Ugrás a kommentre

A Jedi és a Sith rend


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Ez elég abszurd. Legfeljebb azt tudom elképzelni, amivel Corran Horn is élt párszor (szintén EU - Én, a Jedi spoiler)...

Nem ismerem az alábbi személyt, de személyes kedvenc Jedim, Vos mester is tud ilyet :)
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez elég abszurd. Legfeljebb azt tudom elképzelni, amivel Corran Horn is élt párszor (szintén EU - Én, a Jedi spoiler)...

 

...azaz láttatni tudta másokkal, amit akart. Ha azt, hogy ő nem tartózkodik ott, akkor azt. :) Bár tudtommal Yoda nem rendelkezett ezzel a képességgel.

 

 

 

:lol:

 

 

Ahogy Xavier is tudta az X-men:Elsőkben... Ő is Jedi lenne? :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 11 hónappal később...

És ez nem a használók számától függ, mert ezer éven át volt csak két Sith, velük szemben több ezer Jedi, az egyensúly mégis fenn állt. De azelőtt is teljes képtelenség volt, hogy mindig pontosan ugyanannyi használó legyen mindkét oldalon, szóval ha a felek száma jelenti, akkor sohasem lehetett egyensúly, ergo nincs is mit visszaállítani.

 

 

Dzséjt én ezzel nem feltétlenül értek egyet. Mármint, hogy Anakin visszahozta és nem pedig meghozta az egyensúlyt az Erőben.

 

1.) A Sith-ekből mindig volt legalább 2 a megalakulásuk óta. Tehát az EpI előtti 1000 évben biztos nem volt egyensúlyban az Erő, hiszen volt kavics, ami felzavarta a vizet.

2.) A filmekben nem úgy hangzik el, hogy "bring balance to the Force"? Ha visszahozatalról lenne szó, akkor, kéne még egy "back". De nem emlékszem minden elhangzására, az EpIII-ban így hangzik el Obi-wan szájából.

 

Szóval szerintem azért nagy dolog Anakin tette, mert előtte sose volt még Egyensúly az Erőben. (persze kérdéses, hogy a Sith-ek és a Jedik eredeti megjelenése milyen sorrendben történt.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk ez igaz, sosem hangzik el a vissza szó. De nekem eddig mindig úgy adta magát, hogy egyszer már volt egyensúly, csak felborult. És ebben a formában igaz lehet a víztükrös elmélet, már persze, ha tisztázzuk a felvetett problémát, hogy melyik oldalnak születtek előbb követői: a Sötétnek vagy a Világosnak? Mert ha előbb csak a Világos Oldalnak voltak követői és azokat rontotta meg a Sötét Oldal, akkor megint az van, hogy volt egyszer régen egyensúly.

Meg ott van az is, hogy egyszerűen képtelenségnek tartom, hogy ez az egész csak a Jediktől és a Sith-ektől függ. Nem csak azért, mert a TCW-ben már legalább három másik Erőhasználó frakciót láttunk (Sith tanonc, Éjnővérek és az Erőhordozók), hanem mert ez csak két idea megnevezése. Lehet valaki a Sötét vagy Világos Oldal követője anélkül, hogy csatlakozna a Jedi Rendhez vagy a Sith-ekhez. Így sosem teremtődhet egyensúly, csak a gonoszság írmagjának a kiirtásával. Ez meg lehetetlen. Ezért érzem azt a filmek alapján, hogy ez inkább dominancia kérdése, éppen melyik erősebb. A természetes állapot az lenne, ha egyik oldal sem - ahogy Yoda mondja -, és lehet a nyugodt víztükör, mert akkor nincsen "zavar az Erőben."

 

Az is lehet hogy az egyensúlytalanság onnantól kezdődik, vagy már régóta fennállt, amikor a jóslat született , mert különben nem kellet volna olyan személyt jósólni aki ezt helyreállítja. Windu szavaiból azt vettem ki hogy a jóslat elég régi, talán jedik genrációjainak ezrén át öröklödött ( mármint a jóslat). Hogy az egyensúly mikor, miért borulhatott fel azt nem lehet tudni (vagy legalábbis én nem tudok róla), csak a jóslatról. A másik gondolatom, hogy az egyensúlyt az ősi időkben az első tudatos erőhasználók borították fel (világos, vagy sötét oldali az szinte mindegy) előtte az erő, csak mint az életből eredő energia volt jelen, melyet az azt hordozó milliárdnyi élőlény jóra , vagy rosszra hajló cselekedeti toltak el a világos, vagy a sőtét oldal irányába, de előbb utóbb ezek természetes módón kiegyenlítődtek, mindaddig mig az első élőlények tudatosan jóra vagy rosszra el nem kezdték használni. De csak találgatok. Na de ez már OFF

Ez a tudatos eltolás tetszetős elmélet! Az biztos, hogy a jóslat iszonyú régi lehet, valószínűleg a Jedik születésének kezdetéről való. Mondjuk nem feltétlen kell egy időre datálni a megszületését és az Egyensúly felborulását, ez a próféta akár láthatta is azt a borulást, akárcsak a kiválasztottat.

Azért gondolom amúgy nagyjából az ep1 idejére a borulást, mert a Jedik innentől kezdtek drasztikusan megvakulni. Nem veszik észre az orruk előtt ücsörgő Sith-et, hadseregeket állíthatnak fel suttyomban a tudtuk nélkül, stb. Persze lehet ez egy hosszú folyamat végső lefolyása, mely mint egy partot ért cunami - hogy maradjunk a víztükrös hasonlatnál - mindent visz magával.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Így sosem teremtődhet egyensúly, csak a gonoszság írmagjának a kiirtásával. Ez meg lehetetlen.

Az Atya azt mondta, hogy a túl sok világosság is végzetes. Én ezt egyre inkább úgy látom, hogy a galaxisban fellelhető gonoszság és jóság mennyire egyenlíti ki egymást. Láthatjuk pl. a Klónháborúban, hogy mennyire tombol az erőszak és a gonoszság, így egyértelmű, hogy abban a korszakban a sötét oldal túlsúlyba került a galaxisban. Kicsit lecsupaszítva úgy tudnám az egyensúlyt érzékeltetni, amikor egy gyilkosságra jut egy élet megmentés. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Alapvetően két dolog lehetséges: egyfelől, hogy az Egyensúlyt vissza kell állítani. Mondjuk a filmben a Jedik erre nem utalnak szóval, ezért bennem sosem merült fel a verzió. Ez esetben valószínűleg először voltak Jedik, (egyensúly), majd megjelentek a Sith-ek akik felkavarták azt, ezért egyre jobban érdekelte a Jediket, hogy mikor lesz újra minden békés, ezért elmerültek a prófécia kutatásában, és megszületett a tézis a fiúról, aki (újra) egyensúlyba hozza az Erőt. Lehet persze ez is, csak nekem hiányzik a filmből az erre történő utalás (tehát kvázi hogy "vissza" kell állítani az egyensúlyt, és nem meghozni).

 

A másik lehetőség, hogy a Jó és a Rossz azaz a Sith-ek és a Jedik egymást kiegészítik, folyamatosan egymás mellett léteztek. Attól a perctől fogva, hogy a galaxis első faja felfedezte magának az Erőt, volt valaki aki azt sötét dolgokra használta, ezért már a kezdetektől az érdekelte a Jediket és a Világos Oldal képviselőit, hogy mikor születik már meg a végleges egyensúly. Nekem ez azért tetszetős, mert a filmekhez is jobban illeszkedik, és Anakin tette is felértékelődik, hiszen azért kiválasztott, mert előtte soha senki sem volt képes egyensúlyt teremteni, ami magától pedig még sosem állt fenn.

 

A TCW és a filmek viszonyáról: ilyen téren a TCW sokat ront az egyensúly renoméjából. A filmekben az egész fekete és fehér. Sötét Oldal használat = Sith, Világos oldal használat = Jedi. Nincs átmenet, más típus, stb. Yoda se tér ki külön arra Luke-nak, hogy attól, hogy Sötét Oldalra téved, még nem feltétlenül lesz Palpatine tanítványa, mert mondjuk nem Sith-nek áll, hanem megalapítja az ÜstDobos rendet. Elég egyértelmű a filmekben, hogy aki átáll, az a másik rendhez csapódik, kérdés nélkül. (Ezért is kell ugye a Sith-eknek lecserélni egymást).

 

A TCW ezt lerontja, bár úgy is fogalmazhatnék: kibővíti az Univerzumot - pl. a Mortis trilógiával, vagy az éjnővérekkel. Ennek van előnye is (szélesebb belelátás, a galaxisba, stb.), de hátránya is (leértékeli Anakin tettét, hiszen ezekre a lényekre úgy fest nem vonatkozik az Egyensúly).

 

Én egyensúly kérdésben ortodox vagyok: csak és kizárólag a filmekre alapozok, ez alapján nálam az Egyensúly megteremtése = a Sith-ek kinyírása, amire úgy tűnik, korábban még nem volt precedens.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A TCW és a filmek viszonyáról: ilyen téren a TCW sokat ront az egyensúly renoméjából. A filmekben az egész fekete és fehér. Sötét Oldal használat = Sith, Világos oldal használat = Jedi. Nincs átmenet, más típus, stb. Yoda se tér ki külön arra Luke-nak, hogy attól, hogy Sötét Oldalra téved, még nem feltétlenül lesz Palpatine tanítványa, mert mondjuk nem Sith-nek áll, hanem megalapítja az ÜstDobos rendet. Elég egyértelmű a filmekben, hogy aki átáll, az a másik rendhez csapódik, kérdés nélkül. (Ezért is kell ugye a Sith-eknek lecserélni egymást).

 

A TCW ezt lerontja, bár úgy is fogalmazhatnék: kibővíti az Univerzumot - pl. a Mortis trilógiával, vagy az éjnővérekkel. Ennek van előnye is (szélesebb belelátás, a galaxisba, stb.), de hátránya is (leértékeli Anakin tettét, hiszen ezekre a lényekre úgy fest nem vonatkozik az Egyensúly).

 

Én egyensúly kérdésben ortodox vagyok: csak és kizárólag a filmekre alapozok, ez alapján nálam az Egyensúly megteremtése = a Sith-ek kinyírása, amire úgy tűnik, korábban még nem volt precedens.

Kibővíti és ez jó. Az gondolom egyértelmű, hogy a legerősebb Erőhasználók azok a Sith -ek és a Jedik. A többi nem sok vizet zavar (a Forcewildersek még félre is vonultak, nehogy bezavarjanak). :) Talzin képességei viszont igen nagynak tűnnek, bár lehet, hogy csak hókuszpókuszról van szó. Az biztos, hogy a hatodik évadban visszatér, és talán akkor végre pontot tehetünk a sztorijára és erre a kérdésre is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ha sosem létezett Egyensúly a természetben (ami alapjáraton szinte képtelenség, hiszen pont a természet az, ami törekszik az egyensúlyra), egyáltalán honnan veszik a Jedik, hogy létezhet ilyen állapot? Honnan vehetik, hogy egyáltalán lehetséges ez - ebben a felállásban - természetellenes állapotot? Szóval szerintem mindenképpen kellett léteznie egyszer egy Egyensúlynak, hogy egyrészt, a Jedik is ismerjék és kutatni kezdjék, másrészt, hogy az Egyensúly legyen a természetesn állapot, nem a felborulása.

De a filmekben is van olyan csoport, akik nem tartoznak egyik vagy másik félhez sem, mondhatni a "semleges, de azért húz az egyik felé" csapat. Azok, akik már használják az Erőt, de nem tagjai egyik félnek sem. Anakin ilyen volt az ep1-ben, Luke lényegében az ep6 végééig, hiszen amíg a Birodalom nem omlott össze, Jedi Rend még csak nem is létezett. És Yoda halálától - már ha tényként kezeljük szavait - Sidious legyőzéséig ténylegesen nem volt egy Jedi lovag sem a Galaxisban, csak két Sith (akiből az egyik fél lábbal már a másik oldalon volt) és egy kölyök, aki ugyan a Világos Oldalt követi, de Rendtelen. Na meg egy nő, aki úgy viszonyult az Erőhöz, mint az ep1-ben Anakin. Szóval a filmek alapján is volt egy fix állapot, amikor csak és kizárólag Sith-ek léteztek, és egy ember, aki semelyik félhez sem.

Persze ez lesarkított dolog, hiszen Luke a Jedi vallás követője volt már az ep5-ben is, de ennek ellenére a filmek is csak X és Y ideológia szerint kezelik a két rendet és nem a Sötét és Világos Oldalak egyetlen megtestesítőjeként. Sőt, ahogy elképzeltük (eddig, aztán majd az ep7 rácáfolhat), Luke egy a régi Jedi Rendhez képest újszerű Jedi Rendet fog megalkotni.

 

Mondjuk ezen a dolgon sokat árnyalhat majd az ep7, főleg azzal, ha elkezd átemelni dolgokat a TCW-ből, egyáltalán hogyan fognak a készítők az animációs sorozathoz viszonyulni. Mert például az Éjnővérek lazán lehetnének az új trilógia ellenfelei.

 

Kibővíti és ez jó. Az gondolom egyértelmű, hogy a legerősebb Erőhasználók azok a Sith -ek és a Jedik. A többi nem sok vizet zavar (a Forcewildersek még félre is vonultak, nehogy bezavarjanak). :) Talzin képességei viszont igen nagynak tűnnek, bár lehet, hogy csak hókuszpókuszról van szó. Az biztos, hogy a hatodik évadban visszatér, és talán akkor végre pontot tehetünk a sztorijára és erre a kérdésre is.

Igen, Talzin nagy zavar az Erőben, mert pont a leghatalmasabb Erőhasználóktól nem látunk olyasmit, mint amire Talzin képes. Eddig nagyon úgy tűnik, hogy Talzin a legerősebb élőlény az Erőben, akit a Galaxis szült.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, Talzin nagy zavar az Erőben, mert pont a leghatalmasabb Erőhasználóktól nem látunk olyasmit, mint amire Talzin képes. Eddig nagyon úgy tűnik, hogy Talzin a legerősebb élőlény az Erőben, akit a Galaxis szült.

Szerintem az Atya és családja pályázik erre a nemes címre. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk ez igaz, sosem hangzik el a vissza szó. De nekem eddig mindig úgy adta magát, hogy egyszer már volt egyensúly, csak felborult. És ebben a formában igaz lehet a víztükrös elmélet, már persze, ha tisztázzuk a felvetett problémát, hogy melyik oldalnak születtek előbb követői: a Sötétnek vagy a Világosnak? Mert ha előbb csak a Világos Oldalnak voltak követői és azokat rontotta meg a Sötét Oldal, akkor megint az van, hogy volt egyszer régen egyensúly.

Meg ott van az is, hogy egyszerűen képtelenségnek tartom, hogy ez az egész csak a Jediktől és a Sith-ektől függ. Nem csak azért, mert a TCW-ben már legalább három másik Erőhasználó frakciót láttunk (Sith tanonc, Éjnővérek és az Erőhordozók), hanem mert ez csak két idea megnevezése. Lehet valaki a Sötét vagy Világos Oldal követője anélkül, hogy csatlakozna a Jedi Rendhez vagy a Sith-ekhez. Így sosem teremtődhet egyensúly, csak a gonoszság írmagjának a kiirtásával. Ez meg lehetetlen. Ezért érzem azt a filmek alapján, hogy ez inkább dominancia kérdése, éppen melyik erősebb. A természetes állapot az lenne, ha egyik oldal sem - ahogy Yoda mondja -, és lehet a nyugodt víztükör, mert akkor nincsen "zavar az Erőben."

 

 

Ez a tudatos eltolás tetszetős elmélet! Az biztos, hogy a jóslat iszonyú régi lehet, valószínűleg a Jedik születésének kezdetéről való. Mondjuk nem feltétlen kell egy időre datálni a megszületését és az Egyensúly felborulását, ez a próféta akár láthatta is azt a borulást, akárcsak a kiválasztottat.

Azért gondolom amúgy nagyjából az ep1 idejére a borulást, mert a Jedik innentől kezdtek drasztikusan megvakulni. Nem veszik észre az orruk előtt ücsörgő Sith-et, hadseregeket állíthatnak fel suttyomban a tudtuk nélkül, stb. Persze lehet ez egy hosszú folyamat végső lefolyása, mely mint egy partot ért cunami - hogy maradjunk a víztükrös hasonlatnál - mindent visz magával.

 

El kellene olvasnunk azokat a filozófiai és vallástörténeti írásokat amiket Lucas olvasott a 70-es években. Úgy tudom beleásta magát az európai és távol-keleti filozófiába, és a keresztény és egyéb vallástörténetben. Ez a jó és rossz egyensúly ez nem újkeletű dolog, a keleti kultúrában teljesen természetes, csak ebben az agyoncivilizált nyugati világban újdonság. Ebben áll Lucas nagysága, hogy a hamburgerzabáló, vízfejű amerikai kolykoket ilyen népszerű módón tanítja valami olyanra, amely az életünk tartópillérei, az emberi természet velejárója. Egyébként az EP 1 idejében a közhangulatot annyira a rosszra való hajlam jellemezte ( a sith ezt tudatosan erősítette is) hogy a sith-nek nem volt nehéz dolga. A galaxisban lakó lények trillióinak a rosszindulata, rossz cselekedetei, egyszóval tudattalan rosszra való hajlamuk a sötét oldalt erősítette. A 2 tudatos sötét erő használó, ezt a mindenhol jelenlevő, de koncentrálatlan gonoszságot oly mértékben tudta fókuszálni a sötét oldali erőben, hogy a jó teljesen háttérbe szorúlt.

Szerkesztve: - A pécsi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ha sosem létezett Egyensúly a természetben (ami alapjáraton szinte képtelenség, hiszen pont a természet az, ami törekszik az egyensúlyra), egyáltalán honnan veszik a Jedik, hogy létezhet ilyen állapot? Honnan vehetik, hogy egyáltalán lehetséges ez - ebben a felállásban - természetellenes állapotot? Szóval szerintem mindenképpen kellett léteznie egyszer egy Egyensúlynak, hogy egyrészt, a Jedik is ismerjék és kutatni kezdjék, másrészt, hogy az Egyensúly legyen a természetesn állapot, nem a felborulása.

Szerintem ők a próféciából indulnak ki, amit valaki az Erő sugallatára kimondott anno.

 

Egyébként az is lehet, hogy ők azt az állapotot tekintették az ős Egyensúlynak, amikor még sem ők, sem a Sith-ek nem voltak jelen. (Már feltéve, hogy nem volt olyan időszak, amikor csak Jedik voltak.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Már nagyon régen érlelődött bennem a gondolat, hogy írjak egy hosszabb összefoglaló elemzést arról, hogyan látom a Jedi Rend helyzetét a galaxisban, értelemszerűen leginkább a Köztársaság azon szakaszára vonatkozóan, amit az új trilógia és a TCW felölel.

Mivel mostanság nagyon sokszor felmerült itt-ott ez a téma, elérkezettnek látom az időt arra, hogy vállalkozzak a feladatra. Hangsúlyozom, hogy ezek csak a saját gondolataimat és meglátásaimat közvetítik, mindazokat amiket én leszűrtem és éreztem a filmek (és a sorozat) történéseiből, utalásaiból, hangulatából.

 

A Jedi Rend számomra leginkább egy vallási szektára hasonlít. Tagjai természetfeletti képességekkel rendelkeznek és egy minden felett álló megfoghatatlan dologban (az Erőben) hisznek, ill. használják is azt. A hitük mellett saját hagyományaik, törvényeik, világlátásuk, ideológiájuk, kódexük van. Ezekhez minden áron tartják magukat. Erős belső hierarchiájuk van, kifelé tökéletesen egységesek. Tagjaikat maguk választják (emelik be a Rendbe vagy taszítják ki onnan) és nem tűrnek semmiféle külső beleszólást az ügyeikbe. Mindenféle politikai, gazdasági, társadalmi rendszeren felülállónak tartják magukat, a galaxis átfogó békéjének és egyensúlyának biztosítása a céljuk.

Ez persze nem jelenti azt, hogy a fegyveres harc, az agresszió és a tettlegesség megengedhetetlen lenne. Sőt, bizonyos esetekben ez kifejezetten elvárt és kötelességük. A lényeg az, hogy ha az előbb említett célkitűzéseikben bizonyos elemek erőszakosan akadályozzák őket és feldúlják a békét, akkor minden eszközzel fel kell lépni ellenük. Az első a diplomatikus próbálkozások, de ha ezek kudarcot vallanak, akkor bizony radikálisabb cselekedetek kellenek. Azt pedig, hogy mik a határok, és milyen esetekben kell milyen módon reagálni, azt a kódex alapján döntik el. Tipikusan ilyen helyzet a sithekkel való állandó hadakozás, akik rendje lényegében pontosan ugyanolyan, mint a Jedi Rend, csak épp ők a sötétséget szolgálják, tökéletes ellenpólust képviselve.

 

Mindezen elveket képviselve elkerülhetetlen a galaxis legkiterjedtebb és leszervezettebb rendszerével, a Galaktikus Köztársasággal való érintkezés. Mint minden szektánál, itt is a Köztársaság alapjában véve nem ismeri el a Jedi Rendet és nem osztja a fentebb is taglalt mentalitást. A saját felépítésükből adódó szabályokat és törvényeket akarják betartatni. A Szenátusnak van jogköre irányítani, döntéseket hozni, a kormánynak van végrehajtói szerepe és a bíróságoknak kezében összpontosul az igazságszolgáltatás. Mindez persze a rendszer legfelső szintjén, hisz amúgy sok kisebb részegység van, de ez a Köztársaság felépítésére vonatkozik, most nem téma.

Tehát azért, hogy a Rend ne legyen egy illegális, üldözött és tiltott szervezet, szükséges egy kényszerű megállapodás, kompromisszum a két fél között. Ez létrejön, hisz mindkét fél érdeke. A Köztársaság ki tudja használni a jedik különleges képességeit, így a rendfenntartás diplomácia és fegyveres harcok tekintetében is megoldható, akkor, amikor amúgy már önmagukban nem lennének képesek kezelni a helyzetet. A Rend pedig így hivatalosan is felügyelet alatt tudja tartani a galaxis ezen nagy szeletét, nem kell folyton kémkedni, bujkálni, hadakozni.

Ennek az egyezségnek persze ára van, mindkét részről. Mindkét fél elvárja, hogy az alapvető működésébe a másik fél egyáltalán ne szóljon bele. A belső ügyekbe senki másnak nincs beleszólása, ha csak erre kifejezetten nem kéri egyik fél a másikat. Tehát a Köztársaságot a már fent említett szervek vezetik, a Rendnél pedig ugyanezeket a szerepköröket gyakorlatilag a Jedi Tanács egységesen látja el. Ez persze azzal is jár, hogy mindkét fél lenyeli a másik ügyes-bajos, félillegális dolgait. Ezért van az, hogy a jedik nem szólnak bele a politikai harcokba és villongásokba, nem koslatnak mindig a korrupció nyomában, nem vizsgálódnak a Köztársaság vezetőnél, nem áskálódnak. Ugyanígy a Köztársaság se vonja felelősségre a Rendet a túlkapásokért (sokszor komoly bűntények, gyilkosságok), az eseteleges túlzott agresszióért, az Erő "sportszerűtlen" használatáért.

 

A kényszerű együttműködésből később ideológiai összefonódás is lesz, hisz a Rend által képviselt eszmékhez a Köztársaság áll a legközelebb, a demokrácia a mindkettejük szerint követendő út. Így egyre inkább számítanak egymásra, egyre szorosabb lesz a viszonyuk. Kijelenthetjük tehát, hogy egy idő után a Jedi Rend bizony elválaszthatatlan a Köztársaságtól. A főkancellár közvetlen adhat megbízásokat a Rendnek a köztársasági hatáskörbe tartozó dolgokkal kapcsolatban. Persze a főkancellárt elsősorban a Szenátus döntései befolyásolják. Magyarul a Köztársaság területén a jedik leginkább azt teszik, amire a főkancellár (akár a Szenátus nyomására) utasítja őket. Emellett egyfajta beszámolási kötelezettségük is van a főkancellár felé.

 

Máshol a Rend szabadabban tevékenykedhetne, csakhogy az előbb leírt szoros viszony nagyon beszűkítette a lehetőségeket. Úgy kell ugyanis tevékenykedniük, hogy az ne robbantson ki egy galaktikus háborút, ne a Köztársaságon csattanjon az ostor az ők igazságosztásuk és béketeremtésüknek köszönhetően. Tehát a Rendnek egy nagyon szűk mezsgyén kell mozognia, egy hajszálvékony zsinóron egyensúlyozni. Leginkább ennek köszönhető az, hogy pl. nem számolják fel a rabszolgatartást és "emberkereskedelmet". Másrészt pedig annak, hogy ezek, bármennyire is szörnyűek, a galaxisban nem általánosságban elítélhető dolgok. Azért mert a Köztársaságban tiltott, attól még ez nem erőltethető rá más népekre, bolygókra. A béke és egyensúly őrzése bizony nem járhat azzal, hogy mindenhol mindenkire a saját erkölcsi normájukat erőszakolják rá, hiszen az alapvetően sérteni a szabadságjogokat és jedi diktatúrához vezetne.

 

Az Ep.1 (és az Ep.2 közti időszak is) arról szól, hogyan próbálja meg a Rend diplomáciával, csendesen és békésen feloldani a konfliktust, még azok után is, hogy újra feltűnnek a sithek. Az Ep.2 és az Ep.3 pedig arról, hogy miután már semmi más nem segít, muszáj felvállalni a harcot és mindent elkövetni a sithek hatalomra jutása ellen, ami a Köztársaság bukását és a galaxis jó részének diktatúrába esését eredményezné. Tartották magukat ameddig lehetett, de nem volt más választásuk.

Ez történt az ők szemszögükből nézve. Azt csak mi tudjuk, hogy valójában szinte minden egy rém gonosz, ámde zseniális elméből kipattant ördögi terv szerint zajlik. Erről ők nem igazán tehetnek. Mindebből csak annyit érzékelnek, hogy a sötét oldal egyre erősebb és ködbe burkol mindent. Hisz Sidious az Erőn keresztül is "vakította", bomlasztotta, fúrta a Rendet.

Mindezen történések persze azt eredményezték, hogy a Jedi Rend nagyon meredek lejtőn zuhant egyre mélyebbre. A háborúban betöltött szerep masszív belső megosztottságot eredményezett, rendszeressé váltak az árulások és az általános bizalomhiány. Megint csak azt tudom felhozni, hogy az Ep.2-ben még a köztudottan renegát Dooku mellett is kiálltak, az Ep.3 előtt pedig már egy Ahsokában sem bíztak. Ez alatt a pár év alatt olyan mélységekbe jutnak, hogy felfoghatatlan és kiábrándító dolgokat is művelnek. De én nem tudom igazán hibáztatni őket ezért, hisz ha a helyükbe képzelem magam, akkor szinte mindig a legjobb döntést hozták meg. Csak idővel ez a legjobb döntés is igazából a legkevésbé szörnyű volt a lehetőségek közül. Elgyengültek, megvakultak, kicsúszott az irányításuk alól minden, csak sodródtak az árral.

 

És persze a közvélemény szemében is egyre negatívabb szerepben tűnnek fel. Bár tegyük hozzá, hogy az általános megítélésük mindig is legalább ellentmondásos volt. Egy egyszerű galaxislakónak egy jedi olyan elvont csodabogár volt, aki természetfeletti képességekkel bírt, furcsa vallási fanatikus volt, áldott jónak állítja be magát, de vhogy mindig a legnagyobb balhék és bűnök közepén tűnik fel. A renegát, Rendből kitiltott, kiszakadt jediktől és sithektől pedig egyáltalán nem lehetett megkülönböztetni őket. Utóbbiak pedig ott romboltak, ahol tudtak. Szóval volt aki tisztelte a jediket és gyermeki áhítattal tekintett rájuk, szenteknek hitte őket. Viszont a többség inkább megvetette, irigyelte, irritálónak tartotta őket. Féltek, rettegtek tőlük, inkább ellenszenvet váltottak ki, mintsem szimpátiát.

A háború során pedig akik félistenként tekintettek rájuk, azok csalódtak bennük, akik pedig amúgy is viszolyogtak tőlük, azok beigazolódni látták a fenntartásaikat.

 

Még így a végére csapnék két nagyon érdekes dolgot a Renddel kapcsolatosan.

Az egyik a már párszor emlegetett nagyon szigorú Jedi Kódex (és holokronok). Cölibátus, mindenféle érzelmi kötődés tiltása, hétköznapi élvezetek tabuja, szegényes életvitel, ösztönösség és érzelmek elvetése, stb.. Olyan igazából felesleges dolgok, amik a hagyományokban gyökereznek, de nagyon sok problémát okoztak mindig. A Kiválasztottról szóló próféciával kiegészítve pontosan ezek a begyöpösödött dogmák okozták a vesztüket.

A másik pedig az előzőhöz kötődik, az utánpótlás-nevelés. Már nagyon fiatalon (sokszor pár hónapos korban) kiragadják az Erőérzékeny gyerekeket a természetes környezetükből. Teszik mindezt azért, hogy a leghatékonyabban betörjék őket a Rend szinte irreális keretei közé, minél inkább háttérbe szorítsák az ösztöneiket, érzelmeiket, kötődéseiket. Ez egy brutális és kegyetlen metódus, de az egyetlen működő út. Még akkor kell elszedni egy gyereket a szüleitől, amikor nem alakul ki a tudatos kötődés. Így később azt se fogják tudni kik is a szüleik. És még így is minden esetben az ilyen jellegű (érzelmi, ösztöni, kötődési) dolgokkal merül fel probléma, amikor megbukik egy jedi. Még ez a spártainál is keményebb módszer sem képes kiküszöbölni ezeket a gondokat.

Ezért volt a Tanácsnál akkora ellentmondás Anakin feltűnésekor és ezért vonakodtak annyira bevenni a Rendbe. Már 8 évesen is annyira túlkoros volt az előbb ismertetett módszertanhoz, hogy drámai kockázatot vállaltak vele. És később mindezen gyanúk be is igazolódtak és szörnyű következményei lettek. Anakin minden egyes rossz tulajdonsága és negatív tette lényegében ebben gyökeredzett.

 

Na, hát ez még hozzám képest is arcpirítóan hosszú lett... :oops: De remélem, azért lesz legalább egy ember, aki végigolvassa ezt, és átfogó képet kap arról, miért is vélekedek olyan rendhagyó módon a Jedi Rendről.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Objektív írás, tetszett. Való igaz, hogy mi, nézők hajlamosabbak vagyunk szubjektívebben megítélni a Jediket, hiszen hozzánk nőttek, és egyébként is: ők a Világos oldal képviselői. Pedig egy mezei galaxis-lakó valóban vajmi keveset tudhat a dolgokról, ezt jól példázza 18-20 évvel később Han hozzáállása.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Annyi megjegyzésem lenne, hogy a Sith-ek nem szolgálnak senkit csak saját magukat. Erejüket a szenvedélyükből merítik. Céljuk az abszolút hatalom. ("Poooweeer, unnnlimiteeed poooweeer !!!" Palpatine/Sidious)) Szövetségesük az emberi gyengeség és a sötét oldal, amit a céljaik érdekében használnak. Rejtőzködnek, kitaszítottak, megvetettek. A galaxis nem fogadja el Őket. Ők a galaxist birodalomnak, a benne lakókat alattvalónak tekintik. Ezzel párhuzamosan a Jedik is eléggé önmaguknak valók, ha azt vesszük önzők, de a békés együttélés érdekében és az üldöztetéstől való félelmükben, szolgálatot vállaltak a közjó érdekében, de a kultúra és civilizáció a demokrácia megőrzése érdekében szerintem szemrebbenés és lelkiismeret furdalás nélkül megdöntenék a szenátus hatalmát. Egyáltalán nem szentek. Ezekről sok szó esik az EP III-ban. Egyébként tetszetős, átgondolt írás pb69. :clap:

Szerkesztve: - A pécsi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Annyi megjegyzésem lenne, hogy a Sith-ek nem szolgálnak senkit csak saját magukat. Erejüket a szenvedélyükből merítik. Céljuk az abszolút hatalom. ("Poooweeer, unnnlimiteeed poooweeer !!!" Palpatine/Sidious)) Szövetségesük az emberi gyengeség és a sötét oldal, amit a céljaik érdekében használnak. Rejtőzködnek, kitaszítottak, megvetettek. A galaxis nem fogadja el Őket. Ők a galaxist birodalomnak, a benne lakókat alattvalónak tekintik. Ezzel párhuzamosan a Jedik is eléggé önmaguknak valók, ha azt vesszük önzők, de a békés együttélés érdekében és az üldöztetéstől való félelmükben, szolgálatot vállaltak a közjó érdekében, de a kultúra és civilizáció a demokrácia megőrzése érdekében szerintem szemrebbenés és lelkiismeret furdalás nélkül megdöntenék a szenátus hatalmát. Egyáltalán nem szentek. Ezekről sok szó esik az EP III-ban. Egyébként tetszetős, átgondolt írás pb69. :clap:

Igen, a sithekről most nem akartam igazán szót ejteni, csak hát legalább egy mondatban kitértem rájuk, megkerülhetetlenek ha már jedikről van szó. ;)

De igazad van. A sötétség "szolgálása" nem jó kifejezés, csak akkor ott hirtelen ez jutott eszembe. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, a sithekről most nem akartam igazán szót ejteni, csak hát legalább egy mondatban kitértem rájuk, megkerülhetetlenek ha már jedikről van szó. ;)

De igazad van. A sötétség "szolgálása" nem jó kifejezés, csak akkor ott hirtelen ez jutott eszembe. :)

 

Jó, jó nem szemrehányásnak szántam. Szép írás. Gratulálok. A Sith-ekről is írhatnál valamit, szívesen olvasnám.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó, jó nem szemrehányásnak szántam. Szép írás. Gratulálok. A Sith-ekről is írhatnál valamit, szívesen olvasnám.

Igen, én is filóztam már rajta, csak ugye róluk nem sok minden derült ki. Legalábbis így Rend szintjén. Ráadásul Palpi és Dooku sem volt az a klasszikus sith. Maul meg hamar kifújt (még a TCW ellenére is).

 

(De tervezek ilyen nagyobb hangvételű, átfogóbb témakifejtéseket a saga fontosabb részeiről. Egyelőre az Anakin, Palpatine és Obi-Wan összefoglaló nagyjából megvan a fejemben, majd ha az időm úgy engedi, hozzászólásba is vetem őket. Maul van még talonban, főképp a TCW-ban való "reinkarnálódása" miatt. Könnyen lehet, hogy a sithek témája az előbb említettekbe lesz beleszőve.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezzel párhuzamosan a Jedik is eléggé önmaguknak valók, ha azt vesszük önzők, de a békés együttélés érdekében és az üldöztetéstől való félelmükben, szolgálatot vállaltak a közjó érdekében, de a kultúra és civilizáció a demokrácia megőrzése érdekében szerintem szemrebbenés és lelkiismeret furdalás nélkül megdöntenék a szenátus hatalmát. Egyáltalán nem szentek. Ezekről sok szó esik az EP III-ban.

 

 

Pont ezért tesznek jót. Azért az jó dolog hogy a demokrácia védelmében megdöntenének egy olyan szenátust ami veszélyezteti azt. Ugye nem kell mondanom ez mihez hasonlít a Földünkön. Bárcsak lett volna egy ilyen Rend itt is hogy pár diktátort megdöntenek mert rengeteg szenvedéstől menekült volna meg az emberiség.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pont ezért tesznek jót. Azért az jó dolog hogy a demokrácia védelmében megdöntenének egy olyan szenátust ami veszélyezteti azt. Ugye nem kell mondanom ez mihez hasonlít a Földünkön. Bárcsak lett volna egy ilyen Rend itt is hogy pár diktátort megdöntenek mert rengeteg szenvedéstől menekült volna meg az emberiség.

Na, azért egy kicsit túlszaladtunk. :)

 

A Jedi Rendnek semmilyen beleszólási joga nincs abba, hogy hol milyen politikai, gazdasági, társadalmi berendezkedés van, amennyiben azt az ott élők a rájuk vonatkozó összes törvénynek megfelelően, legálisan jóváhagyták.

Ezért láttuk azt, hogy a Köztársaságon kívüli rendszerekben simán lehetett diktatúra, rabszolgatartás, emberkereskedelem, nyilvános kivégzések szórakoztatási célból, polgárháborúk stb.. Ugyanis ezek az adott népek saját dolgai, ha náluk ezek a hagyományok, akkor nem erőltethető rájuk semmilyen felvilágosultabbnak, civilizáltabbnak tartott szisztéma.

A Köztársaságnál ugyanez a helyzet, azzal a különbséggel, hogy magának a Köztársaságnak vannak olyan galaktikus törvényei, amit minden tagnak be kell tartani. Az egyes államok szuverenitása csak addig terjedhet, amíg a köztársasági törvényeket, szabályokat nem sérti.

A Rend anno a Köztársasággal való szorosabb együttműködést választotta, így betartathatják annak törvényeit, de semmi többet. Ezért lehetett sok tagállamban királyság vagy akármi.

De a Rend nem erőltetheti rá a demokratikus elveket magára a Köztársaságra sem. Ha azt legálisan úgy változtatja a Szenátus, hogy a diktatúra felé tolódik, akkor a Rend nem léphet fel jogszerűen ez ellen. Pontosan ez történt az Ep.1-től kezdve. A Szenátus mindenféle extra jogkörökkel ruházta fel a főkancellárt (pl. hosszabb hivatali idő, hadsereg, stb.), így elmozdultak a demokratikus vonalról. Ez nem egyezett a jedik elvével, de nem volt hivatalos lehetőségük tenni ez ellen, csak a fejüket rázhatták.

 

Az Ep.3-ban más történt. Nem Palpatine (mint főkancellár) ellen léptek fel, mert meg akarta dönteni a Köztársaságot. Hanem azért támadták meg, mert sith nagyúr volt. A sithek pedig a jedik esküdt ellenségei, akik ellen (a kódexben rögzítettek szerint) minden körülmények közt harcolniuk kell.

Ha Kovács Pistike lett volna ott, aki nem sith, de a Szenátus ugyanúgy megszavazza a birodalmi dolgokat, akkor a Rend nem szólt volna semmit. Maximum kiléptek volna, mondván, hogy ez az egyesülés már nem egyeztethető össze az elveikkel.

De ugyanígy, ha a sithek mondjuk vhol a hutt űrben ütötték volna fel a fejüket, akkor oda is ugyanúgy elmentek volna a jedik kiirtani őket.

 

Legalábbis nekem így jöttek le ezek a viszonyok.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

E gy kicsit utánanéztem, és olvasgattam a kérdésben. Az EPIII film változatának szövegkönyve és a regényváltozat szövege eltér. A regény jobban kifejti a jedik álláspontját a szenátussal kapcsolatban. Filmváltozat: Windu:" Úgy érzem támadás készül a jedik ellen. A kancellárt körülveszi az erő sötét oldala" Ki Adi Mundi: "Ha Griviusz legyőzése után nem mond le a különleges jogosítványairól akkor el kell Őt távolítani a hatalomból" Windu: És akkor a nekünk kell a szenátus élére állnunk, hogy biztosítsuk a békés átmenetet." Yoda: "Ennek a gondolatmenetnek a végén csak sötétséget látok. Óvatosan kell eljárnunk" Nos ebből a szövegkörnyezetből az derül ki, hogy a rend csak a szenátushoz hű. De a regény változatban nem csak Palpatine leváltásán gondolkodtak el a fenti jedik. Könyv: Mundi: "Palpatine diktátorságát az általa irányított túlnyomó szenátusi többség törvényesítette, és legálissá tehetik, sőt akár még végleg szentesíthetik is azt" Yoda: "Teljes korrupció az lett a Szenátus. Kordában tartani őket, azt kell, míg leváltjuk a korrupt szenátorokat, helyettesítve becsületes szenátorokkal." Windu:" Haljátok, miket beszélünk?"Yoda:" Kitartani, az kell nekünk, a remény mellett, az igazi ellenségünk nem Palpatine, nem a Szenátus hanem Lord Sidious az, valójában, a Sith, aki irányítja mindkettőt, Ha egyszer Sidiousnak vége, mindezen többi aggodalom sokkal kisebb fenyegetéssé válik" A regényváltozat szerint a jedik nem látják elegendőnek a főkancellár távozását, konkrétan a szenátus megtísztítása lenne a cél. Tehát annyira nem fogadják el a szenátus és egyuttal a Köztársaság mindenhatóságát, mert az letért a demokratikus útról, de valódi lépéseket nem tettek, mert a Sith-et tartottk a felelősnek, és az Ő kiktatásával azt gondolták, hogy minden helyreáll. Valójában a jedi rend a szenátushoz hű, a köztársaság és a demokrácia érdekeit tartja figyelembe. Anakin viszont a főkancellárhoz volt hű és nem a szenátushoz. Mivel Palpatinet a szenátus választotta, hosszabította meg a hivatali idejét, ruházta fel különleges jogokkal, a legalitását meg sem kérdőjelezte, és itt kerül konfliktusba a renddel, aki viszont a szenátust preferálja, vagy még azt sem. Most az nem világos még nekem, hogy a jedik tesznek-e valamilyen esküt a szenátus, vagy a főkancellér szolgálatára, vagy hogy van ez?

Amikor Obi Wan kémkedésre szólitja fel Anakint Palpatinról, akkor Anakin valamilyen eskű elárulásáról, megszegéséről beszél Obi Wan-nak. Én meg is értem hogy Anakin szerepkonfliktusban van. Hűség a rend felé, hűség a főkancellár felé, egy fenékkel 2 lovat nem lehet megülni. De Anakin valamiért úgy érezte hogy a főkancellár iránti hűsége (talán a szenátus felhatalmazása miatt, amit Palpatine kapott. A népfelség, a legfőbb hatalom a népé, a nép a képviselői útján gyakorolja a hatalmat elvekből kiindulva) fontosabb, mint a rend íránti hűsége. Hisz a jedi rendet ki válsztotta? Senki. Palpatine-t ki válsztotta? A szenátus, végső soron a nép. Szóval ezt gondolom a jedi rend, és Anakin hozzáállásáról a szenátushoz, a kancellárhoz.

Szerkesztve: - A pécsi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Jedi Rend tagjai, mint hivatalos "rendfenntartó" szerv részei, nyilván felesküdnek a Köztársaság megvédésére, a köztársasági törvények betartására és betartatására. Anakin erről beszél, hisz a főkancellár elleni "kémkedés", ill. a bizalomhiány vele és a Szenátussal szemben ellentmond ennek az eskünek. Hiszen minden legális úton történt, tehát teljesen mindegy mivé fajult a Köztársaság, azt a Szenátus és így közvetve a nép akarta így. Magyarul az eskü egy ilyen rendszerre is vonatkozik. A Rend ez ellen jogszerűen semmit nem tehet, még akkor sem, ha észrevették azt, amit sok politikus nem, miszerint a diktatúra felé sodródnak.

Éppen ez az, amit írtam az előbb. De az általad idézett szövegekből is az derül ki, hogy az igazi ellenség a Sith Rend. Az egy dolog, hogy mi történik a Köztársasággal, nem emiatt lépnek fel, hanem mert a sithek vannak a háttérben.

 

Egyébként jó, hogy nem ezt a szöveget vitték filmre, mert azért van benne pár ellentmondás. A legnagyobb az, hogy Yodáék konkrétan nem tudták, hogy a Köztársaságot és a CIS-t is ugyanazon személy, nevezetesen Sidious irányítja. Gondoltak már rá egyébként, hisz Windu később azt mondja, hogy a legrosszabb sejtésük igazolódott (amikor kiderül Palpiról a státusza). De azért Yoda aligha jelentheti ki ekkor még ezt ennyire konkrétan.

Bár nem azt mondja, hogy Palpi Sidious, hanem hogy őt és a Szenátust is Sidious irányítja, de ez megegyezik azzal, hogy a háború mindkét résztvevő felét egyazon ember vezeti, ami nem ismert még.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na, azért egy kicsit túlszaladtunk. :)

 

A Jedi Rendnek semmilyen beleszólási joga nincs abba, hogy hol milyen politikai, gazdasági, társadalmi berendezkedés van, amennyiben azt az ott élők a rájuk vonatkozó összes törvénynek megfelelően, legálisan jóváhagyták.

Ezért láttuk azt, hogy a Köztársaságon kívüli rendszerekben simán lehetett diktatúra, rabszolgatartás, emberkereskedelem, nyilvános kivégzések szórakoztatási célból, polgárháborúk stb.. Ugyanis ezek az adott népek saját dolgai, ha náluk ezek a hagyományok, akkor nem erőltethető rájuk semmilyen felvilágosultabbnak, civilizáltabbnak tartott szisztéma.

A Köztársaságnál ugyanez a helyzet, azzal a különbséggel, hogy magának a Köztársaságnak vannak olyan galaktikus törvényei, amit minden tagnak be kell tartani. Az egyes államok szuverenitása csak addig terjedhet, amíg a köztársasági törvényeket, szabályokat nem sérti.

A Rend anno a Köztársasággal való szorosabb együttműködést választotta, így betartathatják annak törvényeit, de semmi többet. Ezért lehetett sok tagállamban királyság vagy akármi.

De a Rend nem erőltetheti rá a demokratikus elveket magára a Köztársaságra sem. Ha azt legálisan úgy változtatja a Szenátus, hogy a diktatúra felé tolódik, akkor a Rend nem léphet fel jogszerűen ez ellen. Pontosan ez történt az Ep.1-től kezdve. A Szenátus mindenféle extra jogkörökkel ruházta fel a főkancellárt (pl. hosszabb hivatali idő, hadsereg, stb.), így elmozdultak a demokratikus vonalról. Ez nem egyezett a jedik elvével, de nem volt hivatalos lehetőségük tenni ez ellen, csak a fejüket rázhatták.

 

Az Ep.3-ban más történt. Nem Palpatine (mint főkancellár) ellen léptek fel, mert meg akarta dönteni a Köztársaságot. Hanem azért támadták meg, mert sith nagyúr volt. A sithek pedig a jedik esküdt ellenségei, akik ellen (a kódexben rögzítettek szerint) minden körülmények közt harcolniuk kell.

Ha Kovács Pistike lett volna ott, aki nem sith, de a Szenátus ugyanúgy megszavazza a birodalmi dolgokat, akkor a Rend nem szólt volna semmit. Maximum kiléptek volna, mondván, hogy ez az egyesülés már nem egyeztethető össze az elveikkel.

De ugyanígy, ha a sithek mondjuk vhol a hutt űrben ütötték volna fel a fejüket, akkor oda is ugyanúgy elmentek volna a jedik kiirtani őket.

 

Legalábbis nekem így jöttek le ezek a viszonyok.

 

Már bocsi, de az ilyen hozzáállásnak köszönhetjük Hitlert és társait. Nem mertek közbeavatkozni mert nem jogszerű. Nehogy már úgy működjön a világ hogy a többség ellenére valaki diktatúrát hozzon létre ás ez ellen nem lehet fellépni mert nem jogszerű. Magyarán hagyjunk egy diktátort hatalomra kerülni aki majd millióknak hoz szenvedést, mert nem léptünk fel ellene az elején. Hálistenek azért itt a Földön ebből tanultak és mielött lépnének már drónpapa szétrobbantja őket. Tényleg semmit nem tanultunk az emberi történelemből? Ki a lópikulát érdekel hogy mi jogszerü és mi nem? Erőszakos hatalomra törő populista ,akkor mehet is rá a drón. Ennyi.

A Jedikre lefordítva ha Sith kerül a hatalom élére akkor ki lehet nyírni. Lsd Palpatine-t az EP3-ban. Nem kell itt bíróság. Kardélre vele. Ebben az egyben igaza volt Windunak. A nagyobb jó érdekében Palpinak pusztulnia kellett volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

OFF:

Nehogy már úgy működjön a világ hogy a többség ellenére valaki diktatúrát hozzon létre ás ez ellen nem lehet fellépni mert nem jogszerű.

Itt a komoly tévedés. Sajnos a történelemben szinte az összes esetben a többség akaratára kerültek hatalomra a diktátorok (pl. az általad említett Hitler is) és eszük ágában sem volt fellépni ellenük szinte senkinek (a népük köreiből).

 

Magyarán hagyjunk egy diktátort hatalomra kerülni aki majd millióknak hoz szenvedést, mert nem léptünk fel ellene az elején. Hálistenek azért itt a Földön ebből tanultak és mielött lépnének már drónpapa szétrobbantja őket. Tényleg semmit nem tanultunk az emberi történelemből? Ki a lópikulát érdekel hogy mi jogszerü és mi nem? Erőszakos hatalomra törő populista ,akkor mehet is rá a drón. Ennyi.

Honnan tudod előre ki mennyi szenvedést fog hozni? Ki dönti el, ki ellen kell fellépni erőszakkal, még mielőtt bmit is csinált volna? Az aláhúzott rész eléggé egybevág az erőszakos, hatalomra törő és populista emberek hozzáállásával.

A történelemből pedig sokat érdemes tanulni, de az anarchia és önbíráskodás rendszerének magasztalása nem tartozik ezek közé.

 

ON:

A Jedikre lefordítva ha Sith kerül a hatalom élére akkor ki lehet nyírni. Lsd Palpatine-t az EP3-ban. Nem kell itt bíróság. Kardélre vele. Ebben az egyben igaza volt Windunak. A nagyobb jó érdekében Palpinak pusztulnia kellett volna.

A Jedi és a Sith Rend közt olyan ősi, kibékíthetetlen ellentét feszül, amely miatt ők semmit nem gondolkodnak ha a másikat látják, csak rombolni akarnak. Az általuk legmagasabb szintű szentírásnak számító kódexeikben is rögzítve van ez. Ennek semmi köze nincs a politikához, demokráciához, Köztársasághoz. Kb. olyan, mint hogy ha rád száll egy szúnyog, akkor lecsapod.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pb: felhívnám a figyelmed erre (fejből és telefonról idézem ezért pontatlanság lehet benne):

 

Obi~wan: “Your new empire?!“

Anakin: “Don‘t make me kill you.“

Ow: “Anakin my allegiance is to the Republic. To DEMOCRACY!“.

 

A folytatás ismert. Ebből nekem egyértelműnek tűnik, hogy a Jediknek akkor is be kell avatkoznia, ha Jóska bácsi csinálja a diktatúrát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pb: felhívnám a figyelmed erre (fejből és telefonról idézem ezért pontatlanság lehet benne):

 

Obi~wan: “Your new empire?!“

Anakin: “Don‘t make me kill you.“

Ow: “Anakin my allegiance is to the Republic. To DEMOCRACY!“.

 

A folytatás ismert. Ebből nekem egyértelműnek tűnik, hogy a Jediknek akkor is be kell avatkoznia, ha Jóska bácsi csinálja a diktatúrát.

Azt írtam korábban, hogy ha legális úton vívja ki a diktatúrát a nép és a Szenátus, akkor nincs igazán mit tenni. Na most Palpi ezzel a kettős szereppel és machinálással félrevezetett mindenkit, csalt, így érte el, hogy diktátor legyen. Ez nem fér bele a jogszerűség kereteibe, tehát felléphettek ellene. Ha Jóska lett volna, akkor is. Csak valószínűleg a szennyes kiteregetésével, a Szenátus felvilágosításával és közreműködésével.

Viszont Jóskáról kiderült, hogy sith, akit a jediknek mindenképp kötelességük kiirtani, így radikálisan támadtak. Amíg ugyanis erről nem tudtak, addig nem léptek fel agresszívan Palpi ellen. A demokrácia már elég régen megborult Palpi különleges jogaival és nem lépett fel ellene a Rend. Tehát ameddig nem derült ki, hogy a Köztársaságot konkrétan a sith nagyúr fertőzte meg és irányítja, addig nem szóltak bele a demokratikus elvek megbomlásába.

 

Kíváncsi lettem volna mi történik ha nem fedi fel magát Palpi, nincs a 66-os parancs és úgy sikerül neki keresztülvinni a Szenátuson a Birodalom létrehozását. Én úgy gondolom, a jedik erre se akarták volna megbuktatni, hisz ez sem volt antidemokratikusabb, mint a korábbi jogkörszélesítések.

Azt el tudom képzelni, hogy a Rend kilép az eddigi hatósági, rendfenntartói szerepköréből és nem szolgálja a Birodalmat. De, ahogyan a hutt területeken sem kardoskodtak a demokráciáért, úgy valószínűleg a Birodalom ellenében sem tették volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A jedik már így is azon pattogtak, hogy régen lejárt a hivatali ideje, túl sok különleges jogot kap stb., szóval szerintem nem engedték volna, hogy megalakuljon a Birodalom, hisz már Grievous halála után pár percvel mentek volna felszólítani, hogy mondjon le a különleges jogosítványiról. Szerintem megdöntötték volna a rendszert, és ideiglenesen átvették volna a hatalmat amíg az új kormány fel nem áll.

 

Mellesleg háborút meg nem lehet demokráciával megnyerni, ezt már az ókori Rómában is tudták, pláne nem egy olyan Szenátussal mint ami a klón háborúk idején volt :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A jedik már így is azon pattogtak, hogy régen lejárt a hivatali ideje, túl sok különleges jogot kap stb., szóval szerintem nem engedték volna, hogy megalakuljon a Birodalom, hisz már Grievous halála után pár percvel mentek volna felszólítani, hogy mondjon le a különleges jogosítványiról. Szerintem megdöntötték volna a rendszert, és ideiglenesen átvették volna a hatalmat amíg az új kormány fel nem áll.

Pattogtak, pattogtak, de az csak "szájkarate". :) Nyilván a bögyükben volt, mert látták, hogy vele a diktatúra felé sodródik a Köztársaság, csak épp ezt rajtuk kívül nem sokan veszik észre. Várták az alkalmat mikor ültethetik már le az öreget, hogy vegyen vissza magából. :)

De Grievous halála után azért volt joguk felszólítani, mert hivatalosan a háború idejére kapta meg a nagyobb hatalmat. Dooku és Grievious halálával a CIS katonai vezetősége súlytalanná vált, így a háború eldőlt. Persze azért megvárhatták volna, amíg tényleg befejeződnek a harcok, de annyira azért irritálta őket Palpi, hogy ne várjanak ha nem muszáj. :)

 

Ha nem fedi fel magát az öreg és nem mond le a különleges jogköreiről, akkor a Rend nyilván hivatkozott volna arra, hogy ez törvénytelen. Megpróbálták volna ezt "beleszugerálni" a szenátorok és a nép fejébe. Ha ennek ellenére kitartottak volna mellette és meghagyták volna a diktátori szerepben, akkor a Rend mit csinálhatott volna? Önmagukban (vagy nagyon szűk támogatottsággal) nem tudták volna megdönteni a hatalmat, ráadásul ezzel ők szegültek volna szembe a törvénnyel.

 

Az ideiglenes hatalomátvétel arra vonatkozott, hogy ha a háború befejeztével (törvénytelen módon) nem történik meg az ígért visszatérés a demokráciához, a főkancellár jogszerűtlenül magához ragadja a hatalmat, akkor el kell takarítani az útból.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha nem fedi fel magát az öreg és nem mond le a különleges jogköreiről, akkor a Rend nyilván hivatkozott volna arra, hogy ez törvénytelen. Megpróbálták volna ezt "beleszugerálni" a szenátorok és a nép fejébe. Ha ennek ellenére kitartottak volna mellette és meghagyták volna a diktátori szerepben, akkor a Rend mit csinálhatott volna? Önmagukban (vagy nagyon szűk támogatottsággal) nem tudták volna megdönteni a hatalmat, ráadásul ezzel ők szegültek volna szembe a törvénnyel.

E szerint a beszélgetés szerint nem csak szájkatatéztak volna, és ez még azelőtt volt, hogy kiderült volna róla hogy sith nagyúr

Mace Windu: I sense a plot to destroy the Jedi. The Dark Side of the Force surrounds the Chancellor.

Ki-Adi-Mundi: If he does not give up his emergency powers after the destruction of Grievous, he must be removed from office.

Mace Windu: The Jedi Council will have to take control of the Senate to ensure a peaceful transition.

 

Az biztos, hogyha a jedik nem pusztultak volna ki a Birodalom nem alakult volna meg, bármennyi szenátor szavazott volna rá

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.