Ugrás a kommentre

EPVI elemzés


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Luke úgy tervezte, hogy nem köt ki a Halálcsillagon. Ő már az Endoron szerette volna áttéríteni az apját. Persze az is benne volt a pakliban, hogy felkerül az űrállomásra, de ő ezt is vállalta. Onnantól viszont a sors kezében volt. Nem igen foglalkoztatta akkor szerintem a jedi rend jövője. Főleg mert azt se tudta eszik-e vagy isszák a dolgot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem sem törődött akkor ilyennel, csak az apja megmentése és az Uralkodó lekötése foglalkoztatta. A Galaxis jövője szempontjából amúgy is mindegy, hogy vannak-e Jedik vagy sem. Az más kérdés, hogy szerintem, ha az Uralkodó még értesült volna arról, hogy a pajzs megszűnt, nagyon gyorsan megpróbált volna lelépni az állomásról. Ebben az esetben Luke tuti megpróbálta volna feltartóztatni. Persze sikertelenül, de akkor is. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A lényeg valóban az Uralkodó halála lehetett. Már az eligazításon is felszisszentek, hogy ott lesz. Most már látjuk, hogy az se volt elég, hogy Sheev -et és Vadert kinyírták... Persze ideig-óráig béke volt, de aztán...no de ez már egy másik történet. :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Apropó Luke: Mekkora már hogy a tűzparancs kiadásakor már-már nekiesik Palpinak. Nagyon bírom azt a billegős reakciót amit a srác levág. :cool:

Szerkesztve: - Rog
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze az is benne volt a pakliban, hogy felkerül az űrállomásra, de ő ezt is vállalta. Onnantól viszont a sors kezében volt. Nem igen foglalkoztatta akkor szerintem a jedi rend jövője.

Luke Jedivé válásában nagy szerepet játszott az, hogy itt kész volt az áldozathozatalra. És biztosan nem járt az eszében, de ez egy nagy lépés volt a Rend jövője felé is :) Szerintem fontos volt az is, hogy mindenféle politikától és Rendtől nem befolyásolva döntött a helyes lépés mellett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Return of the Jedi

Chapter 36: The Battle Rages

Time: 01:42:23-01:44:27

 

Tartalom

 

Váltunk az Endorra, ahol még mindig elkeseredett küzdelem folyik a birodalmiak és az ewokok valamint Han és a kommandójának maradéka között.

Threepio és Artoo a kereszttűzön keresztül átvergődik a bunker bejáratához. Azonban Artoo hiába kezd hozzá a bejárati ajtó kinyitásához, egy jól célzott lövés eltalálja, és a kis droid működésképtelennél válik.

-Tervezőm! Miért kellett hősködnöd? –kesereg Threepio.

-Rövidre zárhatom. – jön a hirtelen ötlet Hantól.

-Fedezlek. – és Leia máris fedezőpozícióba mozdul.

Az ewokok a korábbi sikeres harc után most már inkább menekülnek, hiszen a Birodalom modern fegyvereivel, főleg a páncélos lépegetőkkel szemben hosszú távon nem tudnak kitartani. Egy menekülő párost majdnem telibe talál egy lézersugár, és egyikőjük soha többé nem kel fel, hiába rángatná fel a társa, hogy továbbmenésre ösztökélje.

 

Újabb lövés a Halálcsillagról, újabb lázadó űrhajó esik áldozatául.

-Közelebb! Szálljatok szembe a csillagrombolókkal! – lavíroz közelebb Lando a Falconnal a csillagrombolókhoz, miközben ugyanerre biztatja a társait is.

-Nem sokáig bírjuk a közelharcot. – közli Ackbar a véleményét Landoval, azonban az exkalandorból lett tábornok kitart a stratégiája mellett.

-Tovább, mint a Halálcsillag ellen! Legalább magunkkal viszünk néhányat.

A vadászpilóták sorban jelentik helyzetüket:

-Felrobban!

-Eltaláltak!

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Fene azokba a birodalmi lövészekbe, sosem találnak el semmit, csak amikor nagyon fontos lenne, hogy ne találjanak el valakit, ez esetben szegény Artoo-t. Az ep4-ben is kapott egy találatot.

Ebben a jelenetben bizony a csapda szépen működni látszik, mindkét fronton elkeseredetté válik a helyzet.

Most láthatjuk, hogy a kezdeti meglepetés után az ewokok bizony hátrányba kerülnek, főleg a lépegetőkkel szemben. Az endori csata legszomorúbb pillanata látni a szegény kis macit a földön maradva :(

A Halálcsillag pedig tovább szedi áldozatait, ez a második halálos fegyver igazán megmutatja, hogy mire képes. Persze Lando még mindig kitart, és nem adja fel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az endori maci valóban szomorú, de kellett, így egy csöppnyit javult a helyzet a csata komolyan vehetősége terén. :) Jól láthatóan a Birodalom kezdi visszaszorítani az Ewokokat, csak aztán majd... na de ne szaladjunk ennyire előre. Nekem ezekben a 3-as színtéren ugráló jelenetekben a vágás a kedvencem. Olyan szépen kontroll alatt van tartva mindhárom szál, hogy ihaj. Szerintem itt is tök jó a csatába való beleugrás az Ewok földön maradása után. A film végső 1/3-nak vágásában/történetvezetésében nehezen találok kivetnivalót, persze lehet, hogy csak nem jut épp eszembe. :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A földön maradó macit én is sajnálom minden egyes alkalommal, de abszolút jogos, hogy az ő oldalukon is legyenek áldozatok, egyrészt a harc komolysága kapcsán, másrészt mert különben a hősiességük válna sokkal kisebbé.

A lázadók elkeseredett támadása már a kifulladás felé tart, és a tények nagyon amellett szólnak, hogy gyakorlatilag nulla az esélyük a sikerre, ha perceken belül nem történik valami. Nagyon feszült percek ezek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szegény elesett bocsi esetéről Palpi szavai ugranak be: "His death was a necessary loss.". Anélkül tényleg komolytalan lenne a csata. Plusz az ewokok részéről is megvan a meccs tétje hiszen tudják hogy a Halálcsillag alkalomadtán akár át is robbanthatja őket a planétájukkal együtt a másvilágra. Úgy a reális ha ők is megszenvednek a győzelemért.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Return of the Jedi

Chapter 37: The Dark Side Beckons

Time: 01:44:28-01:45:26

 

Tartalom

 

A Halálcsillagon Luke, Vader és az Uralkodó követi a kinti csata menetét.

-A flottátok elveszett. – közvetít Palpatine. -A barátaid az Endoron elpusztulnak. Nincs menekvés, ifjú tanítványom.

Luke közben hol az Uralkodóra, hol Vaderre néz vívódva.

-A Szövetség elpusztul, s vele együtt a barátaid. – Palpatine halálos nyugalommal csepegteti a szavakat Luke fülébe, tudva, hogy ezzel dühöt és haragot szít a fiúban, ami egyenes út a sötétség felé. Azonban Luke még ellenáll.

-Jó. Érzem a dühödet. – miközben mondja, láthatjuk Luke fénykardját, az Uralkodó pedig becsukja a szemeit. -Védtelen vagyok. Fogj fegyvert! Sújts le minden gyűlöleteddel, s véget ér utad a sötét oldal felé!

Luke visszafordul az ablak felé, de sokáig nem képes kontrollálni az érzéseit, pördül egyet, az Erővel maga felé rántja a fénykardját, bekapcsolja és lecsap vele. Csak nem számolt az eddig szinte tétlen Vaderrel, aki szintén aktiválja a pendéjét, és a két fénykard, a zöld és a piros Palpatine diadalmas arca előtt keresztezi egymást.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Rövid, de intenzív jelenet. Palpatine most a megfelelő húrokat pengeti meg Luke-ban ahhoz, hogy tettekre sarkallja a fiút. Jól megérezte korábban Luke hitét a barátaiban, ezt használja ki.

Mondjuk szerintem Palpatine azon dumája marhaság, hogy ha Luke lesúljt rá, azzal véget ér a fiú útja a sötét oldal felé. Inkább azzal kezdődik. Persze Palpatine-nak a saját verziója jönne be, és ezt szuggerálja Luke-ba.

Emlékszem, hogy amikor először láttam a filmet, ennél a jelenetnél mennyire izgultam, és ez nem is múlt el a végéig. Simán elhittem Yoda szavait arról, hogy mi lesz azzal, aki egyszer is a sötét oldalra lép. Azt hittem, Luke-nak annyi. Persze akkor még messze nem tudtam ennyit a SW-ról, szóval leginkább Luke-ért rágtam le a körmeimet, még ha nem is szó szerint :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az előző fejezet tetőzése. Itt a legreménytelenebb minden. Luke nem bírja tovább és harcba száll. Palpatine nagyon élvezi az egészet, látszólag holt biztos a dolgában. Jók a vágások Vaderre. Vajon mi járhatott a fejében? Talán a saját bukása?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az előző és ez a fejezet számomra egy egész. Ez a kétségbeesés, az elkeseredettség montázsa, ami egy felrobbanó macival nyit és abban végződik, hogy Luke engedve haragjának kardot ránt. A macik hullanak (szegény kis ewok :( ), R2-t kilövik (mennyivel több cucc jön ki belőle mostanság, mint az eredeti verzióban :) ), a Halálcsillag II. tizedeli a Lázadókat, akik végső elkeseredésükben a kisebbik legyőzhetetlen ellenfél közelébe húzódnak. Kicsit olyan, mintha egy éhes cápa elől egy éhes oroszlán mellé húzódnánk. És még a vadászok is hullanak. Teljes a vereség érzete a csatatéren.

Aztán jön ez a fejezet, ahol Palpatine mindent megtesz a fiú átcsábításáért. A sülébe suttogja mérgező szavait, korbácsolja indulatai, torzítani akarja a lelkét. Kihangsúlyozza, hogy ő fegyvertele (meg az anyja pi..., azt), hisz jól tudja: a Jedik nem ölnek fegyvertelent. Pláne nem gyűlöletből. Ez nem Jedis. Dooku meggyilkolása is ezért volt rossz, mert fegyvertelen volt és Anakin gyűlöletből tette. De fegyvertelent megölni eleve helytelen, még hideg fejjel is. Persze Luke nem tudhatja, hogy Palpatine köpenyében ott lehetnek a kardok, vagy, hogy az öreg maga egy két lábon járó fegyver. Palpatine ezt nem fedi fel, csak azt sulykolja, hogy Luke tegyen meg valamit, amit a Jediknek abszolúte és megmásíthatatlanul tilos. Ugyanúgy, mint Anakinnál. A helyzet ugyanaz, mint az Invisible Handen, és Luke ugyanúgy lesújt a fegyvertelen Sith-re, mint apja.

De szerencsére ott van Vader, aki kardja aktiválásával nem csak mesterét védte meg, de Luke-ot is megóvta attól, hogy megtegye az első igazán komoly lépést a Sötét Oldal felé.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sidious tökéletesen tisztában volt azzal, hogy Vader meg fogja védeni. Ha meg esetleg nem, arra is fel lehetett készülve, hisz ha az ember ilyen nyíltan provokálja a másik felet, akkor számít a támadásra. Mindenesetre Luke nem bírja tovább a feszkót és támad, de ebben nem látok kivetnivalót. Egyrészt lépéskényszerben van és nemigen van más út számára. Másrészt pedig Yoda-ék azért küldték, hogy ölje meg a sitheket, ő pedig az apját akarta megmenteni. Palpatine mindkét dologban erősen akadályozta, tehát nyilvánvaló volt, hogy ki kell ütni a játékból. Ha valamilyen csoda folytán képes lett volna ott halálos csapást mérni az öregre (aminek kb. 0 esélye volt), akkor szerintem semmivel nem került volna közelebb a sötét oldalhoz. Vélhetően akkor is meg kellett volna küzdenie az apjával és valószínűleg nem sikerült volna megtéríteni, de tuti nem állt volna Vader mellé.

 

Én továbbra se értem ezt a "hatalmas lépés a sötétség felé" gondolatmenetet. Mindig is csak egy jól átgondolt blöffnek gondoltam ezt Sidious részéről, a manipulációs stratégiájának a része. Bele akarja magyarázni Luke fejébe, hogy az amúgy helyes döntésével csak elkötelezi magát a sötét oldalon. Hasonlóan volt ez Anakin és Dooku esetében. Csak ott annak is jelentősége volt, hogy aztán amikor ő került hasonló szituba Windu-val szemben, akkor már Anakin fejében ott fialt a bullshit, miszerint egy jedinek nem lehetne lekaszálni az öreget. Ez jó taktika, hiszen Luke nem várhat örökké, valamit lépnie kell, Sidious-t pedig előbb-utóbb el kell takarítani az útból valahogy, ráadásul lelkileg is érezheti a nyomást és a tehetetlenség okozta feszültséget. Magyarán egyetlen reális út mutatkozik, nyilván ezt is fogja választani a delikvens, így megéri belemagyarázni, hogy ezzel már el is bukott. De amúgy pont annyira igaz ez, mint Sidious fegyvertelensége és ártatlansága.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én továbbra se értem ezt a "hatalmas lépés a sötétség felé" gondolatmenetet. Mindig is csak egy jól átgondolt blöffnek gondoltam ezt Sidious részéről, a manipulációs stratégiájának a része. Bele akarja magyarázni Luke fejébe, hogy az amúgy helyes döntésével csak elkötelezi magát a sötét oldalon. Hasonlóan volt ez Anakin és Dooku esetében. Csak ott annak is jelentősége volt, hogy aztán amikor ő került hasonló szituba Windu-val szemben, akkor már Anakin fejében ott fialt a bullshit, miszerint egy jedinek nem lehetne lekaszálni az öreget. Ez jó taktika, hiszen Luke nem várhat örökké, valamit lépnie kell, Sidious-t pedig előbb-utóbb el kell takarítani az útból valahogy, ráadásul lelkileg is érezheti a nyomást és a tehetetlenség okozta feszültséget. Magyarán egyetlen reális út mutatkozik, nyilván ezt is fogja választani a delikvens, így megéri belemagyarázni, hogy ezzel már el is bukott. De amúgy pont annyira igaz ez, mint Sidious fegyvertelensége és ártatlansága.

Dettó!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hogy ők is az "öld meg a Sitheket" vonalat képviselték, vagyis fizikai (nem motiváció, nem érzelmi) értelemben ugyanazt követelték meg tőle mint amit most Palpi kiprovokál. És Palpatine is végül azt éri el, hogy Vaderrel vívjon, szóval végső soron mindkét oldalról ugyanazt mondták neki.

Érzelmi szinten persze teljesen más a helyzet, de erről majd pár jelenettel később :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én ezt nem feltétlenül érzem hibának a jedik részéről. Egy sith megtérítésére vajmi kevés esély van, viszont elképesztően kártékonyak. Eleve, arra alapozni, hogy majd sikerül megváltani egy sithet kb. olyan, mintha egy hosszú éveken át tartó háborúban az egyik uralkodó átsétálna a másikhoz, és megpróbálná meggyőzni, hogy jobb lesz nekik együtt, békességben, persze az ő oldalán. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én ezt nem feltétlenül érzem hibának a jedik részéről.

 

Ezzel egyetértek. Szerintem itt Luke esetében, ami szignifikáns az az érzelmi kötődés az apja felé és vissza. Ezért működhetett az egész, míg ennek a hiányát felróni Obi-Wan, vagy Yoda felé nem érzem igazságosnak. Luke ezáltal egy kicsit tényleg felé nemesült a jediknek, de ez mással (tehát nem Vaderrel) szemben nem működött volna. Vader a fia iránt érzett érzelmei miatt tér meg, egy idegen, legyen az akár Yoda, de akár Obi-Wan ezt nem tudta volna elérni benne. Ettől függetlenül ennek így kellett lennie és ez adja Luke igazi nagyságát és az egész karakterrel kapcsolatban ez az egyik kedvencem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A helyzet ugyanaz, mint az Invisible Handen, és Luke ugyanúgy lesújt a fegyvertelen Sith-re, mint apja.

De szerencsére ott van Vader, aki kardja aktiválásával nem csak mesterét védte meg, de Luke-ot is megóvta attól, hogy megtegye az első igazán komoly lépést a Sötét Oldal felé.

Ez nagyon szép gondolat. :) Ha valaki, akkor Vader tudta, hogy egy ilyen tett milyen következményekkel járhat, bár az ő esetében a fegyvertelen Dooku megölése csak egy lépés volt több közül a Sötét Oldal felé, másrészt ő azt is tudja, hogy Palpi nem fegyvertelen. Mindenesetre közbeavatkozása jól jött Luke-nak is, bár nem feltétlenül azért, mert ha lesújt, azzal máris vége a Jediségének, leginkább azért nem, mert szemben Anakinnal, Luke fejében nyoma sincs a sötét gondolatoknak. Viszont az ezután következő konfrontáció az apjával lesz a megoldás kulcsa.

 

 

Magyarán egyetlen reális út mutatkozik, nyilván ezt is fogja választani a delikvens, így megéri belemagyarázni, hogy ezzel már el is bukott. De amúgy pont annyira igaz ez, mint Sidious fegyvertelensége és ártatlansága.

Luke érzelmi okból sújt le, és nem racionális döntés kapcsán, bár logikus lépés megölni a legnagyobb gonoszt, akit a föld a hátán hordott, ha van rá lehetőség, viszont még erős érzelmi felindulásban sem gondolhatta Luke, hogy az öreg fegyvertelen, és egy kezdő Jedi csak úgy kiiktathatja. Nem azért emelt rá kezet, mert ez logikus volt abban a pillalatban, hanem azért, mert ő elkeseredett volt. Jól tudta, hogy fegyverrel nem győzheti le, nem is úgy ment oda, de nem tudott többé uralkodni magán. De azt én is úgy gondolom, ahogy fentebb is írtam, hogy csak ettől még nem lett volna belőle Sith.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez nagyon szép gondolat. :) Ha valaki, akkor Vader tudta, hogy egy ilyen tett milyen következményekkel járhat, bár az ő esetében a fegyvertelen Dooku megölése Luke érzelmi okból sújt le, és nem racionális döntés kapcsán, bár logikus lépés megölni a legnagyobb gonoszt, akit a föld a hátán hordott, ha van rá lehetőség, viszont még erős érzelmi felindulásban sem gondolhatta Luke, hogy az öreg fegyvertelen, és egy kezdő Jedi csak úgy kiiktathatja. Nem azért emelt rá kezet, mert ez logikus volt abban a pillalatban, hanem azért, mert ő elkeseredett volt. Jól tudta, hogy fegyverrel nem győzheti le, nem is úgy ment oda, de nem tudott többé uralkodni magán. De azt én is úgy gondolom, ahogy fentebb is írtam, hogy csak ettől még nem lett volna belőle Sith.

Igen, ez az érzelmi alap az, amit nem szabad elfeledni. A Jedik nem úgy működnek, mint mi - bár még egy embert is megvisel "jó" esetben egy érzelmi alapon elkövetett gyilkosság, sőt, még egy hideg fejjel elkövetett gyilkosság is. Egy Jedi viszont ilyen esetben durván a Sötét Oldal felé sodródik. Nyilván, ha megöli Palpatine-t itt, legfeljebb annyira közelíti meg a Sötét Oldalt, mint Anakin a buckalakók lemészárlásakor. Még lehet Jedi, de a Sötét Oldal már megérinti, és sodródni fog felé. Anakinban is ottmaradt a Sötétség, és Luke-ban is ott maradt volna. Lehet egész életében képes lett volna küzdeni ellene, lehet, hogy ez a lépés egy olyan folyamatot indított volna el, ami végül a Sötét Oldalra sodorja. Ehhez még az sem kell, hogy a Sith ott legyen és egy életen át mérgezze a lelkedet, elég egy rossz lépés, pl. dühből levágni egy fegyvertelent. Nem véletlen mondta Yoda, hogy könnyű a Sötét Oldal hatalmába kerülni, és biza láttunk is már elég példát arra, hogy tényleg az: Dooku, Krell, Barriss, Ben.

Nem beszélve arról, hogy mennyire lenne már elfogadható egy olyan Jedi Rend, akinek az alapítója gyilkos és a lelkét már megérintette a Sötét Oldal?

Sith nyilván nem lenne, hiszen ahhoz, hogy Sith legyen, előbb tanulnia kell egy Sith-től, de ha dühből halálra sújtaná Palpatine-t, az megmérgezné a lelkét. Nem annyira, mintha a legyőzött apját gyilkolta volna meg - az IC-re szóló, csak oda jegy lenne a Sötét Oldalra -, de mindenképpen az első nagy lépés. Persze a Lázadók valószínűleg hősnek kiáltják ki, csak éppen Luke nem lenne már jó ember és pláne nem lenne méltó a Jedi Rendre.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.