Ugrás a kommentre

Egyéb fontos


Darth Krande

Ajánlott hozzászólás

Tudjátok, mint az a vicc, amit itt olvastam régebben (asszem):

 

Egy nő...

 

20 év alatt mesét kér, hogy ágyba bújjon veled,

30 év alatt mesésen jó az ágyban

40 év alatt pedig mese nincs, irány az ágy!

 

:D Ennyit az érettségről :D :D

Donát, ez a vicc nem túl életszerű. :D Már a 40 év alatti kategóriára írtak is röhejesek, de arról már nem is ír, mert nem érdemes, hogy mi van 40 felett. Biztos az intenzív osztály - szerinte... :D Hát én nem így látom. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Donát csak egy részét és máshogy írta le a viccnek, azért furcsa. A teljes és a jó ez:

Hogyan kell bánni a nőkkel különböző életkorukban??

 

8 évesen: lefekteted aztán mesélsz neki.

18 évesen: mesélsz neki aztán lefekteted.

28 évesen: nem kell mesélned ahoz hogy lefektesd.

38 évesen: mesél neked áztán lefektet.

48 évesen: mesélsz neki ahoz hogy ne kelljen lefektetni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Elég faramucin jön ide, de most olvasgatom I. László 1077-es törvénykönyvét és érdekes infó, hogy anno más büntetés járt azért, ha egy adott bűnt egy fiatal lány követett el és más akkor ha ugyanazt egy férjes asszony vagy egy özvegy.

 

Pl. ha egy fiatal lány lopott akkor:

 

"Ha valamely hajadon leány lop, adják el és ne nyerje vissza többé szabadságát.

És ha valaki felszabaditja, veszitse el az árát, a leányt pedig vigyék a király udvarába."

 

De ha egy férjezett:

 

"Ha valamely férjes asszony lopásra vetemedik, veszitse orrát, őt pedig adják el és minden vagyona, melylyel férje halála után máshoz mehetett volna feleségül, veszszen utána.

 

És ha az illető özvegy:

 

"És ha özvegy asszony esik azon vétekbe, tolják ki fél szemét, és kivévén az ő fiait illető részt, legyen semmivé a maga részével."

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És vajon azért volt ilyen megkülönböztetés a nők családi státusza szerint, mert ők voltak jellemzően a tolvajok?

Ha igen, ez érdekes...

 

Nem, inkább csak az tükrözödik itt vissza, hogy a lopás minden fajtáját külön akarták kezelni, s mindezt néha igen fura szempontok alapján (például itt azzal, hogy milyen státusza van a nőnek). Igazából az egész törvénykönyv óriási spektrumát vonultatja fel a különféle lopási módoknak és azok bűntetésének (külön rendelkezés van arról, hogy mit kap az a tolvaj, aki a családon belül lop meg valakit, külön rendelkeztek arról, hogy mi van akkor ha egy tolvaj menedéket kér egy templomban, de utána azt a templomot elhagyja stb.).

 

Ez azért volt fontos, mert amikor I. László hatalomra került 1077-ben, már majdnem száz éve zajlott az a nagy társadalmi átalakulás, melynek során a nomád magyarokból, letelepült földmüvelők lettek, ám még senki nem hozott törvényt a magántulajdon védelmében. Pedig az átalakulás egyik nagy hozadéka volt a magántulajdoni viszonyok megváltozása. Mig a nomád időkben alig volt az egyszerü embernek jelentős, a többiekétől eltérő saját vagyona, addig a földmüvelés és a betelepült olaszok révén gyökeret verő iparosság (kézművesség) okán egyre többeknek lett mit a tejbe apritania, mig a kevésbé szerencsések örülhettek, ha a kezükkel feltudták turni a földjüket. Mindez úgy, hogy semmiféle társadalmi elfogadottsága nem volt annak, hogy a másik tulajdonát tiszteletbe kell tartani. Ugyhogy innentől mindenki, úgy lopott ahogy tudott. I. Lászlónak ezért volt kvázi az első döntése a megkoronázása után, hogy szankciók egész sorát vezette be a lopás különféle fajtái ellen. És ezek rendszerint igen kegyetlenek voltak, hogy kvázi beleverje a magyarokba, hogy lopni rohadtul nem frankó. Az alább idézett orrlevágás és szemkinyomás mellett volt olyan lopási tétel amiért simán akasztás járt.

Egyébként látványos, hogy a legmegbocsátobb a hajadon leányokkal volt ("csak" rabszolgasors, de csonkolás nélkül). Csak tippelni tudok, de gondolom belátta/látták, hogy egy max. 14 - 16 éves lány kilengése nem egyenértékű egy felnőtt ember hasonló bűnével, meg gondolom nem akarták a leányzókat tömegestül csonkolni, miközben ezzel komoly munkaerőt veszitenek vagy nyomoritanak meg.

 

(Történelmi öt percünket hallották :) )

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remek napot zárok. Kimentem bringázni, hazafelé jövet egy szabálytalanul és figyelmetlenül bringázó párnak hála elestem és eltörtem két ujjam. Király... :roll:
:P Ez azért elég durva! A durva anyjukat az ilyeneknek. :lol::P Még jó, hogy nem lett nagyobb bajod. Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nah, bazz. :lol: Nem mondom, hogy részvétem, de remélem hamar befor az "ebcsont" :P

 

Ma én is voltam tekerni ( kihasználtam még a szép időt) és hál isten most nem akadtam fel senki nyakán.

Amúgy kissé elbizonytalanít az a tény, hogy a múltkor egy jó emberes tempó alatt két hatvanas úriember is úgy eltekert mellettem mint a tornádó. :roll:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nah, bazz. :P Nem mondom, hogy részvétem, de remélem hamar befor az "ebcsont" :P

Gyorsan gyógyulok, ez az én szerencsém :P Csak most alig tudok gépelni, ami idegesít :D

 

:o Ez azért elég durva! A durva anyjukat az ilyeneknek. :roll::lol: Még jó, hogy nem lett nagyobb bajod.

Mondok még durvábbat, meg se álltak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.