Ugrás a kommentre

A Jedi és a Sith rend


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Azt írtam korábban, hogy ha legális úton vívja ki a diktatúrát a nép és a Szenátus, akkor nincs igazán mit tenni. Na most Palpi ezzel a kettős szereppel és machinálással félrevezetett mindenkit, csalt, így érte el, hogy diktátor legyen. Ez nem fér bele a jogszerűség kereteibe, tehát felléphettek ellene. Ha Jóska lett volna, akkor is. Csak valószínűleg a szennyes kiteregetésével, a Szenátusfelvilágosításával és közreműködésével.

Viszont Jóskáról kiderült, hogy sith, akit a jediknek mindenképp kötelességük kiirtani, így radikálisan támadtak. Amíg ugyanis erről nem tudtak, addig nem léptek fel agresszívan Palpi ellen. A demokrácia már elég régen megborult Palpi különleges jogaival és nem lépett fel ellene a Rend. Tehát ameddig nem derült ki, hogy a Köztársaságot konkrétan a sith nagyúr fertőzte meg és irányítja, addig nem szóltak bele a demokratikus elvek megbomlásába.

 

Kíváncsi lettem volna mi történik ha nem fedi fel magát Palpi, nincs a 66-os parancs és úgy sikerül neki keresztülvinni a Szenátuson a Birodalom létrehozását. Én úgy gondolom, a jedik erre se akarták volna megbuktatni, hisz ez sem volt antidemokratikusabb, mint a korábbi jogkörszélesítések.

Azt el tudom képzelni, hogy a Rend kilép az eddigi hatósági, rendfenntartói szerepköréből és nem szolgálja a Birodalmat. De, ahogyan a hutt területeken sem kardoskodtak a demokráciáért, úgy valószínűleg a Birodalom ellenében sem tették volna.

 

Ezzel nem értek egyet, több okból kifolyólag sem.

 

1.) Obi-wan és Anakin mondatai

Úgy gondolom, hogy a szövegben elhangzott mondatok egyértelműen a Köztársaság és a Demokrácia szolgálatát támasztják alá a Jedik részéről. Itt rögtön elvetném a Hutt példádat, hisz az kívül esik a Köztársaságon, a Jediknek ott érvényes mandátuma nincs. Van viszont a Köztársaságon belül, amire hivatkozva Obi-wan azt mondja, hogy ő nemcsak az államformát, de magát a demokráciát is védi. Ez elég nyomós érv, lehet csűrni-csavarni, de a lényeg akkor is az marad: a Jedik a demokráciára esküdtek fel. Továbbá a Szenátusra és nem annak vezetőjére.

 

2.) Mi is az a demokrácia? Az, amikor a Törvényhozó, a Végrehajtó, és az Ítélethozó hatalmi ágak elkülönülnek egymástól. Azt írod, hogy a Jediknek az EpII-ben semmi bajuk sem volt Palpatine hosszú kormányzásával. Nem tudjuk pontosan, hogy Palpatine mikor lépte át a mandátumi idejét (azt tudjuk, hogy Obi a III. részben megjegyzi, hogy már túllépte, de ez történhetett a háború 3 éve alatt is), csak annyit, hogy az EpII-ben Palpatine már tíz éve kormányozza a Köztársaságot. Megsérült ezzel a demokrácia? Ha meg is, csak minimálisan, mert ahogy Roosevelt Amerikáját is bajos lenne diktatúrának nevezni, úgy itt sem történt meg a hatalmi ágak összemosása.

Amikor a Szenátus felruházza Palpatine-t a Rendkívüli jogokkal, akkor lényegében megkapja a hadsereg felállításának lehetőségét, de pl. az EPIII könyv szerint csak a regény idejében lett a Hadsereg Egyedüli Parancsnoka, az EpII-ben még nem. De ez EU - nem EU-s forrásokra nem emlékszem, hogy konkrétan lettek-e volna arra nézve, hogy Palpatine a Végrehajtó hatalom (Kormány) mellett a teljes katonai hatalmat is megszerezte volna az EpII-ben. Persze hivatalosan.

 

3.) A III. részre jelentősen változik a helyzet. Egyfelől, Palpatine szinte korlátlan katonai hatalommal rendelkezik, másfelől plusz jogosítványai megengedik, hogy felgyorsítsa a háborút, ergo a törvénykezés terén is nagyobb teret enged neki vélhetően. A Jedik pedig egyre szúrósabb szemmel nézik hatalma kiteljesedését, viszont hagyják dolgozni azért, mert véleményük szerint a háborút le kell zárni. A hangsúly a háború végén van, ugyanis egyértelműen lejön a filmből, hogy amíg tart a Klón Háború, addig a Jedik is szükségesnek érzik, hogy a hatalom összpontosuljon (jó példa erre Anakin reakciója Obi-wan aggályaira, és nem hiszem, hogy ő az egyedüli a Renden belül, aki így érez) hiszen ahogy Nabo is írta, demokráciával, erős kezű vezető nélkül kisebb az esélye egy sikeres hadviselésnek (legalábbis szerintem). Ugyanakkor a Jedik egyértelműen kifejtik, hogy a háború végeztével Palpatine-nak le kell mondania különleges jogosítványairól (Windu-Yoda-Ki-Adi), pedig ekkor még szó sincs arról, hogy Palpatine Sith lenne! A lényeg tehát az, hogy a Jedik a háború végeztével semmiféle diktatúrát nem tűrtek volna el akár Sith vezeti azt, akár nem. Magyarul Palpatine működését a háború mielőbbi lezárásához szükséges rosszként fogják fel, ezért nem avatkoznak közbe a filmben: hisz Grievous legyőzése, vagyis a háború vége "egész véletlenül" egybeesik Palpatine"lelepleződésével" tehát azt nem láthatjuk, hogy miképp reagáltak volna a Jedik egy mezei "Jóska" diktátorral szemben, de a korábbi Ki-Adis beszélgetés alapján attól még van elképzelésünk: maguk álltak volna a Szenátus élére, és eltávolították volna Palpatine-t (ami, ha Palpi nem Sith, nyilván egyszerűbben ment volna).

 

4.) Amikor leesik a tantusz, rájöttek, hogy ez a rendszer nem csupán a háború miatt centralizálódott Palpatine kezében, de egyúttal már diktatúrává is vált. Ugyanis, azt már korábban sejtették, hogy a Sith lord kezében tartja a Szenátust és a Bírákat, amikor pedig kiderült, hogy eme Sith Lord nem más, mint Palpatine, összerakták, hogy a diktatúra már meg is született, még ha nem is nevezték eddig nevén. Az Igazságszolgáltatás (bírák), a Törvényhozás (Szenátus) és a Végrehajtó hatalom is Palpatine kezében volt. Hogy mennyire Demokrácia Pártiak a Jedik azt jól mutatja, hogy mikor letartóztatni mennek a főkancellárt, még akkor is azt mondják, hogy "A Szenátus majd dönt a sorsáról" pedig köztudomású, hogy a Szenátus a Sith kezében van (és ha hisznek Anakinnek, akkor Palpi kezében is, bár valószínűleg itt az a tényező is közrejátszik, hogy Windu nincs meggyőződve Palpatine Sith-ségéről, ezért mondja ezt itt, míg később, a villámok után már nem akarja a Bírák elé citálni, mondván, hogy úgyis ő befolyásolja őket).

 

A Jedik a Szenátusra és nem pedig annak vezetőjére esküdtek fel. Ez sok mindent jelent, de leginkább azt, hogy mindenkor a Szenátus legitim és demokráciát biztosító működését kell védeniük. Palpatine tudta, hogy Sithségét fel nem fedve sem alakíthatna ki egy olyan birodalmat, mint amit a klasszikus részekben láthatunk, ugyanis a Jedik ezt nem hagynák. Ők a békére és az igazság védelmezésére esküdtek fel a Köztársaságban. Utóbbi pedig magában foglalja azt is, hogy a zsarnokság ellen épp úgy fellépnek, mint bármely, Köztársasági bolygót érintő, külső fenyegetésre.

 

Végül de nem utolsósorban: diktátort lehet törvényes hatalomra juttatni demokráciában (pl. megszavazzák Főkancellárnak), de diktatúrát nem. Onnantól kezdve, hogy a jogszerűen megválasztott vezető kezdi összemosni a különböző hatalmi forrásokat, a demokrácia és a diktatúra közti mezsgye összeszűkül, majd átlépünk a másik rendszerbe, ami viszont már akkor sem a nép érdekét szolgálja, ha az említett vezetőket, vezetőt, közvetve vagy közvetlenül ők is választották meg. A demokrácia őrzése ugyanis magában foglalja a Szenátus törvényhozási jogkörét, azaz a Nép akarata akkor érvényesül, ha a törvényeket és a végrehajtást nem egyetlen személy, hanem a szavazók megválasztott képviselői intézik.

 

Ezért fontos, hogy a Jedik mandátuma őket a Szenátushoz, és nem a vezetőjükhöz köti: nekik a Szenátus jogszerű működését kell garantálniuk, ami egyet jelent a diktatúra akadályoztatásával is.

 

Szerk.: Most látom, hogy Nabo is hasonló vonalon indult el.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

E szerint a beszélgetés szerint nem csak szájkatatéztak volna, és ez még azelőtt volt, hogy kiderült volna róla hogy sith nagyúr

Mace Windu: I sense a plot to destroy the Jedi. The Dark Side of the Force surrounds the Chancellor.

Ki-Adi-Mundi: If he does not give up his emergency powers after the destruction of Grievous, he must be removed from office.

Mace Windu: The Jedi Council will have to take control of the Senate to ensure a peaceful transition.

Igen, ebben igazad van. Erre írtam, hogy ez a fajta fellépés, amiről itt beszélnek, jogszerű. Hiszen a főkancellár hivatalosan addig lett felhatalmazva ezekkel a jogokkal, amíg a vészhelyzet tart. Amennyiben annak vége, ő pedig nem mond le, azzal ellenszegül a Szenátus akaratának, amivel megsérti a Köztársaság törvényeit, tehát felelősségre vonható, megbuktatható.

Amíg pedig nem lesz meg a helyettese és nem rendeződik a helyzet, addig a jedik vennék át a szerepét. Mondjuk ez utóbbi elég nagy baromság, nem is csoda, hogy pont csoki bácsi szájából hallhattuk. :D Yoda finoman le is teremti, hogy sötétség felé vezet ez a gondolatmenet.

 

A kérdés inkább az, hogy mi lett volna ha a Szenátus igenis követeli, hogy Palpi tarthassa meg a jogokat, mert ők Birodalmat akarnak. Ahogyan azt is követelték, hogy a törvényes hivatali ideje lejárta után is maradhasson. Ez esetben én nem lennék biztos abban, hogy a Rend megbuktatta volna Palpit, felszámolta volna a Szenátust és a népre is ráerőltette volna a régi rendszert.

Ugyanis ezt már korábban megtehették volna. A Birodalom létrejötte igazából csak szimbolikus jelentőséggel bírt. Nem itt szűnt meg a demokrácia létezni, hanem sokkal korábban. Itt lényegi jogköröket nem kap már Palpi, csak megerősítik azokat, amiket már amúgy is birtokolt. Ha a jedik keresztül akarták volna húzni a jogszerű diktátori szerepét, akkor lett volna rá lehetőségük nem is egyszer.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pb: Az én hozzászólásom túl hosszú lett, hogy figyelmen kívül hagytad? :P

 

Csak mert abban leírtam, hogy a Jedik azért nem tettek korábban Palpatine térnyerése ellen, mert egyrészt a Szenátussal egyetértésben cselekedett, másrészt viszont, és ez a fontosabb, a háború végét szerették volna elérni, és ehhez érezték, hogy szükség van bizonyos fokú központosításra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pb: Az én hozzászólásom túl hosszú lett, hogy figyelmen kívül hagytad? :P

 

Csak mert abban leírtam, hogy a Jedik azért nem tettek korábban Palpatine térnyerése ellen, mert egyrészt a Szenátussal egyetértésben cselekedett, másrészt viszont, és ez a fontosabb, a háború végét szerették volna elérni, és ehhez érezték, hogy szükség van bizonyos fokú központosításra.

Ja, sry, nem erről volt szó, csak pont miközben írtam küldted be a hozzászólást, aztán elolvastam, de nem akartam, hogy flood legyen. :)

 

A kiemelt rész pontosan az, amiről eddig beszéltem és ami szerintem nagyon fontos. Az előző hozzászólásodban is írtad, hogy a jediknek a Köztársaságot (demokráciát, Szenátust) kell védeniük, nem pedig a vezetőjét. Tökéletesen igazad van. Csak épp a Szenátus nagy része rajong Palpiért és diktátort csinált belőle. Márpedig a Köztársaság és a demokrácia pontosan azon alapszik, hogy amit a nép akar, az lesz.

Ha a Szenátus annak ellenére kitartott volna Palpi mellett, hogy az csúnyán megvezette és becsapta őket, hogy a pusztító háború miatta tört ki és zajlott, stb.., az teljesen legális lett volna és aligha léphettek volna fel ellene a jedik. Hisz pl. azt írtad, hogy ez esetben a Szenátus élére állt volna a Rend. De mégis hogyan állt volna az élére ha azok pont az ellenkezőjét akarják?

Az Ep.1-ben, amikor a TF egy szerződéssel akarja törvényesíteni Naboo megszállását, akkor sem mondják a jedik, hogy "tojunk a törvényekre, írja csak alá a paktumot, aztán majd úgyis szétverjük őket". Épp az a lényege az ilyen intézkedéseknek, hogyha jogszerű úton történnek, akkor a hatóságok nem tudnak beleszólni.

 

Winduék valószínűleg úgy gondolták, hogyha Palpi nem mond le, azzal bizonyítja bűnösségét és antidemokratikusságát, mire a Szenátus fellázad ellene. Viszont ő a hatalmat már nem engedné ki a kezéből, így el kéne kalapálni, felelősségre vonni, új főkancellárt választani, az extra jogköröket visszavonni, stb..

Esetleg ennek a folyamatnak az idejére vehették volna át a jedik a Szenátus vezetését, de azért ezt inkább tulajdonítsuk Windu szokásos csodás ötletelésének, mint sem a Rend általános álláspontjának.

 

Abban is igazat adok, hogy a jedik azért tűrték Palpi térhódítását, mert háború volt, amit minél hamarabb le akartak zárni. De ha nem lett volna háború, akkor az öreg eleve nem kapta volna meg a kiterjesztett jogköröket, mert nem lett volna mire hivatkozva átverni a Szenátust. Így ha előállt volna az ötlettel, akkor lehurrogták volna, ha pedig tovább erősködött volna, akkor simán megbuktathatták volna az antidemokratikus nézeteiért. De akkor se lekaszabolták volna a jedik, hanem a bíróság döntött volna a sorsáról.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De a Jedi Rendnek akkor is a Szenátus érdekeit kell figyelembe vennie cselekvésekor, amikor a Szenátus nem tudja mi a jó neki.

Azért ez elég veszélyes gondolatmenet.

Ha a jedik döntenék el azt, hogy kinek mi a jó és mindenféle törvénytől, ill. az illetékesek akaratától függetlenül ráerőltetnék a demokráciát a Köztársaságra, akkor az már nem is lenne demokrácia és Köztársaság. Akkor ez ugyanúgy diktatúra lenne, csak épp a Jedi Rend diktatúrája és ők éppen a saját elveiket erőszakolnák mindenkire.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

pb: A Jediknek a Szenátus legitim működését kell szerintem szem előtt tartaniuk. Ha ők a diktatúrára voksolnak, mert megvezeti őket egy ember, a Jediknek muszáj beavatkozniuk, az igazság érdekében, hiszen a zsarnokság esetében az igazságszolgáltatás is megbicsaklik. Emellett azt kell garantálniuk, hogy a galaxis lakóinak érdekét a Szenátus érvényesíteni tudja (ez a demokrácia), ez pedig diktatúrában sérülne, ezért be kell avatkozniuk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

pb: A Jediknek a Szenátus legitim működését kell szerintem szem előtt tartaniuk. Ha ők a diktatúrára voksolnak, mert megvezeti őket egy ember, a Jediknek muszáj beavatkozniuk, az igazság érdekében, hiszen a zsarnokság esetében az igazságszolgáltatás is megbicsaklik. Emellett azt kell garantálniuk, hogy a galaxis lakóinak érdekét a Szenátus érvényesíteni tudja (ez a demokrácia), ez pedig diktatúrában sérülne, ezért be kell avatkozniuk.

Ha az igazság birtokában vannak, mégis a diktatúrára voksolnak, akkor az legitim működés. ;)

Ha jogszerűtlenül megvezeti őket vki (ahogy tette ezt Palpi), akkor az nem az. Ilyenkor fel kell göngyölíteni az ügyet és kideríteni az igazságot. Ez az eredmény természetesen felülírja az addigi összes vele kapcsolatos döntést. De ekkor is a Bíróság (vagy nem tudom mi a Köztársaság erre kijelölt szerve) fog dönteni a sorsáról. Arról pedig, hogy az eddig hozott intézkedésekből és törvényekből mi marad meg és mi nem, a Szenátusnak van joga dönteni.

 

Természetesen ha a Köztársaság (nem a galaxis) lakói úgy érzik, hogy a Szenátus már nem az érdekeiket képviseli és ellenszegülnek annak, akkor vmi népszavazásféle keretében a vezetésnek kötelessége lehetőséget biztosítani a népakarat érvényesítésére. Ha ezt nem teszi meg, akkor az szintén törvénybe ütköző és indokolja a beavatkozást.

 

Egyébként tökéletesen értem az álláspontotokat az egésszel kapcsolatban, de nézzünk szét a mi kis jelenlegi és közeli galaxisunkban. Ha egy nép és a Parlamentje masszív egyetértésben kiáll vki/vmi mellett, akkor nincs az az isten, aki ebbe beleszólhasson. Legalábbis belülről.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Majdnem az összes diktátor demokratikus úton jutott hatalomhoz. A SW ban is ez történt. Söt kis hazánkban is ez történt. A nép akarat. az a fő. Senki más, külsős nem fog e miatt tiltakozni, ha mi magunk nem váltjuk le. Egyébként ezt a Palpinak adott különleges jogosítványokat nem értem. Miért kell azt a főkancellárnak visszaadni, miért nem vonja vissza a szenátus egyszerűen tőle. Ekkora ökör, életveszélyes szisztémát kitalálni, meg is érdemelték amit kaptak. Azt hiszem Rómában volt hasonló a rendszer, háborús időkben választottak egy teljhatalmú vezetőt, felruházták a jogokkal, az meg nem mondott le. Belőlük lettek a Ceasar-ok, ha jól tudom.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Nekem az ötlet ezen részével nincs nagy problémám. Yoda Ep6-os kijelentését nem venném készpénznek (hogy halála után Luke az utolsó Jedi), az viszont szerintem adja magát, hogy a 66-ost nem csak Yoda és Ben élte túl. A Galaxis hatalmas, a Jedik több ezren vannak... lehetetlen, hogy mindenki pont csatában volt egy parancsot nem megtagadó klónnal a hátában, és elmenekülni se tudott. Pont Yoda és Obi-Wan cáfol rá erre. Ha pedig mások is túlélték, ők hol voltak a Lázadás idején?

Mire várhattak ezek az esetleges "Enklávé" tagjai? Mint írtam arra, hogy eljöjjön az idejük. Hogy fennmaradjanak, gyarapodjanak, átadják tudásukat a fiatalabb Erő-használóknak és a Jedik újfent számottevő fenyegetést jelentsenek, miután kellő létszámúra növekedtek. Több értelme van a kivárós módszernek (mint írtam, a Sith-ek is ezt tették, és nem gyávaságból, vagy lustaságból), mint annak, hogy legyőznek néhány jelentéktelen birodalmi csapatot, de felfedik magukat, elérve, hogy a Sith-ek vadásszanak rájuk és megfosszák a következő generációt a Jediségtől. De emlékszem, hogy erről az Ahsoka topikban is beszéltünk. Akár kamu, akár van valóságalapja az ötletnek, ezzel a részével semmi problémám nincs.

Nem az a lényeg, hogy készpénz-e amit Yoda mond, hanem, hogy annak a mondatnak nagyon komoly súlya volt. Luke-ra lett bízva a Rend sorsa, nem csak Vader és az uralkodó legyőzése. Egyértelmű, hogy Yoda úgy érzi, minden sínen van, ő mindent megtett amit tehetett, eljött az ideje nyugovóra térni. A klasszikus trilógia egyik legkomolyabb esszenciája az, hogy mindkét klasszikus öreg jedi akkor megy el, amikor beteljesítették a sorsukat és elérnek arra a szintre, amikor többet ér az Erő, mint az élet. Ezért is (többek közt) válnak eggyé vele haláluk után.

Az egyértelmű, hogy nem csak ők ketten élték túl a 66-ost, de az tévedés, hogy a Birodalom ne gondolt volna rájuk. Alapból vadásztak az összes potenciálisan életben maradt jedire. Persze ettől még nyilván nem találták meg mindet, de így azok vagy feladták a jediséget vagy jó eséllyel lebuktak. Szórtan maradhattak jedik (mint pl. Ahsoka is), de az szvsz elképzelhetetlen, hogy szervezetten, amolyan titkos szektaként működtek és adták tovább a tanokat és tudást.

Azért Sidious és Yoda nem kispályás Erőhasználók, biztosan érezték volna azt, hogy ilyen jellegű dolgok történnek a galaxisban bhol.

Azt meg értem, hogy arra vártak, hogy eljöjjön az idejük, de kérdem én, mikor? Akkor, amikor már egy "fehéröves" és a Szövetség lebirkózta a Birodalmat? Ahogy a lázadók tudtak rengeteg titkos hadműveletet vezetni, úgy ezeknek a jediknek is kötelességük lett volna. Eleve honnan szedték az utánpótlást. Az Erőt nem lehet belenevelni vkibe, arra születni kell. Komoly kutatómunkát igényel az Erőérzékeny lények "begyűjtése".

A sithek meg erősen más felépítésű Rendben működtek, leginkább a Ro2 korlátozta az erejüket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a félreértelmezés forrása megint a jedik önálló nézőpontjában keresendő. Yoda számára nem az a jedi, aki tud bánni az erővel és fénykardot hord, így teljesen lényegtelen, hogy hány korábbi jedi élte túl a Köztársaságot, ugyanis Yoda sajátos nézőpontja szerint az egyetlen valódi jedi Luke, mert Ő az aki megmaradt, vagy Yoda által rálépett a jediség valódi útjára, míg a többi néhai túlélő bujkálni kényszerült, amivel jelképesen le is mondtak a jediségükre kötelezően jellemző áldozatvállalásról. Ebből a szempontból már Obi sem volt a Köztársaság bukása után valódi lovag. Tehát a Klasszikus trilógia idején Yoda szerint Luke képviselte a járható utat, a járható jediséget, így szempontjából az egyetlen jedi is csak Luke lehetett. Ez a nézőpont nem zárja ki, hogy sok lovag túlélhette a 66-os parancsot.

 

Ne feledjük, hogy Obi sem tekinti magát többi lovagnak! " Valaha én is jedi lovag voltam...."

 

És ez az angolban is múltidő! "I was once a Jedi Knight, the same as your father..."

 

szerk:

 

Sokan felemlegetik, hogy ha maradtak túlélők, azok miért nem harcoltak a Birodalom ellen. A Birodalom egy törvényes államforma, Palpatine demokratikusan megválasztatta magát,gonosz eszközökhöz nyúlt, de attól még törvényesen lett uralkodó. A megmaradt jedik elszenvedtek tehát egy erkölcsi csapást. A köz szemében árulókká alacsonyodtak, Palpatine pedig megdicsőült. A megmaradt lovagok tehát egy dilemmával találhatták szembe magukat. Vagy a törvényesen megválasztott császár ellen fordulnak, ismét elkezdenek katonát játszani, vagy visszatérnek a szerzetesi életmódhoz......melyik a logikusabb választás?

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sokan felemlegetik, hogy ha maradtak túlélők, azok miért nem harcoltak a Birodalom ellen. A Birodalom egy törvényes államforma, Palpatine demokratikusan megválasztatta magát,gonosz eszközökhöz nyúlt, de attól még törvényesen lett uralkodó. A megmaradt jedik elszenvedtek tehát egy erkölcsi csapást. A köz szemében árulókká alacsonyodtak, Palpatine pedig megdicsőült. A megmaradt lovagok tehát egy dilemmával találhatták szembe magukat. Vagy a törvényesen megválasztott császár ellen fordulnak, ismét elkezdenek katonát játszani, vagy visszatérnek a szerzetesi életmódhoz......melyik a logikusabb választás?

De hát ők tudják hogy a Birodalom és Palpatine is rossz/gonosz. Nekik "munkaköri kötelességük", hogy a gonosz és az elnyomás ellen harcoljanak. Arról nem beszélve, hogy miután kiirtották a fajtámat engem marhára nem érdekelne, hogy mi törvényes és mi nem, vagy az hogy ki hogyan került hatalomra. Ha tudom hogy nem helyes, akkor harcolok ellene (főleg a Lázadás megalakulása után már lett volna kiknek az oldalán) és nem egy isten háta mögötti enklávéban lebzselek várva hogy az uralkodót mikor váltja le egy inkompetens barom.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De hát ők tudják hogy a Birodalom és Palpatine is rossz/gonosz. Nekik "munkaköri kötelességük", hogy a gonosz és az elnyomás ellen harcoljanak. Arról nem beszélve, hogy miután kiirtották a fajtámat engem marhára nem érdekelne, hogy mi törvényes és mi nem, vagy az hogy ki hogyan került hatalomra. Ha tudom hogy nem helyes, akkor harcolok ellene (főleg a Lázadás megalakulása után már lett volna kiknek az oldalán) és nem egy isten háta mögötti enklávéban lebzselek várva hogy az uralkodót mikor váltja le egy inkompetens barom.

 

Harcolni, támadni, megdönteni....ez nem a jedi útja, ahogy egy Shaolin papot sem látsz bűnözőket üldözni. A jedik félreértelmezték a TCW történései alatt a kötelességüket és csak Yoda ismerte fel, hogy a császár ellen harcolni nem más, mint hitüket szembeköpni. A jedik nem azzal tesznek a gonosz ellen, hogy azt keresztüldöfik, hanem azzal, hogy léteznek és ez a létezés az erő pozitív kivetülésének a bizonyossága és az egyetlen fegyver, ami a gonosz ellen kell....maga a létezés, mert az erő ebből a létezésből fakad és amikor a jedik ölni kezdtek, akkor az erő ellen tettek és a gonoszt táplálták. Ezért is tanítja Yoda passzivitásra Lukeot, hogy az erejét csak a legvégső esetben használja és akkor is csak védekezésre.

A jedik feladata nem az, hogy megöljék a gonoszt, hanem, hogy biztosítsák a létezésükkel az egyensúlyi állapotot. A gonosz szükséges, hiszen az oldalak egymásból vezetik le önmagukat, ennek a szabályszerűségnek a fenntartása a jedik feladata, semmi más.

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez már csak azért sem igaz, mert a jedi próféciában az egyensúly azt az állapotot jelöli ahol nincs gonosz, szóval hogy ezt beteljesítsék először le kell győzni. Mellesleg a jedik feladata nem a létezésük fenntartása (ez szerintem elég önző cél lenne), hanem a gyengék és elnyomottak megsegítése, ami nehezen összeegyeztethető a bujkálással.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Másrészt, Yoda kertelés nélkül közli Luke-al, hogy csak Vader legyőzése után lehet teljes értékű Jedi-lovag. Obi-Wan pedig rávilágít, hogy ezalatt a Sith megöléséről van szó. Egyébként minden nézőpont kérdése... a támadás is értelmezhető egyfajta védekezésként, ha nem olyan elvekre épül, mint a Sith-ek vagy bűnöző söpredékek esetében. Ezt a fajta túlzott passzivitást, amit néhányan elvárnak a Jediktől, kicsit olyannak érzem, mint Barriss elveit a TCW végén. Elvárná, hogy a Jedik harc nélkül tartsák fenn a békét egy káosz és háború uralta galaxisban.

Azt viszont továbbra is tartom, hogy a kivárás, fennmaradás, erőgyűjtés, gyarapodás sokkal inkább Jedi-erény, és rájuk jellemző, mint az első adandó alkalommal való agresszív fellépés a Lázadás élén. Mint írtam, szerintem több értelme van a létszámuk növekedésére és terjeszkedésükre játszani, mint arra, hogy esetleg minden velük hal. De a babonásabb Jedik akár hihetik azt is, hogy csak a Kiválasztott győzheti le a Sith-eket, így minden próbálkozásuk a kiiktatásukra eleve kudarcra van ítélve. Ez még nem zárja ki az ártatlanok, elesettek megsegítését és a Jedi-elvek képviselését ebben a remete korszakban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Harcolni, támadni, megdönteni....ez nem a jedi útja, ahogy egy Shaolin papot sem látsz bűnözőket üldözni. A jedik félreértelmezték a TCW történései alatt a kötelességüket és csak Yoda ismerte fel, hogy a császár ellen harcolni nem más, mint hitüket szembeköpni. A jedik nem azzal tesznek a gonosz ellen, hogy azt keresztüldöfik, hanem azzal, hogy léteznek és ez a létezés az erő pozitív kivetülésének a bizonyossága és az egyetlen fegyver, ami a gonosz ellen kell....maga a létezés, mert az erő ebből a létezésből fakad és amikor a jedik ölni kezdtek, akkor az erő ellen tettek és a gonoszt táplálták. Ezért is tanítja Yoda passzivitásra Lukeot, hogy az erejét csak a legvégső esetben használja és akkor is csak védekezésre.

A jedik feladata nem az, hogy megöljék a gonoszt, hanem, hogy biztosítsák a létezésükkel az egyensúlyi állapotot. A gonosz szükséges, hiszen az oldalak egymásból vezetik le önmagukat, ennek a szabályszerűségnek a fenntartása a jedik feladata, semmi más.

Ez szerintem nagyon naiv és idealista hozzáállás. Mi az, hogy a jedik feladata, hogy puszta létükkel biztosítsák az egyensúlyt? Ennyi erővel a hétköznapi ember is ezt csinálja, hisz létezik és ezt akár azzal is indokolja, hogy épp a békét hegeszti.

Az pedig egyszerűen nem igaz, hogy a jediknek nem kell harcolniuk és szembeköpték az elveiket. A jediknek igenis kötelességük aktívan fellépni a sithek ellen, sőt megölni őket. Mindig is ezt tették és most is.

A filmekben elejtett megjegyzések a helytelen útra inkább arra vonatkozik, hogy egy konkrét háborúban tábornoki és parancsnoki rangban vesznek részt. Ez pedig elüt a korábbiaktól és a hagyománytól. De nem a küzdelem az, ami önmagában probléma.

 

Másrészt, Yoda kertelés nélkül közli Luke-al, hogy csak Vader legyőzése után lehet teljes értékű Jedi-lovag. Obi-Wan pedig rávilágít, hogy ezalatt a Sith megöléséről van szó. Egyébként minden nézőpont kérdése... a támadás is értelmezhető egyfajta védekezésként, ha nem olyan elvekre épül, mint a Sith-ek vagy bűnöző söpredékek esetében. Ezt a fajta túlzott passzivitást, amit néhányan elvárnak a Jediktől, kicsit olyannak érzem, mint Barriss elveit a TCW végén. Elvárná, hogy a Jedik harc nélkül tartsák fenn a békét egy káosz és háború uralta galaxisban.

Azt viszont továbbra is tartom, hogy a kivárás, fennmaradás, erőgyűjtés, gyarapodás sokkal inkább Jedi-erény, és rájuk jellemző, mint az első adandó alkalommal való agresszív fellépés a Lázadás élén. Mint írtam, szerintem több értelme van a létszámuk növekedésére és terjeszkedésükre játszani, mint arra, hogy esetleg minden velük hal. De a babonásabb Jedik akár hihetik azt is, hogy csak a Kiválasztott győzheti le a Sith-eket, így minden próbálkozásuk a kiiktatásukra eleve kudarcra van ítélve. Ez még nem zárja ki az ártatlanok, elesettek megsegítését és a Jedi-elvek képviselését ebben a remete korszakban.

Így van. Az teljesen elcseszett gondolat, hogy úgy nyerj meg egy háborút, hogy nem harcolsz. Ne tegyél semmit, legyél békés és várd, hogy ettől egyszer csak megtörténik a csoda és a harcot megnyered. Hülyeség. Semmittevéssel még soha senki semmilyen sikert nem ért el.

Épp ezért azzal viszont nem értek egyet, hogy egy jedikből álló szekta semmit nem csinál, mert felesleges kockázat lenne. Az igaz, hogy baromság lenne nyíltan nekimenni a Birodalomnak, de ezt a lázadók sem tették. A legtöbb hadművelet és vezető titkos volt. 20 év kellett mire igazából közvetlenebb lépésre szánták el magukat. Ha egy "nevesincs senkikből" álló Szövetség képes volt bomlasztani a Birodalmat és a végén sikert aratni, akkor ebbe kötelessége lett volna beszállni a jediknek is.

Az meg továbbra is kérdés hogyan gyarapodhattak volna, ha nem volt lehetőségük Erőérzékeny fiatalok gyűjtésére. A cölibátust vad orgiákra cserélték és lett belőlük egy Erőhasználó beltenyészet? :D

No meg arra még mindig nem kaptam választ, hogy mikor jött volna el az ő idejük? Miután a Szövetséget szétverte volna a Birodalom, a régi jedik meg már mind megöregedtek és kihaltak volna? A jediknek egyetlen dologra kellett várniuk (amiatt nem csinált semmit Yoda és Obi), arra, hogy a Birodalom és Palpi iránti rajongás átforduljon utálatba és elégedetlenségbe. Addig nem volt mit tenni. Mire ez megtörtént, ők már olyan öregek voltak, hogy sok esélyük nem volt arra, hogy brute force módszerrel nekiessenek az ellenségnek. A többi történést meg már ismerjük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"Így van. Az teljesen elcseszett gondolat, hogy úgy nyerj meg egy háborút, hogy nem harcolsz. Ne tegyél semmit, legyél békés és várd, hogy ettől egyszer csak megtörténik a csoda és a harcot megnyered. Hülyeség. Semmittevéssel még soha senki semmilyen sikert nem ért el."

 

- Gandhi!

 

"Másrészt, Yoda kertelés nélkül közli Luke-al, hogy csak Vader legyőzése után lehet teljes értékű Jedi-lovag. Obi-Wan pedig rávilágít, hogy ezalatt a Sith megöléséről van szó."

 

Bullshit! Luke utolsó próbája nem a sith Vader általi legyőzése, hanem annak bizonyítása, hogy képes magát függetleníteni a szeretteitől, hogy képes a kötöttségek nélküli jediség útjára lépni. Luke képzése erről szól, hogy ha kell, Yoda intése alapján a nagyobb jóért áldozza be barátait, áldozza be kapcsolatait és mivel Yoda tudja, hogy már Han és Leia esetében sem tud megszabadulni ettől a kötöttségtől, a végsőkig titkolja, hogy Vader az apja. Vader legyőzése által bizonyítja Luke, hogy Anakinnal szemben Ő tényleg képes érzelemmentesen és megkötözöttségek nélkül járni a Jedi útját. Luke képzése során szó nincs a Sith legyőzéséről. Pont ez a lényege a TCWnek és az új trilógiának, hogy a jedik feladták a passzivitásukat és erővel, agresszióval válaszoltak a sötétoldal kihívására. Yoda az egyetlen, aki megértette, hogy a császárt erővel nem lehet legyőzni, hiszen a harcból, a háborúból csak a sötétség profitál. A jedi útja a békés harcos útja. És igen, Yoda nem véletlenül mondja, hogy az erő az életből árad....ezzel gyakorlatilag azt mondja, hogy soha semmilyen körülmények között ne ölj és nem pusztíts és ezt Luke nem érti, hogy miért nem használhatja az erőt támadásra és agresszióra....de itt páran ti sem értitek! :D Yoda az egyetlen, aki ezt felismerte, hogy a puszta létezés a gonosz feletti győzelem abszolút és egyetlen fegyvere, nem az, hogy kardozgatunk és háborúzunk. Lássátok is a filmet, ne csak nézzétek! ;)

 

"Ez már csak azért sem igaz, mert a jedi próféciában az egyensúly azt az állapotot jelöli ahol nincs gonosz, szóval hogy ezt beteljesítsék először le kell győzni."

 

Ez is nagy baromság. A prófécia a sith legyőzéséről szól és azzal jön el az egyensúlyi állapot, ami nem egyenlő a sötét oldal legyőzésével. A sötét olda egy szükséges és természetes létező, a Ying-Yang filozófia testesül meg benne, világos oldal nincs sötétség nélkül és fordítva, hiszen egymást a másik természetéből vezetik le. Az egyensúlyt a sith legyőzésével kell visszaállítani, mert a sith a jelenlétével a sötétséget túlzott mértékben felerősíti és ez a jelenlét kibillenti a törékeny egyensúlyi állapotot, ugyanis a sith mindig háborút generál, ami exponenciálisan növeli a sötétséget, hiszen a háború háborút szül, ahogy a harag és a félelem és a gyűlölet is egymást erősíti. Ti nem néztétek az EpI-et, amikor ezt Yoda levezeti? Nem figyeltétek Yoda szavait amit Anakinhoz intézett, hogy a félelem miként indukálja a sötétoldalt? Ez a lényeg! Ezért kell a sitheket legyőzni, mert a jelenlétük túlzott mértékben növeli a sötétoldal aktivitását. Magát a sötét oldalt nem cél legyőzni, a cél azokat legyőzni, akik a sötétséget túlzott mértékben felerősítik.

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

- Gandhi!

Mi van vele? Elő lehet hozni erkölcsi győzteseket, meg pufogtatni a közhelyeket, hogy a békecentrikus megközelítés mennyi, de mennyi győzelmet hozott már a történelem során, de ezek csak erőltetett belemagyarázások. Hangzatos és utópisztikus meglátások, de semmi velejük sincsen. Hogy a Te szavaiddal éljek: bullshit!

A semmittevéssel nem lehet győzni és ez nem is történt meg soha. Az, hogy én ülök a lepelben és imádkozok, filozofálok, stb., közben meg mások megoldják a dolgokat és megnyerik a csatákat, az nem azt jelenti, hogy én oldottam meg őket. Ez olyan, hogy egy sportoló sem tud nyerni, ha nem küzd és harcol. Láttál már pl. olyan úszót, aki neki se indult a rajtkőről, mégis megnyerte az olimpiát?

Nem vagyok háborúpárti, de a háború a harcról szól és csak az nyerhet, aki harcol. A háborút elkerülni lehet az általad is leírt békés megközelítéssel, nem pedig megnyerni, Ha már kitört, akkor bizony nincs visszaút.

Ennyiből pl. nem értettem együtt Padmé naiv pacifista nézeteivel sem. Addig ok, amíg nincs háború, de utána már csak önámítás. Láthattuk mi történt a Naboo-n, amikor királynő volt. Nem segített a diplomácia, így hát harcolt, és milyen jól tette.

 

"Másrészt, Yoda kertelés nélkül közli Luke-al, hogy csak Vader legyőzése után lehet teljes értékű Jedi-lovag. Obi-Wan pedig rávilágít, hogy ezalatt a Sith megöléséről van szó."

 

Bullshit! Luke utolsó próbája nem a sith Vader általi legyőzése, hanem annak bizonyítása, hogy képes magát függetleníteni a szeretteitől, hogy képes a kötöttségek nélküli jediség útjára lépni. Luke képzése erről szól, hogy ha kell, Yoda intése alapján a nagyobb jóért áldozza be barátait, áldozza be kapcsolatait és mivel Yoda tudja, hogy már Han és Leia esetében sem tud megszabadulni ettől a kötöttségtől, a végsőkig titkolja, hogy Vader az apja. Vader legyőzése által bizonyítja Luke, hogy Anakinnal szemben Ő tényleg képes érzelemmentesen és megkötözöttségek nélkül járni a Jedi útját. Luke képzése során szó nincs a Sith legyőzéséről. Pont ez a lényege a TCWnek és az új trilógiának, hogy a jedik feladták a passzivitásukat és erővel, agresszióval válaszoltak a sötétoldal kihívására. Yoda az egyetlen, aki megértette, hogy a császárt erővel nem lehet legyőzni, hiszen a harcból, a háborúból csak a sötétség profitál. A jedi útja a békés harcos útja. És igen, Yoda nem véletlenül mondja, hogy az erő az életből árad....ezzel gyakorlatilag azt mondja, hogy soha semmilyen körülmények között ne ölj és nem pusztíts és ezt Luke nem érti, hogy miért nem használhatja az erőt támadásra és agresszióra....de itt páran ti sem értitek! :D Yoda az egyetlen, aki ezt felismerte, hogy a puszta létezés a gonosz feletti győzelem abszolút és egyetlen fegyvere, nem az, hogy kardozgatunk és háborúzunk. Lássátok is a filmet, ne csak nézzétek! ;)

Erről IS szól a dolog. De nem csak erről. Többször említik Luke-nak, hogy az uralkodót is le kell győznie, akihez viszont semmilyen kötődése nincs. Ebből az következik, hogy a feladata egyáltalán nem merül ki annyiban, hogy elfogadja az apja státuszát és hajlandó legyőzni őt, ill. a barátaitól is elszakad vmilyen szinten.

Újra kell iterálnom, hogy a jedik nem szakítottak semmiféle passzivitással, mert soha nem voltak passzívak. Mindig is harccal és küzdelemmel léptek fel, amikor arra szükség volt. Nem ez volt az elsődleges megoldás, kerülték amennyire lehetett, de nem riadtak vissza az agressziótól sem. Nem szerzetesek voltak, elvégre a fénykard, ill. amit az Erővel meg tudtak tenni, az nem véletlenül volt a birtokukban.

Yoda olyannyira felismerte, hogy pusztán csak élni kell a gonosz feletti diadalhoz, hogy ennek örömére rögtön be is adta a kulcsot és eltávozott. Nem az volt ott a lényeg, hogy az egyetlen fegyver az élet, mert annak aztán semmi értelme nincs. Az élet tisztelete, megbecsülése nagyon fontos. De ha vki ehhez nem tartja magát, akkor annak sajnos vesznie kell és kész.

 

"Ez már csak azért sem igaz, mert a jedi próféciában az egyensúly azt az állapotot jelöli ahol nincs gonosz, szóval hogy ezt beteljesítsék először le kell győzni."

 

Ez is nagy baromság. A prófécia a sith legyőzéséről szól és azzal jön el az egyensúlyi állapot, ami nem egyenlő a sötét oldal legyőzésével. A sötét olda egy szükséges és természetes létező, a Ying-Yang filozófia testesül meg benne, világos oldal nincs sötétség nélkül és fordítva, hiszen egymást a másik természetéből vezetik le. Az egyensúlyt a sith legyőzésével kell visszaállítani, mert a sith a jelenlétével a sötétséget túlzott mértékben felerősíti és ez a jelenlét kibillenti a törékeny egyensúlyi állapotot, ugyanis a sith mindig háborút generál, ami exponenciálisan növeli a sötétséget, hiszen a háború háborút szül, ahogy a harag és a félelem és a gyűlölet is egymást erősíti. Ti nem néztétek az EpI-et, amikor ezt Yoda levezeti? Nem figyeltétek Yoda szavait amit Anakinhoz intézett, hogy a félelem miként indukálja a sötétoldalt? Ez a lényeg! Ezért kell a sitheket legyőzni, mert a jelenlétük túlzott mértékben növeli a sötétoldal aktivitását. Magát a sötét oldalt nem cél legyőzni, a cél azokat legyőzni, akik a sötétséget túlzott mértékben felerősítik.

Ez igaz, de ettől mi van? Nem az a lényeg, hogy a sötétséget és minden gonoszságot fel kell számolni, hanem, hogy a sitheket ki kell irtani, ahogy a Birodalmat is el kell pusztítani. Ehhez pedig nem a háttérben való semmittevés az út. Yoda és Obi ketten öregek voltak már a harchoz, de amit tudtak, azt még megtették. Ezt követően eljött az idejük a távozásra. Mindezek egyáltalán nem voltak elhanyagolhatóak és végül a végső cél eléréshez vezettek. De mi mentesíti az esetleges jedi enklávét? Egy közösség, tele erejük teljében lévő új Erőhasználókkal, akik az égadta világon semmit nem csinálnak.

 

Nyilván néztük a filmeket és valószínűleg láttuk is őket, csak mindenki kicsit másképp. Ez a SW szintű intézményeknek egyik csodálatos tulajdonsága. Nem tartom célszerűnek az ilyen jellegű élesebb nyelvű megjegyzéseket és tanácsokat, amiket teszel néha. Már csak azért sem, mert általában pont Te látod és értékeled másként a dolgokat, mint a többség. Ez természetesen nem baj, sőt jó is. Még az is lehet, hogy sok dologban Neked van igazad. Persze ez soha nem fog igazán kiderülni, mindenesetre (szerintem) nem annyira stílusos a magas lóról kioktatni a népet. ;):peace:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"Yoda olyannyira felismerte, hogy pusztán csak élni kell a gonosz feletti diadalhoz, hogy ennek örömére rögtön be is adta a kulcsot és eltávozott. Nem az volt ott a lényeg, hogy az egyetlen fegyver az élet, mert annak aztán semmi értelme nincs. Az élet tisztelete, megbecsülése nagyon fontos. De ha vki ehhez nem tartja magát, akkor annak sajnos vesznie kell és kész."

 

Erről szól a TCW, hogy a jedik is (helytelenül) ezt gondolták és ezzel le is tértek a békés harcos útjáról. Maguk indukálták a sötétoldalt, hiszen részt vállaltak egy sehova nem vezető öldöklésben.

 

- A félelem dühöt szül,a düh gyűlöletet,a gyűlölet pedig kínt és szenvedést. Yoda

 

Látod, Yoda már az EPI-ben megmondta és mégis, a jedik ostoba módon ezzel az alaptétellel mentek szembe, amikor részt vállaltak a háborúban. A jedik bukásának az oka, hogy saját szerepüket félreértelmezték. Ezért Yoda az EPIII-ban feladja a fizikai harcot és visszatér a passzív, szerzetesi hadviselés útjára és ezt adja át Lukenak, hogy az erő az életből árad, ezért is sujkolja, hogy semmiképpen se támadjon Luke, ne támadjon, ergo ne pusztítson, csak védekezzen. Ez vonatkozik a sithek elleni fellépésre is, általános érvényű bölcselet. szerk: Megjegyzem Luke így is tesz, mert amikor a császárral kerül szembe, eldobja a kardját és a békés harcos útját választja. Tökéletesen azonosul a jedik eredeti hitvallásával, erkölcsi győzelmet aratott a császár felett és ezzel bevégezte a feladatát. A sithek feletti végső győzelem útja pedig maga a gyarapodás; ADT TOVÁBB AMIT TŐLEM TANULTÁL!

 

"Mi van vele? Elő lehet hozni erkölcsi győzteseket, meg pufogtatni a közhelyeket, hogy a békecentrikus megközelítés mennyi, de mennyi győzelmet hozott már a történelem során, de ezek csak erőltetett belemagyarázások. Hangzatos és utópisztikus meglátások, de semmi velejük sincsen. Hogy a Te szavaiddal éljek: bullshit!"

 

Szóval a passzív hadviselés Gandhin kívül nem ért el eredményt? Hol van most a Római birodalom és hol a kereszténység ala Jézus?

 

"Nyilván néztük a filmeket és valószínűleg láttuk is őket, csak mindenki kicsit másképp. "

 

De te például rosszul nézted, ezért még sokszor meg kell nézned!!! Tedd félre az önbecsülést és higyj nekem! ;)

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bullshit! Luke utolsó próbája nem a sith Vader általi legyőzése, hanem annak bizonyítása, hogy képes magát függetleníteni a szeretteitől, hogy képes a kötöttségek nélküli jediség útjára lépni. Luke képzése erről szól, hogy ha kell, Yoda intése alapján a nagyobb jóért áldozza be barátait, áldozza be kapcsolatait és mivel Yoda tudja, hogy már Han és Leia esetében sem tud megszabadulni ettől a kötöttségtől, a végsőkig titkolja, hogy Vader az apja. Vader legyőzése által bizonyítja Luke, hogy Anakinnal szemben Ő tényleg képes érzelemmentesen és megkötözöttségek nélkül járni a Jedi útját. Luke képzése során szó nincs a Sith legyőzéséről. Pont ez a lényege a TCWnek és az új trilógiának, hogy a jedik feladták a passzivitásukat és erővel, agresszióval válaszoltak a sötétoldal kihívására. Yoda az egyetlen, aki megértette, hogy a császárt erővel nem lehet legyőzni, hiszen a harcból, a háborúból csak a sötétség profitál. A jedi útja a békés harcos útja. És igen, Yoda nem véletlenül mondja, hogy az erő az életből árad....ezzel gyakorlatilag azt mondja, hogy soha semmilyen körülmények között ne ölj és nem pusztíts és ezt Luke nem érti, hogy miért nem használhatja az erőt támadásra és agresszióra....de itt páran ti sem értitek! :D Yoda az egyetlen, aki ezt felismerte, hogy a puszta létezés a gonosz feletti győzelem abszolút és egyetlen fegyvere, nem az, hogy kardozgatunk és háborúzunk. Lássátok is a filmet, ne csak nézzétek! ;

Bullshit! Yoda és Obi-Wan mindig is kész tényként beszélt arról, hogy Luke-nak szembe kell szállnia Vaderrel (Kenobi a megölésére is utal)... nem tudom, mi ez, ha nem elég egyértelmű. Gondolod, hogy Yoda úgy gondolta, Luke szembeszáll a Sith-tel, de nem öli meg, mert az nem a Jedik útja? Nem mellesleg a Jedi elvek az ártatlan életek megóvása mellett szólnak, melyeket a Sith-ek életben maradásával és tétlen "harcmodorral" csak tovább veszélyeztetnének. Jobban nem mennék bele, pb tökéletesen leírta az én gondolataimat is ennek kapcsán...

 

Ezt a stílust pedig kérlek, mellőzd. Szép is lenne, ha egymásnak mondanánk meg, hogy értelmezzük a filmeket. Csak mert valaki másként látja a dolgokat, még nem feltétlen baromság is, amit ír...

 

No meg arra még mindig nem kaptam választ, hogy mikor jött volna el az ő idejük? Miután a Szövetséget szétverte volna a Birodalom, a régi jedik meg már mind megöregedtek és kihaltak volna? A jediknek egyetlen dologra kellett várniuk (amiatt nem csinált semmit Yoda és Obi), arra, hogy a Birodalom és Palpi iránti rajongás átforduljon utálatba és elégedetlenségbe. Addig nem volt mit tenni. Mire ez megtörtént, ők már olyan öregek voltak, hogy sok esélyük nem volt arra, hogy brute force módszerrel nekiessenek az ellenségnek. A többi történést meg már ismerjük.

Itt konkrétan arra gondoltam, hogy a kellő létszám elérése után érkezik el az idejük. Mivel többen nagyobb esélyük van a Birodalom porrá zúzásában, mint parányi szabotázsokkal segíteni a Lázadást. Erő-érzékeny gyermekeket pedig nem lehetetlen a Birodalom radarja által megfigyelve is kutatni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor én is hadd jöjjek egy idézettel: "Ez a fegyver az életed." Ha a jediknek a "békés harcos" passzív útját kellene járniuk, akkor miért egy fegyver a legfontosabb dolguk az életükben?

 

És mellesleg ez a lenti a stílus ami miatt sokan nem komálunk

De te például rosszul nézted, ezért még sokszor meg kell nézned!!! Tedd félre az önbecsülést és higyj nekem! ;)

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"Bullshit! Yoda és Obi-Wan mindig is kész tényként beszélt arról, hogy Luke-nak szembe kell szállnia Vaderrel (Kenobi a megölésére is utal)... nem tudom, mi ez, ha nem elég egyértelmű. Gondolod, hogy Yoda úgy gondolta, Luke szembeszáll a Sith-tel, de nem öli meg, mert az nem a Jedik útja?"

 

Mindketten végletekben gondolkodtok! Lukenak szembe kell szállnia Vaderrel, meg kell tagadnia az apja iránti érzelmeit, végig erre készítik fel. Megtagadni a vérség által diktált érzelmi köteléket, mely által így Luke elnyeri a jediséget. Luke nem öli meg Vadert, nem is ölné meg, nem is akarja megölni, nem is akarhatja megölni, mert amikor arra lehetősége van, akkor erőt vesz magán és a jedi igazi útját választja. Nem egy filmet néztünk, ezek szerint több SW is létezik. Amit én ismerek, abban Luke nem öli meg Vadert, és ezt senki nem is kérik tőle. Annyit kérnek tőle, hogy száljon szembe vele, hogy tagadja meg az érzelmeit és ne engedje, hogy azok befolyásolják az életét. Palpatinet sem akarja Luke megölni és erre ugyancsak nem is kéri senki, szépen becsukja a kardját és kinyilvánítja az erőszak megtagadását, ezzel győzelmet is aratott. Szerintetek amikor Luke becsukja a kardját az uralkodó előtt, akkor mi más terve van még, hogy bombát dob a lábai elé? Luke bevégezte a tervet, megmaradt a jedi útján, nem támadott és nem gyilkolt...tökéletes lovag lett belőle. Igazabb, mint bárki előtte a filmekben.

 

"Ezt a stílust pedig kérlek, mellőzd."

 

Ha igazam van és más ostobaságot hord össze, akkor leírom, hogy igazam van és más ostobaságot hord össze!

 

"És mellesleg ez a lenti a stílus ami miatt sokan nem komálunk"

 

Nem baj, én is sokakat nem komálok! :)

 

"Akkor én is hadd jöjjek egy idézettel: "Ez a fegyver az életed." Ha a jediknek a "békés harcos" passzív útját kellene járniuk, akkor miért egy fegyver a legfontosabb dolguk az életükben?"

 

A fegyver az élete, amivel megvédheti magát, nem pedig a fegyver, amivel mást megölhetsz....miért, neked hogy jött le? Ez a fegyver, amivel mindenkit nyakonszúrhatsz? Ha ez jött le, akkor még neked is meg kell nézned párszor a filmet!

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Erről szól a TCW, hogy a jedik is (helytelenül) ezt gondolták és ezzel le is tértek a békés harcos útjáról. Maguk indukálták a sötétoldalt, hiszen részt vállaltak egy sehova nem vezető öldöklésben.

A TCW sok dologról szól, de erről nem igazán. Felvillantják ezt a motívumot, hisz a filmekben is előkerül. Leginkább Barriss eseténél csúcsosodik ki a dolog, de mivel ő is egyértelműen negatív karakter, nyilvánvaló, hogy a készítők nem azt a nézetet képviselik, amit Te próbálsz sulykolni.

A sötét oldalt meg nagyon nem indukálták a jedik. Ezt már más topikokban részletesen kibeszéltük. Ha hagyják győzni a szeparatistákat a sithekkel együtt, azzal köpték volna szembe magukat. A háborúban állást kellett foglalniuk és ezt a jó oldalon tették. A sithek ármánykodása nem volt ismert, utólag könnyű okoskodni, hogy márpedig semmit nem kellett volna tenniük, mert így is Palpi nyert.

Békés harcos? Na ez az, ami szörnyen önámító és utópisztikus elképzelés. A sehova nem vezető öldöklést pedig háborúnak hívják és ilyeneken dőltek el a történelem nagy dolgai. Lehet szeretni vagy nem szeretni (én sem szeretem), de sajnos ha kitör, akkor végig kell vinni, a kihátrálás nem segít.

 

- A félelem dühöt szül,a düh gyűlöletet,a gyűlölet pedig kínt és szenvedést. Yoda

 

Látod, Yoda már az EPI-ben megmondta és mégis, a jedik ostoba módon ezzel az alaptétellel mentek szembe, amikor részt vállaltak a háborúban. A jedik bukásának az oka, hogy saját szerepüket félreértelmezték. Ezért Yoda az EPIII-ban feladja a fizikai harcot és visszatér a passzív, szerzetesi hadviselés útjára és ezt adja át Lukenak, hogy az erő az életből árad, ezért is sujkolja, hogy semmiképpen se támadjon Luke, ne támadjon, ergo ne pusztítson, csak védekezzen. Ez vonatkozik a sithek elleni fellépésre is, általános érvényű bölcselet. szerk: Megjegyzem Luke így is tesz, mert amikor a császárral kerül szembe, eldobja a kardját és a békés harcos útját választja. Tökéletesen azonosul a jedik eredeti hitvallásával, erkölcsi győzelmet aratott a császár felett és ezzel bevégezte a feladatát. A sithek feletti végső győzelem útja pedig maga a gyarapodás; ADT TOVÁBB AMIT TŐLEM TANULTÁL!

Mi köze az általad írt idézetnek ehhez az egészhez??? Yoda teljesen másra utalt, amikor ezt mondta, köze nem volt a békés világszemlélethez és a háborúskodáshoz. Anakin félelmeiről és ködös jövőképéről szólt a jelenet. Arról, hogy Anakin mennyire kilóg a már fiatalabban a környezetükből kiragadott többi jedi közül. Egyben indokolja is ezt az amúgy rossz dolgot, hogy a Rend elszakítja az ifjakat mindenkitől és mindentől. De Anakin már túlkoros és nem érti mi köze van az anyja szeretetének, a kötődésének, a félelmeinek a jedi léthez. Ezt fejti ki neki Yoda. Szó sincs arról, amiről írsz. Te vagy (akitől én hallom) az első ember, aki ezt látja ebbe bele, mégis úgy tolod, mintha mindenki full hülye és inkompetens lenne itt.

Yoda az Ep.3-ban nyíltan nekimegy Sidious-nak és elküldi Obit, hogy nyírja ki Vadert. Kérdem én, ha az Ep.1-ben már tudta mi a helyes, akkor itt miért is harcol? És az Ep.2-ben miért harcol? Egyszerűen nem áll össze az elméleted.

Aztán hol sulykolja Luke-nak, amiket mondasz? Megint úgy érzem, hogy Te érted félre a dolgokat. Nyilván óva inti attól, hogy teljes szenvedéllyel és agresszióval feledkezzen bele a bosszúvágyba és öldöklésbe, hisz ez nem jedi út. A türelmetlenség sem az. Ráadásul Luke is túlkoros, semmit nem tud az Erőről és a jediségről, apja természete ismert, vigyázni kell a gondolataira. DE, mégis fizikai kiképzést tart neki, az Erővel is tárgyakat mozgat, nem pedig csak meditálgatnak. Obi is odaadta neki a fénykardot. Csak ismételni tudom, amit korábban Sky és én is írtunk. Többször, egyértelműen utalnak arra, hogy Luke feladata legyőzni és elpusztítani a sitheket.

Szóval nyilván ezen gyorstalpaló során minden erkölcsi és mentális pozitív eszmét is át akart adni Luke-nak, de azért az is nyilvánvaló volt, hogy harcolnia kell.

 

Szóval a passzív hadviselés Gandhin kívül nem ért el eredményt? Hol van most a Római birodalom és hol a kereszténység ala Jézus?

Nem az, hogy Gandhin kívül nem ért el eredményt, egyáltalán nem ért el eredményt, vele sem. A történelem diktatúrái és birodalmai, nagyhatalmai szerinted az ilyen "semmittevőktől" tűntek el? Nem akarlak kiábrándítani, de a Mikulás nem létezik. Elő lehet adni, hogy a passzív pacifista semmittevés döntötte meg a rossz rendszereket, de ez maszlag és önámítás. Olyan, mintha nem takarítanék magam után, nem írnám meg a házit, nem csinálnám meg a munkám, stb., megvárnám amíg más megteszi helyettem, majd döngetném a mellem, hogy mekkora zseni vagyok, mert végig az ágyamban feküdtem, mégis minden kész lett. Röhej.

Félreértés ne essék, mélyen tisztelem Gandhit és a hozzá hasonlókat, de szigorúan elméleti jelentőségük van, ami békeidőkben jelent sokat. Azért köszönhetünk sokat az ilyeneknek, mert az elveik terjesztése miatt tudtunk elkerülni sok rossz dolgot, de közvetlenül semmit sem oldottak meg.

 

De te például rosszul nézted, ezért még sokszor meg kell nézned!!! Tedd félre az önbecsülést és higyj nekem! ;)

... :pill:

 

Luke nem öli meg Vadert, nem is ölné meg, nem is akarja megölni, nem is akarhatja megölni, mert amikor arra lehetősége van, akkor erőt vesz magán és a jedi igazi útját választja. Nem egy filmet néztünk, ezek szerint több SW is létezik. Amit én ismerek, abban Luke nem öli meg Vadert, és ezt senki nem is kérik tőle. Annyit kérnek tőle, hogy száljon szembe vele, hogy tagadja meg az érzelmeit és ne engedje, hogy azok befolyásolják az életét. Palpatinet sem akarja Luke megölni és erre ugyancsak nem is kéri senki, szépen becsukja a kardját és kinyilvánítja az erőszak megtagadását, ezzel győzelmet is aratott. Szerintetek amikor Luke becsukja a kardját az uralkodó előtt, akkor mi más terve van még, hogy bombát dob a lábai elé? Luke bevégezte a tervet, megmaradt a jedi útján, nem támadott és nem gyilkolt...tökéletes lovag lett belőle. Igazabb, mint bárki előtte a filmekben.

Tényleg nem egy filmet néztünk...

Mégis mi a francot ért Luke azzal, hogy nem ölte meg a sitheket??? Azt, hogy kockára tette mindazt, amiért több millióan küzdöttek és adták az életüket. "Elcseszte" az egészet. Ha rajta múlott volna, akkor még ma is Birodalom lenne. Vader volt az, aki "megváltotta" a galaxist. Luke azért volt nagy ász, mert képes volt az apjában felébreszteni az igazi Anakint, a jót. Ez volt az ő igazi szerepe. A harc feladása nem volt jó döntés. Ugyanaz van, amit írtam korábban. Ő eldobta a kardot, Vader elvégezte a piszkos munkát, aztán meg Luke a nagy békeharcos és hős. Más tette meg azt, amiért őt isteníted.

Amúgy meg Sidious újabb konspiratív zsenije volt az egész végső párbaj (leszámítva a végét). Tudta, hogy Luke nem akar átállni, így azzal zsarolta, hogy nem harcolhat, mert azzal már át is állt. Emlékezzünk vissza, mit is mondott még az Ep.1-ben: "...a kezüket megkötik a saját törvényeik..." Ugyanez a játék. Innentől ugyanis ha Luke harcol, akkor bele lehet beszélni, hogy ezzel már át is adta magát a sötét oldalnak, tehát siker. Ha nem harcol, akkor simán kinyírják védtelenül, tehát siker. A hiba csak Vader volt a képletben, amúgy újabb tökéletes húzás.

 

Ha igazam van és más ostobaságot hord össze, akkor leírom, hogy igazam van és más ostobaságot hord össze!

Nem baj, én is sokakat nem komálok! :)

 

A fegyver az élete, amivel megvédheti magát, nem pedig a fegyver, amivel mást megölhetsz....miért, neked hogy jött le? Ez a fegyver, amivel mindenkit nyakonszúrhatsz? Ha ez jött le, akkor még neked is meg kell nézned párszor a filmet!

:facepalm: Csak takarékra venném már magam lassan... Megint mindenki tök hülye és rózsaszín ködben leledzik, csak Te vagy aki tisztán lát és ért mindent. A mi messiásunk, iránytűnk, aki elvezet a megvilágosodás felé. :clap2:

 

A fénykardos dolgot is kiforgatod. Nem az a lényeg, hogy mindenkit nyakon kell szúrni vele, hanem, hogy az egy fegyver. Ha meg nem akarsz harcolni, akkor nem kell fegyver. Itt nincs önvédelmi kérdés. Ha békésen ülnek a hátsójukon a templomukban, akkor nem kell nekik ott védekezni. Az Erőmanipulációjuk jó része is harci képesség. A békéhez elég lenne az elmetrükk, amivel mindenkit jobb belátásra bírnak. Akire meg nem hat, azt majd más elintézi.

 

Ez már kicsit off topik itt.

Igen, én is rájöttem közben, de nem igazán találtam a helyét. Kérem, hogy aki illetékes az ilyen ügyekben, vigye át a számára megfelelő topikba. Köszi. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tényleg nem egy filmet néztünk...

Mégis mi a francot ért Luke azzal, hogy nem ölte meg a sitheket??? Azt, hogy kockára tette mindazt, amiért több millióan küzdöttek és adták az életüket. "Elcseszte" az egészet. Ha rajta múlott volna, akkor még ma is Birodalom lenne. Vader volt az, aki "megváltotta" a galaxist. Luke azért volt nagy ász, mert képes volt az apjában felébreszteni az igazi Anakint, a jót. Ez volt az ő igazi szerepe. A harc feladása nem volt jó döntés.

Luke nem győzhette volna le az Uralkodót! Soha... Ugye nem hiszed, hogy lett volna esélye akár egy tizedmásodpercig is? :) Luke -ban az volt a zseniális, hogy felismerte, hogy itt csak akkor lehet diadalmaskodni, ha az Apját ráébreszti arra mi és ki is volt Ő valaha. Le se sz*rta Palpatine -t, nem azért ment oda, hogy kinyírja, hanem azért, hogy Vadert a jó oldalra térítse. Ezt előtte ugye el is mondja Leia -nak az Endoron. Luke a "hit ugrása" elnevezésű lelki változáson megy át a Jedi visszatér végi párbajban, amikor ráeszmél, hogy erőszakkal nem győzhet, így méltósággal fogadja a halált. Mert Ő Jedi lovag!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

...Ezt előtte ugye el is mondja Leia -nak az Endoron. Luke a "hit ugrása" elnevezésű lelki változáson megy át a Jedi visszatér végi párbajban, amikor ráeszmél, hogy erőszakkal nem győzhet, így méltósággal fogadja a halált. Mert Ő Jedi lovag!

 

Ez de snájdig mondat! :) Így van, ez egy lelki fejlődés, amin keresztül Luke szépen megméretik és ráébred, hogy az Ő feladata Anakin sorsának a beteljesítése. Amennyiben ez nem sikerült volna neki és ez a jó szó amit Ody írt rá, MÉLTÓSÁGGAL viselte volna a halált. Ezért lett Ő a filmfolyam végén tényleg lovag. Sokkal többet ért el és értett meg, mint a kvázi képzettebb jedik a TCW végén. Az meg már csak hab a tortán, nyaljam alásan Ody szavait, hogy Lukenak esélye nem lett volna legyőzni a császárt, de mint korábban írtam, Yoda tanítása sem ebben állt, mert Yoda pedig arra lett kiválasztva, hogy remete léte során ráébredjen, mit és hol rontottak el a lovagok. Ezért Ő már nem támadásra vagy harcra képezte Lukeot, hanem elfogadásra....ha fel kell áldozni Hant és Leiát, legyen. Elszakadás a lelki megkötözöttségtől, méltósággal viselni a sorsot, az volt Yoda tanítása, a békés harcos útja és ennek a lelki fejlődésnek volt egy állomása, a végső állomása a Vaderral folytatott konfrontáció. Szó nincs itt gyilkolásról, szó nincs itt Vader vagy a császár megöléséről, egészen más volt Luke képzésének a lényege.

 

szerk.: tényleg ne legyen belőle off de erre muszáj írnom!

 

"Nem az, hogy Gandhin kívül nem ért el eredményt, egyáltalán nem ért el eredményt, vele sem."

 

Gandhi felszabadította Indiát, a polgári engedetlenség mozgalma az Ő nevéhez fűződik....nézz utána, hogy mekkora változást hozott, máig ható döbbenetes változást, ugyanis a gyarmati rendszert alapjaiban változtatta meg.

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Yoda szándékaiban nem vagyok biztos, mit is akart volna igazán. Azt nem értem, hogy miért beszélt rébuszokban, amikor már tisztában volt azzal, hogy Luke tudja a titkot Vaderről. Obi-Wan egyértelmű, hogy azt várta Luke -tól, hogy nyírja ki Vadert. A lényeg a lényeg, hogy Luke új szintre emelte a Jedi filozófiát, szakítva a régi dogmákkal.

 

És itt jön be, hogy a tiszta lap helyett most azt akarják, hogy legyen a dogmatikus régi rendnek egy titkos maradványa. :facepalm:

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Luke nem győzhette volna le az Uralkodót! Soha... Ugye nem hiszed, hogy lett volna esélye akár egy tizedmásodpercig is? :)Luke -ban az volt a zseniális, hogy felismerte, hogy itt csak akkor lehet diadalmaskodni, ha az Apját ráébreszti arra mi és ki is volt Ő valaha. Le se sz*rta Palpatine -t, nem azért ment oda, hogy kinyírja, hanem azért, hogy Vadert a jó oldalra térítse. Ezt előtte ugye el is mondja Leia -nak az Endoron. Luke a "hit ugrása" elnevezésű lelki változáson megy át a Jedi visszatér végi párbajban, amikor ráeszmél, hogy erőszakkal nem győzhet, így méltósággal fogadja a halált. Mert Ő Jedi lovag!

Pontosan. Ezt írtam is korábban. ;)

Azt azért hozzátenném, hogy Luke aligha volt tisztában Sidious erejével. Nem tudta mire képes, valószínűleg csak egy öreg konspirátornak tekintette. Korábban ugyanis nyíltan soha sehol nem jelent meg harcolni, így csak azok voltak tisztában képességeivel, akik már vagy meghaltak vagy az Anakin Skywalker nevet viselték. :)

Szóval Luke egy fegyvertelen öregembert látott, eldobta a kardot és várta az apja reakcióját. Látványosan váratlanul és érzékenyen érintette, amikor Palpi nekiesett a villámokkal.

Az utolsó mondatodat ennek fényében kicsit túlzónak érzem. Ahogy végül nekiesett Vadernek (igazából ugye már eleve Palpit vágta volna le, ha ő nem nyúl közbe), úgy ugyanúgy nekiesett volna Palpinak is, de az öreg tudatosan manipulálta. Elhitette vele, hogy a gyilkosságokkal rossz útra térne. No meg persze Vader ellen küldte volna, akit Luke semmiképpen nem akart megölni. Ez egy jól felállított csapda volt, amibe Luke bele is sétált. Ha nincs Vader, akkor tükörsima kudarc.

Yoda és Obi-Wan tényleg méltósággal vállalta a halált. Mindent megtettek és elértek, amit csak lehetett, eljött az idejük. Luke azért nem ilyen volt. Eleve nem is úgy viselkedett, mint aki meg akar halni. Hülyén hangzik ez így, de Obi és Yoda így tett. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Yoda szándékaiban nem vagyok biztos, mit is akart volna igazán. Azt nem értem, hogy miért beszélt rébuszokban, amikor már tisztában volt azzal, hogy Luke tudja a titkot Vaderről. Obi-Wan egyértelmű, hogy azt várta Luke -tól, hogy nyírja ki Vadert. A lényeg a lényeg, hogy Luke új szintre emelte a Jedi filozófiát, szakítva a régi dogmákkal.

 

És itt jön be, hogy a tiszta lap helyett most azt akarják, hogy legyen a dogmatikus régi rendnek egy titkos maradványa. :facepalm:

 

Yoda azért beszélhetett még a végén is rébuszokban, mert (talán) volt némi félelme, hogy Luke az apja vére és ezért majd nem fogja tudni meghozni a helyes döntést. Való igaz, Yoda el sem mondta volna, hogy Vader Luke apja, azt hihette, hogy ez már túl nagy érzelmi teher lenne neki és egyúttal vissza is rántaná a megkötözöttségek világába. De az, hogy Yoda kétkedett Lukeban, erős párhuzam az Anakinnal szemben táplált korábbi kételyeivel. Igen, Yoda először képezni sem akarta Lukeot....bizonyos, hogy a prekoncepció Anakin miatt működött benne.

 

Szerk.: Az is igaz, hogy Obi konzekvensen Vader ellen volt (inkább gép mint ember), egyikük sem hitt benne, de mégsem az volt a tanításuk, hogy Luke öljön, hanem hogy legyen érzelmileg rezisztens a nagyobb jó érdekében és Luke mind a két esetben átment a próbán. Először amikor Vader próbálta Leiával érzelmileg zsarolni, majd pedig amikor az uralkodó előtt állt. Mind a két esetben Luke helyesen döntött.

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pontosan. Ezt írtam is korábban. ;)

Azt azért hozzátenném, hogy Luke aligha volt tisztában Sidious erejével. Nem tudta mire képes, valószínűleg csak egy öreg konspirátornak tekintette. Korábban ugyanis nyíltan soha sehol nem jelent meg harcolni, így csak azok voltak tisztában képességeivel, akik már vagy meghaltak vagy az Anakin Skywalker nevet viselték. :)

Szóval Luke egy fegyvertelen öregembert látott, eldobta a kardot és várta az apja reakcióját. Látványosan váratlanul és érzékenyen érintette, amikor Palpi nekiesett a villámokkal.

Az utolsó mondatodat ennek fényében kicsit túlzónak érzem. Ahogy végül nekiesett Vadernek (igazából ugye már eleve Palpit vágta volna le, ha ő nem nyúl közbe), úgy ugyanúgy nekiesett volna Palpinak is, de az öreg tudatosan manipulálta. Elhitette vele, hogy a gyilkosságokkal rossz útra térne. No meg persze Vader ellen küldte volna, akit Luke semmiképpen nem akart megölni. Ez egy jól felállított csapda volt, amibe Luke bele is sétált. Ha nincs Vader, akkor tükörsima kudarc.

Yoda és Obi-Wan tényleg méltósággal vállalta a halált. Mindent megtettek és elértek, amit csak lehetett, eljött az idejük. Luke azért nem ilyen volt. Eleve nem is úgy viselkedett, mint aki meg akar halni. Hülyén hangzik ez így, de Obi és Yoda így tett. :)

Luke nem Palpatine -ra csapott le, hanem a faterral akasztotta össze a bajuszt. :) Palpatine az galaxis ura volt, így kétlem, hogy lebecsülte volna őt Luke csak azért mert öregnek tűnik. Luke is felállította a maga csapdáját, ami Vader világos oldali érzésein alapult. Ezeket a rezdüléseket Palpi nem érezte, így meg volt az esélye, hogy ő, vagy az az eszme kerekedjen felül amit képvisel. Bejött neki. Az egész szitu nagyon hasonló az EPIII végéhez, csak pepitában.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pontosan ahogy pb írta. Luke eldobta a kardot mivel ő 1 ártalmatlan és egy ártalmatlanított sith-et látott., és mint jedi ártalmatlanok életét nem vehette el. De azt ne veszítsük szem elől hogy a Jedi Rend harcos rend (vagy különben nem gyakorolnának évekig fénykardtechnikákat - amik között vannak offenzív stílusok is), és igaz hogy elsősorban békefenntartó és olykor diplomáciai feladatokat lát el, de ettől egy jedinek el kell tudnia venni egy lény életét, ha nem lát más utat egy probléma megoldására.

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.