Ugrás a kommentre

EPI elemzés


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

  • 4 héttel később...

 

Ez a videó nagyon hangulatos lett. Én továbbra is úgy érzem, hogy korunk Mozartja vagy Beethovenje John Williams. A művész úr olyan klasszikus alkotásokat adott a világnak, amelyeket szerintem kétszáz múlva is játszani fognak. Igazi zseni.

 

:D:D:D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek :)

Emlékszem, anno a film előtt jó sokáig vadásztam a tévében erre a klipre, persze, miután egyszer véletlenül megláttam egy adón, aztán miután meglett, sokszor meg is néztem a videókazettán, amire felvettem :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek :)

Emlékszem, anno a film előtt jó sokáig vadásztam a tévében erre a klipre, persze, miután egyszer véletlenül megláttam egy adón, aztán miután meglett, sokszor meg is néztem a videókazettán, amire felvettem :)

Én is rongyosra cincáltam azt a szallagot, amin megörökítettem ezt. Most is elfogott a nosztalgia. Emlékszem, mikor még azt sem tudtam, mi a fenét pampognak benne, meg azt hittem a fogatokról, hogy tatooine-i csempészek, és majd Obi-Wanéknak át kell menekülniük előlük egy siklóüldözés keretében Mos Eisley-ből Mos Espába. Most meg már lazán fordítom magamban a szöveget (amit még nem tudok fejből :D ), a fogatok mibenléte sem kérdés számomra. Jesszus, hová jutottam tíz év alatt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szeretnék én is a Te szintedre jutni, de tudom, hogy ahhoz sok belefektetett idő meg minden kell, szóval maradok ilyen féltudású :)

OFF

Pedig nem vagyok magas szinten, csak a beszélt szöveget értem meg, az írottal már komolyabb gondjaim vannak... beszélni meg... nos, ahhoz nemrég tolmácsot kellett kérnem, mikor angolokkal kommunikáltam :D De én öt év alatt jutottam ide, főként angol filmekkel/sorozatokkal és angol honlapokkal (amit nálunk angol órának neveztek az iskolában, attól még a Yes és No szavak is gondot okoznának), szóval, ha kicsit is komolyabban veszed a dolgot, gyorsan le is körözöl :)

ON

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

Ez a videó nagyon hangulatos lett. Én továbbra is úgy érzem, hogy korunk Mozartja vagy Beethovenje John Williams. A művész úr olyan klasszikus alkotásokat adott a világnak, amelyeket szerintem kétszáz múlva is játszani fognak. Igazi zseni.

 

:):):D

 

Ez a videó iszonyú jó.Még sosem láttam.Honnan lehetne megszerezni?Nincs meg véletlenül valakinek?Ha igen msn-en átküldhetné.Olyan vágyat ébresztett bennem az EP 1 iránt, hogy holnap meg is nézem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a videó iszonyú jó.Még sosem láttam.Honnan lehetne megszerezni?Nincs meg véletlenül valakinek?Ha igen msn-en átküldhetné.Olyan vágyat ébresztett bennem az EP 1 iránt, hogy holnap meg is nézem.

Nincs meg az EPI DVD? Azon rajta van. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Watto a fogatversenyen megnyerte a díjat nem? Hisz az első fogadásban az volt, hogy ő fizeti a nevezési díjat, így övé a fődíj is ha nyernek. Egyébként pedig továbbra is lenyűgöző ez a film! A legjobb kikapcsolódás, és ez már így is marad amíg világ a világ. :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Watto a fogatversenyen megnyerte a díjat nem? Hisz az első fogadásban az volt, hogy ő fizeti a nevezési díjat, így övé a fődíj is ha nyernek. Egyébként pedig továbbra is lenyűgöző ez a film! A legjobb kikapcsolódás, és ez már így is marad amíg világ a világ. :P

 

Igen megnyerte ,de sokat nem ért el vele.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 évvel később...

Nem azt róttam fel hogy elküldenek 2 követet tárgyalni, mert ez nagyon is helyes döntés volt, hanem azt hogy suttyomban, ergo a Szenátus annyira korrupt volt már akkor, hogy egy ilyen helyes küldetést is fű alatt lehetett csak elintézni

Akkor ezt félreértettem. Amúgy a Szenátus soha nem a gyors döntéseiről volt híres, a TF mögötti hatalom, pénz és korrupciós háló sajnos valóban sokat rontott még ezen. A 100%-os bizonyíték híre pedig nem terjedt olyan gyorsan. Szóval pontosan ilyen helyzetekre tartogatták a jediket, hogy "suttyomban" kezeljék a problémát és feloldják a patthelyzetet.

 

Mert az aztán qrva békés módszer volt, hogy "szabaduljatok meg tőlük ahogy tudtuk".

A diplomácia addig működik amíg valaki elő nem kap egy lézerstukkert, ezután már a fénykardért kell nyúlni. Küldtek volna 100 jedit azok úgy lerendezik a kereskedelmieket, hogy egy életre elment volna a kedvül a sithekkel való szövetkezéstől, de ezt se tehették meg a Szenátus gyengesége miatt

Nyilván nem tehették meg. A TF-nek eddig is sok piszkos dolgot elnézett a Köztársaság vezetése, sokat kivételeztek velük. Pl. külön helyük volt a Szenátusban. A blokádról állították, hogy legális, kérték a vizsgálóbizottság felállítását. A megszállásról ugyebár a Szenátus nem tudott. A jedik ezek után mindenféle engedély nélkül rohanjanak oda és verjenek szét mindent? Nem biztos, hogy ez a jelen helyzetben túl bölcs dolog lett volna.

Nekünk egyedi volt Naboo helyzete, de a Köztársaságban egy bolygó volt a sok közül. Valószínűleg nem volt ritka esemény az ehhez hasonló problémázás. A Rend úgy volt vele, hogy ezt elsősorban nem nekik kell megoldani brute force módszerrel, hanem a nabooiaknak. Eleve Padmé harci szándékait sem támogatták, hisz valószínűleg sok ehhez hasonló eset oldódott már meg a hivatali diplomáciai úton. Ahogyan ez is megoldódott volna, ha Padmé nem olyan eltökélt (ne érts félre, nem hibáztatom, a maga szemszögéből igaza volt). Ha pedig már a nabooiak felvették a harcot, a királynő pedig visszatért, akkor kötelességük volt megvédeni a személyét. De nem hadsereget küldeni oda, hisz a konfliktus megoldható lett volna békésen, így semmi nem indokolta ezt.

Ezek egy része persze feltételezés, én így látom. :)

 

Miután hagyták hogy a gungan-ek lemészároltassák magukat? Szerintem igenis pofátlanság ;)

Szerintem nem az. ;) A gunganek önként vállalták a harcot, ami nem volt feltétlen elkerülhetetlen. Naboo pedig mindig is egy különleges felfogású rendszer volt, pláne Padmé regnálása alatt. Megünnepelték a szabadságuk megerősítését és kivívását. Az ünnepségre nyilván meghívtak fontos személyeket, így a jediket is.

 

 

(Ezt a témát áthoztam ide, mert erre a részre vonatkozik.)

Szerkesztve: - pb69
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Eleve Padmé harci szándékait sem támogatták, hisz valószínűleg sok ehhez hasonló eset oldódott már meg a hivatali diplomáciai úton. Ahogyan ez is megoldódott volna, ha Padmé nem olyan eltökélt

Ki nem támogatott mit? Itt nagyon benéztél valamit...

És ja, megoldódott volna, Naboo sterilizálásával. Piszok jó megoldás lett volna... :facepalm:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szóval pontosan ilyen helyzetekre tartogatták a jediket, hogy "suttyomban" kezeljék a problémát és feloldják a patthelyzetet.

Nehogymár a mélyen tisztelt kancellár úrnak a Szenátus tudta nélkül kelljen küldözgetnie a béke őreit, mertha kiderülne, hogy miben "settenkedik" akkor abból óriási felbolydulás lenne. Ez számomra non-szensz.

A blokádról állították, hogy legális, kérték a vizsgálóbizottság felállítását. A megszállásról ugyebár a Szenátus nem tudott. A jedik ezek után mindenféle engedély nélkül rohanjanak oda és verjenek szét mindent? Nem biztos, hogy ez a jelen helyzetben túl bölcs dolog lett volna.

Csak maga a bolygó királynője és egy jedi mester értesítette őket, és főleg az utóbbiak híresek arról, hogy mennyire pártatlanok. A jedik ráadásul Qui-Gon által elsőkézből értesültek a (valószínűsíthető) népirtásról és a bolygón állomásozó megszálló haderőről.

A Rend úgy volt vele, hogy ezt elsősorban nem nekik kell megoldani brute force módszerrel, hanem a nabooiaknak.

Szóval hagyták, hogy a naboo-iak önként masírozzanak rohamdroidok, AAT-k és Keselyű-droidok kereszttüzébe. Most hogy így mondod tényleg ez volt a "legjedisebb" megoldás

Ahogyan ez is megoldódott volna, ha Padmé nem olyan eltökélt (ne érts félre, nem hibáztatom, a maga szemszögéből igaza volt). Ha pedig már a nabooiak felvették a harcot, a királynő pedig visszatért, akkor kötelességük volt megvédeni a személyét. De nem hadsereget küldeni oda, hisz a konfliktus megoldható lett volna békésen, így semmi nem indokolta ezt.

Biztos meg lehetett volna oldani, mondjuk ha Amidala aláírja a szerződést, úgy tényleg jobb lett volna mindenkinek. Vagy ha hagyja hadd folytatódjék a népirtás... Előbb utóbb biztos megoldódott volna, max a Naboo lakosságának fele veszik oda vagy legitimizált megszállók elnyomásában kellett volna tovább élniük.

 

Szerintem nem az. ;) A gunganek önként vállalták a harcot, ami nem volt feltétlen elkerülhetetlen. Naboo pedig mindig is egy különleges felfogású rendszer volt, pláne Padmé regnálása alatt.

Ahogy fent is írtam megoldódhatott volna diplomatikusan is azzal a két felvázolt kimenetellel, vagy küldhettek volna 100 jedit, abból 33 szétveri a flottát, 53 a gungan-ekkel szétverte volna a földi haderőt, 13 meg elfoglalta volna a palotát, és így még mindig marad egy, aki feltakaríthatja Mault, nehogy véletlenül visszatérjen :D

(Ezt a témát áthoztam ide, mert erre a részre vonatkozik.)

Kösz, már én is akartam, csak a kolinet akadozott, és már annak is örültem, ha a választ elküldhettem, nemhogy válogatni, hogy hova

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nehogymár a mélyen tisztelt kancellár úrnak a Szenátus tudta nélkül kelljen küldözgetnie a béke őreit, mertha kiderülne, hogy miben "settenkedik" akkor abból óriási felbolydulás lenne. Ez számomra non-szensz.

Nem mondom, hogy ez így tök jó, de így működött a rendszer és részben pont ezért "tartották" a jediket. :) Nem azért kellett szerintem ezt a háttérből intézni, mert a Szenátus ellenezte és megvétózta volna az akciót, vagy a tőlük való félelemtől. Egyszerűen azért, mert a hivatalos ügymenet sajnos rendkívül lassú és körülményes. Tekintve a valós élet viszonyait, ezt el tudom képzelni.

 

Csak maga a bolygó királynője és egy jedi mester értesítette őket, és főleg az utóbbiak híresek arról, hogy mennyire pártatlanok. A jedik ráadásul Qui-Gon által elsőkézből értesültek a (valószínűsíthető) népirtásról és a bolygón állomásozó megszálló haderőről.

És? A szenátoroknak ez egyértelmű bizonyíték? Vajon hányszor járultak hasonló siránkozással más rendszerek a Szenátus elé, ami aztán alaptalannak bizonyult? Abból, ahogy ezt az ügyet kezelték, nekem úgy tűnt, van már erre kialakult ügyrend, mert nem ritkaság az ilyen.

A Rend persze hisz Qui-Gonnak, csak ha senki nem kéri őket, akkor nem fognak hadsereget küldeni egy olyan helyzetben, ahol lehetne egyéb megoldás is.

 

Biztos meg lehetett volna oldani, mondjuk ha Amidala aláírja a szerződést, úgy tényleg jobb lett volna mindenkinek. Vagy ha hagyja hadd folytatódjék a népirtás... Előbb utóbb biztos megoldódott volna, max a Naboo lakosságának fele veszik oda vagy legitimizált megszállók elnyomásában kellett volna tovább élniük.

Nem arra gondoltam, hogy aláírja a paktumot. Ha pl. kivárják a bizottság eredményeit, akkor az alapján megtörténhetett volna a szükséges hivatalos intézkedés. Ez persze sok felesleges szenvedéssel és áldozattal járt volna, ezért is mondtam, hogy jól döntött Padmé.

De azt azért ne várjuk el a Köztársaságtól, hogy a saját törvényeiket meghágva, egy amazon királynő miatt, a hivatalos út helyett odaküldjenek egy jedi hadsereget. Ők tudtak kínálni egyfajta jogszerű megoldást, amit a törvényeik megengedtek. Ezzel tisztában van minden tagállam. Ha ez nem kielégítő, akkor megvan a lehetőségük és a joguk a saját igazságszolgáltatásra. Ezt senki nem tiltja, de akkor saját erőből kell megoldaniuk. Nem véletlenül mondta Sidious, hogy a Köztársaságot megkötik a saját törvényeik.

Félreértés ne essék, én is utálom a bürokráciát, a protokollokat és a körülményes hivatalos eljárásokat, de sajnos ennek a problémája mindenhol a világon fennáll.

 

Amúgy megint ott vagyunk eltévedve (ahogy annyi minden másban), hogy mi kívülről tökéletesen átlátunk mindent. Tisztában vagyunk minden fontos történéssel és minden szereplő pontos terveivel. Ugyanakkor ez a résztvevőkről nem mondható el.

Jelen esetben a Köztársaság és a Rend is csak egyszerű villongásként kezelte a TF blokádját. Aztán amikor megszállássá fajult az egész, akkor is úgy vélték, hogy ez egy súlyos, megengedhetetlen túlkapás. Arra azért senki nem gondolt, hogy a TF (amúgy eddig csak védelmi célokra használt) droidserege nekiáll lemészárolni a bolygó lakosságát. Ez egy annyira kirívó dolog volt, hogy senki fejében még csak meg sem fordult. Persze, hogy nem hitték el a királynőnek.

Az nagyon árulkodó, hogy még a TF (a támadó fél) se tudta mi van. Nute is csak hüledezett, hogy most akkor le kéne küldeni a csapatait, hogy fér ez egyáltalán bele a törvényes keretekbe, stb..

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Régebben a suttyom rész nem volt benne az eljárásba, csak ahogy Palpatine mondta Amidalának: "...itt lépnek közbe a bürokraták." (vagy valami ilyesmit). A vicc meg az, hogy pár évvel ezelőtt ment volna a segítség, de az is igaz, hogy akkor még nem a bürokraták kezében volt a hatalom.

 

Mellesleg ha megvárták volna, amíg a bizottságot felállítják, ellenőrzik, újraszervezik (a TF elérte volna, mondjuk valami mondvacsinált ürüggyel), újra felállítják, elküldik (van egy sanda gyanúm hogy először még el is tévedtek volna), addigra a fele Naboo belepusztul az invázióba (már ha hihetünk annak a szakállas faszinak, aki azt üzente, hogy "naponta ezrek halnak meg", és miért ne hinnénk neki, hisz ő még az epII-ben is ott ült, szóval megbízható lehet).

 

És mivé lett ez a Jedi Rend, ha már azt a Köztársaságot se tudják megvédeni, amire felesküdtek, mert holmi (korrupt) bürokraták azt mondják nekik, hogy nem lehet.

 

Valóban megérett ez a rendszer egy hatalmas pofonra :(

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nabo, egy kicsit túlkomplikálod. A bizottság felállt volna néhány hét alatt, csak a tagok mindegyikr a Kereskedelmi Szövetségtől kapta volna a fizetése kiegészítését. Így a jelentésükben az állt volna, hogy a KSz kölcsönös megegyezés alapján átvállalta a bolygó irányítását, melyen azóta virágzik az élet, fellendült a gazdaság, a demokrácia új életre kélt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A "naponta ezrek halnak meg" szöveg az is lehetett, hogy erre kényszerítették. Elvégre az eltűnt királynőt akarták valamilyen módon bemérni. Szóval ez nem feltétlen egy szabad akarattal vegyes kétségbeesett kérés volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Régebben a suttyom rész nem volt benne az eljárásba, csak ahogy Palpatine mondta Amidalának: "...itt lépnek közbe a bürokraták." (vagy valami ilyesmit). A vicc meg az, hogy pár évvel ezelőtt ment volna a segítség, de az is igaz, hogy akkor még nem a bürokraták kezében volt a hatalom.

Vagy régebben is hasonlóképp volt. Lehet akkor se ment volna olyan könnyen az a segítség. Ne gondoljuk, hogy a Köztársaság eleddig (évezredeken át) maga volt az álom és a konfliktus szó még csak nem is szerepelt a szótárakban.

Azért Palpi szavára nem adnék, hisz itt már bőven hosszú évek óta a machinátor szerepben volt. Céltudatosan forgatta a szavakat a királynővel szemben is. Ő volt a szenátor, ő tudta hogyan is működik a Szenátus, Padmé ekkor még egyáltalán nem. Könnyen elhitette vele, hogy bizony a Köztársaság teljesen megrohadt és le kell váltani Valorumot. Aki egyébként egy teszetosza báb volt, tényleg úgy rángatták ahogy akarták. Ezért se tartom az ő önálló ötletének a jedik küldését.

Csak épp Padmé alá lett becsülve, ahogyan ezt Sidious be is vallotta. Kicsit beleköpött a levesbe, de nem annyira.

 

Mellesleg ha megvárták volna, amíg a bizottságot felállítják, ellenőrzik, újraszervezik (a TF elérte volna, mondjuk valami mondvacsinált ürüggyel), újra felállítják, elküldik (van egy sanda gyanúm hogy először még el is tévedtek volna), addigra a fele Naboo belepusztul az invázióba (már ha hihetünk annak a szakállas faszinak, aki azt üzente, hogy "naponta ezrek halnak meg", és miért ne hinnénk neki, hisz ő még az epII-ben is ott ült, szóval megbízható lehet).

Ez alighanem így van. Csak mennyit tudtak ebből Coruscanton? Kiderült, hogy a Köztársaságnak ekkoriban a TF volt a legnagyobb baja. Az a TF, amiről Qui-Gon is azt állította, hogy meglepő és tőlük idegen magatartást tanúsítottak. Szóval még a legkomolyabbnak tűnő ellenségtől sem vártak volna ilyet. Nyilván akkor a Szenátusnak még kevésbé volt hihető a sztori. Pláne, hogy azért lehetett a TF által befolyásolt politikusból nem kevés.

 

És mivé lett ez a Jedi Rend, ha már azt a Köztársaságot se tudják megvédeni, amire felesküdtek, mert holmi (korrupt) bürokraták azt mondják nekik, hogy nem lehet.

Azok a "holmi korrupt bürokraták" a Köztársaság hivatalos vezetését alkotják. A Rendnek nincs joga megkérdőjelezni őket (vagy repülnek). Eleve a Klónok Háborúja előtt fel sem merült a jedi hadsereg és a Rend klasszikus hadviselésének kérdése.

Azt pedig ne felejtsük el, hogy a Rend ki akarta ugrasztani a sith nyulat a bokorból. A galaxis jövőjére nézve sokkal fontosabb volt a leleplezésük, mint Naboo sorsa. Más kérdés, hogy nem sikerült.

 

Valóban megérett ez a rendszer egy hatalmas pofonra :(

Meg. Ebben nem is vitatkozom. ;)

A Köztársaság leszálló ágban volt, de ez inkább hullámvölgynek tekinthető. Azért a több ezer év alatt nyilván rengetegszer került válságba a rendszer, de mindig kilábalt belőle. Most megint volt egy fatökű főkancellár, egy túlnőtt ipari/pénzügyi/kereskedelmi szervezet, korrupt politikusok, bürokratikus útvesztők. Ezek sztenderd problémák a történelemben. Ami itt más volt, az a háttérből előlépő ördögien zseniális tervvel rendelkező sith nagyúr, aki minden apró bizonytalanságot és hibát maximálisan használt ki.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A "naponta ezrek halnak meg" szöveg az is lehetett, hogy erre kényszerítették. Elvégre az eltűnt királynőt akarták valamilyen módon bemérni. Szóval ez nem feltétlen egy szabad akarattal vegyes kétségbeesett kérés volt.

Azért Nute Gunray e a mondat elég beszédes: "Your queen is lost, your people are starving, and you, Governor, are going to die, much sooner than your people, I’m afraid."

Meg korábban a királynőt is azzal fenyegette, hogy majd a nép szenvedése jobb belátásra téríti.

És persze ott van Panaka jelentése: "Almost everyone’s in camps." Azért ez sem sejtet sok jót. Az embereket általában nem azért internálják, hogy aztán ott vigadjanak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Arra gondoltam, hogy Gunray mondhatta a kormányzónak, hogy: "most pedig küldünk egy adást, amiben kétségbeesetten kéri a királynőt, hogy jelentkezzen... különben tényleg ezrek fognak meghalni." Ez a stílus meg amúgy is illik a helytartóhoz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vagy régebben is hasonlóképp volt. Lehet akkor se ment volna olyan könnyen az a segítség. Ne gondoljuk, hogy a Köztársaság eleddig (évezredeken át) maga volt az álom és a konfliktus szó még csak nem is szerepelt a szótárakban.

Régebben egy ilyen fajta tiltakozás, amivel a TF állt elő, elő se fordulhatott volna, nemhiába vívtak róla végeláthatatlan szócsatákat. A szenátorok nem tudtak se köpni se nyelni meglepetésükben, hogy valaki ilyet bevállalt. Számomra elég nyilvánvaló, hogy akkor rendült meg a rendszer, amikor a nagyállalatok olyan jogokat kaptak, mint azelőtt soha. Onnantól jelentek meg tömegesen a korrupt bürokraták, akik ahol csak tudták akadályozták a Szenátus működését.

Aki egyébként egy teszetosza báb volt, tényleg úgy rángatták ahogy akarták. Ezért se tartom az ő önálló ötletének a jedik küldését.

Pedig nekem meg pont ő a gyanúsítottam, hisz ő már a Szenátusban is tenni akart valami, csak kussra intették. Ha maga talál ki egy ilyen akciót, akkor nincs aki kussra intse, agy mehettek a jedik titokban.

Ez alighanem így van. Csak mennyit tudtak ebből Coruscanton? Kiderült, hogy a Köztársaságnak ekkoriban a TF volt a legnagyobb baja. Az a TF, amiről Qui-Gon is azt állította, hogy meglepő és tőlük idegen magatartást tanúsítottak. Szóval még a legkomolyabbnak tűnő ellenségtől sem vártak volna ilyet. Nyilván akkor a Szenátusnak még kevésbé volt hihető a sztori. Pláne, hogy azért lehetett a TF által befolyásolt politikusból nem kevés.

Azok a "holmi korrupt bürokraták" a Köztársaság hivatalos vezetését alkotják. A Rendnek nincs joga megkérdőjelezni őket (vagy repülnek). Eleve a Klónok Háborúja előtt fel sem merült a jedi hadsereg és a Rend klasszikus hadviselésének kérdése.

Azt pedig ne felejtsük el, hogy a Rend ki akarta ugrasztani a sith nyulat a bokorból. A galaxis jövőjére nézve sokkal fontosabb volt a leleplezésük, mint Naboo sorsa. Más kérdés, hogy nem sikerült.

Igaz, hogy ők alá voltak rendelve a Szenátusnak, azonban én úgy érzem, hogy a Köztársaság és a demokrácia fenntartása feljogosíthatta volna őket, hogy elkezdjenek nyomozgatni és szép lassan kiszórják a rendszert tönkretevő elemeket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Régebben egy ilyen fajta tiltakozás, amivel a TF állt elő, elő se fordulhatott volna, nemhiába vívtak róla végeláthatatlan szócsatákat. A szenátorok nem tudtak se köpni se nyelni meglepetésükben, hogy valaki ilyet bevállalt. Számomra elég nyilvánvaló, hogy akkor rendült meg a rendszer, amikor a nagyállalatok olyan jogokat kaptak, mint azelőtt soha. Onnantól jelentek meg tömegesen a korrupt bürokraták, akik ahol csak tudták akadályozták a Szenátus működését.

Ezzel egyetértek. Már maga a blokád és a megszállás is olyan perverz dolog, amit nagyon rég nem engedhetett meg magának senki és semmi. Az lehet egyébként érdekes, hogy ezen szituáció (túl nagy hatalmú vállalatok, tehetetlen főkancellár, korrupt bürokraták, stb.) kialakulásában milyen szerepe volt Palpinak. Tehát ez egy lassú hullámvölgy leszálló ága volt, amit ő csak tökéletesen kihasznált, vagy már eleve miatta volt ilyen erőteljes a züllés? Szerintem mindkettő.

 

Pedig nekem meg pont ő a gyanúsítottam, hisz ő már a Szenátusban is tenni akart valami, csak kussra intették. Ha maga talál ki egy ilyen akciót, akkor nincs aki kussra intse, agy mehettek a jedik titokban.

Megmondom őszintén, Valorumból én még azt se nézem ki, hogy önállóan ki tudja törölni magának. :D Ha nem lett volna ilyen félember, akkor a Szenátusban se rángathatták volna úgy, ahogy akarták. Kivívhatta volna a tiszteletet, a sarkára állhatott volna ahelyett, hogy a jedikkel próbálkozik. Persze ettől még lehet igazad van és ez kivételesen az ő ötlete volt.

Én amúgy eleve úgy képzelem el ezt az egészet, hogy Valorum már alapból azért került megválasztásra, mert minden kis frakció abban bízott, hogy majd ő rángathatja legerősebben azt a tehetetlen bohócot. Megint kérdés, hogy ebben milyen szerepet vállalt Palpi...

 

Igaz, hogy ők alá voltak rendelve a Szenátusnak, azonban én úgy érzem, hogy a Köztársaság és a demokrácia fenntartása feljogosíthatta volna őket, hogy elkezdjenek nyomozgatni és szép lassan kiszórják a rendszert tönkretevő elemeket.

A Jedi Rend topikjában értekezünk pont erről. A jediknek nem volt feladatuk a köztársasági forma és a demokrácia erőszakos fenntartása. Ha a Köztársaság "legálisan", a hivatalos úton kezdett rohadni, az ellen sajnos (jogszerűen) nem tehettek semmit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 5 héttel később...

A Baljós árnyak egy különleges élményt jelent számomra. 16 év várakozás előzte meg a bemutatóját, mire 1999-ben bemutatták. Kiváncsian vártuk, vajon mi történhetett a Jedi visszatér után, helyesebben: az Új remény előtt. Emlékszem, amikor az Rtl klubon levetítették az első előzetest, még Fenyegető árnyak címmel, a bátyámmal megállapítottuk: ezt mindenképpen látni kell. Sajnos a magyar bemutató nem esett egybe a világpremierrel, majd négy hónapot csúszott. Így egyre több infó került be az országba: megjelent a regény- és a képregényváltozat -- ez utóbbit sajnos még a film előtt elolvastam. Bevallom a képregényváltozat nem tetszett, én a Csillagok háborúja terén Fazekas Attila rajzaira és Cs. Horváth Tibor szövegkönyvét tartom etalonnak. Aztán eljött a film.... ami akkor - bármekkora rajongó is voltam - csalódást okozott. A csalódásom oka - hasonlóan sok Star Wars rajongóhoz az volt - , hogy sok benne a gyerekes motívum, Anakin még aprócska gyerek létére tesz ezt, meg azt, idegesített Jar Jar és a gungan nép. Különös volt, hogy John Williams zenéje is túl sok volt, a lágy játékos fuvolaszólók kicsit Disney-matiné filmjeinek a hangulatát teremtették meg, annak ellenére, hogy ebben a filmben alkotta meg egyik legjobb művét, a Duel Of The Fates-t is.

A csalódásom ellenére már 2 nappal később ismét megnéztem, majd egy hét múlva újráztam. Egy hónapon belül ismét moziban mentem a Baljós-ra. Egy évvel a bemutató után már 6-szor megvolt. Nem tudtam eldönteni, ha annyira nem tetszett, miért nézem meg újra és újra.

Ahogy idősödöm, egyre inkább rájövök a miértekre. A Baljós árnyak olyan mint a bor, az idő múlásával válik egyre jobbá és jobbá. Ma már a prequel trilógiából ez a kedvenc részem, így természetesen a 3D bemutatót sem mulasztottam el.

Mi a titka a filmnek?

A válasz egyértelmű: a MESE, amit - a kritikusokat megcáfolva - áthat az őszinteség, s nem pedig a sokak által tantraként hangsúlyozott pénzlehúzás. Ha a film csak rókabőr lett volna, Lucas valóban leszarja a forgatkönyvet, s csak annyit csinál, hogy a vásznon Boba Fettek és rohamosztagosok rohangálnak - a jónép úgyis ezt várná tőle. Ehelyett azonban a Mester - ahogy azt korábbi interjúkban is előrevetítette - az eredeti trilógiától eltérő hangvételű előzményt fog alkotni. Ezt egyértelműen lehetett érezni, merészen kiterjeszti a Csillagok háborúja világát színes, ám egyre sötétedő világképet bemutatva.

A film karakterei helyén vannak: egyértelműen ez Liam Neeson as Qui-Gon Jinn filmje. Megjelenése tekintélyparancsoló, ugyanakkor sugárzik belőle a bölcsesség, a derű és - a Mátrix-filmektől és az az alapján indított trendtől ellentétben - az emberszeretet, a humanizmus. Ma már elvétve sem látni ilyen humánus karaktert - egyetlen példa talán a Hobbit Bilbója. A karakter egyértelmű telitaláta a filmnek.

Az ifjú Obi-Wan is helyén van, pont annyi szerep jut neki, amennyit a történet megigényelt. Ez utóbbit lehetne negatívumként is említeni, de látni kell, hogy Qui-Gon és Anakin mellett mindenki más ténylegesen csak mellékszereplő, az ő szerepül csak később nyer jelentőséget - ki a Gonosz, ki a Jó oldalán. Valójában a Baljós árnyak, az Episode I címhez híven a nagy galaktikus mitológia indítókulcsa - előbb ismerjük meg a karaktereket, Palpatine-t (akin már itt is látni, mekkora szemétláda), Amidalát, Yodát és a többieket. Ez lett volna a nagy tragédia a kritikusok szemében? Miért is? Az Új remény és folytatásai is ugyanilyen viszonyban vannak egymással - csak ezt a kritizálók nem látták.

Persze ők hoztak további ellenérveket is: túl sok a CGI blablabla. Megjegyzem ezt a filmet CGI nélkül LEHETETLEN lett volna elkészíteni. A CGI valóban károsnak értékelhető, hiszen a természetes fény-árnyék viszonyok nem teremthetőek meg computer-alapon, ugyanakkor a Baljós árnyak világa életteli - amolyan "boldog" (boldogtalan?) békeidőket időző. A CGI alkalmazása ugyanakkor az operatőri munkát valóban korlátozta: a Baljós árnyak fotózása az eredeti trilógiához képest statikusabb, lassabb, a képek, vágások kevésbé izgalmasak, kevésbé van a képeknek térélménye, hiszen sok díszlet, a természtes fényhatások hiányát mesterségesen kellett pótolni - ez valóban a film hátránya. Ez viszont a technika, ami mellesleg akkor a csúcsnak számított, hiányosságaként értékelhető - megjegyzem még ma is, Avatar ide vagy oda (az Avatarban is a 3D-t tudták lenyűgözően imitálni, de a természetességet semmiképpen. Ha összehasonlítod az Avatar képeit a Pi életével, láthatod, mire gondoltam). Számomra a film igazi negatívuma ebben merül ki.

A kritikusok másik vesszőparipája, hogy nincs forgatókönyv. Ezt viszont tényleg abszolút hülyeség: az egyik legjobb története ennek a filmnek van - nemcsak elindítja a Sagát, de önmagában is egy élvezhető filmet képez, ugyanakkor a mese elemeit felhasználva elindítja az Episode II-III-t, megalapozza a már ismert klasszikus filmeket, sőt, segít az ÚJ ALAPOKRA helyezni.

ÚJ ALAPOK: ez a legnagyszerűbb eleme a prequeleknek, hiszen nemcsak kiegészítették, hanem újraértelmezték a IV-VI. részt. Ez viszont mindenképpen a zsenialitást tükrözi - köszönjük, Mester.

A film ugyanakkor hitetetlenül aktuális volt, sőt, prófétikus. A modern demokráciák hibáit és bukásának okait nyíltan bemutatja. A demokrácia megdöntésének és a zsarnokság kialakításának a bemutatása igazi történelmi lekce, az emberiség történelmének egyik legtökéletesebb zanzája, ami sajnos mára mind aktuálisabb. Ez ismét egy nagy kalapemelés a Mester előtt, hiszen megjósolta, felvázolta azt, ami később be is következett a világ számos országában (szabadságjogok korlátozása USÁ-ban, Nagy-Britániában, kelet-európai jogállamok időszakos bukása.) Aktualitása volt a klasszikus részeknek is, hiszen azok Vietnám és a hidegháború során születettek - de azok negatívumainak bemutatása helyett a humanista-optimista reflexióra koncentrál a mester. Ez nem negatívum, hanem az egyértelmű válasz arra, amit a kor, majd a későbbi prequelfilmek kérdésként felvetettek.

A film látványvilága is megér pár mondatot. A kritikusok ezt kevésbé támadják, hiszen valóban lenyűgöző, de az egész prequel látványa olyan, mintha nem 20-30, hanem inkább 100-200 évvel járna a klasszikus epizódok előtt. Leginkább úgy tudnám jellemezni, ha a klasszikusok a jelen korunkat, addig az új részek a reneszánsz világát idézik, annak pompájával, s egyben mára már idegenszerűségével együtt. A régi részek könnyebb emészthetőségét az akkori világképhez való közelisége, kézzelfoghatósága, használhatósága adta meg, az új részek ebben valóban távolabb vannak a nézőtől. Bár Doug Chiang munkája vizuálisan gyönyörű, de talán meg kellett volna ismét próbálni a mára már a csillagok közt lévő Ralph Mcguirre (remélem jól írtam) mestert felkérni a látványmunkák készítésére.

Magam sem tagadhatom, hogy a film hagy némi kívánnivalót maga után. De őszinte legyek? NEM érdekel. Közeledve a negyvenhez én már csak az értékekre koncentrálok, csak a pozitív szemlélet az , ami előre viheti a dolgainkat - ebben a humanista szemléletben pedig nics hiány a Baljós árnyakban. Ez a film segít megértetni a mese nyelvén a gyerekekkel életünk legnagyobb traumáját az elszakadást - az anyaméhtől, az otthontól, a szeretteinktől. Ez az út fájdalmas, de szükségszerű ("A napok is lenyugodnak."), s csak egy módon lehet ezt feldolgozni, ha soha nem nézünk hátra! (Emlékszem, a bemutató előtt pár héttel húnyt el édesapám, s ezek a mondatok akkor nagy segítséget jelentettek. Ezt nem akkor, hanem így utólag, évekkel később értettem meg.) Lucas mindig is szeretett tanítani, ez valamennyi filmjére jellemző. Ugyanakkor a legfontosabb tézist, az elszakadással való szembenézést most mutatta meg konkrétan, gyönyörű kép- és hangsorokkal. Ezért ezt a filmet a mai gyermekeknek KÖTELEZŐ "OLVASMÁNNYÁ", AZAZ FILMMÉ kellene tenni. Lehet, hogy a mostani gyerekek ezt jobban értik, mint az ős-Star Wars rajongók? Lehet. De meg is van az előnyük: ők gyerekek, ahogy maga Lucas is az. Talán a kritikusok legnagyobb hibája az, hogy ők meg felnőttek, így a gyermeki lelküket vagy nem tudják már megidézni vagy azt nem merik megtenni. Ez legyen az ő gondjuk. Én csak egy dologra jöttem rá: a kritikák nem érdekelnek, mindenki írjon azt, amit akar, én is ezt teszem most, s csak egy dologra koncentrálok: mit kapok a Baljós árnyaktól? Mert amit ez a film ad, azt már senki nem veheti el tőlem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Gratulálok lecsoka! Nagyon szuper írás lett, amivel nagyrészt egyet is értek. Remekül megfogtad a Baljós Árnyak lényegét és értékeit. Azért mindig örömmel tölt el, hogy vagyunk még páran akik felérik ésszel ezeket a gondolatokat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.