Ugrás a kommentre

Amilyn Holdo altengernagy


Ajánlott hozzászólás

Hozzászólás ideje:

Holdóról még nem is írtam (nem ő az egyetlen), pedig nagyon kedvelem a karaktert. Mert különleges. Mind a kinézete, mind az egész kisugárzás ami körülveszi. Sok mindent leírtatok már róla korábban, és az afférjáról Poe-val. Kicsit több idő távlatából jobban átérezhető mennyire tragikus ez az eset. Nem kellett volna meghalnia Holdónak. Abszolút felesleges volt a halála. A terve működött....viszont Poe "megölte" azzal, hogy kotnyeleskedett. Nyúlfarknyi szerepe ellenére emlékezetes karakter úgy is mint Leia tanítványa, és úgy is mint Ellenálló hős. Egyébként ha Poe nem úgy áll Holdo elé mintha ő lenne a fővezér, hanem mutat valami tiszteletet, talán többet elért volna.

Hozzászólás ideje:

Első közös jelenetükben nem csak "szakmailag" osztja ki Poe-t, macsóságát is helyre teszi, ez benne van Holdo minden rezdülésében, nagyon bírom. Öltözéke és hajszíne egyértelmű PT feeling, nagyon szép megoldás. Jó színésznőt kaptunk aki remekül muzsikált végig, emlékezetes minden pillanata és távozása is. Leiaval közös történetük - amit pár morzsából ki lehet következtetni - egészen felemelő és különleges, ritkaság. Két nő, és nem kis pályások. Mindkettejük karakterét fényesíti a másik jelenléte, és mi az utsó felvonását látjuk ennek a barátságnak és "munkakapcsolatnak". Ez is egy szép húzás Rian-től. Taps.

Hozzászólás ideje: (szerkesztve)

Holdo és Leia búcsúzása valóban megható lett (szegény hercegnőnk még kap egy szúrást a szívébe a millió másik mellé).

 

Ott és akkor jön át Holdo valójában milyen ember, amikor olyan édesen nézi Poe-t és megjegyzi, hogy kedveli. :) Aztán az, hogy képes feláldozni magát a cél érdekében. Később Leia pár szavas epilógusa Poe felé érteti meg végképp velünk, hogy milyen remek emberrel volt/van dolgunk. Poe-val sem azért kekeckedik mert nincs jobb dolga, hanem mert így a helyes a nagy cél érdekében. Mindent annak rendel alá, még az életét is.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
Hozzászólás ideje: (szerkesztve)

És igazán itt változik-érik férfivá és vezetővé Poe, Holdo és Leia hatására. (Komoly "poen", hogy Leia először keményen beszól Poe-nak az elvesztett emberek és bombázók okán, majd lepofozza, később kilövi... :)) aztán kiengedi lövöldözni, végül követi ő maga is a barlangból menekülve)

Szerkesztve: - Darth Porg
  • 2 hónappal később...
Hozzászólás ideje:

Azt szeretem a TLJ-ben, hogy minden egyes nézéssel újabb gondolatokat ébreszt a történettel és a karakterekkel kapcsolatban.

 

Itt van mindjárt Holdo. Több kritikát kapott a kamikaze akciója miatt, hogy az mennyire SW idegen meg hülyeség, ennyi erővel bele lehetett volna rongyolni a Halálcsillagba is (sicc) stb. :facepalm: Ezzel szemben az admirális tette teljesen érthető, és hősies cselekedet. Holdo nem azért szállt bele a Supermacy-be mert épp nem volt jobb dolga, hanem, hogy megmentse az ellenállás maradékát. Nem is értem miként lehet ezt értelmetlennek nevezni? Lelepleződött a terve és kész abban a pillanatban feláldozni magát. Ráadásul az ő terve, így neki kellett vállalni a felelősséget a többiekért, plusz csak ő volt olyan helyzetben, hogy érdemben cselekedhetett. Sokszor megkapja ez a jelenet azt is, hogy miért nem hagytak hátra inkább egy droidot. Nos igen… Képzeljük el ezt a jelenetet egy noname droiddal.

Hozzászólás ideje:

Holdo önfeláldozása példaértékű, a jelenet pedig fantasztikusan látványos és remek a dramaturgia. A kritikák nem is ennek szólnak, és azért van bennük némi igazság is.

 

A másik hajóba történő/hajón keresztüli hiperugrás zseniális ötlet, ezért akadnak meg rajta sokan, hogy miért nem láttunk akkor korábban már többször is ilyet. "Filléres" droidok tudnak irányítani "filléres" gépeket, beleszállnak az ellenfél vezérhajójának hídjába és kész is a buli. Mondjuk ez engem nem különösebben zavar, minden trükk olyan, hogy volt aki először játszotta el, a kereket is fel kellett találni stb.. Ráadásul az OT-ban is láttunk pl. olyat, hogy egy kósza A-Wing jó helyre csapódott be és ezzel megfektette a szupercsillagrombolót.

 

A droidos témára pedig az rossz magyarázat, hogy a jelenet nem lett volna ilyen ütős egy noname robottal. In-universe igenis jogos felvetés, hogy miért egy ilyen magas rangú és fontos embert hagytak hátra egy ilyen feladatra. Az Ep.1-ben is drámaibb lett volna, ha Qui-Gon és Obi-Wan mennek ki megjavítani a cirkáló pajzsát, egyikük meg odavész, ettől még felmerült volna a kérdés, hogy miért nekik kellett ezt csinálni.

Valahol megértem Holdot, hogy ezt bevállalta, megértem Leiát is, hogy engedte ezt neki, de megértem azokat is, akiknek ez felesleges hősködésnek hat, out-universe pedig egyfajta hatásvadászat. Főleg úgy, hogy pár jelenettel később Rose a saját életét kockáztatva üti el Finnt, hogy az ne áldozhassa fel magát az ágyú felrobbantásáért, mondván butaság az önfeláldozás, az a legfontosabb, hogy életben legyenek.

Hozzászólás ideje: (szerkesztve)

Az azért ugye megvan, hogy droidok csak azt tudnak csinálni, amit beléjük programoztak. Egy hadihajót meg azért egynél több személynek/droidnak kell vezetnie, pláne, hogy ennek már a fő hídja sem volt meg. Nem véletlenül van mindig olyan sok emberke vagy droid egy nagy hajón (az ep1-től a TCW-n és a Rebelsen át az ep8-ig erre csak ezer példa van, szóval aki ezt nem veszi ténynek, azzal nem lehet mit kezdeni, alapigazságot tagad). Egy szem droiddal a hátsójukat vakargathatták volna, pláne, ha az még be sincs programozva cirkálók irányítására. Alapvető probléma, hogy az összes ilyen droid a hídon volt, amikor az felrobbant.

 

Szerk.: a lényeg meg lemaradt, hiszen az ep8-ban mégis egy ember irányította a Raddust. :) Szóval, a hajó eleve be volt programozva hipertérugrásra (ugye Poe már beprogramozta, csak a kart kellett meghúzni), az iránymódosítás meg azért nem nagy pálya. De, egy droid nem tudná feláldozni magát, ha kell, és nincs önálló gondolkodása arra, hogy adott helyzetben mit kéne csinálni. Ezért sem értek semmit sem az ep1-3 alatt a kifejezetten repülés céljából épített droidok, vagy az eleve röpködő droidok. Szóval nem maradhatott csak egy droid hátra a Radduson, mert:

1) Felrobbant mind, ami a hajó rendszereihez kicsit is konyított.

2) Amúgy sem érnek fabatkát sem a pilóta droidok, ha vészhelyzet adódik, és Holdo alapvetően emiatt maradt. Ha gond van, akkor legyen valaki a hajón, aki tud reagálni rá.

3) Már ha volt valaha is a Radduson pilóta droid.

 

Azzal jönni meg marhaság, hogy ilyet miért nem láttunk korábban. Mert talán a Lázadók Szövetségének nem volt feláldozható hadihajója és öngyilkosságra is elszánt pilótája hozzá? Úgy csinálnak egyesek, mintha ilyen hatalmas hajókat a farzsebből húznának elő a szereplők, és minden egyes hős hajlik arra, hogy megölje magát. :facepalm: 

Szerkesztve: - Dzséjt
Hozzászólás ideje:
2 órával ezelőtt, pb69 írta:

A droidos témára pedig az rossz magyarázat, hogy a jelenet nem lett volna ilyen ütős egy noname robottal.

Dramaturgiailag kész öngyilkosság. A néző hogy azonosuljon egy sose látott géppel? Az in-universe dolgokat pedig Dzséjt leírta. 

 

Az SW-t nézve sokan elfelejtik manapság, hogy ez nem egy reality dráma.

Hozzászólás ideje:
13 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Azzal jönni meg marhaság, hogy ilyet miért nem láttunk korábban. Mert talán a Lázadók Szövetségének nem volt feláldozható hadihajója és öngyilkosságra is elszánt pilótája hozzá? Úgy csinálnak egyesek, mintha ilyen hatalmas hajókat a farzsebből húznának elő a szereplők, és minden egyes hős hajlik arra, hogy megölje magát.

Ez utóbbit azért eléggé kétlem. A lázadók közül nagyon sokan hajlandóak voltak az életüket adni az ügyért, úgyhogy a kamikáze manőver sem feltétlenül állt volna messze tőlük. Más kérdés, hogy konkrétan nem emlékszem olyan jelenetre a IV-V-VI-ból, ahol egy nagy hajó (a HCS-t most nem számolom ide) kiiktatásával minden gondjuk megoldódott volna. Igen, az Executort talán el tudták volna intézni, de a IV-V-VI-ban mindig volt valami fenyegetőbb egy bazi nagy csillagrombolónál. Vagy amikor nem (V. rész, aszteroida), akkor meg a hajó nem volt elég nagy és/vagy nem oldott volna meg semmit a kamikáze akció. 

 

IV.: Tantive IV - nem elég nagy, nem igazán megoldás a kamikáze

IV.: Falcon vs. rombolók a Tatooine fölött - szóba sem jöhet

IV.: Falcon vs. HCS - szóba sem jöhet

IV.: Falcon vs. Tie fighterek - khm... egyértelmű. :D 

IV.: Lázadás vs. HCS - szóba sem jöhet

 

V.: Transport vs. Csillagrombolók - a lázadás megmenekülése volt a lényeg, nem a csillagrombolók leszedése

V.: Falcon vs. Csillagrombolók - szóba sem jöhet

V.: Falcon vs. Executor - szóba sem jöhet

 

VI.: Tydirum vs. Executor - khm... :D 

VI.: Lázadás vs. Birodalom, a pajzs még aktív - megpróbálhatnák leszedni a rombolókat, de azok egyelőre nem is bonyolódnak csatába

VI.: Lázadás vs. Birodalom, a pajzs még aktív - miután megjönnek a rombolók, akkor sem ők az elsődleges fejfájás, hanem a HCS,

VI.: Lázadás vs. Birodalom, a pajzs már nem aktív - a HCS leszedése a lényeg, minden más csak körítés

 

VII. Finn, Poe vs. Finalizer - hajóméret nem stimmel

VII. Ellenállás vs. Első Rend Takonadán - vadászok vadász ellen

VII. Ellenállás vs. Első Rend Starkiller - vadászok a Starkiller ellen, az oszcillátoron meg lehetne próbálni keresztül vinni egy hiperűrugrást, de minek, ha tátong rajta egy rés, amin keresztül szét lehet lőni?

 

Szóval a VIII előtt én a IV-V-VI-VII-ben nem igazán láttam olyan szitut, ahol akárcsak felmerülhetne hasonló. Az I-II-III-ban meg szó sincs olyan kétségbeesett küzdelemről, ami a kamikázéhoz kellene.

 

A droidokra visszatérve: szerintem alapból nem is tudnának olyan tettet végrehajtani, ami akár a hajó, akár az ellenség életét veszélyeztetné, hacsak nem eleve gyilkolásra vannak programozva. Szóval egy normál droid nem tudna ilyen parancsot kiadni a hajónak. Egy repülésért felelős droidnál is nem tudom milyen felülírást kellene szerintem végrehajtani, hogy megtehessen egy ilyet.

Hozzászólás ideje:
16 perccel korábban, Donát írta:

A lázadók közül nagyon sokan hajlandóak voltak az életüket adni az ügyért, úgyhogy a kamikáze manőver sem feltétlenül állt volna messze tőlük.

Az ügyért az életedet adni egy csatában vagy öngyilkos lenni egy kétséges végkimenetelű manőverben azért nem ugyanaz. Az utóbbihoz kétségbeesés vagy fanatizmus kell. Holdo extrém kétségbeesett helyzetben volt, hiszen az Ellenállás maradékát éppen halomra gyilkolták, az utolsó, már alig működő hajó meg legénység híján visszalőni, vagy a fedezetükre sietni sem tudott. Ilyen helyzet nem adódik minden nap, azt meg azért ne nézzük ki a Lázadókból, hogy ennél kevésbé kétségbeesett pillanatban szándékosan halálba küldik az embereiket, plusz feláldozzák az értékes csatahajóikat.

A felsoroltak egyike sem kétségbeesett helyzet. A Tantive IV szóba sem jöhetett volna, mert akkor meghal Leia és elpusztulnak a megszerzett tervek. A Hoth fölött éppen az a lényeg, hogy az embereket, droidokat, felszereléseket és hajókat kijuttassák a bázisról (ahogy írtad), nem az, hogy minél több pusztítást végezzenek, amire amúgy az ionágyú miatt még képesek is voltak. Az Endornál az Executor talán kiszedhető lett volna, de a helyzet pont azért nem volt kétségbeejtő, mert a csillagrombolók alapból nem lőttek rájuk, utána meg fedezékül használták őket. Hülyeség lett volna akárcsak egy calamari cirkálót feláldozni ezért. Ráadásul ha az összes cirkálójukkal nekimennek egy csillagrombolónak, akkor is marad még ott vagy száz. Plusz a Halálcsillag II. Nem utolsó sorban, és ez Ackbar szavaiból következtethető ki: koncentrált tűzzel megsemmisíthető lett volna az Executor. Amit alátámasztani látszik az a dolog, hogy három A-szárnyú a parancs kiadása után két perccel elpusztította a hajót (kettő szétlőtte a torony pajzsgenerátorát, egy véletlen beleszállt a hídba - ez még közel is áll amúgy a Holdo-manőverhez). De a torony pajzsgenerátorának szétlövése után már a cirkálók is kivégezhették volna az Executort, Piett nem véletlen akarta fokozni a tűzerőt.

A klón háborúk alatt viszont voltak hasonló manőverek, például amikor Anakin belevezette a legénység által előre beprogramozott úton a Defendert Tuuk Lucrehulk-osztályú hajójába.

 

A baj az, hogy sokan egy kétségbeesett helyzetet akarnak összemosni csatákkal, olyan szituációkkal, amikor nem csak totálisan más szempontokat is figyelembe kéne venni (pl. a fedélzeten van valami, amit védeni kell, vagy eleve az emberek és eszközök kijuttatása a cél), de más eszköz is van (pl. ionágyú, hadiflotta). Nyilván Holdo sem szánja el magát erre, ha egy komplett hadiflotta van mögötte, vagy ha legalább teli tartállyal és maximális legénységgel üzemel a Raddus. Bár azzal a flottával szemben egymagában esélye sem lett volna, de egy teljes legénységgel visszalőhetett volna a Supremacy-re, miközben manőverekkel fedezi a menekülő kompokat.

 

A droidokkal kapcsolatban én is úgy gondolom, hogy programozásuknál fogva képtelenek a gyilkosságra és az öngyilkosságra (ahogy írtam). Mind a kettő csak akkor lehetséges, ha vagy eleve erre építették őket (harci droidok), vagy van bennük mechanizmus és program, hogy adott esetben semmisítsék meg magukat (általában a kutaszdroidok ilyenek). De C-3PO-t nem tudnád arra utasítani, hogy végezzen magával vagy másokkal. Vagy R2-t vagy BB-8-et. Mint ahogy repülésre is csak akkor utasíthatóak, ha eleve be vannak programozva. Talán azok, amiknek több agyuk van, mint egy B1-esnek, és képesek az önfejlesztésre, eltanulhatnak új dolgokat, de ehhez is alapból kell lennie tanuló képességnek. És a tény az, hogy az Ellenállás akkor már szűkében volt az ilyen droidoknak.

 

De mindettől függetlenül egyáltalán nem biztos, hogy nem használták még ezt a manővert a Galaxis történelmében, egyszerűen csak mi nem láttunk még. Senki sem mondja a filmben, hogy Holdo találta fel ezt a manővert. De ha mégsem, és a szereplők tudomása szerint Holdo volt az első, nos, az sem garantálja, hogy így is van. A Galaxis űrutazó civilizációinak történelme alsó hangon is év-tízezredekre tehető, ha nem milliókra (senki sem mondta, hogy a jelenlegi fajok előtt nem voltak más fajok is), legjobb tudomásunk szerint is több ezer éve használnak hiperhajtóműveket, és tuti, hogy milliárdnyi csata volt már szerte a Galaxisban. Elvárhatatlan, hogy mindenki emlékezzen minden manőverre, vagy minden le legyen jegyezve, pláne ilyen pusztításnál. Ha a Supremacy nem marad meg és Leiáék nem lettek volna szemtanúja, ez sem marad fenn.

Hozzászólás ideje:

A gyilkos/öngyilkos droidok kapcsán a Poe Dameron képregényben is volt egy szösszenet,

Spoiler

ahol Jess életét mentette meg az R2-es droidja, Ivee azzal, hogy a nő gépe felé száguldó rakéta elé lőtte ki magát.

De a TCW-ben is voltak önfeláldozó astromech-ek. Sokszor kihangsúlyozták, hogy a droidok mennyire emberiek tudnak lenni, ami szerintem az önfeláldozásra való hajlamban is megnyilvánul. A repülés képessége már nagyrészt programozás/tanulás kérdése.

  • 3 héttel később...
Hozzászólás ideje:

Kicsit gondolkodtam azon, hogy vajon Holdónak milyen oka lehetett minimalizálnia Craitre vonatkozó ismereteket. Mégis csak az ep8 konfliktusának egyik kulcs eleme, hogy Holdo visszatart minden információt Poe-tól, aki emiatt magánakcióba kezd, ami végül az Ellenállás majdnem teljes lemészárlásához vezet. Mindeközben mindezt el lehetett volna kerülni azzal, hogy Holdo elárulja a titkot Poe-nak. Egyszerűnek tűnik, pedig mint sok más, szerintem ez sem az.

 

Azt már korábban írtam, hogy eleve nem kezdett jó a két fél. Az első benyomás mindkettejük esetében negatív. Holdo titkolózó és nem katonaforma, Poe pedig s*ggfejként viselkedik, aki ráadásul megfeledkezett arról, hogy büntetésből lefokozták. És tudom, hogy ezt sokaknak nehéz elfogadni, de egy egyszerű százados nem vonhat kérdőre egy tengernagyot. Pláne úgy nem, hogy alig néhány órával(?) az a százados nyílt parancsmegtagadást követett el (egy normális hadseregben Poe már ezért hadbíróság elé került volna, szóval baromi olcsón megúszta), aminek következményeképpen az Ellenállást súlyos ember és eszközveszteség érte. (Ezért meg csak jó pár évre lecsukták volna, bár voltak enyhítő körülmények - a dreadnought nem tudott utánuk menni -, így talán megúszná becstelen leszereléssel.) És főleg nem úgy, hogy elvesztette a rangját és beosztását, ráadásul már gépe sincs.

Jól is néznénk ki, ha egy rovott múltú százados csak úgy számon kérhetne valamit teszem azt az amerikai csendes óceáni flotta admirálisától. Hát röhej. A USS Constellation hídjáig sem jutna el, de ha megpróbálná, függelemsértésért landolna a legközelebbi cellában.

 

Na, ennyit a katonai oldalról, meg arról, hogy Poe egy s*gg. Mi Holdo indoka? Annyi, hogy Poe unszimpatikus neki? Hogy az ég adta egy világon semmi sem kötelezi arra, hogy akárcsak egy mosolyt megosszon Poe-val? Hogy amikor legelőször érdeklődik nála Poe, akkor Holdónak még nem is lehetett semmiféle válasza, hiszen épp csak átvette a széthulló Ellenállás, egy sérül cirkáló és egy megtört legénység fölött a vezetést? Szerintem mindez közrejátszott, de volt még egy fontos indok: információhiány.

Holdo nem tudta biztosan, hogyan követi az Ellenállást az Első Rend! Nézzük csak, kik tudták ezt:

- Jyn Erso és Cassian Andor, akik értesültek arról, hogy a Birodalom ezen dolgozik, de ők meghaltak Scarifon 34 évvel azelőtt és sosem továbbították az információt.

- Rose Ticónak hála Finn, Poe Dameron és C-3PO, akik nem mondták el Holdónak. Illetve Poe beavatta, amikor már a hangárban voltak evakuálásra készen. Kicsit késő.

Holdo számára tehát nem volt biztosan tudott, hogyan követi az Első Rend az Ellenállást. Lehetett egy új technológia (azt, hogy erről van szó, Rose találta ki, de Holdo őt nem is ismerte), nyomkövető és kém. És ez a harmadik a legfontosabb. Holdo (és senki más az Ellenállásban) nem tudhatta, hogy az Első Rend Wexley-t követte vissza a D'qarra a hiperűr-nyomkövetéssel. Nem tudhatták, hogy ilyen módon találtak rá a bázisukra. Nem tudhatták, hogy ezen a módon követik őket. Nem tudhatták, hiszen nem tudtak a technológia létezéséről. Feltételezhették, hogy már van ilyen technológia, de biztosra nem mehettek, Holdo pedig az Ellenállás maradékának főparancsnokaként nem élhetett azzal a luxussal, hogy csak erre az egy feltételezésre alapozzon. A nyomkövető és a kém lehetőségével ugyanúgy számolnia kellett.

És innentől kezdve csak a saját embereiben bízhatott meg. Az enciklopédiából tudjuk is, hogy Holdo a Raddusra áthozta a Ninka teljes törzskarát. Erre nyilván azért is szükség volt, mert a Raddus törzskara elpusztult a híd felrobbanásakor, de azért is, mert a saját maga válogatott embereiben nyilván megbízik, míg azokban, akik a Radduson vannak (révén nem ő válogatta össze őket, valószínűleg egyáltalán nem is ismeri őket) az ő szemében ilyen helyzetben megbízhatatlanok (ismerkedni meg nyilván nincs idő). Egy parancsot nyíltan megtagadó, a büntetéséről jótékonyan megfeledkező, gép nélküli, a hatáskörét pofátlanul túllépő pilóta senki világában nem tartozik azon emberek közé, akiben első látásra meg lehet bízni.

Ráadásul Poe az egyetlen, aki élénken érdeklődik a terv iránt. Ha az ember számol azzal, hogy kém is lehet a ludas a követésben, akkor Poe viselkedése még gyanús is. Most képzeljétek el, ha valakinek eme viselkedés mellett az is feltűnik, hogy Poe titokban kifelé rádiózgat. Na az okozott volna még érdekes dolgokat.

Szóval szerintem ez is ott állhatott a mögött, hogy Holdo nem fogadta bizalmába Poe-t. Nem élhetett a luxussal. Vészhelyzetben volt és semmi sem bizonyította, hogy az Első Rend valamilyen technológia, és nem nyomkövető vagy kém segítségével követi őket. A nyomkövető annyiból kizárható, hogy elvileg nem kerültek olyan kapcsolatba az Első Renddel, amikor azoknak lehetőségük lett volna nyomkövetőt rakni a hajóik egyikére (plusz már láthattuk, hogy ha a fedélzeten lévők megsejtik, hogy ez a helyzet, viszonylag könnyű megtalálni - Chopper percek alatt megtalálta a Ghoston). De a kém egy olyan szervezetben, ahová boldog-boldogtalant befogadnak, hát nem kizárható.

Szóval Holdónak jó alaposan meg kellett gondolnia, hogy kivel osztja meg a megmenekülésük titkát. A saját bizalmasai nyilván ide tartoznak, de egy egyértelműen megbízhatatlannak bizonyult pilóta nem ilyen. És ha még nem is Poe a kém, benne van a pakliban, hogy továbbadja az információt véletlenül. Szóval a hírzárlat szerintem így érthető Holdo oldaláról is.

És szerintem ez Leiától sem állt messze, hiszen ő sem árult el semmit a Craitről Poe-nak. Sőt, amikor Finn rákérdezett, Leia és D'Acy még csak meg sem említették a Craitet. Ők is titkolták a bolygót, vagyis az ott lévő bázist. Talán azért, mert ők is számoltak azzal a lehetőséggel, hogy vannak kémek az Ellenállás soraiban, és talán így talált rá az Első Rend olyan piszok gyorsan a D'qarra?

Hozzászólás ideje:
43 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Akkor miért nem ugrottak fénysebességre?

Azt a következtetést még Leia vonta le, valószínűleg a gyanú megvolt Holdoban is. De akár kém volt a hajón, akár követni tudták őket egyéb eszközökkel, a hiperűrugrásnak nem lett volna értelme, hiszen akár a kém vagy a követő technológia révén ugyanúgy ott lett volna újra az ER a nyakukon. Csak épp akkor már üzemanyag nélkül lettek volna. 

 

Holdo nem tudhatta biztosra, hogy  van-e kém a hajón, így minden szempontból indokoltnak tartom, hogy csak a saját bizalmasaival osztotta meg a tervét. 

Hozzászólás ideje:
6 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

 

- Jyn Erso és Cassian Andor, akik értesültek arról, hogy a Birodalom ezen dolgozik, de ők meghaltak Scarifon 34 évvel azelőtt és sosem továbbították az információt.

- hogy az Első Rend Wexley-t követte vissza a D'qarra a hiperűr-nyomkövetéssel. Nem tudhatták, hogy ilyen módon találtak rá a bázisukra.

Viszont a Tantive IV-et Vader ezen technológia segítségével követte szintén 34 éve. 34 év alatt a Birodalom sosem használta csak ebben az egy esetben? Nem épp életszerü.

A Wexleys info honnan van? Mármint hogy őt követték vissza és a hiperűr-követéssel? Ennek még a Csillagpusztitó elleni támadás elött be kellett következnie mert a támadás alatt már D'qart célozták. De minek ment Wexley a támadás elött a Csillagpusztitóhoz, hisz ugye őt követték vissza? Ezen infok hol vannak?

Hozzászólás ideje: (szerkesztve)
23 perccel korábban, Frenkie írta:

Viszont a Tantive IV-et Vader ezen technológia segítségével követte szintén 34 éve. 34 év alatt a Birodalom sosem használta csak ebben az egy esetben? Nem épp életszerü.

Ezt valami műben említik, hogy ezzel a technológiával lett követve a Tantive  IV? Mert szerintem, nem ez a helyzet. Ha jól tudom a Tantive hiperhajtóműve sérült volt, ebből és az ugrás irányából Vader kikövetkeztethette hová tartanak.

Szerkesztve: - Darth Cupsy
Hozzászólás ideje:
1 órával ezelőtt, Frenkie írta:

A Wexleys info honnan van? Mármint hogy őt követték vissza és a hiperűr-követéssel? Ennek még a Csillagpusztitó elleni támadás elött be kellett következnie mert a támadás alatt már D'qart célozták. De minek ment Wexley a támadás elött a Csillagpusztitóhoz, hisz ugye őt követték vissza? Ezen infok hol vannak?

A Poe képregényből derült ki, hogy Wexley volt az, aki vállalta a Csillagpusztító felderítését. 

Hozzászólás ideje:
6 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Viszont a Tantive IV-et Vader ezen technológia segítségével követte szintén 34 éve. 34 év alatt a Birodalom sosem használta csak ebben az egy esetben? Nem épp életszerü.

A Wexleys info honnan van? Mármint hogy őt követték vissza és a hiperűr-követéssel? Ennek még a Csillagpusztitó elleni támadás elött be kellett következnie mert a támadás alatt már D'qart célozták. De minek ment Wexley a támadás elött a Csillagpusztitóhoz, hisz ugye őt követték vissza? Ezen infok hol vannak?

Ez nekem új. A technológiát akkor még csak kutatták. Kísérleti fázisban volt. Nem hinném, hogy azt használták - ráadásul akkor az EpV-ben a Falcont is simán tudták volna követni a végén. Az EpVIII-ban azért döbbennek le, mert ez a technológia új. 

 

Amúgy javítsatok ki, ha tévednék, de ez a technológia azért is durvább mint az eddigi lehetséges hiperűr követések (pl. Falcon jeladó, EpIV), mert itt az üldözők már akkor be tudnak lépni a hiperűrbe követési céllal, amikor az ellenfél még szintén a hiperűrben van. Szóval nem kell megvárni, amíg a követett fél megérkezik, és ezáltal meglesz a célkoordináta, hanem már a hiperűrben látják, hogy merre tart és a nyomába tudnak eredni, így gyorsabban meg tudnak érkezni a célhoz, hiszen nem csupán akkor tudnak elindulni, amikor a másik fél már kilépett a hiperűrből. Ezt abból gondolom, hogy Leiáék kilépése után nagyon gyorsan felbukkan az ER. 

Hozzászólás ideje:
8 órával ezelőtt, Frenkie írta:

A Wexleys info honnan van? Mármint hogy őt követték vissza és a hiperűr-követéssel? Ennek még a Csillagpusztitó elleni támadás elött be kellett következnie mert a támadás alatt már D'qart célozták. De minek ment Wexley a támadás elött a Csillagpusztitóhoz, hisz ugye őt követték vissza? Ezen infok hol vannak?

Felderítést vegeztek. Később az eligazításon már az abból nyert adatokat adták közre. 

 

9 órával ezelőtt, Donát írta:

Azt a következtetést még Leia vonta le, valószínűleg a gyanú megvolt Holdoban is. De akár kém volt a hajón, akár követni tudták őket egyéb eszközökkel, a hiperűrugrásnak nem lett volna értelme, hiszen akár a kém vagy a követő technológia révén ugyanúgy ott lett volna újra az ER a nyakukon. Csak épp akkor már üzemanyag nélkül lettek volna. 

 

Holdo nem tudhatta biztosra, hogy  van-e kém a hajón, így minden szempontból indokoltnak tartom, hogy csak a saját bizalmasaival osztotta meg a tervét. 

Ez mondjuk így teljesen logikus. 

Hozzászólás ideje: (szerkesztve)
12 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Viszont a Tantive IV-et Vader ezen technológia segítségével követte szintén 34 éve.

Nem, még mindig nem így van. Már írtuk itt is, sőt én már élőben is mondtam neked. A Tantive IV hiperhajtóműve sérült volt, szivárgott (emiatt volt a Profundity hangárjában, ott javították a hajtóművet), ezért egyedi részecskenyomot hagyott maga után, amit a Devastator le tudott követni (a Bizonyos szemszögből nézve című novelláskötetben részletesen leírják ezt). A hipertér-követőrendszert a Birodalom sosem használta, az első felhasználó az Első Rend volt, a Tantive IV pusztulása után 34 évvel.

 

12 órával ezelőtt, Frenkie írta:

A Wexleys info honnan van? Mármint hogy őt követték vissza és a hiperűr-követéssel? Ennek még a Csillagpusztitó elleni támadás elött be kellett következnie mert a támadás alatt már D'qart célozták. De minek ment Wexley a támadás elött a Csillagpusztitóhoz, hisz ugye őt követték vissza? Ezen infok hol vannak?

11 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

A Poe képregényből derült ki, hogy Wexley volt az, aki vállalta a Csillagpusztító felderítését. 

 

Valójában ez először a filmből derült ki. Hux és Poe szájából hangzanak el a releváns információk a filmben.

"Wh have they location. We tracked their reconnaissance ship to the Ileenium system" - mondja Hux Snoke-nak.

"The scan data from Snap's reconnaissance flight confirm Finn's report" - magyarázza Poe az eligazításon, és közvetlen utána Wexley át is veszi a szót. A Snap Wexley beceneve. Felderíteni meg érthető okokból ment. Kellett az információ a Csillagpusztítóról, nem elég egy dezertált rohamosztagos szava egy támadás megszervezéséhez.

Az, hogy erre ugyanezt a rendszert használták, meg az egyetlen logikus következtetés, hiszen máshogy nem lehet a hiperűrön át követni űrhajókat, ha nincs rajta nyomkövető, kém vagy nem szivárog a hajtómű.

 

6 órával ezelőtt, Donát írta:

Amúgy javítsatok ki, ha tévednék, de ez a technológia azért is durvább mint az eddigi lehetséges hiperűr követések (pl. Falcon jeladó, EpIV), mert itt az üldözők már akkor be tudnak lépni a hiperűrbe követési céllal, amikor az ellenfél még szintén a hiperűrben van. Szóval nem kell megvárni, amíg a követett fél megérkezik, és ezáltal meglesz a célkoordináta, hanem már a hiperűrben látják, hogy merre tart és a nyomába tudnak eredni, így gyorsabban meg tudnak érkezni a célhoz, hiszen nem csupán akkor tudnak elindulni, amikor a másik fél már kilépett a hiperűrből. Ezt abból gondolom, hogy Leiáék kilépése után nagyon gyorsan felbukkan az ER. 

Pontosan, sőt rosszabb is lehet a helyzet. Ha az üldöző hajónak jobb a hiperhajtóműve, akár meg is előzheti az üldözött hajót, és akkor az egyből kelepcébe sétál.

Szerkesztve: - Dzséjt
Hozzászólás ideje:
16 perccel korábban, Dzséjt írta:

Valójában ez először a filmből derült ki. Hux és Poe szájából hangzanak el a releváns információk a filmben.

"Wh have they location. We tracked their reconnaissance ship to the Ileenium system" - mondja Hux Snoke-nak.

"The scan data from Snap's reconnaissance flight confirm Finn's report" - magyarázza Poe az eligazításon, és közvetlen utána Wexley át is veszi a szót. 

OFF

 

Jogos. Az rémlett, hogy Hux és Snoke beszélgetése közben hangzott el az ellenálló felderítő visszakövetése. Snap nevének említésére az eligazításon viszont nem emlékeztem. Azt hittem, a képregény személyesítette a felderítőt. Rég láttam az Ep7-et. :) 

 

OFF vége

Hozzászólás ideje:
10 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Nem, még mindig nem így van. Már írtuk itt is, sőt én már élőben is mondtam neked. A Tantive IV hiperhajtóműve sérült volt, szivárgott (emiatt volt a Profundity hangárjában, ott javították a hajtóművet), ezért egyedi részecskenyomot hagyott maga után, amit a Devastator le tudott követni (a Bizonyos szemszögből nézve című novelláskötetben részletesen leírják ezt). A hipertér-követőrendszert a Birodalom sosem használta, az első felhasználó az Első Rend volt, a Tantive IV pusztulása után 34 évvel.

Azt hiszem akkor Cavintont kell szednem. Így hogy leírtad már emlékszem hogy még mondtad is, de totál ki ment a fejemből. Sorry.

  • 2 évvel később...
Hozzászólás ideje:

Most, hogy ma van Holdo szülinapja kicsit elmerengtem a megjelenésén, ami annyira elüt a többiekétől, hogy már jobban aligha lehetne. Ez eddig nem is tűnt fel, de most megnézve pár részletet nagyon szembeötlő volt. Mindenki koszos szerelőruhát vagy katonai egyenruhát visel, Holdo meg egy kis estélyit. Lehet, hogy nem volt ideje átöltözni? :D 

Hozzászólás ideje:

Igazából különösebb oka nincs is átöltözni, hisz nem a dzsungelben kommandóznak, ahol terepruhát kell viselni. Egy űrhajót kisestélyiben is el lehet vezetni. Valszeg a többiek közt is van olyan aki ha tehetné menő ruhában lenne csak nem telik rá.  Valszeg szereti a szép ruhákat és ha nem muszáj nem akar lemondani róluk.

Hozzászólás ideje:

Meg szerintem jó emlékeztető rá hogy a galaxis azért egy szines hely. Engem a coruscanti öltözékekre emlékeztetett. Holdo remekül eltudott volna vegyülni mondjuk az operajelenetben az ep.3-ban. Amolyan vizuális jelzés hogy abból az elit világból is van aki hajlandó alászállni és harcolni a jó ügyért.

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.