Ugrás a kommentre

EPVI elemzés


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Ez akkoriban tényleg egy máshol nem látható nagyon látványos űrcsata volt. Szerintem az akkori nézők többsége ezért is ment moziba, még ha nem is voltak rajongók, mert csodaszámba ment. :) 

Piett admirálist én is sajnáltam. :( A Bespinnél megúszta, hogy Vader kinyírja, amiért szökni engedte a Falcont, de itt beteljesedett a végzete.

 

Egyébként ilyen veszteségekkel, és pláne azzal, ahogy innentől kezdve pár percen belül a Halálcsillag is fel fog robbanni, nem tudom, mi lehetett volna az Uralkodó számára kedvező kimenetel. Ha Luke átáll, mert megöli Vadert, akkor sem nagyon tudták volna megakadályozni ezt a vereséget. A legtöbb, amit elérhettek volna, hogy sikerül megszökniük. De amúgy ez annyira elképzelhetetlen scenárió, mármint hogy Luke a Sötét Oldalon van, hogy nem is nagyon érdemes rajta gondolkodni. :D 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amúgy vajon kinek volt az a hihetetlenül szuper ötlete, hogy miután a Halálcsillag felrobbant egy két méter átmérőjű szellőzőcső miatt, a Halálcsillag II-nél egy akkora alagút köti össze a felszínt a reaktorral, hogy egy YT-1300-as teherhajó is simán végig tud repülni rajta teljes sebességgel, és még sugárpajzs sem védi? Ja, és a reaktor csarnoka is akkora, hogy két Imperial csillagromboló táncolhatna benne, és még maradna hely néhány kísérő cirkálónak. Csakhogy még véletlen se legyen macerás a célzás és a menekülés a robbanás elől. Senkinek nem jutott eszébe az a vad ötlet, hogy ha már sztráda vezet a reaktorhoz, legalább néhány vaskosab gerenda fusson keresbe, esetleg száz méterenként védőpajzs védje vagy valami?

Látom is magamelőtt a meetinget:

A Jóska: Srácok, itt ez a csillagközi sztráda, ami a Halálcsillag II felszínéről egyenesen bevezet a reaktorba, és alig pár kanyar van, ami nehezíti az utat. Egy közepes méretű teherhajó is átrepül rajta. Ritka nagy balféknek kell lennie annak a pilótának, aki nem képes ezen egy egyszemélyes, jól manőverezhető vadászgépet átvinni karcolás nélkül.

A Béla: Vagy TIE pilótának.

Birodalmi admirális: Nana! A TIE pilótáink a legjobban képzett pilóták ebben a Galaxisban. De különben, miért kéne oda bemenniük? A csata kint lesz, nem bent.

A Béla: Persze, mert a lázadók nem szoktak kihasználni semmit, amivel elpusztíthatják az ingatlanjainkat.

A Jóska: Na ja, egy kétméteres aknába is belehajítottak egy termonukleáris bombát. Majd pont egy bazi nagy alagutat nem fognak kihasználni. Ember, hát a fogatversenyeken van olyan szakasz, ami szűkebb, mint ez.

Birodalmi admirális: Uraim, értem az aggodalmukat, de a lázadók semmit sem tudnak erről az alagútról. A Halálcsillagnál Galen Erso szándékos szabotálásának hála volt ott az az akna, és csak azért tudtak róla a lázadó söpredékek, mert Ersónak hála megszerezték a terveket. Itt ilyen nem fordulhat elő. Ha befejezzük az építkezést, azt az alagutat is teljesen befalazzuk, szakaszzáró pajzsokkal és turbólézerütegekkel védjük be. Ha csak valami balf*sz ki nem adja a terveket a lázadóknak még az építkezés befejezte előtt...

Darth Vader: Most kaptam a hírt. Az Uralkodó brilliáns tervvel állt elő. Átadta a Halálcsillag II terveit a Szövetségnek, hogy így csalja csapdába őket és számoljon le velük egyszer s mindenkorra.

Birodalmi admirálsi: Hm...

A Jóska: Ha jól emlékszem, valamilyen balf*szt emlegettél.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha pedig Anakinnak sugárhajtóműve lenne, akkor versenyfogat lenne. Az Uralkodótól ritka nagy hiba volt, hogy így adta ki a terveket. Nem csak szerepelt azon egy kihasználható gyengepont, de az a gyengepont létezett is. Tényleg, csak egy sz*ros pajzsban bízni, amikor a lázadók már többször is tanújelét adták, hogy ezt a problémát simán elhárítják. Legalább falazta volna be a bejáratot, vagy akadályokat tett volna az útba. Az, hogy mi lett volna, ha elkészül, ebben a kérdésben nem lényeges. Még félkész állapotban adta ki a terveket és invitálta meg az ellenségeit. Az utat meg épp csak nem rakta tele fényreklámokkal: Erre tessék, itt van a reaktor!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

58 perccel korábban, Dzséjt írta:

Ha pedig Anakinnak sugárhajtóműve lenne, akkor versenyfogat lenne. Az Uralkodótól ritka nagy hiba volt, hogy így adta ki a terveket. Nem csak szerepelt azon egy kihasználható gyengepont, de az a gyengepont létezett is. Tényleg, csak egy sz*ros pajzsban bízni, amikor a lázadók már többször is tanújelét adták, hogy ezt a problémát simán elhárítják. Legalább falazta volna be a bejáratot, vagy akadályokat tett volna az útba. Az, hogy mi lett volna, ha elkészül, ebben a kérdésben nem lényeges. Még félkész állapotban adta ki a terveket és invitálta meg az ellenségeit. Az utat meg épp csak nem rakta tele fényreklámokkal: Erre tessék, itt van a reaktor!

 

Hát "válogatott katonáim egész hadosztálya vár rájuk!" :palpatine: csak az Ewokokra nem :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Számomra itt a legkatartikusabb jelenet az, amikor Ackbar elégedetten hátradől és megbabonázva figyeli az eseményeket, miközben a háttérben a legénység ujjong (és ezzel együtt, ismételten, a zene egészen fantasztikus). Az öreg itt, ebben a pillanatban hitte el, hogy a Birodalmat ezúttal végérvényesen legyőzték. Annyi szenvedés, áldozat, veszteség és lemondás után ez Ackbar életének legnagyobb pillanata.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Return of the Jedi

Chapter 46: Anakin Unmasked

Time: 01:59:34-2:01:57

 

Tartalom

 

Káosz. A Halálcsillag első ízben rázkódik meg a robbanások hatására. Az ütközés a felrobbanó rombolóval csak a kezdet. Hatalmas moraj hallatszik egyszerre mindenfelől. Az emberek rohangálnak és ordítoznak. Fejetlenség. Kétségbeesés. Nyirkos félelem. A zűrzavar kellős közepén, Luke igyekszik apja egyre gyengülő, hatalmas, tehetetlen testét egy birodalmi komphajóhoz vonszolni. Végül Luke összeomlik a megerőltetéstől. A robbanások egyre erősödnek, miközben Vader közelebb inti Luke-ot. 

VADER: Luke, segíts levenni ezt a maszkot.

LUKE: De akkor meghalsz.
VADER: Semmi sem akadályozhatja azt már meg. Csak még egyszer… hadd lássalak a saját szememmel.

Luke leemeli az apja arcát eltakaró maszkot. A forradások mögött egy öregember szomorú, szelíd arca néz ránk. Kopasz és szőrtelen; feje búbjától a tarkójáig hatalmas sebhely húzódik végig a fején; mélyen ülő, fénytelen, sötét szemek; duzzadt és viaszfehér bőr, hiszen két évtizede nem látott napfényt. Az öregember halványan elmosolyodik; szemében könny csillog. Vaderre egyszerre tör rá minden szenvedése: a bűnei miatt érzett gyötrelem.

ANAKIN: És… most menj, fiam. Hagyj magamra.
LUKE: Nem. Magammal viszlek. Nem hagylak itt, apám, megmentelek téged.
ANAKIN: Már megmentettél, Luke. Igazad volt, abban, amit mondtál rólam. Mondd el a testvérednek, hogy igazad volt.
LUKE: Apám… nem hagylak magadra.

Darth Vader, Anakin Skywalker… Luke apja, meghal. Luke lehajtja a fejét, az újabb veszteség hatására zokogásban tör ki.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Anakin Skywalker története véget ér. Ez a jelenet egy időtlen érzelmi bomba . Majd' negyven év alatt nem sokszor maradt a szemem szárazon, akárhányszor is láttam. Itt egyszerűen nem tudok nem megbocsájtani Anakinnak. Annyira sajnálom, látva mi lett belőle. Luke reakciója pedig még inkább szívbe markolóbbá teszi a búcsút. Ahogy ránéz, az a szeretet ami sugárzik belőle...az apja pedig büszkén néz vissza rá, mi lett a fiából. Egy olyan ember, ami belőle is válhatott volna. Mindig átfut az agyamon, hogy milyen jó életük lehetett volna ha Anakin neveli fel a fiát. :( Az egész Star Wars egyik legérzelmesebb jelenete.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
  • Nagyon tetszik 2
  • Nem értek egyet 1
  • Szomorú 1
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek, szerintem is nagyon érzelmes jelenet. Baromi felemelő, amikor a rég halottnak hitt Jedi visszatér, és fiát megmentve olyan pofont ad az Uralkodónak, amit az szó szerint évtizedekig emleget .A jó legyőzi a gonoszt, a pozitív erő felülemelkedik ellenpólusán. Valóban tragikus történet Anakin Skywalkeré. Én azonban sosem tudtam neki teljes mértékben megbocsátani. Tény, hogy szépített a végén, és a Világos Oldalra visszatérve halt meg, megmentva a fia életét, és pozitívabb mederbe terelte a Galaxis sorsát azzal, hogy kicseszett Palpatine-nal. Viszont azokat a Jedi ifjoncokat ettől függetlenül ugyanúgy megölte az Ep3-ban, nem beszélve, a számtalan Vaderként elkövetett bűnéről, amikor tömegesen irtotta a lázadókat, és a jó ügyért harcolókat, de szimplán az ártatlanokat is, akik rosszkor voltak rossz helyen. Anakin szépített a haláltusájakor azzal, hogy legyűrte Vadert, ám ettől még a Sith bűnei nem lesznek semmissé a szememben. Vader és Anakin egyazon személy, két ellentétes oldalának megtestesülése, ezért én nem tudom két külön karakterré választani ezt a személyt. Ugyanakkor baromi reális Anakin/Vader karaktere abból a szemszögből nézve, hogy a valóságban is mindenkiben ott van a jó és a rossz egyvelege, és csupán az egyénen múlik, melyiknek enged jobban teret.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valóban érzelmes és felemelő momentum, ugyanakkor sajnos hiába érint meg, mindig eszembe jut mindaz a rémtett, az a szörnyűség, az a sok állat módjára elkövetett tett, amit Darth Vaderként hajtott végre. És hát ezek száma azóta csak gyarapodott, hiszen emlékezzünk csak vissza arra a szerencsétlen emberre, akit kirángatott az ablakon és megölte, majd a fiának hogy tekerte ki a nyakát, vagy az a nő, aki szintén megölt, de előtte még végighúzta a falu főutcáján. Mindez két perc leforgása alatt. Három teljesen ártatlan embert mészárolt le csak azért, mert akkor épp ott voltak, ahol annak a szörnyetegnek elszállt az agya. És akkor még hányan lehetnek így? A Jedi ifjoncok csak a kezdet volt, és sajnos az a három szerencsétlen a Mapuzón nem az utolsók. És egy 23 évvel megkésett jótett nem teszi jóvá azt a 23 év alatt elkövetett számtalan rémtetett.

Ráadásul igazából nem is azért tért vissza, mert rájött, hogy elcseszte, vagy mert ráeszmélt, hogy a Galaxist így meg lehet menteni. Az indoka ugyanaz volt, ami a Sötét Oldalra vezette: képtelen elengedni a szeretteit.  Lényegében még mindig nem volt képes megtanulni azt, amit Yoda mondott neki az ep3-ban. Jó, ez most jól jött ki, most erre volt szüksége a Galaxisnak, de ettől függetlenül ebből az jön le, hogy Anakin ennyi idő alatt sem volt képes megváltozni. Csak most a Galaxis érdeke pont megegyezett az ő személyes érdekeivel. 23 évvel korábban a Galaxisnak nem volt ekkora mákja.

Az az undor, ami Leia arcára kiül, amikor megtudja, hogy Vader Luke apja, na én azt érzem magamhoz közelebb. Tette nagy jelentősséggel bír, hiszen a Sith kiiktatásával visszaállította az egyensúlyt az Erőben és megakadályozta, hogy Sidious elérje a tényleges halhatatlanságot, ezzel esélyt adva Rey-nek arra, hogy végleg legyőzze. De emberileg ez egy trágya, akit nem tudok sajnálni, és akinek nem bocsátom meg mindazt, amit elkövetett.

Szóval én inkább elégtételt érzek, és örömöt amiat, hogy mindkét Sith, a Galaxist terrorban tartó mindkét szörnyeteg meggebedt végre.

  • Nagyon tetszik 1
  • Nem értek egyet 2
  • Tetszik 2
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Uhh, annyira jó ez a jelenet. Eleve az, hogy 40 év távlatából is ilyen különböző értelmezéseket enged, mint a fentebbi eszmecsere, már mutatja az erejét.

 

Én sajnálatot és szánakozást érzek valahányszor megnézem ezt a részt, a sajnálatot elsősorban Luke szemén keresztül, a szanakozast pedig minz néző. 

 

Elfeledni azt a sok rémtettet aligha lehet, semmissé tenni pláne, viszont Vader egy fantasztikus karakter pályát írt le a szeretteihez való ragaszkodás miatt. És lényegében Vader sem akar úgy tenni, mintha ezzel minden rendben lenne: bár Luke megmentette, és igaza volt, a bizonyítás arra vonatkozott, hogy Vaderben maradt még jóság és az Uralkodó nem irtotta még ki egészen, nem pedig arra, hogy Vader/Anakin egy jó ember lenne.

 

Luke abban segíthetett végül hogy Vader méltósággal halhasson meg, és egy nagy vargabetűt követően csak beteljesítse a sorsát. Ez összejött, ezért is kapja meg a szellemalakot a végén.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ráadásul igazából nem is azért tért vissza, mert rájött, hogy elcseszte, vagy mert ráeszmélt, hogy a Galaxist így meg lehet menteni. Az indoka ugyanaz volt, ami a Sötét Oldalra vezette: képtelen elengedni a szeretteit.  Lényegében még mindig nem volt képes megtanulni azt, amit Yoda mondott neki az ep3-ban. Jó, ez most jól jött ki, most erre volt szüksége a Galaxisnak, de ettől függetlenül ebből az jön le, hogy Anakin ennyi idő alatt sem volt képes megváltozni.

Talán az tette alkalmassá a kiválasztott szerepre, hogy nem patika mérlegen méricskélte az érzelmeket. Abban, hogy Anakinból az lett ami, a Jedik is vastagon benne voltak. Luke nem véletlen mondja évtizedekkel később, hogy a Rendnek befellegzett. Abban a formában mindenképpen ahogy az utolsó időkben működött.

Anakin nem volt szent, viszont annál inkább egy meg nem értett, esendő, de alapjában véve jó ember. Valójában leginkább ő hasonlított hozzánk, hétköznapi halandókhoz.

Az SW egyik központi témája a megbocsátás, és Luke ezt feltétel nélkül megadja az apjának. Donát nagyon jól leírta: inkább az Anakinban meglévő jóról szól ez, semmint minden bűnének semmissé tételéről.

Szerintem itt az se mellékes, hogy Anakin már nem akar élni, hisz tudja: azok után amiket elkövetett nincs helye a galaxisban.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Szerintem itt az se mellékes, hogy Anakin már nem akar élni, hisz tudja: azok után amiket elkövetett nincs helye a galaxisban.

Egyébként ez akár párhuzam is lehet Padmé halálával, akiről szintén azt sugallja a Sithek bosszúja, hogy nem is magába a szülésbe halt bele, csak egyszerűen már nem akart tovább élni.

Itt is kicsit fura az, hogy az az ember, aki egy szénné égést túlélt, az most ilyen "gyorsan" meghal. Szerintem képes lett volna élni tovább, magát életben tartani az Erővel, amíg orvosi segítséget nem kap, de minden bizonnyal nem akart már tovább.

Szerkesztve: - Yoda József
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én mindezzel egyetértek, csak én akkor sem bocsátom meg neki, nem is sajnálom, és lehet benne akármennyi jó, legalább annyi, ha nem több színtiszta gonoszság is van benne. Esendő ember, sokan vannak így, de attól még nem válnak szörnyé. Anakin tudatosan azzá vállt, gyerekeket gyilkolt, ártatlanokat gyilkolt, részt vett tömegmészárlásban, népirtásban. Ezt nem fogom sosem megbocsátani neki, nem tudok rá undor nélkül nézni, nem látok benne annyi jót, amennyi ahhoz kéne, hogy egy hangyányit is jobb embernek tartsam annál, mint aminek tartom. És egy rémes, gyenge, végtelenül önző, sz*r alaknak tartom, aki nem érdemli meg Luke Skywalker szeretét.

Tény, hogy a Galaxisnak erre a szörnyetegre volt szüksége, mert csak egy Sidioushoz mérhető szörnyeteg volt képes ahhoz a sátáni alakhoz elég közel férkőzni, hogy végül megölje. De ettől a szememben a szörny szörny marad. És itt egy szörnyet látok elpusztulni, végre. Nem érzek iránta több szánalmat, mint Sidious vagy Nute Gunray iránt. Annyi a különbség, hogy a Galaxisnak erre a féregre szüksége volt, hogy elpusztítsa a féregkirályt.

 

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Talán az tette alkalmassá a kiválasztott szerepre, hogy nem patika mérlegen méricskélte az érzelmeket.

Abszolút, ez vitathatatlan. Az önzése tette alkalmassá, mert ezzel válhatott Sith-é, és Sidioust ekkor csak egy Sith, a saját tanítványa ölhette meg, mert csak őt engedte elég közel ehhez. Mint Kiválasztott, mint az Erő fegyvere nagyszerű teremtmény. Mint ember, hát szenvedhetett volna még kicsit tovább, mert bőven rászolgált.

 

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Abban, hogy Anakinból az lett ami, a Jedik is vastagon benne voltak. Luke nem véletlen mondja évtizedekkel később, hogy a Rendnek befellegzett. Abban a formában mindenképpen ahogy az utolsó időkben működött.

Az tény, hogy a Jedik benne voltak az átállásában, de ettől a végső felelősség akkor is Anakiné. Ő döntött úgy, hogy átáll. A Rendnek meg vesznie kellett, de ebben Anakinnak vajmi kevés szerep jutott. A Jedi Rendet csak az menthette volna meg, ha Sidious meghal, mielőtt kiadja a 66-os parancsot. De mivel szerintem Anakin az ep3-ban - révén Jedi volt - még nem állt készen arra, hogy megölje, így ha nem áll át, akkor Sidious szimplán őt is kinyírja, már csak azért is, mert Anakin túlságosan kötődött hozzá ahhoz, hogy ő végezzen vele. Ezt Palpatine pillanatok alatt kihasználta volna.

Szóval a Jedik Darth Vader léte vagy nem léte nélkül is kipusztulnak, ha Sidious átvészeli az irodában történteket.

 

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Szerintem itt az se mellékes, hogy Anakin már nem akar élni, hisz tudja: azok után amiket elkövetett nincs helye a galaxisban.

Meg szerintem az is közre játszik, hogy a halálos sérüléseket általában csak a Sötét Oldal praktikáival lehet túlélni. Van az az osotba mém, hogy Qui-Gon belehalt a mellbe szúrásba, míg a Főinkvizítor és Reva túlélte. De itt pont ez a lényeg. A Jedik elfogadják, hogy ilyet nem lehet túlélni, nem is tesznek ellene. Legalábbis nem az Erővel. Ha időben kórházba kerül, valószínűleg nem hessegetnék el a dokikat, de az Erővel nem akadályozzák meg, hogy a természetnek megfelelően belehaljanak ebbe. Maul, Vader, Reva és a Főinkvizítor, mivel a Sötét Oldal pribékjei, így tettek. Vader imigyen már 23 éve él természetellenesen. És biztos, hogy a Sötét Oldalt továbbra is használja, hiszen láttuk a Rebels-ben és az Obi-Wan Kenobiban is, hogy a ruha sérülése esetén is képes életben maradni. Szóval azzal, hogy visszatért a Világos Oldalra, legalább ezzel a praktikával felhagyott. Így szerintem biztos, hogy nem akart továb élni. Igazából neki már nem is volt miért. A Galaxis szemében ő egy szörnyeteg, továbbra is a saját sértült teste rabja, a lánya gyűlöli, és Luke feltétlen hite vajmi kevés ahhoz, hogy a hátralévő életét ne egy börtön cellájának erőterében lebegve, végtagjaitól megfosztva élje le.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

32 perccel korábban, Dzséjt írta:

Én mindezzel egyetértek, csak én akkor sem bocsátom meg neki, nem is sajnálom, és lehet benne akármennyi jó, legalább annyi, ha nem több színtiszta gonoszság is van benne. Esendő ember, sokan vannak így, de attól még nem válnak szörnyé. Anakin tudatosan azzá vállt, gyerekeket gyilkolt, ártatlanokat gyilkolt, részt vett tömegmészárlásban, népirtásban. Ezt nem fogom sosem megbocsátani neki, nem tudok rá undor nélkül nézni, nem látok benne annyi jót, amennyi ahhoz kéne, hogy egy hangyányit is jobb embernek tartsam annál, mint aminek tartom. És egy rémes, gyenge, végtelenül önző, sz*r alaknak tartom, aki nem érdemli meg Luke Skywalker szeretét.

Tény, hogy a Galaxisnak erre a szörnyetegre volt szüksége, mert csak egy Sidioushoz mérhető szörnyeteg volt képes ahhoz a sátáni alakhoz elég közel férkőzni, hogy végül megölje. De ettől a szememben a szörny szörny marad. És itt egy szörnyet látok elpusztulni, végre. Nem érzek iránta több szánalmat, mint Sidious vagy Nute Gunray iránt. Annyi a különbség, hogy a Galaxisnak erre a féregre szüksége volt, hogy elpusztítsa a féregkirályt.

Ok, ezt már leírtad 20x, elmondtad 30x, ismerjük kívülről. Semmi új nincs a gyűlöletedben. Luke szemszögéből vizsgáltam a dolgot, nem egyetemes megbocsátást tekintve. Szerintem Anakin se arra vágyott. Elég volt, hogy láthatta Luke-ot a végén. Ez egy bensőséges apa-fia jelenet.

Az, hogy engem megérint egy ember megtérése talán abból fakad, hogy megbocsátóbb vagyok, vagy legalábbis van bennem emberi érzés. Egyébként érdekelne, hogy Luke helyében mit cselekedtél volna? 

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

24 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Ok, ezt már leírtad 20x, elmondtad 30x, ismerjük kívülről.

És? Te is leírtad már 20x. elmondta már 30x, hogy megbocsátod Anakinnak mindazt, amit tett. És ha ennél a fejezetnél te leírthattad, hogy "egyszerűen nem tudok nem megbocsájtani Anakinnak", akkor én is megtehetem, hogy itt leírom, hogy mennyire nem tudok megbocsátani neki. És a jövőben is le fogom. Nagyszerű karakter, és imádom gyűlölni. Sőt épp ezért tudom gyűlölni, mert remekül megírt karakter. Ott van Dooku, akivel kapcsolatban semmilyen érzésem nincs, mert egy papírmasé. Csak most kezdték kihaknázni, most kezd 3D-sé válni. Az ő halálánál nincs se pozitív, se negatív érzésem. Itt nagyon komoly érzéseim vannak, még ha az negatív, akkor is.

 

26 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

legalábbis van bennem emberi érzés.

Bennem is van, ezért nem tudok megbocsátani egy tömegmészáros szörnyetegnek. ;)

 

27 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Egyébként érdekelne, hogy Luke helyében mit cselekedtél volna? 

Azt, amit minden Jedi próbált: meg akartam volna ölni Darth Vadert. Mert a veszett kutyákat el kell pusztítani, hiszen veszélyes. Aztán, ha sikerült volna, átálltam volna a Sötét Oldalra, mert a gyűlöletem vezérelt, vagy ha sikerül ellenállni, Darth Sidious kinyír és keres magának egy új tanítvány. Ha meg nem sikerült volna, akkor meg eggyé válok az Erővel Vader kardja által. De az biztos, hogy én meg sem próbáltam volna a jó útra téríteni.

De Luke éppen ezért egyedi eset. Abban a szerencsés helyzetben nőtt fel, hogy semmit sem tudott az apja valódi természetéről és egy idealizált apát szerethetett, egy fantáziaképet. Így nőt fel, és kéősbb Ben Kenobi csak ráátett erre egy lapáttal azzal, hogy hősnek, már-már szuperhősnek állította be. És ennek a fantáziaképnek Anakin Skywalker megfelelt, a történelem alátámasztotta, már amennyiben maradt még erre vonatkozó történelmi feljegyzés, tekintve, hogy a Birodalom sokat megtett azét, hogy a Jedik emlékét is eltűntesse. Akárhogy is, ez a fantáziakép segíthette hozzá ahhoz, hogy meglássa Vaderben a jóság egy aprócska szikráját. Az, hogy Luke-nak kellett ott lennie a Halálcsillag II-n ugyanolyan törvényszerű, minthogy Anakinnak szörnyeteggé kellett válnia. Csak így volt esély. Csak így jutattak ide, erre a pontra a szereplők. Ha Leia van ott, akinek voltak szülei, és aki csak Vadert, a szörnyet ismerte, hát az tuti, hogy teljesen máshogy alakulnak az események, mert Leia nem kísérletezett volna a megtérítéssel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Dzséjt írta:

És? Te is leírtad már 20x. elmondta már 30x, hogy megbocsátod Anakinnak mindazt, amit tett. És ha ennél a fejezetnél te leírthattad, hogy "egyszerűen nem tudok nem megbocsájtani Anakinnak", akkor én is megtehetem, hogy itt leírom, hogy mennyire nem tudok megbocsátani neki. És a jövőben is le fogom. Nagyszerű karakter, és imádom gyűlölni. Sőt épp ezért tudom gyűlölni, mert remekül megírt karakter. Ott van Dooku, akivel kapcsolatban semmilyen érzésem nincs, mert egy papírmasé. Csak most kezdték kihaknázni, most kezd 3D-sé válni. Az ő halálánál nincs se pozitív, se negatív érzésem. Itt nagyon komoly érzéseim vannak, még ha az negatív, akkor is.

A gyűlölet a sötét oldal része. Az csak kínt és szenvedést szül, nem vezet sehova. ;) 

 

9 perccel korábban, Dzséjt írta:

Azt, amit minden Jedi próbált: meg akartam volna ölni Darth Vadert. Mert a veszett kutyákat el kell pusztítani, hiszen veszélyes. Aztán, ha sikerült volna, átálltam volna a Sötét Oldalra, mert a gyűlöletem vezérelt, vagy ha sikerül ellenállni, Darth Sidious kinyír és keres magának egy új tanítvány. Ha meg nem sikerült volna, akkor meg eggyé válok az Erővel Vader kardja által. De az biztos, hogy én meg sem próbáltam volna a jó útra téríteni.

Még szerencse, hogy nem te voltál a főszereplő, mert akkor egész másként alakult volna a sztori vége. Meghaltál volna, méghozzá egy nagy fényben. :D 

 

11 perccel korábban, Dzséjt írta:

De Luke éppen ezért egyedi eset. Abban a szerencsés helyzetben nőtt fel, hogy semmit sem tudott az apja valódi természetéről és egy idealizált apát szerethetett, egy fantáziaképet. Így nőt fel, és kéősbb Ben Kenobi csak ráátett erre egy lapáttal azzal, hogy hősnek, már-már szuperhősnek állította be. És ennek a fantáziaképnek Anakin Skywalker megfelelt, a történelem alátámasztotta, már amennyiben maradt még erre vonatkozó történelmi feljegyzés, tekintve, hogy a Birodalom sokat megtett azét, hogy a Jedik emlékét is eltűntesse. Akárhogy is, ez a fantáziakép segíthette hozzá ahhoz, hogy meglássa Vaderben a jóság egy aprócska szikráját.

Vaderben azért volt jó, mert Anakin alapvetően jó ember volt. Valódi természete? Melyik volt a valódi természete? Az aki gyakorlatilag Darth Vader-é válásig annyi hőstettet hajtott végre, annyi társát megmentette, hogy meg se lehet számolni? Egy gyermek mindig abba kapaszkodik ami a szülőjében jó. A Luke fejében élő Anakin kép igenis valószerű volt. Nem hiába utasítja el Vader az Endoron, hogy neki már semmit nem jelent az Anakin név, hisz az a jó énjének a megtestesülése. Szóval ki is belezheted Vader-t, de amiket tett Anakinként mit kapna? Vagy az nem számít? 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

A gyűlölet a sötét oldal része. Az csak kínt és szenvedést szül, nem vezet sehova. ;) 

Amíg egy mesekaraktert gyűlölök, szerintem nem hozok szenvedést a világra. :P

 

8 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Még szerencse, hogy nem te voltál a főszereplő, mert akkor egész másként alakult volna a sztori vége. Meghaltál volna, méghozzá egy nagy fényben. :D 

Pedig csak egy hajszál választott el attól, hogy én legyek a hős ebben a sztoriban. Már azt leszámítva, hogy akkor még nem is éltem, amikor Luke-ot kitalálta Lucas, plusz én élek, Luke meg egy kitalált figura. De amúgy volt sanszom. :D

De szerintem ez is fontos, hogy nem csak az ellenség elpusztítása lehet az egyetlen út a győzelemhez. Itt tévedett mindenki.

 

11 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Vaderben azért volt jó, mert Anakin alapvetően jó ember volt. Valódi természete? Melyik volt a valódi természete?

Mindegyik! Nem végletes csoportokba létezik ennek az embernek a természete, ahol az egyik csoportban a hős, a másikban a szörny van. Anakin Skywalker és Darth Vader ugyanaz a személy, ennél fogva a hős és a szörnyeteg együtt adja a valódi természetét. Az a szörny ott volt a hősben is, csak az esetek többségében volt ereje és akarata elnyomni. De azért előbújt, amikor lemészárolta a nőket és a gyerekekt a tusken táborban. Az ott nem a hős, az a szörny. Ahogy még a szörnyben is ott a hős, aki a katonái élére állva vezeti őket harcba, példát mutatva ezzel a beosztottjainak. Vader mindig beleveti magát a harcba, mindig a katonái élére áll. 

Luke csak a hőst látta (Leia meg csak a szörnyet), ami Anakin valódi természetének csak egy része. A jobbik része. De nem az egész lénye.

 

17 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Szóval ki is belezheted Vader-t, de amiket tett Anakinként mit kapna? Vagy az nem számít? 

Dehogy nem számít. Csak sajnos az a sok jó, amit tett, pont az ő kezétől veszett aztán oda. Részt vett Ryloth felszabadításában, aztán nem csak, hogy szolgálta azt a személyt, aki rabszolgasorsba taszította a twi"lekeket, de amikor Vaderként ott járt, tömegmészárlást hajtott végre a lakók között. Eleve elég durva, hogy Anakin, aki rabszolga volt, segít a rabszolgaság terjesztésében, és olyan hányadékokkal köt üzletet, mint Jabba. És szép, hogy megmentett egy halom Jedit, de vajon később hány egykori rendtársa halt meg pont az ő kardjától? A másik ékes példa, hogy megmentette Mace Windut a Ryloth-on, hogy aztán hozzájáruljon a halálához három évvel később. Együtt harcolt Shaak Tivel a Kaminón, pár évvel később hátbaszúrta. Számtalanszor megmentette Kenobit, végül nyakon vágta egy fénykarddal. Kitanította Ahsokát, de évekkel később képes lett volna megölni.

Anakin sok jót tett, csak sajnos nagyon sok jótettét ő maga tette tönkre vagy személyesen, vagy azáltal, hogy szolgálta a Birodalmat, ami mindent elpusztított, amiben a jó ember hitt.

Szóval hiába tett annyi jót, ha azt Vaderként semmissé tette, hovatovább, lerombolta. És pont ezért van az, hogy sokkal több rosszat tett, mint jót. A rémtettei súlyosabbak, hiszen a rémtettei egy része a saját hőstetteinek elpusztításáról szól.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valamennyire mindkettőtök véleményével egyet tudok érteni, ami Anakin természetét illeti. Az Ep3 regényváltozata, noha nem kánon sajnos, de ezt pl. tök jól leírja, hogy maga Anakin is rájön, hogy a sárkány, ami rágja a lelkét, ami a Sötét Oldal felé hajtja, az ő maga, az is ő. Nem lehet másra fogni az átállását sem, az ő döntése - bár nekem régen is az volt a véleményem, hogy amikor döntött a Sötét Oldalra átállásról és Sidious tanítványa lett, nem tudhatta, milyen következményekkel fog ez járni az életére és a tetteire - és ezt ma még mindig hiszem, bár már sokkal árnyaltabb a kép, részben a TCW-nek is köszönhetően, meg a sok közös beszélgetéseink alapján is.

 

Itt szerintem fontos megemlíteni, hogy miért maradhatott meg Vaderben egy szemernyi jóság egyáltalán, mindazok után, amiket Vaderként tett (ahogy Dzséjt is írja, szinte szórakozásból ölt sokszor és semmi szánalmat nem érzett a gyengék és elesettek iránt, akikhez anno ő is tartozott gyerekként az anyjával együtt). Úgy, hogy abban, amiért ezt a döntést meghozta, volt egy jószándékú féltés Padmé irányába, hogy nehogy meghaljon. Ennek a jószándékú indítéknak köszönhető, hogy semmi sem tudta kiirtani belőle teljesen a jót. Ha Padmé nem hal meg, hanem csak eltaszítja magától a férjét, akkor alakulhattak volna másként a dolgok, lehetett volna kevésbé szörnyeteg Sith-ként is. De Padmé meghalt, és pont azért halt meg, mert ő átállt (Sidious elmondása szerint fizikailag bántotta, valójában a lelkét ölte meg, de az eredmény ugyanaz, ő ölte meg). Ez az önvád és veszteség tette Vadert különösen kegyetlenné és érzéketlenné Sith-ként (hogy is lehetett volna azt másként feldolgozni, hogy a szeretett nő miatta halt meg), mert az egész átállás egyik fontos célját elbukta - viszont a Padmé iránt érzett szeretete miatt maradt benne meg a jóság szikrája mégis. Óriási kettősség, ahogy Anakinban is megvolt ez a kettős személyiség, a nagylelkű hős és az ellentmondást nem tűrő önző bosszúálló, aki aztán Vaderként Padmé haláláért bosszút állt az egész Galaxison. 

 

Megértem, hogy nem könnyű megbocsátani ennyi szenvedést és gaztettet. Explicite Luke sem bocsát meg, ő csak meg tudja tenni, hogy nem a múltra koncentrál, hanem a jövőre.

Luke megérzi a jót Vaderben és felismeri, hogy nincs más esélye megmenteni a barátait, a felkelőket és az egész Galaxist, csak ha Anakin visszatér és mellé áll Sidious ellen. Ő sem mondja, hogy "Megbocsátok apám, állj mellém", mert a megbocsátás fel sem merül. Érzi benne a jóságot, és bízik abban, hogy Vader minden gaztette ellenére nem hagyja majd veszni őt, a saját fiát. És amikor Vader haldoklik a karjai között, akkor sem az a fontos, hogy Luke megbocsát-e bármit vagy nem, hanem az, hogy Vaderben tényleg ott volt a jóság szikrája és Anakin vissza tudott térni ezáltal.  Irreleváns, hogy kap-e érte bocsánatot, az a lényeg, hogy most végre jól döntött, és ezért is tud békében meghalni, nem küzdeni az életéért.

 

Szerintem maga Anakin sem várná el senkitől, tőlünk sem, hogy bocsássunk meg neki, valószínűleg ő maga sem tudott magának megbocsátani, és Erő szellemként is mindig hordozni fogja teherként a tettei súlyát. De az fontos, hogy sok rossz és téves döntése után akkor végre tudott egy jó döntést hozni. Az a való életre vonatkoztatva is egy fontos üzenet, hogy mindenki követ el hibákat, néha egészen nagyokat is, de sosem késő egyszer másként, jól dönteni és onnantól azt az utat járni. A múltat nem lehet megváltoztatni, de a jövőt igen. Ez nem mossa le a bűnt, de mégis számít, ha valamit jóvá lehet belőle tenni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 perccel korábban, Pildi írta:

Valamennyire mindkettőtök véleményével egyet tudok érteni, ami Anakin természetét illeti. Az Ep3 regényváltozata, noha nem kánon sajnos, de ezt pl. tök jól leírja, hogy maga Anakin is rájön, hogy a sárkány, ami rágja a lelkét, ami a Sötét Oldal felé hajtja, az ő maga, az is ő. Nem lehet másra fogni az átállását sem, az ő döntése - bár nekem régen is az volt a véleményem, hogy amikor döntött a Sötét Oldalra átállásról és Sidious tanítványa lett, nem tudhatta, milyen következményekkel fog ez járni az életére és a tetteire - és ezt ma még mindig hiszem, bár már sokkal árnyaltabb a kép, részben a TCW-nek is köszönhetően, meg a sok közös beszélgetéseink alapján is.

 

Itt szerintem fontos megemlíteni, hogy miért maradhatott meg Vaderben egy szemernyi jóság egyáltalán, mindazok után, amiket Vaderként tett (ahogy Dzséjt is írja, szinte szórakozásból ölt sokszor és semmi szánalmat nem érzett a gyengék és elesettek iránt, akikhez anno ő is tartozott gyerekként az anyjával együtt). Úgy, hogy abban, amiért ezt a döntést meghozta, volt egy jószándékú féltés Padmé irányába, hogy nehogy meghaljon. Ennek a jószándékú indítéknak köszönhető, hogy semmi sem tudta kiirtani belőle teljesen a jót. Ha Padmé nem hal meg, hanem csak eltaszítja magától a férjét, akkor alakulhattak volna másként a dolgok, lehetett volna kevésbé szörnyeteg Sith-ként is. De Padmé meghalt, és pont azért halt meg, mert ő átállt (Sidious elmondása szerint fizikailag bántotta, valójában a lelkét ölte meg, de az eredmény ugyanaz, ő ölte meg). Ez az önvád és veszteség tette Vadert különösen kegyetlenné és érzéketlenné Sith-ként (hogy is lehetett volna azt másként feldolgozni, hogy a szeretett nő miatta halt meg), mert az egész átállás egyik fontos célját elbukta - viszont a Padmé iránt érzett szeretete miatt maradt benne meg a jóság szikrája mégis. Óriási kettősség, ahogy Anakinban is megvolt ez a kettős személyiség, a nagylelkű hős és az ellentmondást nem tűrő önző bosszúálló, aki aztán Vaderként Padmé haláláért bosszút állt az egész Galaxison. 

 

Megértem, hogy nem könnyű megbocsátani ennyi szenvedést és gaztettet. Explicite Luke sem bocsát meg, ő csak meg tudja tenni, hogy nem a múltra koncentrál, hanem a jövőre.

Luke megérzi a jót Vaderben és felismeri, hogy nincs más esélye megmenteni a barátait, a felkelőket és az egész Galaxist, csak ha Anakin visszatér és mellé áll Sidious ellen. Ő sem mondja, hogy "Megbocsátok apám, állj mellém", mert a megbocsátás fel sem merül. Érzi benne a jóságot, és bízik abban, hogy Vader minden gaztette ellenére nem hagyja majd veszni őt, a saját fiát. És amikor Vader haldoklik a karjai között, akkor sem az a fontos, hogy Luke megbocsát-e bármit vagy nem, hanem az, hogy Vaderben tényleg ott volt a jóság szikrája és Anakin vissza tudott térni ezáltal.  Irreleváns, hogy kap-e érte bocsánatot, az a lényeg, hogy most végre jól döntött, és ezért is tud békében meghalni, nem küzdeni az életéért.

 

Szerintem maga Anakin sem várná el senkitől, tőlünk sem, hogy bocsássunk meg neki, valószínűleg ő maga sem tudott magának megbocsátani, és Erő szellemként is mindig hordozni fogja teherként a tettei súlyát. De az fontos, hogy sok rossz és téves döntése után akkor végre tudott egy jó döntést hozni. Az a való életre vonatkoztatva is egy fontos üzenet, hogy mindenki követ el hibákat, néha egészen nagyokat is, de sosem késő egyszer másként, jól dönteni és onnantól azt az utat járni. A múltat nem lehet megváltoztatni, de a jövőt igen. Ez nem mossa le a bűnt, de mégis számít, ha valamit jóvá lehet belőle tenni.

Igazából ez a jóság, amire Padmé is utalt, és amire a visszaállása is épült, ez nem más, mint a szeretteihez való ragaszkodás. A jedik ezt aligha sorolták a jó tulajdonságok közé, de Sithként ez egy kétélű penge volt: egyfelől sebezhetővé tette őt Palpatine felé, másfelől viszont épp ebben a tulajdonságában rejlett egy halovány remény, hogy még szembefordítható a Sith mesterével.

 

Egyetlen gond volt csupán: úgy tűnt, hogy Vadernek nem maradt olyan szerette, aki előhívná ezt a különleges tulajdonságát. Láthatóan Obi-wan és Ahsoka ehhez kevés volt. Csak Padmé és a közvetlen leszármazottak jöhettek szóba. Amikor Luke megjelenik, és Vader kideríti, hogy ki is ő, a tulajdonság elkezd benne dolgozni. Hatalmas elánnal próbálja megtalálni a fiát, hogy a saját oldalára állítsa, de első sorban csak önző okból. "Uraljuk ketten a galaxist, mint apa és fia." 

 

Amikor Luke nem áll kötélnek, és elutasítja a hatalmat és az átállást, egyből hatással lesz Vader tetteire. Onnantól, hogy elmondhatta a fiúnak az igazságot és felkínálhatta neki az esélyt, hogy csatlakozzon hozzá, Vader az elutasítás hatására lelassít. Talán elgondolkodik, hogy Luke épp úgy az ő fia, mint ahogy Padméé is. Talán kicsit saját magát is látja a karját vesztett fiatalban, akit egy apafigura / mentor a hatalom révén csábítgat a sötét oldalra. És ekkor akaratlanul is felkavarodik a múlt, és kontextusba kerül az aktuális helyzete, amin addig nem is töprengett talán, mert nem is volt értelme: Luke megjelenéséig Palpatine-on kívül nincs senkije így felesleges vizsgálódni, hogy vajon megérte-e ez az út. Az egyetlen embert szolgálja, amihez még köti valami, és emellett Vader rendkívüli hatalommal bír. Neki ennyi egészen addig elég, hogy rájön, hogy van egy fia.

 

Utána viszont valahol legbelül elkezdődik a tépelődés: vajon tényleg jól döntött anno? Vajon megmenthette-e volna Padmét valahogy, és leélhetett volna egy normális életet Luke-kal? Vajon mi vár rá, ha Palpatine megkaparintja Luke-ot? Őt is lecseréli, mint Dookut? Vagy esetleg ő maga meg tudja győzni a fiát, hogy öljék meg Palpatine-t és a különleges kötelékük révén uralják az egész galaxist? Vader különleges jellemvonása, a szeretteihez való kötődése, dolgozni kezd. Nem akarja megölni Luke-ot, kibúvókat keres, csak ne kelljen megtennie. A párbaj kezdetén sem feltétlenül ad bele mindent a harcba a Bespinen, tesztelgeti a fiút anélkül, hogy komolyabb kárt okozna benne. Aztán Luke megsebzi, Vader bedühödik és levágja a kezét.

 

Az a bizonyos "jóság" amiről Padmé beszél, itt még mérsékelten van jelen. A lényeg most is Vaderről szól: Ő nem akarja, hogy meghaljon a fia, Ő akar uralkodni vele, Ő akarja megölni az Uralkodót, Luke-nak pedig alighanem egy olyan "báb" szerepet szán, mint amilyen Padméra is várt volna, ha asszisztál Anakin Sith-té válásához és "nem fordul ellene", (ahogy Anakin interpretálta a mustafari beszélgetésüket). Szóval itt szimplán az önös érdekből indukált ragaszkodás dolgozik Vaderben, ugyanaz, ami a sötét oldalra sodorta az Episode III-ban is.

 

Elérkezünk a VI. részhez. Vader először a Sidious féle úttal próbálkozik: felkínálni egy szerettének a védelmét (Leiáét), ha Luke átáll. Lényegében erről szól Leia megfenyegetése. Tudja jól, hogy Luke az ő fia, és épp ezért a kizökkentés működni fog. És működik is. Luke épp úgy a sötét oldal kapujához érkezik, mint ahogy Vader is tette a III. részben amikor kijelentette, hogy Palpatine-ra "szüksége van". De aztán, valami váratlan dolog történik. Egy Skywalker, Anakin fia, képes elutasítani a hatalmat, az életet, a szerettei megvédését azért, hogy cserébe Jedi maradhasson. Egyszóval Luke megteszi azt, amire Anakin képtelen volt.

 

És mivel Anakin folyamatosan látja a hasonlóságot a saját életútja és Luke életútja között, a saját döntései és Luke döntései között, végre valahára felfogja, hogy hol szúrta el. Végre rájön, hogy a szeretteihez nem úgy kell ragaszkodni, ahogy ő tette évtizedekkel korábban: nem a haláltól kell megóvni őket, hanem amíg él, addig hinnie kell bennük, és védelmezni kell őket akár a saját élete árán is. Ezt teszi Luke, amikor nem öli meg Vadert és eldobja a kardot. És ezt teszi Vader is, amikor megtanulja a leckét, és nem önzőségből, hanem annak a feltétel nélküli szeretetnek a viszonzásaként, amit Luke tanúsít iránta, megvédi a fiát és a saját élete árán ledobja az Uralkodót az aknába. És ez az ugyanaz a feltétel nélküli szeretet, ami minden Jedinek igaz erénye (Anakin maga mondja az EpII-ben).

 

És ekkor, végre megjelenik az a jóság, amiről Padmé beszél. Ami a birtoklási vágyból, a ragaszkodásból szökkent szárba, de épp a saját fia által Anakin jobb emberré tudott válni, és így - és csak így! - megmenthette Luke-ot. Nem azért, mert Ő szeretné, hogy Luke éljen, hanem azért, mert Luke szerette volna, hogy ő éljen és ragaszkodott ahhoz a - Dzséjt által jól leírt - eszményi ideához, amit az apjáról kialakított a szívében. Ezért rezonál mesterien az EpVI vége a PT-vel, mert bemutatja, hogy Anakin hogy tudta megugrani azt az utolsó lépcsőt, ami a sorsa beteljesítéséhez kellett.  

  • Nagyon tetszik 2
  • Nem értek egyet 1
  • Tetszik 1
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

47 perccel korábban, Donát írta:

És ekkor, végre megjelenik az a jóság, amiről Padmé beszél. Ami a birtoklási vágyból, a ragaszkodásból szökkent szárba, de épp a saját fia által Anakin jobb emberré tudott válni, és így - és csak így! - megmenthette Luke-ot. Nem azért, mert Ő szeretné, hogy Luke éljen, hanem azért, mert Luke szerette volna, hogy ő éljen és ragaszkodott ahhoz a - Dzséjt által jól leírt - eszményi ideához, amit az apjáról kialakított a szívében. Ezért rezonál mesterien az EpVI vége a PT-vel, mert bemutatja, hogy Anakin hogy tudta megugrani azt az utolsó lépcsőt, ami a sorsa beteljesítéséhez kellett.  

A szeretet szeretetet szült, és az üzenet világos: csak a jóság győzheti le a gonoszságot.

  • Nagyon tetszik 2
  • Nem értek egyet 1
  • Tetszik 2
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.