Ugrás a kommentre

EPIII elemzés


Ajánlott hozzászólás

Revenge of the Sith

Chapter 11: The Chancellor’s request

Time: 0:34:17-0:35:16

 

Tartalom

 

Újra az Annex-dóm kerül előtérbe Coruscant látóterében. Anakin a kancellári irodában Palpatine-nal az oldalán vonul végig a fal mentén. Mindketten gondterhelt arcot vágnak. A mellékiroda bejáratához érve Palpatine megtorpan és atyáskodva Anakinra pillant. Bizonytalanul kérdi meg a fiútól, hogy megbízik-e benne. Anakin egyértelműen igent mond, így Palpatine segítséget kér tőle, s a Jedit fiának szólítja. Az ifjú rákérdez, hogy miben. A kancellár lassan tovakullogva válaszol neki. Elmondása szerint fontos feladat vár rá. Anakin tovább puhatolózik, mire a kancellár elárulja neki, hogy ő lesz a Köztársaság szeme, füle és hangja, mivel ő foglya képviselni a kancellár személyét a Jedi Tanácsban.

Anakin meglepetésében megtorpan és hebegve vonja le a konklúziót, ami nem más, mint mesteri rangban. Szerényen jegyzi meg, hogy ezzel megtiszteli a kancellár, miközben mellé lép, de még hozzáteszi, hogy a Tanács nem fog ebbe beleegyezni. Palpatine biztosítja, hogy beleegyeznek, mert szükségük van rá, jobban, mint hiszi.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Rövid, de mesteri jelenet. Az irodába érkezve engem kicsit zavar az a hosszú csend. Érződik, hogy itt beszélgettek még valamiről, és annak olyan súlya van, hogy néhány pillanatig csendben kell maradniuk.

Ezután viszont Palpatine akcióba lendül. Először puhatolózik a fiúnál, aztán a lehető legtovább húzva azt, amire Anakin szerintem már az ep2 óta várt, nagy nehezen kimondja, mostantól a Jedi Tanács tagja. Ezzel több legyet ütött egy csapásra. Anakin belé vetett bizalma tovább nőtt, s mivel sejtheti, hogy a Tanács nagy eséllyel nem fogja mesterré tenni, a Jedikbe vetett bizalmát tovább rombolta. Ráadásul az egoizmusán is finomított.

Anakin pedig, bár kezdetben kételkedik, szerintem belül majd szétvetette az öröm. Bár további jellemfejlődés jelét adta azzal, hogy nem kezdett tini módjára örvendezni, hanem nyugodtan, megfontoltan, akadékoskodóan vette a hírt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remek jelenet, mely egy csúnya vágással indul, és egy jó képpel ér véget, két fekete sziluettel.

 

(Általában nem szólok hozzá ezekhez az elemzésekhez, inkább csak olvasgatom őket, mert vagy Titeket kéne szó szerint idéznem, vagy a saját félkész irományomat. :? )

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Végre megint megmutatkozik Palpatine zsenialitása. Nekem nagyon bejön ez a jelenet. Eleve, azzal kezdünk, hogy láthatjuk az eddig eltitkolt folyosót, mely Palpatine magánlakosztályába vezet. Aztán az sem semmi, ahogy szépen elhúzza a mézesmadzagot Anakin előtt az öreg. Először szépen lassan, el sem meri hinni, hogy Anakin megbízik benne,aztán a végén teljesen magabiztosan mondja, hogy Anakin bekerül a tanácsba. Nagy színész az öreg. Ez a vágás dolog érdekes, nekem eddig nem tűnt fel, de most hogy írtátok, valóban, fura, hogy ilyen csendesen kezdődik a jelenet. A háttér sem rossz.

Szerintem Anakin nemcsak a megfontoltságával tűnik itt ki, hanem azzal is, ahogy igyekszik reálisan, a Jedik szemszögéből nézni a fejleményeket. A zene pedig mesteri a végén, a képivilág pedig mindig az EpisodeII-es hasonló jelenetet juttatja eszembe, ahol Palpatine azt mondta Anakinnek, hogy ő lesz minden idők legnagyobb Jedije. Most pedig már a Tanácsba akarja betenni a fiút. Három év leforgása alatt padawanból mester... nem, Anakin egyértelműen nem érett meg még erre a megtiszteltetésre, és ezt ő is tudja.

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy újabb szög Anakin koprsójába. Palpatine belöki a keresztűzbe a fiút. Tudja ő jól, hogy ezzel rengeteg bosszúság éri majd, ami mind a Jedik ellen fordítja. Valószínűleg azzal is tisztában van, hogy kémkedésre is fel akarják használni ellene. Zseniális fickó...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Miután tudomásul vettük, hogy Palpatine magához hivatta Anakint, egy külső snittet látunk a Szenátusi Hivatalról és a mögötte elterülő Szenátusról. Ha minden igaz, ez az a bizonyos jelenet amit az ILM-esek csak "helikopter-felvételnek" hivták, mivel -mily meglepő- olyan mintha egy helikopterből vették volna fel a jelenetet. A kamera csak nagyon kicsit mozog, de közben látni a Coruscanti forgalom nyüzsgését is. Sajnos a gyors tempó miatt ez a beállitás is olyan rövid, hogy mikor már épp elmélyedne benne az ember, hirtelen véget ér.

 

Sajnos mint a legtöbb párbeszédből, ugy az itt következőből is elég sokat kivágott Lucas. Itt lett volna egy viszonylag hosszú felvezetés Palpi részéről, melyben emlékeztette volna az ifjú jedit, hogy már kiskorától egyengette az útját és megtett mindent ami tőle tellett, hogy idáig jusson, majd megkérdezte: "Ugye bizol bennem?". A filmben meg annyit látunk, hogy lépkednek, megállnak és Palpi megkérdezi: "Ugye bizol bennem?". Nekem itt hiányérzetem van, de talán majd idővel megszokom a film gyors tempóját.

 

Hogy Palpi mily zseniális azt már alattam elmondták páran. (megj: A végén a kamera egyébként hasonló szögből veszi a szoba ajtaja felé tartó Anakint és Palpit, mint az ep.2 hasonló jelenetében). Mint tudjuk vagy tudni véljük közvetlenül ezután jött volna az a bizonyos kivágott jelenet, melyben többek között Bai Ling is megjelent volna. Szigoruan a jelenet-elemzés teljességének figyelembe-vétele miatt :wink: álljon itt a hölgyről a nem sokkal a bemutató elött megjelenet Playboy képeinek egyike:

 

bai_ling_08-meret_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Itt lett volna egy viszonylag hosszú felvezetés Palpi részéről, melyben emlékeztette volna az ifjú jedit, hogy már kiskorától egyengette az útját és megtett mindent ami tőle tellett, hogy idáig jusson,

 

De ezt mind láttuk az előző részekben. Minek mondja el ismét Palpi? Szerintem ez csak felesleges ismétlés lett volna. :(

 

Továbbá végre láthatjuk azt az oldalát is az irodának, ami az EPII-ben rejtve maradt. Onnan pedig egy folyosó nyílik. :)

 

Szigoruan a jelenet-elemzés teljességének figyelembe-vétele miatt :wink: álljon itt a hölgyről a nem sokkal a bemutató elött megjelenet Playboy képeinek egyike

 

Örülök, hogy szigorú voltál. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek Odyval. Csak fölösleges ismétlés lett volna. Ezt eddig is tudtuk, Anakin is tudta volna, és kicsit úgy hangzott volna, mintha Palpatine felemlegetné a dolgokat, hogy Anakin mennyivel tartozik neki. Itt még Palpatine-nak többnyire a markáns főkancellár benyomását kell keltenie, aki felveszi a kesztyűt a Jedikkel.

 

OFF

 

És én is örülök valaminek... a képnek ( de nem szóltam, mert 18 év alatt vagyok :( )

 

ON

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem nagyon jól illet volna Palpihoz, hogy nem csap rögtön a közepébe, hanem szépen felvezeti Anakinnak a mondandóját: emlékezteti rá, hogy hányszor segitett neki, majd utána kér tőle szivességet. Itt viszont rögtön szivességet kér. Persze igy is nagyon jó, meg aztán látszik, hogy egy beszélgetés közepén vannak, igy végülis lehet tudni, hogy Palpi nem ezzel a kérésével nyitott... de Palpatine-t mindig öröm hallgatni :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A párbeszédet magát én sem hiányolom, de a beszélgetést előbbre is vághatták volna. Nem kellett volna ilyen sokáig némaságba burkolózniuk. A moziban ez kiugrasztott a ritmusból és a világból. Van még egy ehhez hasonló jelenet, ahol szerintem túl sokat várnak a beszélgetésmegkezdésére.

 

Az nagyon tetszett ebben a jelenetben, amikor Palpatine a fiának szólítja Anakint. Óriási befolyásoló erőt jelenthet ez olyasvalakinél, akinek nincsen apja, azt, akit pedig először annak tekinthetett volna, meggyilkolták. Obi-Want szerintem nem tekinti apjának, inkább bátyjának, így nagy hatással lehetett rá, hogy valaki a fiának tekinti. És végül is Palpatine úgy is figyelt rá. Egyetlen szóval is képes manipulálni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az hogy csönddel indítunk megint egy ékes példája, az Anakin fülével való hallásnak. Igazából engem is zavart a csend, de miután megtetszett, ez a szemszög, nem zavart.

Ugyan lehetne itt Palpi monológ, de gyakorlatilag, minek, hisz volt az ep2-ben Lucas, meg nem szeret ismételgetni magát, max utalgatni előre, hátra. Én úgy képzelem azt amit nem láttunk, hogy Palpi üdvözli Anakint, örül, hogy ilyen hamar itt van. max ennyi lehetett. Anakin Palpi jelenlétében általában nem bőbeszédő, egyfajta megilletődés van rajta(pl az ep2-ben az excellenciás úrnak hívja, amit mástól nem hallottam, lehet, hogy csak nem tudta, mi a jó megszólítás). Leg bőbeszédűbb a operában. Szóval, ha a köszönés után Palpi vmi olyasmit mondd, hogy nagyon fonntos dolgot akar tőle, akkor indokolt a hallgatás.

De szerintem, Palpi felvezetésnek az Anakinos szemszögből nincs értelme. Jobb, hogy direkt az arcába kapja. Legalábbis megrázóbb.

Zene nagyon jól aláfesti a helyzetet, amíg nem tudjuk, mit várjunk a helyzettől gyakorlatilag nincs zene, elméletileg, zsong valami halk a háttérben. De ez nem befolyásolja a nézőt, inkább palpi befolyásol minket is. Szerintem a fiam szónak, van olyan jelentősége, mint ahogy Dzséjt írta.

Ahogy megtudjuk mi a helyzet, Anakin előbb kételkedik, majd felfogja, hogy ez a valóság.

Ahogy ez bekövetkezik, én úgy jellemezném, hogy bekapja a horgot, a zene megadja ami kell a jelenetnek. Horog bekapást úgy érzékelteti, mintha teljesült volna egy vágya Anakinnak. Egy ilyen mégegyszer lesz, mikor Palpi felfedi magát Anakin előtt. Akkor ugyanilyen jól elkapott zenei erősítéssel, adja meg a zene azt az érzelmi plusszt, ami nekem azt, adja, hogy Anakinnál leesik a 20 fillér, megérti mi a szitu, egy lépéssel közelebb kerül a vágyaihoz, amit konkrétan nem tud, hogy mi, most csak a hatalom.

Erre egy lapáttal rátesz, Palpi beköpése, hogy szükségük van rád nem is tudják mennyire. Ez ismerve a további történéseket, óriási poénná növi ki magát, a zene pedig, kiteljesedik valamelyest, de átvált kicsit baljósabba, ahogy a Jedi templomot mutatja a kamera. Koránt sincs itt minden rendben, de ez a következő részlet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem nem jön be ez az indítás. Ha kivágták innen a kezdő mondatokat (megjegyzem, nem baj, hogy kivágták, mert valóban ismétlés lett volna, és sok olyat is kivágtak, ami viszont nem volt az), akkor a vágás lehetett volna ügyesebb is, mert itt űrt érzek.

 

Az utolsó mondatot a fekete alakokkal egyenesen imádom, kedvenceim közé tartozik :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

emlékezteti rá, hogy hányszor segitett neki, majd utána kér tőle szivességet. Itt viszont rögtön szivességet kér.

 

Ezt úgy mondod, mintha ennek a szivességnek eleget tenni, nagy megtrehelést jelenette volna Anakin számára. :( Valószínű ő örült neki a legjobban. Bármit megtett volna, hogy bekerüljön a tanácsba.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a beszélgetés már nekem is eszembe jutott, de ez már a kinevezés után volt, vonatkozhatott az adott helyzetre is. Nem korábbra. Erősen határeset, egyéni megítélés kérdése, hogy ki minek veszi, gondolja :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a beszélgetés már nekem is eszembe jutott, de ez már a kinevezés után volt, vonatkozhatott az adott helyzetre is. Nem korábbra. Erősen határeset, egyéni megítélés kérdése, hogy ki minek veszi, gondolja :D

 

A lényeg nem az, hogy Obi1 pont a kinevezés előtti időkről beszél? "Vágytál rá" - nyilván korábban már valahogy tudatta Anakin Obi1-al, hogy szívesen lenne tanácstag. Főleg, ha azt nézzük, hogy Palpi minden idők legnagyobb jedijének akarja látni Anakint. Ő meg érzi is saját magán ezt. Ott a helye a nagyok közt - gondolhatta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a beszélgetés már nekem is eszembe jutott, de ez már a kinevezés után volt, vonatkozhatott az adott helyzetre is. Nem korábbra. Erősen határeset, egyéni megítélés kérdése, hogy ki minek veszi, gondolja :D

 

Közben leesett, hogy mire gondoltál. :26: Palpi lépése és a Tanács közlése közötti időre. Akkor már tényleg benne lehetett a vágy. Viszont az ep1-2 tekintetében Anakin jelleme szerintem igazolja, hogy ő már korábban is vágyhatott konkrétan egy fotelre a Tanácsban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként érdekesség, hogy az EpII hasonló jelenetében is a párbeszéd közepébe kapcsolódunk bele ("I will talk with her..."), tehát ott sem halljuk a beszélgetés felvezetését. Más kérdés, hogy ott nincs ilyen csúnya, hosszú szünet. Mindenesetre nálam ez hatalmas párhuzam. Mármint ez a két jelenet :41:

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Revenge of the Sith

Chapter 12: On the Jedi Council

Time: 0:35:17-0:36:46

 

Tartalom

 

Újra a Jedi Templom előtt suhan a kamera, majd a Jedi Tanács termébe találjuk magunkat. Anakin a terem közepén áll a mesterekkel körülvéve. Ki-Adi-Mundi kivételével mindnyájan jelen vannak, ő hologram formájába teszi tiszteletét.

Yoda szerint a Tanács nem fogadta el könnyen, hogy Anakin is tag legyen, a kancellár döntését nyugtalanítónak tartja. Az ifjú Jedi tudomásul veszi ezt, aztán Windu ragadja magához a szót. Érzelemmentesen jelenti ki, hogy bár Anakin a Tanács tagja lett, a mesteri címet nem kapja meg.

Anakin döbbenten egyenesen a Jedi mesternek szegezi a kérdést: „Mi?” A Jedik mindegyike összenéz, Anakin pedig egyre hevesebben beszél. Nem érti, hogy tehetik ezt vele a Jedik, szerinte ez arcátlanság, igazságtalan, és nem lehet tanácstag mester rang nélkül.

Windu szigorúan utasítja, hogy üljön a helyére. Anakin elnézést kérve foghad szót. Egykori mestere helytelenítő pillantásának tüzében foglal helyet.

Ezután Ki-Adi-Mundi veszi át a szót és jelenti, hogy átkutattak minden rendszert a Köztársaságban, de nem találták Grievoust. Yoda bölcsen megállapítja, hogy a tábornok a Peremvidéken rejtőzhet. Obi-Wan elmondja, hogy nincs elég hajójuk egy ilyen méretű kutatáshoz, Ki-Adi-Mundi pedig szóvá teszi, hogy a wookie-k bolygóját is támadás érte. Windu szerint azon a bolygón kiélezett a helyezet, Kenobi szerint azt a bolygót nem veszthetik el. Yoda vállalja, hogy ő elmegy oda, mert jó a kapcsolata a vukikkal. Windu beleegyezik, hogy Yoda elvigyen egy klón zászlóaljat a Kashyyykra, majd szokásos jókívánságukkal lezárja a gyűlést: „Az Erő legyen mindnyájunkkal.”

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

A Jedi Templom még sohasem volt ilyen hátborzongató. A kép és a zene olyan egyveleget alkotott, hogy a hátamon feláll a szőr, akárhányszor látom. A Sötét Oldal leple rájuk borult, közeleg már az alkony és ez a jelenet ezekkel a képekkel és hangokkal végig ezt az érzést erősítik.

A Tanácsterem első felbukkanása sem lett vidámabb, szinte tapintható a lesújtottság. Anakin érdekes módon nem akad fenn Yoda szavain, ez számomra azt mutatja, hogy az apró mestert igazán tiszteli. Ellenben Windu szavain egyenesen kiakad. McGregor megint viszi a prímet, ez a fickó ebben a részben majdnem végig frenetikus. Ahogy megrázza a fejét, mikor Anakin leül… A Jedik zavara is nagyon megfogott, ahogy összenéznek, nem tudják, hogyan reagáljanak Anakin kifakadására. Windu megoldja, meglepően dühösen. Windu ekkor kezdte feltornászni magát a szereplőkedvenc listámon. Végre érzelmekre is képes. Az ep1-2-ben olyan semmilyen volt a figurája, itt kezdett kibontakozni.

Azt viszont nagyon nem értem, Ki-Adi-Mundiék miért a Köztársaságban keresték Grievoust. Na majd pont ott bújik el, a frontvonal innenső felén.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó jelenet, de hatalmasat hibáznak a Jedik. Yodát nem lett volna szabad elküldeni azok után, hogy gyanús a coruscant-i helyzet (legalábbis itt már felettéb gyanús kell, hogy legyen).

 

Szóval nagy hiba volt... Arra meg kíváncsi lennék honnan ered ez a jó kapcsolata Yodának a vukikkal :D

 

Egyébiránt én Anakint is meg tudom érteni. Nem lett volna szabad kirohannia,de ezt ő is belátja szerintem... bár... lehet, hogy csak nem akarta, hogy kidobják a teremből :D

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csúcs ez a jelenet! Anakin dühe, Obi-Wan rosszalása mind-mind frenetikus!! Mace Windu itt kezd el igazán Anakin ellen fordulni. Fantasztikus látni Anakint, mint a Jedi-tanács tagját. :shock: Egyszerű kisgyerekből hova jutott...

 

Yoda meglepetéssel szolgál, mely szerint régóta jó kapcsolatban van a wukikkal (egyébként ezen nem tudom mi nevetni való van... retardáltaknak jó poén lehet), ezért őt küldik a Kashyyyk-ra. Nem értem miért Anakinnak kellett volna mennie, amikor Yoda amúgy is régről ismert vendég volt ott.

 

Grievous a peremvidéken bujkál, de ez nem a Köztársaságot jelenti szerintem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is vicces, hogy Yodának jó a kapcsolata a vukikkal.

Ha csak a méretkülönbségre gondolunk. Gondolom a moziban kuncogók, elsősorban ezen nevettek.

 

Obi-Wan frenetikus, Ahogy Mace is, szinte egy legyintéssel elintézi a kis hülyét. Kíváncsi vagyok ahhoz mit szól, ha megköszönik neki, hogy eljött, de mégsem veszik be a tanácsba, mert ilyen kirohanásokkal nem méltó rá.

Kár, hogy az a mondat kimaradt, hogy: "Erőssebb vagyok mindannyiótoknál!". Ez még egy lapát lett volna az egészre.

Aztán, ahogy Obi-Wanra néz Ki-Adi rosszallóan, hogy így tanítottad meg ezt(Ez a te tanítványod?). Rajta kérik számon Anakin hülyeségét.

 

Azért, az legalább a fejlődés legkisebb jele, mikor csuklóból bocsánatot kér, biztos rásandított Obi-ra akkor szokott helyre jönni az esze. Előtte néha szégyelli magát. Fogcsikorgatva leül és nem szól semmit, mint egy sértett primadonna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.