Ugrás a kommentre

A prófécia


Obi1

Ajánlott hozzászólás

De ez nem elkövetett bűn, meg nem is olyan dolog amit próféciába kellene foglalni. Egyáltalán honnan az infó, hogy a Jedik szemethunytak a rabszolgaság felett? 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

27 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

De ez nem elkövetett bűn, meg nem is olyan dolog amit próféciába kellene foglalni. Egyáltalán honnan az infó, hogy a Jedik szemethunytak a rabszolgaság felett? 

Eléggé nyilvánvalóan tudják, hogy a Tatooine-on rendszerszintű a rabszolgatartás, mégis, soha nem emeltek ellene szót.

 

A TCW eléggé rávilágított amúgy a Rend hibáira, arra, hogy a szlogenjeik nem többek demagóg maszlagnál.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Miért ne szólhatna erről is? A politikai elkötelezettségükről, a háborúba vonulásukról, a béke és az igazság sárban tiprásáról? Aki több ezer évvel lát előre a jövőbe, ezt is láthatta, és lejegyezhette. Elég lehet egy ősi Jedinek megpillantani, amint Krell, Dooku vagy Barriss ténykedik, vagy csak szimpláne Jedi lovagokat katonai légiók élén. Ha nem is tudja hová tenni, azt leszűrheti, hogy valami elcsesződött, és ha a Jedik katonákkal az oldalukon csatáznak, akkor már nem a béke őrei, hanem a háború lovagjai, vagyis megszegték az esküjüket, vagyis elárulták a Galaxis névtelen népeit, ami bizony bűn.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

13 órával ezelőtt, Darth Cupsy írta:

"Amikor a kyber, ami nem kyber felragyog, jön majd el a prófécia ideje. "

Erről lövésem sincs.

Itt szerintem a Halálcsillagra gondolhatnak, amit kyberkristályok működtetnek. A felragyogás, lehet a lövés az Alderaan ellen

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is erre gondoltam, de a prófécia ideje elviekben nem akkor jön el, amikor megszületett a kiválasztott? Ami ekkor már 41 éve történt. De ha még az nem is, már az Uralkodó is hatalmon van 19 éve, az Erő egyensúlyával már a Jedik által is érzékelhető gond van 32 éve. Szerintem a prófécia ideje már az ep1-ben eljött, ha nem előbb, Anakin születésekor.

Ráadásul Alderaan már a harmadik "felragyogása" a Halálcsillagnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És mi van, ha mégsem Anakin a kiválasztott? A prófécia végső egyensúlyról beszél, ami határozottan nem állt be Anakin tevékenységei nyomán. Luke szerint legalábbis, csak egy ideig volt egyensúly, ami a "végső" jelzőtől elég messze van.

 

Viszont a kyber-es részt a többi potenciális kiválasztott jelölt (Luke, Kylo) esetében is nehéz hova tenni.

 

Ejj, nagyon remélem ezzel is foglalkozik majd a TROS... SŐT, el is várom, hogy foglalkozzon vele, és adjon valami végső értelmezést neki! Már azzal sem értek egyet, hogy egy könyvből kellett magát a szöveget megismernünk, annál azért sokkal nagyobb jelentősége van a próféciának.

Szerkesztve: - Yoda József
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Yoda József írta:

És mi van, ha mégsem Anakin a kiválasztott? A prófécia végső egyensúlyról beszél, ami határozottan nem állt be Anakin tevékenységei nyomán. Luke szerint legalábbis, csak egy ideig volt egyensúly, ami a "végső" jelzőtől elég messze van.

Ezt már sokszor átrágtuk. Luke tévedhetett is, vagy lehet, hogy Sidious rondított bele a dolgok menetébe valahogy (vagy azzal, hogy a Sötét Oldalra állította a kiválasztottat - amiről a prófécia láthatóan nem regél -, vagy azzal, hogy valamilyen formában még mindig él). De ki tudja, talán az sem véletlen, hogy a többi Jedivel ellentétben Anakin automatikusan szellem lett. Lehet, hogy a kiválasztottság túlmutat a fizikai síkon, és még van mit tennie az Erő honában is. Mert Anakin ugye csak fizikai értelemben halott, de ettől még nagyon is él (és ezt a tényt nagyon látványosan kerülik, remélem, hogy nem véletlen).

Másra pedig aligha vonatkozhatna a profécia. Luke jöhetne szóba, a prófécia egyes szakaszai rá is igazak. Amidala a Köztársaság végső éveiben született, ezt tekinthetjük "sötétben születésnek", és a Birodalom megalakulása után két nappal szült: szóval Luke aztán végképp sötétségben született. És a kyberes rész, ha a Halálcsillagra vonatkozik, szintén jobban vonatkozhatna Luke-ra, hiszen azokban a napokban lépett az Erő útjára, amikor a Halálcsillag üzemképessé vált.

Ugyanakkor Luke egyértelműen apától fogant, és senkinek nem volt ellenére, hogy a legnagyobb Jedik közé emelkedjen, mert leginkább nem volt rajta kívül más Jedi. Ha te vagy az utolsó Jedi, könnyű a legnagyobbnak lenni. :) 

Gondolhatnánk még esetleg Benre, de neki is volt apja és éppen a sötétség eloszlása után született - pedig az anyás rész még rá is vonatkozhatna, ahogy akár a kyberes rész is, ha a Csillagpusztítóra vetítjük ki.

Rey meg ugye nőként eleve kizárt.

Szóval a "nam apa nemzette" rész miatt, és mert férfiről van szó, aki akkor élt, amikor még sok Jedi volt biztos, hogy Anakinról van szó. A kyberes rész tényleg talány, gondolom ez is valami metafora (vagy metafura). Lehet, hogy Anakin születésekor vagy a környékén történt valami jelentős esemény. Mit tudom én, új csillag született, elvégre Chirrut szerint a legerősebb csillagok szíve kyber. Hm... Most eszembe jutott erről valami:

 

A legerősebb csillagok szíve kyber -> felragyog a kyber, ami nem kyber, azaz felragyog egy csillag -> Megszületik egy csillag.

A Skywalker azt jelenti, hogy égenjáró. Az ég lehet a csillagos ég is, a rajta járó pedig egy csillag, hiszen a csillagok mozognak az éjszakai égbolton. Tehát, felragyog a kyber, ami nem kyber => felragyogott az égen egy új csillag => megszületett egy égenjáró => megszületett Anakin Skywalker, a Kiválasztott.

Tehát a "felragyok a kyber, ami nem kyber" szimbólikusan lehetne Anakin Skywalker születése is, vagy akár a felfedezése -> ez utóbbit erősíti, hogy Obi-Wan és Qui-Gon akkor kezdett rezgéseket érezni az Erőben, amikor közeledett Anakin felfedezésének a napja, és minő véletlen a Sith-ek is ekkor fedik fel magukat, azaz a szunnyadó múltbéli veszély toojáshélya is ekkortájt reped meg. Anakin meg ekkor mutatja meg Erőérzékenységét, nyeri meg a Boonta Esti versenyt és a naboo-i csatát és kerül a Jedik közé. Felragyogott a csillaga.

 

1 órával korábban, Yoda József írta:

Ejj, nagyon remélem ezzel is foglalkozik majd a TROS... SŐT, el is várom, hogy foglalkozzon vele, és adjon valami végső értelmezést neki! Már azzal sem értek egyet, hogy egy könyvből kellett magát a szöveget megismernünk, annál azért sokkal nagyobb jelentősége van a próféciának.

Egyetértek. Ezzel kötelező jelleggel kell foglalkoznia a filmnek, és azért remélem, hogy ott is elhangzik a prófécia szövege, mert azért ez így tényleg nem elegáns.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De a Prófécia arról szól, hogy a Kiválasztott elhozza az Egyensúlyt. A Halálcsillag (kyber, ami nem kyber) YE 0-ban pusztította el az Alderaant, az egyensúly meg YU 4-ben állat be a sithek kipusztulásával. Ez a 4 év már nem akkora különbség, tekintve, hogy a prófécia több ezer éves.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 perccel korábban, Nabopolasszar írta:

De a Prófécia arról szól, hogy a Kiválasztott elhozza az Egyensúlyt. A Halálcsillag (kyber, ami nem kyber) YE 0-ban pusztította el az Alderaant, az egyensúly meg YU 4-ben állat be a sithek kipusztulásával. Ez a 4 év már nem akkora különbség, tekintve, hogy a prófécia több ezer éves.

Ahogy 41, 32 és 19 év sem sok egy ezeréves időperiódusban. ;) 

És még mindig ott van, hogy Alderaan felrobbantását megelőzte Jedha és Scariff pusztulása, ezeken is a Halálcsillag dorbézolt (plusz voltak próbalövések is). Jó, nem nagy időintervallum az a pár nap, de pont ezért necces csak az Alderaanra vonatkoztatni. Plusz igazából szerintem értelme sincs. Miért olyan jelentős a Halálcsillag az Erőben, hogy ez indukálná a prófécia idejének kezdetét? És mi van az azt megelőző évtizedekkel? Az miért nem számít akkor? Pedig ebben az időszakban dúlt a klónok háborúja, amit a "tojásban szunnyadó múltbéli veszedelem" robbantott ki, és amiben többen haltak meg, mint ahányan fűbe haraptak a két Halálcsillag miatt együtt véve. Fajok pusztultak ki, bolygók robbantak fel, a gonosz hatalomra került, de a prófécia ideje csak mindez után jön el? Nekem ez így nem áll össze egésszé.

Plusz még metaforának is sántít, hiszen a Halálcsillagban valódi kyber kristályok vannak, azok ragyognak fel, amikor elsül a szuperlézer. Ennek tükrében ez a rész nem metafora lenne, hanem konkrétan jó nagy tévedés.

Az meg külön bezavar, hogy YU 4-ben az ep9 trailer alapján lehet, hogy nem is állhatott be semmiféle egyensúly, mert a Sith-eket nem sikerült teljesen kipusztítani.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem arra akartak utalni, ezzel a "felragyogással", hogy olyan fog történni, ami még korábban nem történt, ergo amikor ez a felragyogás bekövetkezik, akkor jön el a prófécia kora. (Az "at hand" inkább azt jelenti, hogy hamarosan/nem sokára, nem azt, hogy rögtön/azonnal, csak ez magyarul nem hangzik olyan préfétikusan :D )

És a kyber, ami nem kyber... azért na... a Halálcsillag több mint egy bazinagy kyber kristály. Fontos része, de több annál, így szerintem még belefér az értelmezésbe

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 órával ezelőtt, Nabopolasszar írta:

Szerintem arra akartak utalni, ezzel a "felragyogással", hogy olyan fog történni, ami még korábban nem történt

Miért, az Erő egyensúlyát visszaállító Kiválasztottak minden nap születnek? Nem! Ellenben tömegpusztító fegyverek korábban is voltak. Yoda maga mondja, hogy a Sith-ek korábban is használták a kybereket tömegek lemészárlására.

6 órával ezelőtt, Nabopolasszar írta:

Fontos része, de több annál

Elengedhetetlen, megkerülhetetlen része, e nélkül csak egy bazi nagy, de semmiben sem kiemelkedő, cél nélküli űrállomás. A valódi kyber kristályok nélkül a Halálcsillag semmit sem ér, egy lábjegyzetre sem lenne elég a Galaxis történelmében. Szóval miben több? Egy bazi nagy gömb, ami kiaknázza a valódi kyber kristályokban lévő pusztító erőt. Semmi plusz nincs benne ennél több. Mozgó űrállomást bárki tud építeni, a csillagrombolók is azok. Ez nem plusz. A Halálcsillagban az egyetlen plusz a kyberek által adott pusztító erő. Ehhez nem passzol a "kyber, ami nem kyber". Sőt, Erso áttörése után már Halálcsillagot építeni sem nagy cucc. Még azt lepipáló dolgot sem. Szóval miért a Halálcsillag a választópont, miért nem az annál sokkal nagyobb rombolóerőre képes, szintén kyberrel üzemelő Csillagpusztító? Ez még mindig nem áll össze.

A Halálcsillag valódi kyberrel működik, azon kívül viszont semmi plusz nincs benne, de legalább két másik hasonló állomás lepipálja. A Halálcsillag csak a Birodalom életében mérföldkő (a bukás felé), de az Erőben és egy ezeréves próféciában nem nagy cucc. Főleg, hogy hasonló pusztító eszközök már jóval a Halálcsillag előtt is voltak.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem az ep1-ig inkább csak Qui-Gon vette komolyan. Ezt abból gondolom, hogy az ep1-ben Windu és Ki-Adi-Mundi is meg volt arról győződve, hogy a Sith-ek már rég kipusztultak. Ha a Jedi Tanács két prominens személye is ilyen határozott kijelentésre ragadtatja el magát, akkor valószínűleg a próféciát minimum félvállról veszik. Viszont, miután konkrétan megerősítést nyert, hogy a Sith-ek élnek és virulnak, már volt okuk komolyabban venni - de Windu és Yoda még az ep3-ban is kételkedett, pedig Yodának még belsős infói is voltak akkor már.

Nekem a filmek alapján úgy fest, hogy a prófécia egyetlen igaz hívője Qui-Gon volt, meg talán Obi-Wan. De mindenki más fenntartásokkal kezelte.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pontositok: minek van ez a profécia számon tartva ennyi idő után? A Tanácsban úgy tűnik mindenki pontosan tudja miről van szó. Úgy hivatkoznak rá mintha ennek az ismerete alap lenne. Sőt rendre "a proféciaként" hivatkoznak rá. Nekem egyelőre érthetetlen hogy miért.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is valami ilyesmi lehetett. Valami nagy Jedi csóka jövendölhette, aztán fennmaradt. Lehetett akár a Jedi Tanács egy korai, vezető tagja.

A másik tippem az, hogy nem egy, hanem több Jeditől ered a prófécia, akik vagy (közel) egyidőben láthatták a jövőt, ami szokatlan mutatvány lehet, ezért lejegyezték és fennmaradt.

Esetleg még az is lehetséges, hogy valami Yoda formátumú látta először, lejegyezték, majd évek, évtizedek, évszázadok alatt újra és újra látta a jövőt egy-egy Jedi, akik aztán kutakodtak kicsit az archívumban, így újra és újra előkerülhetett a prófécia. Azt tudjuk, hogy ezek az események nagyjából előre el voltak rendeltetve (Qui-Gon mondta, hogy mindig megtörténik), és mi is ismerünk egy Jedit, aki már az ep1 előtt megjósolta a klónok háborúját. Ő volt  Sifo-Dyas, a klónok megrendelője. Azt, amit ő látott, láthatta az elmúlt évezredben sok más Jedi is, ezeket aztán lejegyezték, így a prófécia fennmaradhatott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az érdekes lenne, mert jelenlegi tudásunk szerint azok a Jedik, akik az első Sith-ek lettek, több ezer évvel az Első Jedi után hagyták el a Jedi Rendet. Akkor már a béke és az igazság őrei voltak a régi Köztársaságban. Persze nem lehetetlen a dolog, láthatták előre a Sithe-ket, de a fenti szövegből nekem inkább az jön le, hogy a prófécia már a Sith-ek (látszólagos) kipusztítása után, ezer éve született. Hiszen a Sith-ekre úgy hivatkoznak, mint elmúlt dologra: "a múlt veszélye nem veszett a múltba".

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 6 hónappal később...
2019. 07. 01. - 14:25, Nabopolasszar írta:

Akkor itt a teljes

 

A nő, aki sötétségbe születik, sötétséget szül majd. Amikor a kyber, ami nem kyber felragyog, jön majd el a prófécia ideje. Egy férfi majd a legnagyobb jedik közé emelkedik, mégha ez a társai ellenére is van. Csak sok jedi áldozata során fog a Rend megtisztulni a bűntől, amit a névtelen ellen tett. A múlt veszélye nem veszett a múltba, hanem egy tojásban alszik. Ha a tojás megreped, fenyegetni fogja az egész galaxist. Amint maga az Erő betegedik meg, a múltnak és a jövőnek szét kell válnia és egyesülnie kell. Eljön majd a Kiválasztott, kit nem apa nemzett, és e férfin keresztül fog az Erőben a végső egyensúly visszaállni.

Most kezdtem csak olvasni a Meter és Tanítványát, ott tartok, amikor Obi-Wan először idézget mondatokat a próféciákból... ez a fenti idézet így benne lesz majd egyben is egészben vagy csak te raktad össze őket a különböző mondatokból? Mert ha nincs egyben akkor szerintem nem minden mondat Anakinról szól. Mert pl. a kyberes rész sokkal jobban illene a Starkillerre, mint a HCS-ra.

 

Most látom, hogy az első mondat máshogy van a könyvben, akkor a fenti idézet saját fordítás gondolom. A könyvben ez áll: "ő, ki sötétségnek született, a sötétségnek fog szülni" ... Azt tudjuk, hogy Rey anyja vagy apja-e Palpatine gyereke? Mert ha az anyja akkor ez a fenti prófécia részlet Reyre és az anyjára illik jobban szerintem.
 

Egyébként Obi-Wan ezt is idézi: "Amikor az igazak szem elől tévesztik a fényt, feltámad a gonosz, mi egyszer már meghalt" mond ez valakinek valamit az EP 9 tükrében? :D 

OFF: Kicsi ellentmondás, hogy a TCW holokron lopós részében Jocasta Nu azt mondja, hogy a holokronokat csak a Jedi Tanács tagjai tanulmányozhatják, míg itt a könyvben Obi-Wannál is van egy + azt írják, hogy maga Qui-Gonn is sokszor kivette ezt a holokront padawan korában.


Bocs, ha fenti kérdéseimre feljebb a topicban van válasz, de melóban vagyok és nincs időm visszaolvasni, de annyira izgatott lettem a lehetséges felfedezéstől, hogy muszáj volt bepötyögnöm ezt a pár sort most :)

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 órával ezelőtt, Darth Cupsy írta:

Most látom, hogy az első mondat máshogy van a könyvben, akkor a fenti idézet saját fordítás gondolom. A könyvben ez áll: "ő, ki sötétségnek született, a sötétségnek fog szülni" ...

Rey-nek az apja volt Palpatine gyereke, ezt Kylótol tudjuk, aki az ep9-ben a hangárban mondja el Rey-nek:

"My mother was the daughter of Vader. Your father was the son of the Emperor."

7 órával ezelőtt, Darth Cupsy írta:

OFF: Kicsi ellentmondás, hogy a TCW holokron lopós részében Jocasta Nu azt mondja, hogy a holokronokat csak a Jedi Tanács tagjai tanulmányozhatják, míg itt a könyvben Obi-Wannál is van egy + azt írják, hogy maga Qui-Gonn is sokszor kivette ezt a holokront padawan korában.

Lehet, hogy a széfhez csak a Tanácstagok férnek hozzá, de ha ők kivették a holokront, már bárkinek átadhatják - és meg lehet kérni őket, hogy vegyék már ki nekik ezt meg azt. (Én még nem járok itt a könyvben, így nem tudom, milyenek a körülmények, csak találgatok.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Az apja volt Palpatine fia. 

 

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Rey-nek az apja volt Palpatine gyereke, ezt Kylótol tudjuk, aki az ep9-ben a hangárban mondja el Rey-nek:

"My mother was the daughter of Vader. Your father was the son of the Emperor."

 

Az ünnepi pörgésnek és a munkának "hála" még nem sikerült megnéznem újra a filmet :( , ezért nem emlékeztem, köszi a válaszokat :)

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Lehet, hogy a széfhez csak a Tanácstagok férnek hozzá, de ha ők kivették a holokront, már bárkinek átadhatják - és meg lehet kérni őket, hogy vegyék már ki nekik ezt meg azt. (Én még nem járok itt a könyvben, így nem tudom, milyenek a körülmények, csak találgatok.)

Való igaz, nem azt mondja Jocasta, hogy csak a Tanácstagok tanulmányozhatják, hanem, hogy csak ők léphetnek be páncélterembe ahol őrzik őket. Amúgy különösebb körülmények nincsenek itt a könyvben csak annyit említenek, hogy Obi-Wannál van a holokron. 

1 órával ezelőtt, Nabopolasszar írta:

Igen, amikor fordítottam a magyar megjelenés még csak láthatáron volt. 

Be tudnád rakni a teljes hivatalos szöveget? Mostmár kíváncsi vagyok rá, mennyire tér el az én verzióm a könyvestől :)

Hát ahol tartok ott még nincs benn a teljes szöveg csak pár mondatot mond Obi-Wan:

"ő, ki sötétségnek született, a sötétségnek fog szülni"
"amikor a kyber, ami nem kyber, ragyogni kezd, eljön az idő, hogy valóra váljon a jóslat"
 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Prófécia kérdése is érdekes, főleg a Skywalker kora fényében. Ezek szerint az Egyensúly nem örök érvényű. A folytatás trilógia azt támasztja alá, amit korábban elképzeltem. Mindig lesznek új fenyegetések és gonoszok, akik felborítják a dolgokat, És lesznek Kiválasztottak, akik helyrehozzák azt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.