Ugrás a kommentre

EPVI elemzés


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Return of the Jedi

Chapter 27: Brother and Sister

Time: 01:18:15-01:22:29

 

Tartalom

 

Most pedig követjük Luke-ot és Leiát. A hercegnő egy hídszerűségen közelíti meg Luke-ot, aki a fákon túli sötétség felé fordul figyelmével. A nővére megszólítására fordul ismét befelé.

-Luke, mi baj? – érdeklődik a hercegnő.

-Leia, emlékszel anyádra? Az édesanyádra? – kérdez rá Luke a hercegnő valódi édesanyjára.

-Csak halványan. Meghalt, kiskoromban. – Leia hangja érzelemmel teli, ahogy feleleveníti az édesanyjáról való emlékeit.

-Mire emlékszel?

-Képekre. Érzésekre.

-Mondd el.

-Nagyon szép volt. Kedves, de szomorú. Miért kérdezed? – merül fel a kérdés a hercegnőben, aki eddig szomorúan válaszolgatott Luke kérdéseire.

-Én nem emlékszem anyámra. Nem ismertem. – Luke bánata az arcára van írva, ahogyan ezeket a szavakat kimondja. Testvére, bár nem érti, de érzékeli a szomorúságot szavai mögött:

-Mondd el: mi bánt?

-Vader itt van. Ezen a holdon.

-Honnan tudod? – kérdezi őt tovább Leia. A hercegnő érzi Luke lelki vívódását, tovább tereli a beszélgetést, hogy megtudja, mi áll a „barátja” nyugtalansága mögött.

-Érzem a jelenlétét. Értem jött. Érzi, hogy itt vagyok. Ezért kell elmennem. Ha itt maradnék, veszélyeztetném a küldetésünket. Szembe kell néznem vele.

-Miért?

-Ő az apám.

-Az apád?! – Leia zavart és egy kicsit döbbent is lesz erre a kijelentésre.

-Ez nem minden. Nem lesz könnyű, de tudnod kell. Ha nem jövök vissza, te maradsz a lázadók utolsó reménye. – ezen a ponton már tudhatjuk, Luke döntött arról, merre indul tovább, ezért is volt szükséges beszélnie a nővérével.

-Ne mondj ilyet! Benned olyan erő van, amilyet nem is értek.

-Tévedsz. Benned is megvan. Idővel te is megtanulsz élni vele. Az Erő átjárja a családunkat. Megvan apámban. Bennem. És… a testvéremben. – Luke olyan pillantással néz Leiára, amiről a testvére előbb felismeri, kiről beszél Luke, mielőtt egyáltalán a fiú kimondaná a nevét. - Igen. Te vagy az, Leia.

-Tudom. Valahogy… mindig is tudtam. – a szavak lassan jönnek, de ott van mögöttük a bizonyosság.

-Akkor tudod, miért kell szembenéznem vele.

-Nem! Menekülj, menekülj messze! Ha érzi, hogy itt vagy, menj innen! Bár veled mehetnék!

-Nem. Te mindig erős voltál.

-Miért kell szembenézned vele? – kérdezi aggódó hangon a hercegnő.

-Mert van még benne jó. Érzem. Nem ad át az Uralkodónak. Visszatéríthetem a jó oldalra. Meg kell próbálnom.

Luke átadva minden fontos információt- és egyben az örökségüket- Leiának, egy arccsókkal búcsúzik el nővérétől, aki bánatosan néz a távolodó ikerbátyja után.

A hercegnő nem marad sokáig magára gondolataival, Han jön ki utána.

-Mi van? – kérdezi Leiától Han.

-Semmi. Csak szeretnék egyedül maradni. – Lea egy pillanatra ránéz az excsempészre, de aztán ismét elfordul, hogy a sötétséget pásztázva a bánatába merüljön. De Hant nem lehet ilyen egyszerűen lerázni.

-Semmi? Mi történt? – Han valóban aggódik a hercegnőért, tovább kérdezgeti őt.

-Nem mondhatom el. – Leia szavai nehezen jönnek az ajkára, hiszen ő maga is még csak most birkózik meg mindazzal, amit megtudott.

-De Luke-nak elmondhattad? – Han nagyon nem érti kedvese viselkedését, hirtelen ott is akarja hagyni, de aztán nem lesz rá képes. Néhány lépés után megfordul, és visszamegy Leiához, elnézést kérve tőle.

-Ne haragudj!

-Ölelj át! – Han pedig átöleli.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ha már szóba került a másik filmnél a jelenet…

Ez egy csodálatos fejezet.

Leia megérzései is jók, mert helyesen érzi, hogy Luke-ot valami nyomasztja, ezért azonnal a baj forrására kérdez rá. Luke-ban pedig egyértelműen a család motoszkál. Eddig az volt fontos, hogy Vader az apja, de most már, hogy az apai ág 1000%-ig biztossá vált, előtérbe került az is, hogy milyen lehetett az anyjuk. Azt hiszem, az ewok falunál jobb helyszínt nem sokat lehetett volna arra találni, ahol az édesanyjukat idézhetik meg. Még ha ezek csak képek és érzések szintjén működik is. Gyönyörű, békés, erdős és természetes.

Tudom, hogy sokszor szóba került az elmúlt évtizedekben a kérdés, vajon Leia kire emlékszik anyjaként, de azt hiszem, az a legjobb válasz, hogy az igazi édesanyjára, az Erőn keresztül. Többször beszéltünk már erről, és régebben nem ezt gondoltam, de ez a válasz tűnik a leghelyesebb és egyben legszebb gondolatnak. Lucas fantasztikusan oldotta meg, mert igazából az anya személyének egy trilógia majdnem végén nem sok jelentősége van azon kívül, hogy létezett, és még közelebb hozza egymáshoz a testvéreket. Persze az már csak később derült ki, hogy mivel nem volt semmi konkrétum róla, nem kellett semmihez igazodni a személyét illetően az első három rész tekintetében, legfeljebb annyihoz, hogy kedves volt.

Úgy tűnik, Leiában nagyobb érzelmi hatást keltett az, hogy Luke a testvére - még ha valahogyan ezt tudta is, de kimondva mindig más, mert amint kimondod, igaz lesz -, mint felfogni, hogy ezzel együtt Vader az apja. Igazából a jelenet számomra nem mondja meg, hogy Leia mit gondol Vaderről, mint apáról. Leia végig Luke-ra, és a fiú apjához való viszonyára koncentrál, egyetlen szóval sem utal arra, hogy bármiféle jelentőség lenne annak, hogy ő meg a lánya. A bár veled mehetnék mondat pedig csupán a nővér támogatása a bátyja felé. Nem mellékesen, ha nagyon akarna, Luke-kal mehetne, mert a kommandó nélküle is el tudná látni a feladatát. Persze ahhoz itt kéne hagynia Hant is, bár kétlem, hogy ezt Leia komolyabban átgondolta.

A két testvér egészen másképpen áll ahhoz, hogy van egy elég zűrös vér szerinti apjuk, ezt pedig magyarázhatják azok a körülmények, ahogyan felnőttek. Luke apa nélkül nőtt fel, akinek volt egy – nagybátyja által kreált – hamis képe az apjáról, de egyértelműen rendkívül fontos volt számára. Ellenben Leia apával nőtt fel, még ha nem is a vér szerintivel. Neki valószínűleg mindig Bail Organa marad az apa. Azt hiszem, Leiának nem fontos, hogy ő vér szerint Vader lánya, ellenben Luke-ot fenntartás nélkül elfogadja testvérnek.

Némileg off leszek, de ezzel együtt a saját Jedi-öröksége sem lehetet számára olyan fontos, mivel később végül nem ezt az utat választotta, hanem maradt a politikusi pályán. Persze a fiát Jedinek adta, mert elviekben így maradhatott volna fenn a következő Skywalker-generációban is az örökségük. Mert ha már Luke fontos volt neki, akkor Luke „karriere” is az volt. Csak nem önmagának.

És Han egyik legcsodálatosabb jelenetét láthatjuk itt: végül azt teszi, amit egy igazi szerető társ tesz, feltétel nélküli odaadásáról és támogatásáról tesz tanúbizonyságot azzal, hogy csak átöleli Leiát, és nem faggatja tovább.

Érdekes ez a sötétbe merengő állapot, amit láthattunk Luke-tól majd Leiától is (majd Vadertől, de ez később jön). Látszólag kifelé tekintés, de valójában mélyen befelé fordulást jelent, és fizikailag elvonatkoztatás a környezettől.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Leia megérzései is jók, mert helyesen érzi, hogy Luke-ot valami nyomasztja, ezért azonnal a baj forrására kérdez rá. Luke-ban pedig egyértelműen a család motoszkál. Eddig az volt fontos, hogy Vader az apja, de most már, hogy az apai ág 1000%-ig biztossá vált, előtérbe került az is, hogy milyen lehetett az anyjuk. Azt hiszem, az ewok falunál jobb helyszínt nem sokat lehetett volna arra találni, ahol az édesanyjukat idézhetik meg. Még ha ezek csak képek és érzések szintjén működik is. Gyönyörű, békés, erdős és természetes.

Egyetértek. Abban meg van valami sorsszerű, hogy Luke az apja kapcsán mennyi dilemmára és "szenvedésre" kárhoztatott, az anyját pedig még csak nem is ismerhette. Pedig Padmé remek ember volt, igazi példaképként szolgálhatott volna a gyermekei számára. Leia annyiból szerencsésebb helyzetben van, hogy Bail jó barátja volt Padmé-nak és sok szempontból hasonló karakterek voltak.

 

Úgy tűnik, Leiában nagyobb érzelmi hatást keltett az, hogy Luke a testvére - még ha valahogyan ezt tudta is, de kimondva mindig más, mert amint kimondod, igaz lesz -, mint felfogni, hogy ezzel együtt Vader az apja. Igazából a jelenet számomra nem mondja meg, hogy Leia mit gondol Vaderről, mint apáról. Leia végig Luke-ra, és a fiú apjához való viszonyára koncentrál, egyetlen szóval sem utal arra, hogy bármiféle jelentőség lenne annak, hogy ő meg a lánya.

Ennek kapcsán nekem óriási hiányérzetem van az Ep.6 és immáron a 7 kapcsán is. Leia esetében egész egyszerűen totálisan elsikkad, hogy Vader az ő apja is. Annyira Luke-ra koncentrál az egész film, hogy Leia-nál is csak az a lényeg, hogy Luke testvére. Yoda anno említi, hogy nem csak Luke van, ill. Vader is pedzi, hogy majd átállítja Luke testvérét (ami mondjuk sokkal inkább csak egy blöff és a fiú idegesítésére szolgál), de amúgy letojják Leia-t. De tényleg az a legfájóbb, hogy ő maga se foglalkozik vele. Kicsit elmélázik azon, hogy érezte a dolgot aztán szevasz. Nyilván nem azt vártam volna, hogy akkora jelenet kerekedjen ebből, mint Luke (és az apja) esetében, de azért kezdjenek már vele valamit. Hatalmas kihagyott ziccer. Főleg, hogy Leia már korábban is találkozott Vader-rel, ill. a "munkájából" adódóan valószínűleg az Ep.4 előtt is belefuthatott párszor, ha nem is feltétlenül személyesen.

 

És Han egyik legcsodálatosabb jelenetét láthatjuk itt: végül azt teszi, amit egy igazi szerető társ tesz, feltétel nélküli odaadásáról és támogatásáról tesz tanúbizonyságot azzal, hogy csak átöleli Leiát, és nem faggatja tovább.

Jó észrevétel. Han lényegében elér a jellemfejlődésének a csúcsára. Noha idegesíti az egész és féltékenykedik, de túlteszi magát a saját problémáin és frusztrációin azért, hogy Leia-t támogathassa. Az már csak a külön fűszer az egészre, hogy Leia itt bizonyosodik meg róla 100%-ban, hogy Luke a testvére és tuti semmi romantikus viszony nem lesz köztük, Han féltékenysége ellenben ekkor a legerősebb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az egész film egyik legjobb jelenete. Az a nyugodt és kicsit szomorkás hangulat ami árad belőle lenyűgöző és remekül felvezeti a következő jelenetet. Én Leia -n mindig látom, hogy mélyen érinti az, hogy Vader az apja. Amikor Luke elmegy akkor szinte magába roskad és nagyon árulkodó a tekintete. Han persze félreérti a helyzetet, ő azt hiszi, hogy Luke és Leia kavarnak. :D Régebben biztos odaszúrt volna valamit, ám ez a Han már más mint az EPIV -es, így ennek tanújelét is adja azzal, hogy megérti a nőt, és legyen bármi is a baja, mellette áll.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ahogy írtad, CSODÁLATOS. Bár kb a Sarlakk óta mindegyik jelenet az :)

 

Különös játék a fényekkel. A jelenet alapvetően éjszaka játszódik, de mégsincs olyan érzésem, hogy a fény hiánya itt "beárnyékolná" a karaktereket. Optikailag ez a ködnek köszönhető, ami ráadásul a jók színe, tehát hiába a sötét, a karakterek otthonosan mozoghatnak benne.

Nagyon tetszik.

A szöveg, a színészi alakítás, meg a nem előtérbe nyomuló mégis mindent átható zene... kihagytam volna valamit?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Betársulok Ody-hoz, én is úgy érzem, hogy Leiát megütötte, hogy Vader az apja. Nem kezd el erről szónokolni, de ahogy magába roskad, az nem amiatt van, mert Luke a testvére és nem is csak annak, hogy a bátyja éppen elsétál az oroszlán barlangja. Hanem annak is, hogy lassan tudatosul benne: ő Darth Vader lánya. Ezt nem bírja elmondani Hannak. Mást nincs értelme titkolni. Luke eltűnése fel fog tűnni, a testvéri kapcsolatot meg pláne nincs értelme különösebben titkolni. Ez tulajdonképpen örömhír. Mégsem mond el semmit Leira, és szerintem ez annak köszönhető, hogy nem bírja feldolgozni a tényt: annak az embernek a lánya, aki segített elpusztítani az otthonát, aki megkínozta őt és a szerelmét, aki levágta a saját fia kezét. Ez a legszomorúbb és legsokkolóbb része annak, hogy Leia rájött: van egy ikertestvére.

Viszont valószínűleg - és itt most Karrde mellé csatlakozom - sokat nyom számára a latba, hogy voltak rendes szülei. Luke-ban Owen bácsi mindig is nagybácsi maradt, de Leia, még ha tudta is, hogy Bail nem a vér szerinti apja, az apja volt. Visszatekintve az ep4-ben ez nagyon jól átjön: Leia az apjának, Luke bácsinak szólítja a nevelőapját. Ez persze nem negatívum Owenre nézve, csak annyi, hogy Leiának ha nem is a vér szerinti, de voltak a szülei. Ez pedig nagyon sokat nyom a latba, pláne, ha azt kell megemészteni, hogy Vader a valódi apuka.

Amúgy erről az egészről az is sokat elmond, hogy Leia az ep7-ben is Oragana. Szóval szerintem ő ezt is gyakorlatiasan kezelte: elfogadta, hogy Vader a vér szerinti apja, de ez számára nem több egy egyszerű ténynél. Az ő szülei Bail és Breha Organa, érzelmileg hozzájuk kötődik.

 

Leia emellett szembesül azzal, hogy az Erő is vele van, de szerintem itt igazából tisztázza is Lucas, később miért nem lett belőle Jedi: Leia ezt nem érti és soha nem is fogja. Eleve, a testvérpárból Leia a racionálisabb, gyakorlatiasabb, ez máris megnehezíti a misztikus, földöntúli dolgok befogadását, ráadásul ő sokkal később került ezzel kapcsolatba, mint Luke. Őt tizenkilenc éves korában bevezette ebbe Ben, első kézből ismerhette meg az Erőt (plusz látta, mire képes Kenobi), de még így is gondot okozott neki a dolog a Dagobah-n. Még ő is hihetetlennek, lehetetlennek titulált praktikákat, például az X-szárnyú kiemelését a mocsárból. Leia évekkel később, huszonhárom évesen szembesült azzal, hogy ez vele is ott van, emellett ő sosem találkozott valódi, teljesen kiképzett Jedi lovaggal. Luke ott volt ugyan mellette, de Yodáig nem hiszem, hogy túl nagy dolgokat produkált volna. Szóval nem csoda, hogy Leia, aki már túl van a húszon, mikor rájön, hogy vele van az Erő, nem lesz Jedi lovag. Túl kiforrott jellem már ahhoz, hogy ezt a misztikumot magába fogadja. Megvan néhány képessége, de ennél tovább szerintem még Yoda által sem tudna jutni, nemhogy Luke-kal, aki csak egy gyorstalpalót kapott.

 

Másik dolog, ami már régóta foglalkoztat ezzel a jelenettel kapcsolatban, hogy a testvérek mennyit tudtak a szüleikről. Mindketten tudták, hogy nevelőszülőknél vannak, és elég idősek voltak már, mikor elvesztették azokat ahhoz, hogy kérdezzenek. Azt tudjuk, hogy Luke kérdezett az apjáról (és Owen hazugsággal traktálta), nyilván azt is megtudta, hogy a neve Anakin Skywalker volt. De kérdezett az anyjáról? Hát Leia a valódi szüleiről? És mit mondott nekik Owen/Beru és Bail/Breha?

Leia magas körökben mozgott, talán veszélyes is lett volna elárulni, hogy a valódi apját Anakin Skywalkernek és Padmé Amidalának hívták. Az ugye nyilvánvaló, hogy Leia nem tudta az igazi apja nevét, különben már a börtönblokkban gyanút fogott volna Luke bemutatkozásakor. De mit mondhattak akkor a nevelőszülők? Mit tudott Luke Padméról (ha elárulták neki az Anakin nevet, Padmét sem lett volna értelme titokban tartani)? Mit tudott Leia az anyjáról és az apjáról?

És vajon később mit tudtak meg? Szomorú lenne, ha Luke és Leia sohasem ismerhette volna meg Padmé Amidalát, vagyis azt, hogy ki volt ő, miken ment keresztül, mit tett a Galaxisért (oké, azzal talán nem kell annyira példázni, hogy ő juttatta hatalomra Palpatine-t :) ).

 

Han itt nagyon jól szuperál, és kicsit kontrasztként lép fel az "apósával" szemben. Anakin itt már hisztizne a bizalmatlanságról, a megcsalásról, meg arról, hogy mindenki f*sz, mert senki sem ismeri el, hogy ő a király. :)

 

egy arccsókkal búcsúzik el nővérétől, aki bánatosan néz a távolodó ikerbátyja után.

Most kötözködök kicsit: ez a mondatrész elég érdekesre sikeredett. Eleve, Leia nem Luke nővére, hiszen Luke az idősebb, de ha már következetesen végig nővérnek írtad, hogy lehet akkor a végére Luke a bátyó? :P:D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Betársulok Ody-hoz, én is úgy érzem, hogy Leiát megütötte, hogy Vader az apja. Nem kezd el erről szónokolni, de ahogy magába roskad, az nem amiatt van, mert Luke a testvére és nem is csak annak, hogy a bátyja éppen elsétál az oroszlán barlangja. Hanem annak is, hogy lassan tudatosul benne: ő Darth Vader lánya.

Ez is benne lehet, de szerintem inkább az előbbi kettő, ill. maga az egész összetett szituáció. Bespin óta Leia is érzi, hogy van valami különleges Luke és közte, csak nem tudja mi. Nem lehet biztos benne, hogy mi lehet ez a különleges kapocs. Az is zavarhatja, hogy már lényegében összejöttek Han-nal (Ep.5 vége, Ep.6 eleje), mégis ott van ez a dolog Luke-kal. Amikor megtudja, hogy Luke a testvére, akkor egyszerre világosodik meg és igazolódnak be a megérzései. Persze mindez azzal jár, hogy ő is Erőérzékeny.

Luke (az egyetlen, aki értheti ezt a szitut) viszont már megy is, igen nagy eséllyel a vesztébe. Megmenteni az apjukat, hiszen Vader Leia apja is, ez pedig biztos hozzájárul Leia megzuhanásához. Azt viszont nem gondolnám, hogy ez önmagában annyira megütné. Ahogyan Luke pillanatok alatt megemészti, hogy (tulajdonképpen) a szerelme a húga, úgy Leia se agonizál különösebben azon, hogy Vader az apja. Csak benne e mellé egyszerre véglegesül, hogy Erőérzékeny és hogy Luke testvére.

 

Leia évekkel később, huszonhárom évesen szembesült azzal, hogy ez vele is ott van, emellett ő sosem találkozott valódi, teljesen kiképzett Jedi lovaggal.

Be kellett érnie Ezra-val és Kanan-nal. Viszont a jedikről szerintem sokat mesélhetett neki az apja, ill. hallhatott itt-ott. Az a vicc, hogy Lars-ékat ismerve, Leia sokkal többet tudhatott meg fiatalabb korában a jedikről, mint Luke. Amúgy egyetértek azzal, hogy Leia talán már túl kiforrott volt ahhoz, hogy elkezdjen tudatosan foglalkozni az Erővel. Főképp, hogy politikusként is megvolt előtte az út és az nyilván testhez állóbb volt neki.

 

Másik dolog, ami már régóta foglalkoztat ezzel a jelenettel kapcsolatban, hogy a testvérek mennyit tudtak a szüleikről. Mindketten tudták, hogy nevelőszülőknél vannak, és elég idősek voltak már, mikor elvesztették azokat ahhoz, hogy kérdezzenek.

Szerintem Padmé-ról egyikük se tudott szinte semmit. Lars-ék nem ismerték őt, egyszer találkoztak vele anno, akkor is mással voltak elfoglalva. Bail nagyon jó barátságban volt Padmé-val, ezért ha érdemben mesélt volna róla Leia-nak, akkor biztos nem mondta volna később, hogy nem tud róla. Az igazi szülők kiléte szerintem az Organa-családban is tabutéma volt, mert így lehetett legjobban elkerülni a Vader-kérdést. Nyilván ha az anyjáról sokat hall valaki, akkor az apjára is annál inkább kíváncsi lesz, Bail meg nem akart hazudozni, de nyilván az igazságot se tárhatta fel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ahogyan Luke pillanatok alatt megemészti, hogy (tulajdonképpen) a szerelme a húga

:lol: Luke érzésem szerint soha a büdös életben nem volt szerelmes Leiába.

 

Be kellett érnie Ezra-val és Kanan-nal.

De ők sem "valódi, teljesen kiképzett Jedi lovagok." :D

 

Az a vicc, hogy Lars-ékat ismerve, Leia sokkal többet tudhatott meg fiatalabb korában a jedikről, mint Luke.

Attól, hogy hall róluk, még nem fog hinni is benne. ;)

Amúgy Luke sem lehetett azért alulinformált, mert csak az Erőre kérdezett rá, de arra nem, mi a frász az a Jedi lovag. Azért a Jedik még nem haltak ki olyan régen, hogy elfeledjék őket.

 

Bail nagyon jó barátságban volt Padmé-val, ezért ha érdemben mesélt volna róla Leia-nak, akkor biztos nem mondta volna később, hogy nem tud róla.

Leia sosem mondott olyat, hogy nem tud az anyjáról. Nem emlékszik rá rendesen, ezt mondja. Nem ugyanaz.

 

Szerintem Padmé-ról egyikük se tudott szinte semmit. Lars-ék nem ismerték őt, egyszer találkoztak vele anno, akkor is mással voltak elfoglalva.

De a nevét valószínűleg azért tudják, már csak azért is, mert Padmé bunkó módon bemutatkozott, amikor Anakin úriemberhez méltóan elfeledkezett a bemutatásáról. :) Ráadásul, legalább egy napot eltöltöttek vele, amíg Anakin a buckalakókat kereste. Csak nem zárták be a spájzba. Szóval valamit tudhattak róla. Annyira nagyon meg már nem lehettek elfoglalva, hiszen a Larsok beletörődtek Shmi halálába. Szóval azért valamit csak tudtak róla mondani. Ha mást nem ennyit: "egyszer találkoztunk vele, amikor a nagyanyád meghalt. Apád biztos valamelyik kikötőben szedte fel, amikor ott dekkolt a teherhajóval, ahelyett, hogy hazajött volna párakertészkedni."

Bailék viszont annyiból könnyebben elüthették a kérdést, hogy mondhatták, hogy az örökbefogadás miatt nem ismerték Leia valódi szüleit. Bár az Bailnek fájdalmas lehetett, felnevelni a barátja lányát, és nem szólhat róla egy szót sem. :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon szép jelenet, "hivatalosan", valódi kapcsolatuk tudatában itt vannak először együtt az ikrek, ami az előzmény filmek óta még sokkal mélyebb érzelmi háttérrel bír. Leia reakciója arra az információra, hogy Vader az ő apja is, valóban elég visszafogott. Megrázza az információ, de máris halad tovább a beszélgetésben, látszólag túllép ezen a helyzeten. Pedig biztos, hogy felkavarja a dolog, kizárt, hogy nem, csak éppen ő nem az a típus, aki könnyen kimutatja az érzéseit. Ráadásul Luke készül halálosan veszedelmes találkozásra, és Leia van annyira profi (amellett, hogy szimplán testvérként is ezt tenné szerintem), hogy nem idegesíti a saját problémájával, hanem rá koncentrál és neki próbál segíteni.

 

Hogy mi játszódhatott le benne valójában, amit nem láthattunk, a Tatooine Ghost regény részletesen kitárgyalja. Elolvastam pár éve, és annak a regénynek épp ez a lényege, hogy feltárja Leai érzéseit a témában és megmutassa, hogyan dolgozza azokat fel 5 évvel később. Az Ep7 ismeretében is megállja helyét a regény.

 

Han hozzáállása példaértékű, a szeretet és megértés olyan fokára jutott, amelyet nem néztünk volna ki soha a néhai csempészből.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bailék viszont annyiból könnyebben elüthették a kérdést, hogy mondhatták, hogy az örökbefogadás miatt nem ismerték Leia valódi szüleit. Bár az Bailnek fájdalmas lehetett, felnevelni a barátja lányát, és nem szólhat róla egy szót sem. :(

Én is úgy gondolom, hogy Bail-ék sosem mondták el Leia-nak, kik voltak a szülei, mert így volt egyszerűbb. Ettől függetlenül viszont Bail mesélhetett Padméról sokat úgy, hogy nem említi őt az anyjaként, csak mint nagyszerű embert és politikust mutatja be, mint követendő példát, és persze ami a lényeg: úgy neveli a fogadott lányát, hogy az méltó legyen az anyjához. Ez maradéktalanul sikerült is. :)
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

:lol: Luke érzésem szerint soha a büdös életben nem volt szerelmes Leiába.

Az EpIV-ben eléggé bele volt esve. Bár ez attól is függ, hogy te mit nevezel szerelemnek. Egy mesében Luke EpIV-es viselkedése simán kimeríti a "szerelembe esett" fogalmát.

 

De a nevét valószínűleg azért tudják, már csak azért is, mert Padmé bunkó módon bemutatkozott, amikor Anakin úriemberhez méltóan elfeledkezett a bemutatásáról. :) Ráadásul, legalább egy napot eltöltöttek vele, amíg Anakin a buckalakókat kereste. Csak nem zárták be a spájzba. Szóval valamit tudhattak róla. Annyira nagyon meg már nem lehettek elfoglalva, hiszen a Larsok beletörődtek Shmi halálába. Szóval azért valamit csak tudtak róla mondani. Ha mást nem ennyit: "egyszer találkoztunk vele, amikor a nagyanyád meghalt. Apád biztos valamelyik kikötőben szedte fel, amikor ott dekkolt a teherhajóval, ahelyett, hogy hazajött volna párakertészkedni."

 

De honnan tudnák Larsék, hogy Padmé Luke anyja? Kétlem, hogy Obi az orrukra kötötte volna. A Tatooine-i látogatásukkor pedig Anakinék sem titkos sem más formában sem alkottak egy párt. Mivel Padmé nem a felesége/barátnőjeként volt bemutatva Anakinnek, így max csak egy merész tipp lehetett a részükről, hogy ő volt az anya, más nem. De Larsékat ismerve tuti elintézték annyival, hogy "nem tudjuk ki volt az anyád, ne firtasd".

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most kötözködök kicsit: ez a mondatrész elég érdekesre sikeredett. Eleve, Leia nem Luke nővére, hiszen Luke az idősebb, de ha már következetesen végig nővérnek írtad, hogy lehet akkor a végére Luke a bátyó? :P:D

Kötözködj :P Szándékos volt, ez adta magát :) Sajnos végig a fejemben volt a szinkron, ahol állandóan nővér hangzik el - nem csoda, a sistert többnyire nővérnek fordítják, főleg ha nem ismert, ki az idősebb, akkor még nem volt ismer -, és meghagytam a szövegben ezt, de Luke kor szerint a bátyja - és a brother is folyton báty-, tehát nem tettem különbséget úgy, ahogy a magyar nyelv szokott :) Futó ötlet volt.

 

Én is kételkedem abban, hogy Larsék tudták, ki volt Luke anyja. Obi-Wannak semmi oka nem volt elmondani ezt is.

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az EpIV-ben eléggé bele volt esve. Bár ez attól is függ, hogy te mit nevezel szerelemnek. Egy mesében Luke EpIV-es viselkedése simán kimeríti a "szerelembe esett" fogalmát.

Hát nekem az a kajla, gyermeteg vonzalom még nagyon messze van a szerelemtől mesei keretek között is, pláne, hogy a Star Warsban két másik pár is többet mutat ezen a téren, mint Luke. Az ep6-ban meg ez sincsen már meg, szóval kétlem, hogy Luke-nak nagyon meg kellett azzal birkóznia, hogy "hogy a szerelme a húga."

 

De honnan tudnák Larsék, hogy Padmé Luke anyja? Kétlem, hogy Obi az orrukra kötötte volna. A Tatooine-i látogatásukkor pedig Anakinék sem titkos sem más formában sem alkottak egy párt. Mivel Padmé nem a felesége/barátnőjeként volt bemutatva Anakinnek, így max csak egy merész tipp lehetett a részükről, hogy ő volt az anya, más nem. De Larsékat ismerve tuti elintézték annyival, hogy "nem tudjuk ki volt az anyád, ne firtasd".

Hátha egy mesében Luke az ep4-ben szerelmes, akkor Anakinról is levehetik, hogy Padméval egy pár, akikről lerít, hogy valóban egymásba vannak zúgva. :P Viccet félretéve, Obi-Wan nyugodtan elárulhatta - nem volt rá oka, de arra sem, hogy magában tartsa -, ki Luke anyja, hiszen egy tatooine-i párakertésznek valószínűleg nem sokat jelent. Másrészt, azért nem is hülyék, egy ilyen kifinomult, szép nő nem kíséri el a srácot, nagy, aggódó szemekkel a Galaxis legszutykabb bolygójára és a srác legszemélyesebb útjára, ha nincs valami köztük.

 

Kötözködj :P Szándékos volt, ez adta magát :) Sajnos végig a fejemben volt a szinkron, ahol állandóan nővér hangzik el - nem csoda, a sistert többnyire nővérnek fordítják, főleg ha nem ismert, ki az idősebb, akkor még nem volt ismer -, és meghagytam a szövegben ezt, de Luke kor szerint a bátyja - és a brother is folyton báty-, tehát nem tettem különbséget úgy, ahogy a magyar nyelv szokott :) Futó ötlet volt.

De már ismert a korkülönbség, és magyar vagy, a mi nyelvünk pedig különbséget tesz. Szóval nem biztos, hogy jó ötlet egy hibás szinkront és egy másik nyelvet példaként követni. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

:lol: Luke érzésem szerint soha a büdös életben nem volt szerelmes Leiába.

Jó, túloztam kicsit, de egyszerűbb volt, mint azt írni, hogy akihez egyértelműen nőként vonzódott 2 részen átívelően. :) Azért eléggé masszívan pedálozott érte, volt is "harc" Han és közte ez ügyben. A 6-ban meg már noha Luke semmi ilyet nem mutat (ami azért több szempontból is nagyon hülyén vette volna ki magát), de azért Han erősen féltékenykedik. Ha Luke nem nézett volna anno "úgy" Leia-ra, akkor rohadtul nem érdekelte volna.

 

De ők sem "valódi, teljesen kiképzett Jedi lovagok." :D

Emiatt is írtam, hogy be kellett érnie velük. ;)

 

Attól, hogy hall róluk, még nem fog hinni is benne. ;)

Amúgy Luke sem lehetett azért alulinformált, mert csak az Erőre kérdezett rá, de arra nem, mi a frász az a Jedi lovag. Azért a Jedik még nem haltak ki olyan régen, hogy elfeledjék őket.

Jó, csak többet hallhatott róluk, aztán még láthatott is egy akciót Kanan-éktól. Noha nem volt egy akkora csodatétel, de azért egy "kívülálló" eléggé elképedhetett és megjegyezhette magának a dolgot. Luke se volt annyira alulinformált, de Leia szerintem többet tudott a jedikről és a múltról, ami a nevelőszülők miatt logikus is. Túl nagy jelentősége mondjuk nincs.

 

Leia sosem mondott olyat, hogy nem tud az anyjáról. Nem emlékszik rá rendesen, ezt mondja. Nem ugyanaz.

Igazad van. Közvetlen emlékekről beszéltek, így nem igazán jöhetett volna szóba, hogy amúgy mit tud róla. Bár talán megjegyezte volna, hogy amúgy sokat hallott róla, ha így lett volna.

 

Leia reakciója arra az információra, hogy Vader az ő apja is, valóban elég visszafogott. Megrázza az információ, de máris halad tovább a beszélgetésben, látszólag túllép ezen a helyzeten.

Az egész jelenet úgy van tálalva, hogy abból a legkevésbé jöjjön át a Leia-Vader kérdéskör. Nyitásként a közös anyjukról (noha még külön kezelve) beszélnek pár mondatot, majd Leia áttér a lényegre. Bejön a képbe Vader, Luke pedig elmondja, hogy az apja. Ez érzékenyen érinti Leia-t, szinte már undorral reagál a dologra. Aztán kiderül, hogy testvérek, ez már kevésbé lepi meg Leia-t, érzett valamit maguk között, most kitisztul a dolog és megbizonyosodhat a dologról. Luke meg menni készül átállítani Vader-t, beszélnek róla, de Leia továbbra is külső személyként. Meneküljön el, ne nézzen szembe vele stb.. Azon "akad ki" legjobban, hogy Luke tényleg lelép és a vesztébe rohan, szóba nem kerül, hogy igazából a közös apjukról van szó.

Ez pedig később se kerül elő, mindenki (legfőképp Han) happy, hogy Luke és Leia testvérek, a fiú egyedül elégeti apja holttestét, aztán jön az ünneplés. Ahogy az igazság kiderüléséig is Luke és Vader párosáról szólt ez a motívum, úgy azután is csak erről szól, hogy Leia is megtudja a dolgokat. Persze a 6-ba túl sok minden ebből nem fért volna, bele, bár ennél (a semminél) azért több igen. A 7-ben meg már megint max. pár utalás lehetett volna erre. Pont az érdekes időszakot nem láttuk, amikor a fiukat nevelték és hogy miként beszéltek vele a nagyapjáról. Mindenesetre én úgy gondolom, hogy Leia tényleg Bail-t tekintette igazi apjának, Vader-ről meg igyekezett nem is tudomást venni. Luke-ot elfogadta testvérének, de Anakin-nal már nem foglalkozott. Talán ezért se foglalkoztatta egyáltalán az Erő úja, mert ezt az örökséget inkább "megtagadta".

 

Han hozzáállása példaértékű, a szeretet és megértés olyan fokára jutott, amelyet nem néztünk volna ki soha a néhai csempészből.

Zseniális, ahogyan a "régi" Han legyint egyet és otthagyja Leia-t a francba, majd mégis megáll, tétovázik kicsit és visszafordul. Odamegy bocsánatot kérni (ez nála már önmagában nagy szó) és vigasztalni Leia-t, itt lép túl saját magán és kicsinyességén és adja oda magát a lánynak. Aki persze megöleli, Han arcán meg mintha az látszana, hogy ő maga se tudja, hogy mi történik vele, hova lett a vagány, nagyzoló és nemtörődöm csempész. :)

 

Én is úgy gondolom, hogy Bail-ék sosem mondták el Leia-nak, kik voltak a szülei, mert így volt egyszerűbb. Ettől függetlenül viszont Bail mesélhetett Padméról sokat úgy, hogy nem említi őt az anyjaként, csak mint nagyszerű embert és politikust mutatja be, mint követendő példát, és persze ami a lényeg: úgy neveli a fogadott lányát, hogy az méltó legyen az anyjához. Ez maradéktalanul sikerült is. :)

Igen, ez meglehet.

 

De honnan tudnák Larsék, hogy Padmé Luke anyja? Kétlem, hogy Obi az orrukra kötötte volna. A Tatooine-i látogatásukkor pedig Anakinék sem titkos sem más formában sem alkottak egy párt. Mivel Padmé nem a felesége/barátnőjeként volt bemutatva Anakinnek, így max csak egy merész tipp lehetett a részükről, hogy ő volt az anya, más nem. De Larsékat ismerve tuti elintézték annyival, hogy "nem tudjuk ki volt az anyád, ne firtasd".

Sok ész meg empátia nem kellett ahhoz, hogy rájöjjenek mi van Padmé és Anakin közt. Ugyanakkor simán kinézhető volt a srácból, hogy amolyan nőcsábász típus és későbbre már leváltotta Padmé-t. De egyetértek abban, hogy az öreg Lars hozzáállását elnézve, egyáltalán nem érdekelte őket ez a dolog és lepattintották Luke-ot, ha kérdezősködött. Eleve minek mondták volna el, hogy "járt itt egyszer az apád egy fullos bringával, eléggé bele is volt esve, lehet ő volt az anyád", ennyiért kár foglalkozni az üggyel. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Eleve minek mondták volna el, hogy "járt itt egyszer az apád egy fullos bringával, eléggé bele is volt esve, lehet ő volt az anyád", ennyiért kár foglalkozni az üggyel. :)

Mert egy árvának ennyi is sokkal több, mint a nagy büdös semmi. ;) Egy árva helyzetébe képzeld bele magad, aki egész életében a valódi szüleiről fantáziált. Már a sima teherhajó navigátor apjára is hősként tekintett, valószínűleg egy fullos bringa anyát sem vetett volna meg. Eleve hülyeség ezt a kérdést a racionális "alig tudunk valamit, akkor minek mondjuk azt el" felfogással kezelni.

Leiáról a saját közege miatt könnyen elképzelem, hogy egyszer rákérdezett a valódi szüleire - vagy Bailék meséltek valamit felvilágosító célzattal -, aztán annyiban hagyta a témát, mert ő olyan szülők között nőtt fel, olyan helyen, ahol szeretett is élni és kedvére való életet élt. Ellenben Luke rühellte a Tatooine-t, utált párakertész lenni és csak veszekedni tudott a folyton morgó nagybátyjával. Neki a valódi szülők kiléte sokkal fontosabb, hiszen kötődhet hozzájuk a szabadság vágya (egyszer visszajönnek és elvisznek). Neki ezért is sokkal fontosabb Vader. Ezért indult el ebben a fejezetben arra az útra.

Megjegyzem, erőteljesen kizártnak tartom, hogy Obi-Wan úgy adta oda Luke-ot, hogy "nesze, Owen, ez az egyszer látott mostohatestvére kölyke, csá." Előtte azért rendesen felvilágosította őket arról, kik is a szülők és milyen veszélyekkel jár Luke Skywalker felnevelése, mik azok a témák, amiket Owen mondjuk Mos Eisley-ben lehetőség szerint ne kezdjen el boncolgatni a kocsmában.

Amúgy már az elég veszélyt jelentett, hogy Luke Skywalker maradt és az apja nevét is ismerte. Most képzeljétek el, mi lett volna, ha Owen végül tényleg elengedi a birodalmi akadémiára. Ben, amikor meghallja a hírt, menten infarktust kapott volna. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mert egy árvának ennyi is sokkal több, mint a nagy büdös semmi. ;) Egy árva helyzetébe képzeld bele magad, aki egész életében a valódi szüleiről fantáziált. Már a sima teherhajó navigátor apjára is hősként tekintett, valószínűleg egy fullos bringa anyát sem vetett volna meg. Eleve hülyeség ezt a kérdést a racionális "alig tudunk valamit, akkor minek mondjuk azt el" felfogással kezelni.

Jó, de itt nem az a kérdés, hogy Luke érdeklődött-e, vagy szívesen fogadott volna-e akár csak ilyen hézagos infókat is. Hanem az, hogy Lars-ék elmondták-e neki, és abból a pár Ep.4-es jelenetből én inkább azt gondolnám, hogy nem. Már az Ep.2-ben is kissé rosszallóan néztek a semmiből előkerülő féltestvérre, a kisemberek szemszögéből jogosan. Később rájuk bízták Luke-ot, de tartsák titokban, hogy az apja a galaxis és a történelem egyik legjelentősebb alakja, az anyja meg korábbi királynő, szenátornő stb..

Én nem csípem Lars-ékat, de azért valahol megérhető a hozzáállásuk, hisz ők (vélhetően) szegény és egyszerű emberek, akik egy porfészekben nevelik a rokonukat, akihez igazából semmi más közük nincs, ő meg kérdezget a szüleiről, akik meg hősök és "híresek". Biztos szívesen meséltek volna neki arról, hogy mondjuk az édesanyja egy gyönyörű, befolyásos, gazdag és híres politikusnő volt, egy hős a maga korában. Az apjáról nem tudtak olyanokat bekamuzni, hogy még így is ne ő legyen a példaképe meg ne utána sóvárogjon. Úgy tűnt, hogy Luke eredete és a szülei múltja tabutéma, amiről minél kevesebbet akartak mesélni neki.

 

Ellenben Luke rühellte a Tatooine-t, utált párakertész lenni és csak veszekedni tudott a folyton morgó nagybátyjával. Neki a valódi szülők kiléte sokkal fontosabb, hiszen kötődhet hozzájuk a szabadság vágya (egyszer visszajönnek és elvisznek).

Na épp ez az, valószínűleg éppen ezért nem meséltek neki az anyjáról se. Így is álmodozott, elvágyódott és a pokolra kívánta a tatooine-i életét, mi lett volna, ha még az is kiderült volna, hogy ki volt az anyja.

 

Megjegyzem, erőteljesen kizártnak tartom, hogy Obi-Wan úgy adta oda Luke-ot, hogy "nesze, Owen, ez az egyszer látott mostohatestvére kölyke, csá." Előtte azért rendesen felvilágosította őket arról, kik is a szülők és milyen veszélyekkel jár Luke Skywalker felnevelése, mik azok a témák, amiket Owen mondjuk Mos Eisley-ben lehetőség szerint ne kezdjen el boncolgatni a kocsmában.

Amúgy már az elég veszélyt jelentett, hogy Luke Skywalker maradt és az apja nevét is ismerte. Most képzeljétek el, mi lett volna, ha Owen végül tényleg elengedi a birodalmi akadémiára. Ben, amikor meghallja a hírt, menten infarktust kapott volna. :)

Valószínűleg már csak ezért se engedte el Owen sehova.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én nem látom a Lars-családot ilyen "szörnyetegnek". Szerető szülők voltak ők - még ha Owen szigorú is volt -, akik azért megadták Luke-nak, beleértve a szüleiről szóló meséket is. Lehet, hogy szűken mérték, mert ők is keveset tudtak, itt-ott lódítottak is a biztonság kedvéért, de amit lehetett és tudásuk engedett, azt átadták. Ráadásul nem ezért vagy azért, de ők jómódú emberek voltak, tatooine-i mércével mérve mindenképpen, sőt, megkockáztatom, a gazdag lakók közé tartoztak, szóval ilyen téren nem sok okuk volt lenézni Padmét vagy Anakint.

És, hogy visszakanyarodjak a fejezetre, Luke csak az emlékek felől érdeklődik. Nem kérdez rá Leiánál az anyjuk nevére, nem kérdez olyat, hogy tud-e valamit róla. Csak és kizárólag egyvalamire: az emlékére. Milyen volt, hogyan nézett ki az emlékekben. Nekem ez is azt jelzi, hogy Luke valamit tudott az anyjáról. Meséket hallott már, de ő most arra volt kíváncsi, milyen volt az emlékek mutatta valóságban. Mert neki csak meséi vannak, emlékei nincsenek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mindenesetre én úgy gondolom, hogy Leia tényleg Bail-t tekintette igazi apjának, Vader-ről meg igyekezett nem is tudomást venni. Luke-ot elfogadta testvérének, de Anakin-nal már nem foglalkozott. Talán ezért se foglalkoztatta egyáltalán az Erő úja, mert ezt az örökséget inkább "megtagadta".

Leia utálta Vadert el nem ítélhető módon, és valóban, lehet, hogy ez is oka volt annak, hogy nem érdekelte az Erő használat. Gondolom, hogy miután megtudta, hogy Anakin Skywalker volt az apja, nem volt nehéz azt is kideríteni, ki volt az anyja, és ő egyértelműen az anyai örökséget vitte azóta is tovább, bár amúgy is ez volt az élete, de nem akart rajta változtatni utána sem.

 

 

Zseniális, ahogyan a "régi" Han legyint egyet és otthagyja Leia-t a francba, majd mégis megáll, tétovázik kicsit és visszafordul. Odamegy bocsánatot kérni (ez nála már önmagában nagy szó) és vigasztalni Leia-t, itt lép túl saját magán és kicsinyességén és adja oda magát a lánynak. Aki persze megöleli, Han arcán meg mintha az látszana, hogy ő maga se tudja, hogy mi történik vele, hova lett a vagány, nagyzoló és nemtörődöm csempész. :)

Ezt nagyon szépen megfogalmaztad. :)
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De már ismert a korkülönbség, és magyar vagy, a mi nyelvünk pedig különbséget tesz. Szóval nem biztos, hogy jó ötlet egy hibás szinkront és egy másik nyelvet példaként követni. ;)

Nyelvformálok :P

 

Az egész jelenet úgy van tálalva, hogy abból a legkevésbé jöjjön át a Leia-Vader kérdéskör.

Az a bajom, hogy egyáltalán semmi sem jön át ebből, sem itt, sem máshol.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az a bajom, hogy egyáltalán semmi sem jön át ebből, sem itt, sem máshol.

Úgy értettem, hogy ugye kiderül, Luke apja Vader, Leia pedig Luke húga, szóval akkor Leia apja is Vader. Ez pontosan annyi, amennyi ahhoz kell, hogy ez a viszony egyértelműen fel legyen tárva, ennél jobban nem is foglalkoznak vele.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Úgy értettem, hogy ugye kiderül, Luke apja Vader, Leia pedig Luke húga, szóval akkor Leia apja is Vader. Ez pontosan annyi, amennyi ahhoz kell, hogy ez a viszony egyértelműen fel legyen tárva, ennél jobban nem is foglalkoznak vele.

Persze ez egyértelmű, értem. Pontosan az a gond, hogy ennél jobban nem foglalkoznak vele, kicsit szűkszavúan írtam az előbb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Luke apja Vader és Luke és Leia testvérek. Érzelmileg ennyi a kapcsolat közöttük.

Ezen túl? Leia arcán az iszonyat "Az apád?!"-nál. Meg Vader, amikor megérzi hogy Luke érzései szorosak a testvéréhez. De még ő sem tudta, hogy ki a lánya, csak azt, hogy van neki. Így azért elég nehéz családegyesítő érzelmeket filmre vinni :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezen túl? Leia arcán az iszonyat "Az apád?!"-nál.

Az Luke-nak szól, pontosabban annak, hogy Vader Luke apja. Amúgy kicsit másképp megírva a jelenetet, előbb kiderülhetett volna a testvéri viszonyuk és akkor Luke mondhatta volna, hogy Vader az apjuk, Leia arckifejezése pedig szólhatott volna ennek. Persze kérdéses, hogy jobb lett volna-e, csak egy felvetés. :)

 

Meg Vader, amikor megérzi hogy Luke érzései szorosak a testvéréhez. De még ő sem tudta, hogy ki a lánya, csak azt, hogy van neki.

Jó, hogy írod. Vajon Anakin-nak mikor esett le, hogy az a bizonyos testvér Leia? :hmm:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk szerintem ha undorodik attól, hogy Vader Luke apja, akkor valószínűleg attól sem repesett, hogy az övé is. :)

Biztos is, hogy nem. :) Csak ebből láttam volna/látnék szívesen többet. Félreértés ne essék, én nem abban kételkedem, hogy Leia-ra hatással volt, hogy kiderült a szörnyű igazság az apjáról, hanem azt sajnálom, hogy ez nem került terítékre.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Return of the Jedi

Chapter 28: Luke Surrenders

Time: 01:22:30-01:26:06

 

Tartalom

 

Hosszú idő után néhány másodperc emlékeztető erejéig ismét váltunk a Halálcsillagra, hogy aztán tanúi legyünk az Endorra érkező Lambda-osztályú komp landolásának háttérben a Halálcsillagot pajzzsal védő komplexummal. A komp felhúzza szárnyait, és a kivilágított landoló platformra ereszkedik. A környék nem teljesen üres, egy lépegető érkezik a lábakon álló leszálló platformhoz.

A nyitott rámpáról Darth Vader masírozik le, a lépegető pedig egészen megközelíti az építményt. Néhány rohamosztagos kíséretében Vader a landoló platform liftjéből kiszállva végig sétál a nyitott folyosón a szemközti lifthez. A lift ajtaja kinyílik, és egy szakasz birodalmi rohamosztagos, valamint egy tiszt kíséretében a megbilincselt Luke lép ki onnan. Vader némán fogadja a tiszt jelentését:

-Ez a lázadó megadta magát. Azt mondja egyedül volt, de többen is lehetnek. – Luke-ot láthatóan csak az apja érdekli, a körülötte lévőkre ügyet sem vet. - Engedélyt kérek további keresésre. Csak ez a fegyvere volt. –azzal a tiszt átadja Luke fénykardját Vadernek.

-Szép munka, parancsnok. Hagyjon magunkra. Folytassa a keresést! Hozza ide a társait!- adja ki a parancsot Vader.

- Igen is, Nagyúr. – az osztag magára hagyja Vadert és Luke-ot, akik most kettesben maradva sétatempóban tesznek néhány lépést a kihalt folyosón. Mögöttük az építményen túl az Endor fái és a sötét éjszaka a tanújuk.

-Az Uralkodó már vár. – kezdi el a beszélgetést Vader.

-Tudom, apám. – válaszolja Luke.

-Tehát elfogadtad az igazságot.

-Elfogadtam, hogy valaha Anakin Skywalker voltál - az apám.

-Ez a név nekem már nem jelent semmit. – Vader némileg ingerülten válaszol ezen a ponton. Még Luke fénykardját is megrázza a fia felé alátámasztandó az ellenkező fellépést.

-Igazi éned neve. Csak elfelejtetted. Tudom, van benned jó. Az Uralkodó nem ölte ki belőled. Ezért nem tudtál megölni. Ezért nem viszel most az Uralkodóhoz. – Luke az utolsó mondatokat az apjának hátat fordítva mondja. Vader aktiválja a fénykardot, amely fényes zöld pengével áll most közöttük. Luke pedig csak vár, hogy mit tesz most az apja.

-Látom, új fénykardot készítettél. - Vader a fénykardot vizsgálja közben. -Képzésed teljes. – aztán deaktiválja a fénykardot, hiszen a további mondanivalójához nem lesz rá szüksége. - Erős vagy, ahogyan az Uralkodó megjósolta.- most már Vader is hátat fordít a fiának. Luke azonban nem hagyja annyiban, az apja felé fordul, és úgy mondja neki:

-Jöjj velem!

-Obi-wan is így gondolkodott. –ezt a mondatot még mindig a fiának háttal mondja, egy kevés ellágyulással a hangjában. Azonban ez a hangulat csak pillanatokig tart, máris a fia felé fordul, és kemény hangon közli vele:

-Nem ismered a sötét oldal erejét. Engedelmeskednem kell a Mesteremnek.

-Nem térek át, és akkor meg kell ölnöd. – mondja ki a nyilvánvalót Luke.

-Ha ez a végzeted, legyen.

-Nézz magadba, apám! Nem tehetsz ilyet. Vívódsz. Hagyj fel a gyűlölködéssel!

-Már késő, fiam. – Vader ismét ellágyul néhány pillanatra. Majd pedig int az embereinek, és néhány rohamosztagos lép Luke mögé. - Az Uralkodó megmutatja az Erő igazi arcát. Mostantól ő a mestered.

-Akkor apám csakugyan halott. – Luke-ot a liftbe kísérik a rohamosztagosok, azonban Vader még a folyosón marad, odalép a korláthoz, ahol korábban a fia állt, és sötét maszkja mögött látszólag az éjjel sötétsége felé fordul.

 

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Nagyon szeretem ezt a jelenetet, ott van a kedvenceim között, és talán erről a jelenetről a legnehezebb írni.

Megint egy kiváló helyszínválasztás, félig gépi és félig organikus – mint Vader maga - a nyitott folyosóval, ahonnan rálátni a dzsungel élővilágára.

Luke hamar elfogadta, hogy Vader az apja – jobban mondva, Anakin Skywalker az apja -, de ez az első jelenet, amelyben végre lehetőségük van szemtől szemben állni egymással, mint apa és fia.

Ha Vadernek nem jelentene semmit az igazi neve, akkor nem válna egyből ingerültté az említésére, ami azt jelenti, hogy Luke helyesen gondolkodik az apját illetően. Ha nem jelentene semmit, akkor leginkább közömbösen, vagyis sehogy sem reagálna fia szavaira. Érdekes adalék, hogy Luke azt mondja, az Uralkodó nem ölte ki az apjából a jót teljesen, nem pedig a sötét oldalt emlegeti. Lényeges momentum az is, hogy Vader a mesterének akar engedelmeskedni azzal, hogy átadja neki Luke-ot, egyfajta kényszerként, nem pedig önön magából ered ez az elhatározás.

Ha Vader teljesen a sötét oldal szolgája lenne, az lenne Palpatine nélkül is. Anakinnak a filmekben látott gonosz tettei, hogy jót tegyen – mert végül is ő tulajdonképpen jó cél érdekében akart nagyobb hatalmat, bár ez nem menti fel a szörnyűség alól, amelyeket ennek megszerzése érdekében elkövetett -, nem lökték őt teljesen a sötét oldal hálójába, de Palpatinéba igen. Talán csak a mestere akarata tartja ott szilárdan, ahol jelenleg áll. Viszont azzal, hogy belépett a képbe a fia, hogy más is van a sötét oldalon és a mesterén túl, megrengették a negatív érzelmek által táplált útját a sötét oldalon.

Ahogy Luke hátat fordít Vadernek, a torz megtestesülésének, azzal nem is Vaderhez beszél, nem a fizikai maradványának, hanem sokkal inkább Anakin, az apja lelkéhez szól. Vader pedig a hátat fordítással próbálja kizárni Luke-ot, hogy ne kelljen a szemébe néznie (most még), miközben az éj sötétségéből igyekszik erőt meríteni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A film egyik legjobb jelenete (innentől már tényleg sorjáznak)! Vadert teljesen meglepi, hogy Luke hogyan beszél vele. Már amikor az apjának nevezi félrekapja a fejét. Nem erre számított, még Palpatine szavai után sem. Luke nyilván úgy tervezte, hogy már itt el kell érnie valami eredményt, különben gáz van. Egészen addig úgy tűnik sikerrel jár, amíg Vader háttal van, de aztán az apja elnyomja magában a kételyt és teret enged a sötét oldalnak. Az igazság az, hogy Anakin -t a szeretteinek, a gyerekeinek a megmentése hajszolta a sötét oldalra. Onnantól, hogy megtudta a fia él már adott volt a sorsa. Luke jól érzi ezt a vívódást. Egyébként az is jelzés értékű, hogy Vader kezében kivont zöld fénykardot látunk, ami utalhat a benne lévő világosság felszínre kerülésére is.

 

Egyébként Mark Hamill már az előző jelentben is brillírozott, de itt még rá is tesz egy lapáttal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek, az egyik legjobb jelenet a filmben, és nagyon jó hozzá a kommentár is. :)

 

Luke szó szerint vásárra viszi a bőrét ezzel a találkozással, de mégis megkockáztatja, annyira bízik benne, hogy Vader még nem menthetetlen. Vadert már maga a tény, hogy felbukkant a fia, kibillentette a Sötét Oldalhoz (vagy még inkább Palpatine-hoz, ahogy MissKarrde írta) kötődő, hosszú évek óta stabil kapcsolatából. És most meghallja hozzá azt a mondatot (Tudom, van benned jó.), amely nagyon összecseng azzal, amit régen Padmé mondott neki sírva a Mustafaron (Anakin, ne csináld ezt. Te jó ember vagy.). Akkor nem fogta fel ezeknek a szavaknak az értelmét, mert nem is figyelt, frissen szerzett hatalmával volt elfoglalva, de azóta az eufória eltűnt. És most már megütik ezek a szavak, eljutnak hozzá - és megrendítik a kapcsolatát Palpatine-nal. Luke elérte, ami elérhetett ezzel a találkozással. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Luke újból megmutatja hogy mennyit fejlődött az utónni időben. A nemesnek is nevezhető céljai érdekében megtette első lépéseit az oroszlán barlangjához vezető ösvényen. Ezzel azt is megmutatja hogy mennyit jelent neki az hogy végre talált egy családtagot. Nem számít neki hogy a faterja milyen bűnös életet él. Ennek ellenére mégis segíteni akar rajta. Le a kalappal a srác előtt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És most már megütik ezek a szavak, eljutnak hozzá - és megrendítik a kapcsolatát Palpatine-nal.

És az sem utolsó szempont, hogy emellett rögtön a régi mestere is eszébe jut, a régi tanítások.

 

Le a kalappal a srác előtt.

Le ám :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Luke újból megmutatja hogy mennyit fejlődött az utónni időben. A nemesnek is nevezhető céljai érdekében megtette első lépéseit az oroszlán barlangjához vezető ösvényen. Ezzel azt is megmutatja hogy mennyit jelent neki az hogy végre talált egy családtagot. Nem számít neki hogy a faterja milyen bűnös életet él. Ennek ellenére mégis segíteni akar rajta. Le a kalappal a srác előtt.

Luke -nak mindig is fontosak voltak a szülei, az apja. Amit írsz az is ezt támasztja alá. Nem számít, hogy a fater akit látatlanban is szeretett hentes és mészáros. Ő a jót látja és érzi benne.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.