérné. Irdatlan mennyiségű erőforrás kell ahhoz, hogy kiruccanjon oda pár ember, nem is beszélve az emberélet kockáztatásáról. Utána lehet nézni, mit láthattak ott, nem annyira izgalmas, mint amennyire annak hangzik. Egyelőre nincs értelme embereket küldeni oda, mert a felderítési műveleteket robotok is el tudják végezni, többet meg egy ember se tehetne.

A Holdra való eljutás inkább egyfajta presztízskérdés. Akkoriban pláne ki volt élezve a tudományos verseny is és ez egy nagy dobás. Felkerült az emberiség bakancslistájára, hogy jártunk a Holdon, de most még ennek nagyobb a szimbolikus jelentősége, mint az érdemi haszna. Később persze ez változhat, de még nem tartunk ott.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Amúgy az űrkutatásnak jelenleg a legtöbb haszna a filozófiai tartalomban rejlik. Fel akarjuk mérni a helyünket a világegyetemben, választ akarunk kapni olyan kérdésekre, hogy honnan származik a Föld, a Nap vagy a galaxisunk, hogyan alakultak ki, mi lesz a sorsuk, hány ezekhez hasonló hely létezhet, van-e máshol (általunk értelmesnek vélt) élet, új anyagok, fejlettebb vagy fejletlenebb civilizációk, mindenféle időbeli viszonyok érdekelnek minket stb.. Ezeknek megvan a tudományos (természettudományos törvények felismerése, elméletek tesztelése stb.), sőt még a technológiai (műholdas rendszerek, napelemek stb.) vonatkozásuk is, de tipikusan nem ezért tartjuk ennyire izgalmasnak a témát.

 

Ezeknél nagyobb léptékű és forradalmibb gyakorlati hasznot (utazgatás más rendszerekbe, idegen fajokkal való kapcsolatfelvétel, más bolygók kolonizálása stb.) mindaddig nem érdemes elvárni, amíg a fénysebesség, mint elvi korlát létezik. Amíg ezt nem tudjuk kiküszöbölni, addig nemhogy eljutni nem tudunk amúgy csillagászatilag mérve röhejesen közeli helyekre, de még naprakész információkhoz se jutunk ilyen távolságokról. Felnézünk az égre és a régmúltat látjuk. Márpedig az emberiség története egy kiváló példa arra, hogy sok ezer évvel ezelőtti állapotokat vizsgálni sok szempontból érdekes és tanulságos, de a hétköznapi haszna korlátos.

Hozzászólás ideje:

Nyilván semmi se biztos, de ez inkább a biztosabbak közül való információ. :) Az összeesküvés-elméletek mindig nagyon népszerűek, de szinte mindig jóval kisebb az esélyük, mint annak, ami ellen szólnak.

 

 

Miért járnánk vissza rendszeresen?

 

Mert ott sok elvileg a Helium-3 :)

Hozzászólás ideje:

Amúgy az űrkutatásnak jelenleg a legtöbb haszna a filozófiai tartalomban rejlik. Fel akarjuk mérni a helyünket a világegyetemben, választ akarunk kapni olyan kérdésekre, hogy honnan származik a Föld, a Nap vagy a galaxisunk, hogyan alakultak ki, mi lesz a sorsuk, hány ezekhez hasonló hely létezhet, van-e máshol (általunk értelmesnek vélt) élet, új anyagok, fejlettebb vagy fejletlenebb civilizációk, mindenféle időbeli viszonyok érdekelnek minket stb..

 

Az életen kívül a felsoroltakra már mind tudjuk a választ. ;)

Hozzászólás ideje:

Az életen kívül a felsoroltakra már mind tudjuk a választ. ;)

Legalábbis úgy gondoljuk, hogy tudjuk. ;) Nagy valószínűséggel jól gondoljuk, bár akadnak még homályos foltok és alternatív elméletek. Ahogyan egyébként annak az esélye is elhanyagolhatóan kicsi, hogy a Föld legyen az egyetlen olyan bolygó, amelyen van élet. Szóval ezen kérdés is szinte bizonyosan megválaszoltnak tekinthető. Ez még akkor is igaz, ha kifejezetten magasabb rendű létformákra (tehát nemcsak mikroszkopikus kis egysejtű jellegűekre) gondolunk ezalatt.

Hozzászólás ideje:

Ahogyan egyébként annak az esélye is elhanyagolhatóan kicsi, hogy a Föld legyen az egyetlen olyan bolygó, amelyen van élet.

Hát nem tudom, szerintem ez a kérdés egyáltalán nincs megválaszolva. Sajnos, itt is óhatatlanul jelentkezik a humáncentrikus gondolkozás. A Drake-formula egy eléggé meghaladott számítási módzser, földi viszonyokból indul ki és próbál statisztikai számokat levetíteni az űrt illetően. Szerintem nincsen olyan "törvényszerűség", amely kizárttá teszi, hogy mi vagyunk az egyetlen "értelmes" faj ezen a világegyetemen.

Hozzászólás ideje:

Sajnos, itt is óhatatlanul jelentkezik a humáncentrikus gondolkozás. A Drake-formula egy eléggé meghaladott számítási módzser, földi viszonyokból indul ki és próbál statisztikai számokat levetíteni az űrt illetően. Szerintem nincsen olyan "törvényszerűség", amely kizárttá teszi, hogy mi vagyunk az egyetlen "értelmes" faj ezen a világegyetemen.

Nem is mondta senki, hogy lenne ilyen törvényszerűség. Nem az emberközpontú elméletekre gondoltam, nem is a Drake-formulára. Egész egyszerűen az univerzum mérete és a benne található bolygók száma (még a megannyi variációs lehetőség ellenére is) nagyon kicsiny valószínűséget indukál a magasabb rendű élet "földi egyediségére". Pláne, ha figyelembe vesszük az időbeli eltolódásokat is. Persze nem arra az igencsak fantáziátlan megközelítésű életre kell gondolni, ami csak vízen és/vagy szénen alapulhat.

Hozzászólás ideje: (szerkesztve)

" A PLÚTÓ ISMÉT BOLYGÓ "

 

A "bolygó" ismérvei:

-saját gravitációs tér

-(közel) gömb alak

-csillag körül kering

-nem csillag és nem egy másik bolygó holdja

-megtisztítja saját környezetét(tisztára söpri saját pályáját övező térséget)

 

Az utolsó feltételnek nem tesz eleget a Plútó, tehát az hogy 5 holdja van még teszi bolygóvá. De ha fenti elméletet módosítják- volt már ilyenre példa- akkor bármi lehet.

Szerkesztve: - csoli1138
Hozzászólás ideje:

Hát ennek a kislánynak a szülei nem teljesen komplettek. Képesek egy olyan célra fókuszáltatni, ami jó eséllyel sose fog megvalósulni. Vajon mennyire lesz depressziós, ha kiderül, hogy nem mehet a Marsra? Apuka mindenesetre elég hardcore-ban nyomja: "megbékélt azzal a gondolattal, hogy ezután esetleg soha többé nem találkozhatnak". Úristen...

Hozzászólás ideje: (szerkesztve)

Az mennyire biztos,hogy jart mar ember a Holdon?

Allitolag nagy kamu az egesz...csak a NASA-nak fel kellett mar mutatnia valamit asok befektetett dodo milliardok utan...

S ha voltunk mar a Holdon,miert nem mentunk tobbe?

Mit lattak ott?

Mar ha voltak egyaltalan....

 

Ne nyelj be mindent nyakló nélkül! Járt ember a Holdon, nem is egyszer! Apollo 11, 12, 14, 15, 16, 17 ... a 18-ast már soha nem lőtték fel, de így is 7 expedíció indult el a Holdra, ami landolással is járt (volna) ha a 13-as esetében nem következik be egy katasztrófa, mely miatt a Holdra nem szálltak le, csak megkerülték azt, és így is óriási teljesítmény volt a legénységet visszahozni a Földre épen és egészségesen! Tehát összesen 6x landolt Apollo holdkomp a Holdon emberekkel a fedélzetén, mely emberek biza nem csak a lábnyomaikat hagyták hátra a Hold felszínén!!!

 

Az összeesküvés-elmélet hívők érveit pedig könnyen meg lehet dönteni!

Szerkesztve: - Darth Riddick
Hozzászólás ideje:

Ez a kislány lehet az első ember a Marson

http://www.origo.hu/tudomany/20141010-mars-utazas-alyssa-carson-nasa-urkutatas.html

 

Sok sikert az utazáshoz kislány :cool:

 

 

Hát ennek a kislánynak a szülei nem teljesen komplettek. Képesek egy olyan célra fókuszáltatni, ami jó eséllyel sose fog megvalósulni. Vajon mennyire lesz depressziós, ha kiderül, hogy nem mehet a Marsra? Apuka mindenesetre elég hardcore-ban nyomja: "megbékélt azzal a gondolattal, hogy ezután esetleg soha többé nem találkozhatnak". Úristen...

Egyetértek Bomarral! Ha egy felnőtt ember ambiciózus döntése és pályája csúcsa egy Marsutazás, akkor azt mondom; oké.

De valakit erre nevelni beteg dolog. Szerintem az Apa kapja az első pofont, ha a lánya esetleg szerelmes lesz és az életet választja a karrier helyett.

Én drukkolok, hogy így legyen! Nem élhet valaki ilyen béklyóval.

Soha nem helyezném az emberiséget az emberség elé, ha a családomról van szó, pláne nem!

  • 3 héttel később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.