Ugrás a kommentre

Ki mit vár a kilencedik epizódtól?


Ajánlott hozzászólás

55 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Ezt már a képregényekből tudjuk, hogy nem így van.

Az jó, kezdetnek megteszi. :)

39 perccel korábban, gafz írta:

Van még egy problémám, az egyensúly. Van jó, rossz, közép és semleges egyensúlyban. Na most akkor vagy mindenki közép/semleges lesz, vagy mindig lesz gonosz, ami veszélyes a jólétre.

Az egyensúly nem erről szól. Legalábbis sokféleképp lehet értelmezni, de ha így értelmezzük is összetettebb kérdéskör ennél. ;)

35 perccel korábban, Dzséjt írta:

ha végleges megoldást vársz, akkor szomorú hírem van, mert nem kapsz. Nincs végleges, amíg élet van a Galaxisban. Írj Abramsnek, hogy az ep9-ben épüljün egy szuper Halálcsillagpusztító, amivel szétlőhetik a Galaxist. Na, az végleges megoldás lesz.

Ne forgasd ki, amit írtam. A megoldás véglegességét abban a kontextusban értem, amiről szó volt. Azaz végleg tűnjön el az ER. A Köztársaságnak csak átmenetileg lett vége, mert a megszűnésekor annak hívei elkezdtek szervezkedni, amely szervezkedésből létrejött csoportosulás később megbuktatta a Birodalmat és jött egy újabb köztársasági rendszer. A Birodalomnak szintén nem lett véglegesen vége, mert annak maradványaiból és részben erőforrásaiból, annak szellemi örököseként kialakult az ER. Nem kellett ehhez sem sok idő.

Az ÚK szintén ilyen lesz, hiszen az Ellenállás így vagy úgy, de nyilván sikerre fog jutni, ez pedig ezer szállal kötődik az egykori ÚK-hoz. Ráadásul itt még rövidebb idő alatt. Végleges megoldás alatt azt értem, hogy nem úgy vetnek véget az ER tervezett rémuralmának, hogy aztán abból jó eséllyel 10-20-30 év múlva annak nyomain kifejlődjön egy nagyon hasonló szervezet.

10 perccel korábban, Donát írta:

Egyébként számomra az egész EpVIII mondanivalója ez volt: az ellenállásnak szüksége van Luke-ra, hogy a remény szétterjedjen a galaxisban. Hogy lássák, hogy van esély felvenni a harcot az ER-rel. Nem kell azt gondolni, hogy aki kiáll velük harcolni, az kudarcra ítéltetett. A film lényege, ideértve a záróképsort is, hogy ez az üzenet szétterjedt a galaxisban. Luke csodás kiállása hétköznapi bátorságra kell, hogy sarkallja a galaxis lakóit. Épp hogy nem a csodavárás lenne a tanulsága a sztorinak, hanem hogy a hétköznapi emberek merjenek a sarkukra állni, mert van miért küzdeni, létezik az ellenállás, ami szembeszegül az Első Renddel. Van alternatíva.

Ez ötletszinten jó, és lehet is belőle jó filmet készíteni. Csak nekem illúziórmboló lenne megint azt látni, hogy off-screen összeszerveződött egy olyan lázadó szervezet, ami eséllyel veheti fel a harcot az Első Renddel szemben (fóka vs jegesmedve). Ugyanaz lenne, mint a 7 esetében, hogy az előző rész letette valahol a tollat, mire újra felvesszük, addig meg hirtelen megváltozott minden. Csak itt nem egy teljesen új trilógiáról van szó, hanem azon belül egy nagy törésről lenne.

Erre mondtam, hogy jó lenne, ha nem húznának elő tök új nyulakat a kalapból az utsó részre. Előkerülhet off-screen a semmiből egy nagy hadsereg és sok-sok támogató az Ellenállásnak, csak valahogy rombolná a koherenciát. Maga az Ellenállás sikere akkor lehetne hiteles és reális, csak az ehhez a helyzethez vezető út, maga ez az alaphelyzet nem lenne az.

Szerkesztve: - pb69
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

15 perccel korábban, pb69 írta:

Az ÚK szintén ilyen lesz, hiszen az Ellenállás így vagy úgy, de nyilván sikerre fog jutni, ez pedig ezer szállal kötődik az egykori ÚK-hoz. Ráadásul itt még rövidebb idő alatt. Végleges megoldás alatt azt értem, hogy nem úgy vetnek véget az ER tervezett rémuralmának, hogy aztán abból jó eséllyel 10-20-30 év múlva annak nyomain kifejlődjön egy nagyon hasonló szervezet.

Akkor használj pontos szavakat, mert ennek köze sincs a véglegességhez. Ez hosszútávú, de ideiglenes megoldás. ;) És amúgy ez az, amiről én is beszéltem feljebb, viszont én nem tartom kizártnak, hogy ezt nem úgy érik el, hogy az Első Rend is megmarad. Sőt megkockáztatom: az lesz a vezető hatalom, nem lesz helyette egy legújabb Köztársaság.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 perccel korábban, pb69 írta:

Előkerülhet off-screen a semmiből egy nagy hadsereg és sok-sok támogató az Ellenállásnak, csak valahogy rombolná a koherenciát. Maga az Ellenállás sikere akkor lehetne hiteles és reális, csak az ehhez a helyzethez vezető út, maga ez az alaphelyzet nem lenne az.

Én egy olyan haderőre gondolok, mint amit a lázadók szedtek össze az EPVI-ban. Anno 1983-ban úgy tűnt, hogy Az EPIV végén lévő néhány vadászgépből hipphopp lett offscreen egy lázadó haderő  a VI. részre, mégsem hinném, hogy ez problémákat okozott volna a konzisztencia terén. Mert az első HCS megsemmisült, eltelt 3.5 év, stb. Más a helyzet, mint az EpIV idején. Pont emiatt a VIII-IX között ha lesz egy váltás haderő terén, az nem igazán vet fel komoly kérdéseket, mert

a) a VIII is erre volt kihegyezve

b) fontos eseménnyel ért véget a VIII ami új ellenálló egységekhez vezethet

c) valszeg el fog telni elegendő idő ahhoz, hogy a haderő jelentősen bővülhessen a VIII végi állapothoz képest. 

 

Szóval a haderő bővülés lehet, hogy offscreen lesz (sőt), de ez teljesen jól fel lett vezetve a TLJben szóval nàlam ez semmilyen hiányérzetet nem generál. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Teljesen egyetértek Donáttal. A koherenciát nálam az rombolná ha nem kerülne elő egy nagy hadsereg a jók oldalán. Luke is megmondta a harc csak most kezdődőtt. Megmutatták hogy csillantja meg a reményt. Ha ezután az egész galaxis továbbra is ölbe tett kézzel várja a gonosz bukását évekkel az ep.8 után is annak szerintem semmi értelme. Akkor az ep.8 jó része értelmetlen volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Bomarr írta:

Teljesen egyetértek Donáttal. A koherenciát nálam az rombolná ha nem kerülne elő egy nagy hadsereg a jók oldalán. Luke is megmondta a harc csak most kezdődőtt. Megmutatták hogy csillantja meg a reményt. Ha ezután az egész galaxis továbbra is ölbe tett kézzel várja a gonosz bukását évekkel az ep.8 után is annak szerintem semmi értelme. Akkor az ep.8 jó része értelmetlen volt.

Pedig már Oscar is elkotyogta mi várható ezen a téren. Kis milícia sejtek fognak csapást mérni az ER-re...

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Teljesen egyetértek Donáttal. A koherenciát nálam az rombolná ha nem kerülne elő egy nagy hadsereg a jók oldalán. Luke is megmondta a harc csak most kezdődőtt. Megmutatták hogy csillantja meg a reményt. Ha ezután az egész galaxis továbbra is ölbe tett kézzel várja a gonosz bukását évekkel az ep.8 után is annak szerintem semmi értelme. Akkor az ep.8 jó része értelmetlen volt.

Nem igazán értem honnan kéne előkerülnie hirtelen egy nagy hadseregnek. Persze nem tudom, Ti mit értetek nagy alatt, én valami olyasmit, ami legalább összemérhető az ER haderejével. Ahogy Dzséjt is írta, az ÚK idején nem lehetett fegyverkezni. Volt az ÚK hadi gépezete és mindenki abban bízott, mindenki attól várta a védelmet. Ez nagyrészt megsemmisült és a maradék is totálisan szétesett a 7-ben. Nem látom honnan érkezne az a fene nagy utánpótlás.

Főképp úgy, hogy ha az ER nem volt totálisan ostoba, akkor a galaxis lerohanását olyan zónákkal kezdte, amelyeket veszélyesebbnek tartott. Állítólag nagyon komolyan figyelték az ÚK-ot, a 7 végjátékának lecsengése után pedig kihasználhatták a fejetlenséget és pánikot arra, hogy ha valahol bármilyen ellenséges katonai erőt szimatolnak, akkor azt minél gyorsabban kiiktassák.

 

Anno a Köztársaságnak nem volt galaktikus serege, a háttérben titokban évtizedek alatt kellett létrehozni egy klónhadsereget, így lett nagy haderejük. De a CIS-nek is sumákolni kellett a titkos gyárakkal, mert az illegálisan egyesített droidsereg sem volt elég nagy a céljaikhoz. Az OT-ban láthattuk, hogy a lázadóknak mekkora haderejük van, nyilván nem volt elhanyagolható, de a ST jelenlegi állapotait elnézve nem is feltétlenül nevezném nagynak. Mindenesetre azt is évtizedek kemény munkája volt összehozni.

Ezek tükrében nem látom a forrását annak, hogy pár év alatt az Ellenállás oldalán megjelenhessen egy nagy haderő. Vagy itt is előkerül egy titkos klónsereg? Vagy leporolnak valami régi droidsereget? Vagy kiderül, hogy az ÚK idején valójában minden rendszer sunyiban fegyverkezett és bujtatta a maga kis haderejét, amit most lehet egyesíteni és az ER ellen vezetni? Mert értem én, hogy lázadni akar a galaxis, de egy szervezett haderőt nem lehet csak úgy összerántani hirtelen felindulásból meg lelkesedésből.

 

Az ER életét keseríteni lehet, kisebb sejtekbe szerveződve fúrni őket, gerillaakciókat és hasonló kellemetlenkedéseket lehet vezetni, még sikeresek is lehetnek a nép támogatásával. Csak erre megint azt tudom mondani, hogy ezek nem néhány év alatt fognak odáig jutni, hogy megbuktassanak egy ER-et. Ha rendelkezésre állna egy újabb trilógiányi idő arra, hogy levezessék ezt az alkotók, akkor azt mondanám, hogy simán megoldható.

De hogy úgy kezdődjön az Ep.9, hogy "hát kérem szépen, itt az Ellenállás hatalmas hadereje, ami lenyomhatja az ER-et...", az szerintem nem hiteles. Még akkor sem, ha a 8 szellemiségben ezt üzente. Ugyanis más a szellemiség és más a gyakorlat. Tarthatok én egy rendkívül hangzatos szónoklatot arról, hogy már rohadtul unja mindenki a terrorizmust vagy a vallási háborúkat, fogjunk össze és közösen söpörjük el ezeket. Egyet is érthet velem a világ lakosságának döntő többsége. De ettől még ez nem fog reálisan egyik hónapról a másikra megtörténni.

 

Egyébként azt már csak halkan jegyzem meg, hogy Luke csodatételének és az Ellenállás nagy "diadalának" hatékony és pozitív hatású terjedése erősen megkérdőjelezhető. Azt gondolom, hogy ami a 8-ban történt (amit itt annak szellemiségeként hangoztatunk), az nekünk nézőknek ül remekül, illetve azoknál működik jól, akik ezt ott helyben átélték. De hogyan fog ez terjedni a galaxisban? Majd az Ellenállás elkezdi terjeszteni, hogy kis híján elpusztult az egész szervezet, de jött egy hős legenda, aki egymaga szembeszállt a gonosz ellenséggel és így kimentette őket a lehetetlen helyzetből?

Belegondolt már abba egyáltalán vki, hogy egy ilyen sztorit hogyan fogadhat egy csalódott és leigázott vagy épp leigázásra váró nép? Vagy egy kicsit is értelmes és gondolkodó ember? A galaxis leghatalmasabb rendszerét és annak haderejét pár nap alatt lenullázta egy a semmiből előkeveredő brutális ellenség. A fennmaradó maréknyi ellenállókat is felőrölték rögvest, de van remény, mert megmenekült egy teherhajónyi ember, egy csodabogár ténykedése miatt, aki odaveszett.

(Ez olyan, mintha egy felfoghatatlan technológiai és mennyiségi túlerőben lévő idegen hadsereg lerohanná a Földet, majd pár nap alatt elpusztítaná a teljes földi haderőt. Erre hozzám idejönne valaki (vagy vhogy eljutna hozzám a hír), hogy kipattant a szikra, ami lángra lobbanthatja a bolygót, mert egy nepáli szerzetes egy életébe kerülő meditációval megvuduzta az ellenséget, így egy tengeralattjárónyi katona el tudott menekülni a biztos halálból. Hát sok minden gondolat megfordulna a fejemben, de hogy nyugodtabb és lelkesebb nem lennék, az is biztos.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pb, amúgy

1. elolvastad, amit korábban írtam? Pl. hogy mekkora haderőt képzelek el az Ellenállás oldalán?

2.  a TLJ utolsó jelenete megvan? Ami konkrétan bemutatja, hogy terjedt el a legenda szerte a galaxisban?

3. szerinted az elnyomottaknak milyen üzenetet hordoz, hogy nem tudom hány lépegetővel nem tudtak szétlőni egy látszólag védtelen embert?

 

Szerintem az ellenállás serege a helyi milíciák felajánlásaiból fog összeállni. Valamennyi hajót ugyanis önvédelmi célokból alighanem a legtöbb bolygó tart. A köztársasági seregek nem ugorhatnak minden egyes apró kalóztámadásra pl. Ezek a seregek eltörpülnek az ER hadereje mellett, ráadásul egyesével nem hinném, hogy számottevőek lehetnek, de ha van, aki összehangolja őket (és most már tudja mindenki, hogy van ilyen szervezet) akkor már lehet egy olyan haderő, ami bár messze van az ER-től, de legalább számolni kell velük. Plusz ehhez hozzájöhet még a köztársaságból maradt milícia, ami mondjuk a VIII. idején azétr nem tűnt fel, mert totális káosz uralkodott náluk a vezérkar teljes szétlövése miatt.

 

Neked szerintem nem kell elmagyarázni, hogy nem árt néha gondolkodni a lehetséges megoldásán a helyzetnek, és nemcsak problémázni. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ody:

A léptékről lehet valami tudni? Milicia-sejtekből kb. hány? Négy-öt vagy ezer? Ezek mekkorák? 5 ember fejenként vagy pár száz? Mert igy hogy milicia sejtek nekem nincs vele bajom. De ha ez azt jelenti hogy a galaxisban van 5 csoportosulás fejenként kb. 20 emberrel akkor az marha gáz. De ha valami komolyabb az oké.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

26 perccel korábban, Donát írta:

Pb, amúgy

1. elolvastad, amit korábban írtam? Pl. hogy mekkora haderőt képzelek el az Ellenállás oldalán?

2.  a TLJ utolsó jelenete megvan? Ami konkrétan bemutatja, hogy terjedt el a legenda szerte a galaxisban?

3. szerinted az elnyomottaknak milyen üzenetet hordoz, hogy nem tudom hány lépegetővel nem tudtak szétlőni egy látszólag védtelen embert?

1. El. Egyrészt a "nagy" hadseregre Bomarr hozzászólása kapcsán kérdeztem rá. Másrészt valószínűleg Te is elolvastad, hogy az Ep.6-ban látott lázadó haderő nekem az ER felhozatalát látva nem számít nagynak. ;) Persze, a semmihez meg egy Falconhoz képest hatalmas, és már azt is jó lenne értelmesen magyarázniuk honnan áll össze, de az ER legyőzéséhez még kevésnek tűnik.

 

2. Az én verziómban csak annyit látok abban a jelenetben, hogy egy kisgyerek okosítja a többit, hogy a nagy Luke Skywalker jedi mester mit tett. Arról nem mond semmit, hogy az a kisgyerek hogyan is jutott az infóhoz. Arról nem is beszélve, hogy ez a sztori így egy értelmes felnőtt embernek totálisan röhejes és hiteltelen. Még akkor is, ha végül is így történt. Ja, és egyébként Luke Skywalker "meghalt", jedi mesterek pedig már nem léteznek.

 

3. Nem tudom, de szerintem egy ilyen történetet a lőtéri kutya nem hinne el, max. a gyerekek vagy a nagyon bohém és irracionális gondolkodású emberek. Csak gondoljunk bele abba, hogy anno egy dörzsölt és nagyvilági csempész (akinek a legjobb cimborája és bajtársa mellesleg harcolt jedik oldalán, az egykori szerelme pedig egy egykori sith nagyúrnak dolgozott) azt nem hitte el, hogy ha nem látsz ki a sisakból, akkor is el lehet találni a célpontot. A birodalmi vezérkar nagy része azt hitte, a jedik már kihaltak és amúgy is csak cirkuszi mutatványosok voltak, az Erő meg humbug.

De biztos a random elnyomottak el fogják hinni azt, hogy egy ember kiállt a lépegetők elé és túlélte a csörtét, mert valahonnan ezt a pletykát hallotta. Ráadásul nem is ez történt, mert Luke nem volt ott, csak egy illúzió volt, egy trükk. Egyébként meg annyiból mindegy, hogy ez az ember már nem él, a jedikből is annyi maradt, hogy egy senkiházi roncskereskedő lebegtethet pár ősi tekercset. Ugyanis egy átlagembernek kb. ennyit jelenthet Rey jedisége.

Szerkesztve: - pb69
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

31 perccel korábban, Bomarr írta:

Ody:

 

  Spoiler elrejtése

A léptékről lehet valami tudni? Milicia-sejtekből kb. hány? Négy-öt vagy ezer? Ezek mekkorák? 5 ember fejenként vagy pár száz? Mert igy hogy milicia sejtek nekem nincs vele bajom. De ha ez azt jelenti hogy a galaxisban van 5 csoportosulás fejenként kb. 20 emberrel akkor az marha gáz. De ha valami komolyabb az oké.

 

 

Nem tudni. Che Guevara mozgalmához hasonlította az Ellenállást, akik lesből csapnak le.

:para: 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

18 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

De, egy filmet láttattok, csak ő másképp értelmezi. :P 

De ez totális félreértelmezés. Látunk egy példát a film végén arról, hogyan terjedt el a legenda, hogyan mesélik szájról szájra, hogyan hiszik el nem a lőtéri kutyák, hanem értelmes emberek, hogyan merítenek abból erőt, hogy Luke Skywalker egyedül kiállt az ER ellen és túlélte (mert erről szól a sztori!) ehhez kèpest írja pb a fentit.

Totális diszharmónia, amit állít, a film üzenetéhez képest. Most ennyi erővel egy Harry Potter jelenetként is értékelhetné az utolsó jelenetet, mert van benne seprű meg gyerek. Épp a lényeget nem sikerült leszűrni. Semmilyen szinten. 

 

Azt meg már halkan teszem hozzá, hogy totálisan ignorálja mondjuk a magyarázatomat arra, hogy hogyan lehet számottevő (hanem is egyenrangú fél) az ERhez képest az Ellenállás. Akkor mi a francnak pötyögöm be?

 

Az Ellenállásnak pont az kellett, hogy visszaadják a reményt a galaxisnak. Amikor ilyen horderejű és hasznos esemény történt, majd nyilván bolondok lesznek nem felhasználni és teleharsogni a galaxist Luke tettével. És az, hogy ezt valamivel később épp Canto Bighton játssza el egy ismeretlen gyerek, pont azt mutatja, hogy mennyire sikerrel jártak. Lehet ezt lőtéri kutyázással csűrni csavarni épp csak a VIII legfőbb motívumával és végkonklúziójával alkot feloldharatlan ellentétet. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem neked van igazad. Ki hinné el, ki nem hinné el... Ez nem erről szól. Az üzenet  egyértelmű, és amint írtad az a lényeg. A többi felesleges bonyolítás.

 

Az Ellenállás biztos nem lesz számottevő, erről én írtam fentebb, de azt meg Te nem olvastad. :P 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Szerintem neked van igazad. Ki hinné el, ki nem hinné el... Ez nem erről szól. Az üzenet  egyértelmű, és amint írtad az a lényeg. A többi felesleges bonyolítás.

 

Az Ellenállás biztos nem lesz számottevő, erről én írtam fentebb, de azt meg Te nem olvastad. :P 

Spoiler mögött? Mert azt nem néztem. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 órával ezelőtt, Donát írta:

Azt meg már halkan teszem hozzá, hogy totálisan ignorálja mondjuk a magyarázatomat arra, hogy hogyan lehet számottevő (hanem is egyenrangú fél) az ERhez képest az Ellenállás. Akkor mi a francnak pötyögöm be?

Szerintem ezt az ignorálós dolgot engedjük el, mert egyrészt felesleges ezen rugózni, másrészt én is csomó mindenre írhatnám, hogy azzal meg Te (vagy más) nem foglalkozol. ;)

8 órával ezelőtt, Donát írta:

De ez totális félreértelmezés. Látunk egy példát a film végén arról, hogyan terjedt el a legenda, hogyan mesélik szájról szájra, hogyan hiszik el nem a lőtéri kutyák, hanem értelmes emberek, hogyan merítenek abból erőt, hogy Luke Skywalker egyedül kiállt az ER ellen és túlélte (mert erről szól a sztori!) ehhez kèpest írja pb a fentit.

Elég világosan leírtam, hogy kisgyerekek persze, hogy elhiszik, ahogyan a meséket is. Értelmes emberek, csak épp még gyerekek. Persze ha a 9-re felnő ez a generáció és ők fogják alkotni az ellenállók magját, akkor igazad lehet.

8 órával ezelőtt, Donát írta:

Totális diszharmónia, amit állít, a film üzenetéhez képest. Most ennyi erővel egy Harry Potter jelenetként is értékelhetné az utolsó jelenetet, mert van benne seprű meg gyerek. Épp a lényeget nem sikerült leszűrni. Semmilyen szinten.

Ezt is kifejtettem már. A film üzenete nekünk szól, nem pedig azoknak, akik in-universe abban a világban élnek, de nem voltak ott. A film szellemisége nagyon szép és nagyon jó, de ez nem fog in-universe hiteles magyarázatot adni semmire. Megnézel egy filmet vagy elolvasol egy könyvet a való világunkról, megérted és felfogod az üzenetét, holnaptól más lesz a világ? Nem lesz más.

8 órával ezelőtt, Donát írta:

Az Ellenállásnak pont az kellett, hogy visszaadják a reményt a galaxisnak. Amikor ilyen horderejű és hasznos esemény történt, majd nyilván bolondok lesznek nem felhasználni és teleharsogni a galaxist Luke tettével.

Ha van egy csöpp eszük, akkor nem ezzel harsogják tele a galaxist, max. csak tanmeseként a gyerkőcöknek. Akkor már inkább Holdo vagy Poe megoldásáról zengjenek ódákat, mert az legalább hihető és lehet rá építeni. Ezeket a trükköket meg lehet ismételni vagy lehet hasonlóval próbálkozni. Persze kérdéses mennyire érdemes az ismert veszteségek tükrében, de működhet. Az, hogy majd egy öreg remete kivetíti magát valahova, kihasználva az ER egyik vezetőjének gyengeségét, így egérutat adva, erre nem lehet alapozni. Arra meg pláne nem, hogy ha a mesét úgy fogják fel, hogy valaki kiállt az ER elé és nem tudták szétlőni.

8 órával ezelőtt, Donát írta:

És az, hogy ezt valamivel később épp Canto Bighton játssza el egy ismeretlen gyerek, pont azt mutatja, hogy mennyire sikerrel jártak.

Az a baj, hogy totálisan elbeszélünk egymás mellett. Amiket írsz, az arról szól, hogyan lesz legendás az Ellenállás, hogyan lesznek ők a hősök, akikre fel lehet nézni, akik megmentik a világot. Ez arról szól, amiért Rey csillogó szemekkel nézhetett vagy Finn felkaphatta a fejét, amikor az OT eseményei után ~30 évvel meghallotta Luke vagy Han nevét. Ebben tökéletesen egyetértek Veled, az Ellenállásból klasszikus hős lesz, egy legendárium szövődik majd köréjük, amely mítoszok és történetek ezreket fognak jó érzéssel eltölteni és motiválni.

Én viszont arról beszélek, hogy pár év alatt össze kéne hozni egy galaktikus haderőt. Ez korábban senkinek nem sikerült, mert a Köztársaság, a CIS, a Szövetség, a Birodalom, az ER mind-mind évtizedeket tett abba bele, hogy lehessen egy masszív hadereje. Sok dologban különböztek, de abban megvan a közös pont, hogy nem ment egyik napról a másikra. Vagy az Ep.9 15 évvel fog a 8 után játszódni? Mert akkor simán bejöhet, amit írsz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

21 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

 

Ha én írnám a sztorit, akkor lenne az Első Rendben egy szimpatikus figura, aki a Birodalomban hisz, de az elvei távol állnak Palpatine-étól vagy éppen Huxétól. Ő lenne az a bölcs ember, akire Anakin gondolt az ep2-ben. Egy jóravaló ember, aki nem hisz a demokráciában, mert látta, hogy az itt már nem működik. Ugyanakkor meglenne a karizmája ahhoz, hogy uralkodóvá váljon, és egy virágzó, jó létben lévő Birodalmat teremtsen. És az Ellenállás, rájőve, hogy már nem tudják legyőzni az Első Rendet, mert ők fogynak, a Galaxisnak meg elege van a háborúból, segítené trónra juttatni ezt az embert. Aztán a rendszer működhetne már úgy, mint a Naboo-n. A uralkodó, akinek a munkáját tanácsadók segítik, az abszolút döntéshozó, de csak X ideig lehet hatalmon és utána új uralkodót választ a nép.

És ha ez a valaki az Ellenállás részéről jönne? Konkrétan ismerünk olyat, aki mindkét térfélen megfordult, és talán mindkét fél részéről elfogadható vezető lenne. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, pb69 írta:

Ezt is kifejtettem már. A film üzenete nekünk szól, nem pedig azoknak, akik in-universe abban a világban élnek, de nem voltak ott. A film szellemisége nagyon szép és nagyon jó, de ez nem fog in-universe hiteles magyarázatot adni semmire. Megnézel egy filmet vagy elolvasol egy könyvet a való világunkról, megérted és felfogod az üzenetét, holnaptól más lesz a világ? Nem lesz más.

Tényleg elbeszéltünk egymás mellett. Az egész VIII arra van felfűzve, hogy fel kell lobbantani a remény lángját, mert különben nem történik semmi. Ez nemcsak nekünk tanulság -  in universe tanulság is. Hisz láthattuk: a galaxisból szemernyi segítség sem jött. Semmi. 

 

Ha most az, amit a film végén bemutatnak csak 10-15 év múlva ér el hatást, akkor mindaz, amiről Holdo, Poe és Leia beszélt a TLJben lényegében bullshit. Hisz ha így lenne, akkor nem a remény fellobbantásáról kéne beszélni, hanem hajókat meg fegyvereket kellene ezerrel gyártani. 

 

A TLJ felépítésébek in universe is úgy van értelme, ha az, amit a TLJben láttunk, odavezet a pár évvel későbbi galaxisban, hogy a bolygók a sarkukra álltak, nem engedték magukat leigázni, folyamatos szervezkedéssel nehezítik az ER hátországának az életét, hajókat ajánlanak fel az Ellenállás számára, stb. 

 

Ez a haderő önmagában nem lesz akkora, mint az ERé, de nem mindegy, hogy hogy áll a szervezethet a galaxis. Ha az ERrel szemben a legtöbb világ a sarkára áll, utálják őket, szerveszkednek ellenük, akkor máris többször annyi erőforrás kell ugyanahhoz a galaxisnak a leigázásához, miközben az Ellenállást a bolygók igyekeznek segíteni.

 

Egyébként nem azt mondom, hogy minden világ az Ellenállás oldalán van, de a Hosnian után a legtöbb rendszer számára evidens kell, hogy legyen, hogy az ER egy elnyomó diktatúra.  

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

A centrista világok simán lehetnek ER tamogatók. A Poe képregényben pedig azt látjuk, hogy még helyi szinten akkor is lehetnek Első Rend szimpatizánsok, ha a kormányzat nem az. 

Igen és erre írja Dzséjt, hogy kéne egy megnyugtató válasz a IX végén, hogy még ha fel is számolják az ER-t, akkor mit kezdenek azokkal a társadalmi rétegekkel, akik továbbra is egy hasonló felállásért kiáltanak (khm. adná magát egy párhuzam, de inkább hagyjuk :D) És ez rendben is van. Viszont a jó érzésű bolygókon, ahol a civilizáltság és a tolerancia az értékek, ott nyilván egy Hosnian után már nem lehet az ER-rel semmilyen szinten azonosulni. Na most, még ezekben a világokban is arról felesleges beszélni, hogy visszaverhetik az ER leigázását, de nem mindegy, hogy mennyire nehezítik meg a dolgukat, mennyire van mondjuk földalatti ellenállás, mennyire kötik le az ER egységeit, ami miatt újra és újra vissza kell térniük a bolygóra, vagy nagyobb számú egységet kell üzemeltetniük helyben. Számomra ezt jelenti a remény visszaköltözése a galaxisba. Hogy az ott lakók elhiszik, hogy van értelme ellenállni, a sarkukra állni, hajókat küldeni az ellenállásnak, van egy mozgalom, ami szembe megy az ER-rel, nincsenek teljesen magukra hagyva.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 órával ezelőtt, Donát írta:

Azt meg már halkan teszem hozzá, hogy totálisan ignorálja mondjuk a magyarázatomat arra, hogy hogyan lehet számottevő (hanem is egyenrangú fél) az ERhez képest az Ellenállás. Akkor mi a francnak pötyögöm be?

Na most legalább tudod, hogy érzem magam sokszor. :P :death: Amúgy teljesen egyetértek veled, a film vége nem csak a nézőnek jelzi, hogy újra van remény, hanem általánosan is jelzi, hogy a sztori olyannyira elterjedt a Galaxisban, hogy azokat kisfiúk és kislányok képesek azt viszonylagos pontossággal elmesélni. Az, hogy ezt a sztorit nem hiszi el egy értelmes felnőtt, az bullshit. Egy olyan Galaxisban, ahol az űrhajót hatalmas csigák kapják be, vagy űrködben lakó leviatánok próbálják szétcincálni, ahol mind a Jedi Rend, mind a Sith történelmi alakok, akikről tanulnak a történelemórákon, ahol külön vallások vannak az Erő köré szerveződve még a Jedi és a Sith elpusztulása után is, ott képtelenség, hogy ne lennének olyan értelmes felnőttek, akik hisznek benne. Mert szép felhozni a technokrata birodalmiakat, de Motti sem azt mondja Vadernek, hogy nincs Erő és csak humbug mindaz, amit Vader művel, hanem csak lekicsinyelte a képességeit. Han meg lehet, hogy nem hitte el (amúgy kár Kirával példázni, mert Han semmit sem tudott arról, hogy a nő egy Sith-nek dolgozik), de Luke azonnal befogadta a dolgot, és nem ezért vagy azért, de sokan voltak már a Star Warsban, akik nem csodálkoztak el a Jediken, sőt kapásból felismerték. Leia sem ejtette el az állát, amikor Kanan és Ezra az Erőt kezdték használni, Ryder meg kapásból felismerte Kananben a Jedit, amikor az fénykardot rántott.

Van mindkét lehetőségre éppen elég példa, hogy ne jelentsünk ki olyat, hogy Luke történetét egyetlen felnőtt sem hiszi el. Arról nem beszélve, hogy teli a Galaxis olyan lényekkel, akik már akkor 100 évesek voltak, amikor Yoda megfogant. Chewie közel 200 éves, és fiatal wookiee-nak számít, vagyis a Kashyyykon ezerszámra lehetnek olyan fajtársai, akik akár napi szinten is találkozhattak Jedikkel. Párat mi is meg tudnánk nevezni. De több száz évig élnek a huttok, Maz faja láthatóan ezer évnél is tovább, és ki tudja még hány olyan faj van, ami mellett az ember kérészéletű. Nehogy már az ilyenek ne hinnék el.

Ha csak a szereplőket nézzük: az ep4-es Han a sztori hallatán valószínűleg szkeptikus lenne. Az ep7 elején tartó Rey csodának tartaná, és hinne benne. Míg az ep3 előtti Chewie még meg is erősítené, hogy igen, ez így van. Lesznek olyanok, akik nem hiszik el, lesznek olyanok, akik elhiszik, és lesznek olyanok, akiknek nem kell hinni, mert tudják, hogy ez így megtörténhetett. És mivel a hívők és a tudók együttesen többen vannak, mint a szkeptikusok (akiket még mindig meg lehet győzni a Csillagpusztító és a Supremacy-flotta fölött aratott győzelemmel), így naná, hogy az Ellenállás támogatottsága megugrik.

És ha már csak ezer bolygón van 1000-1000 ellenálló, az komolyan lelassíthatja az Első Rend előrenyomulását. Azt én is irreálisnak tartanám, ha az ep8 után az ep9-re az Első Renddel felérő haderőt harácsolna össze az Ellenállás. Már csak azért sem tartom ezt lehetségesnek, mert fénykorában sem volt tetemes forrásokkal bíró szervezet, az Első Rend offenzívája közben meg nehéz lehet átutalni a pénzt, vagy hajógyárakat létesíteni. Tulajdonképpen az Ellenállás a lázadás korai szakaszába zuhant vissza. A Fantomok szintjén állnak, a Rebels első évadából. Persze ebből lehet, hogy gyorsan kilábalnak, elvégre vannak még odakint támogatók.

Talán össz-flottát sem tudnak majd felállítani az ep9-ben, mint a Szövetség tette az endori csatánál, ugyanakkor mint írtam, ha már csak 1000 bolygón összeszednek 1000-1000 ellenállót, az méretes haderő. Nem egy klón hadsereg, de elég, hogy lelassítsák az Első Rendet, míg a Leia bandája megoldást lel.

Amúgy taktikai szempontból az Ellenállásnak egyetlen dolgot kell átvészelnie: az Első Rend offenzíváját. Ha ezalatt elég hadianyagot tudnak elrejteni a megszálló erők elől, akkor már képessé válnak a boldogulásra. És az ep5 óta tudjuk, hogy néhány hajót megrakni és elhúzni a Galaxis peremére, nem nagy feladat, még offenzíva közepén sem. :) 

 

6 órával ezelőtt, MissKarrde írta:

És ha ez a valaki az Ellenállás részéről jönne? Konkrétan ismerünk olyat, aki mindkét térfélen megfordult, és talán mindkét fél részéről elfogadható vezető lenne. 

Finnre gondolsz? Mert szvsz. ő nem elég karizmatikus, sem elég tehetséges ahhoz, hogy uralkodó legyen. Plusz az Első Rendben árulónak tartják (jogosan), így nem hiszem, hogy trónra engednék. Én személy szerint úgy képzelem, hogy fővezér csak olyasvalaki lehet, aki eleve az Első Rendben szolgál, így egy külsőst, pláne egy árulót nem koronáznának meg. De mint írtam, nekem Finn eleve nem ilyen figurának tűnik. Nem vezéregyéniség. Az Ellenállásból egyedül Leiát tudnám uralkodónak elképzelni, megvan hozzá a karaktere, az más kérdés, hogy szerintem nem vállalna ilyen feladatot. Más meg nem igazán jöhetne szóba az Ellenállásból.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Na most legalább tudod, hogy érzem magam sokszor. :P :death:

Hehe. Na jah, akasztják a hóhért. :) :oops: 

Köszi, hogy leírtad a fentieket, abszolút egyetértünk. Ebben a galaxisban az emberek jól láthatóan két nagy csoportra különülnek, és egy csomó ember tartozik a "hívők" táborába, akik egyértelműen hisznek az Erőben és a hatalmában.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

19 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:
  Spoileres tartalom megtekintése
 

Nekem ezzel nincs problémám. Nyugodtan mehet a gerilla háború (pláne ha az Első Rend a nagy gyárakra például Koréliára ráteszi a kezét), csak ne 20-30 ember kommandózzón hanem galaxis szerte legyenek ellenálló sejtek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Na most legalább tudod, hogy érzem magam sokszor. :P :death:

Annak örülök, hogy ennyire egyetértetek, csak valahogy nem arról beszéltek, amikről szó volt és ahonnan elindult a beszélgetés. Azért "ignoráltam" a felemlegetett részt, mert nem arról szól, amit írtam. Onnan indultunk ki, hogy az Ep.8-ból egyértelműen következik, hogy az Ellenállásnak a 9-re lesz egy nagy hadserege. Direkt le is írtam, hogy a ST kontextusában nekem mit jelent a nagy, és miért nem látom ezt reálisnak.

Ezt követően meg soroljátok az érveket arra, hogy a galaxisban újra él a remény, meg kis helyi milíciák fognak szerveződni, amik lassíthatják az ER-et, meg majd lázongás lesz stb.. Én ezt nem is vitatom, csak nem erről beszéltem. Ez nem egy nagy haderő az Ellenállás oldalán, hanem egy mindenféle katonai maradékból és lelkes amatőrből összekevert massza. Ami sok dologra jó lehet, de itt egyetlen film alatt ki kéne nyírni az ER-et, méghozzá úgy, hogy az tartósabb békét jelezzen elő, megnyugtatóbb legyen.

Feltéve persze, hogy nem teljesen másképp zárják le a sztorit és marad fenn az ER, mint békés megoldás vagy partner. Pont ezt mondtam (amit azóta Dzséjt is fejteget) már az elején, hogy ezért lenne jobb az az út, mert az hiteles és eredeti. A francot érdekel már, hogy lássunk megint egy lokális sejtekből összeverbuvált hősies lázadósereget, amely majd diadalt arat a nagy legendák adta mámoros motivációtól fűtve. Ilyet már láttunk, semmi szükség arra, hogy ugyanezt megkapjuk, csak most évtizedek helyett pár év alatt jussanak el ide.

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Az, hogy ezt a sztorit nem hiszi el egy értelmes felnőtt, az bullshit. Egy olyan Galaxisban, ahol az űrhajót hatalmas csigák kapják be, vagy űrködben lakó leviatánok próbálják szétcincálni, ahol mind a Jedi Rend, mind a Sith történelmi alakok, akikről tanulnak a történelemórákon, ahol külön vallások vannak az Erő köré szerveződve még a Jedi és a Sith elpusztulása után is, ott képtelenség, hogy ne lennének olyan értelmes felnőttek, akik hisznek benne.

Nem azt kell elhinni, hogy vannak nagy űrcsigák meg sithek és jedik, létezik az Erő stb.. Luke kicsit más kaliberben dolgozott itt a végén a galaxisban (többnyire) ismert egyszerű tényeknél. Olyat tett, amit még talán előtte soha senki. A teljes ER ledöbbent, Kyloval az élükön, pont erről szólt a trükk. Az ellenállók sem tudták mi történik, Leia volt az egyedüli kivétel.

Nem akarok filozófiai mélységekbe bocsátkozni, de más dolog hinni valamiben és más dolog elhinni valamit. Rengeteg keresztény él a világban, de vajon, ha azt mesélném nekik, hogy láttam egy fazont az utcán, aki sétált a vízen, bort csinált a vízből és vakokat gyógyított csettintéssel, akkor hányan hinnék el? Vagy azt, hogy egy forma kettéválasztott egy tengert.

 

Amúgy az sem lehet véletlen, hogy a zárójelenetben pont kisgyerekeket látunk és egy mesefigurával szemléltetik a dolgokat. Ez egy egyszerű művészi eszköz arra, hogy megmutassák, itt egyrészt a távolabbi jövőről van szó. Másrészt, hogy itt meséről van szó, egy eszme feltámadásáról, egy szimbólumról, nem pedig arról, hogy akkor most már lehet elkezdeni összerakni egy hatalmas hadsereget, ami két év múlva győz.

Ennek elméleti és szellemi jelentősége és üzenete van, nem pedig ennyire gyakorlati. Ha utóbbit akarták volna, akkor ehelyett pl. azt mutatták volna, hogy galaxis szerte helyi felnőtt és erős katonák elemzik Luke tettét, mesélik egymásnak, hogy az ER is sebezhető, nem szabad feladni, szervezkedni kell és ahol csak tudnak, keresztbe tenni az elnyomóknak. Vagy mutathattak volna pár komolyabb hadihajót (mondjuk az ÚK maradékából és pár egyéb helyről összejött erőből), ahogy összefutnak valahol a galaxis egy eldugott szegletében és szervezkednek.

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Mert szép felhozni a technokrata birodalmiakat, de Motti sem azt mondja Vadernek, hogy nincs Erő és csak humbug mindaz, amit Vader művel, hanem csak lekicsinyelte a képességeit. Han meg lehet, hogy nem hitte el (amúgy kár Kirával példázni, mert Han semmit sem tudott arról, hogy a nő egy Sith-nek dolgozik), de Luke azonnal befogadta a dolgot, és nem ezért vagy azért, de sokan voltak már a Star Warsban, akik nem csodálkoztak el a Jediken, sőt kapásból felismerték. Leia sem ejtette el az állát, amikor Kanan és Ezra az Erőt kezdték használni, Ryder meg kapásból felismerte Kananben a Jedit, amikor az fénykardot rántott.

Hannál az a lényeg, hogy baromi közel állt olyan emberekhez, akik első kézből ismertek sitheket/jediket, mellé keresztül-kasul bejárta a galaxist, de büszkén állítja, hogy még csak az Erő létezésére se látott semmi bizonyítékot. De ez lehet egy szélsőséges példa, mindegy is, mert mint említettem nem az a lényeg, hogy csodálkoznak-e egy jedin vagy felismerik-e őket. Luke tette sokkal durvább volt. Kicsit más fénykardot rántani, vagy a galaxis másik végéről élethűen odavetíteni magad valahová.

És pont ezért fontosak a birodalmiak, Motti, mert lekicsinyelték Vadert. Nem azt nem hitték el, hogy léteztek jedik, hanem hogy annyira erősek lettek volna. Luke-nál is pont ez a helyzet, nem abban kétkedtek volna, hogy ő egy jedi és nagy hős, hanem hogy egymaga kiállt és túlélte, hogy egy egész sereg és lépegetők lövik vagy egy percig. Pont úgy, ahogyan Vadert is körberöhögték, amikor azt mondta, hogy a HCs semmi az Erőhöz képest. Ezt még egy Tarkin se hitte el, pedig nyilván tudta, hogy léteztek jedik meg Erő, még hinnie se kellett benne.

Amúgy a fiatal Luke hitét kicsit öngólnak érzem felhozni egy ilyen témában. Amikor azt sem volt képes elhinni, hogy egy vadászgépet ki lehet emelni a mocsárból. :) Persze, azt rögtön befogadta, hogy van Erő meg az apja jedi volt, de azt már elég nehezen látta be, hogy a szemét eltakarva is kijátszhat egy lövöldöző gömböt. Fénykardot rántani már rögtön tudott, ahogy a kezébe került, nem az volt a nagy szó neki se.

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

És ha már csak ezer bolygón van 1000-1000 ellenálló, az komolyan lelassíthatja az Első Rend előrenyomulását. Azt én is irreálisnak tartanám, ha az ep8 után az ep9-re az Első Renddel felérő haderőt harácsolna össze az Ellenállás. Már csak azért sem tartom ezt lehetségesnek, mert fénykorában sem volt tetemes forrásokkal bíró szervezet, az Első Rend offenzívája közben meg nehéz lehet átutalni a pénzt, vagy hajógyárakat létesíteni. Tulajdonképpen az Ellenállás a lázadás korai szakaszába zuhant vissza. A Fantomok szintjén állnak, a Rebels első évadából. Persze ebből lehet, hogy gyorsan kilábalnak, elvégre vannak még odakint támogatók.

Talán össz-flottát sem tudnak majd felállítani az ep9-ben, mint a Szövetség tette az endori csatánál, ugyanakkor mint írtam, ha már csak 1000 bolygón összeszednek 1000-1000 ellenállót, az méretes haderő. Nem egy klón hadsereg, de elég, hogy lelassítsák az Első Rendet, míg a Leia bandája megoldást lel.

Kiemeltem azokat a részeket, amiket fontosnak tartok. Miért ezeket? Mert ezek reflektálnak arra, amit korábban én is írtam és ahonnan elindultunk. Az 1000 bolygó 1000 ellenállójával, ami lassíthatja az ER-et, semmi bajom nincs, csak nem is ilyen megoldásról beszéltünk. Donát és Te is hoztatok másféle megoldásokat a problémára, amik tök jók, semmi gond nincs velük, csak én nem is erre mondtam, hogy ne lenne reális vagy hiteles.

Az más kérdés, hogy szörnyen önismétlő és unalmas lenne. A lázadás korai évei, a fantomok a Rebels első évadából nem komoly haderő, az ER-hez képest jelentéktelen semmi. És akkor ehhez már képzeletben hozzávettük ugye a galaxisban szórtan fellelhető feltételezett támogatókat. Meg azt se felejtsük el, hogy a Rebels elején a háttérben már masszívan szerveződött a Szövetség, aminek az alapjai már le lettek rakva. Az Ellenállásnak mindezt most kéne megcsinálnia, hiszen ha már a 8 idején lettek volna abban az állapotban, akkor legalább választ kaptak volna, ha érdemi segítséget nem is feltétlenül. Ettől még győzhetnek, de újra megjegyzem, hogy nem ebben kételkedtem.

3 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Amúgy taktikai szempontból az Ellenállásnak egyetlen dolgot kell átvészelnie: az Első Rend offenzíváját. Ha ezalatt elég hadianyagot tudnak elrejteni a megszálló erők elől, akkor már képessé válnak a boldogulásra. És az ep5 óta tudjuk, hogy néhány hajót megrakni és elhúzni a Galaxis peremére, nem nagy feladat, még offenzíva közepén sem.

Átvészelnie ennyit kell, első lépésben legalábbis. De ugye a 9 végére nem oda akarunk eljutni, hogy az ellenállók bujkálnak valahol a galaxis szélén és várják mikor csaphatnak oda? Hogy azon kell küzdeniük nap, mint nap, hogy boldogulhassanak? Az Ellenállásnak azok után, amit írtál, fel kell építeni egy egységes és erős haderőt, amivel szembeszállhat az ER-del, sőt le is győzhetik azt. Mindezt itt sokak szerint pár év alatt, off-screen, hogy mire kezdődik a 9, már itt tartsunk.

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Ebben a galaxisban az emberek jól láthatóan két nagy csoportra különülnek, és egy csomó ember tartozik a "hívők" táborába, akik egyértelműen hisznek az Erőben és a hatalmában.

Az utolsó pár szót erősen tegyük zárójelbe. Egy csomó ember hisz az Erőben, sőt továbbmegyek, egy csomó ember nemcsak hisz benne, de tudja, hogy létezik. Ennek hatalma már egy merőben más kérdés. Még Yoda is elcsodálkozott azon, Qui-Gon hogyan volt képes megtartani az önálló tudatát az Erővel való eggyé válása után. Vader se úgy tűnt, mint aki érti mit akar mondani neki egykori mestere azzal, hogy ha megöli, hatalmasabb lesz, mint valaha. Pláne miután kereste hová is tűnt a test.

Ahogyan Ezra manipulálta a különféle "állatokat", arra is rácsodálkozott még Kanan is, legalábbis rémlik ilyesmi. Kylot is meglepte, hogy Snoke kötötte össze Rey-jel az Erőt segítségül hívva, az meg pláne, hogy Luke hülyére vette. Anakin is elég hitetlenül állt az előtt, hogy az Erővel életet lehet teremteni, illetve legyőzni a halált. Persze aztán elhitte, de az első reakciója nem az volt, hogy "hát persze, az Erővel bármit meg lehet tenni". A Mortis-on meg mindenki csak lesett, mint valami LSD-s tripen, mert ötletük nem volt mi történik.

Szóval megint csak azt tudom mondani, hogy egy dolog kijelenteni, hogy az Erő mindenható, és teljesen más dolog elhinni valami olyan mendemondát, amelyben valaki embertelen dolgot visz végbe. Ennyi erővel a SW-ban az emberek fele bármit, de tényleg abszolút bármit képes elhinni, mert hát hisznek a mindenható Erőben. Adódik a kérdés, hogy akkor minek ehhez Luke csodatette? Miét nem elég hozzá csak úgy hinni? Vagy a régi nagy sztorik és hőstettek már nem elegendőek?

3 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

akiket még mindig meg lehet győzni a Csillagpusztító és a Supremacy-flotta fölött aratott győzelemmel

Én sokkal inkább ebben látok rációt. Ha már nagy hőstettekkel és sztorikkal akarják motiválni és megfogni a józan gondolkodású, felnőtt embereket, akkor inkább ezeket mondják el nekik. Egy maréknyi hajóval elpusztítottak egy bolygónyi fegyvert és az ER főhadiszállását. Kicsivel később pedig egyetlen cirkálóval megsemmisítették az ER zászlóshajóját és az új főhadiszállását. Kérdem én, ez miért nem elég motiváció és remény a katonáknak és a népnek?

Ha a gyakorlati megközelítést nézzük, akkor nem Luke adta vissza a reményt, hanem Poe-ék, Han, Leia és Holdo. Ugyanis ez az, amire lehet építeni. Ez is egyfajta "csodatétel" volt, de ez megalapozott és megismételhető. Luke-ból már nem lesz még egy, aki jön a semmiből és egy világraszóló csodával kimenti a hátsójukat a nehéz helyzetből. De alázatos és félelmet nem ismerő katonákból, nagy és kreatív stratégákból és önfeláldozó hősökből több is lehet. Kis túlzással bárkiből lehet ilyen. Khm-khm, ezért lett volna értelme Finn ágyús manőverének is, csak azt Rose keresztülhúzta, mert ugyebár a szeretet mindenek felett. :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

21 órával ezelőtt, Donát írta:

2.  a TLJ utolsó jelenete megvan? Ami konkrétan bemutatja, hogy terjedt el a legenda szerte a galaxisban?

 

Valamiért nekem ebből az jött le, hogy Rose odaadta az ellenállásos gyúrűjét a gyereknek,  akik felelevenítették, hogy itt voltak a lázadók... Amúgy mikor Rose-ék ott voltak, már csillogott a gyerek szeme akkor, mikor kiderült, hogy lázadók. De ekkor még nem volt Luke és a lázadásnak nem volt mitől híresnek lennie...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, pb69 írta:

Feltéve persze, hogy nem teljesen másképp zárják le a sztorit és marad fenn az ER, mint békés megoldás vagy partner.

Ezzel annyi baj van, hogy az ER immár tömeggyilkos szervezet lett a Hosnian szétlövésével, Kylo pedig az apja megölésével. Nehéz őket a megtért szerepben látni és elfogadni. Csak úgy tudnám ezt elképzelni, hogy ha mind Kylo mind Hux eltakarodna az ER közeléből is, magyarán megpuccsolnák őket a béke érdekében. Szerintem Kylo már jóval előbb le fog lépni Rey-el, az ER-t meg ráhagyja Hux-ra aki elbukik. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, gafz írta:

Amúgy mikor Rose-ék ott voltak, már csillogott a gyerek szeme akkor, mikor kiderült, hogy lázadók. De ekkor még nem volt Luke és a lázadásnak nem volt mitől híresnek lennie...

Ne felejtsük el, hogy az a szimbólum az egykori lázadás szimbóluma. Anno a gonosz elnyomó Birodalom ellen egy részben felülről, részben alulról szerveződő ellenálló front jött létre, amely nagy hőstettek sorozataként végül megbuktatta az elnyomókat. Ebből a történetből is legenda lett, ami évtizedekkel később még inkább romantikus színben tűnhet fel. "Underdog" pozícióból felrobbantottak két Halálcsillagot és a lefejezésével megbuktatták a Birodalmat.

30 évvel később egy talán még nagyobb (bár inkább más jellegűnek mondanám) fenyegetés ütötte fel a fejét és egy csapással reménytelenségbe sodorta a galaxist. Hogy aztán a korábbi mintára, a legfőbb szimbólum, a csodafegyver, pár órával az első éles bevetése után, elpusztuljon egy maréknyi ellenálló vakmerő, hősies és félelmet nem ismerő tettével. Ráadásul ahogy anno az Executort, úgy itt a Supremacy-t semmisítette meg egy önfeláldozó lázadó.

Mindezek után teljesen természetes folyamatokat látunk. Az Ellenállás nem véletlenül használja az egykori Lázadók Szövetségének emblémáját, erre a történelemre és legendáriumra lehet építkezni. Ezt kiegészítve a Starkiller és a Supremacy-flotta elleni hősies diadallal, végigperzselhetik a galaxist, meglesz a hírnevük. Ehhez lehet hozzávenni Luke parádéját, aki anno is ikonikus hős lett, és végül most is azzá vált, újfent. Csak éppen nagyon vigyáznia kell az Ellenállásnak (ahogyan az alkotóknak szintúgy), hogy ez a sok-sok párhuzam ne okozza ugyanazt a végzetet, amit anno a lázadás esetében is.

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Ezzel annyi baj van, hogy az ER immár tömeggyilkos szervezet lett a Hosnian szétlövésével, Kylo pedig az apja megölésével. Nehéz őket a megtért szerepben látni és elfogadni.

Pont ezt lehetne kihasználni. Az ER nem hiteget senkit, nem árul zsákbamacskát, kiirtottak több bolygót, eltöröltek egy egész rendszert a térképről. Ez egy olyan kegyetlen és gátlástalan tett, amire minden kicsit is jóérzésű ember, sőt, mindenki, aki nem velejéig romlott, fel kell kapja a fejét és erősen el kell gondolkodnia. Nem tudom, hogy az ER a katonáin kívül mennyire élt az agymosás eszközeivel, de ez minden tekintetben durva.

És azért láttunk már példákat arra, hogy egy Kallus vagy Finn kaliberű fazonnak felpattan a szeme és nem tudja tovább űzni azokat a szörnyűségeket, amiket várnak tőlük. Márpedig ők már csak elég agymosottak voltak, de hiába. Az ER egy ilyen mutatvány után egyetlen dolgot tud felmutatni, rengetegen fognak rettegni tőlük, amik egyelőre ott tartják az embereiket. Meg persze a győzni akarás, amit az erős túlerőben sütkérezve megkaphatnak.

Ugyanakkor teljesen logikus lenne, ha az ER eddigi szimpatizánsai, sőt akár közvetlen szolgái és katonái közül akár a többségük is megélné azt a felismerést, hogy rossz rendszert szolgálnak. Elvégre mégis mit lehet várni egy ilyen szervezettől? Sidious legalább hitegetett a békével és nyugalommal, de egy Hux vagy Kylo mit akar? Leigázni a galaxist, hatalmat, uralkodni, minden és mindenki felett. Ők tipikusan azok az embere, akik annyira el akarnak tiporni mindenkit, hogy fokozatosan meg is teszik és a végén senki nem maradna, akik felett uralkodhatnának.

Az egész világot káoszba döntenék és mindenkit kiirtanának, a végén saját magukat is. Legalábbis eddig semmi értelmes elképzelést nem láttam tőlük. Rombolni, pusztítani, bosszút állni, hatalmat szerezni, elnyomni, rabigába hajtani. És most már nincs ÚK, akik ellen lehet harcolni, már csak egyszerű, kilátástalan és kvázi ártatlan emberek vannak mindenfelé. Kb., mintha valaki gépfegyverekkel nekiállna lemészárolni a civileket, a végén már csak a nők és gyerekek maradnak, de őket is, mindenkit.

Egy ilyen értelmetlen ámokfutásban egyre inkább csak a félelem és rettegés tarthatja egyben az egységet. Viszont egyre többen már csak a kiugrási lehetőséget keresik, a menekülést. Inkább lépnek le önként, mintsem hogy megvárják amíg a nagy diadalok közepette már csak egymásra maradnak az "elvtársaikkal" és egymást kell öldökölni, elárulni, hátba szúrni. Az Ellenállás pedig, ha jó érzékük van, akkor kihasználhatja ezt, kiutat adhat ezeknek a megcsömörlött és az ER-ből kiábrándult figuráknak.

Megbuktathatják részben belülről a rendszert, aminek eredményeképp az eddig vezető pozícióban lévő gátlástalan gonosz férgek teljes kiirtásra kerülnek. Ha ez megtörténik, akkor az ER kegyetlen szellemisége elpusztul, a megmaradt szervezet a tagjaival együtt pedig már egy teljesen más mederben képzelheti el a jövőt. Akár egy olyan mederben, ami az ellenállóknak is megfelel. És hogy ki lenne egy ilyen egység/szövetség vezére? Hát leginkább az, aki a legtöbbet tette az ER belső megtisztulásáért és "lefejezéséért". Lehet olyan ember lesz, akit még nem is láttunk, de így mindkét oldal elfogadja vezetőnek.

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Szerintem Kylo már jóval előbb le fog lépni Rey-el, az ER-t meg ráhagyja Hux-ra aki elbukik.

Hát nem tudom, Kylo fejlődéséből és a 8 végkifejletéből nem igazán ezt az utat látom kirajzolódni. Rey és Kylo szerintem végleg lemondtak egymásról, elfogadták, hogy nincs közös sorsuk, nem számíthatnak a másikra, akármi is legyen a tervük. Kylo ráadásul az ER élére állt és konkrét elképzeléssel tette mindezt. Úgy tűnt, hogy esze ágában sincs feladni ezt a hatalmat és a fővezéri trónt. Ha ő eltűnik, akkor azt úgy tudom elképzelni, hogy Hux valami sunyi alakoskodással kigolyózza a helyéről, de semmiképp sem úgy, hogy önként lemondjon erről, pláne nem hogy Hux-ra hagyja az egészet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Továbbra is azt várom, hogy valami meghökkentőt húznak az Erő témában, ezáltal a Kylo/Rey konfliktusban is. Rian gyönyörűen felépítette kettejük kapcsolatát (amit JJ jó alapokkal adott át), amiből bármi lehet. Tudom, hogy a végén azt sugallták, hogy kettejük végleg elszakadt egymástól de én ebben nem hiszek. Valami végső megoldásnak kell lennie. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.