Ugrás a kommentre

Anakin/Vader


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Vader nimbuszáért nem aggódok, de való igaz, hogy Anakin sokkal jobban előtérbe került az új érában. Sokkal több anyag is van róla hála a TCW -nek (a többi EU-t nem számolom, mert azokat nem ismerem).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

de azért az veszély benn van, hogy mondjuk később, esetleg unokáink értetlenül fognak nézni az ősöktre, mikor is a gonosz Vader nagyúrról regélnek. Sarkítva: "Hisz az csak egy mellékszereplő... "

Való igaz,és szerintem Vader korábbi ikonsága nagy mértékben annak volt köszönhető, hogy megközelíthetetlen és megismerhetetlen volt, tele titkokkal. Ezt Anakin megismerése szinte teljesen megszüntette, így Vader más szempontból érdekes ma már, mint régen: ő az, aki megjárta a legnagyobb mélységeket és mégis visszatért. A gépnek hitt karakter igazi hús-vér emberré vált.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én hasonlóan érzek az ep4-5-6 összes szereplőjével szemben. Nem csak Vader, de Luke, Han és Leia hangsúlyosságát is csökkenni érzem. Hiába van róluk millió könyv és képregény, a TCW TV-sorozat jellege miatt erélyesebb, maradandóbb. És ebben a formában már jóval többet tudunk Obi-Wan Kenobiról, Anakin Skywalkerről, Padmé Amidaláról és Palpatine-ról, mint Luke Skywalkerről, Han Soloról, Leia Organáról, Darth Vaderről és Lando Calrissianról. Sőt, még talán szegény Chewbaccából is többet kaptunk. :) Ez persze nem baj, de én személy szerint üdvözölnék egy olyan TCW-hez hasonló sorozatot, ami a Lázadásról szól. Ez azért sem lenne utolsó, mert míg az ep2 és ep3 között pontosan tudjuk, mennyi idő telt el, addig az ep4 és ep5 között nem igazán. Csak annyit, hogy elég sok idő, mivel azért a Lázadókat végigüldözni a Galaxison nem lehet egy hetes program. Így szerintem a Halálcsillag felrobbantása és a hoth-i csata közé lazán beférne egy új animációs sorozat, amiben az előzmény szereplőihez hasonlóan kiteljesedhetnének a Lázadás és a Birodalom szereplői. Ráadásul nagy erénye lenne, hogy a Birodalomról is megtudhatnánk egyet s mást, mert őszintén szólva, már baromi sok mindent tudunk a Köztársaságról, de az érdekesebb Birodalomról szinte semmit. A haderőt ismerjük, de a háttérrendszert nem. És egy ilyen sorozatban aztán Vader is kedvére ténykedhetne, hisz az ep4 után saját történeti szálat kaphatna: kiderítenie, ki robbantotta fel a Halálcsillagot (ami ugye egy grandiózus lyuk az ep4-5 közötti eseményekben), majd miután ez megvan, Luke üldözése. A Lázadóknak meg a menekülés, toborzás, újabb támadások, Luke-nak a Jedivé válás (hogyan sikerült a két perces kardgyakorlatból fénykardot az Erővel megszerző ifjúvá válnia), a Lázadók vezetőjévé válás, stb. Szerintem jó lenne az is. Remélem Lucasnak is eszébe jut, hogy lenne még mit elmesélni az ep4 és 5 között.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A TCW-hez hasonlóan az Ep4-5 közti időszak is 3 évet ölel fel. Egy ebben az érában játszódó sorozatot én is megnéznék, van benne lehetőség.

 

 

Arra én is kiváncsi lennék. Bár igazából bármire..

 

A TCW miatt felboruló arány azonban kissé bosszantó, s talán nem is igazán gondoltak bele. Ugyanakkor viszonylag kevés könyv van a 4-5 között: az alap valóban megvan egy sorozatra/történetre - kevés dologhoz kellene igazodni. Míg nem volt 1-2-3, addíg nem is volt könyv erről az időről. Bízzunk benne, hogy a viszonylag szegényes EU valami távlati Lucas terveket rejt err az időszakara... :-)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Mint tudjuk az EP 6 végén Anakin-t

a fia vissza térítette a világos oldalra. Ez valószínűleg azért sikerült neki, mert így Anakin

kötődött a jó oldalhoz. Az lenne a kérdésem, hogy amikor megszülettek a kicsit, akkor megtudja Anakin

az igazat, akkor is át állt volna? Vagy akkor még a kapcsoknak köszönhetően a világos oldalon marad volna?

Ti mit gondoltok erről?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Arra gondolsz, hogy akkor is ez lett volna-e a sorsa, ha megtudja, hogy Padménak sikerült világra hoznia Luke-ot és Leiát?

Szerintem igen. Amikor Padmé véleménye és céljai ütköztek az övéivel, kis híján megfojtotta, ahogy Obi-Wanra is zokszó nélkül ráugrott, hogy végezzen vele. Itt már olyan szinten átadta magát a Sötét Oldalnak, hogy saját magán és a céljain kívül semmi és senki más nem érdekelte. Nem hiszem, hogy az ikrek létezésének tudata meghatotta volna. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem se. Akkor sem érdekelte a gyereke, amikor tudta, hogy már úton van (az más kérdés, hogy azt nem tudta, hogy kettő is van :)). Legfeljebb ugyanaz lett volna, mint az ep5-ben: át akarta volna őket is állítani. Az, hogy Anakin végül visszatért a jó oldalra, bonyolultabb, semmint egyetlen dolgot kijelölni, hogy na ez volt az. Luke "aknamunkája", a Sötét Oldalban történő csalódása, Palpatine igazi arcának, azaz Darth Sidiousnak a megismerése, több, mint húsz évnyi rabszolgaság a Sith és a páncélja (a saját teste) alatt, a halott szerettek rémképe és a tény, hogy mindig is szerette, ragaszkodott a családtagjaihoz, együttesen kellett mindenhez.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...
  • 1 hónappal később...

Anakin pont amiatt lépett a sötét oldalra ami miatt már fel se szabadott volna venni a Rendbe. Yoda az EPI tesztelős jelenetében kimondja a lényeget, onnantól annak beteljesedését látjuk. A Padmé iránti féktelen szerelme és hatalomvágya vezette a sith karmai közé.

Ha Qui-Gon nem halt volna meg, ő képes lett volna úgy nevelni Anakint, hogy normálisan tudja kezelni a szerettei elvesztésének a lehetőségét. Csak nézd meg, hogyan rendezte Qui-Gon ha Obi-Wan ellentmondott neki: adott némi magyarázatot, és aztán hagyta, hogy Obi-Wan elrágódjon a hallottakon. Ehhez képest mit csinált Obi-Wan, ha Anakin ellenkezett? Leszidta, hangoztatta, hogy ő a mester, és "azért mert ez a parancs" volt a legtöbb magyarázat amit adott neki. Nem vezette rá őt a helyes megoldásra, mint ahogy Qui-Gon tette ővele, olyan nézetek követésére próbálta ráerőltetni, amiket el sem magyarázott neki. Ezek után nem csoda, hogy Anakin nem tudta megtanulni, hogy hogyan tartsa kordában az érzéseit. Nem az volt a probléma, hogy kisgyerekként erősen kötődött másokhoz, hanem az, hogy tíz év alatt sem segítettek neki abban, hogy hogyan dolgozza fel, ha elveszti őket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Qui-Gon se bírt volna vele ebben biztos vagyok. Anakin nárcisztikus személyiség volt, ezen Qui-Gon se tudott volna változtatni. Persze ez mind hipotézis.

Anakin büszkesége az EP1-ben még nem önhittség volt, hanem dac, a büszkeséggel védekezett az ellen a megaláztatás ellen, amit a rabszolgalét jelentett. Azért volt büszke mindarra, amit elért, mert bizonyították, hogy ő, Anakin Skywalker egy létező személy, nem pedig egy szervízdroid. Obi-Wan ezt nem volt képes felfogni, ezért leakarta törni a büszkeségét, ezért folyton leckéztette, becsmérelte őt, amivel viszont pont az ellenkezőjét érte el annak, amit akart: Anakin egészséges büszkesége gőgbe, arroganciába, és lázongásba fordult. A büszkesége Qui-Gon mellett is megmaradt volna az biztos, de az is tuti, hogy nem vált volna annyira beképzelté sem, mint amilyenné Obi-Wan tette.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Qui-Gon valószínűleg valóban jobb mestere lett volna Anakinnak, mint Kenobi. Meglátásom szerint itt nem lehet azért mégis egy az egyben Obi-Wanra húzni a vizes lepedőt, mert igenis gond volt, hogy Anakinnak már erősen kialakult jelleme volt az EPI I alatt is, de tény, hogy Kenobi sem volt olyan mestere, amilyennek lennie kellett volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ehhez még hozzájön az is, hogy az Ep1-ben Anakin számára 2 fajta Jedi létezett: Qui-Gon, és a többiek.

És míg az előbbi elhozta a Tatooine-ról, felszabadította, valóra váltotta az álmát, azzal, hogy lovaggá akarta nevelni, igazi mester, példakép lehetett volna számára, utóbbiak részéről a szembenállást tapasztalta meg. Miután Qui-Gon meghalt, a már addig is "elanyátlanodott" kissrác el is "apátlanodott".:) Szerintem ez az Ep1-es kudarca nagyon sokat hozzátett ahhoz, hogy olyan lett a jelleme, amilyen.

A későbbiekben többiek közül is csak Obi-Wan volt az, aki közelebb áltt hozzá, bár.. tudjuk mi lett a vége. Mind az Ep2 és Ep3 folyamán számomra abszolút érezhető a három lépés távolság Anakin és a többi Jedi között. Ez szerintem nagyon jó továbbvitele annak a törésnek, ami már az első percben létrejött közte és a Tanács között, és egy újabb adalék ahhoz, hogy miért is nem tudott 100%-ig elkötelezettjévé válni a Rendnek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Való igaz yodinhoo. Ez a kérdés sokkal összetettebb, mint hogy pár hozzászólásba le lehessen rendezni. :) Sajnos sok a "ha" ebben a történetben. Én is csak spekuláltam alább. Sose tudjuk meg mi lett volna ha Qui-Gon neveli fel. Ámbár azt azért nem szabad elfelejtenünk, hogy a Saga arra épül, hogy Anakin elbukik majd újra felemelkedik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Erre épül, de legalább jó látni, hogy lehetett volna máshogyan is. És ne feledjük, ha Anakinban nem lett volna meg mindaz, ami, akkor Luke-nak sem sikerült volna visszatérítenie. Hmm... nem volt egy kissé befolyásolható személyiség (aki többet, jobbat "ígért", ahhoz húzott)? :hehe:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Á dehogy. :)

Egy azért biztos, ha Qui-Gon neveli Anakint, más nevelést kapott volna. Azért Anakinnak a legnagyobb kínja az volt, hogy a rabszolgaságból, ahol csak titokban csinálhatta azt, amit szeretett volna, bekerült egy olyan Rendbe, amiben vasszigoruk miatt csak titokban csinálhatta azt, amit szeretett. És Obi-Wan az ep2-ben ehhez nagyon jól asszisztált, hiszen a Tanács beleegyezése nélkül az orrát sem vakarta meg. Qui-Gon ellenben - az ep1 alapján mindenképpen - sokkal szabadabb gondolkodású volt, olykor a Tanáccsal is szembe ment. Feltételezhető, hogy Qui-Gon mellett Anakin, ha nem is kapott volna végtelen szabadságot, azért sokkal lazábban élhetett volna, mint Obi-Wan mellett. Ami Anakin, az egykori rabszolga számára, sokat jelentett volna.

Bár hozzátenném, Obi-Wan is sokkal jobb mestere lett volna, ha tizenhárom évvel később kapja meg a fiút. Ámbátor az is igaz, hogy ahhoz, hogy olyanná váljon, mint amilyen a Rend bukásakor volt, szükség volt Anakinra is.

Viszont van még egy érdekes dolog. Úgy érzem, hogy mikor Anakin megkapta a Jedi lovag rangot, sokkal felszabadultabbá vállt. Ezután javult igazán a kapcsolat közte és Obi-Wan között is. Leesett, vagyis inkább lazult a béklyója, így ha tovább marad a Rendben, vagy legalább Palpatine befolyása enyhült volna, szerintem akkor is elért volna egy pontot, amikor a Sötét Oldal már nem jelentett volna rá veszélyt. Megmaradt volna lázadó, arrogáns jelleme, de már nem veszélyesen magas szinten. Hozzájött volna a tapasztalat, a szabadabb élet.

Amihez persze még kellett volna egy apró adalék: nyíltan vállalni a házasságát Padméval.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont van még egy érdekes dolog. Úgy érzem, hogy mikor Anakin megkapta a Jedi lovag rangot, sokkal felszabadultabbá vállt. Ezután javult igazán a kapcsolat közte és Obi-Wan között is. Leesett, vagyis inkább lazult a béklyója, így ha tovább marad a Rendben, vagy legalább Palpatine befolyása enyhült volna, szerintem akkor is elért volna egy pontot, amikor a Sötét Oldal már nem jelentett volna rá veszélyt. Megmaradt volna lázadó, arrogáns jelleme, de már nem veszélyesen magas szinten. Hozzájött volna a tapasztalat, a szabadabb élet.

Tetszik ez az elgondolás. Főleg, hogy többször felmerült már bennem is, hogy ha érettebb fejjel, később kerül olyan helyzetbe, mint amibe került, nem biztos, hogy akkor is a Sötét Oldalon találja magát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És ezen el is bukott volna a dolog, mert a Tanács kizárta volna.:)

Vajon tényleg kizárták volna? Mert ezt Amidala feldobja és innentől kész tényként van kezelve, pedig eddig senkiről sem tudunk, akit szerelem miatt kivágtak a Rendből, ráadásul Anakin alapjáraton speciális eset volt, hiszen túlkorosan lett a Rend tagja. Lehet már csak a Kiválasztott privilégium miatt is benntartották volna.

Meg most komolyan, kizárni valakit, mert szerelmes lett? Ez még Jedi mércével mérve is abszurd. Ráadásul biztos, hogy Obi-Wan Tanácstagként alapjáraton vétózza meg a dolgot, és szerintem más Jedik is az oldalára álltak volna.

De ha még a Tanács elé nem is teszik le a dolgot, már azzal enyhítettek volna a nyomáson, ha Obi-Wannak elmondják. Az öreg amúgy is tudott az egészről, így legalább lett volna ki segítsen neki. Csak hát Anakin...

 

Tetszik ez az elgondolás. Főleg, hogy többször felmerült már bennem is, hogy ha érettebb fejjel, később kerül olyan helyzetbe, mint amibe került, nem biztos, hogy akkor is a Sötét Oldalon találja magát.

Érettebb fejjel végül visszatért az helyes ösvényre. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Plusz titokban megnősült és lett két gyereke. :D Ez azért egyben már kicsit sok szerintem.

Mivel a házasság lehet abszolút csak papíron létező kapcsolat is - jó, mondjuk nem egy mesében -, aminek nincs semmilyen érzelmi alapja, az azért szvsz nem olyan erős dolog. Az, hogy érzelmileg erősen kötődik valakihez, az szerintem súlyosabb bűn a Rend szűken látó szemében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azaz érdekes egyébként, hogy Lucas anno azt nyilatkozta, hogy önmagában a szexualitástól nincsenek eltiltva a Rend tagok (ITT egy forrás ehhez, de emlékszem is, hogy anno ezt olvastam). Egész pontosan ezt nyilatkozta: "Jedi Knights aren't celibate - the thing that is forbidden is attachments - and possessive relationships."

Ez most csak annak kapcsán jutott eszembe, hogy Anakin ez alapján akár a gyerekek alól is kidumálhatta volna magát... bár ez azért már elég meredek :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont van még egy érdekes dolog. Úgy érzem, hogy mikor Anakin megkapta a Jedi lovag rangot, sokkal felszabadultabbá vállt. Ezután javult igazán a kapcsolat közte és Obi-Wan között is. Leesett, vagyis inkább lazult a béklyója, így ha tovább marad a Rendben, vagy legalább Palpatine befolyása enyhült volna, szerintem akkor is elért volna egy pontot, amikor a Sötét Oldal már nem jelentett volna rá veszélyt. Megmaradt volna lázadó, arrogáns jelleme, de már nem veszélyesen magas szinten. Hozzájött volna a tapasztalat, a szabadabb élet.

Amihez persze még kellett volna egy apró adalék: nyíltan vállalni a házasságát Padméval.

 

Tetszik ez az elgondolás. Főleg, hogy többször felmerült már bennem is, hogy ha érettebb fejjel, később kerül olyan helyzetbe, mint amibe került, nem biztos, hogy akkor is a Sötét Oldalon találja magát.

Én is úgy gondolom, hogy az Anakinban élő egyensúly elég érzékeny volt, s nagyon nem volt mindegy, hogy bizonyos események mikor történtek vele, és befolyásolták pozitív vagy negatív irányba. Sidious jól érezte ezt meg, és így erősen tudta manipulálni. Amikor épp stabil volt benne az egyensúly, nem is volt vevő a Sötét Oldalra.

 

Padméval való kapcsolatának vállalhatatlanságát talán kicsit túldimenzionálta, de ne feledjük el, hogy Padmé ugyanezt gondolta erről, ő is csak az elmenekülést látta reális lehetőségnek. Ezt viszont Anakin nem akarta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vajon tényleg kizárták volna?

 

Talán nem csapták volna ki zsigerből, de az tuti, hogy választás elé állítják ilyenkor a delikvenst. A kizárás egy ilyen dolog miatt tényleg necces, valószínűleg önként hagyta volna ott a rendet.

Mondjuk azért az érdekes kérdés, hogy ha ekkora love dúlt közöttük, és Anakinnak valóban annyira fontos volt a lány, akkor miért nem lépett ki Anakin magától, miért vártak arra, hogy majd a Rend kizárja? Jól eléldegéltek volna a Naboo-n a szenátori fizetésből.:) Vagy legalábbis simán láthatnánk később egy kis ajtócsapkodást, vagy tányérdobálást Padmétól, amiért Anakin nem lép ki önként érte: "Nem vagyok elég fontos neked???!!!" :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez most csak annak kapcsán jutott eszembe, hogy Anakin ez alapján akár a gyerekek alól is kidumálhatta volna magát... bár ez azért már elég meredek :D

Amidala szenátorral kapcsolatban valóban elég meredek lett volna azt mondani, hogy "semmi komoly, csak véletlenül teherbe ejtettem". :hehe: Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 11 hónappal később...

Valamit szerintem elfelejtünk.

 

Valóban akarta Anakin a sötét erőket?

 

Az Ep1-ben Qui-Gon és Shmi is úgy jellemzi a frissen megismert kisfiút, hogy nem ismeri a kapzsiságot, az élet rossz tulajdonságait, és önzetlenül képes segíteni másokon. Ez a tetteiben is megmutatkozik: úgy segít a bajba jutott, ám szimpatikus idegeneknek, hogy képes miattuk egy veszélyes fogatversenybe benevezni, és amikor azt megnyeri, a nyilván nem kevés kredit sem jelent számára különösebben semmit, míg mások azért képesek volnának azt két kézzel szórni. A gyermek tisztelettudó és engedelmes, figyelmes és gondoskodó (Qui-Gont, Padmét és Jar-jart képes meghívni magához, nehogy a szabadban találja őket a homokvihar, Qui-Gon parancsa szerint a hajóban marad, stb.).

 

Az Ep2-ben, mikor a nevelése már Obi-Wanra van bízva, a jósága meg-megcsillan ugyan, de látszik, hogy a nevelésével már gondok akadnak. Félreértés ne essék, nem Obi-Wan képességeit akarom kétségbe vonni, de lássuk be, ő nagyon fiatalon kapott mellé növendéket, neki sem volt épp felhőtlen és 100%-ban összhangban levő a kapcsolata a saját mesterével, és mindezek rányomják a bélyegüket az Anakin nevelésére való törekvésére. Anakin, ahogy képességei fejlődnek, Obi-Wan szerint arrogánssá vált, túlontúl magabiztosnak tűnik. De valóban az? Amikor Padméval menekültnek álcázzák magukat a Naboo felé, Anakin gyönyörű dolgokról, könyörületről és feltétlen szeretetről beszél, és véleményem szerint nem csak azért, hogy a szeretett nőt elkápráztassa. Látszik, hogy szentül hiszi, hogy a feltétel nélküli odaadás és szeretet a jedik egyik fontos erénye (kellene, hogy legyen). Továbbra is megőrizte a szívében a gondoskodást, mely aggodalmat szül édesanyja hogyléte miatt. Továbbra is kötelességtudó: mikor a Tatooine-on fogadják a Jedi Tanács utasításait Mace Windutól, hogy maradjanak, ahol vannak, megviseli a tehetetlenség, hisz Obi-Wan bajban van, akire barátjaként, olykor apjaként tekint. Az anyját épp elvesztette, veszélyben életének másik biztos pontja. Nem ő dönt, hogy szegjék meg a parancsot, bizonyos mértékben Padmé viszi bele a rosszba.

 

Természetesen életének első kisiklása ugyanekkor történik: lemészárolja a buckalakókat. Hagyja, hogy a sötét erők megkörnyékezzék a lelkét, de meg is látszik, mennyire szenved ettől. Mikor Padménak vallomást tesz, sír, ami bizonyos mértékig a lelki fájdalom jele. Zavarodottan beszél ("elromlott a váltó...", "... régen mindent képes voltam megjavítani..."), ami valamilyen szinten a mészárlást követő mentális állapotot is tükrözi. Ő nem ezt akarta, bármi is vette rá erre a tettre, természetellenesnek tűnt addigi életviteléhez képest.

 

Az Ep3-ban pozitív kvalitásai még jobban kidomborodnak. Coruscant felett a csatában, mikor a droidok sorra szedik le a hű klón bajtársaikat, Anakin vissza akar fordulni, hogy segíthessen nekik, Obi-Wan az, aki már-már hűvösen rendre utasítja, hogy ne foglalkozzon velük és tegye ő is a dolgát. (nyilván háború van, de a TCW-ból látjuk, hogy a legtöbb jedi azért mégis emberként és egyéniségként tekint a klónkatonáira, nem pedig feláldozható tárgyként) Amikor lefegyverzi Dooku grófot, hezitál, hogy mi legyen, egyedül Palpi kísértése és sötét oldallal való ármánykodása az, ami végül ráveszi, hogy lefejezze a grófot, de rögvest látszik az arcán a megbánás: "nem ez a jedi módja a dolgoknak". Viszont tudja, hogy nincs több idejük, amit elvesztegethetnének, és el kell pucolniuk a hajóról. Még egy sötét húzásba nem engedi magát belevinni: hiába erősködik Palpi, nem hagyja ott magatehetetlenül Obi-Want. Amikor Obi-Wan cikizni kezdi Grievous csapdája miatt, Anakin türelemre inti: nyoma sincs forrófejűségnek vagy őrült ötleteknek - Anakin hisz benne, hogy a megoldás majd prezentálja magát. Mekkora előrelépés ez az Ep2-vel szemben!

 

Mindezek után felgyorsulnak az események Coruscanton. Palpatine-nak kell az új tanítvány, kezdi még jobban behálózni őt. Bejuttatja a Jedi Tanácsba, ahová, valljuk be, a kora miatt nem, a tettei és képességei miatt azonban simán beillik, mégis kb. úgy kezelik, mint egy leprást. Palpatine avagy sem, Anakin ugyanúgy az érdemei szerint került a Tanácsba, ahogy a többiek - mégis az ellenszenv és szerintem nem kevés irigység miatt mind olyannak tűnnek, mintha ellenséget fogadnának a keblükre. Nem adják meg neki a mesteri rangot, holott Obi-Wan az ő korában már növendéket kapott, azaz nem olyan elrugaszkodott kérés lett volna. Windu ennek ellenére durván rendre utasítja. Utána jön csak a feketeleves Obi-Wan közvetítésével: "oké, hogy k*csögök voltunk az imént, de volna itt egy feladat, amit meg kéne csinálnod nekünk...". Erkölcsileg és jogilag is becstelenségre kényszerítik: kémkednie kell egy mentor és régi barát, és egyben egy galaktikus politikus ellen, ami felségárulásnak minősül. Kit érdekel, hogy ezért a katonai erők parancsnoksága lazán kivégeztethetné Anakint, anélkül, hogy a jediknek egy szava is lehetne! Fő a spionkodás!

 

Palpatine is nyilván ilyen hátsó szándékkal küldte őt a Tanácsba, de egyszer sem látjuk, hogy aljas módon jelentene neki. Az operaházban is csak zavarodottságában ismeri el, hogy "a jedik nem bíznak" Palpatine-ban, az öreg meg zavaros Sith-mesékkel jön neki... És még nem is járunk a végén!

 

Anakin joggal lehet összezavarodva, és ezt be is vallja Padménak. Olyan szép az a jelenet, mikor a nő lakosztályában vannak, és Anakin békésen mosolyogva simogatja a nő kerekedő hasát, a gyermekre gondolva. Látszik, hogy az egyetlen menedék számára a szeretett nő személye és a tény, hogy hamarosan családot alapítanak, gyermekük születik. A háború és ármánykodás kellős közepén ez a gondolat az, ami a béke szigetévé válik számára. A látomások azonban megjelennek, és veszélybe kerül életének egyetlen igazán fontos pontja. Korábban, amikor az anyjáról gyötörték látomásai, nem tett semmit (Obi-Wan hathatós útmutatásának köszönhetően... "az álmok egyszer úgyis megszűnnek..." mily együttérző!), tudja, hogy ha most sem tesz semmit, a tragédia meg fog ismétlődni. Palpi szavai járnak az eszében a sötét erőkről, melyek képesek lennének megmenteni az asszonyt és a gyermeket - a bökkenő azonban az, hogy Palpi szerint egy jedi ezeket a tanokat sohasem sajátíthatja el. Mégis érzi, hogy természetellenesek, ismét megvallja az érzéseit Padmének: érzi magán a konfliktust, hogy baj, hogy "többet akar".

 

Érzi azt is, hogy a jedik (immár?) benne sem bíznak, sőt, úgy érzi, hogy a háború az alapvető elveiket rombolja szét. Igaza is van. Nyoma sincs már a könyörületességnek, a megértésnek, türelemnek, hirtelen mindenki hűvös és számító lett, senkitől nem számíthat egy jó szóra sem. A legjobban ez abban a hangáros jelenetben nyilvánul meg, amit már oly sokszor említettetek: mikor Anakin, eleget téve kötelességének, mentora és barátja ellen fordulva felfedi róla a valóságot, és elárulja, hogy ő a Sith Nagyúr. Windu mégis mit tesz? A képébe vágja, hogy ha majd megbizonyosodik róla, hogy igaz, amit állít, akkor végre hajlandó lesz megbízni benne. A filmben ez egy rendkívül fontos/erős momentum. Windu ellenszenve itt is, ill. az Anakin helyett Obi-Wan Utapaura való küldésében is nyilvánvalóan megmutatkozik. Neki, mint a Tanács elnökének, lett volna a feladata, hogy a próféciát beteljesítő, FONTOS jedi ne tévelyedjen el, megkapja (ő is és mestere is) a kellő útmutatást ahhoz, hogy megmaradjanak a jó ösvényén. Helyette mit kapnak? Lóf*szt a s*ggükbe, már elnézést. Az Ep2-ben Anakin még őt is és Yodát is rendkívül nagyra tartotta, nem csoda azonban, ha az Ep3-ra lassan minden tisztelete elfogy velük szemben.

 

És akkor ott a tény, hogy Anakin végül képtelen nyugton maradni, és mégis Palpi irodájába siet. Mit kell ott látnia? Hogy egy összeaszott, földön heverő, gyöngének látszó ellenfél felett ott áll Windu, épp megölni készül őt. Anakin a fejéhez vágja, hogy nem ez a módja a jedik ügyintézésének, Windu azonban ismét csak ellene szegül, mondván, végezniük kell vele, mert úgyis minden törvényhozó és igazságszolgáltató szervet a markában tart. Meg se fordult a fejében, hogy az igazságos, alkotmányos módot választja - és itt ugyanaz az állat tör elő belőle, mint Anakinból, amikor a buckalakókat lemészárolja. Teljesen szembefordul a jedik minden értékrendjével. Arról nem is beszélve, hogy Palpi vádjai is mind igaznak bizonyulnak: a jedik TÉNYLEG át akarják venni az irányítást a szenátus felett (hogy átmenetileg vagy véglegesen, aljas szándékból, igazából már részletkérdés).

 

Anakin talán azt remélte, hogy ha még le is csukják Palpatine-t, valahogy képes lesz tőle eltanulni legalább azt a módszert, amivel Padmé életben maradhat, de sosem látjuk, hogy ő ezen kívül bármilyen más sötét erőt magáévá akarna tenni. Mikor letérdel új mestere elé és engedelmességet esküszik neki, akkor is kijelenti, hogy mindent megtesz, amit csak kér, CSAK SEGÍTSEN NEKI MEGMENTENI PADMÉ ÉLETÉT. Borzasztó módon lemészárolja a jedi templom gyanútlan lakóit, majd elmegy a Mustafarra, ahol széjjelhenteli a szakadárokat is. Mielőtt Padmé megérkezne, ott áll a korlátnál, és látszik, hogy megint sír, azaz a lelkében megint szenvedés tombol.

 

Padménak is azt mondja, képes legyőzni Palpatine-t - talán titkon mindig is hitt benne, hogy ha megtanulta a "megmentés" módját, végez a galaktikus gonosztevővel (és ha Luke-ra gondolunk, van is ebben valami....). A nő azonban "elvitte" Obi-Want, hogy megölje őt, tehát benne is csalatkoznia kell; Obi-Wan széjjelkaszabolja, majd ott hagyja megrohadni szénné égve egy istenhátamögötti bolygón, és ki az egyetlen, aki törődik vele és megmenti? Palpi!

 

Szóval szerintem Anakin eredendően egy rendkívül jó, szeretettel és gondoskodással teli, igaz jedi lovag volt, aki a körülményeknek kiszolgáltatva, mások aljas viselkedése miatt vált azzá a Darth Vaderré, akit ismerünk. Ebben Windunak, Obi-Wannak és Yodának legalább akkora szerepe volt, mint Palpatine-nak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.