Ugrás a kommentre

1x04 - The Sith Lord


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Én Cato Parasittira gondoltam, aki felvéve Ord Enisence alakját nem csak a Jedi Templom főbejáratán sétált át, hanem gond nélkül eljutott az archívumig. És Cad Bane maga mondta, hogy ennyi elég ahhoz, hogy minden probléma nélkül besétáljon az archívumba. Az, hogy a Jedik megérezhetik a bajt, semmit sem jelent. Yoda tényleg megérezte, egyedül ő tízezer Jediből, közben Obi-Wan és a Kiválasztott még akkor is vakon tapogatózott, amikor a rablás már folyamatban volt. Jocasta Nu is csak azért fogott gyanút, mert az ál-Ord bunkó volt Ahsokával. És még ezzel együtt is Jocasta nem kivont fénykarddal közelítette meg, hanem udvariasan. Fogalma sem volt arról, hogy akivel beszél, az még csak nem is Erőérzékeny. Ahogy sokszor megállapítottuk már, az Erő nem teszi a Jediket mindenhatóvá, az nem egy non-stop működő riasztórendszer. Szóval erre apellálni kár. Pláne, hogy még Yoda is le volt maradva egy lépéssel, hiába voltak idővel pontosabb megérzései.

És itt a baj, egy clawdite besétálhat a riadókészültségben lévő Jedi Templomba, eljuthat az archívumba, ahol aztán azt kérhet le, amit csak akar. Bane terve is ezen alapult, hogy valaki besétál a Jedi Templomba és onnan nyújt neki segítséget (külön poén, hogy egy "könytári" terminálról zavarható volt a Templom belső érzékelőrendszere). Kérdem én, egy olyan galaxisban, ahol vannak alakváltók, miért nincs biztonsági rendszer eme fenyegetés elhárítására? Mert láthatóan a Jedik mellett simán elsétálhat, senki sem fog gyanút. Ha Cato egy fokkal jobb színész vagy türelmesebb, még Jocasta Nu sem fog gyanút.

És az, hogy egy clawdite könnyedén elsétálhat az archívumig, nem Sidious ötlete volt, ezt a nem elhanyagolható biztonsági fiaskót Cad Bane fedezte fel. Minden, amit Sidioustól kapott, majdnem felesleges, ha van az embernek egy alakváltója. Igazából Cato maga is letölthette volna a terveket. Ezen kívül nem volt szükségük se álcázóra (Cad Bane egy köppeny alá rejtőzve sétált ki a riadókészültségben lévő Jedi Templomból), se Rogue osztályú vadászgépre, egyedül a tervekre és Catóra. Ebből egyet adott Sidious.

A Jedi Templom biztonsági rendszere elég pocsék. És Cato Parasitti nem volt a legjobb színész, a legtürelmesebb lény, vagy éppen lángelme. Csak egy "picit ügyesebb" az átlagnál. Mit művelhetne arrafelé egy olyan alakváltó, akinek mondjuk annyi esze van, mint Cassian Andornak?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezek a részek is azt mutatják, hogy még mindig milyen keveset tudunk Dooku grófról és motivációiról. Az EP2 gyakorlatilag a semmiből dobta be őt az események közepébe, az EP3-ban (nyulfarknyi szerepben), a TCW-ben illetve még anno a Legends-beli képregényekben már csak a kegyetlen Sith-nagyurat ismerhettük meg. Ezek a kis epizódok, illetve a kánon regények egyelőre csak fel-fel villantanak Dooku lejtmenetéből egy-egy meghatározó epizódot, de az összegész még nagyon hiányzik. A legizgalmasabb következő tíz év (32-22 BBY) meg teljes homály. Hihetetlen sok potenciál és lehetőség van még ebben a karakterben.

 

Mennyire durva belegondolni, hogy amikor Qui-Gonék megérkeznek a Coruscantra és jelentést tesznek egy felsejlő "sith nagyúrról", aközben Dooku kitörli a kényes adatokat? Sifo-Dyas halálának dátumából egyébként is arra lehetett következtetni, hogy a törlés kb. ekkoriban történt, de hogy pont akkor. Lenyűgöző kontraszt és ez a jelenet csak hozzátesz ahhoz, miért is Baljós árnyak az első rész címe némi bohókássága ellenére. Nekem nem volt zavaró, hogy Dookunak ex-Jediként is szabad bejárása van a Templomba, ez rímel a róla szóló hangoskönyvvel is. Sok barátja van a renden belül és végsősoron nem váltak el haragban. Nincs miért tartani az "idealista", álmokat kergető Dookutól...

 

Yaddle sokéig kilógott a sorból. Bár berakták az EP1-be, amikor aztán elkezdték misztifikálni Yoda származását (a faj szerepeltetése pl. jobbára tiltólistán volt), gyorsan eltüntették a képből és mintha megfeledkeztek volna arról, hogy volt ott egy másik zöld manó is.  Most tekintélyes és méltó lezárást kapott hosszú élete. Már az tetszett, hogy miután a Qui-Gonnal való találkozás után Yaddle és Dooku szétválnak, előbbi balra a Fény felé, utóbbi pedig jobbra, a Sötétség felé indul el. Dooku azonban még talán visszafordítható lett volna zuhanásából, és Yaddle-nek ezt meg kellett próbálnia, még ha az életébe került is. Belegondolni is hátborzongató, hogy mennyire kevésen múlt, hogy Palpatine lebukjon. Ha ott akkor Yaddle értesíti a rendtársait...

 

Azt hittem, a Tales of the Jedi-ben kis, "lényegtelen", jobbára csak karakterépítő szösszeneteket kapunk, ehhez képest ismét egy alkotás, ami után egy saga filmet már egészen más szemmel fogunk nézni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2022. 10. 29. - 0:18, Nute Gunray írta:

Ezek a részek is azt mutatják, hogy még mindig milyen keveset tudunk Dooku grófról és motivációiról.

Arra is kíváncsi lettem volna, miként találkozott először Dooku és Palpatine? Az is egy izgalmas történet lehetne, ahogy felfedte magát a sith Dooku előtt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mi volt ez? :o Egyértelműen az eddigi legerősebb epizód! Eddig kérdéses, de kulcsfontosságú momentumok kerültek bemutatásra, részletezésre. Mindez olyan hamisítatlan PT-hangulattal, látványvilággal és feszültségteremtéssel, hogy csak lestem. 

 

A Jedi Archívum biztonsági rendszere minimum elégtelen, ha az immár nem-Jedi Dooku egy halott Jedi azonosítójával minden gond nélkül kitörölhet valamit az adattárból úgy, hogy annak örökre nyoma vész, és egy évtizedig rá se jönnek, mi történt (és akkor is csak azért, mert valaki épp rákeres). Pedig Jocasta mekkora mellénnyel állítja az Ep2-ben, hogy ami itt nem található meg, az nem is létezik. Ezek alapján sokkal komolyabb biztonsági rendszerre számítottam. Ebből is látszik, hogy a Jedik annyira belekényelmesedtek a szerepükbe, hogy fel se merül bennük az, hogy bárkit is rossz szándék vezérelne a Templomban, így az alapvető óvintézkedésekkel is súlyos problémák vannak. Oké, Dooku békésen hagyta el a Jedi Rendet, továbbra is jó viszonyt ápolva egykori társaival, ennek ellenére furcsa, hogy civilként kíséret nélküli szabad bejárása volt a Templom egyik legprivátabb helyére, ahol aztán észrevétlenül azt csinálhatott, amit akart. Ettől függetlenül, a Saga szempontjából történelmi pillanat volt a Kamino kitörlése. Kemény, hogy Dooku - aki ekkor már Sidious támogatója - ez Ep1 eseményeivel párhuzamosan a Jedi Templomban ténykedett, sőt, még Qui-Gonnal is beszélt. Tetszett az Ep2 utalás, amikor Qui-Gon elismeréssel szólt Obi-Wanról Dookunak, reflektálva a geonosisi jelenetre.  

 

Dooku mellett Yaddle karakterének is nagyon jót tett ez az epizód. Eddig jószerivel semmit nem lehetett tudni a "női Yodáról", mint személyről. Döbbenetes, milyen kevésen múlott az, hogy leleplezze Sidious és Dooku ármánykodását, és a Nagy Terv kulcsfontosságú elemeit. Hiába ismerem az események kifutását, néhány kósza pillanatig azt reméltem, sikerül neki. Nyilván meg volt kötve az írók keze, de Yaddle részéről nagy hiba volt felfednie magát a két férfi előtt. Jobban tette volna, ha ugyanolyan észrevétlenül, mint ahogy érkezett, visszamegy a gépéhez, és leadja az infót a Tanácsnak. Nem tudom, Sidious mennyire érezte őt meg az Erőben, de eléggé meglepettnek tűnt, amikor előugrott. Viszont becsülendő, hogy ki mert állni egy Sith ellen, megkockáztatva korábbi Jedi-társa észhez térítését. A képi megvalósítás és a fénnyel való szimbolika szokás szerint remek lett. Yaddle a fényben áll, mögötte még nyitva az ajtó, ami kivezet a világosságra. E közben Sidious a sötétségben rejtőzik, új tanítványa születésére várva. Dooku pedig kettejük közt, sorsdöntő választás előtt áll. :clap: A párbaj felidézte az Ep2-es Yoda párbajt. Yaddle bukásával a világosságra vezető ajtó is lezárult Dooku előtt. Itt hiányoltam a Tyranus nevet. Jelképes lett volna arra nézve, hogy az egykori Jediből ekkor lett hivatalosan is Sith. Dooku ekkor már nem az ember, akit a korábbi részekben láthattunk. Meggyőzte magát arról, hogy a cél érdekében nem gond az árulás, gyilkolás és a Sith-tel való szövetkezés a Sötét Oldal befolyása alatt. Erős rész volt, még emészteni kell.
 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

furcsa, hogy civilként kíséret nélküli szabad bejárása volt a Templom egyik legprivátabb helyére, ahol aztán észrevétlenül azt csinálhatott, amit akart.

Az is eleve érdekes, hogy a rendszer egyáltalán engedélyezett egy ilyen beavatkozást. Vagy ha már engedélyez, akkor miért nem volt ilyen esetre egy "riasztó", hogy hahó, babrálnak az archívumban! Ez tényleg a naivság netovábbja. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem ebben kifejezetten azt tetszett, hogy Dooku említi, Qui-Gon szerette azt a fát (ami egyre inkább egy metaforikus elemévé válik a Jedi Templomnak*), mert amíg nem került be a Templomba, nem is látott ilyet. Bele sem gondol az ember, vagy legalábbis én eddig nem gondoltam bele, hogy aki a Coruscanton születik, az az egész életét leélheti úgy, hogy semmilyen természetes dolgot nem lát. Se füvet, se fát, se állatokat, semmit, ami nekünk az ablakon kinézve oly természetesen természetes. Sőt, ha az alsó szintek egyikén születik, még az eget sem láthatja. Ez a Coruscant ilyen téren egy nagyon-nagyon nyomasztó világ.

 

*A coruscanti Jedi Templom, a Jedi Rend központja mindössze egyetlen fát tartalmaz, minden más csak technológia. Az első Jedi templom maga volt a természettel való harmónia. A könyvtára egy fa volt, a "tanácsterem" egy barlang, az ülés egy szikla a földön.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Nekem ebben kifejezetten azt tetszett, hogy Dooku említi, Qui-Gon szerette azt a fát (ami egyre inkább egy metaforikus elemévé válik a Jedi Templomnak*), mert amíg nem került be a Templomba, nem is látott ilyet. Bele sem gondol az ember, vagy legalábbis én eddig nem gondoltam bele, hogy aki a Coruscanton születik, az az egész életét leélheti úgy, hogy semmilyen természetes dolgot nem lát. Se füvet, se fát, se állatokat, semmit, ami nekünk az ablakon kinézve oly természetesen természetes. Sőt, ha az alsó szintek egyikén születik, még az eget sem láthatja. Ez a Coruscant ilyen téren egy nagyon-nagyon nyomasztó világ.

Szintén HR referencia, hogy a könyvben, amit olvastam, ha jól emlékszem, a Kancellár az állataival kivonult valami fához / természetes környezetbe a Coruscanton. Vélhetően az azóta eltelt időben ahogy a galaxis központja eltávolodott a természettől és ezáltal az élő Erőtől, úgy távolodott el a Jedi Rend és a Szenátus is a galaxis lakóinak szükségleteitől. :( 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az a Manarai-hegység utolsó megmaradt csúcsa volt, amely a Monument Plaza közepén található (ez az a tér, amit az EP6 Special Edition-ben láthatunk, amikor a helyiek ünneplik a Birodalom bukását).  A TCW-ben is látszik ez a hegycsúcs.

Szerkesztve: - Nute Gunray
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Nute Gunray írta:

Az a Manarai-hegység utolsó megmaradt csúcsa volt, amely a Monument Plaza közepén található (ez az a tér, amit az EP6 Special Edition-ben láthatunk, amikor a helyiek ünneplik a Birodalom bukását).  A TCW-ben is látszik ez a hegycsúcs.

Köszi Nute!

 

Szóval akkor az a hegy még megvan, ergo gondolom ott vannak fák is, csak az átlagos Coruscant-i lakosok nem túl gyakran látogatnak el oda.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon érdekfeszítő és drámai rész volt. Az új kánonban Dooku már korábban átállt a sötét oldalra, melyet a Dooku: Az elveszett Jedi jól bemutatott, illetve a Mester és tanítványa is utalt már rá. Azt viszont még nem lehetett tudni, hogy Palpatine-nal mikor került kapcsolatba és azt sem, hogy mikor leplezte le Palpatine a Sith énjét. A Darth Plagueis szerint erre kb. a Baljós árnyak idejében került sor.  Az új kánonban úgy néz ki, Dooku már korábban megtudta az igazságot Sidousról, aki kihasználta a hitehagyott Jedit, és egyfajta ügynökként kezelte. Ami viszont közös a Plagueis regényből, az az utalás, hogy Dooku sokat panaszkodott annak idején Palpatine-nak a korrupt és romlott Szenátusról, Köztársaságról és Jedi Rendről. Az epizód képi ábrázolása megkapó. A fáról hulló levelek, a gyárban lévő sötét hangulat, az utolsó fény, ami még bevilágítja a csarnokot Yaddle halála előtt. Ezeket jól sikerült ábrázolni. Most már legalább tudjuk, miért nem írhatta meg Luceno a tervezett Dooku regényét, még sok volt a bizonytalanság, hogy az új kánon hogyan akarja ábrázolni a sötét oldalra való áttérését és a Sithekhez való csatlakozását. Mind a Dookus epizódok, mind a Plagueis regény nagyszerűen bemutatta a fokozatosan kiábránduló Dookut és a sötét oldalra való sodródását, bár nyilván ezek az epizódok részletesebb képeket mutattak erről. Egyelőre mindkét verzió tetszik.  Ez a Dookus rész pedig az előzőekhez hasonlóan csodálatos volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2022. 11. 05. - 21:30, RoCSeV írta:

Kinek tűnt fel a kamion bolygó törlése alatt a számítógép hangja? Alien nyolcadik utas a halál számítógépe volt.

Nekem, bár valójában ep4 hang volt, mert a Skywalkersound nagyon sok ep4 hangot használt fel az Alienhez (és a Blade Runnerhez). Csak az Alienben felerősítve és egymagukban szólnak, ezért lett ott emlékezetesebb.

 

2022. 11. 05. - 21:53, Darth Revan9 írta:

Az új kánonban Dooku már korábban átállt a sötét oldalra, melyet a Dooku: Az elveszett Jedi jól bemutatott, illetve a Mester és tanítványa is utalt már rá.

És amit jóval mindezek előtt a TCW már egyértelművé tett.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...

Kedvem volt újra nézni a Dooku-s részeket. Nagyon hiánypótló alkotás ez, bizony! :) 

Lenne kérdésem, lehet hogy már kérdezte valaki korábban, de most nincs kedvem újra olvasni a kommenteket. 

Dooku honnan tudta, hogy Palpatine sith lord?  Még a jedi tanács sem érezte meg, egészen a háború végéig, hogy Palpi-t átjárja az erő sötét oldala.

Nagyon kiváncsi lennék Dooku és Palpatine legelső találkozására. Hogyan is zajlhatott le!? 

 

Másik kérdésem, Yoda nem érezte Dooku-ban ezt a kettősséget? Hisz a tanitványa volt, sokáig. 

Kettősségen azt értem, hogy tudtán kivül, használta az erő sötét oldalát, amig még jedi volt. 

Yoda sok mindenben vakon volt, mint az egész tanács.....

 

Igy utoljára hagyva, lényegében Windu olyan volt mint egy droid....neki is mindene volt a hülye protokoll.....

Megkötés, megkötés hátán. Az egész rend erre alapozott. Szabálykövetés, és megkötések. 

Igaza volt Dooku-nak, ez a jedi rend, már nem az elesetteket szolgálta....

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

46 perccel korábban, Cpt. Rex írta:

Nagyon kiváncsi lennék Dooku és Palpatine legelső találkozására. Hogyan is zajlhatott le!? 

Olvasd el a Dooku: Elveszett Jedi c. könyvet. Abban megtudod a választ.

 

46 perccel korábban, Cpt. Rex írta:

Dooku honnan tudta, hogy Palpatine sith lord?  Még a jedi tanács sem érezte meg, egészen a háború végéig, hogy Palpi-t átjárja az erő sötét oldala.

Ez offscreen történt meg. Valamikor a Rendből való kilépése és e rész közt eltelt idő alatt történt meg a realizálódás. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 órával ezelőtt, Bence1997 írta:

Olvasd el a Dooku: Elveszett Jedi c. könyvet. Abban megtudod a választ.

 

Ez offscreen történt meg. Valamikor a Rendből való kilépése és e rész közt eltelt idő alatt történt meg a realizálódás. :)

Az a könyv engem csak részben érdekelne, igy nem szerzem be. Majd rákeresek E-book formátumban, van olvasóm hozzá .

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...

A minap megnéztem az epizódot, és felötlött bennem egy kérdés, amit aztán jól elfelejtettem, de most a Winter Madness eszembe juttatta. Szerintetek a Jedik megtudták valaha is, mi történt Yaddle-vel? Intéztek neki a Sith-ek egy olyan eltusoló temetést, mint Sifo-Dyasnak a Felucián, hogy a Jedik ne kezdjenek utána kutakodni, vagy hagyták az egészet a fenébe, kihajították a holttestét az ablakon, és jónapot?

Mert azért az, ha a Jedi Tanács nemrég lemondott tagja előkerülne Coruscanton úgy, hogy egyértelműen fénykard végzett vele azokban a napokban, amikor Qui-Gont megölte az épp feltűnt Sith-ek egyike, azért aggasztó és roppant gyanús lenne.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 perccel korábban, Dzséjt írta:

A minap megnéztem az epizódot, és felötlött bennem egy kérdés, amit aztán jól elfelejtettem, de most a Winter Madness eszembe juttatta. Szerintetek a Jedik megtudták valaha is, mi történt Yaddle-vel? Intéztek neki a Sith-ek egy olyan eltusoló temetést, mint Sifo-Dyasnak a Felucián, hogy a Jedik ne kezdjenek utána kutakodni, vagy hagyták az egészet a fenébe, kihajították a holttestét az ablakon, és jónapot?

Mert azért az, ha a Jedi Tanács nemrég lemondott tagja előkerülne Coruscanton úgy, hogy egyértelműen fénykard végzett vele azokban a napokban, amikor Qui-Gont megölte az épp feltűnt Sith-ek egyike, azért aggasztó és roppant gyanús lenne.

Arról nem beszélve, hogy Yoda és Yaddle faja elég sokáig él, tehát elég gyanús, ha egyikük ilyen "fiatalon" elhuny. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

A minap megnéztem az epizódot, és felötlött bennem egy kérdés, amit aztán jól elfelejtettem, de most a Winter Madness eszembe juttatta. Szerintetek a Jedik megtudták valaha is, mi történt Yaddle-vel? Intéztek neki a Sith-ek egy olyan eltusoló temetést, mint Sifo-Dyasnak a Felucián, hogy a Jedik ne kezdjenek utána kutakodni, vagy hagyták az egészet a fenébe, kihajították a holttestét az ablakon, és jónapot?

Mert azért az, ha a Jedi Tanács nemrég lemondott tagja előkerülne Coruscanton úgy, hogy egyértelműen fénykard végzett vele azokban a napokban, amikor Qui-Gont megölte az épp feltűnt Sith-ek egyike, azért aggasztó és roppant gyanús lenne.

Nem hiszem, hogy megtudták mert Yaddle annyira hülye volt, hogy egy ilyen fontos küldetésre úgy indult el, hogy senkinek nem szólt róla. :facepalm:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Hogy nem vitt magával senkit, vagy nem szólt senkinek, az még talán a hagyján kategória. Csak egy megérzése lehetett Dookuval kapcsolatban. Ne feleddjük, alig pár nappal ezelőtt a Jedi Tanács azzal kapcsolatban is nyíltan kifejezte kétkedését, hogy a Sith-ek visszatértek, pedig Qui-Gonnak nem csak egy megérzése volt, hanem rögtönzött Mortal Kombatot nyomott le egy magán Sith jeleket viselő, fénykardot forgató, a Jedi harcművészetben magas fokon jártas egyénnel. Dookuban meg tíz évvel ezután sem kételkedtek, amikor már a Köztársaság ellen szervezkedett. Szóval, ha Yaddle itt előáll azzal, hogy neki rossz előérzete van Dookuval kapcsolatban, Windu Yoda botjával hajtja el.

De, amikor odaért, és meglelte a másik Sith-et, amint Dookuval kooperál, na akkor kellett volna sebesen visszasettenkednie a hajójára, felszállni, majd egy Jedi kontingenst a helyszínre cibálni. De nem, ő inkább egymaga kiállt egy Sith Nagyúrral és a csatlósával szemben, és még csak komlinken sem szólt oda senkinek, hogy "te figyu, itt vagyok a LiMerge Power egykori tornyában, a Munkás körzetben, a hangárban, itt van egy Sith Nagyúr és Dooku, megpróbálom lenyomni őket, de ha nem jelentkeznék, gyertek már ide és nézzétek meg, mi a frász van".

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.