Ugrás a kommentre

EPVI elemzés


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Return of the Jedi

Chapter 11: On the Sail Barge

Time: 0:29:37-0:31:28

 

Tartalom

 

Ismét egy gyönyörű tatooine-i látképet láthatunk egy vándorló banthacsordával a homokdűnéken. A banthákról Jabba bárkájára vált a kép, és végre csatlakozik hozzánk Artu is. A háttérben továbbra is a Max Rebo Band szolgáltatja a remek háttérmuzsikát.

Han látása javul, sötét helyett már világos foltot lát, persze Luke szerint nincs sok látnivaló, ő errefelé élt. A csempész nem kevés iróniával fogadja azt, hogy Luke mindent megszervezett, neki csak annyi a dolga, hogy maradjon Lando és Chewie közelében.

Jabba magához rántja Leiát, közölve szegény hercegnővel ékes hutt nyelven, hogy hamarosan megtanulja értékelni. Hé, most hol a tolmács? Á, itt is jön Threepio, egyenesen Artu ütközik a lábának. A protokolldroid szokás szerint aggodalmaskodik, elsősorban maga miatt, de a többiekkel kapcsolatban is van egy-két nyugtalan szava. És még mindig nem is sejti, hogy minden a tervek szerint halad.

Mint ahogy a bárka is halad egyenesen a Carkoon-veremhez, amiből rusnya csápok kalimpálnak kifelé. A hőseinket szállító hajó a pit fölé érkezik, őrei egy pallóra taszigálják Luke-ot.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Végre elhagytuk Jabba palotáját, bár a hutt bárkája épp olyan dekadens, mint a palota volt. Érezhetőn végkifejletéhez érkezik Han kiszabadítása.

A banthacsorda menetelése szerintem hangulatos, ismét láthatunk némi életet a sivatagban. Hmm… tulajdonképpen szinte fogadni mernék rá, hogy a sivatagos Tatooine élővilágát ismerhettük meg legjobban a 6 film alatt :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát, amilyen szegényes az élővilága a Tatooine-nak - szemben mondjuk a Naboo-val -, nem csoda. Persze az egész Sagaban a Tatooine-t ismerhetjük meg a legjobban, nagyon helyesen, mert bár nem nagy szám ez a bolygó, mégis központi szerepet tölt be. Amikor Han azt mondja, hogy "és itt is fogsz meghalni, így van rendjén", abba valahogy az egész Skywalker-családdal kapcsolatos irónia beleszorult, bár valószínűleg Han nem is tudja, hogy a családdal mit művelt ez a bolygó. Itt halt meg Shmi Skywalker, itt kísértette meg legelőször igazán a Sötét Oldal Anakin Skywalkert, itt halt meg Cliegg, Owen és Beru Lars, itt ismerkedett meg Padmé és Anakin, stb. A Skywalkerek szorosan kötődnek a Tatooine-hoz, remélem, ezt az új trilógiában sem felejtik el.

Szerintem az SE egyik nagy húzása volt, hogy betették azt a bantha csordát. Szeretem az ilyen kis életképeket, élővé teszik a bolygókat.

Jabba brancsa meg mindig csak bulizik, nem semmi. Abba viszont belegondolni sem merek, mit jelent az, hogy Leia hamarosan megtanulja tisztelni Jabbát. :para:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a Tatuin teljes élővilágát megismerjük :) És egyetértek, ez így van jól.

A koponyához még annyi jutott eszembe, a következő felújításra (ha lesz :) tíz-húsz év és kitalálnak valami új adathordozót, ha a 3D-t nem is számoljuk ) igazán lecserélhetnék valami úrlény koponyájára, az emberi oly kommersz. Persze, ki venné észre?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Imádom a Tatooine-t, sivársága ellenére nagyon hangulatos hely. :) Örülök, hogy vére elhagytuk Jabba nyomasztó palotáját. Természetesen a huttot az egész udvara elkíséri, akik továbbra is isznak, buliznak, drogoznak (gondolom) stb. Végtelenül igénytelen életvitel, igazi mocskos bűntanya.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Skywalkerek szorosan kötődnek a Tatooine-hoz, remélem, ezt az új trilógiában sem felejtik el.

Szerintem az SE egyik nagy húzása volt, hogy betették azt a bantha csordát. Szeretem az ilyen kis életképeket, élővé teszik a bolygókat.

Jabba brancsa meg mindig csak bulizik, nem semmi. Abba viszont belegondolni sem merek, mit jelent az, hogy Leia hamarosan megtanulja tisztelni Jabbát. :para:

Szerintem nem fogják elfelejteni, mert az egyik legjobb kapocs a filmek között.

Hasonlóan szeretem én is az ilyen típusú életképeket, mint a banthacsorda a Tatooine-on, apróságok, mégis sok pluszt adnak a háttérhez, amitől annyira működőképes a film.

Leia esete Jabbával, nagyon helyesen, abszolút a fantáziánkra van bízva; már aki egyáltalán belegondol, de szerintem a többségünk biztosan nem, a fenyegetés bőségesen elég egy gengsztervezéről. Szegény Oola esetében láthattunk egy módszert, de az messze nem a tisztelet "kivívásáról" szólt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jabba egy ízben elég egyértelmű jelét adta, hogy mit szeretne Leiától. Valószínűleg szegény Oola sem választotta véletlenül a halált (hiszen tudhatta, az ellenállása keményen meg lesz büntetve).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ebben a jelenetben az a legjobb, hogy ugyan a tények alapján hőseinknek, és így nekünk is minden okunk meg lenne az aggodalomra a jövőjüket illetően, mégis annyira lehet érezni, hogy a Sarlacc közülük bizony senkit nem fog ezer évig emészteni. :) Luke maga a megtestesült nyugalom, és még Leia is nyugodt a maga szorult helyzetében, mint aki pontosan tudja, mi következik most. :)

Szeretem ezt a jelenetet az optimizmusáért, ráadásul ekkor olyan szép a homokdűnék narancsba hajló színe, mint még soha addig a Tatooine-i jelenetek során. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Leia szerintem nagyon feszült ebben a jelenetben. Rajta látszik, hogy aggódik mi lesz. HaN meg azt se tudja hol van. Maximum Luke aki magabiztos. Szerencséjére R2 ki tudta lőni a fénykardot (Boba nagyon nézte merre gurul a kis R2 -es).

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Látszik, hogy kevesebb az időm mostanában, mindeddig fel sem tűnt, hogy elindult ennek a résznek az elemzése. :D

 

Az előző jelenethez csak annyit, hogy én is mindig azt hittem, hogy Luke egy követ dob, hiába a Star Wars mindig tud újat nyújtani. :D

 

Ezt a jelenetet pedig nagyon szeretem, Luke és Han beszélgetése olyan kellemes érzéssel töltött el mindig és a bantha csordát is nagyra értékelem. Szembetűnő mekkora nyugalom árad Luke-ból és persze, jó, hogy végre kiszabadulunk Jabba palotájából.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Return of the Jedi

Chapter 12: The Sarlacc Pit

Time: 0:31:29-0:37:43

 

Tartalom

 

Threepio mindenki számára jól hallhatóan bejelenti a kivégzést:

-Őexcellenciája reméli, becsülettel halnak meg. De ha kívánnak irgalomért esedezni, a nagy Jabba meghallgatja könyörgésüket.

- Treepio, mondd meg annak a nyálkás, férges mocsoknak, hogy ezt az örömöt nem szerezzük meg neki! Igaz? – jön a riposzt Han részéről a vuki- valószínűleg- egyetértésével kísérve.

Luke utoljára felajánlott lehetősége Jabbának -engedje el őket, vagy meghal-, hatalmas derültséget vált ki a nézőközönségből. Jabba persze nem alkuszik most sem, mindvégig nyeregben érzi magát. Luke előrébb lép, feszültséggel teli zene szolgáltat hátteret azoknak a sokatmondó pillantásoknak, amelyeket Luke vált a társaival. Artu rekeszéből előbújik a fénykard, és mi nézők biztosan lehetünk abban, hogy Luke tényleg mindent megszervezett. A hutt vezér türelmetlenül adja ki a parancsot Luke lelökésére.

Luke azonban visszapattan a pallóra, elkapja az Artu által kilőtt fénykardot és ezennel elszabadul a pokol. A Sarlaccnak jó napja lesz, de hőseink helyett a hutt gengsztervezér embereit kapja meg étekként. Luke kiszabadítja Chewie-t, miközben Lando küzd egy gengszterrel, mindketten a Sarlacc fészkében kötve ki. Landonak azonban szerencséje van: fennakad egy kábelszerűségen.

Boba Fett is beszáll a harcba, háti rakétája segítségével könnyedén átrepül Luke-ék hajójára, azonban Luke, Han és Chewie közösen bejuttatják a fejvadászt a Carkoon-verembe. Csúnya vég egy olyan háttérrel rendelkező fejvadásznak, mint ő.

Leia sem rest kihasználni a káoszt, kiiktatja a bárka áramforrását, sötétségbe borítva azt, hogy most már ő is tegyen valamit a kiszabadulásukért. Azt hiszem, elmondható, hogy nem sok bolygóhercegnő ölt meg egy huttot saját kezűleg. Hmm… azt hiszem, mégsem kell hutt nyelven tanulnunk :D

Közben odakint Luke tovább aprítja az ellent, Han és a vuki pedig Landonak segít visszajutni az őket szállító járműre, habár a Sarlacc mindent megtesz, hogy ragaszkodó csápjaival Landot is behúzza a gyomrába. Lando rémülten jegyzi meg a csápra lőni készülő Hannak, hogy úgy tudta, nem lát. Sebaj, a csempésznek ez nem hátrány:

-Már jobb! Ne mozogj!

-Magasabbra! – irányít Lando.

Végül tetteiket siker koronázza, Chewie felhúzza Hant, aki pedig Landot tartja mindeközben.

A másik fronton Luke átugrik Jabba bárkájára, még több fegyverest téve ártalmatlanná. Artu segít Leiának és Threepionak- aki nem kisebb lényt kap a nyakába zaklatónak, mint Bujaférget-, majd az előbbi csatlakozik Luke-hoz a fedélzeten, utóbbit Artu „segíti le” a bárkáról.

Végül Luke beindítja a bárka robbanását, és Leiával együtt lendül át a Hanék által elfoglalt járműre. Felszedik a droidokat a Tatooine homokjából és már pucolnak is a dűnék felett háttérben Jabba felrobbanó bárkájával.

A bolygót a Falcon és Luke X-szárnyúja hagyja el, de útjuk külön vezet, míg Leiáék a flottához, Luke a Dagobah-rendszerbe igyekszik: ígéretet tett Yoda mesternek.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Az előbbi feszült és lassabb jelenet után kirobbanóan felpörögtek az események, egy dinamikus akciószcéna veszi kezdetét: kulminálódik minden, ami Tatooine-fronton történt.

És igen, a csempészvirtus, Han megint hozza azt a formáját, amit annyira csípek benne időnként :D Luke-ot először láthatjuk komolyabb akció levezénylőjeként földközelben, és láthatóan ez is megy neki, ami ismét csak azt mutatja, mennyit fejlődött az utóbbi időkben.

Ha valamire jó volt, hogy ennyit időztünk a Tatooine-on (több mint a film negyedét), akkor az egyrészt az volt, hogy kalandos búcsút vegyünk ettől az igen fontossá vált peremvidéki jelentéktelen bolygótól két nem túl nagy, de annál fontosabb szereppel bíró karakterrel együtt; másrészt bemutatta Luke útjának újabb meghatározó állomását: mennyit fejlődött, mi az, amit még tanulnia kell, és hogy sikerre tud vinni egy komolyabb műveletet, ami már nem csak arról szól, hogy beül az X-szárnyúba és lő mindenre, ami nem baráti szándékkal közeledik felé. Tekintve, hogy a későbbiekben áthelyeződik a hangsúly a karakter Jedi-oldalára, és elhagyja a társait, az itt bemutatott oldala és a közösben kivitelezett akció egy cseppet sem fölösleges.

És ezennel elkezdtek távozni a több epizódon keresztül futott karakterek. Ha eddig nem lett volna egyértelmű, ezennel a hosszú időn át futó Saga végső felvonása vette kezdetét.

A többi film ismeretében azt kell, hogy mondjam, Boba Fett nem érdemelt ilyen halált. Persze önmagában felnőttként nem sokat tölt a vásznon, „mindössze” színesíti a SW világát, de ha a kezdetektől végig gondoljuk az útját, amely a Kaminóról ideáig vezetett, a Sarlacc fészkében végezni banális vég. Nem az egy közönséges bűnözőnek, de ő ennél kicsit több volt.

Azért az egy picit meredek, hogy egy szimpla lánccal egyetlen ember képes megfojtani egy jócskán vastagon fedett hutt nyakat. Még azt sem mondhatjuk el, hogy Leiával ott volt az Erő rásegítésnek, mert tudatos használat nélkül majdnem olyan, mintha nem is lenne. Hmmm… van egyáltalán a szó szoros értelmében vett nyaka egy csigaszerű lénynek? Úgy tűnik, hogy igen, anatómiájukban elég furák ezek a huttok. De hát ez a Star Wars, itt bármi megeshet fizikai-biológiai-és a többi síkon, és ez esetben egy megfojtás milyen vagányul néz ki :D

Egyszóval eltávozott két olyan karakter, akik a kezdetektől itt voltak velünk, vagyis két trilógiában is tiszteletüket tették, még ha Jabba esetében ez csak egy villanásnyi volt. Ők már biztosan nem fognak visszaköszönni a következőben, belőlük nem lesz összekötő kapocs, de szerintem ez rendben van így.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Végre megmutatja Luke mennyit fejlődött az évek során! :D Han és Csubi milyen képet vágnak amikor vissza szaltózik a deszkáról? Pedig Han elvileg még csak foltokat lát. :D A Jedi rendet vág, ahogy az illik. Szerintem a zsoldosok közül a legtöbben még nem is láttak Jedi lovagot. A fejezet számomra egyik szívmelengető része az ahogy Han egyből Lando segítségéra siet. Pedig a legutolsó emléke nem éppen kellemes róla. Ő viszont itt a tiszta szívűségéről tesz bizonyságot. Persze ki kell még emelni Jabba halálát, akit bántóan egyedül hagytak a testőrei. Csak pár sikoltozó talpnyaló maradt a közelében. :D Aztán ott a Sarlacc ami valóban fenyegetőbb lett az SE -re, megtelt élettel. Szó szerint. :D Bár Boba most úgy tűnik mégis kimászott onnan, a beleesése kicsit komikusra sikeredett. Szerintem illett volna ott feloldódnia. :) Mi van még.... Ja igen. A hajó felrobbanása szuper nagy tűzijáték, de az egyik leggagyibb jelenetet is itt láthatjuk: C3PO és R2 kihúzását az előre kiásott árokból, festett sivatagos háttér előtt. :D Persze ez nem von le semmit a fejezetből, jó ezzel együtt is. :)

 

De hát ez a Star Wars, itt bármi megeshet fizikai-biológiai-és a többi síkon, és ez esetben egy megfojtás milyen vagányul néz ki :D

Tényleg nagyon jó és azt is látni ahogy szinte szakad szét a gumibábú. :lol: Apropó! Mi lett bujaféreggel? Remélem megmenekült valahogy!!!

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akciódús jelenetsor, annyi szent. Jó így látni Luke-ot. A békésebb megközelítés végeztével jön a nagy harcos, legalábbis ennél a söpredéknél mindenképpen nagyobb harcos. :)

Boba Fett halála az egyik olyan, aminek örülök, hogy az EU-ban (eddig, mostantól, újra?) kimászott. Fetten páncél van, ami jó eséllyel elég ideig megvédi ahhoz, hogy a fél hadsereg felszerelésére elég fegyverarzenálból aktiváljon valamit. Csak amit Jangótól tudunk:

- lángszóró -> a Sarlacc életének legdurvább gyomorégését okozhatja

- karpengék -> minden idők legfájósabb gyomorfekélye eszközölhető ki

- jetpackon az a k*rva nagy rakéta -> életre szóló gyomorgörcs

Nem tudom elképzelni, hogy Boba ezer évig emésztődött odabenn. Oké, megfulladhat, éhen vagy szomjan halhat, a csontjai is összetörhetnek, stb, de mint írtam, a páncél azért esélyes, hogy elég sokáig életben tarthatja ahhoz, hogy Fett aktiváljon valamit, amivel kivághatja magát ebből a szorult helyzetből. Pláne, ha a Sarlacc még bele is döglött a két hajó felrobbanásába. Szóval én díjaznám, ha újra kimászna és még egyszer támogatná a filmek közötti kapcsolatokat.

Viszont vele kapcsolatban tetszik, hogy a halálához vagy esetleges halálához nála is a háti rakéta játszott közre. Jangónál az, hogy nem indult, Bobánál az, hogy elindult. Amúgy nagy taps Jabba ama őrének, ami azzal a bazi nagy ágyúval lövi a dereglyét, miközben Boba ott van.

Jabba halála, ezen még sosem merengtem el. Nekem tetszik. Leia nekifeszül mind az ötven kilójával, azt csók. Egy idegen lény, szóval nagyon anatómiailag kár belemenni. Megfelelő halált halt, csak szegény Rottát sajnálom, most árva lett. :lol:

Az eddig eszembe sem jutott, hogy Han tényleg azonnal ugrik Lando segítségére, miközben legutóbb elárulta. Oké, Chewie valószínűleg felhomályosította - és talán volt is egy beszélgetésük a Falconon a flotta felé menet -, de azért nem olyasmik történtek Hannal, amiket csak úgy elfelejt. Han mégsem vacillál, azonnal menti Landót. Ez is mutatja azért, hogy Han sokat fejlődött az ep4 óta.

Egy kis érdekesség: Luke keze marha ellenálló lehet. Eltalálják, de csak a bőr sérül meg, ezt leszámítva semmilyen mechanikai probléma nem lépett fel. És talán már itt elkezdődött a karja lesérülése, vagy ezután még megjavította?

Bujaféreg, szerintem Tatooine körüli pályára álltak az apró kis cafatjai. :evil:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Thripio szerintem remekül működött Jabba tolmácsolójaként. :) Végre azt csinálhatta, amire teremtődött, és mintegy ceremóniamesterként vezényelte az eseményt. Még a sajnálatot se lehet kiérezni a hangjából. Vérprofi alakítás. :)

 

A jelenet egyrészről felemelő érzés, látva, milyen könnyen győzi le az egy szem Jedi lovag az egész kompániát, másrészt jó pár vicces momentum is szerepel benne. Pl. hogy a kivégzésre szántak helyett inkább Jabba csatlósai esnek áldozatul a Sarlacc étvágyának, vagy ahogy Thrpio lábai kimerednek a homokból a végén, és úgy kell szegényt mágnessel kiemelni ismételt szorult helyzetéből. Artu persze megint felkészült volt, szokás szerint, tette a dolgát, amikor kellett. :)

 

A Tatooine egyébként nagyon szép ebben a két jelenetben. A narancsos színbe hajló homokdűnék szép kontrasztot alkotnak a vakító kék éggel. Nekem talán itt tetszik ez a táj a legjobban.

 

Ui. most megnéztem a jelenetet az előzővel együtt, és igazatok volt: Leia cseppet sem volt nyugodt, sokkal jobb az önuralom szó az állapotára. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Return of the Jedi

Chapter 13: The Emperor Arrives

Time: 0:37:44-0:39:31

 

Tartalom

 

Még éppen látjuk Luke X-szárnyúját a távolban elrepülni, és máris vált a kép: a szokásos birodalmi zenével kísért Halálcsillag tölti be teljesen a képernyőt. Odakint TIE-vadászok raja teljesít szolgálatot, miközben odabent a hangárban egy Lambda-osztályú komp előtt áll díszőrséget egy regiment katona többféle harci alakulat képviselőiként. A fehér, fekete és a szürke minden árnyalatával az elő- és háttérben egyszer csak végre némi színt látunk: az Uralkodó díszőrsége, a Császári Gárdisták talpig pirosban szállnak ki a Lambdából, majd állnak sorfalat, miközben Vader ott vár közöttük: Palpatine valóban megérkezett, hogy személyesen tegye jelenlétét az épülő monstrumon.

Vader és Jerjerrod az Uralkodónak kijáró tisztelettel térdel le, majd vált a kép, és a komp nyitott ajtajából maga Palpatine lépdel lefelé a rámpán egy bot segítségével kissé ráérősen, öregesen. Egy intéssel felállásra készteti Vadert. A kámzsa jótékonyan elfedi Palpatine-t. A két Sith a körülöttük lévőkről nem sok tudomást véve kezd el beszélgetni. Vader mindössze egyetlen mondatban biztosítja az Uralkodót, hogy a Halálcsillag a tervezett időre elkészül, erre a témára több energiát nem is szánnak. Palpatine pedig rátér a lényegre.

-Most pedig, érzem, tovább akarod keresni az ifjú Skywalkert. – jelenti ki.

Vader nem is tagadja, azonban a mestere türelemre inti őt, hamarosan Luke fog eljönni Vaderhez. Az Uralkodó felfedi Luke-kal kapcsolatos terveit: Vadernek el kell hoznia a színe elé, mert a fiú megerősödött, és csak ketten tudják őt a sötét oldalra csábítani. Vader engedelmes tanítványként bólint rá, Palpatine pedig egy sátáni kacajjal és a biztos siker tudatában közli Vaderrel, hogy minden a tervei szerint halad.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

A vén cselszövő végre feltűnt! És azt teszi, amihez a legjobban ért, úgy alakítja az eseményeket, hogy azok a számára kedvező végkimenetellel járjanak. Majd meglátjuk, mire megy velük (vagyis tudjuk :P). A magabiztossága az egeket verdesi, persze erre megvan minden alapja, hiszen egész életében úgy történt minden, ahogyan eltervezte.

Ian McDiarmid fantasztikusan játssza az öreg Uralkodót, pedig a színész milyen fiatal itt még. Maga Palpatine szerintem nem csak látszat szerint öreg, nem az az ugrabugra alak már, mint annak idején volt.

Vader itt egyértelműen az engedelmes tanítvány képében játszik. Na persze körülöttem egy ekkora katonai erődemonstrációval én sem sokat ugrálnék, Erő ide vagy oda :hehe: Mindegy, a lényeg, hogy nem érezni Vaderből azt, hogy saját tervei lennének, amelyek számára sokkal fontosabbak (és személyesebbek), mint a mesteréé. Úgy tűnik, az ep5-beli családi csevej elveszett az éterben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A film első fél órájához képest jelentős a váltás. Palpatine érkezése máig az egyik leghatásosabb momentum a saga történetében. A zene, a letisztult formák, a kameraállás, amikor az Uralkodó lecsoszog a rámpán mind hozzátesznek ehhez az élményhez. És ahogy Miss is mondja, megdöbbentő, hogy a jóval fiatalabb Ian McDiarmid mily kitűnően játssza el a láthatóan még inkább vénséggé váló Palpatine-t. :) Bevallom, korábban jó ideig nem is tudtam, hogy az EP6-os Palpit a prequeles színész játszotta. A császár mögött felbukkannak az árnyékban a tanácsadók is, régen az öltözetük és kinézetük miatt én ijesztőnek találtam őket, Palpatine hitvány utánzatainak néznek ki.

 

A korábbi ténykedése mellett nekem anno furcsa és szokatlan volt, hogy Vader szempillantás alatt meghunyászkodott, jelezve, hogy a Birodalom emelte a tétet. Ez a jelenet nagyon ott van.

 

Még annyit megjegyeznék, hogy a császári testőrség brutálisan jól néz ki. Nagy kár, hogy igazából őket soha nem láthattuk harcolni a filmekben. :(

Szerkesztve: - Nute Gunray
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ahogy Palpatine lejön a rámpán, az valóban nagyon hatásos momentum, a PT előtt is az volt. Annak idején sokat hozzá tett a jelenethez, hogy már régen vártuk, mikor jelenik meg végre személyesen.

Tudtam, hogy ki játszotta az Uralkodót az ep6-ban, ezért nem kicsit lepődtem meg az ep1-es belépőjén, a Naboo szenátoraként :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valóban nagyon hatásos jelenet, és John Williams zenéjével pedig egyenesen hátborzongató. A classicban az adta a jelenet jelentőségét, hogy az eddig a képernyőn legtöbbet eltöltő gonosz (Vader) simán meghunyászkodik egy nálánál is nagyobb g*ci előtt (már bocsánat). A Prequel óta már azt is tudjuk, hogy miért. McDiarmid valóban zseniálisan hozza Palpatine-t és külön szerencse, hogy öregíteni kellett, így eljátszhatta a prequelben is az öreg sz*rkavarót (már bocsánat #2). A végén az a kacaj... szintén hátborzongató.

 

Csak a classicot ismerve az ember felvonja a szemöldökét és azt gondolja magában: na jó, lássuk mit tud ez a Vader fölött álló sötét alak, a prequel ismeretében viszont ez kibővül, pontosan tudjuk mit tud, és inkább arra gondolunk, hogy na jó, lássuk, hogy hogy sül el Palpatine újabb terve. Vajon Luke-ot is át tudja állítani? És hogy fogja vajon Vadert félreállítani? Eldobja ugyanúgy, mint Dookut?

 

Szóval ezért is szeretem a prequelt, mert kibővíti az ehhez hasonló jeleneteket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valóban, ez a jelenet ma már sokkal több és másról is szól mint korábban. Palpatine és Vader cseveje szerintem teljesen rendben van. Itt látjuk őket először együtt élőben az EPIII vége óta. Az látszik, hogy Palpi most is holt biztos mindenben, szemernyi kétsége sincs a dolgok alakulása felől. Miért is lenne? Egy taknyos kölyök nem jelent neki feladatot. Jó részlet, ahogy Palpi megjegyzi Vader -nek, hogy érzi a szándékot benne amely szerint tovább keresi majd a fiút. Erre Vader hirtelen oldalra fordul majd vissza. Mintha meglepődött volna azon, hogy ezt is tudja a mestere.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sokszor elgondolkodom azon, hogy Sidious vajon mivel üti el a napjait uralkodóként? Sajnos, ebből a jelenetből nem derül ki, de az igen, hogy ha ő színre lép, akkor lazán eluralja a jelenetet. Az ep1-2-3 előtt valóban az adta ennek a jelenetnek az erejét, hogy végre megjelent az, akiről az ep4-ben hallottunk, akit az ep5-ben pár perc erejéig egy hologramon láttunk. És most itt van ő!

Az ep1-2-3 árnyékában pedig szerintem azért fontos ez a jelenet, az adja az erejét, hogy tudjuk, mire képes Sidious, és az, hogy két rész után újra tevékenyen részt vesz az események alakításában, jelzi, hogy itt már nem babra megy a játék. Személye félelmet ad, hiszen tudjuk, hogy mire képes, hogy amikor ő beleavatkozik a dolgok menetébe, akkor ott a hősök pusztulnak. Amikor a múltkor Bomarrnál néztük, ennél a jelenetnél az 5x16 The Lawless jutott eszembe. Ott is, amikor Maul már túlságosan nagyra nőtt és láthatóan senki sem tudta kezelni - plusz a célját is elérte vele, a Mandalore-t bevehette a Köztársaság -, jött és hasonlóan levonulva a kompja rámpáján sitty-sutty rendet rakott.

Persze a rendrakás ezúttal nagyszabású, hiszen az egész Lázadók Szövetségét be akarja darálni. És joggal félhetünk attól, hogy ez össze is fog jönni neki. Utoljára, amikor kimondta, hogy minden a tervek szerint alakul (akkor éppen Vader elődje, Tyranus jelentett neki), egy egész Galaxisra szabadított rá háborút, majd aratott győzelmet. És ezen a ponton azt merem mondani, hogy nem lesz olyan rossz, hogy jön még egy trilógia. Ha valaki most látja először, sorban a sorozatot, abból, hogy nincs több rész, azért gyaníthatta, hogy Luke már nem fog átállni, legyőzi Vadert és Palpatine-t. De így, hogy lesz ep7, majd 8 és 9, már nem olyan biztos a dolog. Képzeljétek el azt a gyereket, aki már kilenc rész tudatában ül le a filmek elé. Végignézi az első hármat, amiben a gonoszok győznek. Erre jön ez az egész hercehurca Luke-kal, aki eddigre már félkezű, mint az apja, fekete ruhát hord, mint az apja, látta magát Vader sisakjában, és Palpatine is hajt rá, mint az apjára. És jön ez a jelenet, és tudja, hogy van még egy trilógia. Hát nem lehet biztos abban, hogy a végén minden jól fog alakulni. (Mi meg jelenleg nem lehetünk biztosak abban, hogy minden jól alakult. :))

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hoppá, lemaradtam egy jelenetről :)

 

 

Jabba fináléja pont annyira tetszik amennyire a koszos tróntermes részek nem :) Dinamikus, akciódús, vidám, jó látni egy Jedit amint rendet vág. (Szó szerint.) Boba Fett elég pechesen végzi, főleg ahogy Han véletlenül hátba csapja a rakétáját. Komitragikus.

Han tényleg rekordgyorsasággal bocsátott meg Landónak, de hát csempész, alkalmazkodnia kell, és ráérnek még törleszteni később. (De hogy aztán rábízza a Falcont? Az nekem meredek kissé, de majd ott.)

Ahogy Luke átmegy Jabba hajójára, összeszedi a nővérét, aztán a fedélzeti ágyúval szétlövik a fedélzetet, az egyik kedvencem. Mondjuk hogy mibe lehet megkapaszkodni egy épp felrobbanó bárkán azt nem értettem sose, de jól áll nekik a lengedezés, ezt már az Ep4 óta tudjuk, hát most megint lengenek.

Luke lőálló keze nekem is feltűnt, ha Vader le nem vágja neki, akkor itt vesztette volna el. Plusz jó emlékeztető, hogy már jobb kéz nélkül rohangászik az ifjú, hátha három év alatt valaki elfelejtette. Szóval remek kis pillanat.

Egy rabszállító dereglyén amúgy miért van robotemelő mágnes?

 

 

 

 

Palpatine belépője HATÁSOS. Abszolút birodalmi színvilág, fehér, fekete és fémszürke - lángpirossal. Parádézni tud a Birodalom, reméljük a "jogutódja" Első Rend is ilyen szépet tud majd :) Amin töprengek: vén császár szerepére direkt azért tettek harmincvalahány éves színészt, hogy majd smink nélkül eljátszhassa a prequelben? Sajnos, Boba Fettel ellentétben, őt már aligha tudják visszahozni. (Fett is mennyi idős már, 70? Maximum megemlítik hogy kijutott, de akciózni aligha fog már....) Az Uralkodó eszméletlenül jó színész, és emberismerő, imponál ahogy kézben tartja a szálakat. Gonosz, de nem ez a legfontosabb vonása, hanem az, hogy hatalma van. Mert tényleg. Nem csak jogi értelemben, hanem mindenkit manipulál aki a zsebében van, bizonyos szinten a Lázadókat, sőt még Luke-ot is. (És a jól kicentizett tervbe nyilván nem fért volna bele ha a Halálcsillagnak nem csak a burkolata hiányzik a csatajelenetre :) ) Itt ugye kifejezetten Luke-ra megy rá. A néző pedig tudja (és Vader is sejti) hogy az előző tanítványának Dooku szerepét szánja az öreg. És Vader? Valamiért mégis egyforma súlyúnak érzem. Talán csak, mert a filmtörténelem legimpozánsabb fekete bádogdoboza, aki a két méterével nem fog egy aszott csuklyalakó mellett eltörpülni :) Vagy azért, mert a Birodalom óta tudjuk, hogy azért neki is megvannak a saját tervei, még ha nyilván nem is ebben a jelenetben fog előhozakodni vele. Két Sith nem sokáig fér meg egy csárdában.... és itt a levegőben van, hogy Luke fel fogja borítani az eddigi helyzetet.

 

Különösen tetszik a jelenetek elosztása, eddig láttuk a Jedi Luke Skywalkert akcióban, most látjuk azokat akik kivetik rá a hálót. És mindjárt jön Yoda mester utolsó jelenete.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Eszembe jutott, hogy Palpatine hatásos belépőjének fényében milyen furcsa, hogy Lucas eredetileg a Birodalom Uralkodóját egy gyengekezű, a mindennapi belharcokba belesüppedő személynek képzelte el, akit a Tarkinhoz hasonló figurák manipulálnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Eszembe jutott, hogy Palpatine hatásos belépőjének fényében milyen furcsa, hogy Lucas eredetileg a Birodalom Uralkodóját egy gyengekezű, a mindennapi belharcokba belesüppedő személynek képzelte el, akit a Tarkinhoz hasonló figurák manipulálnak.

Szerencse, hogy nem ez lett. :)

 

Ez a jelenet gyakorlatilag előrevetíti, hogy mi várható még a filmben. Sejteni lehet, hogy a korábbi szöktetős rész laza sétagalopp volt ahhoz képest, ami még Luke-ra vár. Palpatine sokkal hátborzongatóbb, mint sejteni lehetett korábban (annál, aki az OT-vel kezdte), és igen, ez még úgy is működik, ha kronológiai sorrendben nézzük történetet, mert hiába tudjuk már rég, hogy mekkora szemétláda és milyen hatalma van, mégis más látni, hogy azóta sem veszített a hatalmából, sőt, az mostanra teljesedett ki. Ezt jól mutatja Vader viselkedése vele szemben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem inkább Vadert minősíti, nem Palpit. Anakint a Prequelben mindig úgy látjuk, hogy valamit a szeretteiért tesz. Szinte nincs olyan jelenete, amikor nem. (Az Ep3 második felében meg a szerettei miatt.) Vadernek az Ep4 elején senkije nincs, az Ep4 során is csak Obi-Wan aki ugye otthagyta láb nélkül a lávafolyó partján a hamuban. A sorsfordító nem is Luke felbukkanása, inkább az a jelenet amikor a Falcon /Executor fedélzetén "szóba állnak" egymással. Az ott az a pont, ahonnan visszafele fordulni látszik az Ep2-ben elkezdődött folyamat. Ebben a jelenetben pedig Vader pengeélen egyensúlyoz, egyrészt Sidious felé ugyanazt kell mutatnia mint eddig, másrészt a gondolatai már a fia körül kavarognak. Palpi ennyit érzékel. Ezt nem, hogy ebbe ő bele fog halni... :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk hogy mibe lehet megkapaszkodni egy épp felrobbanó bárkán azt nem értettem sose

[...]

Egy rabszállító dereglyén amúgy miért van robotemelő mágnes?

A vitorlákat tartó egyik kábelen lengedeztek.

 

Egyrészt, droidok is lehetnek rabok, másrészt, nem feltétlen rabszállító dereglye az. Sokkal inkább valószínű, hogy több célra használják és elsősorban Jabba bárkájának kísérőjárművei. A rabok helyett például - ahogy azt a második dereglyén láthattuk -, testőrök is lehetnek. A mágneseket meg sok mindenre lehet használni. Mondjuk, ha a jármű egyik funkciója a roncsmentés, de arra is alkalmas lehet, hogy hozzácsatlakozzon valami nagyobb járműhöz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Return of the Jedi

Chapter 14: Yoda’s Twilight

Time: 0:39:32-0:45:16

 

Tartalom

 

A csupa fém és lelketlenül hatékony birodalmi hangárról vált a kép egy teljesen ellentétes világra, ami tele van élettel, kusza növényzettel és az állatvilág sem hiányzik: az első másodpercekben világossá válik, a Dagobah-n járunk. A ködösen sötét helyszínen egy X-szárnyú parkol, kétségeink sem lehetnek afelől, hogy Luke-é, rögtön meg is látjuk a hajó mellett Artoo-t strázsálni. Egy ismerős kunyhó meleg fényű belsejében- az Uralkodóhoz hasonlóan-, botra támaszkodva botorkál Yoda mester, hogy közelebb kerüljön a meleget adó tűzhöz. Luke szomorú arcot vág, amit az idős mester nem hagy szó nélkül, és hiába próbálja Luke tagadni, Yoda tudja, hogy öregnek látja őt. De a kis Jedi mester maga vallja be: beteg lett, öreg és gyenge.

-Ha majd te leszel 900 éves, még így sem fogsz kinézni. – toldja meg egy remekül kivitelezett riposzttal kedélyesen nevetgélve saját magán. Elbotorkál az ágyáig, miközben tovább folytatja a monológot arról, nemsokára örökre megpihen.

Luke vitába száll vele arról, hogy nem halhat meg, de Yoda folytatja a monológot, mintha a fiú közbe sem szólt volna. Még most is tanít egy olyan leckét, amit Anakinnak nem sikerült felfognia, de Luke-nak ismernie kell: mi az élet rendje, az Erő rendje. Luke ismét tiltakozik, hiszen szerinte a mestere nem tanított meg mindent, de Yoda nem ért egyet; Luke-nak nem kell többet tanulnia, amire szüksége van, azt már tudja.

-Tehát Jedi vagyok.- jelenti ki Luke döbbenten.

De Yoda még tartogat mondanivalót a fiúnak.

-Még nem. Valami még hátravan. Vader. Szembe kell szállnod Vaderrel. Akkor, csak akkor leszel Jedi. Szembeszállsz vele.

Luke láthatóan vívódik, végül megkérdezi az idős mestertől, hogy Vader az apja-e. Yoda nem válaszol azonnal, mintha ismét a korábbi monológját folytatná, elfordul, de Luke ragaszkodik ahhoz, hogy megtudja az igazat, és Yoda csak utána válaszol Luke-nak sajnálkozva: igen, Vader az apja. A háttérben az Erőtéma helyzethez illő tempójával Luke-ban véglegesen realizálódik az igazság. Yoda tudja, Vader maga mondta meg Luke-nak az igazat, amit a fiú nem is tagad. Ezen a ponton nem lehet mellébeszélni.

Az öreg mester váratlan és szerencsétlen dolognak tartja, hogy Luke tudja az igazat, de nem az igazság tudása miatt - amire Luke gondol-, hanem mert ennek a tudásnak a birtokában elsietve és felkészületlenül szállt szembe Vaderrel, és nem bírta el a terhet. Luke sajnálkozik, de Yoda újra elismétli a legfőbb leckét, egy nagyon fontos intelemmel együtt, hogy Luke jól az eszébe vésse:

- Ne feledd: a Jedi erőssége az Erőből fakad. De vigyázz! A harag, a félelem, az erőszak, ez mind a sötét oldal. Ha elindulsz a sötét úton, örökre uralni fogja a sorsodat. Ne becsüld le az Uralkodó hatalmát! Vagy apád sorsára jutsz. – majd az öreg Jedi mester halódó szavakkal tovább folytatja:

- Ha én elmegyek, az utolsó Jedi te leszel. Az Erő átjárja a családodat. Add tovább, amit tanultál! Van… még egy… Skywalker.

Ezzel pedig a 900 éves Jedi mester örökre lehunyja a szemeit. Luke először döbbent szomorúsággal, majd pedig belenyugvással nézi, ahogy mestere egyesül az Erővel. Yoda teste- szem számára- csodás aláfestő zene és egy vihar távoli hangjától kísérve örökre eltűnik.

 

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Mennyi hasonlóság, mégis mekkora különbség a két mester viselkedésében! Mindketten öregek és botra támaszkodnak, azonban a környezet maga, amiben mozognak, a köztük lévő áthidalhatatlan ellentét is hivatott mutatni. Míg Palpatine a halott technikai torzszülöttel a háttérben sátáni kacajjal kísérve sétál keresztül az engedelmes katonáin, akik csupán kiszolgálói a rendszerének; addig Yoda mester egy lélegző, életet adó bolygó kis kunyhójában magán nevetgélve és még a halál tudatában humorérzékét is megőrizve készül a végleges távozásra.

És a tanítvány, aki az utolsó útja előtt vele van, mintegy kvázi kísérőként, nem holmi engedelmes katona, még csak nem is egy olyan padawan, akikkel a mester az elmúlt majd’ 900 év alatt találkozott, akiket tanított; hanem a legfontosabb tanítvány, az utolsó, akire az örökségét hagyja. És mint ahogy azt majd később látni fogjuk, Luke a végére jól megtanulta a leckéket.

Ismét elment egy karakter, de ez esetben nem egy mellékes mellékszereplő, hanem az egyik legfontosabb mellékszereplő. Annak tudatában távozott, hogy ő mindent megtett, amit tehetett, most már minden a tanítványon múlik. Az elkövetkezők Luke próbái lesznek, vajon tényleg méltó-e arra, hogy Jedi legyen. Valószínűleg még egyetlen tanítvány sem kapott ekkora próbát, és Yodának nem volt sok választása, bár talán nem is kockáztatott olyan sokat. Ha Luke sikerrel jár, ahogyan Jediként sikerrel kell járnia, akkor méltó lesz arra, hogy tovább vigye a Jediség eszméjét; ha nem, akkor Luke vagy meghal, vagy beáll Sith-nek, eggyel több vagy kevesebb… még ki is irthatják egymást. A probléma abban van, hogy a másik Skywalkert kéne utána kiképezni. Oks, tudom, kicsit elragadtak a gondolataim merészebb terepre.

Amit érdekesnek találok, hogy Yoda sose mondja, Luke-nak meg kell ölnie az apját, azt csak a fiú feltételezi. Annyi hangzik el, szembe kell szállnia vele. De hogy miképpen, arra az öreg mester nem tér ki, és éppen ez a lényeg: Luke-nak magától kell kitalálni a helyes utat, azt a mestere nem mondhatja meg előre, csak bízhat abban, sikerülni fog. Gondolom, Yoda még legmerészebb álmában sem gondolt arra, ami végül történni fog. Bár ki tudja? :)

Nagyon szép, ahogy Yoda teste távozik az életből, de tudjuk, mindössze annyi történik, hogy egyesül az Erővel. Attól még nem kevésbé megható a jelenet.

Luke-nek látnia kellett Yodát elmenni, mert így soha nem felejti ez az utolsó leckét: mi az élet rendje, az Erő rendje. Azt hiszem, Yoda utolsó mondatai örökre megragadtak Luke emlékezetében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.