Ugrás a kommentre

EPIII elemzés


Ajánlott hozzászólás

Fontos jelenet, de megtöri a "ritmust". És bele jön a politika ami nagyon nem komálok, még messzi-messzi galaxis távolságából sem. De az jó nagyon, hogy a "mi baj"ra már egyáltalán nincs válasz, csak újabb problémák fogalmazódnak meg (Padmé elég szépen kimondja: Anakin nem hagyja hogy segítsen neki) amiből egymáshoz menekülnek. Egyelőre. Mindkettőnek van egy egyszemélyes nyugalom-szigete, és mindkettő attól fél, hogy elveszíti azt. Padmé Anakin egyetértését várta politika-ügyben, nem kapta meg, Anakin Padmé életét próbálja megmenteni, de ötlete sincs még, hogyan is állhatna hozzá.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Annyit még hozzáfűznék a dolgokhoz, hogy amikor Anakin letorkolja Padmét, hogy egy ilyen inditvánnyal a Szenátushoz kellene fordulnia, akkor abban élesen közrejátszik az is, hogy ugyanazon nap kérték meg a Jedik is, hogy figyelje Palpatine-t.

Különben biztos nem ez lett volna válasz. Szerintem.

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Fontos jelenet, de megtöri a "ritmust". És bele jön a politika ami nagyon nem komálok, még messzi-messzi galaxis távolságából sem.

 

Miért törné meg a ritmust? Szerintem pont beleillik. Ha nem szereted a politikát, akkor gondolom az első három filmért se rajongsz, mert annak több mint fele politika. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Fontos jelenet, de megtöri a "ritmust". És bele jön a politika ami nagyon nem komálok, még messzi-messzi galaxis távolságából sem.

 

Miért törné meg a ritmust? Szerintem pont beleillik. Ha nem szereted a politikát, akkor gondolom az első három filmért se rajongsz, mert annak több mint fele politika. :D

 

Van benne valami:)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

abban élesen közrejátszik az is, hogy ugyanazon nap kérték meg a Jedik is, hogy figyelje Palpatine-t.

Különben biztos nem ez lett volna válasz. Szerintem.

 

 

Donát.

 

Igen. Mindkét irányból megtalálják a maguk bajaival, úgy érzi mindkettő ki akarja használni, aztán jól beelégel. Jedi szemmel persze nyilván úgy néz ki a dolog hogy egy Jedi csak a Rendért él, semmi más ne kösse le az energiáit és ne töltse túl azt a bizonyos poharat... :-S

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Revenge of the Sith

Chapter 16: Tragedy of Darth Plagueis

Time: 0:40:56-0:46:02

 

Tartalom

 

Leszállt az éj Coruscantra, de az élet korántsem állt meg, sőt, felpezsdülni látszik, ahogy a tömegek a Galaxisok Operaházának épülete felé igyekszenek. Anakin Skywalker parkoló siklójából kipattanva, a coruscanti előkelőségekkel mit sem törődve, futásnak eredve felszalad a lépcsőn, majd végig a folyosón és csak a kancellár páholya előtt lassít le, s már könnyed sétával lép oda be.

Palpatine és társasága, melyben fellelhető Mas Amedda és Sly Moore is, éppen a Mon Calamari előadást nézik. A mon cal táncosok a hatalmas terem közepén lebegő óriási vízgömbökön piruetteznek és röpködnek.

Anakin az előadásra fittyet hányva a kancellárhoz hajol és megkérdi, hivatta-e. Palpatine igennel válaszol, majd közli, hogy jó hírei vannak, ugyanis a klón felderítő egységek megtalálták az Utapau-rendszerben rejtőzködő Grievous tábornokot. Anakin a kancellár mellé guggolva örömtelien jelenti ki, hogy a szörnyeteg elfogásával végre véget vethetnek a háborúnak. Palpatine azonban kételyeit fejezi ki, ami a Jedi Tanács bölcsessége felé irányul, amiért valószínűleg nem Anakin fogja a feladatot kapni. Szerinte nem vita tárgya, hogy neki kell mennie. Ezután hellyel kínálja a fiút és ennek érdekében még kísérőit is elküldi, akik ellenkezés nélkül teljesítik óhaját, Anakin pedig leül Palpatine mellé.

A kancellár bizalmasabb hangnemben folytatja a társalgást. Kifejti, hogy, mint ahogy azt bizonyára Anakin is tudja, már nem bízhat a Jedi Tanácsban, és ha eddig a fiút nem is avatták be a terveibe, hamarosan befogják. Anakin zavartan mondja, hogy nem érti. Palpatine tovább fejtegeti, hogy gyanít valamit, amit bizonyára már ő is sejt: a Jedi Tanács át akarja venni az irányítást a Köztársaság felett. El akarják árulni. Anakin ellenkezni akar, de Palpatine belé folytja a szót és azt javasolja, hallgasson a megérzéseire, hiszen ő is jól tudja ezt. Anakin elismeri, hogy a kancellár felé irányuló bizalmatlanságukról tud. Palpatine felmordul és hozzáteszi, hogy ezen felül a Szenátusban, a Köztársaságban, de még a demokráciában sem bíznak. Anakin ekkor bevallja, hogy neki is megrendült a beléjük vetett bizalma. Palpatine sokat tudóan kérdezi, hogy miért, és a fiú helyett meg is válaszolja a kérdést. Anakint olyasmire kérték, amit becstelenségnek tart. Megkérték, hogy kémkedjen utána. Anakin nem bír a kancellár szemébe nézni, csak zavartan hebeg-habog, nem tudja, mit mondjon.

Palpatine helyette is beszél. Felidézteti vele az egyik tanítást, miszerint „Mind, aki hatalomhoz jut, retteg, hogy elveszíti azt.” És ez alól a Jedik sem kivételek.

Anakin ekkor védelmébe veszi a Jediket, elmondja, hogy ők csak jóra használják a hatalmukat. Palpatine szerint a jó csak nézőpont kérdése és a Sithek és a Jedik között nincs is olyan sok különbség. Még abban is hasonlítanak, hogy hatalmat akarnak. Anakin tovább ellenkezik, a Sithek szenvedélyből való erőt rója fel, hogy befelé fordulnak és csak magukra gondolnak. Palpatine erre feleletül kérdez: „És a Jedik talán nem?”

Anakin állja a kancellár kérdő tekintetét és kijelenti, hogy a Jedik önzetlenek, másokért élnek. Azzal elfordítja tekintetét. Palpatine pár pillanatig még figyeli a fiút, majd visszafordul a csarnok közepén zajló előadás felé. Rövid, kényelmetlen csend ereszkedik rájuk, amit végül Palpatine kérdése tör meg. Afelől érdeklődik, hogy Anakin hallotta-e már Darth Plagueis, a Bölcs történetét. Anakin nemmel felel, ám a válasz cseppet sem lepi meg a kancellárt, kedélyesen megjegyzi, hogy sejtette, mivel ez nem éppen olyan történet, amit a Jedik elmesélnének. Ez ugyanis egy Sith legenda. Darth Plagueis a Sith Sötét Nagyura volt, aki akkora tudással és hatalommal bírt, hogy az Erő segítségével rá tudta venni a midi-chlorianokat, hogy teremtsenek életet. Olyan behatóan ismerte a Sötét Oldalt, hogy ha akart, képes volt akár visszahozni embereket a halálból.

Anakin ekkor rápillant a férfira és hitetlen csodálatában megkérdezi, hogy képes volt-e megmenteni embereket a haláltól. Palpatine válasza, hogy „Az Erő Sötét Oldala olyan képességekhez vezet, melyek egyesek szerint természetellenesek.” Anakin tovább érdeklődik, szeretné tudni, mi lett e Sith sorsa.

Palpatine folytatja a regét, elmondja, hogy olyan nagy lett a hatalma, hogy már csak egyvalamitől kellett félnie, annak elvesztésétől. Ami persze meg is történt. Sajnálatos módon minden tudását átadta a tanítványának, aki megölte őt álmában. Félmosollyal az arcán elgondolkodóan jegyzi meg, hogy mennyire ironikus, hisz mindenkit meg tudott menteni a haláltól, csak önmagát nem. Anakin ekkor már csak egyvalamire kíváncsi: „Megtanulható-e ez a képesség.”

Palpatine válasza pedig: „Egy Jeditől semmiképp.”

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Elérkeztünk hát a film egyik, ha nem a legjobban megkomponált és legtöbbet vitatott fejezetéhez. Mikor először hallottunk erről a jelenetről sokan megrettentek, hogy egy újabb Jabba palotabeli tánci-táncit kapunk, mások meg még ennél is rosszabbra számítottak. Jómagam reménykedtem, hisz Lucas mesterben még egyszer sem csalódtam, de azért bennem is volt egy kis félsz, mert az említett Jabbás tánci-tánci némely pillanata nekem sem a kedvencem. De annyi biztos, hogy jómagam valami 5. Elemszerű jelenetre számítottam, de amikor kijött a trailer, és elhangzott Palaptine, azóta szerintem már minden rajongó által szállóigeként ismert, Dark Side of the Force… kezdetű mondata, rá kellett döbbennem, ennek semmi köze sem lesz az 5. Elemhez.

És lőn, igazam lett, az aggodalmak pedig szertefoszlottak. Olyannal még nem találkoztam, aki ezt a részt kritizálta volna. Egyszerűen az ep3 legtökéletesebb pillanata. Először is a látvány. Ahogy Anakin fut keresztül a folyosón megannyi érdekes szereplőt pillanthatunk meg a háttérben. Faytony kapitányt, akit Antony Daniels játszik, vagy magát Papanoida bárót, a hírhedt kettős ügynököt :D De felbukkan itt Rystall és Greeata is a Jabbás tánci-tánciból, a kivágott szexi protokolldroidok, és legnagyobb döbbenetemre még gungák is vannak.

Aztán beérünk az előadóterembe és újra megdöbbenhetünk. Hatalmas tömeg és középen egy látszólag értelmetlen, lebegő vízibalettszerű előadás folyik. Csak az az egy apró üröm az örömben, hogy közelebbről nem láthatjuk a mon cal táncosokat.

Aztán a zene. Máig nem tudom eldönteni, hogy a kezdetben szóló hangok az opera vagy a film zenéje. Mivel rajta van a zenei CD-n, gondolom a filmé, de olyan tökéletes, hogy akár az operából kiszűrődő zene is lehetne. Sötét és hátborzongató.

A színészi teljesítmény pedig magasan a legjobb. Ian McDiarmid szerintem itt viszi a legjobban, hihetetlen könnyedséggel játssza az egyszerű operalátogató kancellárt, aki mellékesen Sith legendákról diskurál. Hayden Christensennek ez még nem a legjobb alakítása, de rá se lehet panasz.

Az itt szóba eső dolgok pedig nagyon hátborzongatóak, elvégre Palpatine azon túl, hogy tálcán kínálja Anakinnak szíve vágyát, még olyan dolgokról is szót ejt, amire a Jedi Tanács még csak készül. Pontosan tudja a lépéseiket, ezzel az emberrel nem ülnék le sakkozni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Először is sietve szögezném le, hogy igazán hálásak lehetünk Dzséjtnek: fantasztikusan vezette fel a fejezetet. Persze, egy kis cinizmussal élve, hozzátehetjük: nem volt nehéz dolga.

 

Az opera jelenet. Ha engem kérdeznek erről a jelenetről, mindig csak egy választ tudok adni: Benne van a legjobb háromban.

 

No nem a Star wars Episode III legjobb három jelenetében, hanem a Saga legjobb három jelenetében. Ennek a résznek minden momentumát, minden egyes zenei akkordját élvezem. Nem találok benne hibát.

Már rögtön az elején remek képi hatás, ahogy Anakin a fényből, az előcsarnokból, a tömegből, a sötétségbe, a páholyba, Palpatine mellé telepszik. Mi ez, ha nem az események remek előrejelzése?

És ha már itt tartunk. Kell-e még jobb utalás a jövőre, mint John Williams baljós zenéje? Szerintem nem... egyszerűen fantasztikus a hangzás. Csak úgy, mint a színészi játék. Hayden és Palpatine elképesztően jó, a kedvenc arckifejezésem a jelenetből, amikor Anakin mondja, hogy most végre elkaphatjuk ezt a szörnyeteget... nézzétek meg, teljesen elvakult a tekintete.

A zene és a játék mellett nem árt megemlíteni az opera képivilágát. Én - megmondom őszintén - nem tartottam a jelenettől, de nem is vártam túl nagy érdeklődéssel (nekem a Jabbás táncal sincs semmi bajom :D ) és így elképesztően nagyot puffantam, amikor láttam, persze pozitív értelemben.

A páholy sötétsége jól kiemeli Palpatine auráját, a háttérben lévő világos gömbökben lubickoló Mon Calamarik pedig - bár nem igazán láthatóak - mégis... gyakorlatilag a kísérteties hatás nekik köszönhető

 

És a külsőségek után jöjjön maga a lényeg, ami elhangzik:

 

A jelenetből kiderül, hogy Palpatine természetesen Grievoust is áldozatnak szánja, szánta, mindezt csak azért, hogy fogyatkozzon Anakin segítőtábora Coruscant-on. Azért az érdekelne, hogy honnan tudta annyira biztosan az öreg, hogy Obi-want küldik? Vagy nem tudta? Mindegy, ezt majd megmagyarázzátok nekem...

Visszatérve a lényegre... ebben a jelenetben gyakorlatilag testközelből figyelhetjük Palpatine zsenialitásának lényegét. Először is elérte, hogy Anakin ne bízzon a tanácsban. Másodszorra sikerült elérnie, hogy a tanács se bízzon a Szenátus vezetőjében, azaz benne, és ezáltal Anakinben sem, két tűz közé szorítva így a fiút. Harmadszorra eléri, hogy Obi-wan is elmenjen Coruscantról.

Egyszerűen fantasztikus, ahogy tulajdonképpen ellehetetleníti Anakin helyzetét.

Persze az öreg zsenialitása nemcsak ebben mutatkozik meg: pontosan tudja, hogy mit fog és mit tett a Tanács, anélkül, hogy csalna, mert valljuk be, vajmi kevés esély van rá, hogy belenézett Skywalker fejébe.

Ám egy pillanatnyi hiba csúszik be a számításaiba: Anakin valamiért még mindig védi a Jediket. Még mindig nem tudja meggyőzni róla őt Palpatine, hogy a Sith-ek olyanok mint a Jedik, csak éppen nekik... több lehetőségük van. És ez a valami, ez Obi-wan.

Palpatine hiába küzd meg Winduval, Kolarral, Tiinnel, Fistoval és Yodával, ebben a filmben a valódi ellenfele nem más, mint Obi-wan, holott másfél órán át mégcsak közös jelenetük sincs... nem véletlenül.

Tehát ott tartottam, hogy Palpatine-nak még mindig számolnia kell Anakin kötődésével a Jedikhez. Csakhogy, ahogy már azt számtalanszor láthattuk az első és második rész során, és amelyek tulajdonképpen felvezetik nekünk a harmadikat, most is tapasztalhatjuk, hogy a Sith remekül improvizál.

Vitatkozhatunk róla, hogy Plagueis élt-e, ha élt, ismerte-e a tudást, a tény akkor is tény marad: Palpatine húzása egyszerűen briliáns. És jobban nem is időzíthetne.

Azért azt is érdemes megjegyezni, hogy milyen óvatosan adagolja a fiúnak a legendát... hiába a tizenhárom év pátyolgatás, azért még mindig óvatosnak kell lennie...a Jedik tanítása valóban dogmatikus.

A főkancellár szépen lassan fejti ki a mondandóját, és a végén... nos a végén, célba ér.

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ám egy pillanatnyi hiba csúszik be a számításaiba: Anakin valamiért még mindig védi a Jediket.

 

Palpatine hiába küzd meg Winduval, Kolarral, Tiinnel, Fistoval és Yodával, ebben a filmben a valódi ellenfele nem más, mint Obi-wan, holott másfél órán át mégcsak közös jelenetük sincs... nem véletlenül.

 

 

Donát.

 

 

Anakin védi a Jediket: ez az, amire Palpi számíthatott. Hogy megmutatja MI az amiért még védi őket, és így Palpi ezt a "bástyát" is be tudja venni. Tud rá reagálni. Ha Anakin azt mondaná: "Csak" Sidinek sokkal nehezebb lenne:)

 

Obi vs Sidi: ők az igazi ellenfelek. És azok is maradnak, eldöntetlenül, mert egyik sem győzi le soha párbajban a másikat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Donát, szerintem Palpatine egyáltalán nem tudta, hogy a Tanács Obi-Want küldi, inkább csak reménykedett, de az is lehet, hogy nem is számított rá. A lényeg az volt inkább, hogy bárki is az, Anakin tudtára adja, hogy ő mindenképpen őt szeretné küldeni és ha nem így tesz a Tanács, akkor újfent ellenük hangolhatta őt.

Amúgy minden szavaddal egyet értek :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Gyönyörűen megkomponált jelenet, komoly dicséret illeti az operatőrt, gyönyörű fokozásokkal operál ennél a jelenetnél! Érdemes megfigyelni, hogy amikor megérkezik Anakin, és helyet foglal Palpatine mellett, kettejüket távolról figyeli a kamera. A kancellár megindítja a beszélgetést, és a kamera is megindul míg végül elérünk oda, hogy telibe kapjuk Palpatine arcát: "A jedik talán nem?". De visszaugrunk távolra, mert Anakin védi a jediket, nem teljesen sikerült bevenni ebből a szempontból a fiút! Jöjjön Palpatine adu-ásza, Darth Plaguies, és a kamera újra megindul, míg végül ismér a kancellárral nézünk farkasszemet: "A jediktől semmiképp sem!" - snitt...

 

Ian McDiarmid isteni, és amit legnagyobb erényének tartok ennél a jelentnél, hogy a sith legendánál, táttot szájjal hallgatom a történet, elvrázsol...Hihetetlen! Christensen a végére szépen belejön, de a demokráciás kavarásnál nekem nem nagyon jön be...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Már a jelenet legelején elkapja Anakin figyelmét Palpi, ahogy belecsap a lecsóba. Meg van Grivi, innentől kezdve a markában van. Az is nagyon jó, hogy megint fényezi, hogy csak ő mehet, hogy megint csalódás érje, ha nem őt küldik, és miért küldenék őt, ha a Kancellár javasolja? :)

Aztán az a megvetés amivel elküldi a leg jellemtelenebb talpnyalóit, az frenetikus. Ezzel megint, egy óriási bizalmi pontot kap Anakintól.

Palpatine-nak az a titka, hogy kimondja amit Anakin gondol, mindig beletalál a közepébe, mintha olvasna a gondolataiban, amit nem is tarok kizártnak, mert Luke gondolataiban is simán olvasott(Yoda is mondta, hogy rejtse el jó mélyen, nehogy megtudják.). Tudja mit lépnek a Jedik és meg is mondja, ezzel magáról teljesen leveszi, még a gyanú legkisebb árnyát is. Ez által a Jedik tűnnek sunyinak, Anakin szemében, Palpi pedig egy angyalnak aki csak nagyon előrelátó.

Elkezdi kikezdeni a Jediket, hogy ugyanolyanok, mint a Sith-ek, de ez Anakinról lepereg, nincs foganatja.

Palpinak itt domborodik ki mégjobban a zsenialitása, hisz több terve is van. A halál legyőzése. Erre Anakin, úgy ráharap, mint a gyöngytyúk a takonyra, egyből érdeklődőbb és közlékenyebb. Amikor Nagyon koncentrál Palpi szavaira, akkor nagyon erősen nézi a balettet. Ez a legjobb, ebben, hogy úgy lehet itt csinálni, mintha az előadást figyelné, pedig nagyon érdekli amit hall. Az a lényege az egésznek, hogy a jediktől nem kapja meg amit akar.

 

Jut eszembe Azért mutathatnának egy kicsit többet a balettból, és kíváncsi lennék a hogy milyen lehet, egy szimfonikus zenekar a Star Warsban. Mutathatták volna ki adja a zenét a baletthez, még ha olyan érdekes is, mint amit hallunk. Kicsit Cantina hangulat lett volna, vagy olyan mint Max Rebo bandája. Végül is nem sok zenekart hallottunk az SWben

 

John Knoll-ék sem maradnak ki a jóból, nézik szépen a balettet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Fantasztikus jelenet! A film egyik legjobb része! Amennyire féltem tőle még az előkészületek idején, annyira bejött a filmben. Hihetetlen atmoszférája van. A zene a történések és a párbeszéd hihetetlen egyensúlyban vannak. Az alatta hallható zene nálam a "emperor throne room" -al vetekszik.

 

Palpatine és Anakin párbeszéde telitalálat. Az öreg először a Jedik oldaláról próbálja meg elbizonytalanítani a fiút, de amint látja, hogy ez nem megy, átvált Plaguies történetére. A szemünk előtt manipulálja a srácot, és ez már több mint tíz éve így mehet. Hayden és McDiarmid nagyon jól játszanak itt, főleg az öreg amilyen fejeket vág...."not from a jedi". :)

Egyébként amikor Palpi azzal oltogatja Anakint, hogy neki kell mennie Grievous ellen az biztos nem véletlen, hiszen jól tudja, hogy úgyse őt küldik, hanem valószíműleg Obi-t. Így két legyet üt egy csapásra. Obi-t eltávolítja a fiú közeléből, ráadásul az újabb csalódás további tüskéket okoz.

 

Vizuálisan is remekül megkomponált rész, talán ettől féltem a legjobban de tökéletes hangulatúra sikerült.

 

 

pdvd0011ja.png

 

Anakin rohan mentorához, ami jól jellemzi ketejük kapcsolatát. Ha a Jedik hívnák, lehet, hogy nem sietne ennyire. :D Érdemes megfigyelni a vörös színeket a képen.

 

 

pdvd0032ii.png

 

Anakin belépése a páholyba kicsit hasonló az EPVI-os tróntermi belépéséhez. Itt is Royal Guard-ok állnak a bejáratnál.

 

 

pdvd0008zc.png

 

Nem tudom ki találta ki, de ez a Mon Calamari balett irtó nagy ötlet volt. Monumentális, kicsit szürreális is, remek hátteret ad Anakin és Palpatine beszélgetésének.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Érdekes... amikor Luke megjött, akkor meg elmentek... Yoda után biztos nem volt nagy kedvük maradni :)

 

Donát.

 

:DDDDDD

 

Amúgy miért vesszük biztosra hogy Palpi nem ért célt amikor Anakin Jedikbe vetett hitét a jó/önző célokkal kapcsolatban elkezdte megrengetni? Mert még ha Anakin meg is maradt annál hogy a Jedik önzetlenek, (nem maradt meg, elhitte h hatalomra törnek) még akkor is értelmezhetjük úgy h Palpi "felhatalmazta" hogy mint Jedi, legyen egy kicsit önző, és törődjön a felesége ügyével. Még ha csak tudat alatt is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ők maradnak, direkt skubiztam azt és meg is lepett, hogy Palpi velük nem pepecsel. Nagyon megbízhat ezekben az őrökben, igazán érdekelne, honnan szedi őket.

A Kaminóról, jóeséllyel. Hogy az Ep2ben kik voltak pirosban azt nem tudom de aligha volt nehéz lecserélni őket ha kellett...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Revenge of the Sith

Chapter 17: Kashyyyk

Time: 0:46:03-0:48:15

 

Tartalom

 

Egy hirtelen váltással új helyszínen termünk, egy dzsungelekkel dúsított lagúna felett repülünk két can-cell és egy wookiee katamarán társaságában. A lagúnában már gyülekezik a köztársasági és a kashyyyki sereg. Rohamosztagosok és wookee-k készülődnek a közelgő csatára, felsorakoztatva AT-RT és AT-AP lépegetőiket, Turbó Tankjaikat, működésbe hozva mocsársiklóikat, miközben levegőbe emelkednek a katamaránok és tophterek. Luminara Unduli Jedi mester is éppen eligazítást tart a klónoknak.

Yoda a parancsnoki központban éppen a Jedi Tanács ülését figyeli az asztalra vetített hologramon keresztül, jobbján Chewbaccával, balján Tarffullal. Ki-Adi-Mundi éppen azt firtatja, hogy Palpatine szerint Grievous tábornok az Utapaun van. Hangjába kétkedés vegyül. Anakin válasza egyértelmű, eszerint elfogtak egy diplomáciai csomagot, melyben Utapau elnöke árulja el Grievous hollétét.

Ekkor a Jedi Tanács termébe ugrunk, ahol Yodán kívül Ki-Adi-Mundi és Plo Koon is hologram formájában van csak jelen. Az apró Jedi mester szerint azonnal lépniük kell, ugyanis a tábornok elfogásával véget vethetnek a háborúnak, mindehhez gyorsan és hatékonyak kell eljárniuk.

Anakin szóba hozza, hogy a kancellár javaslata szerint neki kellene a küldetést vezetnie. Windu rosszallóan jegyzi meg, hogy a Tanács dönt a kérdésben, nem a kancellár. Yoda veszi át a szót, szerinte egy mesternek kell mennie. Ki-Adi-Mundi egyet ért ezzel és Kenobi mestert javasolja. Yoda egyetért és nyomában, Anakin lesütött tekintete közepette, bólint Ki-Adi-Mundi és Windu is, aki ezután berekeszti az ülést.

Visszatérünk Kashyyykra, ahol a hologram elenyészik Yoda pedig a központ szélére lépked Grre parancsnok mellé, aki a távolban landoló C-9979-es kereskedelmi föderáció leszálló egységeket figyeli. Letérdel a Jedi mester mellé és jelenti, hogy a droidok bekapcsolták a generátoraikat. Yoda elkeserítően kiadja a parancsot: „Akkor hát eljött az idő, parancsnok.”

Megszólalnak a harci kürtök és a wookiee gyalogság parancsnoka, Merumeru csatakiáltással felpattan, majd elővezeti csapatait rejtekeikből.

A droid csapatok mit sem törődve a hatalmas termetű katonákkal, rendületlenül közelednek. NR-N99-es lánctalpas tankdroidok, oldalukon harcidroidokkal, száguldanak a vízen. Őket könnyű csapatszállítók követtik, felettük HMP droid ágyúnaszádok repülnek.

A fák tetején előlépnek a hatalmas ágak takarásából a klón katonák és kék lézeresőt zúdítanak a támadókra, míg az ellenség oldalán az ágyúnaszádok alacsonyra buknak és lecsapnak a parton gyülekező főerőkre, a támadásba lendülő katamaránokra és tophterekre. A tankdroidok is tüzet nyitnak, a víz alól törpe pókdroidok másznak ki, hasonló tűzerőről biztosítva az ellenséget. Az AT-AP-k lézerrel, a Turbó Tankok rakétákkal viszonozzák a tüzet, miközben a parton klónok és wookiee-k küzdenek az életért és a Kashyyykért. Robbanások csapnak fel, elszabadul a csata heve.

Egy katamaránról két wookiee üvöltve ugrik rá egy tankdroid oldalára, gyorsan elhelyeznek egy bombát, majd a vízbe vetik magukat. A detonáció darabokra tépi a tankot, a roncs lángolva száguld tovább.

Yoda a magasból, a parancsnoki központból figyeli a csatát, mikor egy távolban csatázó droid ágyúnaszád elkószált lézere pár centire tőle csapódik a falba.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Hát íme, Kashyyyk, a vukik várva várt bolygója. Magával a világ megjelenítésével ellentétes érzések kergetnek, egyrészt pont olyan, ahogy elképzeltem, másrészt egyáltalán nem ilyennek képzeltem :)

Megvannak a hatalmas fák a városokkal, de valamivel fejletlenebb, a KotOR-hoz hasonló látványt képzeltem, ahol kevésbé fejlett vukikkal találkozunk. Erre, a vukik nemcsak fejlettek, de nagyon fontosak a Galaxis számára (sajnos nem a Birodalom számára). A szerkentyűik hipermodernek, de mégis, természetesek, hiszen fákból készülnek. Kifejezetten tetszik ez a világ, nagyon szép és kellemes, vígan eléélnék itt.

Ellenben Chewbacca szerepével sokáig nem tudtam megbarátkozni, jobban illett volna, ha nem, mint főmufti, hanem mondjuk, mint jelentést tevő vagy harcoló katona. Ebben a formában sokkal inkább el tudtam volna képzelni, de azóta már így is megszoktam.

A Jedi Tanács jelenetében Anakin gyorsan megbizonyosodhat afelől, hogy nem csak mester nem lett, de szava sincs, amikor szól, Windu azonnal csendre inti. Mondjuk talán, ha nem úgy áll elő, hogy „a kancellár azt javasolta”, akkor még meg is hallgatják, de hát a Tanácsban nem lehet egyszerűen megszellőztetni egy rangot, aztán máris a talpunkat nyalják. Érvekkel többet elérhetett volna.

Ami itt még csípi a csőröm, hogy mikor szavazásra kerül a sor, akkor összesen bólint Yoda, Ki-Adi-Mundi és Windu, azt szevasz, a dolog le van tudva. Ez két dolgot sejthetett:

1. Ez előre le volt vajazva, hogyha Grievous megvan, mindenképpen Obi-Wan megy, és az egész szavazás csak a jegyzőkönyv miatt volt. Ebben az esetben a Tanács szokásosan hibázott, mert a termen kívül megsúghatták volna Anakinnak, hogy azért nem te mész, mert mi ezt ez és ezen okok miatt így dumáltuk meg.

2. Ez a lehetőség kevésbé kecsegtető. Eszerint Lucas lecsokizta a Tanácsot, annyira rákoncentrált a történet többi részére, hogy ilyen apróságokkal nem is törődött. Valószínűleg ez állhat a háttérben, de én, csak a saját lelkem megnyugtatása miatt inkább szívesebben látom bele az első változatot a történetbe :)

Még egy pillantás a Kashyyykon dúló csatára. Az új ketyerék, bár alig látjuk őket, akkor is csak úgy, ha elég szemfülesek vagyunk, nagyon jók. A turbó tankok legalább olyan impozánsak, mint az AT-AT lépegetők az ep5-ben, az AT-AP-k pedig igencsak különlegesek a három lábukkal, akárcsak a nagyon pici AT-RT lépegetők, melyek még az AT-ST-nél is aranyosabbak :) Kár, hogy ezeket már tényleg csak egy-egy távoli pillanatra láthatjuk, akárcsak a mocsárjárót. Viszont az ellenség oldalán harcba szálló droidtank és ágyunaszád sem semmi. És viszont „látunk” két ep1-es ismerőst is. Az egyik a könnyű droidszállító, melynek az ep1-ben legalább ilyen rövid és szemfülesen kiszúrható szerepe volt, valamint láthatóak azok a nagy négyszárnyú dögök is (C-9979), melyek a Naboora pakolták le a droidokat. Na, az meg kifejezetten örömteli volt, hogy a klónok a későbbi felderítő rohamosztagosok módosított, zöld gúnyáját viselték.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nah, hát a Kashyyyk. Megint csak gratulálok Dzséjtnek, látszik, hogy nagyon nagy tudás áll emögött a leírásod mögött... olyan nevek (az egyik wookié,pl) amikről még nem is hallottam, szóval, gratula.

 

Ami magát a jelenet illeti. Nekem nagyon tetszik. Egyrészről már a Jedi-tanács ülésezése is, és Hayden játéka, másrészről a csata. Az mondjuk nagyon érdekes, hogy Yoda külön kiemeli, hogy egy MESTERT küldünk. Jó nagy tőr döfés Anakinbe. És az, hogy Obi-want küldik... hatalmas hiba.

 

A Kashyyykot nagyon szeretem, nagyon megtetszett, és a jelenet pedig azért jön be, mert végre betekintést nyerhetünk a klónháborúba.

 

Dzséjt beszámolójához még annyit fűznék hozzá, hogy a két leugró wookie közül az egyik Chewbacca. Nem?

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A bolygó felbukkánásak szükségessége -ha csak azt nézzük, hogy mennyire viszi előre a történetet- eléggé megkérdőjelezhető. Noha azért van számos dramaturgiai indok, ami mellette szól: nyilvánvaló, hogy Yodát elkellett hozni Coruscantról különben, az egész történet másképp alakul... a 66-os parancskor neki is egy idegen bolygón kellett lennie. És akkor már miért legyen egy teljesen idegenen és miért ne kapjanak a vukik is egy kis back-storyt.

Ennyit a funkcionalitásról... de én sokkal inkább úgy gondolom, hogy ez egy gesztus Lucas részéről, méghozzá egy nagyon jól elsülő gesztus. Amellett, hogy azok felé a fanok felé egy gesztus, akik már a Jedi visszatérben is szivesebben látták volna ahogy nagy böhöm vukik intézik el a rohamosztikat és nem pár fele akkora maci, egyben egy végső pótlás. Ez az utolsó film és ha most nem tünik fel Kashyyyk akkor soha. Márpedig ez azon kevés bolygók egyike, mely már a ’77-es első film bemutatójakor megvolt papiron. Maga a vuki elnevezés még ennél is régebbi gyökerekre nyulik vissza, hisz az már Lucas első egészestés filmjében a THX 1138-ban is feltünt (amikor THX elcseni a kocsit és vár a hologramm haverjára, hallani az éterben, hogy miket dumcsiznak mások és valaki ezt mondja „Azt hiszem elütöttem egy vukit” :)).

Aztán, amikor bemutatták az ep.4-et Lucas kitalálta, hogy milyen jópofa lenne, ha csinálnának egy TV filmet... ez lett a hirhedt Holiday Special, aminek a kereskedelmi terjesztését maga Lucas tiltotta be, igy ma már csak fű alatt lehet hozzájutni. Ebben az egyébként tényleg mocskosul sz@r filmben Kashyyyk, a vukik bolygója volt a történések központjában. Kashyyyk kinézetét a régi trilógia látványtervezője Ralph McQuarrie készitette. Ime kettő az akkoriakból:

 

Ez az alábbi Kashyyyk kép -ami '78-ban készült- le se tagadhatná, hogy később felhasználták az ewok-faluhoz:

 

wook02-meret_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

És ilyen, amikor egy olyan tehetség, mint Ralph, nevenincs emberek keze alá dolgozik (a filmet David Acomba és Steve Binder rendezte); egy vuki szobabelső, ami bizony túlságosan is eviláginak hat:

 

wook01-meret_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

S bár Kashyyyk nem tünt fel a régi trilógia egyikében sem, a Star Wars könyvek egyik legfontosabb helyszine lett. És most, hogy eljött az ep.3 forgatása Lucas nagy választás elé került. Vagy belehelyezi valahogy a történetbe, vagy örökre az SW regények és elfeledett jegyzetek martaléka lesz ezaz ötlet. Lucas aki ebben a részben jól láthatóan tényleg rendesen beleturt a jegyzetekbe (az Utapau elnevezés is erre utal ugyebár) jó döntést hozott. Az már az elejétől fogva nyilvánvaló volt, hogy Kashyyyk nem fog központi szerepet betölteni a filmben... nem túl nagy jelentőségét mi sem mutatja jobban, hogy a Kashyyyk-i csata a regényben fel se tünik csak emlités szinten, és a borzasztóan gyenge képregény-változatban is egyetlen ötlettelen kockát szenteltek neki.

Amivel viszont jómagam nem vagyok kibékülve: Chewbacca megjelenése. A régi trilógia szereplőinek előráncigálása nálam egytől-egyik jól sült el eddig. 3PO és R2 kihagyhatatlanok voltak, már a karakterek funkciói miatt is; Jabba vagy éppen Boba Fett feltünése nagyon kellemes volt, míg Yoda vagy Obi-Wané meg kihagyhatatlan, a Larrs családról nem is beszélve. És akkor itt van Chewbacca, de minek... elég felesleges, de legalább nem is szerepel sokat, igy könnyű megszokni a jelenlétét. És ime egy ep.3-hoz készült Kashyyyk concept. Jól láthatoan hüek maradtak az eredeti Ralph-féle elképzelésehez, csupán valamivel "idegenebbé" tették:

 

7703_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

 

A filmbeni ál-leesős megvalósitás pedig -talán meglepő módon- csak kisrészben tartalmaz CGI-t. Az első snitt elején a sziklafalak igaziak, mig a vuki város jelentős részben makett.

 

Miután pár baromi látványos külső snittet megnéztünk és a vuki-katamaránok elhúznak az egyik fa mellett, Yoda hologramm formában csatlakozik a Tanácsüléshez.

Már itt kijön Palpi Operaházi mesterkedésének az eredménye. Ott azt mondta Anakinnak, hogy "csalatkoznék a Jedi Tanács bölcsességében, ha nem téged küldenének Utapaura". Természetesen Palpinak tudnia -vagy legalábbis sejtenie- kellett, hogy nem őt fogják küldeni, igy Anakin megint levonhatja magában a konzekvenciát, hogy mekkora köcsög az egész Tanács, úgy ahogy van.

 

Az ezután következő iszonyat rövid csata-jelenet, pedig simán az egyik legjobb amit vásznon láttunk. A Narnia készitői alaposan megkéne ezt nézzék: igy kell egy vér nélküli ütközetet úgy tálalni, hogy az ne legyen ciki, sőt!

 

Ebben a csatában egyébként megint felhasználtak egy olyan ötletet, amit még anno elvetettek. Még a Geonosis-i csatához készültek tervek egy bizonyos lánctalpas gépről (akiknek megvan az ep.2 DVD azok emlékezhetnek rá a a Klón háborús animatics-okból). Bár ott nem használták fel, ebben a csatában már megjelennek, méghozzá pár leleményes vuki rögtön szét is robbant belölük egyet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.