Ugrás a kommentre

E.K Johnston: Queen's Shadow


Iqvi

A könyv értékelése  

9 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyen osztályzatot adnál a könyvnek?

    • Csalódás
      0
    • Gyenge
      0
    • Közepes
    • Kiváló


Ajánlott hozzászólás

  • 3 héttel később...

A TCW újranézése okán felfedeztem egy ellentmondást :( A TCW 3. évad 10. részében (Hősök mindkét oldalon) Padmé úgy mutatja be Bonterit Ahsokának, hogy ő volt a mentora ifjú korában a Naboon, míg a könyv szerint Palpatine mutatja be őket egymásnak a Coruscanton.

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Lehet olyan a mentorod akit valaki más mutat be neked, nem? :P 

Nem az a gáz, hogy más mutatta be, hanem, hogy Padmé szenátorként ismerkedik meg vele a könyv szerint a Coruscant-on, míg a TCW idevágó részében a bemutatásból úgy jön le, hogy már királynőként töltött éveiből vagy még korábbról ismert Bonterit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én sem emlékeznék, ha nem most nézném újra a sorozatot :DValahogy így mutatja be Ahsokának Bonterit Padmé: Ő itt Mina Bonteri, a mentorom volt a Naboon. Lehet nem pontos, de ez a lényege. Erre írtam, hogy bele lehet magyarázni, hogy miután Palpi bemutatta őket a Coruscanton akkor valamikor a Naboon okította Bonteri Padmét, csak ez ott gázos szerintem, hogy két különböző rendszer szenátorának nem hiszem, hogy annyi ideje lenne, hogy az egyikük bolygóján időzzenek annyit, amennyi már olyan mértékű, hogy egy bemutatásnál inkább a Naboon együtt eltöltött időre hivatkozzon semmint a szenátusban eltöltöttre. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tűnik súlyos ellentmondásnak. Nem nagyobb, mint az, hogy Oib-van és Grievous összecsapásait már nem győztük számlálni, miközben A Sithek bosszújában Grievous szövegéből (henceg, hogy Dooku megtanította a Jedik harcmodorára), arra lehetne következtetni, (A Klónok háborúja sorozat ismerete nélkül) hogy az Utapaun csaptak össze először.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem írtam, hogy súlyos, de attól még az, ezenkívül attól sem fog kevésbé zavarni, mert a fent említett Grievius - Obi-Wan dolog létezik, az is gáz. Sőt ha már itt tartunk az EP IV-es Obi-Wan "nem emlékszem, hogy valaha is lett volna droidom" is zavar, elfogadom, hogy ezek létezésének out-universe okai vannak, de ettől független akkor is kis tüskék amik olykor némi fintort váltanak ki belőlem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

36 perccel korábban, Darth Cupsy írta:

Nem írtam, hogy súlyos, de attól még az, ezenkívül attól sem fog kevésbé zavarni, mert a fent említett Grievius - Obi-Wan dolog létezik, az is gáz. Sőt ha már itt tartunk az EP IV-es Obi-Wan "nem emlékszem, hogy valaha is lett volna droidom" is zavar, elfogadom, hogy ezek létezésének out-universe okai vannak, de ettől független akkor is kis tüskék amik olykor némi fintort váltanak ki belőlem.

A droid hivatalosan a Jedi Rend tulajdona volt, szóval lényegébe itt nincs ellentmondás. :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 perccel korábban, Dei írta:

A droid hivatalosan a Jedi Rend tulajdona volt, szóval lényegébe itt nincs ellentmondás. :D 

Jó persze lehet ilyen megmagyarázásokat alkotni, de ahogy feljebb is írtam ezek kissé izadtságszagúak, igaz még így is jobb, mint a semmi.

11 perccel korábban, Whill írta:

Mindannyian követünk el nyelvbotlásokat, vagy rosszul emlékszünk valamire, legalább ettől is emberibb lesz a Star Wars világa. :D

Szerintem ne ettől legyen emberi. Volt erről már vita, nem szeretném újranyitni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 hours ago, Darth Cupsy said:

Sőt ha már itt tartunk az EP IV-es Obi-Wan "nem emlékszem, hogy valaha is lett volna droidom" is zavar

Obi-wan akkor már nem éppen fiatal, tehát, szerintem rá lehet fogni a korára, hogy ilyet mondott. :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...

E. K. Johnston: A királynő árnyéka

A Padmé regény hiánypótló alkotás. Már régóta vártam, hogy egy ilyen könyv is megjelenjen. Sajnos a maximális elégedettség érzés elmaradt. Mindig is szerettem a politika és a cselszövések világát és nagyszerű érzés ezekben elmenekülni. Ettől a regénytől is ilyen atmoszférát vártam, de Emily Kate Johnston nem tudta olyan ragyogóan megragadni ezt a témát, mint Claudia Gray vagy James Luceno. Gray és Luceno művei sokkal olvasmányosabbak és érdekfeszítőbbek. A királynő árnyékából hiányzik az a dinamizmus, mely az említett két szerző műveit jellemzi. Ezt kifejezetten sajnáltam mivel az írónő előző regénye, az Ahsoka nagyon tetszett, és Padmé az egyik kedvenc karakterem. Sokat haboztam, hogy mennyit csillagot adjak a könyvre, de végül is úgy döntöttem, hogy kegyelemből megadom a négyest. Ugyanis azért volt jó pár olyan történeti elem, mely kitűnően ki lett fejtve.

Kezdjük egy kis érdekességgel. A könyvnek sikerült újból megkavarnia a kánont. Ugyanis említi, hogy a Naboo uralkodóját kétszer lehet megválasztani, max két évre. (Tehát kétszer két évre.) Ehhez képest a kánon már korábban beemelte Padmé elődjét Ars Veruna királyt, aki a Complete Locations című kiadvány szerint 13 évig uralkodott. És ezt állítólag Pablo Hidalgo határozta meg. Szóval gratulálok a Story Group-nak, mert megint sikerült átugrani valami felett. Ráadásul a könyv is említi az alkotmány módosítást. Valahogy ezt jobban is ki lehetett volna fejteni. Na mindegy, majd egy másik könyv toldozza-foldozza ezt is később. (Utólag jutott eszembe, hogy a Mester és tanítványa című könyv szerint kb. 8 évvel a Baljós előtt királynő uralkodott a Naboon, ami megint csak belezavarhat a Complete Locations állításába. Persze az is lehet, hogy Veruna uralkodása nem volt egybefüggő, időközben őt is leválthatták és újra megválaszthatták.)

Térjünk rá a könyv pozitívumaira. Örömmel olvastam az udvarhölgyekkel kapcsolatos részeket. Sabé, Cordé, Dormé, Saché jól összeszokott csapatot alkottak Amidalával. Több rész is foglalkozhatott volna velük. Sabé szerepe ki lett domborítva. A Tatuinra ment, hogy rabszolgákat szabadítson fel és megkeresse Shmi Skywalkert. E mellett Padménak is besegít többször. Jól végzi a hasonmás udvarhölgy és testőr szerepét. Tetszett a Tonrával való romantikus szál, erről is olvastam volna még többet. Kíváncsi leszek milyen szerepe lesz a harmadik Darth Vader sorozatban. Vajon kiderítette több, mint 20 év alatt, hogy mi történt?  Szintén tetszett, hogy  Padmé nem feledkezett meg Shmiről és a szívén viseli a rabszolgaság elleni harcot. Miután megkapja a szenátori kinevezést újult erővel veti bele magát a közjó szolgálatába. Nagy hangsúlyt kapnak Padmé azon jellemvonásai, melyek miatt szeretem a karakterét. Karakán, határozott, hisz az igazságban és a demokráciában. Nagyszerűen kifejtésre kerül a királynői és a szenátori szerep közti különbség. A Baljós idején Padmé kétségbeesett uralkodóként jött, és felborította a dolgokat Valorum leváltásával. Szenátorként azzal szembesül, hogy igyekeznek lejáratni, bizonytalannak és rossz politikusnak feltüntetni. Időbe telik mire belerázódik az új szerepbe. Padménak meg kell tanulnia, hogy szélesebb körben kell látnia a dolgokat a galaktikus politikában. E folyamat megint csak kiválóan be lett mutatva az olvasóknak.  Mina Bonteri és Rush Clovis szintén feltűnnek a sztoriban.  Mina már ekkor Dooku szolgálatában áll és a szeparatista szövetség létrehozásán munkálkodik. Ez újabb plusz pont. Ráadásul nagyon burkoltan van ez beépítve a sztoriba. Rush Clovis rajong Padméért, a Bromlarch tragédiájakor előáll a megfelelő ötlettel, az ő segítségével sikerül olyan javaslattal előállni, mely révén a Szenátust cselekvésre sarkallják. Az erőltetett csók érdekes és kínos jelenet volt. Padmé családja is bemutatásra kerül. Mai napig bánom, hogy azok a jelenetek kimaradtak A klónok támadásából. A politikai szövetségi rendszer feltérképezése szintén jó bemutatást kap. Láthatjuk, hogy kerül Padmé kapcsolatba Bail Organával és Mon Mothmával, Palpatine két leghangosabb ellenzőjével. Kezdetben nehezen alakul a dolog. Padménak titokban kell utána járnia miről is beszél Mon, Bail és Onaconda. De hamar elnyeri a bizalmukat. Előfordul, hogy a túlságosan pacifista Mon és a kalózok elleni védelmet szorgalmazó Padmé konfliktusba kerülnek, de kiválóan megoldják a helyzetet és a barátságuk elindul. Padmé jól tud egyensúlyozni. Bail és Mon, valamint a Nabooval történtek rávezetik hogyan kell középúton járni. A Bromlarch-csal kapcsolatos események győzik meg a középutak és kompromisszumok szükségességéről.

Pozitívumként éltem meg továbbá a ruhák, környezet és a nabooi kultúra bemutatását.

Negatívum, hogy sajnos nagyon csekély időt ölel fel a történet. Nem minden rész volt érdekfeszítő és unalmasabb fejezetekkel is meg kell birkóznia az olvasónak. Több, feszültebb, érdekesebb eseményt is bele lehetett volna ebbe a könyvbe vinni. A Bromlarch-hoz és a kalózok elleni részekhez hasonló eseményekkel meg lehetett volna jobban tölteni ezt a történetet.

Összességében véve jó könyv lett, de lehetett volna jobb is. Ennek ellenére várom a Queen’s Perilt is. Bízom benne, hogy az még jobb lesz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...
  • 3 héttel később...
7 perccel korábban, caseyjones írta:

Szerintem túlzásba viszik ezt az olvasók... Én nem éreztem egyáltalán zavarónak, mikor ezeket a leírásokat olvastam, ráadásul nem is éreztem azt, hogy a szerző túl sokat foglalkozott volna ezzel. 

Nekem azért meghaladta az ingerküszöbömet. De azért nem volt vészes, a könyv összességében élvezhető és érdekes, amely jelentős űrt tölt be Padmé életét illetően is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

On 8/24/2019 at 6:18 PM , Nute Gunray said:

Ahogy leszűrtem a véleményeket, a legtöbben az akciódús cselekményt és a kalandokat hiányolták. Valóban, jogos lehet az észrevétel: akció címén mindössze egy gyatrán kivitelezett merénylet-kísérletet és egy vérszegény kalóztámadást jegyezhetünk fel.

Mondjuk nem is értem, az emberek mit vártak egy politikai témájú regénytől, amelynek Padmé a főszereplője. Persze ez még nem zárja ki, hogy ne legyen akció meg kaland a könyvben, de szerintem ez a merénylet-kísérlet meg a kalóztámadás éppen elég volt egy ilyen típusú regényben. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
On 2/9/2020 at 5:28 PM , Darth Revan9 said:

 Örömmel olvastam az udvarhölgyekkel kapcsolatos részeket. Sabé, Cordé, Dormé, Saché jól összeszokott csapatot alkottak Amidalával. Több rész is foglalkozhatott volna velük. 

 --------------------------------------

Pozitívumként éltem meg továbbá a ruhák, környezet és a nabooi kultúra bemutatását.

Végre! El se hiszem, hogy valaki pozitív ezzel kapcsolatban. Mindenhol csak azt lehet olvasni, hogy mennyire idegesítő ez a regényben. 

 

Quote

Tetszett a Tonrával való romantikus szál, erről is olvastam volna még többet. 

Én ezt kicsit furcsának találtam egy Star Wars-regényhez képest, főleg a nyilvánvaló szexjelenetet. :D

Quote

Padmé családja is bemutatásra kerül. Mai napig bánom, hogy azok a jelenetek kimaradtak A klónok támadásából. 

Ezzel megint csak egyetérteni tudok. Valahogy sose jutottak eszembe a filmek során az ő szülei, de így utólag belegondolva valóban jó lett volna látni őket.

Egyébiránt most olvastam a Darth Plagueist, abban is feltűnnek. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

13 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Végre! El se hiszem, hogy valaki pozitív ezzel kapcsolatban. Mindenhol csak azt lehet olvasni, hogy mennyire idegesítő ez a regényben. 

Nekem sem volt idegesítő ezeket a részeket olvasni, hozzá tartozik a környezethez, amelyben a sztori játszódik. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

33 minutes ago, Whill said:

Jó ez a könyv. Szerintem se vitték túlzásba a ruhaleírásokat. Ennyi a Tarkin-ban is van, amiatt mégsem panaszkodott senki.

Valószínűleg mert itt ilyen udvarhölgyes, királynős köntösben volt az egész tálalva. De ahogy MissKarde is írja, hozzátartozik a környezethez, amelyben a sztori játszódik. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

56 perccel korábban, Whill írta:

Jó ez a könyv. Szerintem se vitték túlzásba a ruhaleírásokat. Ennyi a Tarkin-ban is van, amiatt mégsem panaszkodott senki.

Ha jól emlékszem a Tarkinban csupán egyszer volt egy részletesebb ruha leírás amikor az egyenruha tervezésről van szó szemben ezzel ahol minden egyes jelenetben le van írva részletesen, mit is visel Padmé.

27 perccel korábban, caseyjones írta:

Valószínűleg mert itt ilyen udvarhölgyes, királynős köntösben volt az egész tálalva. De ahogy MissKarde is írja, hozzátartozik a környezethez, amelyben a sztori játszódik. 

Itt sem indokolja jobban semmi ezt a fajta részletes ruházat bemutatást, mint más művekben ahol nem is tették meg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

32 minutes ago, Darth Cupsy said:

Itt sem indokolja jobban semmi ezt a fajta részletes ruházat bemutatást, mint más művekben ahol nem is tették meg.

De milyen olyan más mű van még, amely ennyire ilyen hercegnős beállítódottságú? A Leia-regény mondjuk, meg esetleg mondhatnánk A mester és tanítványát, de ott alapvetően Obi-wan meg Qui-gon van reflektorfényben, az ott szereplő hercegnő csak másodlagos. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 perccel korábban, caseyjones írta:

De milyen olyan más mű van még, amely ennyire ilyen hercegnős beállítódottságú? A Leia-regény mondjuk, meg esetleg mondhatnánk A mester és tanítványát, de ott alapvetően Obi-wan meg Qui-gon van reflektorfényben, az ott szereplő hercegnő csak másodlagos. 

Attól még, hogy egy mű hercegnős nem muszáj leírni ilyen részletesen minden egyes alkalommal, hogy mit visel meg hogy van belőve a haja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ez a részletes ruházat, megjelenés leírás mindenképpen eltúlzott, pláne minden egyes alkalommal, és nem azért, mert csili-vili fidres-fodros ruhák valamint hajkölteményeket taglal. Ez olyan, mint ha az Alphabet Squadronban - amelynek legalább olyan szerves részei a hajók, mint itt a ruhaköltemények - minden egyes hajó le lenne írva a technikai felépítést is részletesen kivesézve, ez ugyanúgy zavarna, mint a a ruhák leírása ebben a műben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.