Ugrás a kommentre

5x16 - The Lawless


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Valóban!

Maul meg is érdemelte a dolgot.

Szegény Savage viszont nem. Én abba szoktam belegondolni, mikor ezeket a részeket nézem, hogy Savage mennyire rosszkor volt rossz helyen. Jóravaló fair figura volt.

Mindent elvett tőle, hogy belerángatták a sötét oldal játékába..

Adódik a kérdés, hogy vajon Maul is hasonló lehetett-e anno.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Attól, hogy Talzin fia, még lehetett volna jó ember, főleg, hogy Savage is Talzin fia. Luke és Leia Darth Vader gyermeke, mégis jó emberek. ;) Viszont az a tény, hogy kisfiú korától fogva Darth Sidious nevelte, már erősen feltételezi, hogy Maul sosem volt jóember.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Savage is Talzin fia? Nem csak átvitt értelemben?

 

Ez engem is érdekelne, mindig úgy gondoltam, hogy nincs vérségi kapcsolat köztük csak ez ilyen renden belüli megszólítás, mint pl. az apácák is tisztelendő anyámnak szólítják a rangidőst mégsem az anyjuk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Star Wars: Absolutely Everything You Need to Know szerint mindkettejük anyja Talzin, és azt már a készítők is elárulták, hogy Maul és Savage vértestvérek. A Son of Dathomir meg ugye egyértelművé teszi, hogy Maul Talzin fia. Persze Talzinnak afféle tiszteletbeli megszólítás is az anya (meg talán egyfajta rang is), de speciel nekik vér szerint az anyjuk és nem megszokásból nevezik egymást testvérnek. :) Az viszont jó kérdés, hogy az apjuk ugyanaz-e, mert például arról, hogy Feral is testvére volt-e Maulnak, nincs infó, viszont testvére volt Savage-nak.

Szóval könnyen lehet, hogy Maulnak és Savage-nak az anyja, Savage-nak és Feralnak az apja ugyanaz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valóban!

Maul meg is érdemelte a dolgot.

Szegény Savage viszont nem. Én abba szoktam belegondolni, mikor ezeket a részeket nézem, hogy Savage mennyire rosszkor volt rossz helyen. Jóravaló fair figura volt.

Mindent elvett tőle, hogy belerángatták a sötét oldal játékába..

Én hiszek abban, hogy senki sem születik gonosznak. Viszont sajnos ha valakit kiskorától indoktrinálnak, az ellen nem sokat lehet tenni. (Az Ep7-ben ezért is csoda szerintem Finn átállása.)

 

Savage is rengeteg ártatlant legyilkolt. Maul azért gonoszabb, mert őt régebb óta befolyásolták? :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én hiszek abban, hogy senki sem születik gonosznak. Viszont sajnos ha valakit kiskorától indoktrinálnak, az ellen nem sokat lehet tenni. (Az Ep7-ben ezért is csoda szerintem Finn átállása.)

 

Savage is rengeteg ártatlant legyilkolt. Maul azért gonoszabb, mert őt régebb óta befolyásolták? :)

Tudod; amit nem látunk az nincs! ;)

De viccet félretéve itt van a kutya elásva, hogy Savage-t láttam jófejnek, és őt áldozatnak érzem.

Maul-t csak gonsznak láttam.

De mi van Palpi-val? Őt ki rontotta meg?

Szerkesztve: - csoli1138
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tudod; amit nem látunk az nincs! ;)

De viccet félretéve itt van a kutya elásva, hogy Savage-t láttam jófejnek, és őt áldozatnak érzem.

Maul-t csak gonsznak láttam.

De mi van Palpi-val? Őt ki rontotta meg?

Plagueis! :D

 

Nem állítom, hogy nem lehet valaki másik személy ráhatása nélkül gonosz, de valami oka azért csak van mindig. :)

 

Már általános iskola alsó tagozatban találkoztam olyan gyerekekkel, akiket gonosznak éreztem. Mi vesz rá egy 7-8 éves gyereket, hogy fájdalmat okozzon más gyerekeknek, vagy tönkretegye mások dolgait minden haszon nélkül, pusztán az élvezet kedvéért? Nem én vagyok a legjobban kvalifikált ember, hogy erre választ adjak, de biztos vagyok benne, hogy a pszichológia elég régóta foglalkozik ezekkel a kérdésekkel.

 

Viszont offba nyúlunk át lassan, úgyhogy ne itt. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 évvel később...

Újranéztem ezt is, azt hiszem itt ért a csúcsra a sorozat és nagyon örülök neki, hogy oly sok év várakozás után végül mégiscsak befejezést kap ez a szál. Nehéz lenne választani, mert nagyon sok jó történetszál volt akár ebben az évadban, de úgy általánosságban a sorozatban is, mégis azt mondanám, hogyha egyet kellene kiválasztani, ezt választanám a kedvencemnek. Egyszerűen itt minden annyira egyben van, a kezdetektől érezni rajta, hogy itt egy egészen más hangulatú megközelítést alkalmaztak. A sztori elején még a Hondós részben belefért némi könnyedség, de már ott is megjelenik a brutalitás Adi Gallia halálával (sajnos ez Savage egyik utolsó igazán értékelhető momentuma volt). Aztán ahogy megjelenik a Death Watch és haladunk előre a történetben úgy vált egyre komorabbá, sötétebb hangulatúvá az egész. Az utolsó epizódok képi világa is jól támasztja alá ezt és erősíti az atmoszféráját a résznek, itt található az egyik kedvenc képem, az a snitt, amikor Obi-Wan éppen menekül Bo-Katannal a Mandaloreról és mikor kinyílik mögötte egy ajtó a leszállópálya felé, akkor ott találja magát a cikázó lövedékek között, mindenütt lángok, robbanások, folyamatos harc és annyira átjön az a káosz erről az egy képről, ami Mandaloreon elszabadult, hogy ez így szinte beleégett a retinámba és erre pontosan emlékeztem, még akkor is, hogyha kb. 6 éve láttam utoljára ezt a részt. Sam Witwer az 5. évadban Maulként szerintem a legjobb szinkronteljesítményt tette le az asztalra az egész TCW-t tekintve (ha lenne ilyen animációs-sorozat Oscar, akkor a legjobb szinkronhang díját mindenképpen megérdemelné), de nemcsak emiatt marad számomra Maul emlékezetes, hanem ahogy életre keltették ott az animáció is megérdemel egy nagy tapsot. Itt az epizód végén a Sidiousszal való párbajánál nagyon jól átjött a félelem, a harag, a düh a tekintetéből, mint ahogy mondjuk az Obi-Wan és Satine közötti utolsó pillantásban is több volt, mint pusztán a szavak amelyek ott elhangzottak közöttük. Az egész story arc és egyben szerintem az ötödik évad sztárja egyértelműen Maul, elképesztő, hogy honnan hová jutott el (nemcsak a Baljós Árnyak mogorva, szűkszavú figurájától) önmagában itt a sorozaton belül. Amekkora blődségnek tűnhetett a visszahozatala a harmadik évad környékén utólag azt tudom mondani, hogy minden esetleges kérdőjelet el tudtak a szememben homályosítani ezzel a karakterábrázolással azzal kapcsolatban, hogy miként élte túl, vagy miért érezték úgy, hogy egy félbevágott ember túlélte azt a támadást. Megérte visszahozni Mault! Esetében itt a zsenialitás keveredik a brutalitással, a hideg számítás a nyers erővel, képes taktikusan nagy távlatokban gondolkodni, még egy időre a személyes rövid távú érzelmeit is képes félretenni, nagyszerűen manipulál másokat és mellette, ha kell akkor fizikai erőt is képes felmutatni (a párbaja Vizslával az előző részből szerintem műfajában az egyik legjobban megkoreografált az egész sorozatban). Ami kissé negatívum számomra az Savage karaktere, aki talán törvényszerűen, de mégis fájóan beleszürkült ebbe a háttérszerepbe, ami Maul megerősödésével rá lett szabva. Különösen Maul mellett volt nagyon éles a kontraszt, hogy Savage mennyire egyszerű, mint a százas szög, talán az utolsó igazán badass megmozdulása az volt, amikor lefejezte a Fekete Nap vezetőségét (az is egy olyan momentum volt, ahol úgy éreztem, hogy szintet lép a sorozat és egy kicsit idősebb közönségnek szól), a Sidious elleni párbajban viszont már nagyon nem rúghatott labdába. Ezzel együtt csak azt sajnáltam igazán ezzel a történettel kapcsolatban, hogy vége lett. Remekül mutatta be azt, hogyan emelkedhet fel egy új erőközpont a zavarosból a háború viszontagságai között (az is jó volt, ahogy az alvilági bűnbandák világába is bepillantást nyerhettünk) és emellett ennek mind következményei vannak és Sidious ezt nem hagyhatta szó nélkül, ez nem szerepelt a tervei között. A második évad óta felépítették ezt a Mandalore szálat és itt egy olyan új elemet adtak hozzá a Sagahoz, ami ugyan a filmekben nem szerepelt, de a világépítés szempontjából egy fantasztikus történet volt ez, tele érzelemmel, akcióval és fantasztikus alkotói kreativitással.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 órával ezelőtt, Wilde írta:

Remekül mutatta be azt, hogyan emelkedhet fel egy új erőközpont a zavarosból a háború viszontagságai között (az is jó volt, ahogy az alvilági bűnbandák világába is bepillantást nyerhettünk)

És milyen remekül viszi tovább ezt a Solo

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 évvel később...

Szomorú, hogy a legtöbb alkalommal, amikor ellátogattunk Mandalore-ra, azt éppen polgárháború emésztette. Hol a Bo-Katan vezette rebellisek harcoltak Darth Maul külhoni seregével és mandi csatlósaival, máskor meg a Bo-Katan vezette rebellisek harcoltak Darth Sidious külhoni seregeivel és mandi csatlósaival. Az első nagy adok-kapok ebben a részben kezdődik, egyben ebben a részben uralja el a sötétség végleg Mandalore-t. Satine halálával véget ért egy szép reményű, de nagyon rövid, és már a kezdet kezdetén halálra ítélt korszak. Az Új Mandalore, a pacifista Mandalore eszmélye végleg elbukott. Bár az valószínűleg már mindenkinek lejött, hogy számomra Satine a fanatizmusa miatt egyáltalán nem szimpatikus, azért a halálát nem kívántam. És pláne nem kívántam Obi-Wannak ilyen gyötrelmet.

De Kenobi itt is megmutatta, hogy nagyszerű Jedi lovag, hisz elfogadta Satine halálát és egy percig sem adta meg Maulnak a várt elégtételt. Dacolt vele és a Sötét Oldallal, a fényben maradt. Nyilván fájdalmas volt neki a szeretett nő halála, de Anakinnal ellentétben ő nem csak a gondolatát tudta elviselni az elvesztésének, hanem a tényleges veszteséget is. Anakin igazán példát vehetett volna róla. Nagy szívességet tett volna a Galaxisnak.

A másik, amit nagyon csípek ebben a részben, az Darth Sidious beavatkozása. Itt is megmutatkozik, mekkora bantha pudu keverő az öreg. Ahogy meditál, jelzi, hogy végig szemmel tartotta Mault, de egészen addig nem lépett közbe, nem akarta kiiktatni a rivális Sith Nagyurat, amíg az nem tesz meg valamit, ami az ő céljait szolgálja. És ez Satine, a több ezer semleges rendszert egybefogó ember megölése volt. Satine nélkül ugyanis valószínűleg nem csak Mandalore bukott el, vált a Köztársaság prédájává, de a semleges rendszerek szövetségének is vége. Palpatine immár ezekre a rendszerekre is ráteheti mocskos kezét "törvényesen". Valószínűleg nem is a véletlen műve, hogy ezután a rész után többet már nem hallunk a Semleges Rendszerek Tanácsáról.

Az meg külön szám, ahogy Sidious párbajozik Maulékkal. Nagyon hamar mindenki tudtára adja, hogy nem ellenfele a két zabrak. Ahogy az ablakhoz keni őket, és ott is tartja, lényegében már akkor megölhetné mindkettejüket. De ő még azért kardozik egy kicsit. Tényleg, mintha kiélvezné a helyzetet, hogy végre kiszabadulhatott a corsucanti irodából és ő is akciózhat egy kicsit. Aztán eljön a pont, amikor az egészre ráun, és pár másodperccel azután végez Opress-szel, aztán Mault is lefegyverezi.

Ami viszont érdekes, hogy Obi-Wan szerint a Köztársaság inváziót fog indítani a Mandalore ellen, miután ő visszatért Corsucantra és beszámol az itt történtekről. Ez viszont nem történt meg még hosszú-hosszú hónapokig, és akkor is csak Ahsoka erősködésének hála indult meg. Vajon miért gondolta meg magát a Szenátus, vagyis hát, Palpatine? Egészen eddig merényleteket hajtott végre meg hamis bizonyítékokat kreált, hogy a Köztársaság bevegye Mandalore-t, most meg, amikor ott az ok és az alkalom, nem élt vele. Talán Satine kiiktatása és a polgárháború eszkalálódása miatt már nem érezte fenyegetésnek a Birodalomra nézve? Végül is, megeshet.

Az viszont szomorú, hogy a Jedi Rend a kisujját sem mozdítja, amikor egy bolygó uralkodója közvetlen tőlük kér segítséget. És miért? Mert a Mandalore semleges. Megint a politika. A Jedik újra bebizonyították, hogy ők már nem a béke őrei, hanem a Szenátus fogdmegjei. De tetszik, hogy Obi-Wan - még ha személyes okok miatt is - nyíltan szembeszegült a Jedi Tanács vezetőinek közvetlen utasításával. Azért ragadt rá néhány dolog Qui-Gontól és Anakintól. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

13 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Vajon miért gondolta meg magát a Szenátus, vagyis hát, Palpatine?

Szerintem megválaszoltad a saját kérdésed :)

13 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Valószínűleg nem is a véletlen műve, hogy ezután a rész után többet már nem hallunk a Semleges Rendszerek Tanácsáról.

Mandalore az ékes példája volt a semlegességnek, és ezt akarta az öreg Sheev eltörölni. Ezekután bármelyik rendszernek felmutathatta, hogy bizony ez lehet az ára, ha valaki nem veszi ki a részét a háborúból

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

47 perccel korábban, Nabopolasszar írta:

Mandalore az ékes példája volt a semlegességnek, és ezt akarta az öreg Sheev eltörölni. Ezekután bármelyik rendszernek felmutathatta, hogy bizony ez lehet az ára, ha valaki nem veszi ki a részét a háborúból

Ez is benne volt, de az is, hogy a mandalore-i egy harcos nép, magasan fejlett haditechnikával, ami önmagában is pokoli veszélyes lehet a Birodalomra. Szóval őket le kellett zúzni még a Birodalom megalapulása előtt, vagy legalábbis olyan helyzetbe kerülni, hogy a bolygó már Köztársasági megszállás alatt legyen, amikor Palpatine császárrá koronázza magát. Ez persze megtörtént, csak miért húzta hónapokig az időt? :hmm:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ez is benne volt, de az is, hogy a mandalore-i egy harcos nép, magasan fejlett haditechnikával, ami önmagában is pokoli veszélyes lehet a Birodalomra.

De ez nem igaz, hisz Te magad cáfoltad meg korábban azzal, hogy pár tucat bandita simán elfoglalta a fővárost. Ettől kellett volna rettegnie Palpatine-nak? Szerintem az nagyobb súllyal van a háttérben amit @Nabopolasszar írt. Mandalore annyira nem volt tényező a galaxis későbbi ismert történelmi szakaszában, hogy talán még említésre se nagyon kerül. 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

pár tucat bandita simán elfoglalta a fővárost. Ettől kellett volna rettegnie Palpatine-nak?

Az csak amiatt sikerülhetett mert a főváros a pacifista Mandalori erők kezében volt. Nem volt semmilyen hadsereg ami a városban állomásozott volna, hanem csak a rendvédelmi erők, Maul pedig egy sereggel érkezett Sundariba, ami létszámban, és talán még harcértékben is, a Halálőrség miatt  meghaladta a rendőröket. Gondoljunk bele, hogyha a harcos kultúra, nem csak a Halálőrségben élt volna tovább, hanem az egész Mandalore-on megmaradt volna

 Az olyan erős, és magas harcértékű hadsereget jelentett volna, amivel komolyan kellett volna számolnia Palpatine-nak. Mert igaz, hogy a megszállás után valamelyest visszatértek a mandik a gyökereikhez, de ez már mind úgy történt, hogy a Birodalom vasmarokkal uralta a világukat, és még ígyis olyan erőt tudtak felmutatni, hogy egy pár önkéntesből álló osztag elpusztított egy Interdictor cirkálót, és felkelést szított a Birodalom ellen Mandalore-on. És ez mind csak a Yavini csata ideje körül zajlott. Ha a klónháború előtt 200, vagy 150 évvel kezdődött volna a harcos kultúra visszatérése, akkor a Mandalori hadsereg a háború idejére csak mégerősebb lett volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

De ez nem igaz, hisz Te magad cáfoltad meg korábban azzal, hogy pár tucat bandita simán elfoglalta a fővárost.

Nem foglalták el a fővárost, csak rettegésben tartották, mert az uralkodó nem adott engedélyt a visszavágásra és száműzött minden harcost és fegyvert a bolygóról. De még Satine is tudta, amit sok mindenki más is (lásd: The Mandalore Plot és folytatásai, amikben ez konkrétan elhangzik), hogyha tényleges megszállás alá kerül Mandalore, akkor a nép felveszi a kesztyűt. Akkor Satine-t és a békepolitikáját ugyanúgy félredobják bárki kedvéért, aki azt mondja, hogy harcoljanak. És a Rebels a megmondója, hogy ez a félelem nem volt alaptalan. Még a Concord Dawnon lévő maroknyi mandalore-ival sem mert kekeckedni a Birodalom, inkább fizettek nekik.

Ahogy minden más haditechnikailag fejlett bolygó, ez is veszélyt jelentett a Birodalomra. Nem önmagában, hanem azzal, hogy azt a tudást és technikát egy lázadó csoport szolgálatába állítja. A klón háborúk ezeknek a világoknak a ledózerolását is szolgálta. És Mandalore csak alvó farkasok világa, nem bárányoké. Ha a Birodalom nem a Köztársaság színeiben, alattomosan vonul be, hanem nyíltan, az komoly fejfájást jelenthetett volna Palpatine-nak.

Ha csak az lett volna Sidious célja, hogy beborítsa a semleges rendszerek tanácsát, ahhoz elég lett volna megöletni Satine-t, de Palpatine az egész The Mandalore Plot-trilógiában azon volt, hogy Mandalore-ra bevonuljon a Köztársasági Nagy Hadsereg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.