Ugrás a kommentre

A Jedi és a Sith rend


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Ezredjére is leírom, Dzséjt, hogy Plagueis titka nem a fejvesztésektől véd meg... tudom, nehéz lehet megérteni, de fogadd el.

Pont fordítva van, érti más is, csak nem mindenki fogadja el, mert nem fér bele a SW-ról alkotott képébe :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Nekem az a megfejtetetlen kérdésem, hogy ha Plagius tudta a " nagy " titkot akkor miért nem használta? Mert én a helyében biztosan feltámasztottam volna és magam mellé állítottam volna olyan egyéneket, akikkel olyan hatalomra tehettem volna szert, melyre szinte senki. Ehelyett mi történt, simán álmában átküldik a túlvilágra. Ebből gondolkodás nélkül az jön le, hogy nem tudta azt a bizonyos titkot és Palpatin sem. Szerintem ez ilyen legenda szerű dolog, keresnek valamit ami persze nincs, de mégis azt állítják, hogy van.

 

A Jedi rendről annyit írnék, hogy nekem egyáltalán nem jön be az a fene nagy szigor ami az I. Galaktikus Birodalom létrejötte előtt megfigyelhető volt. Olyan érzésem volt mikor néztem a filmet, és amikor olvastam a könyvet, valamint az interneten fellelhető információkat, hogy mint ha a rend azt akarná, hogy a Jedik inkább a Sith rendet válasszák. Mert elviselni azt a sok szabályt, hát elég nagy kihívásnak minősül. Ezért is buktak el, s ezért is lett Anakin végül gonosz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem az a megfejtetetlen kérdésem, hogy ha Plagius tudta a " nagy " titkot akkor miért nem használta? Mert én a helyében biztosan feltámasztottam volna és magam mellé állítottam volna olyan egyéneket, akikkel olyan hatalomra tehettem volna szert, melyre szinte senki. Ehelyett mi történt, simán álmában átküldik a túlvilágra. Ebből gondolkodás nélkül az jön le, hogy nem tudta azt a bizonyos titkot és Palpatin sem. Szerintem ez ilyen legenda szerű dolog, keresnek valamit ami persze nincs, de mégis azt állítják, hogy van.

Itt az én emberem! :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Jedi rendről annyit írnék, hogy nekem egyáltalán nem jön be az a fene nagy szigor ami az I. Galaktikus Birodalom létrejötte előtt megfigyelhető volt. Olyan érzésem volt mikor néztem a filmet, és amikor olvastam a könyvet, valamint az interneten fellelhető információkat, hogy mint ha a rend azt akarná, hogy a Jedik inkább a Sith rendet válasszák. Mert elviselni azt a sok szabályt, hát elég nagy kihívásnak minősül. Ezért is buktak el, s ezért is lett Anakin végül gonosz.

Anakin esete speciális, mivel ő 9 évesen került a Rendhez, amikor már az alapvető tulajdonságai megváltoztathatatlanul benne voltak. Egy "átlag" Jedi ellenben már csecsemőkora óta a mesterek között van, amikor még könnyebben hozzá tudják szoktatni a szabályokhoz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Alapvető tulajdonságokkal mások is születnek, amiket nem lehet kitörölni, megváltoztatni, max. nevelés hatására kordában lehet tartani :) Lehet, hogy Anakinnál ez némileg hiányzott, de gondolj csak Luke-ra, ő mikor kezdett tanulni? Anakinnál is idősebb volt, szóval igazából megdőlt a Jedik azon módszere, hogy csecsemőkortól kell nevelni a padawanokat. Nem ezen múlik.

Anakinnál az is gond volt, ha már szabályokról van szó, hogy a tiltások miatt nem mondott el bizonyos dolgokat a mestereinek (lásd Padmé), ezért amikor szüksége lett volna valamilyen tisztességes iránymutatásra (lásd Yoda meg az ep3-as beszélgetés), nem mondhatott el mindent, így aztán csak őrlődött az események és a félelmei között. Ez pl. a túlzott szabályok ellen szól.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezért is jó, hogy később Luke az új Köztársaságban és az új Jedi rendben már engedi a kötődést. Ráadásul akkor már nem ilyen kemény szigor szerint kell a Jediknek élni. Ami szerintem azért jobb mint ami a régi rendet jellemezte.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Alapvető tulajdonságokkal mások is születnek, amiket nem lehet kitörölni, megváltoztatni, max. nevelés hatására kordában lehet tartani :) Lehet, hogy Anakinnál ez némileg hiányzott, de gondolj csak Luke-ra, ő mikor kezdett tanulni? Anakinnál is idősebb volt, szóval igazából megdőlt a Jedik azon módszere, hogy csecsemőkortól kell nevelni a padawanokat. Nem ezen múlik.

Anakinnál az is gond volt, ha már szabályokról van szó, hogy a tiltások miatt nem mondott el bizonyos dolgokat a mestereinek (lásd Padmé), ezért amikor szüksége lett volna valamilyen tisztességes iránymutatásra (lásd Yoda meg az ep3-as beszélgetés), nem mondhatott el mindent, így aztán csak őrlődött az események és a félelmei között. Ez pl. a túlzott szabályok ellen szól.

Luke és Anakin esete nem épp ugyanaz. :)

Igaz, hogy Luke jóval idősebb korában kezdett el tanulni, de tanulmányainak körülményei (módja, ideje, stb.) lényegesen mások voltak, mint apjáé. Yoda hiába próbálta a régi dogmák szerint tanítani Luke-ot, a körülmények eleve nem tették lehetővé, hogy ezt elérje.

Azzal egyetértek, hogy nem korfüggő a Jedivé válás, ezt legjobban Luke bizonyítja, de Anakin is "öreg" volt már a 9 évével. Másrészt az is érdekes, hogy a Régi Rend talán legnagyobb képviselői (Yoda, Obi-Wan) kitanítottak egy olyan tanítványt, aki merőben más nézeteket vallott, mint ők. Hozzáteszem, szerintem az Új Rend minden szempontból sokkal emberibb eszméket vallott, mint előde.

Ugyanakkor remek párhuzam is vonható Anakin és Luke Jedivé válása között. Mindketten túlkorosan léptek a Jedik útjára, mindketten elvesztették a családjukat, ennek ellenére, mindketten másként dolgozták fel ezt. Ez szerintem részben az alapvető tulajdonságokra vezethető vissza, részben pedig a tanulás körülményeire, mely hatására hasonló, mégis egymástól eltérő világkép alakult ki bennük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem értek egyet, de nincs kedvem ezredjére is leírni, hogy miről szól a legenda...

Akkor idézd be onnan, ahol leírtad :P

Szerintem érdemes pár szót "elvesztegetni" arra, amik lentebb felvetődtek, hátha valamit kisütünk belőle (vagy nem), de nem kötelező :) Csak kár ennyivel és ilyen stílusban elintézni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Minden történetnek van valamilyen legendája, amit a hős, vagy a gonosz hős hajszol, hogy meg találja és birtokolja. Vannak akik azt állítják, hogy tudják eme legendát. De valamiért mégsem használják fel, talán félnek tőle. Ha így jobban bele gondolok, mi van, ha Palpatin is félt a legendától és e miatt nem merte használni, de ugyan ezt el lehet mondani Plagius-ról is. Nem tudták, hogy milyen az a hatalom ami a kezükben van, és e miatt féltek, hogy ha rosszul sikerülne a használata akkor vajon mi lesz. Mert ha nem ismernek valamit, akkor az könnyen a vesztüket is okozhatja. Ezt pedig megkockáztatni, hát elég necces vállalkozás.

Szerkesztve: - SZKipi Padawan
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor idézd be onnan, ahol leírtad :P

Szerintem érdemes pár szót "elvesztegetni" arra, amik lentebb felvetődtek, hátha valamit kisütünk belőle (vagy nem), de nem kötelező :) Csak kár ennyivel és ilyen stílusban elintézni.

Én csak nem értem, hogy ezt a - számomra evidens - dolgot miért értik úton útfélen félre az emberek. Palpatine elég világosan elmondja, hogy Plagueis "életben tudta tartani azokat", akikkel törődött (beleértve akár magát is). De mivel ehhez Erőhasználatra van szükség, nyilvánvaló, hogy ha levágják a fejét, vagy álmában beleállítják a fénykardot, tehetetlen. Éppen ezért ez a tudás elsősorban a természetes öregedés vagy a betegségek ellen jó, hiszen akit hirtelen megölnek, már nem tudja úgy használni az Erőt (a másodperc ezredében), hogy megmentse magát.

 

Palpatine is mondta, hogy "úgy tudta befolyásolni a midi-chloriánokat", hogy azok életet teremtsenek. Ez nyilván nem egy ezredmásodperc alatt meg végbe, hanem percekre van szükség hozzá, ezért tökéletes az öregedés, vagy a betegségek ellen. A halhatatlanság elég sok mondakörben egyenlő a "sosem öregszik meg, sosem hal természetes halált"-tal (pl. hegylakó, ahol a fejét le kell vágni), és szerintem itt sem idegen. Egyébként Palpatine sosem használja a halhatatlanság szót, csak egyszerűen leírja a képességet, ami egyébként tökéletes Anakinnek, hiszen álmai szerint Padmé a szülésbe hal bele, tehát a képességgel megmenthető lenne, ha pl. Anakin folyamatosan használná, miközben Padmé szül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én csak nem értem, hogy ezt a - számomra evidens - dolgot miért értik úton útfélen félre az emberek. Palpatine elég világosan elmondja, hogy Plagueis "életben tudta tartani azokat", akikkel törődött (beleértve akár magát is).

Már értem, mire írtad, amit írtál. Csak mi már eltértünk ettől Plagueis-féle témától, ezért volt furcsa a hozzászólásod :) Én már csak a többi felvetésre irkáltam, a feltámasztásra nem, az így picit meredek, de ebbe a témába nem is szeretek belemenni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Luke számlájára az is odaírható, hogy ő az alapokat magától sajátította el. BEn ugye mennyi ideig tanította? Pár órát. Ennyi után senkiből nem lesz még youngling sem. :) Megtanult a karddal lézert védeni, akár vakon is. Ennyi. Utána három évig senki nem foglalkozott vele, az ep5-ben mégis képes már tárgyakat lebegtetni, mielőtt Yodához kerülne 8igaz, kicsit vesződik karddal, de istenem, éppen fejbe kólintotta egy wampa). Szóval az alatt a három év alatt azért Luke sokat tanulhatott magától, és ez is nagy befolyással bírhatott a későbbiekre.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akárhogy is olvasom a hozzászólásokat, és akárhogy is próbálom megérteni a két Skywalker viselkedését, valahogy nem igazán tudok rá jönni még most sem, hogy Anakin miért lett gonosz, és Luke miért nem. Lukenak is lett volna oka, de mégsem tette. Tény és való, hogy ez rendkívül érdekes dolog.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akárhogy is olvasom a hozzászólásokat, és akárhogy is próbálom megérteni a két Skywalker viselkedését, valahogy nem igazán tudok rá jönni még most sem, hogy Anakin miért lett gonosz, és Luke miért nem. Lukenak is lett volna oka, de mégsem tette. Tény és való, hogy ez rendkívül érdekes dolog.

Pedig szerintem nem olyan nehéz kérdés ez. Más személyiségek (hiába apa és fia), valamint más körülmények között éltek és szembesültek az átállás lehetőségével. Szerintem az lenne kevésbé érthető és hihető, ha mégis ugyanazt az utat járták volna be.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tegnap fejeztem be az EP III. részét könyvben. A végén, mikor Anakin köré építik azt a fekete dobozt, akkor jön rá, hogy miért is nem tudta megmenteni Padme életét. De akkor azt is kifejti magának, hogy " Nem baj, a sötét oldal megértő. És nincs szükségem semmi másra. " persze szó szerint idéztem de a lényeg ez. Valószínű, hogy Dooku esetében is ez játszódhatott le, amikor rá jött, hogy nem is úgy fognak menni a dolgok ahogy azt akarta, akkor már mindegy volt.

 

Különben azt észre vettem, hogy ha a Sötét Oldal akar valamit, akkor mindig fel ajánl valamit cserébe. Ebben meg ebben segít stb. de mikor az emberke csatlakozik, akkor jön ár, hogy " Bakker, mennyire ökör vagyok, hisz ez nem is úgy van ahogy először mondták! Na, nem baj, most már úgy sincs semmim. Áhh, akkor már minek szálljak ki, maradok a Sötét Oldalon. " . Az az igazság, hogy mindig későn jön rá az ember, hogy mi is volt valójában a helyzet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért az SW - A Sithek bosszúja könyv végén Yoda elismeri, hogy mekkorát hibázott, hogy nem engedte a Jedi Rendet változni. Míg úgy a Sithek rengeteget változtak, ezért is győzhettek. Ezek után Yoda a szememben már nem annyira utálatos. Nem hittem volna, hogy képes elismerni a hibáit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát igen, a végére belátta. Ha nem élne mintegy ezer évig, a Jedi rend is folyamatosan megújulhatott volna, de ahogy mondta is, a sok idő amit a rend vezetőjeként eltöltött nem a fejlődésről, hanem a stagnálásról szólt. Ha rövidebb kort él meg, akkor az új és új generációk magukkal hozták volna a változás szelét és így, 1000 évvel a ruusani csata után eredményesebben fel tudták volna venni a harcot a felbukkanó Sith-ekkel.

Persze így is elég keményen labdába tudott rúgni Yoda Sidious mellett, de hát...

 

Amúgy meg ez mit se számít, a végén mikor Yoda már kinyitotta a szemét, megváltozott a gondolkodásmódja, végleg el tudta pusztítatni a Sith rendet. Csak hát kár, hogy ez milliónyi Jedi és civil életébe került.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na azért ne tegyük már az egyetlen felelőssé Yodát. 900 év alatt ezernyi Jedi megfordulhatott a Tanácsban (és ugye valószínűleg nem volt mindig a Tanács gazvezére, sőt, szerintem még az ep1-2-3-ban is közösen vezette Winduval és Mundival, és sokszor érezni úgy, hogy Windué az utolsó szó). Szóval számtalan Jedi mester kiharcolhatta volna a megújulást, de nekik kényelmes volt minden úgy, ahogy volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bizony, voltak ott más Jedik 900 év alatt, akik beleszólhattak a vezetésbe, szóval egy személyen ennyi minden nem múlik. Túlzottan is a hagyományos szabályok szerint éltek, és ezen valahogy nem sokat változtathattak az évszázadok alatt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És ha Yoda elöbb lelép és a fiataloké a pálya akkor ők mitől kompetensebbek vagy jobbak egy ilyen ügy kezelésében? Sithet a fiatalok se láttak, olyat pláne nem aki a háttérben kavarja a kulimászt és nem kiván egy az egyben ütközni a jedikkel. Ráadásul a legtöbb szabály amihez makacsul ragaszkodnak utolag igazolodik: elsőre bármekkora marhaságnak is tünik, hogy a kötödés rossz dolog, Anakin példája jól mutatja, hogy tényleg az. Kötödik Padméhoz, nem tudja elengedni... ez az origoja az áttérésének és az hogy erre a jedik nem hajlandók megoldást adni mert picit másképp gondolkodnak az elmúlásról.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az elmúlásról jut eszembe. Vajon a Jedik úgy gondolták, hogy a halál után minden ember egyformán eggyé válik az Erővel, akár tudta használni az Erőt akár nem? Már aki nem jön vissza, pl Yoda, stb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az elmúlásról jut eszembe. Vajon a Jedik úgy gondolták, hogy a halál után minden ember egyformán eggyé válik az Erővel, akár tudta használni az Erőt akár nem? Már aki nem jön vissza, pl Yoda, stb.

Az alapján, amit Yoda Anakinnak mond az ep.3-ban szerintem igen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ráadásul a legtöbb szabály amihez makacsul ragaszkodnak utolag igazolodik: elsőre bármekkora marhaságnak is tünik, hogy a kötödés rossz dolog, Anakin példája jól mutatja, hogy tényleg az. Kötödik Padméhoz, nem tudja elengedni... ez az origoja az áttérésének és az hogy erre a jedik nem hajlandók megoldást adni mert picit másképp gondolkodnak az elmúlásról.

De Luke esetében meg pont ez a kötődés mentette meg a galaxist. Fel kellene oldani ezt a kettősséget. :)

 

Egyébként elég nehéz kérdés, hogy a Jedi rendnek milyen hibái voltak. Itt van Windu (nagy kedvencem), akit nyugodtan a minta Jedik egyikének tekinthetünk erre mit csinál Palpatine -nál? Meg akarja ölni. Egy, a Jedi tanokkal teljesen szembe menő dolgot kíván tenni. Persze érthető, hisz az ezer év óta először felbukkant sith lord fekszik a pengéje előtt, de ez akkor hogy is van? Vannak szabályok, de azokat úgy alkalmazzuk ahogy nekünk tetszik? Régen biztos voltam benne, hogy a Jedik a merevségüknek és a változásra képtelen felfogásuknak lettek az áldozataik, de ma már másképp látom. A háború elvitte őket egy olyan irányba, ami nem volt helyes.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Milyen szabályba ütközik Palpatine megölése? A jedik simán korábban is irtanak nyakra főre. Nekem nem tünik ugy hogy ezzel bármi problémájuk lenne. Az acklay-t hogy bedarálja már Obi-Wan? A sith lordnál szerintem evidens hogy ezt kell csinálni. Maulnál sem problémáznak ezen, sőt Obi-Wan rögtön tanitó lesz a gyilkolás után. Ráadásul a Saga befejezése is ezt igazolja: Palpatine kinyirásával tényleg szebb lesz a világ.

 

A jedik egyébként, ahogy én látom az önző ragaszkodást tiltják. Amikor valaki magáénak akarja a másikat (a szerelem ugyebár valahol kikerülhetetlenül ilyen).A galaxist pedig a követelőzés nélküli, önfeláldozó atyai szeretet menti meg, ami viszont teljesen más rugóra jár. Nem arra, hogy mi lesz velem nélküle, hanem hogy mostmár megmentem akkor is ha beledöglök. És Vader beledöglik de megmenti a galaxist meg beállitja az Erő egyensúlyát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Milyen szabályba ütközik Palpatine megölése? A jedik simán korábban is irtanak nyakra főre. Nekem nem tünik ugy hogy ezzel bármi problémájuk lenne. Az acklay-t hogy bedarálja már Obi-Wan? A sith lordnál szerintem evidens hogy ezt kell csinálni. Maulnál sem problémáznak ezen, sőt Obi-Wan rögtön tanitó lesz a gyilkolás után.

Ezek közül Palpatine megölése a kakukktojás. És hogy miért? Mert megadta magát, a földön fekve könyörgött, hogy ne öljék meg. Ilyen fegyvertelen, a megadást hangoztató ellenfelet szerintem egy Jedinek nem szabad meggyilkolnia. Épp ezt mondja Anakin is, hogy "Jedi vagy, nem tehetsz ilyet!". Windun is látszik, hogy kínlódik kicsit, de aztán lesújt. A Többit már ismerjük.

 

A sok öldökléssel pedig épp az a baj amire céloztam lentebb. A háború rossz útra vitte őket e tekintetben.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.