Ugrás a kommentre

EPVI elemzés


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Sok ideje nem volt. Egyébként miért is hívott volna erősítést? :) Egy Ewok miatt? Vagy talán mert valaki vállon ütötte hátulról? :D Először móresre akarta tanítani az illetőt. :P

Egyetértek.

Az egész szituációt nézhetjük a rohamosztagosok szemszögéből, és máris érhető, miért száguldanak többen is az egyetlen ewok után. Először: könnyű prédának hiszik, akit könnyű lesz elintézni. Másodszor: holt unalmas lehet a generátort védeni egy őserdőben, ahol sosem történik semmi, és végre van egy kis akció - nem csoda, ha mindenki rámozdul, az az egy is csak azért marad hátra, hogy valaki mégis maradjon már az őrhelyen. A lényeg, hogy egyáltalán nem számítottak semmilyen veszélyre. Három: az is lehet, hogy hasonló ewok piszkálódások korábban is előfordultak, és ezért is reagálnak rá azonnal ennyien.

 

Azt nem hiszem, hogy ők be lettek volna avatva a csapda-trükkbe, mert minek? Elég, ha teszik a dolgukat, és védik a generátort. Ha nem sikerül bejutnia a lázadóknak a vezérlőterembe, hanem már kint elkapják őket, úgy is jó, nem igaz?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Másodszor: holt unalmas lehet a generátort védeni egy őserdőben, ahol sosem történik semmi, és végre van egy kis akció - nem csoda, ha mindenki rámozdul, az az egy is csak azért marad hátra, hogy valaki mégis maradjon már az őrhelyen.

 

Szerintem inkább azért maradt hátra, mert az ő speeder-ét lovasították meg és így már neki nem maradt mivel utánuk menni. :D

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem inkább azért maradt hátra, mert az ő speeder-ét lovasították meg és így már neki nem maradt mivel utánuk menni. :D

Jaja, ez nekem is így jött le. :D Bár szerintem nem voltak személyhez kötve a speederek, simán neki nem maradt. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt nem hiszem, hogy ők be lettek volna avatva a csapda-trükkbe, mert minek?

És ha mégis, akkor sem merült volna fel bennük annak a lehetősége, hogy az ewok a lázadókkal van :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A lényeg, hogy egyáltalán nem számítottak semmilyen veszélyre.

Szerintem be voltak ők is avatva, hiszen pár perccel ezután valahonnan mégis odakerült egy kontingens. Ha csak nem figyeltették a helyet valahol, akkor ez szerintem csak úgy lehet, hogy amikor a másik három visszaért, már tudta, hogy mi a helyzet: negyedik barátjuk kicsit megváltozott, így gyorsan leadták a drótot, hogy megérkeztek a Lázadók.

Azt sem szabad elfelejteni, hogy Hanék már jelentős késésben vannak, és órákkal azelőtt, talán már egy napja is, kiiktattak hat másik felderítőt. Azok órák óta eltűntek, talán a hulláikat már meg is találta a Birodalom.

Szóval, még ha nem is voltak beavatva, akkor is, hat eltűnt/halott katonájuk van, órák óta, ha nem egy napja. Ez több, mint elég figyelmeztetés a veszélyre, és ha még be is voltak avatva, akkor pontosan tudhatták, hogy a Lázadók azok. Ha nem, akkor gyaníthatták. Ha csak Endor nem Pandora, ami olyan veszélyes, hogy a pokolba mennek nyaralni az itt szolgálók. :)

 

Szerintem inkább azért maradt hátra, mert az ő speeder-ét lovasították meg és így már neki nem maradt mivel utánuk menni. :D

Hát ez az. Ha maradt volna még egy robogó, az a fickó is lelép, őrizetlenül hagyva a hátsó bejáratot. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jaja, ez nekem is így jött le. :D Bár szerintem nem voltak személyhez kötve a speederek, simán neki nem maradt. :D

 

Jah én is úgy gondoltam, hogy nem névre szólóak csak, hogy ami őneki jutott volna. :)

 

Ha csak Endor nem Pandora, ami olyan veszélyes, hogy a pokolba mennek nyaralni az itt szolgálók. :)

 

Hát ha átveszik Legendsből... volt egy olyan képregény történet amiben megemlítették, hogy az ewokok szépen egyesével,kettesével elkezdték levadászni a birodalmiakat :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem be voltak ők is avatva, hiszen pár perccel ezután valahonnan mégis odakerült egy kontingens. Ha csak nem figyeltették a helyet valahol, akkor ez szerintem csak úgy lehet, hogy amikor a másik három visszaért, már tudta, hogy mi a helyzet: negyedik barátjuk kicsit megváltozott, így gyorsan leadták a drótot, hogy megérkeztek a Lázadók.

Azt sem szabad elfelejteni, hogy Hanék már jelentős késésben vannak, és órákkal azelőtt, talán már egy napja is, kiiktattak hat másik felderítőt. Azok órák óta eltűntek, talán a hulláikat már meg is találta a Birodalom.

Szóval, még ha nem is voltak beavatva, akkor is, hat eltűnt/halott katonájuk van, órák óta, ha nem egy napja. Ez több, mint elég figyelmeztetés a veszélyre, és ha még be is voltak avatva, akkor pontosan tudhatták, hogy a Lázadók azok. Ha nem, akkor gyaníthatták. Ha csak Endor nem Pandora, ami olyan veszélyes, hogy a pokolba mennek nyaralni az itt szolgálók. :)

Ezzel nem tudok vitatkozni. :D Annak azért kicsi a valószínűsége, hogy annyira hülyék, hogy nem keresik az eltűnt társaikat és nem kötik össze a dolgokat fejben, és annak sem látom sok értelmét, hogy valahonnan, egy álcázott lombos bunkerből páran figyeljék, ki fogja megtámadni a központot. Ennél jóval egyszerűbb, ha az őröket is beavatják a tervbe, valóban. :)
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Return of the Jedi

Chapter 32: Luke and the Emperor

Time: 01:30:05-01:33:18

 

Tartalom

 

A képernyőt az Endor és a foghíjas Halálcsillag tölti be háttérben a csillagokkal tarkított galaxissal. Néhány másodpercig megcsodálhatjuk a helyszín csalóka nyugodtságát.

Nyílik egy ajtó, ami mögött Luke és Vader tűnik fel. Luke szeme oda-vissza pásztázza a környezetét, és máris megpillanthatjuk az Uralkodó tróntermét, és magát Palpatinet-t, ahogy az űrre ásító ablak előtt várakozva ül.

A „képernyő két oldaláról” belép Luke és Vader a trónterembe, mindkettőjük sziluettje fekete, a Birodalmi induló helyzethez illő lassabb, nyugodtabb taktusaira lépkednek a trón felé. Felmennek a lépcsőn, amit már szemből mutat a kamera, innen nézve már látható, hogy a lift mellett két császári gárdista áll őrt. Ahogy Vaderék felérnek a trónhoz, Palpatine feléjük fordul a székkel.

-Üdv, ifjú Skywalker!- köszönti Luke-ot. - Már vártalak. Arra nincs szükség. – mondja, és egy intésére lekerülnek a bilincsek a fiúról. Luke egy kicsit meglepődve néz fel.

-Őrök! Lelépni! – ezzel a két gárdista oldalt elhagyja a tróntermet, egyedül hagyva a hármast. -Be kívánom fejezni a képzésedet. Idővel engem nevezel majd Mesterednek. – szól az Uralkodó ismét Luke-hoz, kétséget sem hagyva senkiben a céljait illetően.

-Nagyon téved. Nem térít át, mint apámat. – Luke sem köntörfalaz.

-Nem, ifjú Jedi… Majd meglátod: te tévedsz, de még mennyi mindenben! – Palpatine lassan Luke felé sétál, a végén már egészen föléje tornyosul, ezzel is nyomatékot adva annak, magát tartja nyerő helyzetben. Ekkor végre Vader is közbeszól:

-A fénykardja. – közben Palpatine felé nyújtja Luke fénykardját.

-A Jedi fegyvere. Akár apádé. – az Uralkodó megállapítása nyilvánvalóbb nem is lehetne. -Tudhatod: apád nem tér vissza a sötét oldalról. És majd te sem.

-Téved. Hamarosan halott leszek, és ön velem. – Luke magabiztosan vág vissza ismét, tévedésnek beállítva azt, amit Palpatine mond. Vader mindössze a jelenlétével asszisztál mesterének és fiának.

-Hahaha… A lázadó flotta támadására célzol? – az Uralkodó igen mulatságosnak tartja Luke állítását, miszerint hamarosan halottak lesznek. - Itt nem veszélyeztetnek a barátaid. – fröcsögi oda az Uralkodó Luke-nak a szavait.

-Az önhittség a gyöngéje. – a szópárbaj a Jeditanonc és a Sith között tovább folytatódik.

-A tied, hogy hiszel a barátaidban.- fordul az Uralkodó Luke felé, ahogy visszasétál a trónjához.

-Kár ellenállni, fiam.- Vader megtámogatva a mesterét ismét beszáll a beszélgetésbe.

Az uralkodó közben önhitten helyet foglal a trónján, majd közli Luke-kal a szomorú hírt:

-Ami kiszivárgott, tervem szerint történt. A barátaid a menedékholdon besétálnak a csapdámba, akár a flottátok. Én engedtem, hogy a Szövetség megtudja, hol a pajzsgenerátor. – Palpatine mesteri konspirátorként önelégülten adja elő a kártyáit. - De az teljes biztonságban van a szánalmas bandátoktól. Legjobb különítményeseim egész légiója várja őket. Sajnos a hárítópajzs tökéletesen fog működni, amikor a flottátok megérkezik.

Az öreg cselszövő minden egyes porcikáját áthatja a diadalérzés, ahogy a trónján ülve terve zsenialitásától eltelve szavaival lecsap hősünkre.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Remek jelenet, de melyik nem az, ami a trió között zajlik a filmben? Luke szerintem annak köszönhető, hogy fogolynak hitte magát, akit bilincsbe vertek, erre most szabaddá teszik az Uralkodó színe előtt, és maga az Uralkodó teszi ezt meg. Ez nem jelent tényleges szabadságot, inkább hívjuk kényelemnek.

Mulatságos, hogy Luke és az Uralkodó Kinek van igaza-játékot játszanak, de miért is ne, hiszen az adott pillanatban mindketten hiszik, hogy ők tudnak valamit, amit a másik nem, és ez ad nekik ilyen mértékű önbizalmat. Sajnos kettőjük közül Luke tévedett. Kivéve abban, hogy az önhittség Palpatine gyengéje, mert ezzel nem lőtt teljesen mellé. Persze a vén konspirátor már sokat megélt, a tervei mindig beértek, tehát az önhittsége nem alaptalan.

Vader egyelőre kivár, hiszen most Palpatine-on van a sor. Figyel, hátha a mesterének sikerül, ami neki korábban nem, hiszem kettőjük közül Palpatine az, akinek nagy tapasztalata van abban, hogyan térítsen át Jediket a sötét oldalra.

Az Uralkodó csak kijelentéseket tesz Luke-nak arról, hogy át fog állni a sötét oldalra, csak az marad ki a pakliból – egyelőre -, hogy erre valamiféle motivációt is adjon. Mondjuk Luke sem nagyon kérdezgeti, hogy miért kellene átállnia. A hite abban, hogy nem fog áttérni, elég szilárd, és ha meggondoljuk, hogy korábban az apja csábításával szemben inkább ugrott a szakadékba, mi is hihetünk benne. Tudom, annak az ugrásnak több aspektusa is van, de azokat nem itt vesézzük ki.

A lényeg, hogy mindhárman önmagukhoz hűen haladnak az útjukon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez egy sokszínű jelenet, főleg, mert az ep4-5-6-ban itt mutatkozik meg először, hogy Palpatine tényleg nagy sz*rkeverő. Sőt, sokkal több is. Ha nem vesszük az ep1-2-3-at, itt derül ki igazán, hogy Erőhasználó. Eddig csak mondogatta, hogy ezt meg azt érzi, de most először használja is, és ahogy Luke, úgy mi is ráeszmélhetünk. Szerintem eddig Luke se fogta fel igazán, hogy Palpatine ténylegesen használja az Erőt - persze ehhez hozzájárul, hogy szerintem az egész Galaxisban talán egy tucat olyan lény él még ekkor, akik tudhatják, ki valójában ez a megfáradt, bottal járó, a Jedik aljas támadása után sebhelyektől elcsúfult öregember - szintén az ep4 nézése közben ugrott be, hogy talán a Galaxis népe sosem tudta meg, hogy ő Sith Nagyúr volt.

Aztán az is megüthette Luke-ot, hogy csak úgy kiengedi a bilincsből. Tény, ez nem szabadság, ez félelemkeltés. Az Uralkodó megmutatta Luke-nak azzal, hogy ledobta a bilincset és elküldte az őröket, hogy nem fél tőle, jelentéktelennek tartja, aki számára nem fenyegetés. Az egészben a legfélelmetesebb, hogy ez bizony teljes mértékben igaz. Luke nem ellenfele Sidiousnak.

 

Vader érdekes ebben a jelenetben, nagyon csöndben van. Kicsit olyan érzésem van, mintha meghunyászkodnak. Amúgy is kicsit mindig máshogy viselkedik, amikor az Uralkodó közelében van, de itt még ahhoz képest is visszafogott. Érzésem szerint nagyon elmerült a gondolataiban, amiből csak néha-néha tér vissza.

Korábban már említettem, hogy szerintem Vader nem volt teljesen beavatva Palpatine terveibe, és ez igazán itt jön le egy gesztusból. Bár az arcát nem látjuk, amikor a mestere elkezdi lökni a dumát, hogy ő szivárogtatta ki a terveket, számít a flottára és az endori katonái hamarosan nyakon csípik Hanékat, nem csak Luke-ra, de Vaderre is rásvenkel a kamera. És a Sith Nagyúr biza lassan, a döbbenet érzetét sugározva fordul Luke-ról Palpatine-ra. Mintha ő is csak most tudta volna meg a nagy igazságot, hogy ez az egész Palpatine nagy átverése.

 

Még valami, bár ez nyilván ma már semmit sem számít, de régen itt úgy éreztem, hogy Vader hiába nevezi mesternek az Uralkodót, nem tartoznak egy rendbe (én csak az ep1 után olvastam a filmek regényváltozatát, szóval arról, hogy Vader Sith, gőzöm sem volt). Az ep4-ben Tarkin Jedinek titulálja Vadert, itt pedig Sidious a fénykardot a Jedik fegyvereként említi, mint az ep4-ben Ben. És az Uralkodónak látszólag nincs is kardja (lehet ekkor már a valóságban sincs). Szóval elképzelhetőnek tartom, hogy Lucas az egész Sith-et nem igazán dolgozta ki az ep1-ig, addig ezt a levegőben hagyta, fenn azt a képzetet, hogy csak a Jedik használnak fénykardot, és Vadernél is azért van, mert egykor az volt. Természetesen, az előzmények már világossá teszik, hogy a Sith-ek is fénykardforgatók.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehet, az Ep6 (sőt az egész Klasszikus Trilógia) idején nem is kellett belemenni, hogy a Jedik ellenségei használnak-e fénykardot. Vader azért egyértelmű, hogy használ, mert ő Jedi volt. Palpatine-nak nincs szüksége rá. Mi, nézők tudjuk, hogy technikájában magasan fölötte áll egy OKJ-s Jedinek. Luke még nem. De mi történik végül? Az, hogy a legfőbb fegyverét, a manipulációt veti be. Luke-ból kiprovokálja a támadást, Vaderből meg azt, hogy passzív szemlélőből közbelépjen. Zseniális.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó meglátások. Sidious alighanem sok hosszú év után érezheti újra elérkezettnek az időt, hogy egy saját mércéjével mérve is nagy dobása legyen újfent. Látszik is, hogy minden pillanatát élvezi, ugyanakkor az alapok egyelőre szilárdnak tűnnek, de később kiderül, hogy valójában nem azok. Luke és ő is magabiztos, de az első meglepetéseket Sidious szolgáltatja, az őröket elküldi, a bilincset lekapja Luke-ról, felfedi a tervét, ill. hogy csapda volt az egész. Luke-on látszik, hogy erősen elbizonytalanodik a sorozatos furcsaságok miatt, de igyekszik továbbra is határozottnak mutatkozni.

Vader-nél nekem úgy tűnik, hogy figyeli a játszmát. A két számára legfontosabb egyén feszül egymásnak szóban, elvégre más úton nem lenne mit figyelni, annyira egyértelműek az erőviszonyok. Viszont Vader már futott két kört Luke-kal és szerintem meg is lepődött a fiú tartásán és makacsságán, most pedig lesheti, hogyan áll helyt a fia a galaxis egykori legnagyobb machinátorával szemben. A dilemma már korábban megkezdődött Vader-ben, de egyre csak erősödhet, persze a nagy finálé még odébb van. Én vallom, hogy Vader már legalább néhány éve fontolgatja a mestere mögüli kihátrálást, hiszen a sithek útját járva is ez lenne a feladata, de a sötétségben se érzem már annyira biztosnak a hitét. Viszont nemigen volt lehetősége, és alighanem bátorsága se cselekedni, most pedig jön a fia, aki zokszó nélkül beleáll a balhéba vele, valamint Palpi-val szemben is. Ezzel motiválhatja is Vader-t, hogy létezik egy ilyen út is, elvégre egykoron Anakin is olyan volt, akit senki nem tántoríthatott el attól, amit éppen jónak érzett megcselekedni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kicsit talán hülyén hangzik, de gyerekkoromban számomra itt az maradt igazán emlékezetes, ahogy a császári őrök komótos léptekkel elhagyják a tróntermet. Abban volt számomra valami borzongató.

 

Vader teljesen másként viselkedik Palpatine jelenlétében, ez egyértelmű. Épp most olvasom a kánon Tarkint, amelyben a sötét lovag egyébként proaktív, kreatív stb. de valahogy ezek a tulajdonságok mind elvesznek, amikor Palpatine jelen van. Igazából biztos vagyok benne, hogy Palpatine sokkal többet várt annak idején tanítványától, mert Vader a belső viaskodást végérvényesen soha nem tudta maga mögött hagyni... ezt Luke csak felerősíti. Ettől a jelenettől kezdve szinte egészen a film végéig Vader passzív szereplő marad.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kicsit talán hülyén hangzik, de gyerekkoromban számomra itt az maradt igazán emlékezetes, ahogy a császári őrök komótos léptekkel elhagyják a tróntermet. Abban volt számomra valami borzongató.

Yoda óta sokat tanultak. :lol:

 

Remek jelenet, kellően sötét, hátborzongató, és remek szópárbajt vív Luke és az Uralkodó. Jó gondolatokat írtatok lentebb alább, kár, hogy a fordítások nem abból a szinkronból származnak, amit én szeretek. Pl. ez mekkora szöveg már, hogy "nem, attól tartok te leledzel súlyos tévedésben." [/i] Reviczky hangja is zseniális itt, persze most már én is McDiarmid hangján hallgatom, ami szintén pazar.

 

A jelenetre visszatérve Dzséjt jól összefoglalta a bennem is felmerült kétségeket a tekintetben, hogy Sidious és Vader valóban egy "kasztba" tartoznak-e. Aztán persze a prequel pontot rakott a kérdés végére filmek szintjén is, de itt valóban az Uralkodó teljesen más stílust képvisel, mint Vader. Luke mondata azonban nemcsak, hogy a valósághoz közelít, hanem egyenesen telitalálat. Palpatine gyengéje egyértelműen az elbizakodottság... csak azért, mert Anakint hosszú évek kitartó munkájával (és korábban amúgy Dookut is) sikerült elcsábítania, adottságnak veszi, hogy Luke-ot mindenféle motiváló cél felmutatása nélkül (kivéve: hatalom) majd simán átállítja. Nem mindenkinek ugyanaz a mozgatórugója. Luke-ra pl. a hatalom már az EpV-ben sem nagyon hatott (mondjuk kíváncsi lennék Vader Palpatine-nak tartott beszámolójára arról a párbajról, az alighanem nem hangzott el, hogy ők ketten az Uralkodó ellen fordulnának... de enélkül a rész nélkül is lejöhetett volna Palpatine-nak, hogy Luke azért más, mint Anakin vagy épp Dooku volt), amikor pedig - később majd - apja megölésére biztatja, teljesen félreértelmezi a srác cselekedeteit, és teljesen rosszul olvassa. Kb. mintha pókerben High Cardot látna Luke-nál és all-inbe menne, aki meg ekkor lazán felfordítana egy Royal Flush-t...

 

Na de vissza a jelenethez, szerintem Palpatine itt már jóval kevésbé megalapozottan gondolta át ezt az átállítást, és úgy volt vele, hogy ha nem áll át Luke, max megölik, úgy is hatalmuk csúcsán vannak, kit érdekel. Érdekes, hogy a kánon regényekben azon morfondírozó Palpatine itt adottságnak veszi, hogy bármit tesz is Luke-kal, Anakin nem fog visszatérni, pedig ennél nagyobbat nem is tévedhetne. Palpatine itt a létező összes súlyos hibát elköveti: alábecsüli a lázadókat, alábecsüli Vadert, és félreismeri Luke-ot. Messze volt tehát korábbi csúcsformájától, ami persze lehet azért is, mert Anakin már a világos oldal felé kacsintgat, meggyengítve ezzel a sötét oldalt egyszersmind.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ne szaladjunk még előre. ;) Sidious nagy hibái még csak később csúcsosodnak ki, itt még csak sejteni lehet, hogy már nem a régi. Ugyanakkor egyelőre még kifejezetten domináns pozícióban van, ő diktál és irányít, a kezében tartja a szálakat, noha lassacskán már kezdenek kicsúszni belőle.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ne szaladjunk még előre. ;) Sidious nagy hibái még csak később csúcsosodnak ki, itt még csak sejteni lehet, hogy már nem a régi. Ugyanakkor egyelőre még kifejezetten domináns pozícióban van, ő diktál és irányít, a kezében tartja a szálakat, noha lassacskán már kezdenek kicsúszni belőle.

Jó jó, de Luke "vádja" miatt és Miss értelmezése miatt fontosnak tartottam megemlíteni, hogy itt Luke szeirntem abszolút jól érzi a dolgot, azt meg érvek nélkül nehéz alátámasztani. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Fantasztikus hangulatú részek! A zene és maga a jelenet olyan hangulatot áraszt ami miatt már rajongóvá lehet válni. Ahogy apja és fia az Uralkodó elé járul....aztán Luke hányaveti beszólásai (Vader hirtelen rátekintései, hogy ezt hogy merte?), mind hatalmas klasszikusok. Természetesen a legérdekesebb Luke szereplése. Nagyon magabiztosan kezd de ahogy rájön a csapda mivoltára annál idegesebb lesz. Kiváló jelenet, kiváló rendezéssel. Megunhatatlan.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó gondolatokat írtatok lentebb alább, kár, hogy a fordítások nem abból a szinkronból származnak, amit én szeretek. Pl. ez mekkora szöveg már, hogy "nem, attól tartok te leledzel súlyos tévedésben." [/i] Reviczky hangja is zseniális itt, persze most már én is McDiarmid hangján hallgatom, ami szintén pazar.

 

Palpatine itt a létező összes súlyos hibát elköveti: alábecsüli a lázadókat, alábecsüli Vadert, és félreismeri Luke-ot.

A legjobb az angol szöveg lenne :para:

 

Alábecsüli őket, mert nem ismeri egyiket sem. Korábban a Köztársaság kancellárjaként volt lehetősége kiismerni a Jediket, a Szenátust, Anakint, mert éveken át ott voltak a szeme előtt. Padmé volt a kivétel, akit szintén nem volt módja kiismerni, rendesen alábecsülte őt is az ep1 idején. De most nincsenek ott az ellenségei, csak távolról figyelheti őket, ami korántsem elég. Ezért nem is tudja felbecsülni őket, a gyengéiket, erősségeiket, és emiatt alábecsüli őket -is. Luke-ot az apja alapján ítéli meg - ugye eddig még csak nem is találkoztak személyesen, valójában semmit sem tud róla -, ami szintén egy nagy tévedés.

Vadert illetően meg soha nem volt teljesen képben, de Luke-ot úgy megpróbálni átcsábítani a sötét oldalra, hogy Vader is jelen van, elég fura ötlet volt tőle, tekintetbe véve, hogy már annak idején is bevonta Padmét a játszmáiba. Ebből pedig tudhatná, hogy Vadernek vörös posztó a család.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kimondja bizony.

 

Szerintem amúgy Palpatine túlzott elbizakodottsága abban áll, hogy VAK a Jó Oldalra. Nem érzékelte Luke-ot amikor leszálltak az Endoron, nem érzékeli Vader / Anakin apai szeretetét. Hogy' tudna olyan veszélyre számítani, amiről még csak nincs is tudomása? Amiről tud, amit ő indított el, azt gyönyörűen kézben tartja. Egyértelműen övé az irányítás, egyelőre.

(Megjegyzés: Az Ep2-ben pontosan ugyanennyire volt vak Yoda és a Jedi Tanács. )

 

Vader szerepe itt érdekes. Palpatine ugye anno arra építette a tervét, hogy a Birodalommal együtt szerez egy stabilan mellette álló és Erős tanítványt. Aztán mi történt, a tanítvány nem kicsit odaégett. Az összes többi túlélő Erőhasználó meg EU (Mara Jade, inkvizítorok) vagy elérhetetlen és szóba sem jöhet (Kenobi, Yoda). Erre itt felbukkan valaki, aki pótolni tudná a veszteséget. Hova rakja akkor Vadert? Hagyná őket kettesben? Öngyilkosság lenne és ezt tudja jól.

Vader is pontosan tudja, hogy az Palpi halálát jelentené, ugyanis pont erre hívta a fiát az Ep5-ben. De azt itt még nem tudta, hogy a mestere ilyen hamar akar majd szabadulni tőle, az csak néhány jelenettel később esik le neki (a műkezével együtt).

 

"Aztán Luke hányaveti beszólásai (Vader hirtelen rátekintései, hogy ezt hogy merte?),"

Valóban, nagyon. Luke egyértelműen nem úgy reagál, ahogy ő tenné :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a hasonlat tetszik. :)

Annyiból necces, hogy a jedik elvileg azért nem ismerték fel Sidious Erőérzékenységét és gonoszságát, mert az Erő sötét oldala adta lehetőséget használva leplezte magát. Azt nem tudom, létezik-e ilyen praktika világos mentalitással, de ha van is, Luke tuti nem használta. Szóval ilyen téren a jedikről max. annyi mondható el, hogy nem voltak annyira képzettek, hogy egyértelműen kijátsszák Sidious álcáját (ha egyáltalán ki lehet), Sidious viszont úgy nem érezte Luke-ot, ill. a benne lévő érzéseket, hogy a fiú minden bizonnyal passzív szereplője volt ennek a játszmának. Még az se nagyon képzelhető el, hogy Luke tudat alatt vagy intuitíve ellenállt volna, hiszen Vader képes volt a fejébe látni, még úgy is, hogy Luke mindent megtett ennek ellenében. Ez pedig inkább múlt az Erőérzékenységen szerintem, mintsem az apa-fia kapcsolaton.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem, elvileg Sidioust azért nem érzékelték, mert a Sötét Oldal már ennyire erős volt. Nem ő rejtette el magát, egyszerűen a Jedi már nem láttak a Sötét Oldaltól. Most pedig a visszájára fordult. Korábban már említettem azt a teóriát - talán pont ebben a topicban -, hogy mindig az az oldal a gyengébb, amin Anakin áll. A Világos Oldalon a Jedik "vakultak" meg, a Sötét Oldalra állva pedig a Sith-ek vesztették el képességeiket. Persze nem teljesen, de érezhetően Sidious már nem képes annyi mindent előre látni, mint anno. Talán még nagyon jó példa erre, hogy a két Sith nem egyszer találkozhatott Leiával, mégsem éreztek meg benne semmit a Skywalker vérből. Persze, ez csak elmélet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem sokkal jobban tetszik az a teória, hogy Sidious, ill. a sithek aktívabb résztvevői voltak a dolognak. Tehát ők rejtették el magukat, nem csak úgy az Erő egyensúlya billent fel és emiatt nem látták őket. Én úgy képzelem el, hogy anno a sithek bujkálni kényszerültek és a hosszú "távollétükben" megleltek egy praktikát, amivel inkognitóban tudtak maradni, akár akkor is, ha amúgy fizikailag megjelentek valahol, akár Erőérzékenyek közt. Mire felfedték magukat, Sidious már akkora spíler volt, hogy ezt simán meg tudta oldani. Egy ideig Dooku is, hiszen még az Ep.2-ben se gondolták a jedik annyira gonosznak. Yoda pedig azért mondja, hogy a sötét oldal leple borult rájuk, ill. mindent ködbe burkol, mert a sithek miatt csak a sötétséget érzi, de annak forrását nem tudja pontosan azonosítani.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem sokkal jobban tetszik az a teória, hogy Sidious, ill. a sithek aktívabb résztvevői voltak a dolognak. Tehát ők rejtették el magukat, nem csak úgy az Erő egyensúlya billent fel és emiatt nem látták őket. Én úgy képzelem el, hogy anno a sithek bujkálni kényszerültek és a hosszú "távollétükben" megleltek egy praktikát, amivel inkognitóban tudtak maradni, akár akkor is, ha amúgy fizikailag megjelentek valahol, akár Erőérzékenyek közt. Mire felfedték magukat, Sidious már akkora spíler volt, hogy ezt simán meg tudta oldani. Egy ideig Dooku is, hiszen még az Ep.2-ben se gondolták a jedik annyira gonosznak. Yoda pedig azért mondja, hogy a sötét oldal leple borult rájuk, ill. mindent ködbe burkol, mert a sithek miatt csak a sötétséget érzi, de annak forrását nem tudja pontosan azonosítani.

Nekem azért nem tetszik ez a teória, mert ezzel felmented Yoda és a Jedi-rend felelősségét a Köztársaság bukásában és a világos oldal hanyatlásában.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Luke végre besétált az oroszlán barlangjába. Magabiztosan és emelt fővel ahogy egy határozott és felelősségteljes emberhez illik. A célja elérésétől semmi és senki se tántoríthatja el. Palpi ravaszul igyekszik elültetni benne a sötét oldalra vezető félelem magját de ő rendíthetetlenül hárítja a vén cselszövő megnyilvánulásait. Kettejük szópárbajából az egymás gyengeségeit taglaló részt bírom a legjobban. Az öreg gyűröttfejű egy "bagoly mondja verébnek" effektussal frankón rávilágít arra hogy nagyon de nagyon elbízza magát mert ő az alárendeltjeiben bízik túlságosan. A pajzsgenerátort védő egység és a tanítványa is a túlzott bizalmát élvezi. Utóbbi esete cifrább mert Pali el se tudja róla képzelni hogy visszatérhet a világos oldalra. Tutira azt hiszi hogy Vader apánk azért csendesíti a srácot mert nem látja esélyét a mestere és a sötét oldal ellen de én valószínűbbnek tartom hogy azért mert attól tart hogy a fő Sith nagyúr haragjában kinyírja.

De elbizakodás ide vagy oda ezt a menetet a csapda felfedésével egyértelműen Palpi nyeri meg. Még egy bónuszt is bezsebel mert nemcsak Luke-ot hanem az öregét is pofára ejti. Ráadásul utóbbit nem első alkalommal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Return of the Jedi

Chapter 33: „It’s a Trap!”

Time: 01:33:19-01:36:40

 

Tartalom

 

Közben Han és csapata bejut a bunker belső ajtaján, ahol a birodalmiak addig békésen tették a dolgukat.

-Állj! Gyerünk, mozgás! Gyorsan! – Han azonnal utasítja a birodalmiakat a helyük elhagyására, akik szó nélkül eleget tesznek a rájuk szegeződő fegyverekkel megtámogatott verbális felhívásnak. A háttérben, a generátorokhoz vezető ajtóban egy birodalmi megpróbál ellenállni, de gyorsan elintézi a kommandó. Chewie közben a hátsó falhoz tereli a személyzetet. Leia azonnal a konzolokhoz siet. Onnan szól a tábornokhoz:

-A flotta mindjárt itt lesz.

-Bombát! Gyorsan! – szól oda Han a társainak, akik dobnak neki egyet. A sietségre van is okuk.

Közben odakint egy kisebb csapat birodalmi fut be a bunkerbe, rohamosztagos őrséggel megtámogatva. A kint maradt Threepio azonnl észleli a problémát:

-Elfogják őket! – mondja kétségbeesetten a mellette álló Artoo-nak és Wicketnek. Az ewok erre elrohan, hiába kiállt utána az aranydroid.

-R2-D2, maradj! – a kis droid legalább hallgat Threepiora.

A generátorok felé nyíló ajtóban egy birodalmi jelenik meg.

-Állj! – kiáltja, de Han nem áll meg, helyette egy jól irányított dobással eltalálja a katonát, aki hátra esik a korlát mögé. Ekkor azonban minden létező helyről rohamosztagosok és tisztek özönlenek elő, hőseink nem kis meglepetésére.

-Mocsok lázadó! – mindössze ennyi, amit felszólításként mond az egyik birodalmi. Chewie nem adja minden harc nélkül a fegyverét, de hiába, a túlerővel szemben még ő is tehetetlen.

 

És máris a Falconban vagyunk, Lando éppen kitör a hiperűrből. Az ablakon túl a sávok csillagoknak adják át a helyüket. A Falcon mögött az egész flotta kilép a hipertérből. Ackbar admirális a Home One fedélzetéről figyeli maga előtt a flottát a távolban az Endorral és a Halálcsillaggal.

-Bejelentkezést! – adja ki a parancsot Lando. Ezután minden vadászegység bejelentkezik.

-Vörösvezér jelentkezik!

-Szürkevezér jelentkezik!

-Zöldvezér jelentkezik!

-Támadó állásban vagyok.

A bejelentkezés végére az X-szárnyú és B-szárnyú vadászosztagok megközelítik a Halálcsillagot.

-Az Erő legyen velünk! – kíván sok szerencsét Ackbar admirális.

Ismét a Falcon, Nien Nunb sullustiul közli Landoval, hogy mit tapasztal a forgalmazásban.

-A műszereink nem érzékelik a pajzsot. Hogy zavarhatják a műszereinket, ha nem tudják…hogy jövünk? – Landonak nem kell sok, hogy rájöjjön, valami nincs rendjén. -Támadást szüntess! A pajzs működik.

-Biztos? Nem veszek jelzést. – kérdez vissza Vörösvezér. Lando azonban biztos a dolgában, ezért mindenkit visszavezényel.

-Minden egység vissza!

Egy nagyívű fordulóval minden egység visszafele repül, mielőtt elérné a Halálcsillagot.

-Kikerülni! Zöld csoport, maradjon az MV 7-ben! – Ackbar admirális kommandírozza a flottát, amely a vadászgépek után szintén hátraarcra kényszerül.

-Admirális! Ellenséges hajók a 47-es szektorban!

-Csapda! – állapítja meg Ackbar, de már semmit sem tehet, a hátraarcot elvégzett flottával szemben felsorakozva tucatnyi csillagromboló várja őket.

-Vadászgépek. – szól Lando, és a Birodalom máris megkezdi a támadást.

-Túl sokan vannak! – a vadászgépek közötti heves csata pillanatok alatt kibontakozik. A Falcon szlalomozik a gépek között.

-Támadási sebesség! – irányítja Lando a vadászegységeket. - Tüzet hárítani a csatahajókról!

-Értettem. – nyugtázzák a parancsot a vadászok.

 

Hirtelen váltás után Palpatine-t halljuk, amint Luke-hoz beszél, a trón melletti ablakok egyikéből pedig pillantást is vethetünk a kint folyó űrcsatára.

-Jöjj, fiam! Lásd magad! – Luke eleget tesz a felkérésnek, az ablakhoz sétál, és kifelé néz.

-Innen láthatod a Szövetség végpusztulását, a szánalmas kis lázadásotok végét! – Palpatine eközben nyugodtan ül a helyén, Luke pedig egy nagyon nyugtalan pillantást vet az Uralkodó felé. Azonnal meglátjuk a tárgyat, amire ránéz: a saját fénykardját, ami most az Uralkodó trónján hever.

-Ezt akarod, ugye? – paskolgatja a kardot az Uralkodó. -Növekszik benned a gyűlölet. Vedd a Jedi-fegyveredet! Használd! Fegyvertelen vagyok. Sújts le vele! Engedj a dühödnek! Minden pillanattal mindinkább a szolgámmá válsz. – Palpatine hangja hipnotizálja Luke-ot, miközben a fiú oda-vissza tekint közötte és a csata között.

-Nem. – jön a válasz Luke-tól.

-Elkerülhetetlen. Ez a végzeted. – az Uralkodó kijelentése megrendíthetetlen, ezzel is szuggerálja Luke-ot, hogy hódoljon be neki. -Te, akárcsak apád, már az enyém vagy!

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Dinamikus jelenetsor, amelyben minden főhősünk szembesül a csapdával űrben és földön. A legrosszabb Luke-nak, akit ezzel a húzással Palpatine máris kihozott az addigi nyugalmából. Az öregnek ez volt a célja. Luke azzal, hogy a támadás napján adta meg magát, adott egy látszólagos fegyvert saját maga ellen Palpatine-nak, aki mesterien igyekszik kihasználni a helyzetet.

Anakin esetében előbb őt szerezte meg, csak aztán nyíltan a Köztársaságot, most a Lázadást kellett nyíltan csapdába ejtenie, hogy esélye legyen a fiát is megszerezni. Luke esetében nem is volt más mód, hiszen az ellen soraiban foglalt helyet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Látjuk, hogy Sidious terve egyrészt működni látszik, hiszen sikerült meglepni a lázadó flottát, a felszíni csapatot, ill. Luke-ot is. A Birodalom fölényes helyzetbe kerül, de érezhető, hogy Sidious nem bír magával és kezdi erősen túljátszani és túlkombinálni a szituációt. Már eleve a Szövetség csapdába csalása egy még nem teljesen kész Halálcsillagnál, amin a sith-ek is tartózkodnak, elég rizikós. Valahol érthető, hogy az uralkodó már unta a lázadást és egy csapással le akarta igázni az egész szervezetet, de ez egy felesleges türelmetlenkedés a részéről. Ráadásul van annyira beképzelt és túlságosan magabiztos, hogy egy hármas játszmát tervez meg és próbál kivitelezni, ahol sok a változó.

 

Lent megy a harc a pajzsgenerátorral, fent folyik az űrcsata, miközben Sidious a trónteremben látványosan egyre inkább elmélyül Luke manipulációjában. A három front közül elég, ha az egyikben felmerül valami komolyabb gond és máris szétesik a terv. Ebben a jelenetben már gyanús, hogy az öreg mindent Luke befolyásolására hegyez ki, a ,másik két csatatér már csak arra szolgál, hogy Luke ellen felhasználja. Ez elég komoly baj, mert a Birodalom pl. elkezdhette volna módszeresen kilőni a lázadó hajókat, de nem vetettek be minden tűzerőt. Odalent is megölhették volna a lázadókat, biztosítva a pajzs 100%-os védelmét.

A másik hiba az Sidious részéről, hogy Luke átállítását egyetlen fonálra akarja felfűzni, ami ráadásul eleve megkérdőjelezhető. Fel akarja hergelni a fiút, kiprovokálni, hogy az harcoljon, bosszút akarjon állni és elöntsék a negatív érzelmek. Mindezt azért, hogy így könnyebb alapanyag legyen a sötét oldalra állításhoz. Csak épp van két fontos tényező, amit nem vesz figyelembe. Az egyik, hogy így Luke egyre inkább gyűlölni fogja őt és a Birodalmat, akkor meg hiába a sötét érzelmek a fiúban, nyilvánvalóan nem fog melléállni. A másik pedig az, hogy a pillanatnyi megingás, harag vagy düh még messze nem automatikus út a sötét oldalra. Attól, hogy Luke el akar pusztítani egy sith-et, egy háborús bűnöst, a galaxis leggonoszabb emberét, a diktatúra vezetőjét, bosszút akar állni a "szülei" haláláért, az apja átállításáért és a barátai kínzásáért, attól még nem fogja elemészteni a sötétség.

 

Arról nem is beszélve, hogy Sidious hiába koncentrál már teljes egészében a trónteremben történtekre, ott is csak Luke-kal foglalkozik, Vader-re meg nem figyel. Ennek itt még nem látjuk akkora jelentőségét, de később döntő fontosságú tényező lesz. Ez fog ugyanis elvezetni az öreg legnagyobb hibájához, ami végül az életébe kerül majd.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt már párszor átrágtuk a tróntermes topikban, de továbbra is úgy vélem, hogy az átállás személyiség torzulással is jár. Anakin is csak azért állt át, hogy megmentse Padmé -t, tojt ő akkor már Palaptine -ra. Lebecsülte a sötét oldalt és ez lett a veszte. Luke is hasonló okokból simán átállhatott volna, hogy majd így megmenti Han -t és Leia -t. De utána mi lett volna? Ahogy Yoda mondta. Ha egyszer elindulsz a sötétség ösvényén örökre hatalmába kerít és uralja a sorsod. Szóval nagyon jól tudta Sidious, hogy mit csinál. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.