Ugrás a kommentre

Sorozatok


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Most akkor egy részben, vagy egy egész évadban, vagy amiatt az egy rész miatt az egész évadban csalódtál, mert ez sem mindegy? ;) Mert ha hat részből egy kiábrándító, vagy kettő, még az sem rossz arány.

Az első két rész jó volt. A harmadik különc, de jópofa. A negyedik rémgyenge. Az ötödik meg számora egyszerűen rossz/méltatlan.

Szóval véleményem szerint lejtő effektus eddig. Kíváncsi vagyok a 6-os merre mozdul!?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Expanse 1. évad

Az első tíz rész nagyon jó nyitása a sorozatnak, még azzal együtt is, hogy elég lényeges változtatások is akadnak a történetben - vagy csak én emlékszem már homályosan az első könyvre, elvégre, viszonylag régen olvastam. Ezek persze nem mennek kárára a történetnek, sőt, egyik-másik változás kifejezetten bejött.

 

Ezek közül kettőt emelnék ki. Az egyik Avasarala behozása a sztoriba - ő a Leviatán ébredésében még nem szerepelt, csak a Kalibán háborújában. A színésznő is jó választás volt, bár hatványozottabban kevesebbet káromkodik, mint a könyvbeli Avasarala, ami kicsit visszalépés - persze érthető, tévében nehogy már csúnyán beszéljenek (talán csak egyszer futott ki a száján egy shit).

A másik, hogy a sorozat sokkal többet foglalkozott Julie-val is, aki a könyvben csak a prológusban szerepelt élve és az Eroson holtan, itt viszont azt is megtudhatjuk, milyen út juttatta el a Scopuli-ra, az Anubisra és az Erosra. Az ezt elmesélő epizód lett a kedvencem is, mert egy elegáns húzással nem csak összefoglaltak mindent, amit az addigi részekben kiderítettek a háttérben húzódó összeesküvésről, de nagyon nagy pluszt adott a könyvhöz képest - ami elég ritka, általában a könyvek nyújtanak pluszt.

Két változtatás van, ami viszont nem jött be. Az egyik Havlock megsebzése, abszolút fölösleges volt. Semmit nem nyert azzal a történet, hogy itt kórházba küldték, nem pedig kilépett a Star Helixből és lelépett a Ceresről. A másik a köpőzombik teljes kihagyása. Nagyon tetszett a könyvben ez a horrorelem (nagyon idézte egyik kedvenc sci-fi-horror videojátékomat, a Dead Space-t), és ezt ezzel teljesen kinyesték. Nem tudom, hogy költségvetési okokból vagy miért, bár nem hiszem, hiszen így is el kellett maszkírozni az embereket. Ráadásul végig hallani az Eroson az öldöklés folyamatát, de ebből semmit sem látunk, nem derül ki, mi folyik az állomáson, hogyan terjeszkedik a protomolekula.

Emellett vannak még olyan változások, amiket inkább olyan értelemben nem tudok hová tenni, hogy nem emlékszem, hogyan volt a könyvben. Ilyen például, hogy nem rémlik, hogy potyautas lett volna a Rocinante-n, ugyanakkor a kémhez kötődő egyik-másik jelenet rémlik. Miller erosi haverjára sem emlékszem, és arra sem, hogy Millerrel ennyit lógott volna egy női nyomozó - arra emlékszem csak, hogy új társat kapott Havlock után, de még azt sem tudom, hogy az nő volt-e.

 

A sztorira tulajdonképpen nem vesztegetnék sokat, a lényeget megtartották: egy remek űropera a realitás talaján, amiben megacégek összeesküvéseibe és kormányok játékába kerül bele egy nyomozó és egy bányászhajó túlélőinek kis csapata. A hangulat pazar, a látvány pedig TV sorozathoz mérten lehengerlő, simán moziminőség. A Star Trek: Enterprise óta nem láttam ilyen szép és látványos sci-fit.

Az kicsit furcsa volt, hogy tíz rész alatt a Leviatán ébredése feléig jutottak és ez mindenképpen annak köszönhető, hogy Avasarala és Julie ennyit szerepelt, illetve Miller is sokkal kacifántosabban haladt előre, mint a könyvben. Éppen ezért úgy érzem, hogy itt egybe lesz mosva a sztori a Kalibán háborújával. Érzésem szerint a könyv második fele már nem kíván meg tizenhárom epizódot, mert a konspirációt már leleplezték, tulajdonképpen csak a "leszámolás" maradt. Másrészt a cselekmény már komolyan megágyazott az évad végére a Kalibán háborújában lévő eseményeknek. Szóval szerintem a 2. évad felénél, a 6-7. résznél lezárul a Leviatán ébredése, és a maradék 6-7 rész meg már a Kalibán feldolgozása lesz.

Még néhány szó a szereplőkről. Telitalálat volt Miller, Avasarala és Amos. Bár utóbbi küllemre nem hasonlít a könyvben leírtakra, a lényeget, Amos lényét hozza. Miller is nagyon jó, egyedül ezt a szörnyű hajviseletet nem tudom megszokni. Ja, meg még vele kapcsolatban nem tetszett egy változtatás:

 

Értem én a szögre akasztott kalap szimbolikáját, de csak ezért elvenni Millertől azt, ami annyira a sajátja, mint Indy-nek a kalapja, az kiakasztó. Hát még akkor is rajta volt, amikor megjelent Holdennek, és hányszor emlékeztek meg arról a "hülye kalapjáról."

 

Holdennel az elején nem voltam kibékülve, nagyon nem így képzeltem el. Aztán viszonylag sokára, a hatodik epizódban volt egy momentum, tulajdonképpen egy vigyor, ami egycsapásra elfogadtatta velem Steven Strait, mint Holdent.

 

Amikor Johnson szívózik velük a Tycho állomás dokkjában, és egy KBSz-es be akar törni a Roci zsilipjén. Na, akkor vág egy olyan vigyort Holden, amivel lazán elfogadtam és onnantól kezdve semmi bajom nem volt vele.

 

Alexszel sincs gondom, ő is nagyjából passzol az elképzeléseimhez, csak én fiatalabbnak hittem. Ami Naomit illeti, na, nála gondban voltam annyiból, hogy én mindig keleti vonásokkal megáldott, nagyon magas nőnek képzeltem, ezzel szemben sötét bőrű és alacsony nő. Ennek ellenére benne is megvolt az a kisugárzás, amit a könyvben éreztem Naomival kapcsolatban. Johnsont sem egy nagydarabb négernek képzeltem el, de ettől függetlenül vele sem volt gondom.

Na, összességében a The Expanse első évada egy nagyon jó sci-fi sorozat bevezetője. Mozi minőségű látvánnyal, szerethető karakterekkel, csavaros sztorival, bár kiollózott horrorral és egyelőre visszafogott misztikummal. Mindenképpen ajánlom azoknak, akik szeretik a jó, űrhajós sci-fiket. Csak kár, hogy 2017-ig kell várni a folytatásra.

De addig újraolvasom az első könyvet, és ha újra rákapok, akkor a másik kettőt is. Ami mondjuk csak azért gond, mert már a negyedik is itt van a polcomon, azt meg még sosem olvastam. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Expanse

Nekem is tetszett a sorozat. Holdennel és Naomival végig küzdöttem, nehezen szoktam meg az őket alakító színészeket.

A kedvenc részeim az ötödik és a Julie-s, de a negyedik rész véget is megért egy misét a Roci elindulásával.

 

Nagyon gyorsan (túl gyorsan) szaladtam végig a könyveken, ezért sok részlet kiesett a fejemből, de nekem sem rémlik a potyautas. Valószínűleg nem is szerepelt benne. Jó lenne megint elolvasni őket.

 

Dzséjt, angolul már az ötödik kötet is kijött, szóval túl sokáig ne húzd a negyediket :) És bár a negyedik kötet nézőpontjaiban vannak meglepetések, az ötödik még érdekesebb lesz :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

X-akták:

A záróepizódra visszakanyarodott a sorozat a fő ívére és sikerült is egy jó részt összehozni.

De akkora cliffhangerrel ért véget, hogy jaj! :cry:

Szóval "sírva" elértünk oda, ahová a 2. részben kellett volna kb és most indulna be igazán a dolog.

Így összességében egy 7/10-et kap a sorozat ráadás-évada tőlem, melyben sokat nyom a nosztalgiafaktor és Scully mellbedobása a 3. részben! :love:

Szerkesztve: - csoli1138
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

X-akták:

A záróepizódra visszakanyarodott a sorozat a fő ívére és sikerült is egy jó részt összehozni.

De akkora cliffhangerrel ért véget, hogy jaj! :cry:

Szóval "sírva" elértünk oda, ahová a 2. részben kellett volna kb és most indulna be igazán a dolog.

Hát ja. Másfél hónapnyi tökörészés után csak eljutott odáig ez a szezon hogy igazán elkezdjen érdekelni és erre tessék. Nem mintha sokat vártam volna tőle de ennél azért mégiscsak többet vártam.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Glenn EZT is megúszná. :D

Ezt nézem már 2 perce, a macska-rajongásom már kezd abnormálissá válni. :D

 

The Expanse: elkezdtem. Rég láttam ilyen szép sci-fi sorozatot (talán a felújított Battlestar Galactica óta nem). A könyveket nem olvastam, egyelőre a "geopolitikai" helyzetet illetően nem is volt minden tiszta, de azt hiszem, ezzel nem lesz gond.

 

Miss: a The night manager miről szól nagyvonalakban?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Miss: a The night manager miről szól nagyvonalakban?

Egy volt katona- jelenleg éjszakai műszakos hotelekben, innen a cím - beépül egy fegyverkereskedő köreibe, hogy bűnüldöző szervekkel karöltve elkapják a fickót. John le Carré-regény adaptációja.

Itt a trailer:

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Agent Carter

 

Az egész kicsit gyengébb volt mint az előző. Az új karakterek közül egyedül Ana volt szimpatikus, a többi mind egy idegesítő (van aki csak egy kicsit, de van aki nagyon). A filtert, amit a sorozat használ még mindig nem sikerült megszoknom. A poénok egy kicsit debilebbek lettek, és ugyan ez néha jól állt, néha viszont nagyon belerondított az összképbe. California sem sokat tett hozzá a sorozathoz.

Az meg ahogy a főgonoszt elintézték, egyszerűen nevetséges. Még rosszabb mint a Jessica Jones-ban volt, pedig már ott is rezgett a léc. Ugyan cliffhanger-rel ért véget az évad, nem lennék meglepve, ha nem folytatnák. Akkor inkább kapjunk egy jól megcsinált Damage Control-t :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ian McShane úgy döntött, hogy beletojik a titoktartási szerződésbe és eldobott egy óriási GoT hatos évad spoilert :)

 

Ő lesz az aki visszahozza a Vérebet (alias Sandor Clegane) a sztoriba!

 

Ahogy majd a másik fiatalemberrel is megfog ez történni. Remélem vasárnap trailer. Múlthéten jött az inside video lassan jönni-e kell. Lesz majd róla elemzés Bomarr?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ahogy majd a másik fiatalemberrel is megfog ez történni. Remélem vasárnap trailer. Múlthéten jött az inside video lassan jönni-e kell. Lesz majd róla elemzés Bomarr?

Mindenképp, bár most sokkal nehezebb helyzetben leszek, mert fogalmam sincs hova tartunk, de ez nem gátol meg egy szénné elemzésben :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ian McShane úgy döntött, hogy beletojik a titoktartási szerződésbe és eldobott egy óriási GoT hatos évad spoilert :)

 

Ő lesz az aki visszahozza a Vérebet (alias Sandor Clegane) a sztoriba!

 

Köszi, ez ígéretes :D

 

Mindenképp, bár most sokkal nehezebb helyzetben leszek, mert fogalmam sincs hova tartunk, de ez nem gátol meg egy szénné elemzésben :D

Várjuk az elemzést, és most az egyszer mi is csak találgatni fogunk :) Kivéve azokat a szálakat, amelyekből átkerült a 6. évadra. Viszont nem biztos, hogy a trailerből ilyesmi kiderül. Alig várom!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Életemben először és esélyes, hogy utoljára végignéztem az X-aktákat az első évadtól a két mozifilmen át a tizedik évadig. Tömören jó kis sorozat, ami a közepe táján nagyon legyengült, aztán az új szereplők picit emelték a fényét, de a végén már inkább volt kínlódás, néhány inkább korrekt, és több felejthető epizóddal. Aztán jött az új évad, ami szerintem simán hozza az első öt évad színvonalát. Bővebben, immár spoileresen:

 

 

Az X-aktákat leginkább tömbökben tudom értékelni. Az első tömb az első évad első részétől a The X-Files: Fight the Future című filmig terjed. Ebben a tömbben a legerősebb a sorozat, itt vannak a legjobb részek, itt még nincs túlságosan agyonbonyolítva (értsd: még nem vérzik millió és egy sebből) a háttérbeli összeesküvés, még kellemesen arányosan vannak a fősodor, a heti egy szörny és a komédia jellegű epizódok, és Mulder és Scully is itt brillírozik a legjobban. Bár az ötödik évadnál, amikor hirtelen megpróbálják bemesélni, hogy valójában nincsenek UFO-k, hanem csak a kormány azokra akarta terelni a gyanút, az kicsit meredek, és az arctalan idegenek megjelenése is már az első jele annak, hogy Chris Carteréknek fogalmuk sincs, mi legyen ennek a vége, hová futhatna ki a sorozat. De ekkor még élvezetes, hiszen csak adagolják a rejtélyeket, nem próbálnak olyan választ adni, ami az ő fejükben sem létezik.

A film szerintem remekül sikerült, jól hozza a sorozat hangulatát, és remek átvezető az ötödikből a hatodik évadba, amiben már keményen megjelentek a sorozat nívóját lehúzó epizódok. Itt már túl sok komédiaepizód van (Dreamland I-II, aminek a konklúziója egy bazi nagy arconköpése a nézőknek, a Triangle, aminek egyetlen érdeme, hogy rengeteg jelenetet vágás nélkül rögzítettek, de amúgy se füle, se farka, a The Rain King, ami olyan kínos volt, hogy én szégyelltem magam a készítők helyett, és persze a The Unnatural, ami komoly esélyekkel szállhatna ringbe az X-akták legidiótább epizódjainak mérkőzésén).

A hatodik évadtól a sorozat lejtmenetbe kapcsolt, ezzel rá is tértünk a második blokkra, az 6-7. évadra. A misztikum már nem csak megmagyarázhatatlan, de olyan kicsvartá vált, hogy a Lost példát vehetne róla, és végig érezhető, hogy minden egyes újabb válasz nélküli kérdést csak azért dobáltak be, hogy nehogy választ kelljen adniuk a már feltett kérdésekre. Most komolyan szükségünk volt arra, hogy Mulderből is valami UFO-izé-Hibrid legyen, meg arra, hogy a cigis legyen a faterja? Amúgy a családi szálak csűrése-csavarása már egy szappanoperának is csodájára vált volna. Fárasztottak minket a három balfácánnal, idióta szimulációs programokkal, amik bügyös csajokkal mészárolnak embereket (ezt az epizódot jelölném mellesleg a legrosszabb X-akták résznek), egymás közelében kataklizmát okozó ikrekkel, megfilmesített X-aktákkal... Brrr...

Szóval a 6-7. évadnak komoly baja volt, hogy túlságosan sok epizód ment el komédiára, a rejtélyekre nem kaptunk választ, és ha mégis, az logikátlan, a korábban elmondottakkal ellentmondásba kerülő, fantáziátla, izzadtságszagú megoldás volt, lásd: Mulder történetszálának a lezárása. A húgát elrabolták az idegenek, de nem is az idegenek, hanem az emberek, vagyis hát mégis az idegenek, csak az emberek utasítására, de aztán többször visszahozták, persze nem a családjához, hanem a cigishez, és tőle is többször elrabolták, majd végül megszökött, és mikor már majdnem megint újra elrabolták, jöttek a jó idegenek, a csillaglények vagy mi a fszomok, amikről se az előtt, se az után nem hallottunk, és megmentették azzal, hogy megölték. Big WTF!?

A harmadik blokk a 8-9. évad. A 8. évadban aztán pozitív változás állt be. Mulder első körben történt kiírásával belépett a képbe John Doggett, majd kisvártatva megérkezett Monica Reyes is, akik tulajdonképpen leváltották a már rohadt unalmassá vált Muldert és Scully-t. Sajnos eddigre az ős-duó nagyon elkopott, a két új szereplő viszont jól megdobta a sorozatot. Ráadásul jó ötlet volt, hogy Dogget volt szkeptikus, mint anno Scully, és Scully lett a nyitott - megjegyzem, azért nagyon örülök, hogy Muldert és nem Scully-t írták ki. Doggett-nek milyen rossz lehetett, két ilyen jó nővel dolgozni.

Doggett-tel és Reyesszel még úgy is remekül működött a sztori, hogy a szuperkatona szál valami irtó gagyi volt - szintén tökéletes jele az írók fáradtságának és fantáziátlanságának, hát még annak, hogy semmit sem terveztek meg előre, csak dobálták be ad-hoc a dolgokat. A 9. évadra azt kell mondjam, hogy az 5. évad óta nem élveztem annyira az epizódokat.

Ami a sorozat (első) lezárását illeti, nos, jó béna volt, még egy évadzárónak is harmatgyenge lett volna. Semmit sem varrtak el, sőt, az epizód úgy ért véget, mintha a következő héten jött volna a következő rész. Maradt egy halom megválaszolatlan kérdés, egy halom jó pozícióban lévő rossz fiú és rossz pozícióba került jó fiú és lány. Ráadásul az egész inkább volt egy nagy összefoglaló, mintsem lezárás. Mintha azt akarták volna, hogy képbe kerüljünk a nagy finálé előtt, ami akkor nem jött el.

A negyedik blokk az The X-Files: I Want to Believe. Ezt azért veszem külön, mert alapvetően nem rossz film, jó kis sztorival, csipetnyi misztikummal... De ennek abszolút semmi köze az X-aktákhoz. Mintha fogtak volna egy random thrillert és átírták volna a címet, meg a szereplők nevét. Hogy volt egy látnok, az édes kevés egy X-aktákhoz. A sorozatban vagy egy tucatnyi volt, és akadt olyan, ami jóval tehetségesebb volt pedofil atyánál, aki mellesleg gyanúsan emlékeztettet az Independence Day dokijára. :) Az egyetlen, ami X-akták szinten élvezhetővé tette a filmet, hogy láthattuk, miképpen él Mulder és Scully a sorozat után.

Az utolsó blokk a tizedik évad, és itt most epizódszinten is belemászok a dologba. Nagyobb általánosságban azt el lehet mondani a 10. évadról, hogy a hat részében minden benne van, ami az előző 9-ben benne volt. Carter nyilván szándékosan lépték meg, hogy kiválasztották a legjellegzetesebb motívumokat, és azokra húztak rá egy-egy epizódot (az UFO témára kettőt), hogy egy X-akták nosztalgia gyors menetbe rántsák be a régi részek nézőit, és az újaknak megmutassák, mi is volt ez a cucc.

My Struggle: bevezető epizód nem cicózik, a főtémára, az idegenekre megy rá és nagyon hamar bebizonyítja, hogy ez lesz az a nagy finálé, amire a 9. évad végén bemutatott összefoglaló felkészített minket. A sorozat új arculata kicsit furcsa volt, úgy értem, baromi furcsa volt Muldert és Scully-t okostelefonok, modern kocsik, tabletek, okostévék között látni. Mégiscsak egy olyan sorozat szereplői, akik a '90-es években kezdték kalandjaikat (Scully egyik epizódban meg is említi, hogy ő még Google előtti, ami jópofa utalás arra, hogy az első évadban hőseink még internetet sem használtak). Külön tetszett, hogy minden elejtett szálat felkaptak, még azt a dátumot is, ami a 9. évad végén ott maradt a levegőben (2012). Szóval díjaztam, hogy úgy kapták fel a fonalat, mintha nem ejtették volna el 13 évre. Az egyetlen, ami nem tetszett, hogy megint le akarták nyomni a torkunkon a "valójában-nem-voltak-UFO-k-csak-a-kormány-kente-rájuk" dolgot, pedig a hatodik évad félreérthetetlenül nyilvánvalóvá tette, hogy a Szindikátus az űrlényekkel kötött egyezséget. Szerencsére ezt pár résszel később tisztázták.

Founder's Mutation: a második epizód egy másik sokszor előhozott témát helyezett középpontba: génmanipuláció, mutáció. A hasonszőrű epizódokhoz remekül passzolt, ráadásul hozta azt, amit sokszor csíptem a sorozatban, a happy ending elmaradását.

Mulder and Scully Meet the Were-Monster: nagyon hamar leveszi az ember, hogy ez az epizód a sorozat komikus oldalára fekszik rá, de Carterék nem azokat az epizódokat vették alapul, ami bugyuta mód próbált nevettetni, hanem azokat, amik nem csekély öniróniájuk miatt lettek zseniálisak (The Amazing Maleeni, X-Cops, Bad Blood, José Chung's From Outer Space). Itt mindent bevettnek az írók, hogy saját magukon gúnyolódjanak, az emberré vált gyíkot, aki minden marhasága ellenére egész komoly dolgokat dobál be. De említhetném Scully halhatatlanságának bedobását (az egyik legnépszerűbb rajongói teória), Mulder csengőhangját, meg még rengeteg dolgot, amit csak az X-akták rajongók ismerhetnek fel. Ráadásul ez az epizód azt is megmutatja, hogy Gillian Anderson milyen dögös MILF. :yes::love:

Home Again: ez az epizód a sorozat karakterközpontúbb epizódjait idézi, ami inkább Mulderre vagy Scully-ra koncentrál, az ő hátterükre, családjukra. Mivel Mulder családját tulajdonképpen már kiirtották (oké, a valódi apja még él, de hát a cigisre ilyen epizódot nem lehet alapozni), nem csoda, hogy a még komoly ritkításon átesett, de még így is népes Scully családra esett a választás. A másik szálon pedig egy másik elem kerül terítékre, a tényleg megmagyarázhatatlan rejtély. Szerintem mindkettő érdekes volt, és külön dícséret érdemli a készítőket, amiért ilyen mélységekben elővették William sztoriját. A 9. évad egyik gyengeségének tartom, hogy Scully szinte teljes közönnyel élte meg a fia elvesztését, a következő részben már egy szó sem esett róla. És persze, mindez annak megalapozása volt, ami az évad végén jött.

Babylon: ahogy olvastam itt és a sorozatjunkie-n a reakciókat, ez a rész mélypontnak számít (ellenben a külföldi fórumokon igen pozitív a megítélése). Nekem abszolúte semmi bajom vele. Az X-akták egy az aktuális jelenben játszódó sorozat, és szerintem ehhez passzol, hogy aktuális dolgokat próbálnak megoldani ügynökeink. Ilyenre korábban is voltak próbálkozások, igaz, nem ilyen erőteljesen - na meg, talán nekünk, magyaroknak ez nem is olyan feltűnő, hiszen a '90-es években a média még nem volt olyan szinten jelen az életünkben, mint most, így nem érezhettük a való világra történt kicsengéseket, mint most. A két új ügynök is nagy ötlet volt, hiszen általuk visszaemlékezhettünk arra, milyen volt Mulder és Scully viszonya a kezdet kezdetén (hasonló volt a helyzet, amikor Doggett bekerült a képbe). Nagyon jó poénforrások voltak, tetszett, ahogy az öregek összedolgoztak a fiatalokkal, és persze, Mulder ámokfutása sem volt semmi. A víziójában pluszban ott volt a három idióta is, akiket ugyan én nem kedveltem, de a haláluk megütött, és jó volt, hogy így becsempészték őket. A megoldás és a végső tanulság is tetszett.

My Struggle II: és 23 év után az X-akták agyonbonyolított, kitekert, kicsavart fősodra elért a letisztult tetőponthoz. Bár ha mélységeiben megnéznénk, valószínűleg itt is lelnék vagy ezer sebet, de a felszínen kezd értelmet nyerni a dolog. Mire voltak az elrablások, minek kellettek a hibridek, majd a szuper katonák, hogyan akarták lezavarni a hatalomátvételt. Megindultak az események. Bár elhitették velünk, hogy az idegenek nincsenek képben, mind a My Struggle I, mind ebben az epizódban azért elég feltűnő az az UFO. :) Hogy ezzel kellett volna az egész évadnak elmennie? Nem! Én azt mondom, hogy nem. 13 év telt el azóta, hogy befejeződött a sorozat, ide biza kellettek a filler epizódok, hogy újra vissza zökkentsék a régieket, hogy az újakkal megismertessék a sorozatot, és, hogy az új érát, a mai kort is megszokjuk.

És szerintem azért merték ezt így megcsinálni Carterék, mert a 11. évad borítékolva van. A 10. évadot nem egy olyan bónuszévadnak szánták, mint a 24: Live Another Day-t, hanem egy olyan évadnak, ami a régi sorozatot átköti az újba. Ezt az évadot azért merték nyitva hagyni, mert tudják, hogy lesz folytatás. És biza erről már a Fox elnöke és Chris Carter is beszélt. Sőt, múlt héten Carter már elég egyértelműen utalt arra, hogy csak egyetlen akadálya van a következő epizódoknak: egyeztetni kell Duchovny-val és Andersonnal, hogy nekik mikor lenne jó forgatni.

Szóval, én maximálisan elégedett voltam az új évaddal, sokkal jobban sikerült ez a hat epizód, mint a 6-9. évadig bármelyik epizód.

 

Hogy miért nem nézem végig még egyszer? Mert bár tetszett, annyira nem tartom jó sorozatnak, hogy újra nekiüljek. Nem véletlen tartott majdnem fél évig végignéznek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Életemben először és esélyes, hogy utoljára végignéztem az X-aktákat az első évadtól a két mozifilmen át a tizedik évadig. Tömören jó kis sorozat, ami a közepe táján nagyon legyengült, aztán az új szereplők picit emelték a fényét, de a végén már inkább volt kínlódás, néhány inkább korrekt, és több felejthető epizóddal. Aztán jött az új évad, ami szerintem simán hozza az első öt évad színvonalát. Bővebben, immár spoileresen:

 

 

Az X-aktákat leginkább tömbökben tudom értékelni. Az első tömb az első évad első részétől a The X-Files: Fight the Future című filmig terjed. Ebben a tömbben a legerősebb a sorozat, itt vannak a legjobb részek, itt még nincs túlságosan agyonbonyolítva (értsd: még nem vérzik millió és egy sebből) a háttérbeli összeesküvés, még kellemesen arányosan vannak a fősodor, a heti egy szörny és a komédia jellegű epizódok, és Mulder és Scully is itt brillírozik a legjobban. Bár az ötödik évadnál, amikor hirtelen megpróbálják bemesélni, hogy valójában nincsenek UFO-k, hanem csak a kormány azokra akarta terelni a gyanút, az kicsit meredek, és az arctalan idegenek megjelenése is már az első jele annak, hogy Chris Carteréknek fogalmuk sincs, mi legyen ennek a vége, hová futhatna ki a sorozat. De ekkor még élvezetes, hiszen csak adagolják a rejtélyeket, nem próbálnak olyan választ adni, ami az ő fejükben sem létezik.

A film szerintem remekül sikerült, jól hozza a sorozat hangulatát, és remek átvezető az ötödikből a hatodik évadba, amiben már keményen megjelentek a sorozat nívóját lehúzó epizódok. Itt már túl sok komédiaepizód van (Dreamland I-II, aminek a konklúziója egy bazi nagy arconköpése a nézőknek, a Triangle, aminek egyetlen érdeme, hogy rengeteg jelenetet vágás nélkül rögzítettek, de amúgy se füle, se farka, a The Rain King, ami olyan kínos volt, hogy én szégyelltem magam a készítők helyett, és persze a The Unnatural, ami komoly esélyekkel szállhatna ringbe az X-akták legidiótább epizódjainak mérkőzésén).

A hatodik évadtól a sorozat lejtmenetbe kapcsolt, ezzel rá is tértünk a második blokkra, az 6-7. évadra. A misztikum már nem csak megmagyarázhatatlan, de olyan kicsvartá vált, hogy a Lost példát vehetne róla, és végig érezhető, hogy minden egyes újabb válasz nélküli kérdést csak azért dobáltak be, hogy nehogy választ kelljen adniuk a már feltett kérdésekre. Most komolyan szükségünk volt arra, hogy Mulderből is valami UFO-izé-Hibrid legyen, meg arra, hogy a cigis legyen a faterja? Amúgy a családi szálak csűrése-csavarása már egy szappanoperának is csodájára vált volna. Fárasztottak minket a három balfácánnal, idióta szimulációs programokkal, amik bügyös csajokkal mészárolnak embereket (ezt az epizódot jelölném mellesleg a legrosszabb X-akták résznek), egymás közelében kataklizmát okozó ikrekkel, megfilmesített X-aktákkal... Brrr...

Szóval a 6-7. évadnak komoly baja volt, hogy túlságosan sok epizód ment el komédiára, a rejtélyekre nem kaptunk választ, és ha mégis, az logikátlan, a korábban elmondottakkal ellentmondásba kerülő, fantáziátla, izzadtságszagú megoldás volt, lásd: Mulder történetszálának a lezárása. A húgát elrabolták az idegenek, de nem is az idegenek, hanem az emberek, vagyis hát mégis az idegenek, csak az emberek utasítására, de aztán többször visszahozták, persze nem a családjához, hanem a cigishez, és tőle is többször elrabolták, majd végül megszökött, és mikor már majdnem megint újra elrabolták, jöttek a jó idegenek, a csillaglények vagy mi a fszomok, amikről se az előtt, se az után nem hallottunk, és megmentették azzal, hogy megölték. Big WTF!?

A harmadik blokk a 8-9. évad. A 8. évadban aztán pozitív változás állt be. Mulder első körben történt kiírásával belépett a képbe John Dodger, majd kisvártatva megérkezett Monica Reyes is, akik tulajdonképpen leváltották a már rohadt unalmassá vált Muldert és Scully-t. Sajnos eddigre az ős-duó nagyon elkopott, a két új szereplő viszont jól megdobta a sorozatot. Ráadásul jó ötlet volt, hogy Dodget volt szkeptikus, mint anno Scully, és Scully lett a nyitott - megjegyzem, azért nagyon örülök, hogy Muldert és nem Scully-t írták ki. Dodgetnek milyen rossz lehetett, két ilyen jó nővel dolgozni.

Dodgettel és Reyesszel még úgy is remekül működött a sztori, hogy a szuperkatona szál valami irtó gagyi volt - szintén tökéletes jele az írók fáradtságának és fantáziátlanságának, hát még annak, hogy semmit sem terveztek meg előre, csak dobálták be ad-hoc a dolgokat. A 9. évadra azt kell mondjam, hogy az 5. évad óta nem élveztem annyira az epizódokat.

Ami a sorozat (első) lezárását illeti, nos, jó béna volt, még egy évadzárónak is harmatgyenge lett volna. Semmit sem varrtak el, sőt, az epizód úgy ért véget, mintha a következő héten jött volna a következő rész. Maradt egy halom megválaszolatlan kérdés, egy halom jó pozícióban lévő rossz fiú és rossz pozícióba került jó fiú és lány. Ráadásul az egész inkább volt egy nagy összefoglaló, mintsem lezárás. Mintha azt akarták volna, hogy képbe kerüljünk a nagy finálé előtt, ami akkor nem jött el.

A negyedik blokk az The X-Files: I Want to Believe. Ezt azért veszem külön, mert alapvetően nem rossz film, jó kis sztorival, csipetnyi misztikummal... De ennek abszolút semmi köze az X-aktákhoz. Mintha fogtak volna egy random thrillert és átírták volna a címet, meg a szereplők nevét. Hogy volt egy látnok, az édes kevés egy X-aktákhoz. A sorozatban vagy egy tucatnyi volt, és akadt olyan, ami jóval tehetségesebb volt pedofil atyánál, aki mellesleg gyanúsan emlékeztettet az Independence Day dokijára. :) Az egyetlen, ami X-akták szinten élvezhetővé tette a filmet, hogy láthattuk, miképpen él Mulder és Scully a sorozat után.

Az utolsó blokk a tizedik évad, és itt most epizódszinten is belemászok a dologba. Nagyobb általánosságban azt el lehet mondani a 10. évadról, hogy a hat részében minden benne van, ami az előző 9-ben benne volt. Carter nyilván szándékosan lépték meg, hogy kiválasztották a legjellegzetesebb motívumokat, és azokra húztak rá egy-egy epizódot (az UFO témára kettőt), hogy egy X-akták nosztalgia gyors menetbe rántsák be a régi részek nézőit, és az újaknak megmutassák, mi is volt ez a cucc.

My Struggle: bevezető epizód nem cicózik, a főtémára, az idegenekre megy rá és nagyon hamar bebizonyítja, hogy ez lesz az a nagy finálé, amire a 9. évad végén bemutatott összefoglaló felkészített minket. A sorozat új arculata kicsit furcsa volt, úgy értem, baromi furcsa volt Muldert és Scully-t okostelefonok, modern kocsik, tabletek, okostévék között látni. Mégiscsak egy olyan sorozat szereplői, akik a '90-es években kezdték kalandjaikat (Scully egyik epizódban meg is említi, hogy ő még Google előtti, ami jópofa utalás arra, hogy az első évadban hőseink még internetet sem használtak). Külön tetszett, hogy minden elejtett szálat felkaptak, még azt a dátumot is, ami a 9. évad végén ott maradt a levegőben (2012). Szóval díjaztam, hogy úgy kapták fel a fonalat, mintha nem ejtették volna el 13 évre. Az egyetlen, ami nem tetszett, hogy megint le akarták nyomni a torkunkon a "valójában-nem-voltak-UFO-k-csak-a-kormány-kente-rájuk" dolgot, pedig a hatodik évad félreérthetetlenül nyilvánvalóvá tette, hogy a Szindikátus az űrlényekkel kötött egyezséget. Szerencsére ezt pár résszel később tisztázták.

Founder's Mutation: a második epizód egy másik sokszor előhozott témát helyezett középpontba: génmanipuláció, mutáció. A hasonszőrű epizódokhoz remekül passzolt, ráadásul hozta azt, amit sokszor csíptem a sorozatban, a happy ending elmaradását.

Mulder and Scully Meet the Were-Monster: nagyon hamar leveszi az ember, hogy ez az epizód a sorozat komikus oldalára fekszik rá, de Carterék nem azokat az epizódokat vették alapul, ami bugyuta mód próbált nevettetni, hanem azokat, amik nem csekély öniróniájuk miatt lettek zseniálisak (The Amazing Maleeni, X-Cops, Bad Blood, José Chung's From Outer Space). Itt mindent bevettnek az írók, hogy saját magukon gúnyolódjanak, az emberré vált gyíkot, aki minden marhasága ellenére egész komoly dolgokat dobál be. De említhetném Scully halhatatlanságának bedobását (az egyik legnépszerűbb rajongói teória), Mulder csengőhangját, meg még rengeteg dolgot, amit csak az X-akták rajongók ismerhetnek fel. Ráadásul ez az epizód azt is megmutatja, hogy Gillian Anderson milyen dögös MILF. :yes::love:

Home Again: ez az epizód a sorozat karakterközpontúbb epizódjait idézi, ami inkább Mulderre vagy Scully-ra koncentrál, az ő hátterükre, családjukra. Mivel Mulder családját tulajdonképpen már kiirtották (oké, a valódi apja még él, de hát a cigisre ilyen epizódot nem lehet alapozni), nem csoda, hogy a még komoly ritkításon átesett, de még így is népes Scully családra esett a választás. A másik szálon pedig egy másik elem kerül terítékre, a tényleg megmagyarázhatatlan rejtély. Szerintem mindkettő érdekes volt, és külön dícséret érdemli a készítőket, amiért ilyen mélységekben elővették William sztoriját. A 9. évad egyik gyengeségének tartom, hogy Scully szinte teljes közönnyel élte meg a fia elvesztését, a következő részben már egy szó sem esett róla. És persze, mindez annak megalapozása volt, ami az évad végén jött.

Babylon: ahogy olvastam itt és a sorozatjunkie-n a reakciókat, ez a rész mélypontnak számít (ellenben a külföldi fórumokon igen pozitív a megítélése). Nekem abszolúte semmi bajom vele. Az X-akták egy az aktuális jelenben játszódó sorozat, és szerintem ehhez passzol, hogy aktuális dolgokat próbálnak megoldani ügynökeink. Ilyenre korábban is voltak próbálkozások, igaz, nem ilyen erőteljesen - na meg, talán nekünk, magyaroknak ez nem is olyan feltűnő, hiszen a '90-es években a média még nem volt olyan szinten jelen az életünkben, mint most, így nem érezhettük a való világra történt kicsengéseket, mint most. A két új ügynök is nagy ötlet volt, hiszen általuk visszaemlékezhettünk arra, milyen volt Mulder és Scully viszonya a kezdet kezdetén (hasonló volt a helyzet, amikor Dodget bekerült a képbe). Nagyon jó poénforrások voltak, tetszett, ahogy az öregek összedolgoztak a fiatalokkal, és persze, Mulder ámokfutása sem volt semmi. A víziójában pluszban ott volt a három idióta is, akiket ugyan én nem kedveltem, de a haláluk megütött, és jó volt, hogy így becsempészték őket. A megoldás és a végső tanulság is tetszett.

My Struggle II: és 23 év után az X-akták agyonbonyolított, kitekert, kicsavart fősodra elért a letisztult tetőponthoz. Bár ha mélységeiben megnéznénk, valószínűleg itt is lelnék vagy ezer sebet, de a felszínen kezd értelmet nyerni a dolog. Mire voltak az elrablások, minek kellettek a hibridek, majd a szuper katonák, hogyan akarták lezavarni a hatalomátvételt. Megindultak az események. Bár elhitették velünk, hogy az idegenek nincsenek képben, mind a My Struggle I, mind ebben az epizódban azért elég feltűnő az az UFO. :) Hogy ezzel kellett volna az egész évadnak elmennie? Nem! Én azt mondom, hogy nem. 13 év telt el azóta, hogy befejeződött a sorozat, ide biza kellettek a filler epizódok, hogy újra vissza zökkentsék a régieket, hogy az újakkal megismertessék a sorozatot, és, hogy az új érát, a mai kort is megszokjuk.

És szerintem azért merték ezt így megcsinálni Carterék, mert a 11. évad borítékolva van. A 10. évadot nem egy olyan bónuszévadnak szánták, mint a 24: Live Another Day-t, hanem egy olyan évadnak, ami a régi sorozatot átköti az újba. Ezt az évadot azért merték nyitva hagyni, mert tudják, hogy lesz folytatás. És biza erről már a Fox elnöke és Chris Carter is beszélt. Sőt, múlt héten Carter már elég egyértelműen utalt arra, hogy csak egyetlen akadálya van a következő epizódoknak: egyeztetni kell Duchovny-val és Andersonnal, hogy nekik mikor lenne jó forgatni.

Szóval, én maximálisan elégedett voltam az új évaddal, sokkal jobban sikerült ez a hat epizód, mint a 6-9. évadig bármelyik epizód.

 

Hogy miért nem nézem végig még egyszer? Mert bár tetszett, annyira nem tartom jó sorozatnak, hogy újra nekiüljek. Nem véletlen tartott majdnem fél évig végignéznek.

Egyetértek az összefoglalóddal, örülök, hogy beírtad. Tudod én az a fajta x-rajongó vagyok, aki mindig ufókat és idegen lényeket akarna látni testközelből!

Mintha nem lennék tisztában vele, hogy oda lenne a misztikum. :D

Kezdem átértékelni kicsit már a 10. évadot, tudom, nem voltam pozitív vele kapcsolatban. (De még mindig jobban viseltem, mint a Hinni akarok-at. Ezzel a címmel azt a filmet kihozni évekkel később?? hisztis voltam..;) )

Abszolute indokolt volt a blokkokra osztásos elemzés. Szerintem el is találtad jól az arányokat.

Én nem annyira szerettem Dogett-et és Reyes-t, da azért csak elértek valamit, ha utóbbit a My Struggle II-ben nagyon üde szinfoltnak éltem meg!

Összegezve, marad továbbra is a nagy kedvencek közt! A csngőhangom most is a főcím!

Szerkesztve: - csoli1138
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.