Ugrás a kommentre

6x04 - Orders


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

De a Guide legalább igazolja vagy cáfolja a sejtést. Általában ha látok egy azonos helyet, én automatikusan arra gondolok, hogy az nem ugyanaz (már persze akkor, ha a körülmények lehetővé teszik, ebben az esetben az, hogy bazi nagy az épület). Főleg azért, mert nem szeretem az olyan direkt utalásokat, amikor két egymástól független esemény is ugyanoda vezet, és ezt semmi nem indokolja. Azzal nemhogy kifejezi az alkotógárda, mennyire ötlettelen, de az adott helyszín bővítésétől is megfosztják a rajongót. Szerencsére, a TCW stábjára ez annyira nem jellemző, hogy ihaj, így most az ep3 végén pár percig szerepelt Orvosi Központ milyen szépen kibővült egy második vizsgálóval, egy lépcsőházzal, egy bazi nagy váróval. És ez a TCW csodája, úgy szólván, hogy rövid ideig szereplő vagy lényegtelen dolgok (helyszínek, eszközök, járművek) is sokkal nagyobbá válnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Micsoda történetzárás volt! A 66-os paranccsal kapcsolatban épp ilyenre vártam, ami helyre tesz egy-két dolgot a témában. Lehetett utálni a klónokat a 66-os parancs miatt régen, de most már nem lehet. Egyszerű áldozatok ők is abban a játszmában, ahol végül is egyetlen személy járt jól: Darth Sidious.

Az ember szíve egyrészt örült, amiért ennyire színes epizódot láthatott, másrészt viszont a tragédia, ahogy egyébként számítani is lehetett rá, bekövetkezett. :( Igaz, legalább emlékezetes marad minden szempontból Fives halála, úgyis mint annak a klónnak a tragikus vége, akinek sorsát szinte végigkísértük a sorozatban, és mint az a pillanat, amikor még talán meg lehetett volna fordítani az eseményeket, vagy legalábbis nem úgy mentek volna a Jedik a vesztükbe, mint a marhák a vágóhídra.

 

Anakint valóban elvakítja a főkancellár jóindulata, és nem hisz Fives-nak, sőt, még a gyanú gondolatát sem teszi magáévá. De tegyük hozzá, hogy a helyzet sem volt éppen ideális ahhoz, hogy komolyan hitelt lehessen adni egy zavarodott ember vádjainak. Eleve a gondolat nagyon eretnek, hogy a főkancellár része egy magas szintű összeesküvésnek, és egy olyan ember szájából hangzik el, aki nagyon furán viselkedik, talán nem is igazán beszámítható. Ráadásul mielőtt konkrétumokat mondhatott volna, amelyeknek utána lehet nézni, pont meghalt. Nagyon sajnáltam szegényt. :( Halála akkor lehetett volna kevésbé értelmetlen, ha a chip-pel kapcsolatos felfedezése nyomán valami történik, a Jedik utánanéznek egy-két dolognak – de semmi ilyenre nem volt igazán megfelelő az időpont – sajnos most sem.

 

Az azért megdöbbentő volt, hogy a főkancellár meddig mert elmenni ezúttal, hogy elérje a célját. Ez már a manipuláció magasiskolája: elmondani az igazat valakinek, ezzel ösztönözni ámokfutásra, és így tenni totálisan hiteltelenné a figyelmeztetéseit, és egyben végleg elintézni, mint problémát. Nem csoda, hogy végig tudta játszani a játékot, leplezve a valódi összeesküvést a szeparatista háború álcája mögött, anélkül, hogy komolyabb akadállyal találkozott volna.

 

Végül hozzátenném, hogy ami miatt még nagyszerű volt ez az epizód, az Coruscant ismét más szemszögből. A taxis, a klón kantin, az ott szóló gépies zene, ami annyira passzolt a helyhez, mind remek színfoltjai voltak a sorozatnak. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De tegyük hozzá, hogy a helyzet sem volt éppen ideális ahhoz, hogy komolyan hitelt lehessen adni egy zavarodott ember vádjainak.

Talán ha engedi magát Fives bevitetni a jedikhez minden másként alakul. Kár, hogy a végére nagyon paranoiás lett. :( Persze nem ok nélkül, de mégis kár érte...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Talán ha engedi magát Fives bevitetni a jedikhez minden másként alakul. Kár, hogy a végére nagyon paranoiás lett. :(

Én attól tartok, hogy nem jutott volna el. Szerintem az a méreg, amit Nala Se beadott neki, halálos volt. Egyre gyengült és nem csak mentálisan. A végén már a lábán is alig állt meg. A kaminoi szerintem arra játszott, hogy ez a méreg végigviszi azon, amit Tup produkált. Megőrül, végül meghal, ezzel egyrészt igazolja, hogy a chip az agressziót tompítja, másrészt, a kivétele halálos a klónokra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A gonoszság kibontakozásának és a jó oldali igazság elnyomásának egyik zászlóshajója ez az epizód. Nem is tudok mást mondani, mint ami már ebben a topikban korábban elhangzott, csak Palpatinet ócsárolni. Amit ebben a részben leművel, az az ördögi machináció, a tökéletes manipulálás tiszta példája, aminek a levét rajta kívül mindenki más megissza. A készítőgárda tényleg megmutatott minden eddig elmondatlan dolgot, és nem csak az öreggel kapcsolatban. Láthatjuk, ahogy a helyzetet és a bizalmasát felhasználva hogyan tudja kihozni a neki lehető legjobb eredményt bármiből. Eleve hogy Nala Se már az elején sunyiban rákontráz a dolgokra, mintha nem lenne így is eléggé kétséges a jók helyzete. Még ördögibb dolog, hogy a kezdőhelyszín ugyanaz az üzem, ahol Vadert összerakják, bár nem pont ugyanaz a terem, ha a triviára támaszkodhatunk. Végülis igaza van Palpinak, az a legjobban felszerelt orvosi intézet, hisz egy félholt, megcsonkított, szénné égett romhalmazt is fel tudnak támasztani "hamvaiból" (:D). És még a dokidroid is ugyanaz, csak itt még nem veri szét senki a fejét az Erővel. Nem tudom mit mondhatott az öreg Fivesnak négyszemközt, de nagyon valószínűnek tartom, hogy az igazat. Utána meg játssza a riadt öregembert, de tudom sajnálni! Ez az egész annyira hajazott Ahsoka menekülésére, ott is csak egyvalaki tudta a jók közül az igazat egészében, ott is bemártották a sötét erők a hős(nő)t, és ott is embervadászat indult az igazság ellen. A bizonyíték meg most már végleg kicsúszott a Jedik kezéből, valószínűleg meg sem áll Serennoig, mivel Dooku is nagyon érdeklődött iránta. Nala Se meg még mindig hazudik, megint agresszivitásgátló chipezik, rúgja már fel valaki, de úgy, hogy mire visszaesik, a 66-os legyen folyamatban. :angry:

Ismét bebizonyosodik, hogy a készítők valóban annyi régi elemet, szereplőt akartak felvonultatni a sorozat fináléjában, amenyit csak tudtak, az előtérben ott volt Zak Zaz, a mandalori doki, legalábbis a modellje, néhány mandi arcberendezésű páciens, sőt, talán a slabinmérgezett mandalori suli főintendánsának modellje is. Nomeg beraktak egy FX-7-est, fel is borította Fives, de legalább elmondhatjuk, benne volt a sorozatban. Az embervadászatot itt is Anakinra bízták, kezd egész jól belejönni, majd kamatoztathatja a tudását jó egy év múlva, csak galaxisszerte, az intézmény által nyújtott kezelés után.

Coruscant utcáinak természetesen szintén tiszteletüket kellett tenniük még egyszer, de a taxi és sofőrje volt a csúcs. :D Ahogy beszélget Fivesal meg amikor beszól a klub vendégeinek, hogy "Your mother's a droid!", elvigyorodtam. De azért a kuncsaftok se voltak semmik, amikor nekivágták az üvegeiket a taxinak, meg amikor benn a klubban tosztot mondott az egyikük a 212-eseknek. Tényleg minden eddig kimaradt dolgot felsorakoztatott Filoni gárdája, beleértve a mocskos latrináját is a klubnak, apropó, a tömegben észre lehetett venni pár eddig nem látott egységjelzésű klónt, kiváncsi vagyok, miféle szerzetek voltak. Jó volt utoljára látni Kixet és Jesset, ők legalább nem fordulnak a sajátjuk ellen.

A végjáték drámája az 5. évad zárását idézte, csak ezúttal - ha lehet így fogalmazni - még rosszabban zárult a dolog. Szegény Fives, a Domino osztag utolsó túlélője végleg a megkergülés szélére került, és a szer által keltett zavar túl sok késedelmet okozott az igazság kiderüléséhez, pedig itt még közelebb voltunk hozzá, mint bármikor. Fives utolsó szavai meg megdöbbenésünkre majdnem ugyanazok, mint Tupé, ő is az álmukban látott küldetésről beszélt utoljára. Ez nagyon érdekfeszítő, mert mi van, ha az agyukba ültetett implantba kódolt üzenetek tényleg megjelennek álmaikban? Rexnek azt mondta, hogy bizony ő maga is tud a küldetésről, és talán ez a legszomorúbb, minden klón tudata alatt ott, van, hogy mi sülhet ki a háborúból, de nem tudják előhívni. Viszont nem hiszem el, hogy Fox parancsnok ne kapott volna utasítást a vén salabaktertől, hogy "shoot to kill" és azonnal ölje meg, amint meglátja, különben így kapásból nem találta volna el a szívét. Nagyon sajnálom, hogy ennek az egésznek így kellett alakulnia. Emlékszem még az Umbara-szál végén Fives azt mondta, ennek a háborúnak egyszer vége lesz, mire Rex azt kérdezte, akkor mi lenne velük. Így még szívszorítóbb a dolog, mert hittük, hogy legalább ez a két klón a nagy kedvenceink közül megéri a háború végét.

Node ami erre a szálra felrakta a gonosz koronáját, az Palpatine utolsó szavai voltak. Minden gyanakvást elsimított egy egyszerű kis magyarázattal, amit megint a történtekhez igazítva talált ki, gyakorlatilag selejtként beállítva a sztori két áldozatát, Tupot és Fivest. A legördögibb pillanat pedig az volt, amikor szépen kihangsúlyozva kijelentette, hogy "minden nap közelebb és közelebb kerülünk a győzelemhez". Innentől nem tudok mit szólni, már nem éri meg magyarázkodni, már csak Grievous támadását kell kivárni Coruscant ellen, mert ilyen sötét mélyponton még aligha volt a sorozat gonosza.

Szerkesztve: - Merr-Sonn
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én attól tartok, hogy nem jutott volna el. Szerintem az a méreg, amit Nala Se beadott neki, halálos volt. Egyre gyengült és nem csak mentálisan. A végén már a lábán is alig állt meg. A kaminoi szerintem arra játszott, hogy ez a méreg végigviszi azon, amit Tup produkált. Megőrül, végül meghal, ezzel egyrészt igazolja, hogy a chip az agressziót tompítja, másrészt, a kivétele halálos a klónokra.

Ez jó meglátás!

 

Ugyanakkor nem tudom, hogy ez a chipes magyarázat mennyire megoldás pl. a klónok Bail Organával szemben tanúsított viselkedésére. Akire konkrétan fegyvert emeltek, pedig előtte egyetlen Szenátort sem ért atrocitás a részükről. Kicsit úgy érzem, hogy a klónokat a TCW miatt ki kellett mosdatni, pedig Lucas anno az EpIII idején meglehetősen érzelemmentesnek, ezzel áttételesen "gonosznak" tervezte őket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Már 1 hete láttam ezt a részt, aztán nem igazán írtam róla, nem is volt mit hisz itt többen jól megfogalmazták a lényeget. Arra én is kiváncsi lennék hogy mit mondott Palpatine Fivesnak. Ha az igazat az zseniális hisz úgysem fogja neki senki elhinni.

De szerintem nem a teljes igazat mondta el hisz Fives azt mondja hogy a kancellár is részese a dolognak valamilyen formában. Tehát pontosan nem tudja azaz nem mondták el neki.Igaz hogy Anakin elvakult a kancellár iránt, de azt szerintem senki nem hinné el hogy a kancellár ludas valamiben is. Egy bizonyos pozició felett az emberek már jóságos vezetőnek látják a kormány fejét/elnököt. Meg ugye még zavarodott is volt a szertől.

Szerintem a nagy tragédia az hogy egy klón tudta meg akinek baromira nem is volt érdeke ezzel foglalkozni. Hisz ő életben marad a parancs kiadása után, igazából neki lelkileg rossz hogy elveszik a tudatát és arra kényszerítik amit ő nem szeretne. Viszont a Jediknek már létkérdés lenne ezt tudni.

Térjünk rá akkor a Jedikre. Ennyire dilettáns bandát én még nem láttam. Odaérnek Coruscantra és hagyják hogy Palpatine-nal egyedül maradjon Fives???? Az fel sem merül Shaak-Tiben hogy a kancellár vajon miért is foglalkozik ezzel a "jelentéktelen" üggyel? Neki a Köztársaságot kéne vezetnie nem ilyen dolgokkal foglalkozni. Erre megvannak a megfelelő személyek. Mintha egy amerikai tengerészgyalogos ámokfutással Obama foglalkozna.

Nekem itt már az az érzésem hogy a Jedik nagyon meggyengültek. Az Erővel való kapcsolatuk nagyon satnya lett, szinte alig éreznek meg valamit. Egyik Jedit sem érdekli hogy az összes klónban van egy chip ami ha meghibásodik akkor a Jediket kinyírják. Elintézik azzal hogy Anakint utánaküldik. Akit ismét mondom nem hibáztatok mert nem hitte el Fives zavaros mondatait. Viszont be kellett volna vinniük ahogy Ody irta. Megjelenik Fox és csapata és Anakin hagyja hogy lelőjék Fivest???? Mikor ő a koronatanú és bizonyíték egyben? Majd ezután Palpatine odaáll Windu elé és lehazudik valami baromságot és Windu csak annyit kérdez: " Ezzel akkor vége"? A Főkancellár magyarázatát simán beveszik, mellé a kaminoi orvosét, de nem vizsgálják tovább az ügyet. Ilyen naív Jediket keresve sem találni.

Ja és Fox. Simán lelövi a testvérét? Gyönyörü. Legalább kábítólövedéket használt volna. Igazi mocsadék árulónak tartom. A Kancellár parancsára mindent megtesz, még a testvérét is kinyírja. Különben ki is ez a Fox? Mindig elfelejtem. Palpatine klóntestőrségének a parancsnoka?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ugyanakkor nem tudom, hogy ez a chipes magyarázat mennyire megoldás pl. a klónok Bail Organával szemben tanúsított viselkedésére. Akire konkrétan fegyvert emeltek, pedig előtte egyetlen Szenátort sem ért atrocitás a részükről. Kicsit úgy érzem, hogy a klónokat a TCW miatt ki kellett mosdatni, pedig Lucas anno az EpIII idején meglehetősen érzelemmentesnek, ezzel áttételesen "gonosznak" tervezte őket.

Szerintem nem voltak érzelemmentesek, hiszen Cody humorizál, a pilóta, akit a csatában kilőnek, egyértelműen fél, szóval nem igazán érezhető, hogy afféle érzelemmentes ólomkatonák lennének.

Bail Organára ráemelték a fegyvert ugyan, de van egy igen fontos momentum, amit nem szabad elfeledni: nem lőttek rá, sőt, hagyták elmenni. Vagyis a 66-os csak a Jedikre vonatkozott, a chip csak az ő megölésüket kódolta beléjük - sőt, egy ponton túl már talán használni sem kellett.

De nyugodtan feltételezhetjük, hogy a Templomnál az 501-es egyéb parancsokat is teljesített, főleg a kijáratok őrei. A helyzetre való tekintettel valószínűleg a klónok "hermetikusan" lezárták a Templomot és területét, senki se ki, se be, statáriumot hirdettek. A Jediket lelövik, a többieket elhessegetik. És a valóságban sem fogják egy ilyen helyzetben az ellenkezőket sokáig szép szóval kérlelni, hanem a második felszólítás már a fegyver célra emelése, a harmadik - jó esetben - a puskatussal történő irányba igazítás lesz. Rosszabb esetben lőni fognak, még rosszabb esetben a lövedékek téged találnak el. Azért akkor ott a Templomnál nem babra megy a játék, hanem élet-halál harc folyik, háborús övezetté vállt a helyszín, még jó, hogy agresszíven lépnek fel a "turistákkal" szemben.

 

Térjünk rá akkor a Jedikre. Ennyire dilettáns bandát én még nem láttam. Odaérnek Coruscantra és hagyják hogy Palpatine-nal egyedül maradjon Fives???? Az fel sem merül Shaak-Tiben hogy a kancellár vajon miért is foglalkozik ezzel a "jelentéktelen" üggyel? Neki a Köztársaságot kéne vezetnie nem ilyen dolgokkal foglalkozni. Erre megvannak a megfelelő személyek. Mintha egy amerikai tengerészgyalogos ámokfutással Obama foglalkozna.

Igen, ez remek kérdés, hogy miért nem merült fel a Jedikben - legalább Tiben -, hogy mi ez az élénk érdeklődés Palpatine részéről egy megkattant klón iránt. Oké, az a klón csak úgy lelőtt egy Jedi Tábornokot, de nem ez az első eset, hogy egy klón nyílt támadást intéz Jedikkel szemben. Ott van Chopper, valahogy kétlem, hogy az ő ügyét személyesen vizsgálta volna Palpatine. Vagy Krell, akinek árulása sokkal súlyosabb volt, mint Tup tette, hiszen egész klón hadosztályokat pusztított el, ráadásul főtiszti rangban volt, és nem hivatkozhattak egészségi okokra. Mégse hiszem, hogy Palpatine az ügyben személyesen vizsgálódott volna. Bár lehet, hogy ez is egyike volt azon okoknak, amiért az ep3-ban már gyanakodtak Palpatine-ra? :hmm:

 

Ja és Fox. Simán lelövi a testvérét? Gyönyörü. Legalább kábítólövedéket használt volna. Igazi mocsadék árulónak tartom. A Kancellár parancsára mindent megtesz, még a testvérét is kinyírja. Különben ki is ez a Fox? Mindig elfelejtem. Palpatine klóntestőrségének a parancsnoka?

Hm, ez is érdekes felvetés. Tényleg használhattak volna kábítólövést, bár ha Palpatine-tól azt a parancsot kapták, hogy ölje meg - erre most nem emlékszem -, akkor érthető, hogy miért lőtték le.

Fox a Shocktrooperek parancsnoka, ők a coruscanti őrség, úgy szólván. Ők látják el a hivatali épületek és személyek védelmét is, nyújtanak nekik katonai kíséretet, illetve ők biztosítják a rendet Coruscanton a háborús időkben. Nem testőrök, inkább a tengerészgyalogság azon tagjaihoz hasonlítanám őket, akik az USA elnöke mellett teljesítenek szolgálatot.

 

Szerk.: konkrétan parancsról nem beszélnek, de Windu szavaival Foxék embervadászatba kezdtek felsőbb utasításra, szóval feltételezhető, hogy parancsba kapták Fives megölését. És persze, a Jediket kizárták az ügyből, azért erre is kicsit jobban felkaphatták volna a kobakjukat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ott van Chopper, valahogy kétlem, hogy az ő ügyét személyesen vizsgálta volna Palpatine.

Szerintem Slick-re gondoltál :P

Ami Palpatine érdeklődését illeti, szerintem teljesen érthető a Jedik szempontjából is. Elvégre az egész vizsgálódás a Jedi-gyilkosság körül azzal a gyanúval indult, hogy valami Szeparatista hadicsellel állnak szemben, ami a Köztársaság klónkatonáit, a vezetőik ellen fordíthatja. Azért ez elég komoly dolog

Ami meg a Jedik töketlenségét...őszintén nem tudom mit kell még ezen csodálkozni. Amikor egy árulót nem képesek felfedezni a saját soraikban, sőt azt sem érzékelik, hogy egy ártatlant gyanúsítanak, még szép, hogy nem fogják megkérdőjelezni a Kancellárt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Node ami erre a szálra felrakta a gonosz koronáját, az Palpatine utolsó szavai voltak. Minden gyanakvást elsimított egy egyszerű kis magyarázattal, amit megint a történtekhez igazítva talált ki, gyakorlatilag selejtként beállítva a sztori két áldozatát, Tupot és Fivest. A legördögibb pillanat pedig az volt, amikor szépen kihangsúlyozva kijelentette, hogy "minden nap közelebb és közelebb kerülünk a győzelemhez". Innentől nem tudok mit szólni, már nem éri meg magyarázkodni, már csak Grievous támadását kell kivárni Coruscant ellen, mert ilyen sötét mélyponton még aligha volt a sorozat gonosza.

De vajon igazat mondott Palpatine? Azt tudjuk, hogy Tup napokra eltűnt a Ringo Vindán. De kamuzott akkor továbbra is f*shat, mert nem tudják mi okozta a meghibásodást ami újabb veszélyforrás a nagy tervében.

 

Ugyanakkor nem tudom, hogy ez a chipes magyarázat mennyire megoldás pl. a klónok Bail Organával szemben tanúsított viselkedésére. Akire konkrétan fegyvert emeltek, pedig előtte egyetlen Szenátort sem ért atrocitás a részükről. Kicsit úgy érzem, hogy a klónokat a TCW miatt ki kellett mosdatni, pedig Lucas anno az EpIII idején meglehetősen érzelemmentesnek, ezzel áttételesen "gonosznak" tervezte őket.

Szerintem Dzséjt jól leírta a lényeget. A TCW miatt miért kellett volna mosdatni? Ha Lucas érzelemmentes gépeknek akarta volna őket mutatni, akkor annak mutatja.

 

Már 1 hete láttam ezt a részt, aztán nem igazán írtam róla, nem is volt mit hisz itt többen jól megfogalmazták a lényeget. Arra én is kiváncsi lennék hogy mit mondott Palpatine Fivesnak. Ha az igazat az zseniális hisz úgysem fogja neki senki elhinni.

De szerintem nem a teljes igazat mondta el hisz Fives azt mondja hogy a kancellár is részese a dolognak valamilyen formában. Tehát pontosan nem tudja azaz nem mondták el neki.

Szerintem se mondta el neki Palpatine a teljes igazságot, csak egy-két dolgot. Ezért is tűnhetett úgy, hogy Fives csak hadovál hisz ő sem tudott mindent ráadásul el is volt kábulva már.

 

Szerintem a nagy tragédia az hogy egy klón tudta meg akinek baromira nem is volt érdeke ezzel foglalkozni. Hisz ő életben marad a parancs kiadása után, igazából neki lelkileg rossz hogy elveszik a tudatát és arra kényszerítik amit ő nem szeretne. Viszont a Jediknek már létkérdés lenne ezt tudni.

Fives azonban volt annyira lelkiismeretes és emberséges, hogy nem hagyta a dolgokat annyiban! Megtehette volna azt is, hogy hagyja az egészet a fenébe de ezzel ellentétben ő mindent megtett, hogy a végére járjon a dolgoknak. Sajnos nem tudhatta, hogy kivel kerül szembe. Ebből a szempontból nagyon igazad van, esélye sem volt komolyabban labdába rúgni. Már akkor aláírta a halálos ítéletét amikor nyomozni kezdett. :(

 

Térjünk rá akkor a Jedikre. Ennyire dilettáns bandát én még nem láttam. Odaérnek Coruscantra és hagyják hogy Palpatine-nal egyedül maradjon Fives???? Az fel sem merül Shaak-Tiben hogy a kancellár vajon miért is foglalkozik ezzel a "jelentéktelen" üggyel? Neki a Köztársaságot kéne vezetnie nem ilyen dolgokkal foglalkozni. Erre megvannak a megfelelő személyek. Mintha egy amerikai tengerészgyalogos ámokfutással Obama foglalkozna.

Elvileg egy Köztársaságot fenyegető konspirációról volt szó, talán ezért kellett a kancellárnak a kezébe vennie a dolgokat. Viszont a chipekkel illetve azok hiányával vajon hogy számolt el a jedik felé? :hmm:

 

Szerk.: konkrétan parancsról nem beszélnek, de Windu szavaival Foxék embervadászatba kezdtek felsőbb utasításra, szóval feltételezhető, hogy parancsba kapták Fives megölését. És persze, a Jediket kizárták az ügyből, azért erre is kicsit jobban felkaphatták volna a kobakjukat.

Egyértelmű, hogy parancsba kapta Fox! Azért is amit Frenkie írt és különben is....teljesen egyértelmű a helyzet!

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sajnos csak szálanként tudom értékelni a részeket, mert így maradtak meg. Nagyon jó szál volt. A 66-os parancsról alkotott ködös képek végre kitisztultak. Kiváló sztori, a Delta osztag szempontjából szomorú lezárás. Nem tudok többet írni, remek évadindító szál.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az előző rész fényében sejtettem, hogy nem ér szívderítő véget a történet, és valamennyi klónhoz hasonlóan Fives sem tapasztalja meg a happy end fogalmát, de hogy Tup esete után ilyen mértékben fokozzák a drámaiságot és a masszívan baljós hangvételt, azt nem hittem volna. Azt hiszem, sokunk kedvenc klónjává lépett elő a quadrilógia után (hacsak nem korábban), így megérdemel néhány sort. Természetesen Fives-ról van szó... minden túlzó dramatizálás nélkül a tragédia a legtalálóbb kifejezés arra, ami vele történt. A klónok története önmagában véve szomorú, melyet tovább hatványoznak azok a megrendítő események, amiket Fives-nak át kellett élnie. Kicsit átfogóbban a klónokról, egyben Fives-ról: nem lényegtelen, hogy specifikusan egy cél érdekében lettek "megalkotva" Kamino tartályaiban, majd nevelték fel és képezték ki őket, nagyjából egy évtized alatt. Valószínű, hogy legtöbbjük számára az a természetes, hogy létezésük egyetlen célja a Köztársaság védelme, míg az átlagos élet gondolata is tabu... ettől függetlenül visszataszító, hogy nem csupán a kamino-iak, de a Jedik és minden bizonnyal a Galaxis polgárai java szemében milyen jelentéktelen is ezen katonák élete. Azoké a katonáké, akik tulajdonképp választás nélkül kényszerültek arra, hogy rabszolgaként robotoljanak és haljanak meg, gyakorlatilag a nagy semmiért - valójában Palpatine beteges hatalomvágya miatt. És bár lehet, hogy néhány Jedi emberszámba veszi ezeket a személyeket, baromi álszent dolog a Rend részéről, hogy az élet értékéről, és annak védelméről beszélnek, úgy, hogy közben egy rabszolgahadsereg élére állnak. De a Jedikről később, ők még megérnek egy misét... Tehát, a klónok bizony rabszolgák, hiszen választás nélkül kényszerülnek az eleve rövidített életük kockáztatására, míg a dezertálás büntetést von maga után (valószínűleg halálosat), a normális élet pedig - mint írtam - felejtős számukra. Így egy jövőtlen és formális "köztársaságot" szolgálnak egy értelmetlen, elpazarolt életeket követelő háborúban, melynek semmi eredménye arra nézve, amiért ők elméletileg harcolnak, amiért elméletileg meg lettek alkotva. Félelmetes, hogy azért, mert ők bizonyos cél érdekében lettek létrehozva, felnevelve, egyesek számára természetes, hogy birtokolandó tárgyakként hivatkozik rájuk. Nyilván ellensúlyozniuk kell a beléjük fektetett pénzt, időt és energiát (amit a harctéren bőven megtesznek), ám ettől még nem válnak tárgyakká. Erkölcsileg nagyon nem korrekt a dolog irányukba. A frontvonalon nyilván nincs idejük ilyen dolgokon elmélkedni, de mesterséges születésük és a bizonyos chip ellenére ők is emberek, akiknek akaratlanul, ösztönösen el kell gondolkodniuk létezésük értelmén, a Galaxisban betöltött szerepükön, stb. Oldalakat lehetne filozofálni erről, de ennyi lenne a lényeg. A klónok élete szerintem önmagában véve drámai, főleg a "nagy terv" ismeretének fényében. Mindez tovább fokozódik Fives számára, aki balszerencsés módon keveredik egy olyan játszmába, ahol szembesül a gyászos valósággal, megpecsételve saját sorsát. Az igazán szörnyű a dologban az a tudat, hogy "mezei klón" létére veszélyesen közel került egy az egész Galaxis sorsát befolyásoló esemény meggátolásához, mégis, az igazság egy rideg szeletének tudatában, tehetetlenül és magányosan kellett a kirakós egy újabb részévé válnia. Ráadásul mindezt őrültnek bélyegezve, megfosztva az igazság bizonyításának lehetőségétől. Fives halála a sorozat egyik legdrámaibb jelenetévé sikerült, számomra egyedül Ahsoka távozása volt megindítóbb. Hatalmas súly nehezedett Fives-ra, ami alatt végül tehetetlenül összeroppant. Csak a kötelességét akarta végezni, de a szörnyű igazság tudatában kellett meghalnia. Sokat mondó, hogy a végén már csak annyit akart, hogy mindenki hagyja békén. Tragikus.

 

A kor Jedijei ezzel a szállal se billentették pozitív irányba a mérleg nyelvét, ami a róluk alkotott véleményemet illeti... Tény, hogy Palpatine zseniálisan keveri a lapokat, de a Jedik egyre inkább olyannak tűnnek, mint a marhák, akik a futószalagon állva várják, hogy közelebbről megismerkedjenek a darálóval. Tudatlanságuk, vakságuk, naivitásuk, inkompetenciájuk és magatehetetlenségük elképesztő és vérlázító méreteket ölt. Lehet, hogy én, mint az egészet átlátó külső szemlélő kissé könnyen beszélek, és a Sötét Oldal leple elhomályosítja látásukat, összezavarja őket, miegymás, de ne legyenek ilyen szinten birkák, akik konkrétan lecsokizzák az előjeleket, a gyanús dolgokat, és szépen haladnak a Sith irányította árral a végzetük felé... az Ep3-ban Windu utal rá, hogy egy gyanújuk szerint feltételezték, hogy Palpatine a Sith, legalábbis köze van a Sötét Oldal felemelkedéséhez. Itt mégis minden szavát megisszák (Anakin elfogultsága védhetőbb, ha nem is mentség a srácnak), függnek a kancellártól és a Szenátustól (Ahsokát konkrétan megölették volna a Szenátussal való jó viszony fenntartása miatt, ez továbbra is no comment...), ami nagyon nincs rendjén, és nehéz belátnom, hogy ők ezt nem érzékelik, legalábbis nem tesznek semmit érdemben. Mert az sajnos kevés, hogy Yoda időnként azon sopánkodik, hogy a Jedik letértek az útról, és a Sötét Oldal egyre erősödik. A minimum az lett volna, hogy háború okozta elfoglaltság ide vagy oda, "mit veszthetünk?" alapon utánajárnak a Fives ügynek, és tesznek valamit annak érdekében, hogy Rendjük fennmaradjon. Akkor talán nem lett volna hiábavaló szerencsétlen halála. Az Erőn keresztül nem érzékelték Fives őszinteségét? Shaak Ti láthatóan meditált, mialatt magára hagyta Palpatine-t Fives-szal... semmit nem érzékelt a benti események valós tartalmáról? Azon már meg se lepődök, hogy a hangot "véletlenül" ezúttal sem sikerült rögzíteni. Persze tudjuk, hogy technikailag a Jedik nem lehetnek tisztában bizonyos dolgokkal az Ep3-ig, de ennek in-universe is meg kell állnia a helyét. Shaak Ti jelenete a hajón különben jelképes utalás az egész Rendre... míg felelőtlenül elfordul/nem figyel eléggé, az ármánykodás utat tör a háta mögött Nala Se személyében, Fives (és vele az igazság) pedig odavész a szer beadásának következményeként. Kíváncsi vagyok, milyen cuccot kapott... valószínűleg felfokozta a paranoiáját, ami elősegítette az "őrültnek" való beállítását. Persze Nala Se mindezt csak azért tette, hogy jóban maradjon "Tyranus Jedi nagyúrral", véletlenül sem azért, mert tudta, hogy Sith-tel van dolga, akivel jobb együttműködni. A csuklyás álcázás számomra nem erősebb érv a "nagyúr" megszólításnál, de ebbe nem megyek bele megint, mert értelmetlen lenne. Az előző részeknél bőven kifejtettem a véleményem, leírtam, amit tudtam, többet nem tudok hozzáfűzni. Azt hiszem, az álláspontom továbbra is egyértelmű. A másik dolog a Jedik kapcsán a klónokhoz való viszonyulásuk. Mint írtam, az egyén életének védelméről beszélnek, a rabszolgaságot pedig megvetik (ahogy az egész Köztársaságban - legalábbis a színfalak előtt), mégis egy választástól megfosztott, különálló öntudattal rendelkező élőlényekből álló rabszolgahadsereg élére állnak, mint tábornokok. Csak én érzek itt ellentmondást? Természetesen háború van, ahol "mindent szabad", a közösség (Köztársaság) java pedig előbbre való, mint az egyén (klón) jóléte, mégis, az a bánásmód, amiben a klónok részesülnek a Jedik elveivel szöges ellentétben kellene, hogy álljon. Nekik kellene képviselni a pozitív eszményeket, amibe a klónhadsereg puszta léte elvből sem férne bele. Erre a Zillo-párti Windu jóformán legyint egyet Fives halála után, nagyon megviselhette a dolog. Persze nem vártam el, hogy valamennyien zokogásban törjenek ki, de ebből is az jön le, hogy a Jedik egy része mennyire nem tulajdonít jelentőséget a klónoknak azon kívül, hogy "harctéri fogyóeszközök", akiknek halála a háború velejárója. Ellenkező esetben nem vették volna be ilyen könnyen Palpatine parazita meséjét, és érdemben is a dolgok végére jártak volna. Az, hogy "majd utánajárunk" nem arra utal, hogy valós veszélyt tulajdonítanak a nyomozás eredményének.

 

Meglepő volt, hogy Mas Ameddán kívül Palpatine Fox előtt is felfedte tervét. Legalábbis nagyon úgy fest, hiszen amikor az öreg elmondta az igazat Fives-nak, Fox is ott volt, mindent hallania kellett. Nem tudom, mennyire véletlen, hogy a parancsnok megölte Fives-t. Felmerül a kérdés, hogy miért éles fegyverrel lőtte le azt, akit élve kellett volna elfogniuk? Miért nem kábított, ahogy Ahsoka esetében? Eleve kamu volt a "gyere vissza, megoldjuk" duma, és már alá volt írva a halálos ítélete? Természetesen a Jediknek ebben sincs semmi gyanús, Anakinban fel sem merült, hogy Fives akár nyomokban is igazat mondott volna. A kedves, öreg, jó szándékú Palpatine bácsi iránti elfogultság mindent felülír, és kényelmesebb elhinni, hogy a klón esze ment el. Fájdalmas látni, mennyire nincs rendben semmi ekkora már nagyon sok téren (hiába, közel az Ep3), milyen mélyen járnak már a Jedik, a Köztársaság... Palapatine jóformán el se ronthatta volna innen. "Minden nap lépésről lépésre közeledünk a győzelmünk felé." - ebben kivételesen nem hazudott a Jediknek.

 

Coruscant szokásához híven látványos volt, újabb apró részlettel színesedett a bolygó a klónkantin formájában. Az ilyen apróságoktól válik egyre valóságosabbá, kézzel foghatóbbá ez az univerzum. Ahogy rendszeresen bővül, ahogy számtalan párhuzam alakul ki a mi világunkkal szintén azt segíti elő, hogy a néző könnyebben elhiggye: igen, valahol akár létezhet is ez a Galaxis. Jó volt látni, hogy a klónoknak is kijut némi szórakozás. A részeg tagok és a taxisofőr jelenete találó lett.

 

Összességében a legerősebb évadnyitó szál volt, örülök, hogy ezzel is bővült az SW univerzuma. Magyarázatot kapott a 66-os parancs, feloldódtak a körülötte kialakult ellentmondások; tovább fokozták a klónok emberi mivoltát, így többek közt ez is más megvilágításba került a filmekhez képest (ez nagy erénye a TCW-nek) és számos olyan elemmel gazdagodtunk, melyek nélkül szegényebb lenne a Star Wars. Végeredményeben maximálisan elégedett vagyok ezzel a szállal. Remélem, a folytatás is hasonló élményeket kínál.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A szokásos mély írás Sky. :) Már azt hittem eltűntél. Most nem fogom annyira ízekre szedni. :P:D

 

Az előző rész fényében sejtettem, hogy nem ér szívderítő véget a történet, és valamennyi klónhoz hasonlóan Fives sem tapasztalja meg a happy end fogalmát, de hogy Tup esete után ilyen mértékben fokozzák a drámaiságot és a masszívan baljós hangvételt, azt nem hittem volna. Azt hiszem, sokunk kedvenc klónjává lépett elő a quadrilógia után (hacsak nem korábban), így megérdemel néhány sort. Természetesen Fives-ról van szó... minden túlzó dramatizálás nélkül a tragédia a legtalálóbb kifejezés arra, ami vele történt. A klónok története önmagában véve szomorú, melyet tovább hatványoznak azok a megrendítő események, amiket Fives-nak át kellett élnie. Kicsit átfogóbban a klónokról, egyben Fives-ról: nem lényegtelen, hogy specifikusan egy cél érdekében lettek "megalkotva" Kamino tartályaiban, majd nevelték fel és képezték ki őket, nagyjából egy évtized alatt. Valószínű, hogy legtöbbjük számára az a természetes, hogy létezésük egyetlen célja a Köztársaság védelme, míg az átlagos élet gondolata is tabu...

 

Kb. ebben rejlik a klónok tragédiája. Korábban utálni való katonák voltak csupán, akik lelőtték a kedves aranyos Jedi bácsikat/néniket... Azóta mekkorát változott kép! A klónok ma már a szememben ugyanolyan, ha nem nagyobb áldozatok mint a Jedik voltak. Mert gondoljunk bele. A Jedik majdnem maguktól ennyire hülyék, míg a klónok semmit nem tehetnek a sorosuk ellen, hiszen így lettek programozva. Ráadásul még azt sem sejtik, hogy a háború után elvileg nem sok jó fog várni rájuk. Eldobottan, kallódva, sokan nyomorult életkörülmények között végezhetik majd az életüket. Remélem erről még lesz szó valamikor.

 

ettől függetlenül visszataszító, hogy nem csupán a kamino-iak, de a Jedik és minden bizonnyal a Galaxis polgárai java szemében milyen jelentéktelen is ezen katonák élete.

Én azért a Jediket nem venném ide. Talán még ők állnak a klónkérdéshez a legprogresszíven. Épp itt hallhattuk, hogy ösztönzik őket, személyiségüket fejlesztik valamilyen szinten. Épp attól a gépies látásmódtól akarnak eltávolodni amit Nala Se képvisel. Ha valójában tennének a klónokra akkor úgy viselkednének nagyrészt, mint Krell. Persze a lovagok általános érzelemmentessége itt is szerepet játszik, de azt nem várhatjuk el, hogy minden egyes elesett katona után neki álljanak bőgni...

 

Az Erőn keresztül nem érzékelték Fives őszinteségét? Shaak Ti láthatóan meditált, mialatt magára hagyta Palpatine-t Fives-szal... semmit nem érzékelt a benti események valós tartalmáról? Azon már meg se lepődök, hogy a hangot "véletlenül" ezúttal sem sikerült rögzíteni. Persze tudjuk, hogy technikailag a Jedik nem lehetnek tisztában bizonyos dolgokkal az Ep3-ig, de ennek in-universe is meg kell állnia a helyét.

Azért őszinteséget Erőn keresztül megőrizni elég meredek lenne. :) Elég lenne Palpatine -t megszondázni és egyből lebukna. Szerintem egy orvosi laborban nincs hangfelvevő mert minek? Shaak Ti meg....hagyjuk. Valahol máshol járt. De elvileg nem is érezhetett volna semmit a szobából, hisz nem történt Erő használat.

 

A másik dolog a Jedik kapcsán a klónokhoz való viszonyulásuk. Mint írtam, az egyén életének védelméről beszélnek, a rabszolgaságot pedig megvetik (ahogy az egész Köztársaságban - legalábbis a színfalak előtt), mégis egy választástól megfosztott, különálló öntudattal rendelkező élőlényekből álló rabszolgahadsereg élére állnak, mint tábornokok. Csak én érzek itt ellentmondást?

Egy kész sereget kaptak, nem volt választásuk. Kitört a háború, az élükre kellett állni, hisz a szenátus is megszavazta. Biztos érezték ők, hogy ez nem túl jó így, talán ezért is ösztönözték őket egyedi viselkedésre.

 

Meglepő volt, hogy Mas Ameddán kívül Palpatine Fox előtt is felfedte tervét. Legalábbis nagyon úgy fest, hiszen amikor az öreg elmondta az igazat Fives-nak, Fox is ott volt, mindent hallania kellett. Nem tudom, mennyire véletlen, hogy a parancsnok megölte Fives-t. Felmerül a kérdés, hogy miért éles fegyverrel lőtte le azt, akit élve kellett volna elfogniuk? Miért nem kábított, ahogy Ahsoka esetében? Eleve kamu volt a "gyere vissza, megoldjuk" duma, és már alá volt írva a halálos ítélete? Természetesen a Jediknek ebben sincs semmi gyanús, Anakinban fel sem merült, hogy Fives akár nyomokban is igazat mondott volna. A kedves, öreg, jó szándékú Palpatine bácsi iránti elfogultság mindent felülír, és kényelmesebb elhinni, hogy a klón esze ment el. Fájdalmas látni, mennyire nincs rendben semmi ekkora már nagyon sok téren (hiába, közel az Ep3), milyen mélyen járnak már a Jedik, a Köztársaság... Palapatine jóformán el se ronthatta volna innen. "Minden nap lépésről lépésre közeledünk a győzelmünk felé." - ebben kivételesen nem hazudott a Jediknek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó írás lett Sky, igaz most csak átfutottam, majd holnap elolvasom rendesen is :D

Meglepő volt, hogy Mas Ameddán kívül Palpatine Fox előtt is felfedte tervét. Legalábbis nagyon úgy fest, hiszen amikor az öreg elmondta az igazat Fives-nak, Fox is ott volt, mindent hallania kellett. Nem tudom, mennyire véletlen, hogy a parancsnok megölte Fives-t. Felmerül a kérdés, hogy miért éles fegyverrel lőtte le azt, akit élve kellett volna elfogniuk? Miért nem kábított, ahogy Ahsoka esetében?

Azért kétlem, hogy Palpatine beavatta volna Fox-ot. Valószínűleg csak sugdolódzott Fives-al az öreg, nem mondta olyan hangosan, amit mondott, hogy a többiek is hallják. Ja és azt is érdemes figyelembe venni, hogy Fives azért elég tájékozott és független-gondolkodású az átlag klónhoz képest. Hiszen még Rex is megjegyezte az első részben, amikor Fives kitalálta,hogy a vonópisztollyal jussanak fel a Tup-ot szállító hajóra, hogy "Na ezért ő az ARC-osztagos!"! Az is lehet, hogy Palpatine úgy magyarázott neki, hogy azt a többi jelenlevő klón nem értette, de Fives képes volt összerakni.

Egyébként Fox először Ahsokára is éles lövedékkel ment, csak azután kapcsolt át kábításra, hogy Anakin nyíltan parancsba adta. Szerintem szimlán annyi, amit már korábban is említett itt valaki: Fox a háborútól távoli Corruscant-on állomásozott, Jedik "hatása" alá nem került, így aztán ő pontosan olyan maradt, mint amilyen a háború elején volt: kérdés nélkül engedelmeskedik a parancsnak. Még az is lehet, hogy Fives volt az első ember akit megölt.

Szerkesztve: - Werebazs
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt a nézőpontot hajlamos vagyok elfelejteni a harag miatt amit a gyilkosság indukál bennem. :) Pedig igazad, igazatok lehet. Miután lelövi Fives -t, Fox leveszi a sisakját és elég búbánatos képet vág. Mint aki valóban megbánta amit tett...

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért őszinteséget Erőn keresztül megőrizni elég meredek lenne. :) Elég lenne Palpatine -t megszondázni és egyből lebukna. Szerintem egy orvosi laborban nincs hangfelvevő mert minek? Shaak Ti meg....hagyjuk. Valahol máshol járt. De elvileg nem is érezhetett volna semmit a szobából, hisz nem történt Erő használat.

Miért lenne meredek? :) Az már többször bebizonyosodott hogy az Erő segítségével megérezhetőek bizonyos alapvető érzelmek, szándékok. Jó példa erre Anakin Ep1-es vizsgáztatása, vagy az Ep6, amikor Vader megérezte Luke aggodalmát a barátai és testvére iránt. Az Erőben lévő zavar is érzések keltette hullámokon alapszik (Qui-Gonék "félelemrezgéseket" éreztek a hajón). Palpatine helyzete más, mert ő a képességei révén szándékosan törekedett arra, hogy összezavarja a Jediket és leplezze saját mivoltát és szándékait. Ezért nem találtak rá időben, holott végig az orruk előtt volt. Fives-ra aligha igaz az említett Erőn keresztüli összezavarás, így Anakin nyugodtan megvizsgálhatta volna a belőle sugárzó érzések jellegét, ha hajlandó lett volna levenni a Palpatine-féle szemellenzőjét. Szerintem egyáltalán nem Jediktől idegen dolog, sőt.

 

Egyébként Shaak Ti számomra a "középszerű Jedi" szintjére degradálódott ezzel a szállal. Továbbra se tartom rossz Jedinek, ugyanakkor ennél sokkal inkább prudensnek gondoltam. Szinte pontosan azokat a jellemzőket viseli magán, ami a Rend pusztulásához vezetett. Élen a minimális gyanakvással, és a kancellárban való túlzott bizalommal. Jelképesen egy az egyben párhuzam vonható közte és a Jed Rend egésze közt.

 

Egy kész sereget kaptak, nem volt választásuk. Kitört a háború, az élükre kellett állni, hisz a szenátus is megszavazta. Biztos érezték ők, hogy ez nem túl jó így, talán ezért is ösztönözték őket egyedi viselkedésre.

Igen, kissé valóban túloztam a Jedi-klón viszony kapcsán, de mentségemre szóljon, hogy friss volt az epizódélmény, és néhány gondolatot hirtelen felindulásból írtam. Viszont véleményem szerint, részben sajnos épp azért jutottak a kihalás szélére a Jedik, mert ők is úgy voltak vele, hogy nincs választásuk. Bár a Klónháborúk kitörésekor már valóban nem sok volt, mivel ekkorra gyakorlatilag teljesen a Szenátus (azaz maga a Sith) akarata alá rendelték magukat. Ugyanakkor összefogva, határozottan és céltudatosan még ekkor is tehettek volna olyan lépéseket, ami által valamelyest befolyásolni tudták volna az eseményeket. Kezdve saját háborúban betöltött szerepük átgondolásával. Ha a Jedi Rend mindössze egy Szenátusnak zokszó nélkül szót fogadó végrehajtó szerv, mi az értelme? A klónhadsereg körül eleve sok a rejtély, így az egyik legrosszabb, amit tehettek, hogy a háború okán minden további nélkül elfogadták őket, a gyanús körülmények ellenére - szenátusi szavazás ide vagy oda. Eleve, a Köztársaság mit tett volna, ha nincs klónhadsereg? Egy ekkora méretű állam fel kellett hogy legyen készülve a Galaxis méretű polgárháború lehetőségére. Azt már csak halkan jegyzem meg, hogy senkiben nem keltett gyanút, hogy épp időben lelt rá Kenobi a seregre? Egyáltalán, miből finanszírozta Sifo-Dyas? A Köztársaság számláin kellett, hogy nyoma legyen annak, ha valóban a Tanács nevében rendelte Dyas. A Jedik nem birtokoltak vagyont. Ha meg Tyranus fizette, evidens, hogy a Sith-ektől bűzlik a dolog. Kicsit elkalandoztam, de érdekes és sokrétű a téma.

 

Jó írás lett Sky, igaz most csak átfutottam, majd holnap elolvasom rendesen is :D

 

Azért kétlem, hogy Palpatine beavatta volna Fox-ot. Valószínűleg csak sugdolódzott Fives-al az öreg, nem mondta olyan hangosan, amit mondott, hogy a többiek is hallják. Ja és azt is érdemes figyelembe venni, hogy Fives azért elég tájékozott és független-gondolkodású az átlag klónhoz képest. Hiszen még Rex is megjegyezte az első részben, amikor Fives kitalálta,hogy a vonópisztollyal jussanak fel a Tup-ot szállító hajóra, hogy "Na ezért ő az ARC-osztagos!"! Az is lehet, hogy Palpatine úgy magyarázott neki, hogy azt a többi jelenlevő klón nem értette, de Fives képes volt összerakni.

Egyébként Fox először Ahsokára is éles lövedékkel ment, csak azután kapcsolt át kábításra, hogy Anakin nyíltan parancsba adta. Szerintem szimlán annyi, amit már korábban is említett itt valaki: Fox a háborútól távoli Corruscant-on állomásozott, Jedik "hatása" alá nem került, így aztán ő pontosan olyan maradt, mint amilyen a háború elején volt: kérdés nélkül engedelmeskedik a parancsnak. Még az is lehet, hogy Fives volt az első ember akit megölt.

Köszi! :peace: Ebben lehet valami. Sőt, jobban belegondolva, erről lehet szó.

 

Miután lelövi Fives -t, Fox leveszi a sisakját és elég búbánatos képet vág. Mint aki valóban megbánta amit tett...

Másodszori megnézésre nekem is így jött le. Fox egyértelműen Palpatine személyes parancsát teljesítette (ott volt az irodában is, amikor jelentett az öregnek), de nem valószínű, hogy mélyebben benne lett volna. Minden esetre furcsa, hogy korábban Windu egyértelműen leszögezte a Jedik ülésén, hogy minden esetben élve kell nekik Fives. Erre Palpatine önkényesen parancsba adta a halálos erő alkalmazását? Az már régen rossz, ha a Jedik akarata ennyire jelentéktelen a kancelláréval szemben. Másrészről, Anakin annyit azért kibökhetett volna a rohamozó parancsnoknak, hogy "kábítson", vagy "ne ölje meg", hasonlót. Persze viszonylag gyorsan történtek a szóban forgó események, ha pedig Fox nem lő, Fives teszi meg - bár nem tudom, hogy ő is éles fegyverrel akart-e tüzelni, mert ez éppen nem mindegy.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Dzséjt jól leírta a lényeget. A TCW miatt miért kellett volna mosdatni? Ha Lucas érzelemmentes gépeknek akarta volna őket mutatni, akkor annak mutatja.

Mert a TCW-től sokkal szimpatikusabbak lettek, mint amilyenek az EpIII-ban voltak. Oké, nem érzelemmentesek, mert viccelődnek, stb. De ha visszagondoltak a 66-osra, utána mintha elpattant volna bennük valami. A 66-os végrehajtását követően sokkal gonoszabbnak tűnnek minden szempontból, mint az előtt (pl. Bail incidens, Obi-wan üldözésének körülményei, talán még mintha a halott wookie-kkal szemben is kevésbé lennének megértők), ami túlmutat egyetlen pillanatnyi "elmezavaron", vagyis mintha a 66-os megváltoztatná a klónok jellemét is azon túl, hogy meghúzzák a ravaszt. Ez lehet egyébként szükséges is, hiszen ha a chip csak a 66os végrehajtásáért lenne felelős, utána eléggé sok megzavarodott klón jelenne meg a köztársaság (Birodalom) hadseregében.

 

Szóval az EpIII-ban nálam úgy fest, hogy a klónok ekkor teljesen kifordulnak magukból, és megszűnnek jó fejek lenni. Én ezt azzal azonosítottam, hogy most már egy gonosz embertől kapják a parancsokat, amiket kérdés nélkül végrehajtanak (ahogy mindig). Ezzel szemben a TCW teljes szériája ezzel szembemegy (önállósodás), ráadásul ezen 4 része azt sugallja, hogy a chip hatására végrehajtják ugyan az utasítást, de a jellemük fikarcnyit sem változik, ami egyrészt az EpIII miatt vet fel kérdéseket, más részt meg amiatt, hogy mi történik így a klónok lelkiismeretével a parancsvégrehajtás után?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Miért lenne meredek? :) Az már többször bebizonyosodott hogy az Erő segítségével megérezhetőek bizonyos alapvető érzelmek, szándékok. Jó példa erre Anakin Ep1-es vizsgáztatása, vagy az Ep6, amikor Vader megérezte Luke aggodalmát a barátai és testvére iránt. Az Erőben lévő zavar is érzések keltette hullámokon alapszik (Qui-Gonék "félelemrezgéseket" éreztek a hajón). Palpatine helyzete más, mert ő a képességei révén szándékosan törekedett arra, hogy összezavarja a Jediket és leplezze saját mivoltát és szándékait. Ezért nem találtak rá időben, holott végig az orruk előtt volt. Fives-ra aligha igaz az említett Erőn keresztüli összezavarás, így Anakin nyugodtan megvizsgálhatta volna a belőle sugárzó érzések jellegét, ha hajlandó lett volna levenni a Palpatine-féle szemellenzőjét. Szerintem egyáltalán nem Jediktől idegen dolog, sőt.

Ok, ebben lehet valami. Érezheti. Fives -ban azonban max. a zavarodottságot érezhette, hisz az volt benne a legerősebb a begyógyszerezés után. Az simán elnyomhatta a logikus tudatot amit nem is érzékelhetett Shaak Ti. Épp ezért lett volna jó bevinni Fives -t, hogy ott Yodáék jobban is megvizsgálhassák.

 

Persze viszonylag gyorsan történtek a szóban forgó események, ha pedig Fox nem lő, Fives teszi meg - bár nem tudom, hogy ő is éles fegyverrel akart-e tüzelni, mert ez éppen nem mindegy.

A végén csak felmentjük Fox -ot. :D Egyébként Fives éles fegyverrel akart lőni, hisz Rex -ét vette fel. Amilyen paranoiás lett, talán ő is azt akarta már akkor, hogy lőjék le és legyen vége az egésznek.

 

Szóval az EpIII-ban nálam úgy fest, hogy a klónok ekkor teljesen kifordulnak magukból, és megszűnnek jó fejek lenni. Én ezt azzal azonosítottam, hogy most már egy gonosz embertől kapják a parancsokat, amiket kérdés nélkül végrehajtanak (ahogy mindig). Ezzel szemben a TCW teljes szériája ezzel szembemegy (önállósodás), ráadásul ezen 4 része azt sugallja, hogy a chip hatására végrehajtják ugyan az utasítást, de a jellemük fikarcnyit sem változik, ami egyrészt az EpIII miatt vet fel kérdéseket, más részt meg amiatt, hogy mi történik így a klónok lelkiismeretével a parancsvégrehajtás után?

Szerintem abból érdemes kiindulni, ahogy Tup viselkedett a 66 -os aktiválása alatt. Ez lehet az alapviselkedés, leszámítva a pluszban rátört elmezavar tüneteit. Igazából nem tudjuk mit vált ki egy egészséges klónból a 66 -os aktiválása mert premier plánban nem láttuk. Vagyis dehogynem. Az EPIII -ban. Így tehát simán benne van, ahogy írod is, hogy a személyiségük változik meg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mert a TCW-től sokkal szimpatikusabbak lettek, mint amilyenek az EpIII-ban voltak. Oké, nem érzelemmentesek, mert viccelődnek, stb. De ha visszagondoltak a 66-osra, utána mintha elpattant volna bennük valami. A 66-os végrehajtását követően sokkal gonoszabbnak tűnnek minden szempontból, mint az előtt (pl. Bail incidens, Obi-wan üldözésének körülményei, talán még mintha a halott wookie-kkal szemben is kevésbé lennének megértők), ami túlmutat egyetlen pillanatnyi "elmezavaron", vagyis mintha a 66-os megváltoztatná a klónok jellemét is azon túl, hogy meghúzzák a ravaszt. Ez lehet egyébként szükséges is, hiszen ha a chip csak a 66os végrehajtásáért lenne felelős, utána eléggé sok megzavarodott klón jelenne meg a köztársaság (Birodalom) hadseregében.

 

Szóval az EpIII-ban nálam úgy fest, hogy a klónok ekkor teljesen kifordulnak magukból, és megszűnnek jó fejek lenni. Én ezt azzal azonosítottam, hogy most már egy gonosz embertől kapják a parancsokat, amiket kérdés nélkül végrehajtanak (ahogy mindig). Ezzel szemben a TCW teljes szériája ezzel szembemegy (önállósodás), ráadásul ezen 4 része azt sugallja, hogy a chip hatására végrehajtják ugyan az utasítást, de a jellemük fikarcnyit sem változik, ami egyrészt az EpIII miatt vet fel kérdéseket, más részt meg amiatt, hogy mi történik így a klónok lelkiismeretével a parancsvégrehajtás után?

Igen, én is érzem pont ezt az ellentmondást. Számomra a magyarázat az, hogy a chip nem csak a feltétlen engedelmességet aktiválja, hanem mellette viszont kiiktatja a problémássá váló egyéb érzelmeket, mint pl. a lelkiismeret, ami zavarokat okozna. Ez tényleg teljes jellemváltozás.

 

Ezt azért nem látjuk Tup-nál, mert nála hibásan működött a chip, nem a beállítások szerint aktiválódott, így csak részleges eredménye lett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mert a TCW-től sokkal szimpatikusabbak lettek, mint amilyenek az EpIII-ban voltak. Oké, nem érzelemmentesek, mert viccelődnek, stb. De ha visszagondoltak a 66-osra, utána mintha elpattant volna bennük valami. A 66-os végrehajtását követően sokkal gonoszabbnak tűnnek minden szempontból, mint az előtt

A 66-ost követően van még talán három sor szövegük és két perc olyan jelenésük, amikor éppen nem kardélre hányják őket. Eleve, az egész ep3 nem törte magát annyira, hogy bemutassa a klónok jellemét. Még az ep2-vel együtt sem adnak a filmek átfogó képet a klónok jelleméről, a 66-os parancs utáni szakasz pláne nem. Sajnos onnantól Lucas a klónokat a rohamosztagosok szintjére degradálta le, ágyútöltelékként kezdte kezelni - persze érthető, azokban a pillanatokban a klónok gondolatai mocskosul érdektelenek (majd talán a Rebels bemutatja, hogy hogyan dolgozták fel a klónok magukban ezt a dolgot).

Másrészt, megint elfeledkezel arról, amiről Darth Maul esetében is: Lucas akarta így. Lucas ott volt a sorozat megtervezésénél, folyton beleszólt. Ha a klónokat ennél sokkal érzelemmentesebb figurának akarta volna bemutatni, akkor szól Filloniéknak, hogy fogják vissza magukat. De ugye azt is tudjuk, hogy Lucas az ep3-ban is jóval több klónos jelenetet szánt, például Cody és Obi-Wan között több párbeszéd, ami bajtársi viszonyukat jellemezné, kikerült a filmből. És ha jól rémlik, még voltak is interjúk, amiben jellemezte Lucas (vagy más készítő), hogy a klónok nem érzelemmentes gyilkológépek, baráti kapcsolatot ápolnak a Jedikkel. Szóval, a klónokat Lucas így képzelte el, eleve a Jedi és egy értelmes élőlény között nem is tudnék olyan kapcsolatot elképzelni, hogy az egyik csak tárgynak tekinti a másikat, a másik meg sehová sem fejlődik egy olyan erőteljes jellem mellett, mint amilyenek a Jedik.

Szóval ez nem mosdatás, ahogy korábban hivatkoztál rá, hanem tudatos építés. Lucas előre gondolásával és engedélyével ment. Az egyetlen probléma, hogy nem tudjuk, milyen erővel tör a klón jellemére ez a chip. Nekem is az sugallja minden, hogy a klónok valamilyen szinten elvesztik egyéniségüket, vagy legalábbis a Jedikhez fűződő viszonyukat elnyomja. De sajnos az ep3 ezzel nem foglalkozik, egyszerűen nem ad annyi információt, hogy bármilyen következtetést le lehessen vonni. Még azt sem tudjuk, hogy minden klónnak kiadták-e a parancsot, vagy csak azoknak, akiknek végre kellett hajtani? Mert nézzünk egy olyan szituációt, hogy Cody-nak kiadták, mert ő Obi-Wan mellett harcolt, de teszem azt Boilnak már nem, mert ő Utapau legalján harcolt. Akkor Boil hogyan reagál a dologra, ha meghallja, hogy Cody megölte Obi-Want? Vagy hogyan reagál arra, amikor az Uralkodó bizonyítja a Jedik árulását? A klónok is simán elhihetik az esetet (pláne Krell és Barriss Offee után), ez esetben nem is kell a 66-os parancsot hosszú távon alkalmazni. Pláne, ha még olyanok is alátámasztják az Uralkodó szavait, mint Anakin.

Viszont a teljes jellemtörlés is veszélyes, nem kívánatos húzás lehet, hiszen a klónok hatékonyságának legfőbb alkotóeleme, hogy képesek az önálló, vérmérsékletük által befolyásolt gondolkodásra. Ez a történetszál is jól prezentálta például, hogy Fives sokkal extrémebb dolgokban is képes gondolkodni, mint Rex, aki viszont feltétlen lojalitással van a Köztársaság és klón testvérei felé, sőt, a Jedik felé. Ha ezeket kiütik, Rex elveszti hatékonyságát.

Szóval most már tudjuk, hogy hogyan történhetett meg a 66-os parancs, de most meg az lett a kérdés, hogy mi lett ennek a következménye a klónokra nézve?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon tetszett a befejezés, ugyanis erősen árad belőle az EPIII. hangulata. Főleg az, hogy Palpatine egyenesen a privát orvosi állomására küldte Fives-t, oda, ahol egy nap majd egy füstölgő, égett húscafatból összerakják Darth Vadert. Kíváncsi vagyok, hogy a négyszemközti beszélgetésben vajon mi hangzott el, de Palpatine nyilván elmondott neki valamit. Nem a teljes igazságot, mert akkor Fives már továbbadta volna ezt az információt és nem csak ködösített volna. Bár ebben az is közrejátszik, hogy Nala Se beadott neki valamit, ami miatt nem gondolkodott tisztán. Így pedig nem csoda, hogy senki nem hitt neki. Legalábbis én is nehezen hinnék Anakin Skywalker és Rex százados helyében egy olyan embernek, aki ingerülten ordibálva próbál rávenni minket arra, hogy higgyünk neki, amikor minden cselekedete ellene szól és úgy fest, mint aki megőrült.

 

Bírtam annak a taxisnak a karakterét, jópofa karikatúrája volt a szüntelenül beszélgetni vágyó taxisofőröknek. Érdekes volt látni a klónok számára kialakított kantint. Így megtudhattuk, mivel ütik el az idejüket a szabadidejükben. Korábban is voltak erre halvány utalások, de most láttunk erre először konkrét példát. Valamiért a Red Tails kocsmás jelenetei jutottak róla az eszembe. Arra viszont kíváncsi vagyok, hogy hosszútávon mennyire éri meg a Köztársaságnak, ha hagyja, hogy a klónjai alkoholisták legyenek. (>-<)

 

Fives halála szomorú volt, elvégre az utolsó Domino Osztagos is kilehelte a lelkét az epizód végén. (Persze ha nem számítjuk a Lobottá alakított Echo-t a korai koncepciós rajzokon, amit mellesleg elég nagy hülyeségnek tartok.) Sajnos már a második epizódnál lehetett tudni, hogy végül ez lesz a történet vége, talán ez az egyetlen hibája ennek a történetszálnak, ennek ellenére szórakoztató volt és tetszett. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Fives halála szomorú volt, elvégre az utolsó Domino Osztagos is kilehelte a lelkét az epizód végén. (Persze ha nem számítjuk a Lobottá alakított Echo-t a korai koncepciós rajzokon, amit mellesleg elég nagy hülyeségnek tartok.) Sajnos már a második epizódnál lehetett tudni, hogy végül ez lesz a történet vége, talán ez az egyetlen hibája ennek a történetszálnak, ennek ellenére szórakoztató volt és tetszett. :)

Te jövőbelátó is lettél? :D Én bíztam benne, hogy nem fog Fives meghalni. Egészen az epizód végéig bíztam ebben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Arra viszont kíváncsi vagyok, hogy hosszútávon mennyire éri meg a Köztársaságnak, ha hagyja, hogy a klónjai alkoholisták legyenek. (>-<)

 

 

Attól még hogy valaki elmegy szórakozni és bedob pár sört és urambocsá ittas is lesz az még nem alkoholista.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kijött egy hosszú IGN interjú Filonival, de egyelőre csak a 66-os szálhoz tartozó részt olvastam el, mert még a Clovis-trilógiát se láttam végig...

Filoni állítása szerint a kamino-iak nem tudták a teljes igazságot a 66-os parancsról, és valóban elhitték, hogy a chip csupán a gátlástalan Jedik elleni védelmet szolgálja, vagy legalább is nem érdekelte őket igazán, hogy igaz-e a sztori - egyedül a munka végrehajtásával, és a pénz megszerzésével foglalkoztak. Ráadásul a kamino-iak nem tartották magukat gonosznak sem. A Köztársaság átlagpolgáraihoz hasonlóan, akik sosem találkoztak Jedikkel, a kamino-iak is csak minimális szinten voltak képben a Jedik szokásaival, módszereivel - szimplán a munkájukat végezték a maguk érzelemmentes módján.

 

El tudom fogadni, hogy ez van, de a "nagyúr" dolog továbbra is zavaróan belerondít ebbe a mesébe. "Tyranus mester" megszólítással jóval egyértelműbb és tisztább lenne a dolog.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Attól még hogy valaki elmegy szórakozni és bedob pár sört és urambocsá ittas is lesz az még nem alkoholista.

Tudom-tudom, nem is így értettem, nem kenyerem az általánosítás. De ahogy láthattuk, a klónok között is nagyon sokféle személyiség fordul meg. Mi van, ha van közöttük olyan, akit annyira megkeserített ez a háború, hogy alkoholba fojtja a bánatát, vagy esetleg piát csempészik a frontra. :):D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.