Ugrás a kommentre

Rebecca Roanhorse: Resistance Reborn


Ody Mandrell

A könyv értékelése  

11 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyen osztályzatot adnál a könyvnek?



Ajánlott hozzászólás

11 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Sajnálattal hallom, ha volt némi gond a fordítással. Mostanában nagyon ügyelnek rá, hogy jó legyen. Bár ezt a könyvet nem néztem át. Az utóbbi időben Warcraft könyveket nézek át és szaklektorálok. Ezeknél a szövegben igyekszem mindent kijavítani, még az apróságokat is. Ha túl sok a szóismétlés, akkor azokat is átformálom.

Nem volt azért tragédia, főleg inkább a könyv első felében volt tapasztalható néhány helyen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

számomra borzalmas csalódás volt ez a könyv :facepalm: a könyv címénél több nem igazán történik, túl kiszámítható, 200 oldal tervezgetést követően 3 szálon megindulnak a cselekmények de még a helyszínen is csak tervezgetnek, ahol a szokásos sallangcsata párbeszédek csak növelik a könyv oldalszámát, néhol annyira túlírva egy egy helyszínt, hogy a lendület meg is akad. 

A kiszámítható történetek mellett a visszautalások az egyetlen üde színfoltja a regénynek, ami ad egy kis löketet a következő oldalig de ez is felejthető.  Poe Dameron képregény óta továbbra se kedvelem Snap és Karé erőltetett karakterét, viszont az Inferno osztag szerepe tetszett.

Sajnos a Vérvonal közelébe se ér a könyv. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem egyáltalán nem volt túlírva, és elnyújtja a könyv. Ennek ilyen tervezgetősnek kellett lennie:D. Nem ugorhatnak egyből neki az ER flottának egy szál Millenium Falconnal. Amúgy, mit értesz sallangcsata alatt? Szerintem egy se volt ilyen benne. Ha túlírt könyvet kéne mondanom, akkor már inkább az Utóhatást mondanám, semmint ezt, én elsőre túl rövidnek is gondoltam, lehetett volna egy kicsit hosszabb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Vérvonal szerintem is nagyságrendekkel jobb. A tervezgetés pont hogy a könyv sajátossága kell, hogy legyen. Az Ellenállást szó szerint a 0-ból kell újraépíteni. És még így is csak ennek a hosszas folyamatnak az első állomását láthatjuk. Ackbar Jr. vagy Beaumont Kin még pl. sehol sincs a történetben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Na én is elolvastam. Jó könyv, nagyjából azt kaptam tőle, amire számítottam. A kánon könyvek közül talán eddig ez hozta a legjobban a régi EU hangulatát, és ez mindenképp pozitívum. Sok szálon futó történet sok karakterrel, akik között van 1-2 sablon, de a többségüknek szerintem képes volt személyiséget adni az író. Egyedül Winshur Bratt sorsánál éreztem azt, hogy ebből sokkal többet ki lehetett volna hozni, a végére inkább egyfajta morális tanmese lett belőle. Amit sajnálok, hogy Rey szinte teljesen háttérbe szorult, szívesen olvastam volna a 8. és 9. rész közötti felkészüléséről. Finn, Poe és Leia hozták a szokásos formájukat, és a klasszikus trilógia mellékszereplőinek visszatérésének is örültem. Ransolm Casterfo viszont szerepelhetett volna kicsit többet, ha már ekkora hangsúly volt a kiszabadításán.

Ami még külön pozitívum, az az, hogy milyen szépen összekötötte a többi kánon művet. Volt utalás bőven a Battlefront II-re, az Inferno Osztagra, a Vérvonalra, az Utóhatás-trilógiára, és még a Klónok Háborújára is. Sok karakter visszatért, úgy érzem itt igazán kifizetődött az egységes kánon létrehozása. A IX. epizód végén a flotta felbukkanása is sokkal hihetőbb a könyv olvasása után, örülök, hogy ennek is szentelt figyelmet az író.

A Vérvonal tényleg jobb könyv, de az az összes SW-könyv között is kiemelkedő alkotás, kár lenne azzal összehasonlítgatni. A Vérvonal inkább a politikára és a karakterekre koncentrált, ez pedig inkább az akcióra. A fordítás itt-ott döcögött, de nem zavart bele túlságosan az összeképbe.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Rebecca Roanhorse: Az Ellenállás újjászületése

 

Vegyes érzésekkel fejeztem be ezt a könyvet. Úgy éreztem bizonyos szempontból ez is egy kihagyott ziccer volt, vagy sokkal inkább egy lerövidített forma. Nem tudom, hogy az írónő eredetileg is így tervezte, vagy csak a Disney-Lucasfilm erőszakoskodott, mint Timothy Zahn: Szövetségek című regénye esetében. Ezt a regényt akár egy trilógiában is el lehetett volna mesélni, sőt szerintem sokkal jobb lett volna a három könyv ennek a történetnek, mint ez az egy. Ha már egyszer az Utóhatás is trilógia lett, ez lehetett volna az. Kár érte.

 

Bizonyos történetszálak feleslegesen elnyújtottak lettek, míg mások kapkodósak és túl rövidek. Vannak szereplők, akiket nagyszerűen ki tud bontani az írónő, míg mások alig kapnak játékidőt. Poet kiválóan meg tudta fogni és jól ábrázolta. Remek, ahogy tetten érhető a vívódása, Poe fejlődése. Dameront gyötri Az utolsó Jedikben elkövetett meggondolatlansága, mely számtalan  életet követelt meg. Megbánta elhamarkodott tetteit, jóvá akarja tenni azokat. Ezeket a részeket díjaztam, de Poe-val már eleget foglalkoztak. Lásd a saját képregény sorozatát és a Szabadesés című regényt. Amit nagyon fájlaltam: Rey, Rose és Finn. Nagyon kevés szerepet kaptak. Köztük talán Finn kapott több játékidőt, de ő is csak a könyv utolsó harmadára, vagy negyedére. Finn elszánt lázadó lett. Sajnos nem mindig tud megfontoltan gondolkodni. Lásd, amikor az aukción is hordani akarja a lázadók régi jelét, de ez ugyebár elég meggondolatlan tett tőle. A szíve viszont itt is a helyén van, az elszántságát és a harcit tudását nem lehet kétségbe vonni. Viszont kaphatott volna több játékidőt ő is. Rey és Rose. Nagyon kevés jelenetet kaptak, ők szigorúan mellékszereplők lettek. Pedig kíváncsi lettem volna, hogyan alakult Rose és Finn kapcsolata. Ez le lett rendezve egyetlen utalással: Finn és Rose megbeszélték, hogy barátok lesznek. Rose Az utolsó Jedik után több szerepet érdemelt volna [spoiler] Ha már egyszer a Skywalker korában sem kapott túl nagy szerepet. [/spoiler] Rey is fájdalmasan kevés alkalommal kerül az olvasó elé. Kíváncsi lettem volna az ő sajátos önképzésére is. Meg persze az érzelmeire, Han és Luke elvesztésére, a viszonyulásához Ben Solohoz, vagy épp a Snoke-kal kapcsolatos véleményére. Kihasználatlan lett ez is.

 

Snap, Karé, Wedge és Norra szála. Dicséretes, hogy bevonták őket az Utóhatásból (és a Poe képregényből), de sajnos unalmas és érdektelen lett. Kivéve a Korélián zajlott részek.

A Kacat osztag története. Akár külön regényt is megérhetett volna. Így is a könyv legjobb részei a Braccán játszódó jelentek voltak. Ransolm Casterfo is fájdalmasan keveset szerepelt. Viszont belegondoltam, hogy a Skywalker kora után Ransolm maradt az a politikai nagyágyú, aki képes lehet elkezdeni a Köztársaság újjáépítését. Remélem, még találkozunk vele.

Winshurr, Yama és Monti története hol unalmas, hol izgalmas volt. Egyfajta hullámvasút. Ez a Kollektíva szervezet érdesnek tűnik. A jövőben kaphatna nagyobb szerepet.

Az akciókkal rendben volt minden, azok kifejezetten élvezetesek lettek. Az összkép viszont felemás. Az írónő sokat akart markolni, de végül keveset mutatott be. Sokat gondolkodtam hogy milyen legyen az értékelésem végeredménye. Végül is a könyv utolsó harmada sokat dobott rajta. Három és fél.

  • Meglepő 1
  • Köszönöm 1
  • Tetszik 2
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Picit hasonlóan gondolom én is, annyira én sem voltam elájulva ettől a könyvtől, viszont az Ellenállás reménytelen helyzetét és az azt követő talpraállási folyamatot elég jól ábrázolta az író, bár itt tényleg lehetett volna egy trilógiát írni, indokolt lett volna (én akár a hadianyagbeszerzés logisztikájáról is szívesen olvasnék). 

 

Poe és Leia vívódásait nagyon jól sikerült bemutatni és Wedge bekapcsolása az eseményekbe is jól sikerült. Finn és Rey most háttérbe került, de velük majd későbbi könyvek is foglalkozhatnak. Casterfo ugyancsak a jövő embere lesz. El tudom képzelni hogy az új rendszerben sikerül felépítenie magát (talán már az EP9 idejére is aktívan segédkezett, hogy Lando összecsődítse a sereget) és akár egy új rendszer első embere lehet. Nagyon jó fejlődésívet bejárt karakterről van szó.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@Darth Revan9 az már nem elég ha beírod a spoiler kapcsoló kódját. Arra nem reagál, mint ahogy a múltkor se de akkor is elmondtuk, hogy kell. Van a fejlécben egy "szem", azt kell használni ha spoilert akarsz behozni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...

Most ahogy újra olvasom a regényt megint felmerült bennem, hogy Winshur Brattnál vajon volt-e undorítóbb féreg ebben az érában? :angry: Igazi lelki sérült pszichopata. Még Hux-nál is alattomosabb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Elsőre is tetszett a történet, de most másodikra még inkább! Most már a nevekkel se voltam bajba, jobban átláttam ki-kicsoda. :D Remek a történet, megvan benne a kellő sötétség, drámaiság, de emellett a fény is. A hamarosan megjelenő Poe regény előtt mindenképp el akartam olvasni ezt, mert Dameron itt már szinte kész vezető. Érdekes lesz látni honnan indult.

 

Ami viszont bántóan szembeötlő volt, hogy a regény fontosabb karakterei nem nagyon köszönnek vissza a TROS-ban. Rieekan, Orrimaarko, Yendor vagy éppen Ransolm Casterfo sehol sincsenek, pedig ők elvileg az Ellenállás szellemi vezetőinek lettek kiválasztva. A könyv végén talán van egy kiskapu, nevezetesen mindenki szétszéled a galaxisban szövetségeseket toborozni, ami feloldhatja ezt a problémát (jobban belegondolva fel is oldja :D ) Mindössze Pacer Agoyo és Teza Nasz pilóta sisakja került bele a képes enciklopédiába. De ami a legfurább, hogy a Poe vezette mentőakció közben a Corelliáról lopott CR-90-es blokádtörőt egyszerűen átnevezték Tantive IV-re, Leia hajójára..... Pedig a könyvben lévő háttérsztori tök jó lett volna a filmben látott blokádtörőnek.

 

Mindent egybevetve azért továbbra is csillagos ötös.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 9 hónappal később...

Ransolm a kiszabadulása után, illetve a Skywalker korát követően biztos nagyobb vezetői szerephez jut. A centralizációs törekvéseiből nem hiszem, hogy lejjebb vesz. Sőt, látván az Első Rendet, Végső Rendet, biztos, hogy egy erősebb, szervezettebb és katonailag felszereltebb új államszövetség kialakításába fog kezdeni és logikus lenne, ha Poe-t és Finnt bevonná maga mellé ennek megszervezésében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az meg, hogy Ransolm ne kapjon önálló regényt, vagy akár regényeket egy nettó baromságnak tartom. Ha ki lehetett adni olyan könyveket, mint A sors keze, a Fekete Torony, Az Erő nyomában, akkor Ransolm is nyugodtan kaphat önálló regényt.

Az új államszövetség neve is kérdéses. A Köztársaság 60 év alatt kétszer is leszerepelt. A Birodalom terrort hozott, ahogy az Első és a Végső Rend is. A Felkelők Szövetsége és az utódja, az Ellenállás hozta vissza a reményt. A Galaktikus Szövetség mondjuk logikus választás lenne.

  • Nagyon tetszik 1
  • Dühítő 1
  • Tetszik 1
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

A Galaktikus Szövetség mondjuk logikus választás lenne.

A Régi canon-ban is ez volt a yuuzhan vong invázió után, nem?

 

Az Új Köztársaságot szerintem sem lehet egy az egyben restaurálni. Persze annak a rendszernek a hanyatlását már készen kapjuk a Vérvonalra. Jó letne látni a folyamatokat, hogy pontosan miként is jutott el arra a szintre, hogy addigra már egy megbénult gépezet. A lassú enyészetet is be lehet mutatni érdekesen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Nute Gunray írta:

A Régi canon-ban is ez volt a yuuzhan vong invázió után, nem?

 

Az Új Köztársaságot szerintem sem lehet egy az egyben restaurálni. Persze annak a rendszernek a hanyatlását már készen kapjuk a Vérvonalra. Jó letne látni a folyamatokat, hogy pontosan miként is jutott el arra a szintre, hogy addigra már egy megbénult gépezet. A lassú enyészetet is be lehet mutatni érdekesen.

Igen ez volt. De az Új Köztársaság nevet is átvették.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Az meg, hogy Ransolm ne kapjon önálló regényt, vagy akár regényeket egy nettó baromságnak tartom.

 

Még jó, hogy te nem szoktál nettó baromságokat írogatni... :lol2: 
Amikor valaki más állásponton van, mint te, te szoktál a legjobban felháborodni, hogy véleményt nyilvánítani csak szabad. Ha figyelmesen elolvasod, amit írtam az is az volt. Sehol se írtam olyat, hogy valami legyen vagy ne legyen, végig olyan szavakat használtam, mint "én" és "szerintem".

Te hány meg hány műre rávágtad már, hogy nem érdekel, nem fogod elolvasni, megnézni! Mégse válaszolta rá senki, hogy ez mekkora nagy baromság. ;) 

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  

2 órával ezelőtt, MissKarrde írta:

De igen, szóval érdekelne, hogy mi történt közben, amiért mégis életben maradt.

Szerintem csak annyi, hogy egyrészt Leia megígérte, hogy segít neki, és talán ezzel késleltetni tudta a tárgyalást - mert azért egy köztársasági tagvilágon csak van tárgyalás, bár már a halálbüntetés is kicsit meredeknek tűnik. Mondjuk ezen a ponton az új Köztársaságból már bármit kinéztem volna. Másrészt, pár hónappal a Vérvonal eseményei után az Első Rend felfedte magát és a korábbi centralista világok kiváltak a Köztársaságból és csatlakoztak ahhoz. A Birodalomnak meg mindig is jó szokása volt, hogy fogjait - néhán kivételes esettől eltekintve - nem kivégzőosztag elé küldte, hanem inkább olyan rabszolgamunkára ítélte, amibe előbb-utóbb úgyis belehal, de addig is jó sokat szenved. És az Ellenállás újjászületéséből kiderült, hogy az a munka, amire Casterfót ítélték, bizony eléggé halálos.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem kimondottan kivégzésre vitték Casterfot, de azért lehetett sejteni, hogy neki és a karrierjének lőttek. 

 

Épp ebből a könyvből derül ki, hogy miként vélekedett az ER a felforgató, híressebb egyénekről.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

25 minutes ago, Darth Revan9 said:

Már nem emlékszem a Vérvonal legvégére, az a könyv foglalkozott még az Első Rend felbukkanásával és a centralista világok kiválásával? Vagy valahol máshol volt erről szó?

Ezek a témák csak Képes Enciklopédiában lettek említve.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.