Ugrás a kommentre

Yoda


Lenci

Ajánlott hozzászólás

Szerintem Yoda azért nem cselekedett mert nem látta melyik cselekedete merre mozdítja a jövőt. Anakin cselekedett, amikor látta Padme halálát a vízióiban. Ismerjük az eredményt... Yodát valószínűleg a hasonló eredmény lehetősége riasztotta el a drasztikus lépésektől. Tudta, hogy az elhamarkodott lépések esetleg pont az ellenkezőjét eredményezik, mint amit szeretnének. Emellett nem egyszer kicsúszott a kezéből az irányítás a Tanács, vagy a szenátus miatt. Anakinra pedig szerintem odafigyeltek. Ezt ő még túlzottnak is érezte, amit el is panaszolt Padménak.

Ezzel kapcsolatban felmerült bennem valami. Ugye az alapvető különbség Qui-Gon Jinn és a Tanács Jedijei között az volt, hogy Qui-Gon a jelent is figyelembe vette, míg a Tanács, főleg Yoda, a jövő eseményeit fürkészve hozott döntéseket. Példának okáért, Anakinnak ködös volt a jövője, ezért nem hoztak egyértelmű döntést vele kapcsolatban az első körben. Az ep2-ből tudjuk, hogy a jövőt kifürkészni már lehetetlen. Na most, mi van, ha Yoda annyira hozzászokott a jövő fürkészéséhez, hogy az már a jelen rovására ment. Vagyis, ezt látta az egyetlen módszernek, kivizsgálni, melyik út hova vezet, és aszerint elindulni, ám ezúttal minden út a semmibe vezetet, hiszen a Sötét Oldal miatt nem láthatta a jövőt. S mivel ő ebben a módszerben volt a legjobb, végig azon fáradozott, hogy megpróbálja áttörni a Sötét Oldal gátját, nem is gondolva esetleges más módszerek alkalmazására. Vagyis talán kicsit túl vakon kezdett hinni az Erő mindenhatóságában.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Qui-gon valóban az élő-Erő avatott szakértője volt, míg Yoda inkább a jövőt fürkészte. az EPI elején mondja is Obi-Wan, hogy Yoda arra tanította mindig ügyeljen a jövőre. Erre Qui-gon válasza nagyon jó, ami talán alkalmazható Yodára is: De ne a jelen rovására ifjú padawan....

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 7 hónappal később...

Érdekes megjegyezni továbbá, hogy több regény is megjelent volna, amiben Yoda fajára fény derül, de Lucas visszavonta az összeset. És az is érdekes, hogy Coleman Trebor szerint (Az a Jedi, aki rátámadt Dookura az EPII.-ben, és Jango szépen lelőtte) szerint Yoda Lannik fajként van nyilvántartva. Érdekes, mert Even Piell volt Lannik, és azért van a két faj között némi különbség.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 évvel később...
  • 5 hónappal később...

Az utóbbi időben szaporodnak a fejemben a kérdőjelek a kis mester körül. Szinte mindig látta a veszélyt, de sose tudta megakadályozni azt. Épp az EPII -n vagyok túl, ahol a végén kimondja a teljes igazságot. Mi történik később? Semmi! És ezt még a TCW -ben is eljátsszák párszor. Besokalltam. Yoda monggyon le. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem itt a készítők is sandítanak. Többek közt tévedhetetlennek akarják mutatni Yodát, aki mindig mindenről tud, de az események elé nem akarják gördíteni. Szerintem így akarják megőrizni a "mindentudó" Yodaságát. De ez csak az én elméletem, annak is csak az egyik része.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Esetleg még azt tudnám elképzelni, hogy Yoda eltunyult az elmúlt több száz év alatt. Hozzászokott ehhez a 'megrágjuk, elmerengünk rajta' élethez. "Aha ez igy lesz, majd 20 év múlva érdemes lenne tüzetesebben foglalkozni vele" - valahogy igy képzelem el a békeidők jedi tempóját, amiből életkora miatt Yoda vette ki leginkább a részét. Aztán jön ez az új szitu és Yoda nem követi eléggé az eseményeket. Rájönnek ugyan, hogy a Kancellár körül baj van, de annyira lassan, hogy már késő.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De az is igaz, ha a Tanács dönt, akkor tök mindegy Yoda mit mond. Ilyen eset volt az ep1-ben Anakin ügye. Meg az is igaz, hogy jedi tanácsosok általában elbújnak Yoda mögött ha rezeg a léc a Rendben.

Szerkesztve: - Master
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehet Yodának már csak a szava maradt, de befolyása már nem sok. Egy öreg tanár egy másik korból, akinek azért még meghallgatják a mondandóját, de komolyan már nem figyelnek rá.

Ez Windu reakcióiban is fellelhető. Ez a fekete Jedi mester nagyon fontos lett (ahhoz képest, hogy Jackson örült volna, ha csak egy olyan rohamosztagos lesz, aki átfut a képen). :D

 

Esetleg még azt tudnám elképzelni, hogy Yoda eltunyult az elmúlt több száz év alatt. Hozzászokott ehhez a 'megrágjuk, elmerengünk rajta' élethez. "Aha ez igy lesz, majd 20 év múlva érdemes lenne tüzetesebben foglalkozni vele" - valahogy igy képzelem el a békeidők jedi tempóját, amiből életkora miatt Yoda vette ki leginkább a részét. Aztán jön ez az új szitu és Yoda nem követi eléggé az eseményeket. Rájönnek ugyan, hogy a Kancellár körül baj van, de annyira lassan, hogy már késő.

Ez is tetszetős magyarázat. A sok száz év biztos lelassította az öreget.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De az is igaz, ha a Tanács dönt, akkor tök mindegy Yoda mit mond. Ilyen eset volt az ep1-ben Anakin ügye. Meg az is igaz, hogy jedi tanácsosok általában elbújnak Yoda mögött ha rezeg a léc a Rendben.

Annyira azért mégsem: ő hozza el a hadsereget például a Kaminoról, az ep.3-ban is átrendezi a Kashyyykos csata szervezését. Nem atyaúristen ugyan akinek minden szava parancs -ha igy lenne nem is lenne értelme hogy mások is ülnek ott- de azért nem is egy megtűrt régi bútordarab, akire mindenki csak jóváhagyóan mosolyog és le se tojják.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt úgy értettem, hogy nem a történetben, hanem itt. Például Winduról senki nem vitázik, hogy mit szúrt el, és mit nem. És a többi jedi tanácsosról sem. Szerintem a kis zöld jedi mester(ahogy ő is mondta az ep3 végi kivágott jelenetben Qui-Gonnak) túlságosan is úgymond konzervatív, régimódi volt. Nem tudta megújítani, és felkészíteni a Rendet, mert több száz éves tanításokra hagyatkozott a vezetésben.

 

Az, hogy ő hozza el Kaminóról a hadat nem feltétlenül mérv adó. Mást is elküldhettek volna érte, akármelyik tanácsost. A katonák egyébként is minden (érdemi)parancsot követnek a tisztektől. Ami őket illeti, jedik is tisztelték persze, de a Tanács döntését még ő sem változtathatja meg.

Szerkesztve: - Master
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Engem az is érdekelne, hogy Yoda konkrétan ki is a Jedi tanácsban? Olyan mintha Windu lenne a tényleges vezető, Yoda meg a nagy tiszteletbeli öreg.

Nekem nagyon egyenrangúnak tűnnek mind a személyes beszélgetéseik során -például a meditáló teremben- mind a Tanács megbeszélésein. Hol tűnik ki, hogy valamelyikük szava többet érne a másikénál?

 

Master: Nekem nem úgy tűnik hogy Yodát elküldik a seregért, hanem ő dönt úgy, hogy elmegy értük. Azért az elég más.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bomarr: De Windu és Yoda ugye a Szenátusban megbeszélték, hogy ki hova megy. Az egyértelmű volt, hogy a klónokra szükség lesz, mert nyilván az a kb 200 jedi sokra nem megy egy hadsereggel szemben. Így hát Windu az összes valamirevaló jedivel a Geonosisra megy. Akkor most nem küldhetnek ifjoncokat a Kaminora, ha ott van Yoda. Szerintem az, hogy ki megy el a seregért, tök mindegy, ha a terv már ki volt találva, illetve meg volt beszélve. Előre lebeszélt tervet bárki tud kiadni. Szerintem ezt nem igazán gondolták fontosnak a jedik sem, hogy ki ugrik el a lovasságért.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De az is igaz, ha a Tanács dönt, akkor tök mindegy Yoda mit mond. Ilyen eset volt az ep1-ben Anakin ügye. Meg az is igaz, hogy jedi tanácsosok általában elbújnak Yoda mögött ha rezeg a léc a Rendben.

Szerintem Yoda fontos személy a Tanácsban, és hogy nem az ő szava dönt, az azért is lehet, mert a többség szava dönt. Demokratikusan működnek. Ő hiába javasol dolgokat, vagy figyelmeztet veszélyekre, egyedüli véleményével nem megy sokra.

Ettől persze még tehetne a sopánkodásnál többet is, próbálhatna meggyőzni másokat is a vélt igazáról, de ehhez valószinűleg már valóban túl öreg, nincs meg benne az ehhez szükséges lendület. Ráadásul egyre kevésbé lát tisztán, egyre nő a Sötét Oldal homálya az Erőben, és emiatt maga sem biztos teljesen, és így meg elég nehéz lenne meggyőzőnek lenni pl. egy Windu-val szemben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bomarr: De Windu és Yoda ugye a Szenátusban megbeszélték, hogy ki hova megy. Az egyértelmű volt, hogy a klónokra szükség lesz, mert nyilván az a kb 200 jedi sokra nem megy egy hadsereggel szemben. Így hát Windu az összes valamirevaló jedivel a Geonosisra megy. Akkor most nem küldhetnek ifjoncokat a Kaminora, ha ott van Yoda. Szerintem az, hogy ki megy el a seregért, tök mindegy, ha a terv már ki volt találva, illetve meg volt beszélve. Előre lebeszélt tervet bárki tud kiadni. Szerintem ezt nem igazán gondolták fontosnak a jedik sem, hogy ki ugrik el a lovasságért.

Egyáltalán nem egyértelmű, hogy szükség lesz a klónokra. Ha így lenne minek mennének be a jedik szétlövetni magukat? Akár azt is hihették, hogy ők kimentik Obi-Wanékat, Yodára meg a seregre meg már csak a megelöző csapás miatt van szükség. És Yoda ráadásul itt óriási marhaságot csinál: már korábban kifejetettem pár napja a geonosisi topikban ugyhogy nem fejtem ki újra, de szerintem nem kellett volna Yodának azonnal rohanni a klónokért, akik éppenséggel az ellenség egyik emberéből lettek előállitva. Itt minimum annyit elvárnék hogy azt mondja hogy itt gáz van haver, álljunk már meg egy kicsit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Yoda fontos személy a Tanácsban, és hogy nem az ő szava dönt, az azért is lehet, mert a többség szava dönt. Demokratikusan működnek. Ő hiába javasol dolgokat, vagy figyelmeztet veszélyekre, egyedüli véleményével nem megy sokra.

Ettől persze még tehetne a sopánkodásnál többet is, próbálhatna meggyőzni másokat is a vélt igazáról, de ehhez valószinűleg már valóban túl öreg, nincs meg benne az ehhez szükséges lendület. Ráadásul egyre kevésbé lát tisztán, egyre nő a Sötét Oldal homálya az Erőben, és emiatt maga sem biztos teljesen, és így meg elég nehéz lenne meggyőzőnek lenni pl. egy Windu-val szemben.

Plusz az ep.3-ban pont láttunk egy olyan esetet, ahol a Tanács Windu akaratával ellentétesen döntött: szerinte hiba össze ereszteni Anakint és Palpatine-t. A Tanács nem-hivatalosan mégis ezzel bizta meg a fiút. Ennek fényében ő sem tűnik atyaúristennek. Ezzel egyébként azt hiszem Yoda se ért egyet, úgyhogy lehet hogy tojnak a fejükre :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amúgy én se értem teljesen hogy Yodáék hogy érezhették hirtelen ennyire sajátjuknak a klónhadsereget. Azt se tudták honnan van, kitől, miért.

Ez olyan mint ha egy Fülöp-szigeteki zsoldossereg jelentkezne hogy tessék Magyarország, használjatok fel.

Meg annak is meg volt a lehetősége, hogy ha már az ellenséghez köthető a klónhadsereg létrejötte, hogy valamilyen módon átkapcsoljon a klónok agya, és a Jediket kezdenék ölni (hopp, ez meg is történt :) ). Rizikós minden oldalról nézve.

 

Persze gyorsan kellett cselekedni, de azért még is egy háborút robbantottak ki vele.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Gondolom azért mert elvileg egy Jedi rendelte. :)

De bárki mondhatja azt magáról hogy Jedi, mint ahogy mondta is. És még ha Sifo Dyas is rendelte volna őket, akkor is felvet ez egy csomó kérdést, mert nem lett volna ehhez se joga, se különösebb célja.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Gondolom ez elhamarkodott döntés volt, de a jedik mindig megakarják egymást menteni. De az is igaz, hogy már így is necces volt Obiék megmentése, nem ha még várnak. Szerintem ismerték Dookut. Ha foglyul ejt egy jedit, plusz, hogy már Obi-Wan jelentette, azt hogy lepaktált a Galaxis legerősebb iparvállalataival(köztük Gunrayal, aki körül már voltak gondok), akkor van valami ütőkártyája a jedik ellen. És ez volt a droidsereg. Ráadásul nem úgy történt szerintem, hogy a jó öreg jedi mester elugrott a Kaminora, és felkapta a sereget. Gondolom elvileg még dumált egy kicsit előtte a többi jedivel, meg Lama Suval, mielőtt elindult. Elvégre nem egyhamar érkezett meg a Geonosisra. Plusz, hogy mire Winduék lebeszélték a beépüléses tervet, az sem egy perc, gondolom ott is egyeztettek a dologról.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.