Ugrás a kommentre

Anakin/Vader


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Át akartam vinni ezt egy Anakin topikba, de nem igazán találtam ilyet. Viszont ide nem illik a téma, szerintem érdemes lenne máshova tenni, csak nem tudom hova, ezt rábízom az illetékesekre. ;)

 

Szvsz sok igazság van LeeLee írásában, de elég egyoldalú. Olyan, mint amikor gondolkodás nélkül lehordja vki Anakint megátalkodott gonosznak és reménytelen esetnek. Egyik sem igazán jó, ennél sokkal árnyaltabb a dolog.

 

Az Ep.1-ben még gyerek volt és valóban tiszta, jószívű. De azért tisztelettudónak nem annyira mondanám. A Tanács előtt is elég érdekesen viselkedett, na meg Qui-Gon parancsát is (már ekkor) eléggé a saját értelmezésében tartotta be. Azért nem az lett volna a dolga, hogy felszáll űrcsatázni, tehát ezt inkább az önfejűségének tudjuk be, mintsem pozitívumnak. Ez az attitűd pedig később is domináns lesz, tehát minden parancsot úgy értelmez ahogy neki tetszik, kiforgatja a dolgokat.

Fogatversenyeken pedig már indult korábban is, látszott, hogy lételeme a veszély és száguldás. Nem volt lehetősége önállóan elindulni, de nagyon akart, így bevállalta a segítséget. Nem mondom, hogy nem volt önzetlen és segítőkész, de azért 8 évesen volt ebben egy amolyan "így tudom kicselezni anyut és elérni amit akarok, akkor megteszem" mentalitás is.

 

Az Ep.2-ben már nagyon látszik, hogy egy tarthatatlan és neveletlen ifjú. Ebben persze Obi-Wannak is komoly szerepe van. Egyetértek, hogy túl fiatalon kapta meg a túlkoros, a szokásos Jedi "puhítástól" mentes, Kiválasztott Anakint. Ezek fontos dolgok, mert egy ilyen karaktert még egy Yodának is masszív kihívás lett volna sínen tartani, nemhogy egy ilyen fiatal jedinek, aki akkor vesztette el mesterét és lett éppen csak lovag.

Viszont én nem látok nagy ellentmondást az Ep.2-es és 1-es Anakin közt. Csak épp nagyobb lett és nem jött ki túl jól a "kamaszkorból". Tökéletesen igaza van Obinak abban, hogy Anakin makacs, önfejű, beképzelt, nagyképű, hiú, nagyravágyó, szenvedélyes, türelmetlen, stb.. Egyáltalán nem tisztelte se Yodát, se Windut és igazán Obit se (ahogyan már az Ep.1-ben sem, igazán csak Qui-Gont tisztelte). Simán elpoénkodik vele, hogy van olyan jó vívó, mint Yoda és nyíltan állítja, hogy a legtöbb dologban már felülmúlja mesterét.

A szép dolgokat meg mondja, de eléggé látszik rajta, hogy kiforgatja azokat is. Mindent úgy értelmez, ahogyan neki tetszik. Tökéletesen tisztában van vele milyennek kéne lennie és hogyan kéne viselkednie, csak éppen nem képes rá. Ezt el is mondja.

Az anyja sorsa az első nagy lépés a sötétség felé, mert megint megbukik. Nem tudja visszafogni magát és megteszi azt, amiről tudja, hogy rossz és tilos. De nem érdekli. Persze sír és szenved, mert nem tud megfelelni az elvárásoknak. Ahogyan mondja is, ő jobb ennél, de egyszerűen nem tud parancsolni magának, kicsúszik a saját kezéből. Ennek ellenére már ekkor azt fogadja meg, hogy nem fogja többet hagyni, hogy elveszítse akihez kötődik. Tehát lényegében megfogadja, hogy legközelebb is lemészárol bkit, akit csak kell, hogy megmentse szerettét. És persze az Ep.3-ban pontosan ez fog történni.

A mentőakcióra pedig egyértelműen Padmé beszéli rá. Rohadtul nem érdekli mi van Obi-Wannal. Életében először akarja betartani a parancsot, amikor mesterét kellene kisegítenie. Korábban ki is fejtette, hogy Obit teszi felelőssé anyja halála miatt, mert visszafogja és hátráltatja. Ezek után eszében sincs segíteni neki. Persze mindig elmondja, hogy mennyire tiszteli Obit, meg milyen bölcs és milyen erős, meg apja helyett apja, stb.. Csak aztán az Ep.3-ig semmi nem utal erre.

A csatánál és a Dookus párbajnál is felelőtlen módon cselekszik, arrogáns és elbizakodott.

 

Az Ep.3-ra sokkal érettebb, komolyabb és pozitívabb lett. Ezt a folyamatot nagyon szépen egészíti ki a TCW. Anakin ebben az időszakban az "igazi" Anakin. Mentené a klónokat, megmenti Obit, legyőzi Dookut, majd megint megmenti Obit. Egész végig nagyon higgadtan és tudatosan viselkedik. Igazi jedi módjára, még ő nyugtatja és inti türelemre a kissé pikírt Obit. Én azért sem tudom hibáztatni, hogy megölte Dookut. Ahogyan a Rend sem teszi ezt, hisz a jedinek ez a dolga egy sith-tel. Jól tette.

A gondok a rémálmok erősödésével kezdenek felülkerekedni rajta. Rögeszméssé válik, visszatér a "régi" Anakin, aki mindenen és mindenkin keresztülgázol csak azért, hogy elérje amit akar. És ez bizony tömény önzőség. Padmét egyáltalán nem érdeklik ezek a rémségek, nincs betojva, nem kéri Anakint semmi rosszra. Anakin igazából nem Padmét akarja megmenteni, hanem saját magát az újabb traumától. Tökéletesen elbeszélnek egymás mellett a feleségével, nem érdekli ő mit akar, mert magával foglalkozik. Padmé kismilliószor próbálná a jó úton tartani, de nem érdekli.

Ezt nagyon jól példázza az, hogy amikor már Padmé nem bírja tovább, akkor lazán elkezdi fojtogatni, akkor már nem számít a másik, hiszen nem lehet az övé. Ekkorra már lekaszabolt egy rakat ártatlant és alárendelte magát egy bizonyítottan velejéig romlott embernek. A hatalomvágy és nagyravágyóság, önzőség mindennél fontosabb lett ekkorra. Erről írtam az Anakin-Padmé topikban. Meg kicsit előre is szaladtam.

Vissza pár lépéssel: Persze sokáig tudja, hogy helytelenül cselekszik és rossz úton jár, mondja is Padménak és kétségbe is van esve. Ekkor már tényleg tiszteli Yodát, akitől segítséget is kér. Obival is van egy nagyon őszinte, tiszta és gyönyörű jelenetük, amikor a volt mestere távozik. Ugyanakkor itt meg is pecsételődik a sorsa.

Még egy kicsit visszább ugorva. Anakin Tanácsba lobbizásával nem is igazából az ő személye miatt volt baja a Rendnek. Hanem azért, mert soha korábban nem ugatott bele senki a dolgaikba, most pedig a főkancellár beköveteli oda a kis kedvencét. Ez méltatlan. Ne más mondja már meg mikor ki milyen pozícióba kerüljön a Rendben. Palpi nagyon jól tudta, hogy ha ő kéri, akkor már csak azért sem lesz Anakin rendes Tanácstag, pláne nem Mester és az Utapaura se őt fogják küldeni. Meg azért nem volt még Anakin igazán érett és érdemes a Tanácstag szerepre.

A kémkedés pedig azért nagyon jellemző az Ep.3-ra, mert ha belegondolunk, akkor a Rend pontosan azt kéri Anakintól, amit Palpi is. Azért ezt vegyük észre. A különbség abban van, hogy Palpi van lépéselőnyben, hisz ő kérte először és ő sokkal jobban tálalta. Ebből látszik, hogy Palpi irányított itt már mindent. Ő tudta mikor mit és hogyan kell meglépni. A Rend pedig csak úszott az árral és még ezt a tök egyértelmű feladatot is képes volt olyan idiótán előadni, hogy ők jöttek le a genyáknak, míg Palpi a jónak.

Anakin gondolkodása itt pedig már olyan egyszerű volt, mint egy faék. Annyira elvakult és rögeszmés volt, hogy minden egyes szót csak úgy szívott magába. Csak épp Palpi tudta miket akar hallani, a jedik meg nem ismerték fel a veszélyt és pont az ellenkezőjét tanácsolták neki. Nem volt már visszaút.

Az egyértelmű, hogy Anakint Padmé (és a gyerekeik) megmentése motiválja elsősorban, de a saját szemszögéből. Nem elég neki ez, ő közben uralni akarja a világot, eltakarítani mindenkit az útból és a rabszolgájáva tenni mindenkit. Mindentől és mindenkitől elfordul, a végén attól a szerelmétől is, akiért elvileg az egészet tette. Itt azért eléggé kibújik a szög a zsákból.

 

Nem szaporítom itt tovább a szót, ennyi is bőven sok volt. :) Félreértés ne essék, Anakinnak most csak a negatív oldalát vázoltam, ellensúlyozva a felmerülő pozitívumokat. Persze én is látom a jó oldalát is, de ezek nagy részét LeeLee szépen leírta. Csak próbáltam egy kicsit visszabillenteni a mérleget.

Szóval Anakin összességében egy jó ember, sok pozitív tulajdonsággal, ugyanakkor túl emberi. A gyengeségei és hiányosságai kerekednek felül és a végén teljesen elnyomják a jót. Ebben van a legnagyobb szerepe Palpinak. Persze akaratlanul Padmé, Obi-Wan és a többiek is szerepet játszanak a bukásában, de azért ne mentsük fel a saját felelőssége alól. A könnyebb és agresszívebb utat választotta, hisz ilyen típus volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

Engem nagyon érdekelne a véleményed Anakin tettének haszonáldozati költségeiről!

Annyi a lényeg igazából, hogy alapesetben a Yoda-Windu-Obi fogattal értek egyet. Tehát Anakin túlkoros volt és már gyerekkorában megmutatkozott, hogy problémás eset lehet. Az egyetlen érv az volt mellette, hogy kirívóan Erőérzékeny volt, az Erő teremtette, Qui-Gon pedig ezáltal hitt benne és úgy gondolta ő a Kiválasztott.

Egy kétes prófécia szerint egyszer majd eljön a Kiválasztott, aki egyensúlyt teremt az Erőben. Na most ezzel azért vannak gondok. Senki sem tudja, hogy a prófécia létezik-e. Ha létezik, akkor igaz-e. Ha igaz, akkor jól értelmezik-e és azt jelenti-e amit gondolnak. Ha minden rendben van vele, akkor tényleg Anakinról szól-e. Na most így kockázatot vállalni, elég felelőtlen dolog. Persze az is igaz, hogy ha meg pont ő az, akkor eldobják a lehetőséget.

Mindegy, elkezdték a kitanítását, de sajnos egyértelműen több volt vele a kár, mint a haszon. A képességei tekintetében egyértelmű volt, hogy kitűnik az átlagból, viszont a renitens viselkedésben is. Igazából ő volt a tökéletes sith, bármilyen rossz is ezt kimondani. Ha átnézzük a Sith Kódex alaptételeit a szenvedélyről, a bosszúról, az agresszióról, az erőről és hatalomról, a félelemről, akkor gyakorlatilag pontosan Anakin domináns jelleme rajzolódik ki. Ehhez képest ha a Jedi Kódexszel tesszük meg ugyanezt, akkor lendületesen véshetjük be az x-eket, mert kb. semmi nem illik rá.

Az Ep.2, majd az Ep.3 tökéletesen alátámasztották Yodáék kezdeti és aztán az életük végéig elhúzódó kétségeiket és bizalmatlanságukat Anakin irányában. Elárulta a Rendet, a jediket, a Köztársaságot, a szeretteit (szerelmét, barátait) és tevékenyen részt vett a Birodalom felépítésében és működtetésében. Ártatlanok legalább százait mészárolta le közvetlenül, közvetetten meg ki tudja.

 

Miért mondom mégis azt, hogy a végkifejlet tekintetében összességében megérte? A válasz röviden egy szó: Palpatine. Lényegében Anakinról szól a Saga, a prequel pláne. Az ő karaktere van a sztori szempontjából a középpontban, de nem a történések tekintetében. Palpi nagy terve tökéletesen működött volna Anakin nélkül is. Elvégre az egész nehezebb részeit még Anakin megfűzése előtt vitte véghez. Mire Anakint komolyabban magához tudta láncolni, addigra már a terve a finisben volt. A két projekt egymás mellett párhuzamosan, de egymástól szinte függetlenül futott. Ha nincs Anakin, akkor más lesz Sidious tanítványa, más irtja ki a szakadár vezetőket és kaszabolja le a Jedi Templom néhány jelen lévő lakóját. Más kutatja fel és irtja ki a túlélőket és más lesz a kifutófiúja a Birodalom érájában. Magyarul kb. semmi nem változott volna érdemben a Sith Birodalom kiépülésében (Anakin hiányában).

Ellenben nem született volna meg Leia és Luke. Mindkettő, de főleg utóbbi szerepe elengedhetetlen volt később a Birodalom megbuktatásában. Ha nincs Vader, akkor nem marad érdemi utánpótlás Yoda és Obi-Wan után. Nem lett volna kit meggyőznie Luke-nak (ill. senkinek), hogy árulja el az uralkodót. Egyszerűen nem lett volna ki megölje. Az teljesen egyértelmű volt, hogy a Birodalmat "belülről" lehet lebontani. Palpinak vesznie kell, de senki sem férkőzhetett a közelébe Vaderen kívül. Tehát végül Anakin (és fia) pusztította el a sitheket és döntötte meg a Birodalmat. Ha ő nincs, akkor aligha tudta volna ezt bárki megtenni. Ő volt az egyetlen, akinek erre módja volt, még ha ilyen kesze-kusza úton is.

 

Az persze továbbra is kérdés, hogy most akkor ez volt-e a prófécia. Az összes klasszikus sith és jedi kipusztult. Maradt Luke, aki már egy merőben új Rendet építhet fel, ha akar. Anakin tette, amit tett, elhozta-e ezzel az egyensúlyt? Megérte-e ez az egész? Nyilván nem érte volna meg, ha nincs Sidious és a Rendnek, ill. a Köztársaságnak amúgy is lett volna esélye a fennmaradásra. Mivel nem volt, ezért nagyon nagy mázli, vagy az Erő akarata, hogy volt egy Anakin, aki aztán még épp időben helyre tudta tenni a dolgokat.

 

De akkor miért is mondtam, hogy Yodáékkal értek egyet? Azért, mert ők akkor még nem tudhatták mi is sül ki az egészből. Akkor és ott, azoknak az infoknak a birtokában, ők döntöttek volna jól. Abban pedig 100%-ig biztos vagyok, hogy Qui-Gon sem tartott ki Anakin mellett az Ep.3 után. Tehát amit Obi-Wannal beszélhettek, az aligha arról szólt, hogy márpedig neki volt igaza és Anakin a Kiválasztott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Anakin nem volt tökéletes Sith sem, a szeretet miatt, amit a hozzátartozói iránt érzett. Nálam ez nem fér össze a Sithséggel. Bár a ragaszkodás miatt nem kezelte megfelelően ezeket a kapcsolatokat, a szeretet érzése akkor is egy olyan alaptulajdonsága Anakinnak, amiért Sithnek sem volt annyival alkalmasabb, mint Jedinek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Anakin nem volt tökéletes Sith sem, a szeretet miatt, amit a hozzátartozói iránt érzett. Nálam ez nem fér össze a Sithséggel. Bár a ragaszkodás miatt nem kezelte megfelelően ezeket a kapcsolatokat, a szeretet érzése akkor is egy olyan alaptulajdonsága Anakinnak, amiért Sithnek sem volt annyival alkalmasabb, mint Jedinek.

Ebben igazad van. A sithek elvileg velejéig romlott figurák, akiknek senki és semmi nem számít, csöppnyi szeretet sincs bennük. Anakinnak pedig azért összességében elég sok pozitív értéke volt, tehát nem tekinthető tökéletes sithnek.

 

Bár azt fenntartom, hogy sokkal közelebb állt ehhez, mint a jó jedihez.

 

Az pedig érdekes kérdés, hogy mondjuk Maul vagy Dooku mennyire "jó" sithek. Sidious esetében én el tudom képzelni, hogy ő tökéletes volt érzelmi síkon is. A filmek alapján Maul-ról is ezt gondoltam, sőt őt tekintettem a Sith harcos perfekt "prototípusának". Csak aztán a TCW-ben a Savage-hoz ("testvérem") való kötődése és a szánalmas könyörgése a párbaj végén felülírta ezt. Dooku-ról meg sose tudtam elképzelni azt a könyörtelenséget és kegyetlenséget, ami egy igazi sithet kellene jellemezzen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pusztán egyvalamit hagytál ki Anakin számvetéséből: hogy ki tanította. Obi1 is elismerte, hogy nem volt elég jó mester Anakinhoz. És tényleg, egy új lovagra bízni egy nem mindennapi tehetség tanítását... Ez alapjában borítja fel a "mi lett volna, ha" témakört.

És épp ezért Yodáék felelőssége továbbra is fenn áll.

De a legszebb az egészben, hogy még így is Anakin kezében ott volt a jó döntés, képes lett volna azt meghozni az ep3-ban.

Viszont a többi jedi sem éppen a legjobb oldalról közelítette meg a fiút, már a kezdet kezdetén.

Szóval így nem meglepő, hogy én Yodáékkal nem értettem egyet az ep1-ben, és ezt Qui-gon is jól reagálta le: "Nem veszélyes, csak ködös a sorsa."

És benne az alázatból is több volt, mert ezek után még azt mondta, hogy: "A Tanács majd dönt Anakin jövőjéről". Míg Yodáék egy kicsit sem vizsgálták volna meg a próféciát és annak Anakinnal való esetleges kapcsolatát.

Úgy is fogalmazhatnánk, hogy a maguk részéről nem tettek meg mindent. Ettől persze a fő felelősség továbbra is Anakin vállát nyomja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ebben igazad van. A sithek elvileg velejéig romlott figurák, akiknek senki és semmi nem számít, csöppnyi szeretet sincs bennük. Anakinnak pedig azért összességében elég sok pozitív értéke volt, tehát nem tekinthető tökéletes sithnek.

 

Bár azt fenntartom, hogy sokkal közelebb állt ehhez, mint a jó jedihez.

Én úgy gondolom, hogy Anakin nem sorolható bele egyik rendbe sem maradéktalanul, mert egyikbe sem illett, az általatok leírtak szerint: Jedinek túl agresszív és hataloméhes, valamint fegyelmezetlen és önfejű, viszont egy Sith nem szeret senkit csak önmagát, ami Anakinra nagyon nem igaz. Akkor kicsoda ő? Hát a Kiválasztott. :) Én hiszek benne, hogy a prófécia igaz volt, azért született, hogy egyensúlyt hozzon az Erőben, és ezt a végére véghez is vitte. Igaz, eltartott egy ideig és nem is egyedül sikerült, de azért sikerült. :)
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az biztos, hogy Obi-Wan nem volt tökéletes mestere Anakin-nak, ahogy senki sem lett volna az.

Igazából nehéz elképzelni, hogy egy Kiválasztottnak milyen optimális mestert lehet kijelölni. Qui-Gon lett volna a legalkalmasabb, ez nyilvánvaló, de ő sajnos meghalt. Ugyanakkor az is kérdés, neki mennyire lett volna türelme Anakin-hoz. Mert egy dolog, hogy gyerekkorában felfedezte és hitt benne, de megint más dolog ténylegesen elfogadni minden hibáját és gyengeségét a nevelése során. Már az Ep.1-ben sem a türelem volt Qui-Gon erőssége (ahogyan sosem az utalások alapján), ráadásul elég idős lett volna már mire Anakin felnőtt volna.

 

Obi-Wan kijelölése azért volt jó döntés, mert ő volt az egyedüli, akit Anakin ismert. Márpedig a sokat emlegetett túlkorosság, érzelmesség, rabszolgasors és "betöretlenség" miatt ez egy 8 éves gyereknek nagyon fontos szempont. A Tanácstagokban pl. látványosan nem bízott és viszolygott tőlük.

 

Azt meg azért ne feledjük el, hogy Obi-Wan igencsak későn lett padawan és így lovag is. Ennek ellenére később az egyik legpéldaértékűbb jedivé lett. Ezen folyamat jelentős része pedig pont az Anakin tanításával töltött időszakra esett. Tehát Obi-Wan nagyon jó mestere volt, csak nem elég jó. A kérdés persze továbbra is adott: létezett-e egyáltalán olyan, aki jobb lett volna.

 

Én nem hibáztatom a jediket a szkepticizmusuk miatt. Nyilván bennük is van egyfajta "szakmai" önérzet, amivel nehezen egyeztethető össze, hogy jön a semmiből egy nagyszájú kisember, akit igazából alapos indok nélkül kikiáltanak a Kiválasztottnak, emiatt pedig szinte mindent elnéznek neki. Mert azért Anakin-nal elég kemény kivételezés folyt, az első perctől kezdve az utolsóig. Annak ellenére, hogy erre nem igazán szolgált rá. Újra felhívnám a figyelmet arra, hogy a viselkedése és az eredményei elég felemásak voltak (és akkor finom voltam). Aligha erre számítottak a Kiválasztottól. Nem látták hiteles tanúbizonyságát annak, amit feltételeztek róla.

 

Azt meg azért semmiképp sem mondanám, hogy Qui-Gon-nak igaza volt, miszerint Anakin nem veszélyes, csak bizonytalan a sorsa. Azért ha vmire egyértelműen rácáfolt a jövő, akkor az ez. Persze ez nem azt jelenti, hogy bizonyos körülmények közt ne alakulhatott volna másképp, de azért kb. a benzinkút és cigi esete volt.

Az pedig teljesen egyértelmű, hogy a Tanács igenis alaposan megvizsgálhatta Qui-Gon a prófécia és Anakin kapcsolatáról alkotott álláspontját. Hisz a döntésük végeredménye pontosan ezt tükrözi. Ha nem így történt volna, akkor egyöntetű döntéssel söpörték volna a srácot. Pláne, hogy nagyon úgy jött le a képernyőről, hogy a Tanács két legdominánsabb tagja, Yoda és Windu az ellenoldalt képviselte, de még így is kisebbségben maradtak.

 

Abban tökéletesen igazad van, hogy a jedik sokszor nem kezelték jól Anakin-t, mert egyszerűen nem gondoltak bele a helyzetébe, nem látták át a dolgokat. Tőlük a nagyon emberi Anakin távol állt, hiszen soha nem szokhatták ezt meg. Egy burokban éltek mindannyian, Anakin pedig kívülről jött. Mint amikor a Hair-ben betáncoltak a hippik az úri vacsorára.

Jó példa erre, amikor Anakin végső elkeseredésében még utoljára segítséget kér Yoda-tól a balsejtelmei okán. A legbölcsebb mester erre azt mondja neki, hogy szabaduljon meg önként attól, amit fájna elveszítenie. Na most ennél nagyobb ökörséget nem is mondhatott volna. Anakin pont nem az, aki az ilyeneket akár csak egy pillanatig is reálisnak tartaná. Ez volt egy az utolsó szegecsek közül a koporsóban, hisz Anakin-nak itt vált egyértelművé, hogy a jediktől semmi segítséget nem remélhet Padmé-val kapcsolatosan.

A másik remek eset, amikor Windu arra kéri Anakin-t, hogy üljön tétlenül és várjon, amíg ők rendbe teszik Palpi-t. Újabb kritikán aluli megoldás. Megint olyat kérnek tőle, amit olyan nem tenne, aki egy kicsit is bele tudja élni magát a helyzetébe.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Yoda szavai csak Anakin szempontjából volt ökörség, ez tény, viszont ha objektíven nézzük, akkor az öreg Jedi mesternek nagyon is igaza volt. Ez volt az egyetlen helyes válasz, amit Yoda adhatott. Még akkor is az lett volna, ha ismeri Anakin problémáját teljes egészében. Szerintem nem szabad arról megfeledkezni Anakin "boncolgatása" közben, hogy más a nézőpontból is értékeljük a Jedik tetteit.

Szerintem Qui-Gon jól megfogta a probléma lényegét a fiúval kapcsolatban: ködös a jövője. Ami nem azt jelenti, hogy baj lesz vele, csupán annyit, hogy nagyon gondosan kell nevelni és képezni, több odafigyelést igényel. Sajnos ez nem történt meg. Úgy képzelem, hogy azért lehetett ködös a fiú jövője, mert olyan változékony és kusza utak álltak előtte (több is akár), hogy egy-egy apró tette az Erőben merőben más "végkifejletet" eredményezett volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Yoda szavai csak Anakin szempontjából volt ökörség, ez tény, viszont ha objektíven nézzük, akkor az öreg Jedi mesternek nagyon is igaza volt. Ez volt az egyetlen helyes válasz, amit Yoda adhatott. Még akkor is az lett volna, ha ismeri Anakin problémáját teljes egészében.

Természetesen. Ha esetleg nem fogalmaztam elég egyértelműen, akkor most megteszem. Yoda alapjában véve (szokása szerint) bölcs dolgot mondott, csak Anakin szemszögéből nézve ez volt a legrosszabb válasz. Anakin fejében soha meg sem fordult, hogy önként lemondjon bárkiről is, akihez kötődik. Ezt viszont Yoda-nak tudnia kellett volna és ennek megfelelően máshogy hozzáállni a problémához. Persze valószínűleg tudta ő ezt, csak újabb komoly mérföldkövet állított Anakin elé, amit viszont már képtelen volt megugrani.

 

Szerintem Qui-Gon jól megfogta a probléma lényegét a fiúval kapcsolatban: ködös a jövője. Ami nem azt jelenti, hogy baj lesz vele, csupán annyit, hogy nagyon gondosan kell nevelni és képezni, több odafigyelést igényel. Sajnos ez nem történt meg. Úgy képzelem, hogy azért lehetett ködös a fiú jövője, mert olyan változékony és kusza utak álltak előtte (több is akár), hogy egy-egy apró tette az Erőben merőben más "végkifejletet" eredményezett volna.

Nem hinném, hogy Anakin ne kapott volna kellő figyelmet és odafigyelést. Nagyon sok dologban kivételeztek vele, ami azért komoly konfliktusforrás lehetett a Renden belül. Nem tehették meg azt, hogy teljesen szabadjára engedik és az egész Rendet rá alapozva szervezik át. Azért tőle is elvérható volt egy bizonyos mértékű alkalmazkodás, ami nehezen ment neki.

A ködös sorssal igazad van, szerintem is ezt jelentette. De ez maga után vonja a veszélyességet. Ha nüansznyi dolgokon múlik az, hogy pl. egy emberből tömeggyilkos vagy festőművész válik, akkor az egy nagyon veszélyes személy. Anakin is ilyesmi volt. Ez persze nem azt jelenti, hogy már akkor biztos volt, hogy baj lesz vele, de ezt nem is állította senki. Csupán azt mondta a Yoda-Windu-Obi képviselte részleg, hogy veszélyes a fiú, amiben minden kétséget kizáróan igazuk volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Továbbra sem értek egyet. icon1.gif

A Jedi Tanács már az ep1 idején is eléggé komoly problémában volt, csak ennek külső jelei még nem voltak annyira nyilvánvalóak. Viszont a hozzáállásukat jól érzékeltette az Anakinos eset. Annak alátámasztására, hogy a helyzet csak romlott, ott van az ep2. Anakin még nem áll a sötét oldal kapujában, de már a jedik orra előtt kitörik egy galaxist átívelő háború. Mégis milyen látással rendelkeztek, ha ez megtörténhetett?

Nem azt mondom, hogy nem voltak jó gondolataik, de a fontos döntéseknél úgy tűnik sokszor hibáztak. Mégis miért mondja Windu Yodának, hogy szólni kéne a Szenátusnak, hogy meggyengültek az Erőben? Vagy, hogy már az idősebb jedik is önteltséget és túlzott magabiztosságot mutattak, ahogy Yoda mondja? Ez rájuk nézve szégyen.

Nekem továbbra is az a problémám a jedikkel, hogy egy általuk veszélyesnek, ugyanakkor rendkívülinek tartott tehetséget, ha már elfogadták a kiképzését, miért bíztak egy tapasztalatlan és fiatal mesterre? És ez még a prófécia hitelességétől is független. A tény az volt, hogy a fiú Yodánál is Erő-érzékenyebb. Nyilván nem mondhatjuk, hogy más mesterrel nem történhetett volna meg az, ami végül történt, de hogy nagy kérdőjel és a későbbi események így nem játszanak bizonyítékként ebben a kérdésben, az biztos. Mert mi van, ha egy másik mester ügyesen kezeli Anakin ragaszkodását, helyrerakja őt érzelmileg akkor, amikor kell és úgy, ahogyan kell? Akkor lehet, hogy Padmet vagy az anyját megfelelő helyen kezelte volna.

Szóval látni kell a jedik nagy felelősségét ebben a kérdésben.

Nekem nem kétséges, a Renden belül komoly problémák keletkeztek, amiért súlyos árat fizettek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tagadom, hogy a Rendben ne lettek volna (akár elég komoly) problémák, de arról nem volt szó, hogy előtte minden tökéletes volt. Nyilván korábban is voltak gondok, csak a sith-ek megjelenése pánikhangulatot generált, amire csak olaj volt a tűzre a potenciális Kiválasztott megjelenése, később pedig a háború.

Nyilvánvaló, hogy ha csak a végeredményt nézzük, akkor nagyon ciki, hogy a háttérben évtizedekig tudták tervezni a sith-ek a visszatérésüket, ill. létrejött egy klónhadsereg a Rend tudta nélkül. Aztán kirobbant a háború, majd kiderült, hogy a legfőbb ellenség végig ott volt a szemük előtt. Nyilván ezekre utaltak Windu-ék is többször.

Az viszont hozzátartozik az igazsághoz, hogy rengeteg nagyon valószínűtlen faktor vezetett ide, amire nehéz lett volna számítania bárkinek is. Mi azért kívülről átlátjuk az egész sztorit, a jediknek erre nem volt lehetőségük. Az érzékeiket két igencsak nagy horderejű dolog tompította és blokkolta. Ezt ők csak későn tudták meg, de összességében nem annyira hiszek abban, hogy sokkal okosabban és kompetensebben lehetett volna kezelni a felmerülő szituációk többségét, mint ahogyan tették.

Sidious a valaha volt egyik legnagyobb (de legalábbis a legnagyobb stratéga) sith, aki közvetlenül tudott mindent a Rendről és az egész rendszerről. Uralta az Erőt, ezzel elszigetelve a jediket fontos dolgok érzékelésétől. Pontosan tudta mikor mire kell figyelni és hogyan tudja titokban tartani a szörnyű tervét és misztikus ködbe burkolni a környezetét és a jövőt. Arról nem is beszélve, hogy Dooku személyében nemcsak egy nagyon erős tanítványa volt, de egy korábbi jedi, akinek megint csak minden a kezében volt ahhoz, hogy megkerülje a védelmi hálójukat. Olyan helyzeti előnyben voltak, amire nem nagyon lehetett megoldás.

Anakin jövője pedig az iszonyatos Erőérzékenysége miatt annyira homályos volt, hogy esélye sem volt átlátni senkinek. Ne feledjük, hogy még Sidious sem tudta mi lesz Anakin sorsa és ő sem tudta kifürkészni a jövőjét. Elvégre ellenkező esetben nem az történt volna az Ep.6 végén, ami. Márpedig ha vmit a komplett Jedi és Sith Rend elöljárói képtelenek voltak megérezni, akkor azt valószínűleg nem lehetetlen.

 

Annak, hogy Obi-Wan-t jelölték ki Anakin mesterének, nagyon sok oka volt.

Egyrészt Anakin egyedül őt ismerte, a többi jeditől látványosan viszolygott. Ez egy 8 éves gyereknek nagyon sokat számít. Fontos tényező ahhoz, hogy az egészséges mester-tanítvány viszony és a bizalom minél hamarabb kialakuljon. Így értékes időt nyerhettek.

Másrészt a fiú felfedezője, Qui-Gon, halálakor egyértelműen Obi-Wan-t jelölte ki. A jedik tisztelték annyira az egykori mestert, hogy utolsó kívánságát lehetőleg teljesítsék. Ráadásul Obi-Wan se hagyta volna annyiban, ill. Anakin is tuti őt választotta volna, ha megkérdezik. Tehát nemcsak Qui-Gon emlékét tisztelték meg ezzel, de két felesleges konfliktustól is megkímélték magukat.

Harmadrészt Obi-Wan nagyon érett gondolkodású, bölcs ifjú volt. Nem volt egy nagy harcos, de a tanításban nem is ez a domináns tényező. Emellett tudott laza is lenni, jó humora volt. Mindene megvolt ahhoz, hogy ne kételkedjenek abban, hogy jó mester lesz. Az előbbi két bekezdés ismeretében pedig rábízták Anakin-t. Arról se feledkezzünk meg, hogy Anakin jóval korábban (min. 7-8 évvel) került mesterhez, mint a többi jedi. A legalapvetőbb dolgokat is a mesterétől kellett megtanulnia. Erre pedig Obi-Wan optimális volt. Ha Anakin a Kiválasztott, akkor az nem kérdés, hogy képességekben úgyis hamar túlszárnyalhat bárkit.

Én max. Yoda-t tudtam volna jobb mesterének elképzelni, de rá meg ugye más szerep hárult a Rendben, amit semmikép sem akart feladni és jól tette. Nem akartak mindent felborítani egy bizonytalan jövendölés miatt, ilyen szempontból is tiszta megoldás volt Obi.

 

Az megint más kérdés, hogy végül felemás lett a siker.

Bejött az elképzelés, hogy hamar megtalálják a közös hangot és Anakin gyors ütemben fog fejlődni Obi alatt. Baráti viszonyban voltak, ami sokat segített a gördülékeny haladásban. Ugyanakkor ez a haveri viszony tiszteletlenségbe is torkollott. Anakin sokszor egész egyszerűen nem is vette komolyan mesterét.

Képességek tekintetében pedig túl hamar felülmúlta Anakin mesterét. Ez tovább gyengítette a tekintélyét, ill. Anakin úgy érezhette, hogy már nincs mit tanulnia tőle. Obi-Wan nehezen is tudta kezelni Anakin kilengéseit, érzelmi kitöréseit és arcátlan viselkedését. Sokféle módon próbálta a helyes úton tartani és igyekezett minden veszélyre előre felhívni a fiú figyelmét, aki viszont nem tisztelte annyira, hogy bízzon benne és higgyen neki.

Azzal kapcsolatban nagyon szkeptikus vagyok, hogy Anakin kötődéseit bárki is tudta volna kezelni. Még maga Anakin is mindig kimondta, hogy tudja, rossz úton jár, helytelenül cselekeszik. Azt is tudta, hogy jobb ennél és tudta mit is kéne tenni valójában. Mindezek ellenére a rossz utakat választotta. Nem csak Obi-Wan, de legtöbbször Padmé vagy Sidious sem tudta meggyőzni, mert makacs és önfejű volt. Megerőszakolta saját magát és a környezetét, hogy bizonyos dolgokat minden negatív visszhang ellenére megtegyen.

Padmé-val meg nem is találkozott vagy 10 évig, de ugyanúgy beleszeretett. Mit lehetett volna ilyen dolgokkal kezdeni? Vagy próbáld meg megnyugtatni, hogy nem lesz semmi gond, miközben ő meg képes érezni, hogy az anyja vagy szerelme márpedig tényleg bajban van és haldoklik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Jó meglátások pb69!!! Kiváltképp ez: "...ill. nem szívesen fedte fel igazi külsejét mások előtt, a tekintélyét is csorbította volna. "

 

A filmek alapján semmi nem zárja ki, hogy a ruháját ne tudná levenni. A sérülése foka sem volt olyan métékű....de ezt nyilván a végtelenségig lehetne ragozni. A film ezekre a kérdésekre nem ad választ, nyitva marad tehát, hogy mennyire őrizte meg az emberi szokásait, vagy azokat milyen mértékben gyakorolta. Lehet egy embert infúzión tartani, mesterségesen táplálni, de az még nem jelenti azt, hogy a szervei nem képesek a normális kiválasztás ellátására, Vader esetében pedig valódi belső sérülésről maximum a tüdőt ért gázok miatt beszélhetünk. A bőr nagy felületen történő sérülése okot adhatott arra, hogy ruháját csak steril körülmények között váltsa, hiszen a bőre az égés miatt jelentős mértékben veszített a védelmi képességéből. A ruha így sokkal inkább védte a mikrobák veszélyétől mint egyéb körülményektől.

Igyekszem mellőzni minden EU-s vagy Wookiee-s cikket, és csak a 4 filmben látottakból kiindulni...

 

Abban biztos vagyok, hogy Vader nem brahiból, vagy esztétikai okokból kapta volna magára a létfenntartó öltözékét. Egyrészt: Sith volt, szerintem a legteljesebb mértékben hidegen hagyta, ki mit gondolt a külsejéről... erőszakkal és félelemmel építette fel tekintélyét, nem tökéletes arcvonásaival és kék szemeivel. Propaganda szempontjából jól is jött volna a torz külső a nagyúrnak, ahogy Palpaine is ezen keresztül igyekezett szimpátiát ébreszteni maga felé, és eképp ábrázolni a köznép szemében a Jedik "gyalázatos tetteit".

A filmek alapján nyilvánvaló, hogy az öltözet létfenntartó funkciókkal rendelkezik, melyek nélkül Vader nem élhet sokáig. A kamrája arra utal, hogy a szokványostól eltérő nyomásra volt szüksége, míg eltávolítja öltözetének ilyen-olyan részeit, ilyen-olyan okokból, melyeket érthető módon nem kötöttek a nézők orrára. Cselekmény szempontjából szükségtelen, a néző fantáziájára van bízva. Enni, inni, és egyéb biológiai szükségleteinek szerintem ugyanúgy eleget kellett tennie... lényegében egy végtagjaitól megfosztott, bőre teljes felületén összeégett, és légzőszervrendszerileg sérült lény volt, de továbbra is ember. Összeégett bőrének rendkívüli fertőzékenysége; fényre érzékeny, roncsolódott retinája; forró levegőt vagy egyéb gázokat belégző, sérült tüdeje mind arra utal, hogy öltözéke nélkül csupán minimális ideig képes életben maradni.

A Jedik utáni hajtóvadászat, vagy a Lázadás küzdelmeinek idején szinte biztos, hogy szerzett néhány sérülést, így felszerelése megrongálódhatott, melyeket cserélni kellett. Ez arra utal, hogy kellett lennie tartalékeszközeinek (légzőkészülék, maszk, sisak, ruha, stb.). Továbbra is hülyeségnek tartom a "pletykát", mely szerint az Ep7-ben felbukkan Vader öltözéke, de nem azért, mert "az az Ep6-ban elégett, így nem tűnhet fel újra".

 

Tudom, sokan nem szeretitek az EU-t, viszont aki komolyabban is érdekel a téma, annak ajánlom James Luceno Sötét Nagyúr c. regényét. Alaposan (szerintem remekül) boncolgatja ezt a témát, emellett szórakoztató és érdekes olvasmány. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Abban biztos vagyok, hogy Vader nem brahiból, vagy esztétikai okokból kapta volna magára a létfenntartó öltözékét.

Nyilván nem, ezt senki nem is pedzegette. ;)

 

Egyrészt: Sith volt, szerintem a legteljesebb mértékben hidegen hagyta, ki mit gondolt a külsejéről... erőszakkal és félelemmel építette fel tekintélyét, nem tökéletes arcvonásaival és kék szemeivel. Propaganda szempontjából jól is jött volna a torz külső a nagyúrnak, ahogy Palpaine is ezen keresztül igyekezett szimpátiát ébreszteni maga felé, és eképp ábrázolni a köznép szemében a Jedik "gyalázatos tetteit".

Palpi-t nem érdemes ebbe belekeverni, neki teljesen más szándékai, céljai voltak, mint Vader-nek, így egészen más eszközökkel is kellett élnie.

Vader-nek azért a "torz külső" még enyhe kifejezés. A páncéljának akár csak néhány elemének hiányában már egy eléggé összeesett és szánni való figurának tűnt, akiről sok dolog eszébe juthat az embernek, de a félelem nem igazán. Persze rögtön a baleset után, ill. életének végén, extrán sérülten és öregen láthattuk csak így, ennél közben csak jobb lehetett a helyzet, de annyival azért nem.

Ráadásul saját maga számára is szégyellnivaló lehetett az igazi kinézete. Emlékezzünk vissza milyen magabiztosan mondta, hogy legyőzheti az uralkodót, amikor akarja. Ehhez képest volt mestere igencsak elverte és Palpi-nak kellett megmentenie az életét. Ez egyrészt iszonyatos kudarc és presztízskérdés, másrészt pedig a legjobb korban lévő, életerős, dinamikus harcosból lett egy félember. Ezt azért nem olyan könnyű felvállalni, ha sith, ha nem, ha erőszakos, ha nem.

Ezzel szemben a páncél tekintélyt parancsoló, félelmetes és rejtélyes egyben. Sokan azt se tudhatták, hogy miféle lényt rejthet. Tökéletes egy sith "kifutónak", ennél jobb nem is kell. Egy őt és a múltját nem ismerő egyszerű lény esetében sokkal drámaibb és hatásosabb ez a kinézet és misztikum, mintha "élőben" mutatkozna.

 

A filmek alapján nyilvánvaló, hogy az öltözet létfenntartó funkciókkal rendelkezik, melyek nélkül Vader nem élhet sokáig. A kamrája arra utal, hogy a szokványostól eltérő nyomásra volt szüksége, míg eltávolítja öltözetének ilyen-olyan részeit, ilyen-olyan okokból, melyeket érthető módon nem kötöttek a nézők orrára.

Reálisan hangzik. Szerintem idővel (néhány hónap/év alatt) azért olyan stádiumba került, hogy steril és nyugodt környezetben akár napokig is elvegetálhatott volna páncél nélkül, de egy sith-nek (és egy ilyen nyughatatlannak) ez nyilván nem volt opció. Feladatai, küldetései voltak és amúgy sem tudott nyugodtan ücsörögni a meditációit kivéve, más esetben pedig már elengedhetetlen volt a páncél egészségügyileg is.

Azt se felejtsük el, hogy a 6-ra már elég öreg volt és meg is sérült a villámnyelés közben. Korban nem volt annyira idős (láttuk mondjuk Obi-t, Dooku-t, Palpi-t, stb. öregebben és sokkal jobban tolták), de ilyen súlyos sérülések esetén a teljes szervezet sokkal gyorsabban romolhat az idővel. Lehet, hogy ő 1 év alatt többet öregedett, mint mások 1,5 alatt.

 

A Jedik utáni hajtóvadászat, vagy a Lázadás küzdelmeinek idején szinte biztos, hogy szerzett néhány sérülést, így felszerelése megrongálódhatott, melyeket cserélni kellett. Ez arra utal, hogy kellett lennie tartalékeszközeinek (légzőkészülék, maszk, sisak, ruha, stb.). Továbbra is hülyeségnek tartom a "pletykát", mely szerint az Ep7-ben felbukkan Vader öltözéke, de nem azért, mert "az az Ep6-ban elégett, így nem tűnhet fel újra".

Maximálisan egyetértek. ;)

Szerkesztve: - pb69
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Egyet is értek, meg nem is. Anakin sem lett ám szerintem igazi sith. Megmaradt az a kétségek között gyötrődő "jóemeber", aki "mindig is volt". Szerintem a 2 trilógia között eltelt 20 évben, még mindig azzal hitegette magát, hogy a főkancellár/köztársaság, valamint legálisan megválasztott császár/birodalom ellenségeit (amolyan maradék szeparatista csürhét) üldözi és gyilkolja a közjó (amit öfényessége Palpatine császár képvisel) érdekében. Szóval Ő nem tartotta magát gonosznak, csak védte a legális rendszert. Mondjuk az nem tudjuk, hogy a 20 év alatt mennyit sajátított el, tett magáévá a sith tanokból. Bár a jedi regényverziójában Ő is elgondolkodott, hogy el kéne már tenni Palpatine-t láb alól. Ez viszont egy sith vonás. De nem emiatt, hanem a gyerekei iránt érzett szeretetből tette el láb alól. Ez viszont nagyon nem sith vonás.

Szerintem Vader bőven igazi sith volt, hisz az általad is írt "jó Anakin" teljesen el volt nyomva benne. Nyilván mindenkiben vannak pozitív dolgok, de az igazi sithek ezt annyira el tudják nyomni magukban, hogy már-már felfedezhetetlen. Ez volt Luke legnagyobb tette, hogy képes volt elérni, hogy apjában újra felszínre kerüljön a világosság. Már mindenki (Yoda, Obi-Wan, Palpi) letett erről, Luke viszont hitt benne (vagy tudta, érezte) és véghez is vitte.

Na most aki gyerekeket mészárol hidegvérrel, barátai ellen fordul, majd lényegében megöli azt aki addig mindennél fontosabb volt számára, abban az én szememben nincs már jóság. Legalábbis olyan szinten nincs, hogy befolyásolja a tetteit. Nem volt ott semmiféle kétség, akkor azon már túl volt. A kétség az Ep.1-2-ben és az Ep.6 végén volt.

Én biztos vagyok benne, hogy nem csak a rendszert védte, hanem meggyőződéssel és teljes erővel tette, amiket tett.

 

Valójában az sem világos nekem, hogy amikor Anakin az EP III ban levágta Windu kezét, Palpatine meg kilökte a kilátóablakon, akkor miért került Anakin olyan révületbe mint egy drogos, és akkor már be is hódolt Palpatinek. Ez lenne nagy áttérés a sötét oldalra? Vagy a forgatókönyv, vagy Hyden Christensen nem adta át hitelesen ezt "megtérést". Az hogy megmentette Palpatine életét, az nem Palpatine-ért tette, hanem Padme-ért, tehát nem a gonosz vezérelte, hanem a jó. Ergo akkor nem értem ezt a drogos révületet. Sántít egy kicsit a dolog.

Furcsállom, hogy itt mennyire máshogy értelmezik ezt a behódolós jelenetet, mint én. :) Dramaturgiailag nyilván ez volt a nagy áttérés, de én ott nem egy drogos vagy full gonosz embert láttam, hanem egy abszolút megtörtet. Olyan dolgok történtek vele (elég csak arra a csendes templomi jelenetre gondolni), amik teljesen megbontották az elméjét és emiatt szétcsúszott.

Padmé megmentése volt a fő vonal, de nem csak az motiválta. Azt meg véletlenül se mondanám, hogy a jó vezérelte. A Mustafar-on már teljesen egyértelmű, hogy mi a helyzet. Érdekes látni, hogy az Erővel való viszony a sötétséget szolgálva mennyire megváltozik és hogyan hat vissza az illető személyiségére, viselkedésére. Itt van meg az az erősítő hatás (spirál), amit sokan alábecsülnek, erre mondták többen a filmekben, hogy mennyire veszélyes és visszafordíthatatlan. A hataloméhség, önhittség, hiúság, gyilkolási kényszer, stb. már beteggé és függővé teheti az arra hajlamos egyént. Anakin meg sajnos nagyon is fogékony volt ezekre és az Erőhöz fűződő erősebb kötődése itt visszaütött.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Annyit azért hozzáfűznék, hogy ne akarjuk Anakin és Vader személyiségét igazán különválasztani. Az nekem túl primitív magyarázat, hogy Anakin azért jó ember volt, de aztán a sötétség és Palpi miatt gonosz lett, aztán Luke miatt meg újra jó. Ne mentsük fel semmilyen döntés alól, a felelősség az övé.

Nem egy robot, akit hol így, hol úgy programoznak, hanem egy összetett ember, különálló egyéniséggel és személyiséggel. Az Ep.1-es, az Ep.2-es és az Ep.3-as Anakin is Anakin volt, ahogyan Vader is Anakin volt és az Ep.6 végén is őt láthattuk.

Ezen kívül a Dzséjt által felrótt negatívumok jó része is már a prequel idején megvoltak Anakin esetében, nem kellett még oda sithség.

Bázony! Sosem értettem azt az elképzelést, hogy Darth Vadert és Anakin Skywalkert miért kéne különválasztani. Nem két elválasztott ember vagy személyiség, ahol az egyik fél semmit sem tud a másik cselekedeteiről. Anakin pontosan tisztában van azzal, mit tesz Darth Vaderként, ami csak egy név, nem egy második személyiség. Erre jó példa, hogy az ifjoncok legyilkolása előtt is sír, majd a mustafari mészárlást követően is. Mindkét esetben tettei súlya miatt, és azokat már bőven a Sötét Oldalon, Darth Vaderként tette, hiszen már túl volt egy szemsárguláson is.

Anakin Skywalker maga Darth Vader, nem Anakin Skywalker és Darth Vader. Ahogy Darth Tyranus is Dooku gróf, és Darth Sidious is Palpatine kancellár. Még talán Sidiousnál lehetne beszélni két személyiségről, de ott is csak annyiban, hogy Palpatine-ként megjátssza magát, az meg nem jelent másik embert.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bázony! Sosem értettem azt az elképzelést, hogy Darth Vadert és Anakin Skywalkert miért kéne különválasztani. Nem két elválasztott ember vagy személyiség, ahol az egyik fél semmit sem tud a másik cselekedeteiről. Anakin pontosan tisztában van azzal, mit tesz Darth Vaderként, ami csak egy név, nem egy második személyiség.

Főképp úgy, hogy gyakorlatilag erről szól leginkább a Saga, Anakin jellemfejlődéséről és változásairól. Ha az egyes szakaszokat külön emberre vonatkoztatva szemléljük, akkor elvész az egész esszenciája.

 

Az persze nem kérdés, hogy Anakin mindig is nagyon befolyásolható volt és a környezete az átlagosnál jobban formálta őt. Ettől függetlenül a döntéseit ő hozta meg és javarészt tudatosan tartott az adott irányba.

Nyilván fel lehet fogni úgy is, hogy hol az anyja, hol Padmé, hol Palpi, hol Obi-Wan, hol Luke stb. vezetgette ide-oda, csak így kevésbé érdekes és tanulságos a történet. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Fel lehet fogni, csak azzal sem változik semmi. Anakinra semmi sem volt rákényszerítve, még akkor sem, amikor kényszerhelyzetben volt. Utat mutattak neki, ő döntött úgy, hogy arra megy, amerre Palpatine tereli, mert ő hitegette azzal, ami neki tetszett. Ez alól pedig nem lehet felmenteni se úgy, hogy másokra kenjük a dolgot, se úgy, hogy nem létező elmebajt képzelünk neki.

Amit az első bekezdésben írtál, az meg a pláne az egészben. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én itt is tartom, hogy amint Anakint teret engedett a sötét oldalnak, az elemésztette. Itt személyiségbéli dolgokról beszélünk, mert nyilván a fiú nem volt skizofrén. Ez olyasmi lehetett, amikor valakit egész életében visszafognak, aztán egyszer csak belövik valamilyen szerrel amitől mindenhatónak képzeli magát és mindent megtehet. Más világításba látja a dolgokat, és veri a fejét a falba milyen ökör volt korábban. Egyszerűen más tudat állapotba kerül a sötét oldalon. Anakin sötét énjét hívjuk Darth Vadernek.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én itt is tartom, hogy amint Anakint teret engedett a sötét oldalnak, az elemésztette. Itt személyiségbéli dolgokról beszélünk, mert nyilván a fiú nem volt skizofrén. Ez olyasmi lehetett, amikor valakit egész életében visszafognak, aztán egyszer csak belövik valamilyen szerrel amitől mindenhatónak képzeli magát és mindent megtehet. Más világításba látja a dolgokat, és feri a fejét a falba milyen ökör volt korábban. Egyszerűen más tudat állapotba kerül a sötét oldalon.

Egyetértek, azzal a kis kiegészítéssel, hogy az illető lövi be saját magát. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is Ody-val értek egyet. Nem véletlenül félti Yoda Luke-ot is a Sötét oldaltól. Ha csak arról lenne szó, hogy mindenki, aki átáll, eldönti, hogy mostantól fogva szemét lesz és könyörtelen, ha a hatalomról van szó, amit megszerezhet, akkor értelmetlen Yoda félelme. Amennyiben érezte azt, hogy Anakin veszélyes ebből a szempontból, úgy azt is éreznie kellett volna, hogy Luke viszont egyáltalán nem. De mivel mégis féltette, ezt nem jelenthet mást, minthogy a Sötét oldalon kifordul az ember önmagából, megváltozik, olyan lesz, mintha beleköltözött volna az ördög.

Ez nem felelősségi kérdés - én sem gondolom, hogy ha kettéválasztjuk Anakint és Darth Vadert, akkor az előbbit felmentjük az tuóbbi tettei alól. Ez pusztán spirituális kérdés: hiszünk-e abban, hogy a Sötét oldal egyfajta ragály, kábítószer, aminek ha egyszer behódolsz, nem ereszt többé, és már nem leszel a régi önmagad.

Anakin sírása a templomi vérengzésnél vagy a Mustafaron nem feltételnül mond ennek ellent. Ott még nem hatalmasodott el rajta ez a fajta örület, tudta mit tesz, de kvázi bármire képes volt azért, hogy megmentse a nőt, akit szeret. Azért sírt, mert saját borzalmas tettei még megrendítették. Az, hogy totálisan bekattant, és már semmi nem érdekli, csak a hatalom, akkor következett be, amikor Padméval beszélt a Mustafaron, és főleg az volt a kulcstényező, hogy meglátta Obi-want. Ezt normális emberi körülmények között nem lehet elképzeni másként, minthogy ott és akkor teljesen hatalmába kerítette a Sötét oldal. Onnantól nem volt racionális lépés és döntés, bármit tett. Ha tényleg hideg fejjel döntött volna a hatalom miatt a Sith-ek mellett, akkor hozzá sem nyúlt volna Padméhoz, nem felejtette volna el, hogy részben miatta tette meg ezt a lépést. De ő megőrült.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek, azzal a kis kiegészítéssel, hogy az illető lövi be saját magát. ;)

Na, pont ezt akartam írni. Azzal egyetértek én is, hogy a Sötét Oldalra állva az egy más tudatállapotot eredményez, de azt maga döntötte el, hogy odaáll. Vagyis maga lőtte be saját magát, és pontosan tudta, hogy mi fog történni. Nem csak történetekből, hiszen már akkor megízlelte azt a szert egy-két alkalommal. És tetszett neki.

Meg még annyit, hogy ha más nem is, de Anakin - kiválasztottságából adódóan - valamilyen szinten képes tudatosan ingázni a két oldal között. Úgy értem, hogy az ep3-ban kétszer sír tettei súlya miatt, ami nem éppen egy Sith tulajdonság. Most vagy ekkor még "nem állt be teljesen a szertől" (amit megkérdőjelez, hogy már egyszer elborult annyira az elméje, hogy a szeme besárgult), vagy vannak tiszta pillanatai. Ha viszont vannak, ezekben a pillanatokban visszatérhetne, ha akarna. Úgy képzelem, hogy Anakinban az érzelmek képesek lefújni a tudatáról a Sötét Oldal ködét (van még benne jó), ezért sír két mészárlás után, vagy ezért hajítja le Palpatine-t, amikor az Luke-ot feszélyezi. Eme tettek és események olyan erős érzelmi bombát robbantanak benne, ami kitisztul, eljut egy olyan Világos állapotba, ahonnét egyetlen lépés csak a határ. Csak nem lépi meg egészen az ep6 végéig. Sőt, szerintem az ep5-ben vannak kisebb ilyen érzelmi töltetek is, például a végén, amikor nem öli meg Piettet, pedig az nagyobbat hibázott, mint Ozzell és Needa, vagy hát régen még egy gúnyos beszólásért is simán fojtogatta a Birodalmi vezérkar egyik tagját a többi szeme láttára (Piett sem véletlen fossa össze magát, amikor a Falcon fénysebességre ugrik :D). Mégis, a Luke-kal való találkozás, beszélgetés és párbaj, na meg a fia választása (inkább a halál, mint te), kitisztította kicsit. Nem állt le a szerről, de már módjával használta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én eleve nem választanám szét ennyire a sötét és világos oldalt. Nem úgy képzelem ezt el, hogy állsz egy világos szobában és közben folyamatosan hívogatnak a másikból és ha átlépsz, akkor már nincs visszaút, mert az ajtó örökre bezárul. Szóval szerintem nem szükségszerű adottság az, hogy a sötétségből nem lehet visszatérni, egyszerűen csak logikus.

 

Ha valaki átadja magát a sötét oldalnak, akkor az nem véletlenül történik. Nyilván azért áll oda, mert valamilyen szinten az neki tetsző, passzol hozzá vagy célja van vele stb.. Aztán ezt olyan fajsúlyú bűnökkel is szentesíti, amik nyilván tovább húzzák "le" a személyiségét. Ezeket is ő követi el, tudja mit csinál, tehát ezek sem véletlenek. Innentől már eleve nehezen elképzelhető, hogy egy gonosz figura (akinek pl. az ölés egyfajta szenvedély, amit élvez) csak úgy hirtelen meg akarna térni. Persze nem kizárható.

Ilyenkor üt be az a dolog, hogy egy valószínűleg tömeg- és sorozatgyilkos arc, akinek a nevéhez a legdurvább bűnök fűződnek, nehezen tud szabadulni a múltjától. Nem úgy megy, hogy leteszi a piros fénykardot, keres egy hétköznapi munkát, családot alapít és szépen békésen leéli a hátralevő életét. Ha magában el is döntötte, hogy visszatér a sötétségből, akkor még vissza kell illeszkedjen és a közegnek is be kell fogadnia. Ez nyilván egy szinte lehetetlen feladat, rengeteg nehézséggel, amikre nem szabad "rosszul" reagálnia, hiszen az csak visszafogja a megtisztulásban. Egy ilyen út végigjárása elképzelhetetlen egy olyan típusú személytől, aki már egyszer átállt és a könnyebb utat választotta.

A Sith Rendben se véletlenül találták ki, hogy az új tag beavatásként valamilyen durva bűnt és aljas gonoszságot követ el. Ezzel bizonyítja, hogy akkor és ott már van annyira romlott. Meg is erősíti ezt a személyiségét és egyben ellehetetleníti, hogy később meggondolja magát és csak úgy visszaálljon.

 

Anakin esetében se felejtsük el, hogy már viszonylag öreg és beteg volt. Ezen kívül nyíltan felvállalta a halált. Most gondoljunk bele, hogy úgy tér vissza a sötét oldalról, hogy életben marad. Hogyan képzeljük el a további életét? Esélye nem lett volna visszailleszkedni. Az új rendszer nyilván a vesztét akarta volna. Ez pedig alighanem Luke-ot az ő védelmére állította volna, szembe az új rendszerrel. Kíváncsi lettem volna mennyire viselte volna Anakin (és Luke) a meghurcoltatást és tartott volna ki a jóság mellett... Persze végül meghalt és így "érvényesnek" tekinthető a visszatérése, csak azért alapesetben nem így képzelnénk el egy visszautat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na, pont ezt akartam írni. Azzal egyetértek én is, hogy a Sötét Oldalra állva az egy más tudatállapotot eredményez, de azt maga döntötte el, hogy odaáll. Vagyis maga lőtte be saját magát, és pontosan tudta, hogy mi fog történni.

Csak rosszul tudta. :) Jól beszopta az egészet, mert Padmé helyett Palpatine -al kellett együtt élnie. Ugye magyarázni se kell, hogy a kettő nem egy és ugyanaz. Lehet, hogy Anakinnak volt elképzelése a sötét oldalról, de annak csapdájáról aligha.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak rosszul tudta. :) Jól beszopta az egészet, mert Padmé helyett Palpatine -al kellett együtt élnie. Ugye magyarázni se kell, hogy a kettő nem egy és ugyanaz. Lehet, hogy Anakinnak volt elképzelése a sötét oldalról, de annak csapdájáról aligha.

Ez biztos, sajnos a vágyai elhomályosították a látását. De hát a narkós is először az élvezet miatt lövi be magát, hiába tudja, milyen nyomorba döntheti az embert (max mondogatja magának, hogy vele úgysem történik meg, ő erősebb annál... eh...). Aztán csak a függőség kialakulásával realizálódik, hogy hoppá, ezt rosszul gondolta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...
Meggyőződésem, hogy Sidious-nak sokáig nagyobb tervei voltak Vader-rel és csak később eszmélt rá, hogy igazából nincs itt olyan nagy titok az Erőben, amit sikerülhetne nekik felfedni és nyugodtan cserélheti őt.

Szerintem Sidious szemében a fordulópont Vader megítélésében az ep5-ben van, amikor Vader maga ajánlja fel Luke átállításának lehetőségét. Ez két szempontból fontos:

1. Vader a kettős szabály tudatában tesz egy ilyen ajánlatot, vagyis ezzel kvázi kihívta Sidioust. Kimutatta, hogy elérkezettnek látja a mester személyének megváltoztatását.

2. Vader nem akarja megölni a fiát, vagyis tényleg lehet még benne jó, ergo még veszélyesebb, mint egy sima Sith tanítvány, aki a trónra áhítozik. És Sidious tudja, hogy Anakin mennyire ragaszkodik a szeretteihez, hiszen ez volt az, amivel a Sötét Oldalhoz ragasztotta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek.

 

Annyival egészíteném ki, hogy ekkorra tudatosulhatott az is az öregben, hogy Luke személyében bizony már van egy potenciális cserelehetőség Vader leváltására, aki fiatalabb és erősebb is. Ugyan nem a Kiválasztott, de annak fia, ráadásul képlékeny, könnyen befolyásolható (legalábbis ő ezt hitte) figura. Vader-rel pedig a sok év alatt semmi nagy talányra nem sikerült rájönni (legalábbis nem kerül szóba még utalás szintjén se), hatalmasabb meg már ő sem lesz.

Igazából ők ketten valamelyest kölcsönösen megvezették egymást, pontosabban fogalmazva többet vártak a másiktól, mint amit aztán kaptak. Luke feltűnésével nyilván mindkettejüknek megcsillant a lehetőség a másiktól való szabadulásra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek.

 

Annyival egészíteném ki, hogy ekkorra tudatosulhatott az is az öregben, hogy Luke személyében bizony már van egy potenciális cserelehetőség Vader leváltására, aki fiatalabb és erősebb is. Ugyan nem a Kiválasztott, de annak fia, ráadásul képlékeny, könnyen befolyásolható (legalábbis ő ezt hitte) figura. Vader-rel pedig a sok év alatt semmi nagy talányra nem sikerült rájönni (legalábbis nem kerül szóba még utalás szintjén se), hatalmasabb meg már ő sem lesz.

Igazából ők ketten valamelyest kölcsönösen megvezették egymást, pontosabban fogalmazva többet vártak a másiktól, mint amit aztán kaptak. Luke feltűnésével nyilván mindkettejüknek megcsillant a lehetőség a másiktól való szabadulásra.

 

Ezta Kiválasztott dolgot tegyük a helyére. Szerintem Sidious nem a Kiválasztottként tekintett Anakinra, mert ha igen akkor elég buta volt hogy a saját ellenségét képezte tovább. Ugyanis a Kiválasztottról szóló legenda az egy Jedi legenda nem? Aki egyensúlyt hoz az erőben a jedik szerint, ergo megöli a sith-et. Egyébként Vader kettős játékot játszott. Saját hatalmi ambicióit táplálta, egybekötve a fia megvédésével Sidioustól. Szerintem nem feltétlen akarta Ő hogy a fiából Sith legyen, hiszen Ő aztán tudta hogy mennyi szenvedés van a sötét oldalon, inkább Sidioust etette azzal hogy Luke-ból sithet nevelhet, de csak azért hogy Sidious ne mint egy reménytelen, áttéríthetelen sith tanítványként, azaz potenciális ellenségként tekintsen Luke-ra. Mert az tudta, hogy a fia jó, és igazából azt akarta hogy az is maradjon szerintem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sidious nyilván nem úgy tekintett a Kiválasztottra, mint a jedik, tehát aki azzal hoz egyensúlyt az Erőbe, hogy kiirtja a sith-eket. Nagyon fontos megjegyezni, hogy eredetileg a jedik próféciájában se szerepel ez a kitétel, csupán annyi, hogy a Kiválasztott eljön egyszer és egyensúlyt teremt. A jedik döntő többsége ezt úgy értelmezte, hogy végleg kiiktatja a sitheket és ezzel megszünteti az ősi konfliktust. Yoda többször utal is rá, hogy ez bizony könnyen lehet félreértelmezés is.

 

A filmek egyértelmű sugallata az, hogy Anakin az Erő által teremtetett, ahogyan azt Sidious vázolja neki az Ep.3-ban a Plagueis-sztoriban. Tehát az öreg tudott arról, hogy létezhet egy ilyen kitüntetett Erőérzékeny lény, majd a jedik előszedték Anakin-t, akit a Kiválasztottként kezeltek. Ő is tudta, hogy ez bizony nem véletlen, ahogyan az sem, hogy a Rend félredobta a szigorú elveit és a szabályok ellenére is bevették a fiút.

Aztán persze egyre közelebb került hozzá és ő maga is érezte benne a különlegességet. Ilyen tekintetben lehetett ő Sidious számára a "kiválasztott", akivel a legfőbb célja alighanem a halhatatlanság kulcsának megtalálása. Az számomra nem világos, hogy az öreg mennyire hitt ennek megvalósíthatóságában (vagy mennyire blöffölt), de az elég biztos, hogy ha valakivel volt rá esélye az Anakin volt.

 

Én egyáltalán nem gondolnám, hogy Vader eredendően meg akarta volna védeni Luke-ot. Az Ep.4-ben nem hiszem, hogy direkt nem lőtte ki a vadászgépét. Az Ep.5 végén is eléggé úgy tűnt, hogy nem kamu volt az "átáll vagy meghal" szöveg. Az Ep.6-ban is a végletekig küzdöttek egymással és Sidious-t is megvédte, amikor Luke lesújtott volna rá.

Kismillió alkalma lett volna, hogy együtt a jó oldalon álljanak, de ő csak a legeslegutolsó pillanatban választotta ezt. Ha Luke bevállalja a sötét oldalt, Vader aligha ellenkezett volna. Szóval a fordulópont szerintem az Ep.6-os párbajuk után volt, eredetileg teljesen más volt a helyzet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Vaderre a Bespinen történő személyes találkozás gyakorolt nagy hatást. Onnantól kezdve már nem volt ugyanaz mint előtte. Pl. azután már nem ölt meg senkit on-screen. :D A II. Halálcsillagon már nagyon vívódott. A gondolatai le is árulták ezt Luke -nak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Vaderre a Bespinen történő személyes találkozás gyakorolt nagy hatást. Onnantól kezdve már nem volt ugyanaz mint előtte. Pl. azután már nem ölt meg senkit on-screen. :D A II. Halálcsillagon már nagyon vívódott. A gondolatai le is árulták ezt Luke -nak.

Ez a nagy hatás olyannyira igaz, hogy nem fojtott meg senkit, amiért a Falcon mégis elszelelt, pedig előtte csak úgy hulltak körülötte a saját emberei, ha kudarcot vallottak valamiben. Akkor meg csak állt ott, töprengett, és a fiához beszélt.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.