Ugrás a kommentre

EPVI elemzés


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Talán eddig nem tudtátok, de én nagyon szeretem az ewokokat. :D A legkirályabb népség a Star Warsban, Wicket pedig a best, mármint Kicsi Yub-Yub mellett, de ő még itt nem kapott szerepet. :) Amúgy anno, amikor a 2000-es évek elején aktív letten a neten, engem szabályosan sokkolt, hogy a Star Wars rajongók között legalább akkora utálatnak örvendenek az ewokok, mint szegény Jar Jar. :roll:

Bár korábban lefitymáltam a felderítő osztagosok hófehér páncélját, azért na, itt k*rvára nem látni senkit, szóval az fehérség azért nem rossz rejtőszín. Persze, a Szörnyek szigete könyvben ecseteltek ide is vonatkoznak (nem lesz szó szerinti idézet, de nagyjából ennyi maradt meg bennem abból a borzalmas műből): egy erdőben egy több tonnás állatot sem látnánk meg, még akkor sem, ha pár méterre lenne tőlünk. És ez igaz.

A jelenetnek viszont az adja az igazi erőt, amit már az ep5-ben láttunk, és ami megmutatja, mi a legerősebb Jedi-jellembeli különbség a két Skywalker között. Emlékezzünk vissza arra, hogyan reagált Luke, amikor belefutott egy furcsa, kicsi, primitív lénybe. Nem vette emberszámba, el akarta zavarni, eszébe sem jutott, hogy segítségére lehet. Aztán kopp, kiderült, hogy az a lény valójában Yoda. Ellenben Leia, amikor belefut egy furcsa, kicsi, primitív lénybe mit csinál? Összebarátkozik vele. Nem próbálja meg elzavarni, nem nézi le, hanem egy olyan barátságot köt, ami végül a Galaxis sorsáról dönt. Hasonlót láttunk már korábban is. Míg Obi-Wan Otoh Gungában simán a sorsára hagyta volna a furcsa, primitívnek tűnő Jar Jart, addig Qui-Gon inkább magához vette, ami szintén egy olyan döntés volt, ami a Galaxis sorsáról döntött. Szóval Leia ennek tükrében jobban hajaz Qui-Gonra, mint Luke. A hercegnő igazi diplomata - merem állítani, hogy jobb diplomata, mint az anyja -, és igazi nyitott személyiség. Nem külsejéről állapítja meg egy lény igazi értékeit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Micsoda meglepetés. :D

Nagyon szép, amit Leia és Luke összehasonlításáról írtál. :) A nő nyitottsága annyira ösztönös, hogy egy kicsit sem tűnik erőltetettnek, nincs senkinek az az érzése, hogy direkt szövetségest akarna keresni a helyi lakosokban. Nem, az ételkínálás, meg a sisak megmutatása pontosan az, aminek látszik: szívélyesség, közvetlenség, barátságos kapcsolatépítés minden hátsó szándék nélkül. :) Nem csoda hogy Wicket bizalmát könnyen elnyeri. Biztos emiatt volt sikeres a hercegnő a diplomáciában is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon aranyos jelenet, persze legfőképp Wicket miatt. Rajta kívül a többi ewok számomra inkább taszító, nagyjából úgy vagyok velük, mint Han, aki a győzelem után valószínűleg azonnal lépett a bolygóról. Sok "rajongó" szemében az ewokok az első lépcsőfokot jelentették ahhoz a lejtmenethez, amely végül elvezetett Jar Jar-ig. Az ilyen véleményekkel kár is vesződni, hiszen a Star Wars-ban a burleszkre épülő humor már a negyedik epizódtól jelen van, és ebbe az ewokok, ez az összességében szerethető és tiszta népség maximálisan belefér.

 

Épp fejtegetni kezdtem volna, hogy Leia hozzáállása egy alacsonyabb (?) létformához mennyire más, mint a fiatal Obi-Wané anno a Naboo-n, de Dzséjt megelőzött, így nem teszem, inkább maradéktalanul egyetértek vele. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is remekül kontrasztba állítottad őket, viszont azt jegyezzük meg, hogy Luke sem rossz szándékú, vagy zárkózott, inkább csak türelmetlen, és mindenáron minél gyorsabban be akarja fejezni, amit csinál. Luke türelmetlensége egészen az EpVI elejéig fontos jellemzője a karakterének, később pedig a jellemfejlődésének.

 

A jelenetben a kedvenc részem az, amikor Wicket megijed a levett sisaktól. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Luke abszolút nem rossz szándékú, csupán hirtelen, amely tulajdonságát nyilvánvalóan az apjától örökölte. Leia sokkal fegyelmezettebb is, ami viszont Padméra emlékeztet, aki szintén diplomata/politikus volt, és hasonlóan rendezett körülmények között nőtt fel, mint a lánya.

Luke könnyebben kimutatja az érzelmeit, ami pont kevésbé teszi alkalmassá, hogy a hagyományok szerint Jedi legyen, de mégis ez az, ami a végén a segítségére lesz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Return of the Jedi

Chapter 23: Vader’s Report

Time: 01:06:19-01:07:46

 

Tartalom

 

Egy időre otthagyjuk az Endoron kalandozó Lázadókat, hogy tiszteletüket tegyük másik állandó helyszínünkön, a Halálcsillagon. Két TIE elsüvítése után azonnal váltunk a belső képre, az Uralkodó tróntermére. Gárdisták állnak őrt a liftnél, amiből egyszer csak Vader sétál ki egyenesen az Uralkodó színe elé. Palpatine csak bámul kifelé a csillagokra, miközben számon kéri tanítványán korábbi parancsát:

-Azt mondtam, maradj a parancsnoki hajón.

-Néhány lázadó áthatolt a pajzson és leszállt az Endoron. – erre már Palpatine kegyeskedik szembefordulni Vaderrel. A kamera oda-vissza pásztáz kettőjük között, egyszer sem mutatja a két Sith-et egyetlen képben.

-Igen, tudom.

-A fiam velük van.

-Ez biztos?

-Megéreztem őt, Mesterem.

-Különös, hogy én nem. Vajon pontos-e a megérzésed, ha róla van szó?

-Pontos, Mesterem.

-Menj hát a menedék-holdra, és ott várj rá!

-Eljön hozzám?

-Előre láttam. Az irántad való részvéte lesz a veszte. Elmegy hozzád, te pedig a színem elé hozod.

-Ahogy óhajtod.

Vader meghajol a parancs előtt, az Uralkodó pedig folytatja a csillagok pásztázását, ahogy előtte is tette.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Palpatine nagyon magabiztosan állítja, hogy Luke eljön Vaderhez. Vajon tényleg látta? Vagy ez csupán szemfényvesztés? Hiszen az elején még azt mondta, hogy különösképpen nem érezte meg, hogy Luke leszállt az Endoron. Nekem inkább úgy tűnik, hogy inkább a jó öreg Skywalker-hagyományokra építve kikalkulálta Luke tetteit, semmint látta őket előre. A világos oldal ködbe burkolja számára az Erőt, vagyis már nem képes olyan élesen érzékelni általa, ahogyan korábban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a jelenet tulajdonképpen párhuzamba állítható Yoda, Windu és Obi-Wan ep2-es beszélgetésével, annyi különbséggel, hogy míg Yoda és Windu elismeri, hogy meggyengültek az Erőben, Sidious ezt simán csak furcsaságnak véli. De ez az első jele annak, hogy a Sith gyengül. Ahogy korábban a Jedik gyengültek meg, amikor Anakin közeledett a Sötét Oldal felé, most a Sith gyengül meg, ahogy Vader közelít a Világos Oldal felé. Persze Sidious nem fogja a gyengeség látszatát kelteni, á nem, ő nem olyan. Egyből leközli, hogy előre látta, hogy Luke majd elmegy érte.

Hát ja, csak szerintem tuti nem az Erőn át. Szerintem is csak a jó öreg Skywalker berögzülésre épít. Ami egyszer bevált, beválik még egyszer. Anakin nem hagyta veszni a feleségét, biztos Luke sem fogja veszni hagyni az apját. Ja... Az elgondolás nem volt rossz, csak elfelejtette azt a kedves tanítványára is (újra) értelmezni. Merthogy Anakin a fiát sem hagyja veszni... De ez már egy másik fejezet.

 

A másik, hogy szerintem itt pattan ki, hogy Vader nincsen beavatva az Uralkodó tervébe. Eljön személyesen jelenteni, hogy a Lázadók leszálltak az Endoron. Holott, ha tudna a nagy tervről, akkor tudnia kell, hogy Sidiousnak ez nem lesz újdonság, kezdhetné azzal, hogy a kompon volt a fiacskája. És a beszélgetés további szakaszán is érezni, hogy Vader nincsen képben.

(Amit talán az a kivágott jelenet még jobban megerősített volna, hogy ezt megelőzően Jerjerrod nem akarta beengedni Vadert, mire kicsit elfogja a légszomj. De ez jelezte volna, hogy Sidious tulajdonképpen kirekesztette a tanítványát.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek veletek. Azt hadd tegyem hozzá, hogy ez a jelenet a hierarchia bemutatása végett is nagyon fontos. Látszik, hogy a "nagy" Vader, a Kiválasztott, milyen sorban tengődik. Csak másodhegedűs lehet, amibe ráadásul bele is törődött. Hol van már az "Én el tudom árulni az Uralkodót, ha akarom" hozzáállás? Sehol. Sokáig azt hitte, hogy már csak az Uralkodó maradt neki, mint bárki, akihez kötődhet, azon túl csak a végtelen sötétség és hideg.

 

Most pedig, hogy feltűnt Luke, egyszerre megjelent még valaki, akibe kapaszkodhat, akivel együtt azt tervezgeti, hogy félreállíthatja az Uralkodót, és együtt uralkodhatnak, mint apa és fia. Közben pedig Palpatine, aki szintén a cserére ácsingózik, csak más értelemben, egyre inkább semmibe veszi a "rozoga gép" tanítványát, és kész feláldozni őt úgy, akárcsak anno Dookut.

 

Hát ez lett az az út, amit Anakin anno választott, ez lett annak a vége, hogy "ha mi ketten összefogunk, akkor közösen megtalálhatjuk az igazságot". Ez lett abból, hogy "a tanítványom, Darth Vader mindünknél erősebb lesz, majd meglátod".

 

Yodának lett igaza, Palpatine csalódott a tanítványában, és Vader is csalódott a sötét oldalban. Nekem ezt (is) sugallja ez a jelenet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Itt nekem amellett amit írtatok a sötét oldal gyengüléséről az emelkedik ki, hogy Vader a fiának nevezi Luke -ot. Pár snittel korábban arról beszél, hogy az Anakin Skywalker név semmit nem jelent neki. Luke pedig Anakin fia. Szóval vívódik ő keményen az Endor óta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem is mindig beugranak Yoda szavai. Na meg persze Sidious és Vader Ep.3-as dumái, ahol az öreg már akkor is csak hülyítette a fiút, aki pedig már akkor arcoskodott, hogy legyőzné meg elárulná ő az öreget. Vader-nek ott lett teljesen vége, amikor Obi legyőzte. Testileg és lelkileg is szinte totálisan megsemmisült, nyilván Padmé elvesztése is erősen közrejátszott ebben, de az ő sorsa ott végleg megpecsételődni látszott.

Erő ide vagy oda, Sidious mentette meg a halálból, a szerettei odalettek, egy konzervdobozba kényszerült félhalottként vegetálni stb.. Semmi reális esélye nem volt arra, hogy kihátráljon Sidious mögül vagy ellene forduljon és legyőzze őt. Ezt az öreg is tudta, bármi is történt, Vader-nek nem volt esélye a szemére vetni. Aztán jött Luke és kifordult a világ magából, csak Sidious már képtelen volt ezt jól lereagálni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sidious rendesen parkolópályára tette tanítványát, a terveibe nem avatja be, sőt, már-már nyűg neki az örökké tépelődő fekete páncélos nagyúr. Hiába Sith Lord, Vader a felesége halála és sérülése után nem volt motivált, hallgatag parancsvégrehajtó lett. Biztos vagyok benne, hogy Luke előtt egyszer sem merült fel Vader-ben, hogy félreállítja az uralkodót.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Látszólag teljes az összhang Vader apánk és Palpi között. A nagyúr úgy táncol ahogy a vén lókötő fütyül. Persze ha tudnának egymás terveiről akkor már egymásnak is estek volna.

 

 

Pár snittel korábban arról beszél, hogy az Anakin Skywalker név semmit nem jelent neki.

Az később jön. Az Endort még nem járta meg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Piros pont, elolvastad mit írtam. :D Igaz, rosszul emlékeztem. A lényeg, hogy itt mint Anakin beszél magáról és ez fel se tűnik Sidious -nak. Elég lenne ha csak vissza emlékezne a csillagrombolón elhangzott párbeszédre. Azóta mintha másabb lenne Vader. Bár mintha fürkészné is őt, mintha már kételkedne benne. A végén azonban megnyugszik, amikor Vader hitetlenül kérdezi, hogy a fia fog eljönni hozzá?

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozom hozzátok, ez egy nagyon erős és jelentőségteljes jelenet, pedig kb. másfél perces. Az egyik kedvencem a filmből. Palpatine rendesen benézi, hogy Vader már nem a 100%-ig engedelmes szolgája, és nem veszi észre annak elszólását ("A fiam..."). Vader meg mintha nem ütközne meg azon, hogy nem volt beavatva a tervbe, talán mert már nem a Palpatine-nel közös jövője jár a fejében, hanem Luke.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Return of the Jedi

Chapter 24: An Ewok Trap

Time: 01:07:47-01:12:00

 

Tartalom

 

Ismét az Endor. Egy csizmás láb halad el egy sapka mellett; majd látjuk, amint Luke felemeli baljós arckifejezéssel, a háttérből pedig Han szólítja a fiút. A tábornok csípőre tett kézzel szemlél egy roncsot, Luke-tól pedig megtudjuk, hogy megtalálta még két speeder bike roncsait odébb.

Ezután felmutatja a talált sapkát, amit gyorsan továbbít Hannak, aki mély nyugtalanságát tőle szokatlan csenddel érzékelteti. Threepio tolmácsolja Artoo üzenetét, miszerint nem találja nyomát Leia hercegnőnek. Végre Han is megszólal:

-Remélem, nincs baja.

A csendes tűnődésbe zavar be Chewie morgása, a vuki az orra után megy, egyenesen egy fára akasztott jókora húsdarabhoz vezeti társait. Mindenki a vuki köré gyűlik, szemlélik a tetemet. Luke eszmél elsőként, de figyelmeztetése – Chewie ne nyúljon a tetemhez – már a csapda beindulása közben éri őket, összezárul körülöttük egy háló, és droidostól, mindenestől felhúzza őket egy fára.

Han „megdicséri” másodtisztjét a műveletért:

-Ügyes. Remek, Chewie. Mindig a hasaddal gondolkodsz.

Luke gyorsan véget vet a morgolódásnak, gyakorlatias síkra terelve a tennivalókat megkérdezi Hant, eléri-e a fénykardját, aki persze nem sokra megy a nyújtózkodással. Mindeközben Artoo máris a tettek mezejére lép, és piciny fűrészt dug ki a rekeszéből. Threepio persze azonnal aggályoskodni kezd, de hiába, a kis fűrész megtette hatását, hőseink lezuhannak a földre.

Még fel sem ocsúdhatnak, máris egy sereg ewok veszi körbe őket. Artoo néhány kétségbeesett bípeléssel adja tudtukra mondanivalóját. Sok jót nem tartalmazhat a hangsúlya alapján. A két csapat először csak felméri egymást. Han - ártalmatlannak ítélve a kis teremtményeket -, felkelne a földről, de egy dárdát kap az arca elé, amit durván félrelök.

-Másfelé hadonássz ezzel! – mondja közben.

-Han, ne! Nem lesz baj. – figyelmezteti társát Luke, amikor Han másodszorra is megkapja a dárdát az arcába és előhúzza a fegyverét. Végül a tábornok megadja magát a rábeszélésnek, no meg az ewokok sincsenek éppen kevesen. Elveszik a fegyverét, Luke pedig arra kéri a vukit, hogy adja oda az íjpuskát.

És ekkor jön a meglepetés. Threepio a fejére panaszkodva felül, mire az ewokok csodálkozásnak majd ámulásnak tekinthető testbeszéddel lesik ők. Gyors ewok nyelvű eszmefuttatás után elkezdenek imaszerűen hajlongani felé. Han kissé komikus arckifejezéssel figyeli az események alakulását.

És Threepio végre megint használhatja elsődleges funkcióját, a tolmácsolást.

-Érted őket? – kérdezi tőle Luke.

-Igen. Több mint hatmillió közlési formában vagyok… - persze Han nem hagyja végig mondani az egész protokoll droidos dumát:

-Mit mondtál nekik?

-"Üdv" - azt hiszem. – kap készséges választ a droidtól. - Lehet, hogy tévedtem. Primitív a dialektusuk. De azt hiszem, úgy vélik, holmi istenség vagyok.

Luke erre elmosolyodik, de Han gyorsan a tettek, vagyis inkább az utasítások mezejére lép.

-Akkor használd isteni befolyásodat, és ments ki minket innen!

-Az nem lenne helyénvaló.

-Mi?!

-Programozásom tiltja istenségek megszemélyesítését.

-Hogy azt a… - Hannál végleg elszakad a cérna, neki ugrana a droidnak, de az újonnan megválasztott istenség hívei nem tűrik imádatuk tárgyának fenyegetését, vagyis Han ismét hegyes dárdákkal kénytelen farkasszemet nézni.

-Tévedtem. Régi barátom. – visszakozik a tábornok.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Threepio végre megkaphatta magának az elismerést, még ha nem is úgy, ahogy ő azt korábban elképzelhette volna :D Luke az, aki igazán tudja értékelni az ebben rejlő iróniát.

Igazán bájos – sőt valamilyen szinten természetes -, hogy a természetközeli lények szemében egy olyan gépezet, mint a protokoll droid, csakis valamiféle istenség lehet.

A társaságból pedig ki más, mint a tábornok az, aki nem a diplomácia, hanem a fegyverek nyelvén kezelné a szituációt.

Azért az elég vicces, hogy a csapdából pillanatok alatt kiesnek, ahogy Artoo elkezdi fűrészelni a kötelet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a csapdába esés tényleg elég béna, tekintve, hogy sokat próbált csapatról van szó (ideértve Chewie-t is), de a jelenetet abszolút megmenti Thripio istenné avanzsálása. :) Végre valakik nemhogy ember, de istenszámba veszik - no ilyen sem volt eddig. :) Ezt főleg Han viseli nehezen, pláne, hogy kiderül Thripio nem kíván élni a helyzetével. Viszont a magam részéről én nagyon bírom a "nem volna helyénvaló" kijelentését. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért a vukik ennél intelligensebb faj, valóban. :) Han és Thripio civódása talán itt van a csúcson, ha nincsenek a macik, lehet, hogy most a szószátyár droid fejetlenül kóválygott volna fel-alá az erdőben. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.