Ugrás a kommentre

Part 1 - Master and Apprentice


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Egyelőre úgy érzem, hogy elég erőteljesen feltételezi a sorozat, hogy a nézők ismerik ezeket a karaktereket, meg az előtörténetet. Kicsit jobban belemehettek volna a helyzet felvázolásába, vagy egy-két karakterépítő jelenet keretében közelebb hozni a nézőkhöz ezeket a figurákat. Olyan társaságban néztem az első két részt, ahol én vagyok igazán SW rajongó és sokat kellett magyaráznom, hogy ki kicsoda és mi miért van. Az elején az az eligazító szöveg csak nagyon az alapokban adott támpontokat, de szerintem ennek a sorozatnak az élvezetéhez kell minimum a Rebels, opcionálisan a TCW, az mondjuk örvendetes, hogy ezt ma már szinte bárki könnyen tudja pótolni a Disney+ segítségével, ahol mindezek elérhetőek. Még ide az elejére annyit, hogy csolihoz hasolóan számomra is nagyon fura volt az a szöveg, nem a színe zavart, hanem az egész olyan gagyi volt, mintha mindenféle szépérzék és esztétika nélkül csak pirossal beillesztették volna oda, egyszerűen bántotta a szememet.

 

A nyitány talán a kedvencem volt az egész részben, ez a két "sötét jedi" nagyon jópofa volt, az egész jelenettől valamiért nekem ilyen prequeles utánérzésem volt, mikor Qui-Gon és Obi-Wan megérkeznek a Baljós Árnyak elején a Kereskedelmi Szövetség hajójára. Az akciójelenetek is rendben voltak és hamar képbe hoztak Morgan Elsbethel is, nem húzták sokáig, hogy kiszabadítják, vagy majd hogy fog ő kapcsolódni Thrawnhoz. Csatlakozva Dzséjthez, Baylanből tényleg árad egy ilyen fenyegető nyugodt erő, ahogy kezelte ezt az egész helyzetet, amilyen szenvtelenül nyugodtan leszúrta azt a csávót. 
Ahsoka első feltűnése a sorozatban szintén jó volt. Ez a kincskeresős, puzzle megoldós stílus nekem nagyon bejött, ahogy megfejtei a hely titkát és megszerzi a gömböt. Az orgyilkos droidok megjelenése is emlékezetes volt, az mondjuk egy kicsit furcsa volt, hogy ekkora robbanást idéztek elő, lehet ebben valami más is szerepet játszott, de egy kicsit túlzásnak éreztem. Huyang viszont nagyon jól kiegészíti ezzel a visszafogottan joviális, kissé tudálékos stílusával Ahsokának ezt a merevebb, kimértebb viselkedését, amikor meg elkezdte vizsgálgatni a fénykardokat az meg egy remek visszacsatolási pont volt a TCW 5. évadára.

 

Elképesztő volt élőben látni a Lothalt, még sokkal jobb volt, mint mondjuk a Manadloret viszontlátni, ami szintén először animációs formában tárult elénk, de amennyire jó sztorik kötődtek a Mandalorehoz a rajzfilmsorozatokban, most a Rebels újranézés alatt tudatosult bennem, hogy mennyire szeretem a Lothalt. Ez a bolygó rengeteg érdekességet tartogat, az Erő misztikumával kapcsolatban, a helyiek hősies ellenállását tekintve és mindazt az emléket, amit az animációs sorozat felhalmozott bennem a Lothal kapcsán. Persze jó volt látni Sabinet, Rydert, Jai Kellen teljesen meglepődtem, de a füves puszták, az adótorony, a loth-macska mind legalább ilyen jó volt és hozzáadott az élményhez. Az is tetszett, hogy nem csupán a történet, vagy a karakterek szempontjából folytatása ez a produkció a Rebelsnek, hanem a mindennapok szövetébe is sikerült beleszőni a korábban történet eseményeket. Ilyen volt a Rebelsben például a Birodalom napja rendezvény, ahol azt lehetett érezni, hogy egy korábbi nagyszabású esemény a társadalmi gyakorlat részévé vált, a Birodalom hatalomátvétele nem csupán egy történelmi tény. Itt ezzel az ünnepséggel kapcsolatban hasonlót érzek, ahogy a Lothalért vívott csatáról, a szabadságért küzdö hősökről megemlékeztek.

 

Sabine volt az, akivel kapcsolatban előzetesen a legkevésbé voltak ellenérzéseim. Számomra ő látatlanba is nagyon illett ahhoz a figurához, akit a Rebelsben megismertem és itt sem hazudtolta meg önmagát. Másabb volt, mint amikor elengedtük a kezét a Rebels végén, ott sokkal inkább egy ilyen tetterős, határozott kisugárzása volt Sabinnak, ahogy ott beszélt a finálé végén. Ezzel szemben itt egy kissé kiábrándult, bizonytalan, útkereső hősnek tűnt, aki nincs igazán a helyén. Ez a fordulat nekem viszont kifejezetten tetszett. Még azt is megkockáztatom, hogy ez a Sabine nekem szimpatikusabb most, mint a sorozat főszereplője Ahsoka. Amúgy tetszik a párosuk és nagyon kíváncsi vagyok arra, hogy mi történt kettejük között, nagyon adnám Bencének azt az ötletét, hogy egy Tale of the Jedi sztori keretében bemutatnák ezt bővebben is, de Ahsoka nekem kicsit hidegebbnek tűnt, mint bármelyik korábbi szerepében. Mindig volt benne egy ilyen vidám, opitimista, élettől duzzadó energia, most meg egy idősebb, megfontoltabb, kevésébé játékos Ahsokát láthattunk, ami az életkorából, illetve az idő közben megélt tapasztalatokból is fakadhat.

Visszatérve Sabinra még, ami leginkább nem tetszett a részben az a leszúrása volt. Nem mintha egy ilyet nem lehetne túlélni, arra is van már precedens, hogyha deréktájon félbevágnak még azt is túlélheted, szóval nem ez zavart, de olyan feleslegesnek éreztem. Mindenki tudta, hogy nem fog meghalni itt rögtön az elején, az is bőven elég lett volna, ha megvágja a csaj, valamint az egész jelenetnek a befejezése olyan fura volt, ahogy utána az éppen összerogyni készülő Sabinera mereven ránéz és csak egyszerűen kisétál a képből. Amúgy ez a Shin (utána kellett nézni a nevének, mert nekem egyáltalán nem maradt meg) volt az a szereplők közül, aki a egyelőre a legkevésbé fogott meg, de ez a jövőben még könnyen változhat. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Ahsoka megint Fulcrum? Az nem Kallus volt?

A Fulcrum a Birodalom éra alatt a lázadóknak információkat gyűjtő és kémkedő ügynökök titulusa volt. Nem egy adott személyre vonatkozik, hanem egyfajta ügynöki munkát takart a titulus.

 

The title of Fulcrum was used by spies in the rebel network. Their purpose was to gather and distribute intelligence, and recruit new members to the rebel cause.[8] Fulcrums were supposed to keep their identities as secret as possible

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem, az csak egy kommunikációs tiszt. Acbar jelenleg az egész Új Köztársasági Védelmi Flotta legfelsőbb parancsnoka, a zászlóshajója valószínűleg egy új MC85-ös (talán pont a Dawn of Tranquility). Már, ha van még hajója, mert lehet, hogy mostanra már csak irodával rendelkezik, mivel neki a Köztársaság egész haditengerészetét kell irányítani, nem egyetlen flottát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...
  • 3 hónappal később...
On 9/3/2023 at 2:46 PM , Ody Mandrell said:

Talán @Dzséjt emlegette régebben, hogy a galaxisban nem biztos a Jedik széleskörű ismertsége. Nos itt Baylan konkrétan kimondja, hogy sokan a létezésükről se tudnak.

Ez egyrészt - nekem meglepő - másrészről viszont érthető is, hisz a Köztársaság végére már nagyon bezárkózottá vált a rend, a Birodalom uralma alatt meg Palpatine megpróbálta kiirtani az emlékezetüket a galaxis emlékezetéből.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2024. 02. 11. - 20:16, Ody Mandrell írta:

Amikor megérkezik Ahsoka a rabszállítóhoz az eléggé meg van sebezve kívülről. Ki tehette? 

A legkézenfekvőbb magyarázat, hogy miután Baylanék felszálltak a komppal, megsorozták párszor a Vespert. A második részben láttuk, hogy az Etájuk fel van fegyverezve. És mivel a hídszemélyzetet Shin lemészárolta, valószínűleg senki sem tudta felkapcsolni a pajzsokat vagy visszalőni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ennek mi értelme lett volna? Menekülés a logikus, nem elkezdeni lövöldözni  komppal egy hadihajóra. :D Akkor lenne benne ráció ha elterelésnek szánják. Viszont készült felvétel Baylan-ékről így ez nem jött be.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pedig bőségesen elég ráció van benne.

- A Vesper sérülése miatt kiesett. Vagyis a flotta, amibe tartozik, egy hajóval rövidebb lett. Emellett a Vespernek nyilván voltak feladatai, amit nem tud ezután ellátni. Vagyis ezt a hiányt pótolni kell.

- A hiány pótlása nem lesz olcsó. Még akkor ússzák meg a legjobban, ha a Vesper javítható, de ha nem, akkor újat kell helyette építeni.

- Akár javítható, akár kukázható, egy dolog biztos: amíg a Vesper hiányát nem orvosolják, valahogy meg kell oldani, hogy a feladatait ellássa valami más. Ez logisztikai problémák egész seregét hozza magával, hiszen rengeteg dolgot kell átszervezni.

- Több tucat ember halt vagy sebesült meg. Sokuk valószínűleg akkor, amikor az Eta rálőtt a Vesperre. Vagyis az új Köztársaság hadserege ezzel is kevesebb lett. A halottakat pótolni kell, a sérülteket meggyógyítani. Ez újabb logisztikai problémákat okoz, hiszen újoncokat kell toborozni, embereket áthelyezni, stb.

- Egy ilyen támadás után az új Köztársaság hadserege komoly morális és bizalmi csapást szenvedhetett el. Két ember és egy komp lenullázta a hadsereg vadonatúj hadihajóját és megölték a legénység nagy részét. Remek reklám! :) 

 

Tessék, van itt értelem bőséges mennyiségben. Emellé még felvehetsz olyat, hogy valószínűleg Morgan így élte ki kicsinyes bosszúját, amiért elfogták. Meg más magyarázat amúgy sincs. Eleve Hera maga mondja, hogy Baylanék műve az egész: "They took out an entire security detail and scuttled one of our new starships." Másrészt mi a valószínűbb? Hogy a gonosztevők az epizódban látott felfegyverzett Etával lőttek rá a Vesperre, vagy egy fantáziahajó tette ezt? Ugyanis sehol sincs utalás arra, hogy a kompon kívül más birodalmi érdekeltségű hajó is csámborgott volna a környéken.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nyilván csak ők lehettek, de nem hiszem, hogy egy Eta ekkora kárt tud okozni úgy, hogy Vesper nem is védekezik. Legalább egy vadász felszállhatott volna... 

Amúgy már mondani akartam, hogy ha idézel lehetne magyarul? Tudom, hogy vágod az angolt, de sokuknak egyszerűbb és érthetőbb lenne magyarul.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért használom az angolt, mert az a pontos idézet (ha azt idézem, hogy "túl forró a hajtómű", az nem fedné a valóságot :) ), és egy érvelésben az alkotók által kitalált szövegre van szükség, nem arra, amit a magyar szinkron alkotói kitalálnak. Például itt a magyar feliratban és a szinkronban azt mondják, hogy tönkretették a Vespert, míg az angol az, hogy "elsüllyesztették". Nyilván utóbbi metaforikus, ám egy hajó elsüllyesztése végleges pusztulást fest le, míg a "tönkretett" szóban benne van az is, hogy javítható. De akkor majd lefordítom magam, nem használom a hivatalos magyar ferdítést - csak akkor meg nem biztos, hogy mindenki tudni fogja, honnan van az idézet. Esetleg köztes megoldás, ha használom az angolt, majd utána lefordítom? :hmm: Egy biztos, az angol szöveg használatáról nem akarok lemondani, pláne nem akkor, ha érvelésről van szó, mert az az, ami elhangzik a filmben/sorozatban, nem az, amit hozzá költenek a szinkron készítői.

 

Az meg, hogy a Vesper nem védekezik, azután, hogy Baylan és Shin letarolta a személyzetet, teljesen érthető. A hajó hídszemélyzetét levágták, ami azt jelenti, hogy a tiszti állomány nagy része meghalt vagy döntésképtelenné vált. A kapitány ugye biztos halott, de nem hiszem, hogy az első tiszt, akinek Shin elég morcos képpel ment neki, túlélte. És több mint valószínű, hogy a másod és harmad tiszt is a hídon volt. Sőt mivel Hera azt mondja, hogy a Vesper egész biztonsági osztagát felszámolták, így valószínűleg a hajó biztonsági főnöke is meghalt (aki egyben a másod vagy harmad tiszzt is lehetett). Lényegében Shin és Baylan felszámolta a hajó teljes parancsnoki láncát. Ezután egy ekkora hajón nem lehet pár pillanat alatt rendezni a sorokat.

A két legfontosabb tiszt halott, a teljes hídszemélyzet halott, szóval nincsen senki, aki parancsokat osztogasson, nincs, aki irányítaná a hajót és a személyzetét. Nem maradt egy ember sem, aki átlátná az egész szituációt. És Ckis Yoska fedélzeti tiszt a hangárban vagy Geeps Yakab harmadszintű mérnök a gépházban, esetleg Kasey Rayback főszakács a konyhán nem adhat parancsot arra, hogy szálljon fel egy X-szárnyú osztag, pláne, ha azt sem tudja, miféle ellenféllel állnak szemben, mert az ő szolgálati helyéről ezt nem lehet felmérni. Ilyen ember csak kettő van minden hadihajón: a kapitány és az első tiszt. Mert a legénység összegyűjti az információt, amit átadnak a részlegvezetőknek, akik továbbítják az információt a hídon szolgáló feletteseiknek, akik átadják azt az első tisztnek, aki végül eljuttatja a kapitányhoz. És ugyanez igaz visszafelé. Na most, mivel a Vesper hídszemélyzetét leöldösték, így a hajót lényegében lefejezték. Szóval az, hogy egy X-szárnyú sem szállt fel és egy löveg sem nyitott tüzet, teljesen érthető.

Mindezek mellett tegyük hozzá, hogy egy ekkora hajón, még ha van is készültségben vadászgép (elvileg kell lennie), akkor sem lehet pilllanatok alatt reagálni egy váratlan helyzetre és másodpercek alatt felküldeni hajókat. A parancsnoki láncon oda-vissza végig kell mennie az információknak, a pilótának be kell szállnia a gépébe, be kell azt indítania - azért mindez nem másodperces mutatvány. És láttuk is, hogy ez nem csak a valóságban, de a Star Wars-ban is így megy. Ott az ep4, ahol a Lázadók vidáman röpködtek a Halálcsillag felszíne fölött hússzú percekig, mire megjelentek a TIE vadászok. Vagy a scarifi csata, ahol szintén rengeteg időbe telt, mire a TIE rajok felszálltak a pajzsállomásról. Vagy a legutóbbi példa, ahol talán a legjobban követhettük szemmel, mennyire nem lehet csak úgy hopp felszállni, az aldahani incidens. Ott szó szerint nézhetjük, amit megnyomják a riadógombot, beszállnak a TIE vadász pilóták, majd percekkel a riadó megszólalása után szállnak csak fel. És a TCW-ben is volt rengeteg példa, amikor mire reagáltak a Venatorokon, a váratlan eseményt okozó személy már nagy kárt okozott vagy lelépett. Például amikor Cad Bane megszökött. Pedig akkor háborús helyzet volt, bármikor számítaniuk kellett egy támadásra, míg jelenleg béke van. A polgárháború lezárult, a hidegháború meg két évtizedre van innen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

13 perccel korábban, Dzséjt írta:

(ha azt idézem, hogy "túl forró a hajtómű", az nem fedné a valóságot :)

A valódi fordítást betudod írni hisz érted miről beszélnek. Nem a hivatalos ferdítésre gondoltam. A kettő együtt is jó.

 

Én tuti beugrottam volna a hajómba amint meghallom, hogy lövik. Főleg annak biztos tudatában, hogy a vezetőknek kampeca.

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem biztos, hogy a pilóták időben értesültek arról, hogy a vezetőknek kampeca. Nem valószínű, hogy Shin vagy Baylan munkájuk végeztével bemondták a hangosbemondón, hogy levágták a vezetőséget. A készenléti szobában vagy a kabinjában ücsörgő pilóta meg honnan tudná, hogy mi folyik a 300 méterre arrébb és tíz szinttel feljebb lévő hídon? 

Az meg, hogy behuppansz a gépbe és az fel is tud-e szállni, két különböző dolog. Láthattad az RO-ban, az ep4-ben, az ep8-ban, hogy a nem készenlétben álló gépek nem szállnak fel csak úgy. Fel kell őket tölteni üzemanyaggal, be kell pakolni az asztromecheket az X- és Y-szárnyúak esetében, fel kell tölteni a fegyverzetet, a pilótáknak meg be kell öltöznie, ami előtt még a kabinból vagy a kantinból el kell jutniuk az öltözőbe, aztán a hangárba.

De még ha épp te is vagy a készenléti pilóta, vagyis startra készen állsz te és a géped (vagyis beöltözve ücsörögsz a hangárhoz közeli vagy épp ott lévő készenléti szobában, a géped feltankolva, felfegyverezve, droid a helyén) akkor is, mire beugrasz a gépbe, beindítod és felszállsz, az Eta már rég a hiperűrben lehet. A Vesperen azért nincs olyan sok lövésnyom, szóval nem valószínű, hogy egy-két rárepülésnél többet csinlt volna a komp, ami fél perc, egy, ha nagyon ráérős az ember. Legalábbis egy a Squadrons-ban vagy a Battlefront 2-ben kábé ennyi idő egy ekkora hajó fölött egyszer vagy kétszer átrepülni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.