Ugrás a kommentre

3x15 - Overlords


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Vagyis ezek szerint Leia és Luke azért álltak és maradtak mindketten a világos oldalon, mert az apjuk a sötét oldalon állt?

 

Valami hasonló lehet, igen. :) Sőt amikor Vader döntési helyzetbe kerül a ROTJ végén, az kicsit hasonlít az itt látható próbatételhez. Persze annyi különbség van, hogy akkor tudott választani. :)

 

 

De vajon miért? Ha Anakin arra volt kiszemelve, hogy az öreg helyett tartsa tovább az egyensúlyt, akkor ez mennyiben lett volna a Fiúnak hátrányos?

Csak tippem van. Hatalomra tört. Az Apja gyengülésével szerintem ő pályázik a helyére.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak tippem van. Hatalomra tört. Az Apja gyengülésével szerintem ő pályázik a helyére.

No és amikor Anakin nem tér vissza a Mortis-ra, viszont a kinti világban átáll a sötét oldalra, akkor valószínűleg a Mortison meghal az Apa, és a Fiú átveszi a hatalmat. Ennek a "világi" lenyomata a Birodalom fennállása. Ez könnyen lehetséges. :)
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A másik kép pedig az általad is említett Ying-Yang terület, amelybe érdekes módon benyúlik két elkülönülő terület. A világos részébe egy sötét nyúlvány, a világosba pedig egy sötét. A Fiú a sötét nyúlványra száll, míg a Lány a világosra. Ez azért meglepő számomra, mert a körülöttük lévő terület épp az ellenkezője a maguk által megtestesített Erőnek. Bár ebben a szimbolikában nem vagyok annyira járatos, nem tudom ez mit jelenthet.

 

Szerintem ugy van, hogy ha nagy a gonozsag a galaxisba akkor is mindig lesznek jok akik megallitsak oket es forditva is ,mindig is lesznek gonoszak.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

No és amikor Anakin nem tér vissza a Mortis-ra, viszont a kinti világban átáll a sötét oldalra, akkor valószínűleg a Mortison meghal az Apa, és a Fiú átveszi a hatalmat. Ennek a "világi" lenyomata a Birodalom fennállása. Ez könnyen lehetséges. :)

Szerintem várjunk még ezzel, hisz van két rész vissza. :) Én továbbra se hiszem, hogy a Fiú és a Lány a galaxisban fennálló Erő-viszonyokat szimbolizálná.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De vajon miért? Ha Anakin arra volt kiszemelve, hogy az öreg helyett tartsa tovább az egyensúlyt, akkor ez mennyiben lett volna a Fiúnak hátrányos?

Semmi nem utal arra, hogy a Fiú el akarja űzni Anakint a bolygóról. Én épp ellenkezőleg értelmezem: ott akarja tartani. Ám ehhez előbb az kell, hogy minden köteléket megszüntessen a Jedivel, amely a korábbi életéhez köti, hogy ne lehessen befolyásolni őt se Obi-Wan, se Ahsoka által. Shmi képében pont arra ösztönzi/próbálja rávenni, hogy hagyja el a szerelmét, hiszen ez is egy kapocs a jelenlegi életéhez, ám az Atyai feladataiba nem férnek bele ezek.

 

 

A tér ahol a teszt van az egy módosított Ying-Yang platz, figyeltétek már?

Nem szokásom kijavítani másokat, de Yin-Yang, nem Ying-Yang. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ugyanaz van szerintem azzal a területi ábrával, mint az igazi ying-yanggal. Azt jelenti a kis szín a nagyobban, hogy önmagukban egyik sem képes működni, csakis kölcsönhatásukban létezhetnek.

Azaz nem lehet világos, ha nincs sötét, mert akkor nincs különbözeti alap.

 

Az pedig, hogy a Fiú átveszi a hatalmat az apjától, mikor Anakin is átáll, ez nagyon tetszetős, de akkor mi lesz a Lánnyal. 23-24 év elmúltával, ebből a szempontból nézve, akkor a Lánynak klne uralkodnia, de addig mi lesz vele. Ha a Fiú uralkodik, nem hiszem, hogy eltűrné a Lány létét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Semmi nem utal arra, hogy a Fiú el akarja űzni Anakint a bolygóról. Én épp ellenkezőleg értelmezem: ott akarja tartani. Ám ehhez előbb az kell, hogy minden köteléket megszüntessen a Jedivel, amely a korábbi életéhez köti, hogy ne lehessen befolyásolni őt se Obi-Wan, se Ahsoka által. Shmi képében pont arra ösztönzi/próbálja rávenni, hogy hagyja el a szerelmét, hiszen ez is egy kapocs a jelenlegi életéhez, ám az Atyai feladataiba nem férnek bele ezek.

A Fiú a sötét oldalt testesíti meg, így kizártnak tartom, hogy akar maga fölé egy újabb valakit, aki majd kordában tartja. Szerintem évszázadok óta arra várhat, hogy az Apja meghaljon és övé legyen a hatalom. De ez szerintem a következő részek témája lesz. :)

 

Köszi Phobos a magyarázatot! Ez is tetszik. :)

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Fiú a sötét oldalt testesíti meg, így kizártnak tartom, hogy akar maga fölé egy újabb valakit, aki majd kordában tartsa. Szerintem évszázadok óta arra várhat, hogy az Apja meghaljon és övé legyen a hatalom. De ez szerintem a következő részek témája lesz. :)

Szerintem még jelenleg is az Atya irányítja mindkét gyermekét, így nem tudom elképzelni, hogy a Fiú saját terveket szőne.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem még jelenleg is az Atya irányítja mindkét gyermekét, így nem tudom elképzelni, hogy a Fiú saját terveket szőne.

Persze. Jelenleg még az Atya irányít, de én egyre biztosabb vagyok benne, hogy a fiú terveket szövöget a hatalomátvételre. ;) Neki még kapóra is jön a Kiválasztott jelenléte, mert egy füst alatt őt is elintézheti. Szerintem ezért se bírnak majd elmenni a bolygóról.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem várjunk még ezzel, hisz van két rész vissza. :) Én továbbra se hiszem, hogy a Fiú és a Lány a galaxisban fennálló Erő-viszonyokat szimbolizálná.

 

Én sem. A Fiú a sötét oldal a Lány a világos. De csak sprituális síkon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az pedig, hogy a Fiú átveszi a hatalmat az apjától, mikor Anakin is átáll, ez nagyon tetszetős, de akkor mi lesz a Lánnyal. 23-24 év elmúltával, ebből a szempontból nézve, akkor a Lánynak klne uralkodnia, de addig mi lesz vele. Ha a Fiú uralkodik, nem hiszem, hogy eltűrné a Lány létét.

Szerintem egymásban nem tudnak kárt tenni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az nem Qui-Gon szelleme volt. Ennyi. :)

Én is így vélem. Qui-Gon, akárcsak a többiek, a fiú volt. Több dolog is erre utal:

1) Qui-Gon még az ep3 idején is csak a hangját hallatta, mint Ben az ep4-ben. Valószínűleg manifesztálódni sohasem tudott, de ha mégis, ekkor még biztos nem.

2) Ha emlékeztek, Obi-Wannak meg kellett tanulnia, hogyan beszélhet Qui-Gonnal. Alapesetben se nem hallják, se nem látják őket. Mondjuk ezen a téren kicsit nagy a kavarc, mert Luke mindenféle tanulás nélkül hallotta, majd látta is a halott Jedik szellemét, és Yoda is előképzettség nélkül hallotta meg Qui-Gont. Mondjuk ő speciel mély meditatív állapotban volt, ezért lehetséges, hogy meghallotta, majd valószínűleg ezután kutatni kezdett és így sajátította el a képességet. Luke meg talán szerencsés volt, és már alapból megvolt benne ez a képesség, mint Leianak a múlt meglátása, Anakinnak a jövőbelátás. Viszont nem feledhetjük, hogy Leia sem látta az ep6 végén a szellemeket. Mindezt egybe véve, ha Qui-Gon képes lett volna manifesztálódni (amire nem volt képes), akkor sem láthatta volna Obi-Wan, mert még nem tanulta meg, hogyan kell azt.

3) A bolygót éjjel a Sötét Oldal uralta. Ez mindenen látszódik. Aligha hiszem, hogy ilyen körülmények között egy Jedi lovag szelleme megjelenik. Persze ez csak szimbolikus dolog, de eléggé lehetséges. Azon az éjjelen nem történt semmi pozitívum a szereplőkkel, miért pont Qui-Gon jelenne meg, hogy ilyen hatást gyakoroljon.

4) Shmi és idős Ahsoka a Fiú volt. Miért ne lett volna az Qui-Gon is?

Obi-Wan pedig nyugodtan meglepődhet az ep3-ban Qui-Gon feltámadásán, hiszen valószínűleg Anakin elmesélte neki, mi is volt Shmi, valószínűleg Ahsoka is beszámolt a látomásáról, és eztán már nem nehéz összerakni a képet. Obi-Wannak van ahhoz elég sütnivalója :)

 

A másik kép pedig az általad is említett Ying-Yang rész, amelybe érdekes módon benyúlik két elkülönülő terület. A világos részébe egy sötét nyúlvány, a világosba pedig egy sötét. A Fiú a sötét nyúlványra száll, míg a Lány a világosra. Ez azért meglepő számomra, mert a körülöttük lévő terület épp az ellenkezője a maguk által megtestesített Erőnek. Bár ebben a szimbolikában nem vagyok annyira járatos, nem tudom ez mit jelenthet.

Továbbgondolva a Star Wars eseményeire Phobos és Grievous8 gondolatát erre, ez jelképezheti akár Anakin lelkét is. Amíg a Világos oldalon áll, nem kevés Sötétség is van benne, de főként a jóság dominál. Amikor a Sötét Oldalra áll, akkor a gonoszság lesz a domináns, de marad még benne jó. És itt válik érdekessé a dolog, hogy ki kit vitt az adott placcra. Ahsoka landolt a fénybeli sötétségen, és Obi-Wan és Yoda miért is rakták Ahsokát Anakin mellé? Nem azért, mert nem áll készen a tanárkodásra, hanem hogy megtanulja majd elengedni. A ragaszkodás, ami motiválja Anakint, ragaszkodás a szeretteihez, Amidalához, Palpatine-hoz, Obi-Wanhoz, az anyjához és már Ahsokához is (lásd 2x06 Weapons Factory). És végül ez a ragaszkodás a fő mozgatórugója annak, hogy a Sötét Oldalra téved. És ki áll a világos oldalra nyúló sötét részen? Ahsoka, akihez ragaszkodik (sötétség), de akit egyben szeret is (világosság).

Ellenben a sötét oldalra nyúló világos részre Obi-Want tették le. Természetesen hozzá is ragaszkodik Anakin, de ugye vele kapcsolatban van néhány visszás érzése is, amit ki is fejt mind az ep2-ben, mind az ep3-ban. Vagyis sötét érzései vannak olyasvalakivel szemben, akit szeret. Ráadásul, Obi-Wan egyben az is, aki ha nem is volt éppen ideális tanár, egy valamire azért képes volt: vissza tudta fogni Anakin sötétségét. Mindig tudta, mit kell mondania vagy tennie ahhoz, hogy Anakin bedurrant agya helyrekattanjon, és a jelenlétében Anakin akaratlanul is moderálta magát. Nem véletlen, hogy az ep3 elején is akkor durran el az agya, mikor Obi-Wan eszméletlen, vagy akkor indul meg a Sötét Oldal lejtőjén teljes sebességgel, mikor Kenobi elhagyja Coruscantot. Amikor eltűnik mellőle az iránymutatója, Anakin eltéved (erre milyen szépen rímel az, hogy az ep3-ban Anakin azután vallja be Amidalának, hogy eltévedt, hogy Obi-Wan elhagyta Coruscantot, mintha rádöbbent volna, hogy öreg mestere nélkül nem tudja, merre van a helyes út). Szóval, ezt összegezve: Obi-Wan a fény az éjszakában.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Gyönyörű okfejtés volt ez az "Obi-wan a fény az éjszakában".

Ez így van.

Mélyebben benne vagyunk, mint az alkotók. :)

Régi magyartanáraink büszkék lennének ránk, mert verselemzéskor tuti nem voltunk ilyen aktívak! ;)

 

 

 

 

Néhányak írásából az jön le, hogy nem hinnék, hogy a Fiú meg a Lány ölre menne.

Az egyik korábbi 2011-es előzetesben bizony lila erővillámokkal küzdenek egymással 0:34-nél,

szóval lesznek itt még érdekességek.

 

 

 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Régi magyartanáraink büszkék lennének ránk, mert verselemzéskor tuti nem voltunk ilyen aktívak! ;)

Én igen :) Nem is szerettek - egy kivételével - a magyartanárok, mert sose azt elemeztem bele, amit a tankönyv vagy ők gondoltak. :roll:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pont itt vagy Dzséjt? Hogy kell itt spoiler gombozni? nem akarok itt barbárkodni!

A betűformázások felett van egy "Egyéb stílusok" fül. Azt nyisd le, és ott a listán alulról a negyedik a Spoiler gomb. Azt lenyomod, megjelenik egy kis ablak,

oda pedig beírod, amit spoiler mögé akarsz dugni :)

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Továbbgondolva a Star Wars eseményeire Phobos és Grievous8 gondolatát erre, ez jelképezheti akár Anakin lelkét is.

Dzséjt, ezt gyönyörűen leírtad. :) Bennem is ilyesmi gondolatok motoszkálnak. Az egész epizód értelmezésének Anakin a kulcsa, belőle, a múltjából és a jövőjéből kiindulva kapnak értelmet a szimbolikus dolgok, amelyekből van itt bőven.

 

Kicsit tovább folytatva ezt a gondolatmenetet:

Tehát Anakin áll a középpontban, akiről maga az Apa mondja, hogy ugyanúgy se nem Sith, se nem Jedi, mint ők, van benne sötétség és világosság. És ahogy Dzséjt írta, hogy épp melyik dominál jobban, az attól függ a legjobban, a számára fontos emberek közül épp ki van a közelében, vagy éppen ki nincs. Ahsoka a sötétség a fényben (ez is kiváló hasonlat), mert ragaszkodik hozzá, és Obi-wan, a fény az éjszakában, akire viszont nagy szüksége van. Padmé pedig, ahogy a Fiú Shmi alakjában jelzi is, csupán börtön, az iránta érzett szerelem zavarja Anakin választását, s így az egyensúlyt. Padménak túlságosan erős a befolyása Anakinra (annak Kiválasztotti poziciójához képest), s noha a feleségeként pozitív hatással kellene lennie rá, de mégis negatív hatása van. Bármilyen szép és megkapó is ez a szerelem, de egyiküknek sem hoz majd boldogságot - és most más szemszögből is láthatjuk, hogy azért, mert Anakin egyensúlyozó küldetését akadályozza, és ha ő nincs egyensúlyban, akkor minden más is veszélybe kerül.

Ahsoka elvesztését Anakin az ellenpólus, Obi-wan stabil megléte miatt képes még elviselni. Padmé potenciális elvesztését viszont már semmi nem ellensúlyozhatja, Obi-wan nincs is jelen, így Anakin lelkében a sötét oldal válik mindent meghatározóvá, egészen addig, amíg a gyermekei jósága meg nem teremti ismét az egynsúlyt - és ezzel eljutottunk Phobos gondolatához. :)

 

Csak még egy érdekesség, ami megütötte a fülem: eddig mindig az hangzott el Anakin Kiválaszottsága kapcsán, hogy ő hozza el az egyensúlyt az Erőben (bring balance to the Force), míg ebben az epizódban kizárólag azt halljuk az Apa szájából, hogy a Kiválasztottnak meg kell tartania az egyensúlyt (keep the Force in balance). Biztos vagyok benne, hogy a különbség nem véletlen. Remélem, a következő részekben kiderül ennek oka is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Berakom ide KAV12 hozzászólását, egy másik oldalról mert felkeltette az érdeklődésemet, és halványan, mintha rémlene is amit állít:

 

"Az Erőt nem úgy kell elképzelni, mint egy mérleg, és akkor van egyensúly, ha mindkettő van. Akkor épp nincs egyensúly.

Hanem mint egy víztükröt. A Jedik csak “nézik” (szolgálják) a víztürköt, nem bolygatják (az Erőt),

míg a Sithek uralmuk alá vonják a vizet/Erőt, így nem lesz sima a víztükör, és nincs egyensúlyban az Erő.

Tehát csak akkor van egyensúly, ha csak Jedik vannak.

Ezt a vitát a starwars.hu oldalon régen kitárgyalták egy megfelelő topicban :Đ

(ja, és ezt az elméletet George mondta, vagy erre gondolt)"

 

Ez is egy érdekes megközelítés nem?

Remélem nem hargszik KAV, de ha már felemlegette én megkérdezlek titeket is!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Üdv mindenkinek! Remélem, nem baj, ha csatlakozom a társalgáshoz.

A rész megnézése után sokat gondolkoztam azon, hogy egyeztethető össze az Erő mibenlétéről szóló két elmélet. Úgy gondolom, hogy az Erő két oldala közt valóban szükséges az egyensúly--azonban ez az egyensúly asszimetrikus. A Sötét oldal a félelemből és a birtoklás vágyából táplálkozik, olyan ősi érzelmekből, ami, mint látható, az univerzum minden lényében eredendően benne vannak. Amíg ezek és az Erő léteznek, létezni fog a Sötét oldal is. Ahhoz, hogy ezeket a Világos oldal képviselői meg tudják semmisíteni, olyan lépéseket kéne tenniük, amik teljességgel idegenek ennek az oldalnak az attribútumaitól. A tökéletesen rezzenéstelen tó is természetellenes.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csoli! Lucas ezt is mondta az Erő egyensúlyáról:

 

""The meaning of Balance of the Force: Let me explain briefly. If good and evil are mixed things become blurred - there is nothing between good and evil, everything is grey. In each of us we have balance these emotions, and in the Star Wars saga the most important point is balance, balance between everything. It is dangerous to lose this. In The Phantom Menace one of the Jedi Council already knows the balance of The Force is starting to slip, and will slip further. It is obvious to this person that The Sith are going to destroy this balance. On the other hand a prediction which is referred to states someone will replace the balance in the future. At the right time a balance may again be created, but presently it is being eroded by dark forces. All of this shall be explained in Episode 2, so I can't say any more!"

 

Talán Pildi lefordítja nekünk, vagy esetleg Dzséjt. :) Nagyjából értem a dolgot, de ez kevés. :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Üdv mindenkinek! Remélem, nem baj, ha csatlakozom a társalgáshoz.

A rész megnézése után sokat gondolkoztam azon, hogy egyeztethető össze az Erő mibenlétéről szóló két elmélet. Úgy gondolom, hogy az Erő két oldala közt valóban szükséges az egyensúly--azonban ez az egyensúly asszimetrikus. A Sötét oldal a félelemből és a birtoklás vágyából táplálkozik, olyan ősi érzelmekből, ami, mint látható, az univerzum minden lényében eredendően benne vannak. Amíg ezek és az Erő léteznek, létezni fog a Sötét oldal is. Ahhoz, hogy ezeket a Világos oldal képviselői meg tudják semmisíteni, olyan lépéseket kéne tenniük, amik teljességgel idegenek ennek az oldalnak az attribútumaitól. A tökéletesen rezzenéstelen tó is természetellenes.

 

Remek, hogy csatlakoztál wass12! Minél többen vagyunk, annál több remek teória állítható fel.

 

Amiről pedig írtál, azt alátámasztja az Atya azon kijelentése is, hogy a túl sok világosság ugyanúgy a végzetet jelentheti, mint a túl sok sötétség. Mondjuk azt nem tudom, hogy a túlsúlyba került jóság (gondolom ez lenne a világosság szinonimája) hogyan lehet rossz? :hmm:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, de mégis fura, hogy nem lehet teljes világosság sem.

Ha nincs sötétség, mi az a világosság? Ha nincs rossz, mi a jó? Egyik sem lehet a másik nélkül.

Ahogy az Atya is mondta, ha ő nem korlátozná a gyermekeit, azok szét is szakíthatnák a galaxist.

Ha a Fiú kerülne nagyobb hatalomba, akkor több sötétség lenne, így a világosságnak kevesebbnek kéne lennie. Ez nem természetes, ez káros a környezetre, hogy megbomlik a jó és a rossz egyensúlya.

 

Vagy ahogy a ROTS regényben is írják: "A legragyogóbb fény veti a legsötétebb árnyékot". Tehát ebből kiindulva minél hatalmasabb az egyik, annál hatalmasabb lesz a másik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.