Ugrás a kommentre

Anakin/Vader


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Szerintem, ha tehetné, Anakin már Ansion után meglátogatná az anyját, mondjuk erre nincs más utalásom, csak az EU, ami tudjuk, hogy irreleváns.

Pláne a Salvatore könyv irreleváns, mert az valami nagyon gány szerintem :) Nade ez OFF

 

Mindenesetre érdekes húzás volt Lucastól, hogy a Világos oldal megközelitését ennyire "régi-modinak" irta meg. Most csak eljátszva a gondolattal: ha az SW vázlatos története pár századdal korábban jelenik meg egész tömegek bologattak volna rá, hisz akkor mindenki ugy gondolta, hogy szellemi útra csak ugy lehet lépni hogy mindent és mindenkit eldob magától az ember... a jedik irtó mód hasonlitanak a szerzetes rendekre bizonyos aspektusaikban (még a ruhájuk is :D). A mai individualizmust éltető korban viszont furcsa nekimenni egy olyan történetnek, amiben a jók azt hirdetik, hogy teljesen elkell fordulnia az embernek magától. Mintha Anakin lenne a modern ember (vagy ahogy Szerb Antal szerette hivni ezt a tipust: a fausti ember), aki viszont nem tud már beolvadni, mert önmagát keresi és megkérdőjelezi az őt megelöző korok alapjait.

 

Tudom kissé elkalandoztam... de most kikivánkozott :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ugyanakkor Coruscant-on igaz, hogy csak annyit mond Obi-wannak, hogy álmodik az anyjáról, de könnyen lehet, hogy már akkor sem szimpla álmokról van szó, csak épp nem mondhatja el mentorának milyen álmok is ezek.

Most egy pillanatra túllépve a sok feltételes módon, magára a filmekre koncentrálva: nekem nagyon ugy tünik, hogy van egy masszivan végigvitt üzenete a Saganak a halállal kapcsolatban. Ez pedig az, hogy elkell tudni engedni a szeretteinket. Mindenki, aki ezellen tenni akar a Saga során óriási bajba kerül: Anakin például azzal öli meg Padmét, hogy megakarja menteni az életét, Luke elveszti a kezét, mert megakarta menteni a barátait Yoda korholása ellenére... (sőt egyéb mondanivalója is van a tárgykörben, gondoljunk csak a sithek és a jedik eltérő szemléletére a halhatatlanság kapcsán)

 

Mint minden mese valamennyire az SW is moralizál... Anakin és Obi kart karba öltve elmehetnének megmenteni Shmit, de az teljesen megbontaná az SW szerkezetét, ami több példával is előjárul azzal, hogy ezt nem lehet, sőt nem szabad. Épp ezért maradhat ez is csak feltételes fejtegetés, ami mint minden mesei/mitoszi feltételes mód, néhol inkább szólnak a személyes koncepciókról, mint magukról a történetekről (mi lett volna ha Szép Heléne Spártában marad; mi lett volna ha Szarumánhoz előbb ér oda Gandalf és ráveszi, hogy Szauron ellen harcoljanak... stb. meg lehet ezeket válaszolni, de többet nem tudunk meg az adott művekről). Eljátszhatunk a gondolattal, hogy milyen lett volna ha együtt mennek Shmihez, de ez ettől a ponttól már arról szól mit akarunk belé látni. Obi-Wan ilyen helyzetben azt mondaná, hogy menjenek és mentsék ki vagy inkább azt, hogy engedje el a szeretteit és hagyja meghalni? Vagy valami egészen mást amire nem is gondolunk? Miért mondaná pont azt amit? A történtek pozitivan vagy negativan befolyásolnák az eseményeket? Az ezekre adott válaszok már a válszolón múlnak csak, mivel a film ilyesmikre nem ad támpontot és nem is akar: ő azt mondja ez igy történt.

 

Kissé megint bonyolult lett, mindenesetre szerintem az, hogy minden haldokló-mentő akció tragédiába fullad külön jelentéssel bir.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Töb szálon futottak itt a sith teóriás dolgok, de van itt egy Anakint is érintő kérdés, amit tegnap Bomarr emlegetett. Azt hittem ma szóba kerül, de meglepetten láttam, hogy csak Dzséjt tért ki rá egy bekezdés erejéig.

 

"Hogy Anakin eztán nem reagálta le, hogy Sidious tud a szeparatisták hollétéről, az szerintem egyetlen dologból adódik: valószínűleg nem akkor esett le neki a nagy terv tantusza, mikor Sidious elé dobta a csontot, hogy hol vannak Gunray-ék. Anakinnak addigra már jó sok ideje volt mindezt átgondolni. Hiszen még fényes nappal derült fény a titokra, de a Vader nevet este kapta meg. Akárhogy is, pár óra biztos eltelt. Szerintem a tanácsteremben erről is elgondolkodott. Tehát teljes mértékben ismerhette a helyzetet, mikor Sidioust választotta. Kis gondolkodással már a tanácsteremben, vagy ki tudja, talán a Templomba való visszarepülés közben, vagy az iroda ajataján való kilépéskor, esetleg már a Palpatine-nal való beszélgetés alatt összeállhatott benne a kép, hogy Palapatine áll mindkét fél élén, így tudja, hol vannak a Szeparatista vezérek. És azért annyira nem hülyegyerek, hogy abban a néhány órában, míg megtudta az igazat és Sidious kiadta neki a Mustafarra repülés parancsát, ne jött volna rá erre a nyílvánvaló dologra."

 

De ha ennyire egyértelmű Anakinnak minden, akkor a későbbi szövegek, párbeszédek néhol elég furcsák.

 

1. Amikor Anakin bejelentkezik Sidioushoz, a sith mester azt mondja neki: "helyreállítottad a békét és az igazságosságot a galaxisban" Ezt az mondja, aki a háborút kirobbantotta, és az igazságtalanságot elterjesztette.

 

2. Anakin beszólása Obinak a Mustafaron, miszerint a Jedik csak hatalomra törnek. Sidous talán nem? Az egészet a hatalomért csinálta. Vagy az nem számít?

 

Szóval vannak itt fircsa dolgok. Anakin ennyire egyoldalúan nézte volna az egészet, miután átállt?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1. Amikor Anakin bejelentkezik Sidioushoz, a sith mester azt mondja neki: "helyreállítottad a békét és az igazságosságot a galaxisban" Ezt az mondja, aki a háborút kirobbantotta, és az igazságtalanságot elterjesztette.

 

2. Anakin beszólása Obinak a Mustafaron, miszerint a Jedik csak hatalomra törnek. Sidous talán nem? Az egészet a hatalomért csinálta. Vagy az nem számít?

 

Szóval vannak itt fircsa dolgok. Anakin ennyire egyoldalúan nézte volna az egészet, miután átállt?

1. Ne feledjük Anakin azon ep2-es poénkodását, hogy szerinte egy ember, egy bölcs ember kötelezheti a Szenátust a helyes döntésre. Szóval már ott lappangott benne a diktatúrára való hajlam. És mikor Sidious ezekkel a szavakkal fogadja, már elemésztette a Sötét Oldal. Már a szemei is besárgultak, megszűnt Anakin Skywalker lenni. Ekkor már az a Darth Vader, aki segédkezik a Birodalomnak elnyomni az embereket, elpusztítani az elégedetlenkedőket. Szóval szerintem annak a Sith Nagyúrnak a béke és igazságosság szavak egyáltalán nem azt jelentik, mint az egykori Jedi lovagnak. Hanem pontosan ugyan azt, amit Sidiousnak: egy igazság létezik, a Sithé; béke van, mert mindent a Sith ural.

 

2. Szintén a Sithség része. De ez még a naív fejével is értelmezhető. Palpatine voltaképpen teljesen törvényes uralkodó volt. A Szenátus választotta meg, adta meg neki a korlátlan jogokat és a többit. A Szenátus jóváhagyásával alakult át a Köztársaság és lett ő Uralkodó. A törvény felől megközelítve a Jedik valóban puccsot akartak elkövetni. És itt jön a képbe a Sithség. Vader már a Sith és legfőképpen saját hatalmával van elfoglalva. Obi-Wan és a többi Jedi meg akarják ölni a Birodalom törvényes vezetőit, ergo hatalomra törnek.

 

Az, hogy egyoldalúan nézi, meg egyáltalán nem csoda. Hiszen maga mondta: "A Sithek befelé fordulnak. Csak magukra gondolnak." Ez elég egyoldalú gondolkodásra vall. Azon túl, Anakin baromira megszédítette az a hatalom, ami a Sötét Oldalon rászakadt. Kicsit úgy érzem, hogy a Jedi Templomban és a Mustafari bázison elkövetett mészárlása alatt pszichopatává kezdett vállni. Mint a visszafogott dühödt vadállat, kitört és ez a mérhetetlen Sötétség elemésztette. Racionalitás mint olyan, megszűnt számára. És csak a páncél volt az, ami rabigába hajtotta, egyben vissza is fogta. Mondhatni, a páncél újra bezárta azt az állatot, ami kis híján elemésztette.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2. De nem gondolhatta komolyan, hogy legálisan van a szenátus élén az a Sidious, aki megvezette az egész galaxist, és mindenkit átvert! Ne feledjük, lényegében Anakin tudott mindent. Szóval ez így elég naív gondolat részéről, és nem is illik a "mindent átlátni képes Anakin" szerepkörébe.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2. De nem gondolhatta komolyan, hogy legálisan van a szenátus élén az a Sidious, aki megvezette az egész galaxist, és mindenkit átvert! Ne feledjük, lényegében Anakin tudott mindent. Szóval ha ez így elég naív gondolat részéről, és nem is illik a "mindent átlátni képes Anakin" szerepkörébe.

Valószínűleg az elején nagyon-nagyon sok kétsége is volt, hiszen mindent tudott már Palpatine-ról és a Sithről. Érthető, hogy miért sír többszőr is. A választásának terhe olyan lehet számára, mintha a fejére esett volna a Halálcsillag. Szerintem éppen ez a legnagyobb tragédiája Anakinnak, hogy mindennel tisztában volt, és így hozott meg egy olyan súlyos döntést, ami végül haszontalannak bizonyult számára. Vagyis szó szerint feláldozta a Galaxist Padméért.

Később meg már nem érdekelte, a terhek feloldódtak a Sötét Oldal bugyraiban. Egy Sith már nem gondolkodik azon, hogy Palpatine hogyan került oda. Azon gondolkodik, ő hogyan kerülhetne Palpatine helyére.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sajnos kavarognak bennem a jelenetek. Meg kell néznem az EPIII-at, mert ez az új teória gyökeresen fenyegeti az eddigi Anakin képemet. :) Pénteken mindenképpen megejtem a filmezést, és nem hagyom annyiban a dolgot. Ahogy hallom, Bomarr sincs kibékülve ezzel a verzióval.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az az igazság, hogy miután meggyőztem Bomarrt az igazamról, váltottunk pár üzenetet ezügyben, azért csak személyes üzit, mert még nem igazán volt kész álláspontunk a dologgal kapcsolatban. Viszont engedjétek meg, hogy idézzek a második levélemből:

 

"Igazából én csak arra tudok gondolni, hogy Anakinnek voltak elképzelései arról, hogyan is kéne élni, mi is lenne a jó a Galaxisban, és ezekért bizonyos fokig küzdött is. Mindig az aktuális feladatra koncentrált, bízva abba, hogy ezzel elhozza a jobb köztársaságot... Jediként.

 

Attól a perctől fogva azonban, hogy előkerült Padmé, mindezek, a Jedik és Palpatine harca, a JÓ mint relatív fogalom, háttérbe került, és csak az számított, hogy mentheti meg a lányt. Szerintem onnantól kezdve, hogy ő elhatározta, segít Palpatine-nak, Sidiousnak, már édes mindegy volt, hogy mivel érvel Windu, Anakin csak tette, amit Padmé miatt úgy érezte, hogy tennie kell, járjon ez bármivel is. A könnyezés szerintem annak is szól, hogy tudja, rosszat tesz, de az egyéni érdekeit a Jedik érdeke elé helyezi. Ha bízna a Sith-ben, hogy igazat mond, hogy jobbá teszi a galaxist, vajon könnyezne? (Esetleg a Jediket megsirathatná, de mást nem nagyon...)

 

És ezután jön a fekete leves. Anakin átáll, innentől kezdve már nem számít neki semmi, hogy miben hitt az előtt, hogy mit szeretett volna elérni (Naboo-s monológ, stb.), és ez a beszámíthatatlanság talán abban mutatkozik meg a legjobban, hogy azzal sem törődik, hogy Palpatine gyakorlatilag átverte: " A halál fölött mindeddig csupán egy ember aratott diadalt...". Addig gyakorlatilag azt hirdette a Sith, hogy általa megmentheti Padmét, és hopp... itt a koppanás: még messze nincs meg a tudás. De láthatóan Anakint ez nem zavarja. Így aztán hogyan zavarná egy olyan dolog, mint az eddigi erkölcsrendje? Hiszen Padmé még az erkölcsei FÖLÖTT állt az átállás előtt... ha Anakin konzekvens maradna, akkor minimum fel kéne háborodnia, de semmi.

 

Ebből én arra következtetek, hogy itt már nem számított neki semmi, megdelejezte egy felső hatalom, ahogy azt Ben is mondja, és a befelé fordult. Csupán kívülre akar igazolni: Padménak igazolja a tetteit (A Jedik államcsínyt hajtottak végre, lojális voltam a főkancellárhoz, stb. Messze nem erről szólnak már itt a dolgok. Simán hazudik a lánynak Obi-wanról, egyértelmű, hogy csak a saját tetteit akarja előtte igazolni), majd később a Mustafaron, csak akkor már képtelen rá. Obi-wan pedig átlát rajta. A hencegős szöveg az igazságról, biztonságról nem más, mint ámítás... Anakint ott már CSAK és kizárólag önmaga és a hatalom érdekli. Már Padmé szerelme sem elég. Az új hatalma sem. Többre vágyik. Úgy gondolom, hogy ez mind a sötét oldal hatása. Ezért torzul el a látásmódja. Minden, amit Obi-wannak mond, csak azért hagyja el a száját, hogy igazolja előtte saját tetteit. Neki már nem számít, hogy igaz-e, amit mond, ő már rég nem kifelé, hanem befelé fordul. Szerintem, én legalábbis így értelmezem a film ezen részét."

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szóval ez így elég naív gondolat részéről, és nem is illik a "mindent átlátni képes Anakin" szerepkörébe.

Mi mindent átlátni? Nekem mindig olyan érzésem van, hogy Anakin nem volt egy politikai lángelme, ha furfangról, machinációkról van szó, akkor bizony elég ostoba tudott lenni. Bár ez inkább csak egy érzésféle gondolat :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én meg valahogy így vagyok Anakinnal: nem volt egy lángelme. :)

Az évek alatt Anakin jelleme nagy mértékben torzult, nem csoda hogy néha nincs ki a négy kereke.Csak nézzük meg a fenti banneren Anakin arcát, mindjárt üvölti hogy "Herrreee is Johnny!"..

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk a filmekből nem sok derül ki arról, hogy Anakin mennyit látott át Sidious kavarásaiból, és mi esett le neki egyáltalán belőle. Nagyon sokat feltételezünk, mert mást nem tehetünk :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én még mindig Anakin-párti vagyok. :)

Így igaz, nem volt túl okos, sem a politikát illetően, sem az egészen hétköznapi dolgokat illetően, mint pl. hogy kiben bízhat meg és kiben nem, ki az, aki igazán a javát akarja, és ki az, aki csak szépet és jót sugdos a fülébe, de igazából nem a javát akarja.

 

Soha nem az eszére hallgatott - bár nem is igen derült ki, hogy milyen esze van, mert amellett, hogy jó pilóta volt és jól forgatta a fénykardot, valamint nagyon tudott szeretni és nagyon gyűlölni, az észbeli képességeiről nem sok szó esett a történetben -, hanem mindig az érzéseire.

 

Semmiképp nem hidegvérű gyilkos. Hogy lehet hidegvérű az, aki már nincs józan itélőképessége birtokában, amikor gyilkol? Erről már vitatkoztunk korábban, és az a legfőbb érv amellett, hogy előre tudta mi lesz, hogy sírt a tanácsteremben. Igen, sírt, eldöntötte, hogy megmenti Sidioust, és ha kell, akkor szembefordul a Jedikkel, akik elmentek letartóztatni. De a Windut felindulásból csonkította meg, hiszen nem akarta, hogy az Sidious-t megölje (és az utolsó pillanatig várt a csapással, hátha rá tudja beszélni a mestert, hogy ne ölje meg). Hol itt a hidegvér?

Ott a fordulat a személyiségében, amikor hűségesküt esküszik a Sith-nek. Erről is beszéltünk már, hogy ez egyfajta spirituális élmény lehet, én úgy képzelem, hogy az esküvel az énjének a sötét oldala felülemelkedik a jón, ami benne van, és amikor elmegy a templomba, akkor már nem ugyanaz az ember, nem Anakin Skywalker, hanem Darth Vader.

Szerintem nem véletlen, hogy a Sith-ek új nevet is kapnak, amikor Sith-té válnak. Ez egyfajta beavatás, felhatalmazás arra, hogy az eddig rejtőzködő sötét érzéseit, mint a harag, a gyűlölet, az illető szabadjára engedje. Az új név jelzi, hogy viselője többé már nem az az ember, aki volt. És hogy mi lesz belőle? Egy szörnyeteg - és ez az, amit Anakin nem tudott előre, akkor, amikor döntött. Hogy mi lesz belőle, ha térdet hajt Sidious előtt.

Csak azt látta, hogy Sidious jó volt hozzá, hogy békét és rendet akar, hogy meg tudja menteni Padmét - honnan tudta volna, hogy mi a Sith igazi arca?

Dooku gróf Sith volt, őt ismerte, de róla sem derült ki, hogy hidegvérű gonosztevő lett volna. Ellenség volt, se semmivel sem volt rosszabb, mint pl. Nute Gunray, sőt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak azt látta, hogy Sidious jó volt hozzá, hogy békét és rendet akar, hogy meg tudja menteni Padmét - honnan tudta volna, hogy mi a Sith igazi arca?

Épp arról ment a vita, hogy Anakin tudta melyik Sidious igazi arca, és hogy ő áll az egész háborúskodás mögött. Tehát tisztában volt mindennel, hisz a meglévő háttérinfóiba, Sidious feltárulkozása berakta az utolsó képelemet is. Tehát ő már úgy tért át a sötét oldalra, hogy tudta mi a helyzet az egész háborúval.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Épp arról ment a vita, hogy Anakin tudta melyik Sidious igazi arca, és hogy ő áll az egész háborúskodás mögött. Tehát tisztában volt mindennel, hisz a meglévő háttérinfóiba, Sidious feltárulkozása berakta az utolsó képelemet is. Tehát ő már úgy tért át a sötét oldalra, hogy tudta mi a helyzet az egész háborúval.

Lehet, hogy minden info eljutott hozzá, de kétlem, hogy tudatosan foglalkozott volna a háború okainak összerakásával. Igen, tudhatta hogy ha az ellenséget Dooku vezette, és Dooku Sith tanítvány volt, akkor a mestere is az ellenséggel van. De szerintem nem gondolt erre, amikor úgy döntött, hogy szembefordul a renddel, hogy megmentse Padmét. A bajtársaival szembeni árulást vállalta, és ez persze egyet jelentett azzal is, hogy a köztársaság ellen és az ellenség mellett foglalt állást, de erre akkor, abban a percben nem gondolt.

 

Mindig impulzív ember volt, miért hiszitek azt, hogy épp az átállása pillanatában lett ilyen nagyon tudatos és megfontolt?

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez igaz. Sosem mérlegelt sokat a döntései előtt, mindig ösztönből cselekedett. Csak felmerült az is, hogy a tanácsteremben sokat töprengett a kialakult helyzeten, és úgy döntött.

 

Egyébként maga a sith, mint harnadik résztvevő volt jelen ebben az egész konfliktusban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha készpénznek veszem, hogy annyi időt töltött töprengéssel, amennyit ebből a filmen láthatunk, akkor nem töprengett sokat :)

Nekem egy ilyen döntéshez, ha jól végig akarnám gondolni, minden lehetséges következményét felmérni, akkor jóval több időre volna szükségem...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ody, hogy lehetett volna órákat ott? Winduék elmentek, ő felment, és a kamera mutatta, hogy közben Winduék eljutnak a főkancellár rezidenciájába (gondolom a várost átszelni siklókkal pár perc), és egyből ment a harc. És akkor már Anakin elindult. A tanácsteremben legfeljebb 5-10 percet lehetett...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És akkor szerinted mit csináltak Winduék közben? Aligha lehetett fontosabb dolguk, mint letartóztatni a Sith lordot. Kizárt, hogy órák teltek el az elindulásuk és a megérkezésük között.

A tök sötétre nem tudok jó magyarázatot. talán a Coruscanton gyorsan megy le a nap :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ráadásul az EPVI -ban látjuk azt is, hogy nincs messze egymástól a Jedi templom és a Szenátus épülete. De akkor is el kellett telnie legalább egy órának. Azért nem öt percre volt egymástól a két építmény. De ez már igazán a szőrszálhasogatás kategória. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.