Ugrás a kommentre

Vicces és kedves dolgok


lipi

Ajánlott hozzászólás

  • 2 héttel később...

Ma van az év legszomorúbb napja. 

Boldog legszomorúbb napot!;)

Jót derültem, miután az örökbecsű Metró újságot ma hosszú szünet után újra kezemben tarthattam, s értesültem róla, hogy egy Brit tudós :D már jó, kiszámolta :lol: hogy január harmadik hétfője a legszomorúbb nap az évben, ami történetesen ma van. :sor::hb:

It's made my day. :angel:

 

Megvan a képlet, juhuuuu. 

https://qubit.hu/2023/01/16/allitolag-ma-van-az-ev-legszomorubb-napja-de-a-blue-monday-nem-tudomany-csak-uzlet

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
6 órával ezelőtt, Donát írta:

Valakit esetleg érdekel egy matekpélda? Ma találtam ki, a való élet ihlette, kell hozzá minimális fizika, valség számítás és függvények (+ kicsi geometria).

Én láttam a facebook-on és fel is dobtam a nálam jobb matekos családtagoknak. Elgondolkoztak rajta, de csak odáig jutottunk közösen, hogy

Spoiler

mindenképpen jobban jársz, ha megelőzöd a 80 km/h-val haladó másik autóst, mert biztosan 1 perccel hamarabb érsz a lámpához, s annak függvényében, hogy épp zöld-sárga (25% esély) vagy piros (75% esély) a lámpa, lesz az előnyöd valamekkora. De hogy ezt tovább finomítsuk, ahhoz a valószínűségszámítás kifogott rajtunk. :D 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 perccel korábban, Pildi írta:

Én láttam a facebook-on és fel is dobtam a nálam jobb matekos családtagoknak. Elgondolkoztak rajta, de csak odáig jutottunk közösen, hogy

  Spoileres tartalom megtekintése

 

Várj, berakom ide is, hogy meglegyen az előzménye. :) 

Idézet

 

Ha valaki esetleg unatkozna, íme egy összetett matek feladat a való életből. Kell hozzá egy kicsi fizika, egy kicsi valószínűség számítás és egy kicsi geometria is.

Autóval épp kijössz a városból, mikor előtted egy autó 80 km/h sebességgel tötyög. Ha megelőzöd, a következő 5 km-es szakaszt 100 km/h átlagsebességgel teszed meg, ha nem előzöd meg, akkor 80 km/h-s átlagsebességgel.

Igen ám, de az 5 km-es szakasz után jön egy lámpás kereszteződés, ahol a lámpa 15 másodpercig zöldet (vagy sárgát, amin még átmész) mutat, 45 másodpercig pirosat.

Kérdés: mennyi lesz a várható idő előnyöd a leelőzött autóhoz képest a kereszteződés elhagyása után?

 

 

 

@Pildi van bekészítve három segítségem, mondom az elsőt.

 

Spoiler

ahhoz, hogy közelebb jussatok a megoldáshoz, érdemes felírni, hogy attól függően, hogy a zöld 1., 2.,15 vagy a piros 6., 7., ... 60. másodpercében értek oda a lámpához, hogyan alakul az úton megszerzett előny. Ja és a feladatból egy picit talán hiányzik az, hogy az általatok leelőzött autó a továbbiakban is 80-nal halad amíg el nem éri a lámpát. :) 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Várj, berakom ide is, hogy meglegyen az előzménye. :) 

 

 

@Pildi van bekészítve három segítségem, mondom az elsőt.

 

  Spoileres tartalom megtekintése

 

Átgondoljuk újra. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...
  • 2 héttel később...
  • 3 héttel később...
  • 1 hónappal később...
  • 3 héttel később...
  • 3 héttel később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.