Ugrás a kommentre

Anakin/Vader


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Amikor az Ep1-ben Padmé kérdezi Anakintól, hogy "mióta vagy itt?", akkor a kölyök azt feleli, hogy kb. hároméves kora óta. Őt és anyját eladták Gardullának, aki aztán elvesztette őket fogadáson. Ebből nekem az jött le, hogy utólag kerültek a Tatooine-ra (Anakin születése után), ahol aztán a huttnál, majd Wattónál kötöttek ki.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

Amikor az Ep1-ben Padmé kérdezi Anakintól, hogy "mióta vagy itt?", akkor a kölyök azt feleli, hogy kb. hároméves kora óta. Őt és anyját eladták Gardullának, aki aztán elvesztette őket fogadáson. Ebből nekem az jött le, hogy utólag kerültek a Tatooine-ra (Anakin születése után), ahol aztán a huttnál, majd Wattónál kötöttek ki.

 

Nem lehet, hogy az "itt" Mos Espát/Watto műhelyét jelenti, és Wattónál van 3 éves kora óta?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, kolmilan írta:

Amilyen elvágyódva mesél a pilótákról, szerintem nem utazott még űrhajón.

Én úgy képzeltem, ahogy a Legendákban is történt. Ott egy teherszállítóval hozták a rabszolgákat a Tatooine-ra. Azon szerintem semmit nem láttak az űrből, vagy a pilótákból.

latest?cb=20071206004334

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

Ott egy teherszállítóval hozták a rabszolgákat a Tatooine-ra. Azon szerintem semmit nem láttak az űrből, vagy a pilótákból.

De az űrhajót és magát az utazást azért érzékeli, ha csak nem egy karbonit tömbben utazott. :) Viszont, egy hároméves emlékei azért elég megbízhatatlanok. Egyikünk sem tud pontos dolgokat felidézni hároméves korából, legfeljebb képeket, de még azok is csalókák lehetnek, hiszen azt sem tudhatjuk, hogy tényleg hároméves korunkra, vagy későbbi eseményre emlékszünk. És egy hároméves valószínűleg aközött sem tud érdemi különbséget tenni, hogy egy másik városba vagy egy másik bolygóra vitték, ha olyan járművön utazott, aminek nincs ablaka. Szóval Anakin emlékei és az ebből jövő megállapításai finoman szólva sem vehetők ténynek. Eleve, még abban sem biztos, hogy három éves kora óta van ott ("Three, I think.") Shmi megbízhatóbb forrás lett volna a témában.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 évvel később...

  

1 órával korábban, Darth Cupsy írta:

A kor és az amit Sidioustól meg pár embertől kapott az évek során (pl.: Tarkin és Aphra is lenyomta) némi alázatot "nevelhetett" belé, amit egy olyan ember felé, mint egykori mestere akár el is ismerhet főleg ebben a formában, hogy a mondat másik felében már ismét öntelt, illetve annak a tükrében, hogy hite szerint Ő lesz az utolsó aki beszél Obi-Wannal, így nem jut más fülébe, hogy a nagy Vader elismerte, hogy egykor volt nála feljebb más is az Uralkodón kívül.

Ez is egy nézőpont, és lehetséges is lehet. De nekem nem fér bele még az ep5-ben is arrogáns és végletekig önző Darth Vader karakterébe, aki személyes hadjáratáért a Birodalom érdekeit is magasról lesz*rta és hagyta futni a Lázadókat a Hoth-on, csak azért, hogy egy egész csillagromboló flottával(!!!) kergethesse a Millennium Falcont. És ugye az sem érdekelte, hogy eközben hány százan vagy ezren halnak meg (valószínűleg így is szép nagy számú halottal végeztek, miután az egyik csillagrombolót lenullázta egy aszteroida). Alázatot ez még Palpatine-tól sem tanult (eleve, szerintem a Sith szótárában nincs is ilyen szó :) ), nemhogy azoktól, akiket saját magánál kevesebbre becsül. Tarkint sem becsülte túl sokra, talán csak egy kicsit többre, mint mondjuk Piettet, Aphra meg nagyjából a levesbe fulladt légy szintjén lehet nála. Az ep5 végén kezdett el változni, legalábbis én ott érzem, hogy na, most tényleg meginog és az ep6-ban már más ember. De a Bespinig én egy csepp alázatot nem érzek benne legfeljebb valamennyi tiszteletet az Uralkodó felé. De annyit semmiképpen sem, hogy bármiféle gyengeséget beismerjen annak az embernek, akinél senkit nem gyűlöl jobban a Galaxisban, talán csak saját magát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...
16 perccel korábban, Bomarr írta:

Itt igazából Anakin gonoszabb tettet követ el mint később bármi amit Vaderként láttunk tőle a filmekben. Szerintem.

Szerintem a mészárlása a Jedi templomban sokkal súlyosabb tett volt. Annyi különbséggel, hogy annak nem voltunk tanúi, kivéve a gyerekek lemészárlására való célzást. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Az SW-ben pedig arra is volt tér hogy a tömeggyilkos Vader megtérjen. Ha ő megbocsátást nyerhet akkor miért nem jut legalább fele ennyi esély a buckalakó kisgyereknek? Ő miért érdemel csak annyit, hogy helyben kinyirják?

Érdekes amúgy ezzel kapcsolatban, hogy a világon belül Darth Vadernek sem lett megbocsátva. Luke az, aki úgy gondolja, hogy mert az apja végül lehajította az Uralkodót az aknába, megváltotta magát, de ennyi. De még ő is a realitás talaján maradt, és belement abba, hogy senkinek ne árulják el, ki volt Vader valójában, ezzel megóvva nem csak Anakin Skywalker korábbi jó hírét, hanem megóvva önmagát, Leiát, a jövőbeli Jedi Rendet és Ben Solót is a Galaxis haragjától. És láttuk, hogy ez a harag nem enyhült huszonegynéhány évvel később sem. Leia karrierje és a fia ráment, amikor kitudódott, és sokan nem voltak megbocsátóak Luke és Leia hírneve és korábbi tettei ellenére sem.

De jól tudjuk, hogy Leia sem bocsátott meg neki. Hitt Luke-nak, hogy Anakin megtért, de őt magát ez sosem vígasztalta meg. Nem is tekintett rá az apjaként, ez mind kiderül a Vérvonalból. És Han, aki szintén tudta, még harminc évvel később is Darth Vaderként emlegeti, és úgy gondol rá, mint az ok, ami miatt a fia a rossz útra tért ("Túl sok van benne Vaderből.").

Persze, a filmek szimbolikusan felmentették bűnei alól a megtérésekor és az Erőszellemmé válással (bár, ha azt vesszük, ez egyben büntetés is lehet, hiszen az idők végezetéig kell együttélnie mindazzal, amit tett és szembe is kell néznie ezen tettek következményeivel - és én jobban is szeretek így gondolni rá, hogy büntetés, mert a tetteiért jutalmat nem érdemel). Ugyanakkor van itt erős másik oldal is, ami azt tanúsítja, hogy magában az univerzumban Anakin Skywalkernek sosem bocsátottak meg. Szörnyetegként emlékeznek rá, ami még a Jediként véghezvitt hőstetteit is elnyomja.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A mindent átható kozmikus Erő úgy itélte meg, hogy Anakin eleget tett ahhoz, hogy jónak legyen besorolva és megkapta a legnagyobb jedik halálát és az ezzel járó örökéletet. Nekem az ep.6 egyáltalán nem azt sugallja hogy itt most akkor Anakin pokoljárása és bünhődése kezdődik. Ennek a teljes ellenkezője látszik ahogy ott vigyorog Obi-Wan és Yoda mellett amiből úgy tűnik hogy a két mester is teljesen megbocsátott neki.

Ahhoz képest hogy miket követett el én ezt nem igazán érzem büntetésnek. Ezután nyugodtan beszélhet a fiával, a lányával.... Sokan sokat tennének azért hogy ilyen "büntetés" várja őket az életük végén. A történelmi emlékezet meg képlékeny. Ha Rey megtudja Anakin igaz történetét akkor lehet hogy ez változni fog.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

18 perccel korábban, Bomarr írta:

A mindent átható kozmikus Erő úgy itélte meg, hogy Anakin eleget tett ahhoz, hogy jónak legyen besorolva és megkapta a legnagyobb jedik halálát és az ezzel járó örökéletet. Nekem az ep.6 egyáltalán nem azt sugallja hogy itt most akkor Anakin pokoljárása és bünhődése kezdődik. Ennek a teljes ellenkezője látszik ahogy ott vigyorog Obi-Wan és Yoda mellett amiből úgy tűnik hogy a két mester is teljesen megbocsátott neki.

Erre írtam, hogy "a filmek szimbolikusan felmentették bűnei alól a megtérésekor és az Erőszellemmé válással", de ettől a Galaxis azon része, akiknek Darth Vader ártott, még gyűlölik és aligha hiszem, hogy megbocsátották neki teszem azt a bolygójuk felrobbantását, csak mert lehajította a császárt. Egy szem jótett nem tesz jóvá ezernyi rémtettet az áldozatok szemében. És in-universe erre olyan szép példák vannak, mint Leia.

 

21 perccel korábban, Bomarr írta:

Sokan sokat tennének azért hogy ilyen "büntetés" várja őket az életük végén.

Inkább választanám az örök elmúlást egy ilyennel szemben, ha akárcsak a felét megtettem volna annak, amit Anakin elkövetett. Eleve soha az életben nem tudnék tükörbe nézni, ha egy szem gyereket meggyilkoltam volna, hát még annyit, amennyivel Vader végzett. Tökön lőném magam, ha elárulnám és meggyilkolnám azokat, akik befogadtak és felneveltek. És a pokol legsötétebb bugyrát is szívesebben választanám, ha szembe kéne néznem az általlam megkínzott lányommal, akinek nem csak a szüleit gyilkoltam meg, de elpusztítottam szó szerint mindenét, a kultúrájától a bolygójáig, és valószínűleg teljes szívéből őszintén gyűlöl ezért. Beszélhet a lányával? Biztos élete élménye lehetett, ha egyáltalán megtörtént (erről lejjebb).

Csak képzeld magadat Anakin helyébe, te mit mondanál Leiának, azok után, amit személyesen megtettél vele? Spongyát rá? Bocsi? Ilyen az élet? Milyen szavakkal, milyen magyarázattal tudnád megszűntetni a lányod irántad érzett gyűlöletét? Hogy tudsz egyáltalán a szemébe nézni eme rémtettek után?

A mindenható Erő felmentette Anakint, de az Erő nem egy ember, hanem egy kozmikus, téren és időn kívüli entitás, szóval kizárt, hogy a létezést csak megközelítően is úgy értelmezi, mint egy ember. Az Erő szinte biztos, hogy nem foglalkozik a személyes emberi érzelmekkel, hiszen nem ember, még csak nem is biológiai lény. Közünk nincs egymáshoz. Viszont az Erőszellemek attól függetlenül, hogy hátrahagyják fizikai testüket, megmaradnak annak, akik voltak a földi létsíkon is. Megmaradnak az emlékeik, az érzelmeik, végső soron emberek maradnak. És ezekkel az érzelmekket, gondolatokkal és emlékekkel kell együtt élniük nagyon sokáig. Ennél fogva, amiről az Erő úgy ítélheti, hogy jutalom, egy embernek lehet maga a pokol.

És szerintem ez az egyik oka annak, hogy még soha, sehol sem láthattunk egy Luke-Anakin vagy Leia-Anakin beszélgetést. Mert Anakin tettei kegyetlenek és mélyre hatóak, főleg a lánya esetében. És egy ilyen beszélgetés nagyon komoly, sötét és durva érzelmeket rángatna elő, amit nehéz megírni, hiszen az első ilyen beszégletés alapvetően meghatározza Anakin és gyermekei jövőbeni kapcsolatát (amit csak bonyolít, hogy Leiával kapcsolatban ezen a téren már vannak ismereteink). Luke-kal még csak-csak meg lehetne oldani, de Leia esetében... Nos, nem lennék az az író, akinek ezt tűzik ki feladatául.

 

34 perccel korábban, Bomarr írta:

Nekem az ep.6 egyáltalán nem azt sugallja hogy itt most akkor Anakin pokoljárása és bünhődése kezdődik.

Az ep6 azt sem sugallja, hogy a Birodalomnak amúgy nincs vége, de mégis, az Utóhatás azzal kezdődik, hogy a coruscanti ünneplő tömegbe a Birodalom belelövet és a háború még egy évig tart. És ez csak a kezdete volt mindannak, amit a TRotJ nem sugallt. Az ep6 végének sugallatai lehettek akármilyenek, amíg ott volt a történet vége. Onnan azt meséltünk magunknak, amit akartunk. Most már nem ott van. Most már tudjuk, hogy a Galaxis nem békélt meg Vaderrel, az Uralkodó megölése nem tette jóvá Alderaan pusztulását, az Organa házaspár halálát, megannyi más szörnyűséget. Vader emléke 24, mi több 30 évvel később is kísért. Szerintem az sem véletlen, hogy még sosem volt arra utalás, hogy Leia beszélt az apjával. A Star Wars: The Secrets of the Jedi című könyv is csak annyit ír, hogy Luke-kal kommunikált Anakin (ez a könyv jelenleg az egyetlen megerősítője annak, hogy Anakin az Endor után még megjelent Luke-nak és beszéltek), de Leiára még csak célzást sem tettek. A Vérvonalból is inkább az jön le, hogy Leia és Anakin sosem beszéltek. Most vagy azért, mert Anakin sosem jelent meg neki, vagy azért, mert Leia azonnal elhajtotta.

És még valami, az ep6 végén csak az első manifesztációját látjuk. Még mindaz, ami befolyásolhatja az életét és a hozzáállását a jutalmához, előtte áll, azaz a beszélgetés a gyermekeivel. A film alapján Leia ekkor még nem is látja a szellemeket (feléjük sem pillant). Itt még bőven benne van a pakliban az, hogy Leia azzal fogadja, hogy húzzon vissza az Erő honába és ha jót akar magának, örökre ott is marad, mert ő látni sem akarja. Anakin, aki annyira tudja szeretni a szeretteit, szerinted ezt jutalomnak fogja érezni? Márpedig az OT-ban szereplő Leiáról nehezen tudom elképzelni, hogy akárcsak meghallgatná Anakint. Hiszen már akkor tömény undor ült ki az arcára, amikor megtudta, hogy Vader Luke apja. Egyértelműen mélységesen gyűlöli Darth Vadert.

És lehet, hogy amikor Anakin az Erőben van, akkor nem így éli meg a dolgokat, hiszen akkor az Erőben létezik, de amikor a fizikai létsíkon van, akkor tudjuk, hogy visszaváltozik azzá az emberré, aki volt. És az az ember, aki a szeretteiért képes volt annyi szörnyűséget elkövetni, aligha érzheti jutalomnak a lánya gyűlöletét. És akit az elején láthatóan gyötörtek a rémtettek - a buckalakók kiirtása, az ifjoncok meggyilkolása, az árulása -, az visszatérve a jó útra nem hiszem, hogy gyötrő bűnbánat nélkül emlékszik vissza minderre. És talán ez is lehet egy oka annak, hogy Anakint nem sűrűn láthattuk még szellemként: talán nem akar visszatérni a fizikai létsíkra és szembesülni mindennel.

 

48 perccel korábban, Bomarr írta:

Ha Rey megtudja Anakin igaz történetét akkor lehet hogy ez változni fog.

Rey ismeri Anakin történetét, hiszen az ep8-ban még ő szúrja oda Luke-nak, hogy képes volt visszaállítani a jó oldalra. Ám még ekkor is úgy hivatkozik rá a lány, hogy "a Galaxis leggyűlöletebb embere". Ez is csak azt jelzi, hogy bár in-universe Vader már 30 éve halott, még mindig gyűlölik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

35 perccel korábban, Dzséjt írta:

Inkább választanám az örök elmúlást egy ilyennel szemben, ha akárcsak a felét megtettem volna annak, amit Anakin elkövetett. Eleve soha az életben nem tudnék tükörbe nézni, ha egy szem gyereket meggyilkoltam volna, hát még annyit, amennyivel Vader végzett.

Nade ezaz, te nem bazsajognál az ep.6 végén ott a többi szellemmel hanem szégyenedben valszeg oda se mennél ahogy én sem. Ő viszont ott vigyorog. Nehezen hiszem hogy akkora büntetés neki hogy a galaxis nem szereti. Halhatatlan szellemlény lett aki az idők végezetéig élhet amikorra már senki nem emlékszik a nevére. 10-20 vagy 50 év után mit gondolnak róla... halhatatlan szellemlényként ez már aligha lehet olyan észbontóan fontos. Pláne hogy aki igazán fontos volt neki, Luke az láthatóan megbocsátott neki, épp igy Yoda és Obi-Wan is. Akárhogy nézem nem látom sehol a komoly büntetést ebben.

 

Persze igazad van: a későbbi kánon művek ezt átértékelhetik. A Leiás dolgot elvihetik ilyen irányba amit irsz. Meglátjuk. Mindenesetre Vader kapcsán eleve van azaz olvasat ugye amiben itt a fórumon is sokan hisznek, hogy Vader az nem Anakin. Az a sötét oldal által megrontott lélek az teljesen más. Ha ezt elfogadja valaki - én mondjuk nem - akkor nincs semmi szégyelnivalója. Minden rossz amit tett azt nem is igazán ő tette. Ha ő igy áll hozzá akkor lelkiismeretfurdalása sincs és hát végülis a kozmikus Erő az ő pártján van mert a kozmikus Erőt nagyon nem érdekelte hogy mennyi aljasságot követett el.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Nade ezaz, te nem bazsajognál az ep.6 végén ott a többi szellemmel hanem szégyenedben valszeg oda se mennél ahogy én sem. Ő viszont ott vigyorog.

Mondjuk ezt már sokszor írtam és mondtam, hogy nekem arról a jelenetről nem az jön le, hogy jujj de örül Anakin, hanem, hogy Hayden Christensen azt sem tudja, miért állt a kamera elé. Ami sajnos igaz, mert nem mondták el neki, hogy az ep6-hoz rögzítenek felvételt, így tényleg nem is játszik. És ez szerintem nagyon látszik. De nekem ezért is működik az az elképzelés, hogy nem éli meg ezt annyira fényesen, mert azért kicsit mereven áll ott. A másik két szellemre rá sem pillant, sőt megjelenésekor félszegen leszegi a fejét. Kicsit olyan, "hopp, ja, hogy ez így működik, jajj hová kerültem" érzése van az egésznek, legalábbis számomra.

Hogy is mondjam, most használ először egy képességet, amiről azelőtt nem is tudott, és hirtelen kapta meg az Erőtől. Ettől már kicsit pozitívabb lehet a szemlélete, meg látva a fiát és a lányát, meg a Lázadókat ünnepelni, átragadhat rá mindebből némi öröm. Ez is magyarázhatja a mosolyt. De ez mennyi, öt másodperc? Az a mosoly vígan eltűnhet tíz másodperccel később vagy akkor, amikor Luke rékérdez, hogy mégis milyen megfontolásból lett ő Darth Vader. Vagy amikor először áll úgy Leia elé, hogy az ténylegesen is látja.

Élete egy vadonatúj szakaszának első öt másodpercét látjuk, egy olyan helyzetben, amikor az ember akaratlanul is elmosolyodhat, még a legnagyobb zavarában is. De semmi sem garantálja, hogy az ezt követő másodpercekben, percekben, években is annyira nagyon örül ennek.

 

2 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Nehezen hiszem hogy akkora büntetés neki hogy a galaxis nem szereti. Halhatatlan szellemlény lett aki az idők végezetéig élhet amikorra már senki nem emlékszik a nevére. 10-20 vagy 50 év után mit gondolnak róla...

Persze, ezer év múlva nem fog számítani, de én nem is a jövőre gondolok, hanem az aktuális eseményekre, amikor még igenis számít az a név, hogy Darth Vader. Elvégre a lányának sikeresen újra ártott 24 évvel a halála után pusztán azzal, hogy kiderült: Vader az apja. És Leia amúgy csatlakozott az örökéletűek elit klubjához, szóval az idők végezetéig haragot tarthat. Érdekes családi meeting lehet Anakin, Ben és Leia között az Erőben. Lehet az egyensúly legközelebb a Skywalkerek családi veszekedése miatt borul meg. :) 

A másik, hogy nem csak az számít, hogy a Galaxis vagy a szerettei mit gondolnak róla, hanem az is, amit ő gondol magáról. Ő vajon megbocsátott önmagának? Megbocsátja azt, hogy addig kínozta a lányát, amíg az sikított fájdalmában? Hogy végignézette a lányával a világa pusztulását? Hogy a lánya szerelmét szintén megkínozta, csak azért, hogy odacsalja a testvérét, akit aztán a császár elé vethet? Hogy a lánya szerelmén tesztelte a fagyasztást, mert nem tudta, hogy egy ember túlélheti-e? Hogy hála neki az Uralkodó kapaszkodót talált arra, hogy Ben Solót átcsábítsa a Sötét Oldalra, ami ellen Anakin úgy tűnik, semmit sem tett. És vajon Anakin megbocsát magának, amiért megcsonkította a fiát pontosan úgy, ahogy Dooku őt? Hogy kis híján átlökte a Sötét Oldalra? Vagy azt megbocsátotta magának, hogy majdnem megfojtotta a terhes feleségét és ezzel hozzájárult a halálához?

Ezek a gondolatok, ezek az emlékek nem fognak halványulni. Akkor is ott lesznek Anakinban, amikor a Galaixs már azt is elfelejtette, hogy valahol létezett egy Darth Vader. És az örökkévalóságig ott lesznek emlékeztetőnek a megkínzott lánya, a pocsék sorsra jutott unokája, az általa megölt mestere.

És szerintem ez az igazán sz*r dolog ebben az örök életben. Mert, ha Anakin ezt nem tudja magának megbocsátani, akkor az örökkévalóságig ott lesz a bűnbánat és az abból eredő önmarcangolás. És azért na, Anakint elég rosszúl érinti, ha a szeretteivel történik valami. Az anyja halálakor tömegmészárlást hajtott végre. Annak lehetősége, hogy a felesége meghalhat, szörnyeteggé tette. Amikor a fia élete forgott kockán, elárulta az utolsó lényt, akit még magához közelinek érzett. Mit érezhet azután, amiket ő maga okozott a szeretteinek? Főleg, hogy visszatért a jó oldalra. Egy jó embert, akinél jelentős jellembeli tényező, hogy odavan a szeretteiért, ez nagyon mélyen és durván érinthet.

És ezt tényleg csak megfejelni lehet azzal, ha Leia Erőszellemként sem képes neki megbocsátani. Oké, egy téren és időn kívül síkon létezve lehet könnyű elkerülni, de akkor is, abban a tudatban élni, hogy a lányod az idők végezetéig utál, nem lehet kellemes.

 

2 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Mindenesetre Vader kapcsán eleve van azaz olvasat ugye amiben itt a fórumon is sokan hisznek, hogy Vader az nem Anakin. Az a sötét oldal által megrontott lélek az teljesen más. Ha ezt elfogadja valaki - én mondjuk nem - akkor nincs semmi szégyelnivalója. Minden rossz amit tett azt nem is igazán ő tette. Ha ő igy áll hozzá akkor lelkiismeretfurdalása sincs és hát végülis a kozmikus Erő az ő pártján van mert a kozmikus Erőt nagyon nem érdekelte hogy mennyi aljasságot követett el.

Ezt én sem fogadom el, sőt jókora baromságnak tartom. Ha pedig kiderülnek, hogy Anakin ezzel a felfogással áll hozzá, akkor még jobban megutálnám, mint eddig, pedig most sem vagyok nagy rajongója. Mert akkor az azt jelenti, hogy egy picit sem lett jobb ember, még mindig kibújik a felelősségvállalás alól. Azért remélem, hogy ennél azért jobb ember lett a végére.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kétségtelenül érdekes lesz mikor először feltűnik Anakin szelleme. A nagy kérdés hogy van-e lelkiismeretfurdalása és ha igen mekkora? Ez innentől az írókon múlik. Én ha abból indulok ki amit eddig láttunk akkor nem gondolom hogy nagy lelkiismeretfurdalása lenne, de valóban ez abból következik, hogy az ep.6-ot egy zárórésznek szánták és boldog befejezést akartak amibe nem igen passzolt volna hogy Anakin szellemével elkezd üvöltözni Obi-Wan és Yoda, hogy te "szemétláda, hát mi járt a fejedben amikor kiirtottad a templomot?".

Ebből még bármit kihozhatnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon jó gondolatokat olvasni itt miután hazaér az ember a munkából. De mindekelött elnézést kérnék a tegnapi szenvedélyes irásomért a buckalakók lemészárlásáról.

Vannak témák amikben határozott véleményem van és nagyon szenvedélyesen írok róla, ennél fogva túlzásokba is esem. Főleg ha iszom pár sört amit tegnap meg is tettem.

Szóval ami biztos hogy én már az EP2-öt látva sem itéltem el Anakin tettét. Nálam óriási különbség van mind filmekben mind a valóságban erkölcsi értelemben hogy kiket ölnek meg és miért.

Nagyon fontos pl hogy mit tett az illető.  Ez a tusken törzs embereket rabolt el, kínozta őket majd a kiszabadításukra érkezőket kinyírták. Cliegg Lars is épphogy megúszta lábak nélkül.

Akik így élnek hogy másokat terrorizálnak, kínoznak egyszerüen nem tudom sajnálni hogy megölik őket. Ők kezdték, ők raboltak el embereket ők élnek így, ők választották ezt.

Nem hinném hogy babusgatni kéne őket. Nálam a szemet szemért alapelv, borzasztóan irritál mikor filmekben és a valóségban valami irdatlan aljas dolgot tett az illető, megússza.

Egy konkrét példán megérthető hoygan gondolkodom. Tegyük fel lemegyek az alattam lakóhoz, fejbelövöm a feleségét lenyúlom a pénzét. Másnap feljönne és agyonverne.

Namost irdatlan marhaság lenne nekem felháborodnom hogy agyonver hisz én mentem le agyonlőni a feleségét. Én kezdtem eddig megvoltunk semmit nem tett ellenem én meg

csak úgy tönkreteszem az életét hogy megölöm a szerelmét.

Magyarán aki tesz egy rossz dolgot valaki ellen nehogymár felhéborodjon azon ha az illető visszavég hisz ez maga az alap.

A fentiek miatt nem itélem el Anakin tettét. Nem kellett volna elrabolni Shmit és nem mészárolják le őket. Ha bünöző módon élek nem kell meglepődnöm hogy jön a TEK.

Ami durva persze az a gyerekek megölése. De tegye fel az a kezét aki úgy gondolja hogy abból a gyerekből 20 év múlva tisztességes ember lesz. mennyi az esélye egy ilyen közegben? 1%? 

Ahhoz hogy normális életet éljen el kell hagynia a törzset amit nem fog megtenni. A maradék 99% meg az hogy gyilkos lesz.

Ha egy  szemernyi esélyt látnék arra hogy rendes tisztességet felnöttek lesznek belőlük meginganék. 

Én nem tenném meg mert undorodok mindenfajta gyilkosságtól, főleg gyerekek ellen söt bosszúból sem ölnék. Nagy az arcom ilyen téren de soha nem lennék képes embert ölni bármennyire megérdemli.

De ez egy film meg nem én tettem így elfogadom.

Na ennyit erről. Azt már most látom hogy az elkövetkezendő fórumtalikon milyen viták lesznek ezügyben.:D

 

A fentiekkel ellentétben Anakin minden más tettét elitélem sőt hányok tőle. Dzséjttel teljes mértékben egyetértek, tökéletesen leírta azt amit én gondolok, A legborzalmasabb az hogy azért állt át a sötét oldalra hogy megmentse Padmét és a késöbbi családját.

Ezzel szemben ő tette pokollá a családja életét. Kezdve hogy a rémtetteivel a Köztársaság végóráiban megölte a feleségét akit meg akart menteni. A gyerekeire meg magát az apokalipszist hozta. Nem ismétlem meg miket tett azt Dzséjt tökéletesen leírta. Abban is egyetértek vele hogy Leia ellen még maga az ördög sem tudott volna elkövetni annyi gonoszságot mint az apja. Annyival kiegészíteném Dzséjt listáját hogy Vader/Anakin még az édesanyját is megölte közvetetten. Na és ha nem elég a személyesen végrehajtott borzalmak tárháza ,ott vannak a közvetettek. Vezető pozicióban volt egy gyilkos diktatúrában. Lehetővé tette már Windu kezének levágásval és Sidious nem megölésével hogy a Birodalom létrejöjjön ami szó szerint értelmes lények milliárdjait pusztította el.

Emlékszem már a nyolcvanas évek derekán az EP6-ot látva azon gondolkodtam hogy Erőszellemként mit fog mondani Leiának, Luke-nak? Hogy bocsi elnéztem és mégsem kellett volna átállni a Sötét Oldalra?

Az is érdekes kérdés amit Bomarr felvetett. Hogy az EP6 után ő hogy gondol magára? Az új Thrawn-könyvekben Vaderként Anakinra úgy tekint mint a Jedi. Azaz Vader már úgy látja hogy Anakin egy más személy volt mint ő. Teljesen elhatárolódott a régi Jedi énjétől és nevétől.

Viszont szerintzem mikor ledobta Palpit az Aknába akkor Vader eltünt és ő újra az az Anakin volt akit megismertünk a prequelben illetve a tcw-ben.

Emiatt én meg vagyok arról győződve hogy nem jutalmat kapott az örökléttel hanem a totális örökkévaló poklot. Amit Dzséjt is írt. Jóemberként amiket elkövetett az iszonyú.

A lánya szerintem sem akar vele szóbaállni. A borzalmas tetteinek meg lett a  hatása. Még azt is meg merem kockáztatni hogy az Erő nem jutalmul rakta az öröklétbe hanem büntetésként.

Mégpedig azért mert nem az EP3-ban  nyírta ki Palpit önös érdekből, hanem évtizedekkel késöbb és emiatt sötétségbe borult minden,

Ami viszont biztos az az hogy az Anakin-Luke illetve Leia beszélgetés a Saga legfontosabb pillanata lesz olyan érzelmi hullámokkal ami sokkolni fog. Egyetértek Dzséjttel hogy ezt nagyon jól kell megírni.

A legrosszabb az ha megbocsájtás lesz. Vader/Anakin bünei megbocsátathatatlanok a szemmeben. Ha arra foják vinni hogy Luke és Anakin úgy beszélget egymással mint 2 haver kicsit morcos leszek.

Brutális drámát várok.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Mondjuk ezt már sokszor írtam és mondtam, hogy nekem arról a jelenetről nem az jön le, hogy jujj de örül Anakin, hanem, hogy Hayden Christensen azt sem tudja, miért állt a kamera elé. Ami sajnos igaz, mert nem mondták el neki, hogy az ep6-hoz rögzítenek felvételt, így tényleg nem is játszik.

Én meg azt nem értem, hogy ezen miért lehet fennakadni? :D Számomra ez a jelenet azóta tökéletes amióta elkészült, és már böki a csőröm, hogy mindig negatív példaként van felhozva. 

Anakin mosolyog, pont úgy mint Obi-Wan és Yoda! Ez a boldog vég, amikor mindenki és minden megbocsátást nyer. Ez Luke tekintetéből is teljesen jól lejön. Lucas célja se lehetett más ezzel a jelenettel, mint hogy kicsit visszaadja a megtért Anakint. Ami valahol zseniális, hiszen most nem várná a fél világ pl. tűkön ülve Anakin szellemének visszatérését, ha az mondjuk Sebastian Shaw lenne. 

 

Egyébként.meg egy éteri lényről beszélünk már ekkor, aki megváltást nyert a kozmikus Erő által. Baromi ostobán nézett volna ki, ha mindenki mosolyog és boldog, erre Anakin meg úgy állna ott, mint aki citromba harapott. Ez a jelenet úgy jó ahogy van! 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
  • Nagyon tetszik 1
  • Nem értek egyet 1
  • Tetszik 3
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Egyébként.meg egy éteri lényről beszélünk már ekkor, aki megváltást nyert a kozmikus Erő által.

Igen és nekem ezért is lenne fura ha búskomorságba esne. Ez a kettő nem igazán passzol össze. Elvihetik ilyen irányba is, de valahogy fura lenne.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én egy bölcs Anakin szellemet tudnék elképzelni aki felülemelkedett már mindenen, és átlátja a teljes képet. Ebbe a rinyálás valahogy nem fér bele. Persze megemlítheti okulásként az ő bukásának okát, sőt ezt el is várom.

 

14 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Nagyon jó gondolatokat olvasni itt miután hazaér az ember a munkából. De mindekelött elnézést kérnék a tegnapi szenvedélyes irásomért a buckalakók lemészárlásáról.

Vannak témák amikben határozott véleményem van és nagyon szenvedélyesen írok róla, ennél fogva túlzásokba is esem. Főleg ha iszom pár sört amit tegnap meg is tettem.

Szóval ami biztos hogy én már az EP2-öt látva sem itéltem el Anakin tettét. Nálam óriási különbség van mind filmekben mind a valóságban erkölcsi értelemben hogy kiket ölnek meg és miért.

Nagyon fontos pl hogy mit tett az illető.  Ez a tusken törzs embereket rabolt el, kínozta őket majd a kiszabadításukra érkezőket kinyírták. Cliegg Lars is épphogy megúszta lábak nélkül.

Akik így élnek hogy másokat terrorizálnak, kínoznak egyszerüen nem tudom sajnálni hogy megölik őket. Ők kezdték, ők raboltak el embereket ők élnek így, ők választották ezt.

Nem hinném hogy babusgatni kéne őket. Nálam a szemet szemért alapelv, borzasztóan irritál mikor filmekben és a valóségban valami irdatlan aljas dolgot tett az illető, megússza.

Igen ez így van, de ez kicsit a tyúk és a tojás esete. Melyik volt előbb? A tuskenek az őslakosok, az ő bolygójukat népesítették be a telepesek, ergo betolakodók. Kicsit olyan ez, mint az indiánok és a földjükön megjelenő hódítók helyzete. A buckalakók szemében ezek a külhoniak csak betolakodók, tehát az ellenségeik. Ezért viselkednek úgy ahogy. Persze ezzel együtt el lehet ítélni őket ezért, de én azt a törzset nagyon megszerettem akikkel Boba évekig élet a sivatagban. 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

52 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Én egy bölcs Anakin szellemet tudnék elképzelni aki felülemelkedett már mindenen, és átlátja a teljes képet. Ebbe a rinyálás valahogy nem fér bele. Persze megemlítheti okulásként az ő bukásának okát, sőt ezt el is várom.

Olyasmit várok tőle, mint Kenobitól, mikor keserűen belátja: "Azt hittem én is lehetek olyan jó mestere, mint Yoda. Tévedtem."

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

5 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Egyébként.meg egy éteri lényről beszélünk már ekkor, aki megváltást nyert a kozmikus Erő által.

Ez a lényeg. Itt visszaköszön a keresztény értékrend is, miszerint ha megbánod a bűneid, akkor az Úr megbocsát. Ugyan nem láttunk látványos megbánási jelenetet az Ep6 végén, ahol Vader immár Anakinként kijelentette volna, hogy mindent megbánt, Padmé halálától az árulásig, a gyerekek kiirtásától a Galaxis minden lénye ellen elkövetett gaztettekig, de ez annyira egyértelmű. Lehet, hogy abban a pillanatban, amikor lehajította az Uralkodót, még csak a fiát akarta megmenteni, de utána nem térhetett volna vissza a Világos Oldalra, ha nem lett volna meg benne a teljes megbánás. Ez teljesen egyértelmű, enélkül nem válhatott volna belőle Erőszellem, aki maga mögött hagyta az evilági dolgokat és nincs más tennivalója, mint támogatni az eljövendő idők Jedijeit, ahogy ezt majd Rey-yel meg is teszi. Teljesen felesleges bármilyen önmarcangolást mutattatni vele. 

 

Amúgy az igazi megtérés, megbánás iszonyú örömöt tud hozni. Ha valaki nem eredendően gonosz és megátalkodott, mint pl. Palpatine, hanem rossz útra tért bármilyen okból és aztán már nem volt megállás, de egyébként más körülmények között lehetett volna belőle rendes ember, mint ahogy Anakinból is lehetett volna, akkor van esély a változtatásra, a megbánásra, és ez ha megtörténik, egy nagy tehertől szabadítja meg az illetőt, ami együtt jár egy semmi mással össze nem vethető öröm érzéssel: lám, képes voltam erre. És ez egy tiszta érzés, függetlenül attól, mi volt a bűne korábban, emiatt is lelhet békére a szelleme, a ha közben önfeláldozást is követett el.

 

Arról meg nem érdemes vitatkozni, hogy Anakin nem volt eredendően gonosz, és még Vaderként sem lett az. Ebben hitt őszintén Padmé, aki mindenkinél jobban szerette, még akkor is, amikor miatta meghalt, és ezt érezte meg Luke, annak ellenére, hogy ő meg úgy kapta örökségként Vadert, hogy már tudta róla, mennyire gonosz. Mindketten ellenérdekeltek voltak, hogy mai szóhasználattal éljek, mégis hittek ebben.

 

Leia esete egy kicsit más. Ő beleszületett és nevelődött a Birodalom elleni harcba, ahol Vader volt az egyik legfőbb ellenség, és igen, ő volt az, aki megkínozta, aki segédkezett abban, hogy az otthonát felrobbantsák (bár ott Tarkin volt, aki kiadta a parancsot), és aki a birodalmi elnyomás jelképévé vált, hiszen mindig oda ment, ahol el kellett söpörni az ellenállást, és kegyetlenül megtette. Leiának múltja volt Vaderrel, amin túllépni sokkal nehezebb. Meg tudom érteni, amiért nem tudott megbocsátani neki még évekkel később sem. Viszont vegyük Ben Solo-t, aki a saját fia volt, szeretettel nevelte, és később mégis Kylo Ren lett belőle, akinek talán nem volt annyi ideje, hogy felérjen Vaderhez a gaztettekben, de nagyon igyekezett a nyomdokaiba lépni, még a saját apját, Leia szeretett társát is hidegvérrel megölte. Leia mégis szerette és hitt benne, hogy visszatérítheti, ami valóban sikerült is. És Ben is megkapta a lehetőséget, hogy feláldozza magát, amit meg is tett, ezért lehetett ő is Erőszellem. Szerintem Leia Erő szellemként megbocsátott Anakinnak, pont Ben példájából kiindulva. Amúgy sem lenne semmi értelme, hogy a múltat hánytorgassuk fel.

 

Amúgy meg általánosságban azt gondolom, hogy sosem késő megszakítani egy ördögi kört, visszatérni a helyes útra, megbánni a rosszat és ezentúl jót cselekedni. Aki így tesz, annak a múlt miatt még bőven meglesz a lelkiismeretfurdalása magában, de ezt az újabb jótettek, helyes döntések, cselekedetek segítenek orvosolni, amelyekre a lelkiismeretfurdalás serkenti. Ha eddig minden nap csak rosszat tettél másokkal, akkor ha ezentúl minden nap csak jót teszel (sarkítva persze), akkor a közösség számára hasznos emberré válsz, függetlenül attól, hogy mit tettél a múltban. Ennek csak így van értelme. Persze van különbség a bűnökben, amik az ember lelkét terhelik, de abban is van különbség, hogyan vezekel valaki a megtérése után. Annak pl. semmi értelme, ahogyan A katedrális c. regényben Valeran püspök szöges korbáccsal veri magát minden ármánykodása után, nem is segített rajta semmit a végén. Ha emberek életét veszi el valaki, akkor egy másik, nála sokkal jobb ember, vagy emberek megmentése, vagy egy igaz ügy sikerre segítése az önfeláldozása által  a minimum. Valerannal szemben jó példa a megtérésre Theon Greyjoy esete a Trónok harcából, aki először elárulta Starkokat, aztán félelemből benne rekedt a szánalomra méltó Bűzös szerepében, de képes volt Sansa megmentéséért kilépni ebből, s onnantól kezdve a jó ügyet szolgálni minden erejével, az élete árán is De ezt megtette Ben Solo és megtette Anakin is. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Én meg azt nem értem, hogy ezen miért lehet fennakadni? :D Számomra ez a jelenet azóta tökéletes amióta elkészült, és már böki a csőröm, hogy mindig negatív példaként van felhozva.

Örülök, hogy számodra tökéletes, számomra nem az. Számomra "csak" jó a jelenet, amit jó okkal illetek kritikával. Ez van, van a Star Wars több száz órájában néhány másodperc, amit kicsit kevésbé szeretek. Ha ez böki a csőröd, akkor vakard meg, mert továbbra sem fogom véka alá rejteni, ha valami nem tetszik. ;) Mondjuk elég nagy túlzás az, hogy "mindig negatív példaként van felhozva". Még én sem írok róla non-stop negatívan, szóval valótlansággal ne dobálózzunk, ha kérhetem:

2020. 06. 02. - 1:48, Dzséjt írta:

Apropó, Anakin, bár azzal a ténnyel sosem volt gondom, hogy lecserélték Hayden Christensenre Sebastian Shaw-t a film végén, most érzem igazán a létjogosultságát ennek a cserének. Most képzeljük el, ha még mindig az ep6 premierjekor 78 éves Shaw-t látnánk a film végén. Egyértelmű, hogy Hayden Christensent ebben az esetben nem használhatták volna az ep9 végén, hogy szólaltassa meg Anakint, mert elég érdekes lett volna a vén Anakin arcával összepárosítani az ifjú Anakin hangját (azért egy 78 és egy 38 éves ember hangja között, pláne, ha két teljesen különböző emberről van szó, elég nagy a difi), pláne az ep6 után, amiben hallottuk az öreg Anakin hangját. Köszönő viszonyban sincsenek. Sebastian Shaw meg értelemszerűen nem jöhetett volna szóba, hiszen 26 éve halott. Tehát az ep9-ben ebben az esetben az öreg Anakin szelleme egy új, számunkra idegen hangon szólalhatott volna csak meg, amit nem ismertünk volna fel, így a jelenet elég durván megtört volna. Szóval ez így sokkal kerekebb: az ep2-3-ban Hayden Christensen játssza Anakint, elég jól megismertük a hangját. Az ep6-ban Hayden Christensent látjuk szellemként, és, amikor az ep9-ben megszólal, tökéletesen tudjuk azonosítani a hangját és remekül összeilleszthetjük az ep6 végén látott szellemmel.

  

2020. 08. 07. - 23:36, Dzséjt írta:

Hayden Christensen áthelyezése sok szempontból jobb. Aki már az ep1-3-mal kezdi a részt, az Christensen arcát ismeri meg. Emellett például ma már azért is játszhatná az Anakin szellemet, mert lassan abban a korban jár, amiben Vader meghalt, a 40-es éveiben.

  

2020. 08. 08. - 9:45, Dzséjt írta:

Az egységesítés ezen a téren nagyon az előnyére vált a filmnek, pláne az ep9 tükrében.

Annak ellenére, hogy a megvalósítást kritikával illetem, úton útfélen védelmezem és mellette érvelek. ;) 

 

Viszont azt azért tisztázzuk: azt egy szóval sem, hogy baj, hogy mosolyog abban a jelenetben. Teljesen érthető számomra, hogy mosolyog, fent le is írtam, miért. Ahogy azt is, hogy a bajok csak az ezt az öt másodpercet követő idő után jöhetnek.

Amellett viszont kitartok akár a világ végéig is, ha nem úgy valósítják meg a jelenetet, ahogy várnám, hogy egy gyerekgyilkos tömegmészáros tőlem nem kap felmentést, és számomra pont az lenne a fura, ha ezzel egy szemernyit sem foglalkoznának később, sőt úgy állítanák be Anakint, mint akit ez nem is érdekli, mert "Darth Vader tette". Sőt igazából nekem az is nagyon fura, hogy ti ilyen könnyen megbocsájtjátok neki mindent. Nekem ez nem megy. Számomra Anakin Skywalker, alias Darth Vader ugyanolyan rettenetes teremtmény, mint Darth Sidious, Darth Maul, Snoke, Dooku vagy bármi és bárki más, aki saját szórakoztatására vagy önző célokból embereket gyilkolászik, pláne, ha gyerekek is érintettek vagy éppen népirtásban vesz részt.

 

1 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Ebbe a rinyálás valahogy nem fér bele.

Én nem rinyálást várok, csak annyit, hogy álljon Luke és Leia elé, és legalább egy bocsánatkérés elhangozzon. Legalább annyi, amit Donát írt, hogy mutasson megbánást. Nem az endori ünnepség alatt, hanem utána. Eleve ez az egy dolog, ami miatt igazán érdekes egy ilyen beszélgetés, Ezért várjuk ezt. Nem azért, hogy felvázolja, mekkora hős volt ő régen, hanem azért, hogy szembenézzen a gyerekeivel (vagy legalább az egyikkel) azután, hogy annyi rémtetett elkövetett és meg lehet tőle kérdezni: miért? Ahogy a klónoknál is az az érdekes, hogy hogyan élték meg a 66-os parancsot és az utána jövő eseményeket, úgy Anakinnál is az az érdekes, hogy jó útra térve hogyan látja a Vader-korszakot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Dzséjt írta:

Annak ellenére, hogy a megvalósítást kritikával illetem, úton útfélen védelmezem és mellette érvelek. ;) 

Ezzel a "milyen fejet vág" dologgal lett tele kicsit a butykosom, nem a tény megkérdőjelezésével, hogy Anakin lecserélték. :) Mert az, ahányszor felkerült - már jó párszor, nekem elhiheted: talikon is, itt is - mindig el van mondva, mintha ezen múlna a jelenet milyensége. Egyszer-kétszer még meghallgattam, párszor még itt is elolvastam, de már megint ezen lovagolni... Ezt tettem szóvá. ;)

 

8 perccel korábban, Dzséjt írta:

Amellett viszont kitartok akár a világ végéig is, ha nem úgy valósítják meg a jelenetet, ahogy várnám, hogy egy gyerekgyilkos tömegmészáros tőlem nem kap felmentést, és számomra pont az lenne a fura, ha ezzel egy szemernyit sem foglalkoznának később, sőt úgy állítanák be Anakint, mint akit ez nem is érdekli, mert "Darth Vader tette". Sőt igazából nekem az is nagyon fura, hogy ti ilyen könnyen megbocsájtjátok neki mindent. Nekem ez nem megy. Számomra Anakin Skywalker, alias Darth Vader ugyanolyan rettenetes teremtmény, mint Darth Sidious, Darth Maul, Snoke, Dooku vagy bármi és bárki más, aki saját szórakoztatására vagy önző célokból embereket gyilkolászik, pláne, ha gyerekek is érintettek vagy éppen népirtásban vesz részt.

Én se öleleme a keblemre, de megbocsájtok neki mert ez a mese lényege számomra. Neked ez nem megy? Akkor már van két nézőpont. Abban meg nem vagyok biztos, hogy Hayden visszatérésével az Anakin szellem nem kap plusz pozitív rétegeket.

 

10 perccel korábban, Dzséjt írta:

Én nem rinyálást várok, csak annyit, hogy álljon Luke és Leia elé, és legalább egy bocsánatkérés elhangozzon. Legalább annyi, amit Donát írt, hogy mutasson megbánást. Nem az endori ünnepség alatt, hanem utána. Eleve ez az egy dolog, ami miatt igazán érdekes egy ilyen beszélgetés, Ezért várjuk ezt. Nem azért, hogy felvázolja, mekkora hős volt ő régen, hanem azért, hogy szembenézzen a gyerekeivel (vagy legalább az egyikkel) azután, hogy annyi rémtetett elkövetett és meg lehet tőle kérdezni: miért? Ahogy a klónoknál is az az érdekes, hogy hogyan élték meg a 66-os parancsot és az utána jövő eseményeket, úgy Anakinnál is az az érdekes, hogy jó útra térve hogyan látja a Vader-korszakot.

Eddig ennek külső akadályai voltak, de mivel láthatóan elfogadottá vált a PT korszak így erre én nagy tételben számítanék. Először az Ahsoka sorozatban. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@Dzséjt nem lehet, hogy a jelenet megítélése kapcsán jelentősen befolyásolja az értékítéletedet, hogy TUDOD, hogy hogy vették fel Haydennel a szellemes pózolást? Mert ha nem ismerném a körülményeket, akkor nekem teljesen belesimulna a rész végi ünneplésbe. Így sem akadok fenn rajta, teljesen rendben van Hayden mosolygása, de megértem, hogy miért lehet fura valakinek tudván, hogy Hayden azt se tudta, hogy "milyen ünnepségre érkezett", mikor forgatták. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

mindig el van mondva, mintha ezen múlna a jelenet milyensége

Hát pedig a megvalósításon elég sok múlik. Sőt, azon múlik minden! :) És a színészi játék egy filmben a megvalósítás elidegeníthetetlen része. 

 

1 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Abban meg nem vagyok biztos, hogy Hayden visszatérésével az Anakin szellem nem kap plusz pozitív rétegeket.

A pozitív réteg jöhet, csak egyet nem akarok: hogy Anakin úgy tegyen, mintha Vader egy másik ember lett volna, akinek a tetteihez neki az ég adta egy világon semmi köze. Vagyis ne mentsék fel a bűnei alól. Anakinon látszódjon, hogy marja a bűntudat azokért a tettekért és tudja, hogy ezt már sosem teheti jóvá (révén halott, és Erőszellem vagy sem, ők nem avatkoznak bele az élők dolgába, legfeljebb tanácsokat adnak - bár olykor még azok is rosszak, lásd az öreg Kenobit).

 

1 órával korábban, Donát írta:

@Dzséjt nem lehet, hogy a jelenet megítélése kapcsán jelentősen befolyásolja az értékítéletedet, hogy TUDOD, hogy hogy vették fel Haydennel a szellemes pózolást? Mert ha nem ismerném a körülményeket, akkor nekem teljesen belesimulna a rész végi ünneplésbe. Így sem akadok fenn rajta, teljesen rendben van Hayden mosolygása, de megértem, hogy miért lehet fura valakinek tudván, hogy Hayden azt se tudta, hogy "milyen ünnepségre érkezett", mikor forgatták. :) 

Nem. Hayden ezt csak a DVD megjelenése utáni hónapokban mondta el, de nekem az előtt is fura volt, csak az okát nem tudtam. A többit spoilerbe teszem, hogy Ody csőre is rendben legyen, és a butykosában is maradjon hely. :)  :P 
 

Spoiler

De nem is a mosoly az, ami zavar, hanem amikor megjelenik. Még nem élesedett ki, de pont, amikor Obi-Wan ránéz, Hayden elkapja a fejét és lenéz a földre és eközben egy zavart vigyor van az arcán. Mintha a kamera elindult volna, miközben ő valakivel társalgott, és aztán rászóltak, Hayden meg gyorsan beállt. És ezt betették a filmbe. A következő snittben meg nem a kamerán túlra néz, hanem egyenesen a kamerába, ami teljesen más irány, mint amerre Obi-Wan néz.

bOBwtua.png

 

Az eredeti jelenetben Anakin és Obi-Wan összenéz, Shaw még biccent is egy picit, és az öreg Skywalker csak ezután pillant a tömeg felé. Ráadásul ezt követően mindketten ugyanabba az irányba néznek. Szóval nekem az összkép, nem pusztán a mosoly volt a gond. Anakin egész testbeszéde nincs szinkronban a másik két szereplővel. Érződik, hogy Hayden nem tudja, mit vesznek fel és nincs a szerepében - azt hitte, hogy kameratesztet végeznek, ezért is néz a kamerába bele, ami alapvetően kerülendő a színészek számára, ha a rendező nem utasítja kifejezetten erre.

És ez zavart már azelőtt, hogy Hayden nyilatkozott volna. Nem tudtam, hogy mi az oka a zavarnak, de valami nem volt rendben, éreztem. A mosolya a legkisebb problémám.

Ezt a jelenetet egy komoly előkészületi fázisnak kellett volna megelőzni, mivel a színésznek olyan személyekkel kellett együtt játszania, akik nincsenek ott, egy olyan térben, ami nincs körülöttel. Az előkészületek alatt Haydennel megnézhették volna a jelenetet, az alapján belövik, hogy hol lehetett Haydenhez képest Guinness feje, hol lehet nagyjából Yoda, aztán meghatározni, hogy Hayden mennyi ideig nézzen balra, mintha összenézne Guinness-szel, aztán ránézhetett volna Yodára is. És persze Hayden fejben átgondolhatta volna, hogy szerinte az ő általa alakított Anakin Skywalker hogyan reagálna erre a helyzetre és ezt eljátszhatta volna. Fel nem fogom, hogy Lucas miért intézte ezt a fontos jelenetet annyival el, hogy Hayden - azt sem tudva, miért - beállt a kamera elé és felvettek néhány másodpercet. Nagyon kevés dolog van, ami a Star Wars-ban zavar, de ez sajnos az egyik. Persze együtt tudok élni vele, nem nagy tragédia, és sokkal több pozitívumát érzem ennek a cserének, mint negatívumát, de a megvalósítás terén akkor is vannak kivetnivalóim. Megszoktam, de nem szerettem meg jobban.

 

Amúgy a Solóban is van egy jelenet, ami hasonló ellenérzést vált ki belőlem, de ott pl. nem tudom az okot, hogy miért zavar és miért érzem azt, hogy a színészek nincsenek a szerepükben egy rövid pillanat erejéig. A Vos hajóján lévő meetingen Han közbeszól, hogy "unless", aztán semmi nem vezetett sehová. Egy felesleges és kínos közbeszólás ez Hantól, amit se az előtt, se ezután nem csinál a film során.

Van egy olyan érzésem, hogy ez rögtönzés volt Ehrenreich részéről, csak nem jött ki belőle jól és a többi színész is kiesett a szerepből emiatt. Szinte süt Ehrenreich-enről, hogy ebbe belezavarodott, Harrelson arcára is egy ilyen "mi a f*szért szóltál közbe" kifejezés ült ki. Nem vagyok benne biztos, hogy ez így is van, de azt tudjuk, hogy Ehrenreich-nek nem ment a rögtönzés, és Lordék jeleneteiből - akik rögtönzésre bíztatták a színészeket - azért megmaradt pár. Nem lennék meglepve, ha ez lenne az egyik ilyen jelenet.

 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...
3 perccel korábban, Donát írta:

Obi-wan saját maga álltotta, hogy ő a hibás. Ahsoka mondhatott bármit, de nem tudott hitelesebb forrás lenni annál, mint amit Obi-wan, aki Anakin mestere volt és első kézből tapasztalhatta a frissen átállt Vader motivációt, elmondott Luke-nak. Azt tudjuk amúgy, hogy Ahsoka mennyire került tisztába Anakin átállásának körülményeivel az EpIII után?

Obi azt mondta, hogy azt hitte lehet olyan jó mestere, mint Yoda. Tévedett. Ez szerintem még nem jelenti azt, hogy ő a hibás Anakin átállásáért. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Obi azt mondta, hogy azt hitte lehet olyan jó mestere, mint Yoda. Tévedett. Ez szerintem még nem jelenti azt, hogy ő a hibás Anakin átállásáért. 

Pedig azt jelenti, bizonyos szemszögből nézve. :) Nem bontja ki, de a tartalma ez. Kezdjük azzal, hogy a mondattal Obi-Wan bevallja, mennyire önhitt volt, hiszen Yodához, a valaha volt legnagyobb Jedi mesterhez hasonlította magát. Lényegében ezt mondta: lehetek olyan jó, mint a legek legjobbja, mindezt úgy, hogy épp csak Jedi lovaggá vált. Ez már megalapozza a vallomás tartalmát, az önhittségből fakadó bukást. Aztán elismeri, hogy tévedett. De ez nem simán annak elismerése, hogy ha akart volna sem lehetett volna olyan jó tanár, mint Yoda, hanem annak is, hogy baromira tévúton járt ezzel az elképzeléssel, és ez bizony rossz tanárrá tette.

Ráadásul, ezt a mondatot egy másik megelőzi: "Magamra vállaltam, hogy Jedit faragok belőle." Ami nem jött össze, hisz Sith-té vált. És Ben nem említi, hogy azért ebben részt vettek más Jedik is, na meg Palpatine, és azért a háborús éra sem éppen olyan közeg, ahol könnyű Jedinek lenni. Szóval voltak mentő körülmények, de Obi-Wan ezeket nem hozza fel, a saját önhittségét állítja a középpontba. Igazából Luke és Obi-Wan ezen a téren hasonló. Mindkettejük kudarcához hozzájárult az önhittség, hiszen Luke meg azt hozza fel, hogy legendává vált.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az EPIII-ban Obi-Wan nemegyszer nyalja fényesre Anakin s*ggét. Lehet, hogy nem volt a legjobb mestere, de nem tehetett Anakin átállásáról. Láttuk, tudjuk. Azt, hogy ő miként érezte legyen az ő gondja. :) Luke története más tészta, mert konkrétan le akarta vágni az unokaöccsét....

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

36 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Az EPIII-ban Obi-Wan nemegyszer nyalja fényesre Anakin s*ggét. Lehet, hogy nem volt a legjobb mestere, de nem tehetett Anakin átállásáról. Láttuk, tudjuk. Azt, hogy ő miként érezte legyen az ő gondja. :) Luke története más tészta, mert konkrétan le akarta vágni az unokaöccsét....

Ő maga másként gondolja ez tuti.

I failed you Anakin I failed you. 

 

Ő volt a mestere, mondhatni, hogy az ő felelőssége. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Lehet, hogy nem volt a legjobb mestere, de nem tehetett Anakin átállásáról. Láttuk, tudjuk. Azt, hogy ő miként érezte legyen az ő gondja. :) Luke története más tészta, mert konkrétan le akarta vágni az unokaöccsét....

Szerintem is óriási különbség van aközött, hogy Obi-Wan nem volt elég jó mestere és talán elmulasztott valamit megtenni, és hogy a kis korkülönbség kapcsán inkább volt bátyja, mint igazi mestere Anakinnak, ezért nem tudott rá annyira hatni, mint kellett volna, de mégis bevállalta a Qui-Gonnak tett ígérete miatt - és aközött, hogy Luke egy gyenge pillanatában gyilkolni készült, ráadásul a saját vérét. 

 

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Ő volt a mestere, mondhatni, hogy az ő felelőssége.

Az egész rendszer felelőssége sokkal inkább. Ettől ő helyesen érezheti a saját felelősségét is, de alapvetően nem rajta múlott, mi tudjuk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.